Van der Giessen laat hoop varen 'Als oudere ambtenaar word je Winkels: 6000 banen weg Ontslag voor 1200 mensen 'Valse concurrentie speelt werven parten' VRIJDAG 19 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - De directie van de werf Van der Giessen-De Noord heeft vandaag de aanvraag voor het collectief ontslag van 1200 personeelsleden van de nieuwbouwafdeling ingediend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Algemeen directeur Van Dort con cludeert uit de antwoorden die mi nister Van Aardenne gisteren tij dens overleg met de Tweede-Ka mercommissie voor economische zaken gaf dat van het rijk niet meer te verwachten is dan 20 miljoen gulden. Een week geleden stelde de minister dit bedrag voor 1986 in het vooruitzicht. De totale steun over 1985 en 1986 komt hiermee op 45 miljoen gulden. Het overle vingsplan van de werf kost onge veer honderd miljoen gulden. De woordvoerders van de bon den toonden zich teleurgesteld over de afloop van het overleg, dat in aanwezigheid van honderden werknemers van de werf in de Rid derzaal werd gehouden. Bestuur der Stehmann van de Industrie bond FNV achtte de kans klein dat het massa-ontslag kan worden voorkomen. „Samen met de direc tie zullen we ons best doen om toch alternatieve plannen bij de minister in te dienen", aldus Steh- Volgens Van Aardenne is de we reldmarkt voor scheepnieuwbouw zo dramatisch ineengestort, dat ook de hypermoderne werf van Van der Giessen in Alblasserdam geen goede vooruitzichten kan bie den op dit terrein. Er zou op lange termijn teveel overheidsgeld bij moeten, aldus Van Aardenne. Hij zei „respect" te hebben voor de manier waarop de werfdirectie het niet wil laten aankomen op een „déconfiture" (oftewel teloorgang) van het bedrijf. De werfdirectie heeft naar aan leiding van de (te) geringe steun besloten af te zien van grote orders van Nedlloyd en North Sea Ferries. Na het ontslag van de 1200 perso neelsleden zal de nieuwbouwafde ling nog uit 200 man bestaan. Daar mee hoopt Van Dort voldoende handvaardigheid en know-how in huis te houden om bij kerend tij weer te kunnen meedoen. Hij ver wacht in 1988 een opleving van de markt voor middelgrote schepen. Van Aardenne erkende dat het probleem bij Van der Giessen-De Noord niet komt door de kwaliteit van de werf. Volgens de meeste be trokkenen kan het bedrijf in Al blasserdam al concurreren met Ja panse bedrijven. En ook het bu reau McKinsey, dat in opdracht van de minister een onderzoek heeft ingesteld naar de perspectie ven van de Nederlandse werven, gelooft dat Van der Giessen-De Noord hiertoe op korte termijn in staat kan zijn. Hij bleek ongevoelig voor het ar- Kort Zakelijk Mediastaking Italië Door een stakingsbesluit van de, journalistenfederatie is het ar beidsconflict binnen de Italiaanse media verder verscherpt. Het land zal tot zondag verstoken blijven van nieuwsberichten. De redacteu ren van persbureaus, dagbladen, radio en televisie zijn gisteren met de staking begonnen, omdat ze de loonvoorstellen van het verbond van uitgeverijen onvoldoende vin den. Gist Brocades Gist Brocades verwacht dat de omzet in 1985 opnieuw zal toene men. Dit zal gepaard kunnen gaan met een stijging van het bedrijfsre sultaat met 10 tot 15 procent (vorig jaar 28 procent). De resultaten van de eerste maanden van dit jaar be vestigen deze verwachting. Dit zei topman Bresser gisteren in een toelichting op het jaarverslag. De investeringen in (vorig jaar 200 mil joen gulden) zullen dit jaar in de buurt van f 130 miljoen liggen. Het ziet er naar uit dat deze investerin gen kunnen worden betaald uit de kasstroom, zodat geen beroep op de kapitaalmarkt hoeft te worden gedaan. Fietsen Nederlanders kochten in 1984 ruim anderhalf miljoen fietsen of om precieser te zijn ruim 946.000 nieuwe en bijna 590.000 gebruikte rijwielen. Dit blijkt uit cijfers van de Stichting Fiets in Amsterdam. In 1983 werden circa 100.000 (voor al nieuwe) fietsen meer verkocht. De rijwielbranche heeft te maken met een luwte na de hausse in 1980, 1981 en 1982. In die periode wer den erg veel tweede fietsen en trimfietsen aangeschaft. Hypotheekrente De levensverzekeringsmaat schappijen verlagen met ingang van vrijdag de hypotheekrente met 0,3 procent, zo heeft het Bureau Voorlichting Verzekering meege deeld. De basisrente komt daar mee op 8,1 procent. Deze basisren te geldt voor hypothecaire lenin gen tot 75 procent van de executie- waarde of voor leningen met ge meentegarantie. De levensverzeke raars zijn de eersten die, nu de ren te geleidelijk aan het dalen is, over gaan tot verlaging van de hypo theekrente. gument dat een aantal EG-landen (genoemd werden West-Duitsland, Engeland en Italië) in strijd met de EG-richtlijnen na 1986 wel zullen doorgaan met het subsidiëren van hun nationale scheepsnieuwbouw. „Wij worden regelmatig gecon fronteerd met protectionistische maatregelen. In Nederland ligt budgettair gezien het accent an ders", aldus van Aardenne. Hij noemde in dit verband de uitgaven voor sociale zekerheid die in ons land verhoudingsgewijs aanzien lijk hoger liggen dan in bijvoor beeld Engeland. Valse concurrentie Hij zei dat nadat verscheidene Kamerleden kritiek hadden geuit op het beleid van de ministers. Van Dis (SGP) vroeg zich gisteren af of „Nederland roomser moet zijn dan de paus" bij het afbouwen van de overheidssteun aan de nationale werven en waarschuwde er voor dat „het RSV-trauma niet naar de andere kant moet overslaan". Ook Jacobse (WD) zei dat het bescher men van bedrijven tegen concur rentievervalsing een taak is van de overheid. PvdA-woordvoerder Vos wees er op dat Van der Giessen nog geen twee jaar geleden met steun van het rijk een splinternieuwe hal heeft geopend, die de werf tot de modernste in Europa maakt. Vos: "Wat is er in achttien maanden ver anderd, dat dat alles nu moet wor den weggegegooid?". De Tweede-Kamercommissie voor economische zaken zal het overleg met de minister dinsdag voortzetten. Het is de bedoeling dat dieper wordt ingegaan op de rapportage van McKinsey Van der Giessen. In de brief aan de Tweede Kamer van vorige week over de steunregeling aan de Ne derlandse scheepsbouw is dat zeer summier gebeurd wegens het ver trouwelijke karakter van veel in het rapport gebruikte gegevens. De directie van de Krimpense werf, die de conclusies van McKin sey overigens niet deelt, is in prin cipe bereid meer gegevens uit het rapport in het openbaar te maken. Kleine werven Intussen hebben de 28 andere, veelal kleinere werven de Kamer per telex laten weten zich zorgen te maken over de uitzonderingsposi tie die Van der Giessen-De Noord inneemt in het steunbeleid. Deze werven krijgen volgens de plannen van Van Aardenne gezamenlijk nog twee jaar lang een 'generieke' steun van 40 miljoen gulden. Ook zij verlangen meer steun, maar vre zen dat hun geluid teloor gaat in het rumoer rond Van der Giessen. Werknemers van Van der Giesen-De Noord demonstreren op het Binnenhof. Zij moesten gisteren zonder hoop weer naar huis <foto ANP) Opleving gaat ook aan bouw voorbij AMSTERDAM (ANP) - Zowel de overheid als de werven zelf laten kansen, die de Nederlandse scheepsbouw nog altijd heeft, lig gen. Dat was de strekking van een betoog van de scheidende direc teur van de Export-Financiering- Maatschappij (EFM), dr W.J. Ford, gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1984. De EMF houdt zich in belangrijke mate be zig met het financieren van scheepsbouworders. De werven moeten nog eens na gaan hoe het is gesteld met onder meer hun management, de selectie van produkten die zich voor export lenen en de bewerking van buiten landse markten. De overheid zou een dusdanig subsidiebeleid moe ten voeren dat de effecten van val se (eveneens gesubsidieerde) con currentie uit het buitenland weg vallen, zo meent Ford. Dat de Nederlandse scheeps bouw ondanks de vele sombere be richten en voorspellingen wel de gelijk kansen heeft, wordt volgens hem aangetoond door een aantal werven dat nog steeds goed draait. Hij verwees voorts naar de kansen die liggen op het Nederlandse deel van het Continentaal Plat, waar volgens het ministerie van econo mische zaken in de komende vijf jaar f 13 miljard wordt geïnves teerd tegen f 11,8 miljard in de af gelopen tien jaar. Het aantal boorplatforms zal naar verwachting verdubbelen tot 50 en er zullen nieuwe generaties duikerschepen, gespecialiseerd in werkzaaamheden beneden de zee spiegel nodig zijn, evenals bevoor radingschepen, uitgerust met vuurbestrijdingsapparatuur en ge schikt om de ankers van de plat forms te behandelen, zo staat te le zen in het jaarverslag van de EFM. Dat wordt een Europese zaak en op Europees niveau is de Neder landse scheepsbouw zeker concur rerend, zo luidt de redenering van Ford. Uitspraken dat de Neder landse scheepsbouw op economi sche gronden niet levensvatbaar meer is, betitelde hij als simpel en onvolledig. Ford meent dat met name de speciaal voor de scheepsbouw be doelde rente-overbruggingsrege ling zo gewijzigd moet worden dat buitenlandse opdrachtgevers niet meer dan de internationaal aan vaarde minimumrente van 8 pro cent in rekening behoeft te worden gebracht. In Nederland is de over brugging, die per twee maanden wordt vastgesteld, op het ogenblik 0,4 procent, waardoor de rente die buitenlandse opdrachtgevers in re kening moet worden gebracht bo ven de 8 procent komt. Volgens Ford worden door dit soort zaken orders gemist. Hij zei niets te zien in blijvende steunver lening aan niet renderende bedrij ven. Maar, zo meent hij, als je con currentievervalsing vanuit het bui tenland wil uitschakelen (sommige landen berekenenen precies die 8 procent) moet je goed helpen en niet een beetje. AMSTERDAM (ANP) - De werk gelegenheid in het midden- en kleinbedrijf (1,6 miljoen arbeids plaatsen) zal dit jaar nog dalen. De particuliere consumptie draagt nog weinig aan het herstel bij en dat merkt met name de detailhan del, waar 6000 arbeidsplaatsen ver loren zullen gaan. Ook in de bouw zal de werkgelegenheid met 3500 banen afnemen. Daar staat een toe name van 8500 arbeidsplaatsen te genover bij de kleine industriële bedrijven, de groothandel en de dienstverlening. Deze verwachtingen staan in het rapport „Het midden- en kleinbe drijf in 1984 en 1985" van het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM). Het" EIM baseert zich bij zijn bereke ningen op het Centraal Economi sche Plan 1985 van het Centraal Planbureau. Volgens het EIM blijft de afzetgroei bij de kleinere onder nemingen met 1,5 procent achter bij die in het totale bedrijfsleven (2 procent). Vooral nijverheid en groothandel zullen in toenemende mate profiteren van de aantrek kende export en van de toenemen de leveringen aan Nederlandse be drijven, maar de detailhandel merkt weinig van de verbeterende conjunctuur. Volgens het EIM wordt thans, vergeleken met 1983, ruim een week (45 uur) per jaar minder ge werkt. In totaal betekent dit voor het gehele midden- en kleinbedrijf een vermindering van ongeveer 40.000 arbeidsplaatsen. De arbeids- produktiviteit neemt dan ook aan zienlijk toe. De winsten in het mid den en kleinbedrijf nemen in 1985 gemiddeld met 8 procent toe. Als gevolg hiervan stijgen de beste dingsmogelijkheden van de zelf standigen met 5 procent. Het Nederlands Christelijk On- dernemings verbond (NCOV) is van mening dat cijfers rechtvaardi gen dat de aangekondigde lasten verlichting voor het bedrijfsleven onverkort wordt voortgezet. Het NCOV vindt dat aan de groep on dernemers met kleine inkomens meer aandacht ihoet worden be steed. Ongeveer de helft van alle zelfstandigen heeft een beschik baar inkomen van minder dan 35.000 gulden. Het beleid van het kabinet moet dan ook niet alleen gericht zijn op de 'winners' in de markt, maar ook op het behoud van de bestaande bedrijven. Het verlies aan arbeidsplaatsen 17.000. Verdergaande arbeidstijd- in de bouwnijverheid en detailhan- verkorting in deze sektoren zal lei del noemt het NOCV zorgwek- den tot versnelde uitstoot van ar kend. Over 1984 en 1985 zijn dat er beid, aldus deze werkgevers. Staat lijdt strop van 853 miljoen in schuldenlanden AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse staat heeft vorig jaar 853 mil joen gulden moeten ophoesten aan schade-uitkeringen voor bedrijven, die met buitenlandse orders de mist in zijn gegaan. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Credietverzekeringsmaatschappij. De NCM verzekert Nederlandse bedreven tegen het risico dat zij lopen niet betaald te worden voor geleverde goederen en diensten, maar verzekert voor rekening van de staat ook politieke risico's. Tegenover het schadebedrag van 853 miljoen stond slechts een voor rekening van de staat verzekerd premie-inkomen van 124 miljoen, zodat het netto financiële resultaat van de staat een negatief saldo toont van bijna 720 miljoen. Dat tekort is voornamelijk veroorzaakt door de zoge naamde schuldenlanden, waarbij Argentinië aan kop loopt met een scha debedrag van 442 miljoen gulden. Het Cogascoproject van Boskalis is hier de grote boosdoener. Andere belangrijke schadeposten waren Nigeria met 130 miljoen en Polen met 210 miljoen gulden. Ook al kunnen terugbetalingen verwacht worden als de desbetreffende landen hun betalingen hervatten, de voor uitzichten voor de staat als herverzekeraar zijn niet al te vrolijk, zo meldt de NCM. De zaken voor rekening van de staat hebben overigens geen invloed op de financiële resultaten van de NCM en haar particulier verze keringsbedrijf, dat een brutowinst kon boeken van 5,7 miljoen. In 1983 was het resultaat nog 9,5 miljoen negatief. De vooruitzichten voor het particuliere bedrijf worden in het jaarver slag onduidelijk genoemd. Vorig jaar was er weliswaar sprake van een acceptabele premie-schadeverhouding, maar het herstel is nog broos, al dus de directie. Het totale premie-inkomen van de NCM steeg vorig jaar tot 404,1 miljoen. Groei in VS valt tegen: dollar daalt WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse bruto nationaal pro- dukt is in het eerste kwartaal van dit jaar met slechts 1.3 procent ge groeid. Dit betekent dat de 3.9 prp- cent groei die de regering voor 1985 had voorspeld vermoedelijk niet meer haalbaar is. De cijfers zijn de slechtste sedert het einde van de laatste recessie en somber der dan zelfs de meest pessimisti sche voorspellers hadden ver wacht. De inflatie, eind vorig jaar 2.8 procent, verdubbelde bijna tot 5.3 procent. Deze ontwikkeling heeft nieuw voedsel gegeven aan zorg over de toekomst van de Ame rikaanse economie. Een groei van omstreeks 4 pro cent per jaar in het BNP (het totaal alle nieuw geproduceerde goe deren en diensten) wordt nodig geacht om de werkloosheid niet te doen toenemen. Het Witte Huis sprak van cijfers die lager waren dan was gehoopt en de Amerikaan se minister voor Handel Malcolm Balridge zei: "In het eerste kwar taal was de economie zwakker". Deskundigen van Wall Street verklaarden onmiddellijk, dat het niet meer te hanteren begrotingste kort eindelijk contraproduktièf is geworden en economische groei beperkt doordat het zowel de prijs van de dollar als de rente omhoog dreef. Zij voorzien voor 1985 een groei van de economie met niet meer dan 2.5 procent. Het slechte economische nieuws komt op een ogenblik dat ook het IMF scherpe kritiek heeft geleverd op Reagans economische beleid. De voorstellen die hij heeft gedaan ter beperking van het Amerikaan se begrotingstekort beschouwen de ministers van financiën van de belangrijkste IMF-landen als een minimum. In het Congres woedt inmiddels de strijd om compromis sen, die tot scherpere beperking en onder meer lagere defensie-uitga ven moeten leiden. De nieuwe cijfers betekenen ook dat de schatkist dit jaar minder zal ontvangen dan Reagan had bere kend en dit gooit zijn verwachtin gen omtrent de vermindering van het schrikbarende tekort over hoop. Bovendien heeft de Amerikaan se belastingdienst zulke grote pro blemen met een nieuw computer systeem dat zij grote achterstand heeft opgelopen bij terugbetaling van te hoge voorheffingen. Daar mee, zo schat het ministerie voor Handel, was een bedrag van 6.8 miljard dollar gemoeid, dat de con sumenten niet hebben kunnen be steden. Na het bekend worden van de cij fers over de trage expansie in de Amerikaanse economische groei maakte de dollarkoers een drama tische val en daarmee ook het grootste deel van de actieve aande len. De dollar ging 8 centomlaag naar 3,3780. DEN HAAG (GPD) - Ambtena ren die deze maand ongeveer 500 gulden te veel aan pensioen be taald krijgen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen Fonds, moe ten dit bedrag volgende maand terugbetalen. Tegelijk met de pensioenbetaling deze maand krijgen 103.000 gepensioneerde ambtenaren van het ABP een brief waarin hun dit wordt mee gedeeld. De Tweede Kamer sanctioneerde in grote meerder heid deze maatregel bij de be handeling van de wet waarin ook voor ambtenaren de gelijkbe rechtiging van mannen en vrou wen in de aow wordt geregeld. Minister Rietkerk van binnen landse zaken bood het parlement opnieuw zijn excuses aan voor de te late indiening van de wet, waardoor alleen in de maand Ambtenaren moeten ABP terugbetalen april het ABP de te hoge pen sioenen uitbetaalt op grond van de nog steeds bestaande wet. "Een onbedoeld voordeel", zei de minister. De PvdA'er Alders beschuldig de de minister ervan geslapen te hebben, waardoor hij het wets voorstel te laat indiende. "We hebben in februari er nog op ge wezen dat de wet snel moest ko men. U zei toen dat alles op tijd gereed zou zijn". De PvdA vond dat het te veel betaalde niet te ruggevorderd kon worden. Het CDA was aanvankelijk ook van mening dat het te veel betaalde pensioen niet terug gevorderd kon worden. Evenals de PvdA meende het CDA dat de strop van 50 miljoen gulden niet voor rekening van het ABP moest komen maar van het mi nisterie van binnenlandse zaken, omdat men daar de fout had ge maakt de wet te laat in te dienen. "Maar omdat is gebleken dat nu nog niets is uitbetaald en te gelijk met de uitbetaling in april de betrokken ontvangers wordt meegedeeld dat het te veel aan pensioen in de komende maan den verrekend zal worden, heb ben we onze bezwaren laten va ren. Niemand wordt te kort ge daan", zei CD A-woord voerder Paulis. Dienst Omroepbijdragen wil niet naar Groningen DEN HAAG - „Als oudere werk nemer voel je je afgedankt. Je keek niet op de uren, je zette je in voor het bedrijf. En dan die spreiding. Ik ga niet mee. Ik sta niet zover van mijn pensioen, ik red me wel tot dan. Mijn vrouw is een rasechte Rotterdamse, onze kinderen wo nen daar allemaal. Dat laat je toch niet in de steek. En als het nou was door Runa Hellinga omdat het het bedrijf slecht gaat, maar daar heeft het niets mee te maken. Het is gewoon een politie ke beslissing die geen rekening houdt met de mensen". Een oude re werknemer van de Dienst Om roepbijdragen (DOB) aan het woord. Hij staat in zijn mening niet alleen bij deze PTT-dienst. Vol gens de dienstencommissie DOB (een soort ondernemingsraad), ziet 93 procent van het personeel de spreiding niet zitten, Wie langs het gebouw komt, kan dat ook niet ontgaan. Met koeielet- ters staat de boodschap op de ra men: DOB blijft in verzet - wilt u naar Groningen? wij niet. De werk nemers van de dienst weten pas sinds een half jaar dat ze ook op de lijst staan. Tot die datum was hun verzekerd dat de DOB niet hoefde te gaan. De dienst was zelfs een toevluchtsoord van PTT'ers bij an dere diensten die wel naar Gronin gen moesten. Dat juist bij deze dienst de afkeer van de verhuizing heel erg groot is, is dus niet zo vreemd. De PTT-directie werd deze week door de commissie-Albeda (een commissie die moet adviseren bij arbeidsconflicten tussen overhied en ambtenaren) op de vingers ge tikt, omdat ze de vakbonden geen kans had gegeven om alternatie ven voor de huidige spreidings plannen te bespreken. Er moet op nieuw onderhandeld worden. Bij de DOB hebben ze weer wat hoop dat het tij zich ten goede zal keren. De laatste tijd was de stemming heel droef en voor velen zijn de spanningen maar moeilijk te ver dragen. Slapeloosheid is een regel matig voorkomende kwaal en een personeelslid is na het bekendwor- den van de verhuizingsplannen in twee maanden tijd twaalf kilo afge vallen. Sociale contacten „Ik heb vier jaar in het Noorden gewoond en ben teruggekomen omdat mijn vrouw er grote sociale problemen had. Haar vrienden en familie zaten in het Westen en ze zag het echt niet meer zitten. Als ik alleen zou gaan, zou het nog niet zo erg zijn, want je hebt daar dan je! werk. Mijn vrouw heeft nu een baantje. Dat zou ze op moeten ge ven en dan zou ze daar zonder ken nissen in de buurt de hele dag al leen in een huis moeten zitten. Ze wil absoluut niet mee. Dus ga ik ook niet", aldus een personeelslid van de DOB. Hij wil overigens, net als zijn collga's,'niet met zijn naam in de krant: dit soort interviews mogen eigenlijk alleen worden ge geven met officiële toestemming. Een collega valt hem bij: „Mijn vrouw werkt ook, twee ochtenden in de week, niet om het geld, maar om in de running te blijven. Dat krijgt ze daar niet weer. Bovendien wonen onze ouders hier en daar hebben we een heel goed contact mee. Dat is ook belangrijk voor de kinderen, die gaan er regelmatig naar toe. Als je in Groningen zit, zie je elkaar af en toe eens een week end, maar dat is het heel anders, dan loopt het contact veel minder spontaan". Volgens een rapport van het on derzoeksbureau Berenschot zou zo'n 45 procent van de PTT'ers ab soluut niet mee doen bij de sprei ding. Voor hen moet naar herplaat sing binnen de rijksoverheid ge zocht worden. Maar de arbeids plaatsen bij andere overheidsdien sten liggen ook niet voor het op scheppen, zeker niet nu het perso neelsbestand overal met twee pro cent per jaar omlaag moet. Uit het rapport van Berenschot blijkt, dat het bureau zelf verwacht dat 42 procent van de mensen die voor herplaatsing in aanmerking ko men, geen baan aangeboden zal kunnen worden. Kortom, 42 pro cent van de mensen die niet mee willen naar Groningen, komen in de wachtgeldregeling en na een jaar in de ww. Voor de DOB zou dat betekenen dat 17 procent van de vw? er werken, uiteindelijk op straat komen te staan. Tenminste, dat is het cijfer van Berenschot en dat bureau gaat nog uit van de gunsti ge veronderstelling dat in deze dienst 37,5 procent van de mensen mee gaat naar Groningen. Wat vol gens de dienstencommissie abso luut niet het geval is. Vrouwen Een woordvoerder van de dien stencommissie: „56 procent van de personeelsleden hier zijn vrouwen, waarvan een groot deel een part time-functie heeft. Het is duidelijk dat die niet naar Groningen zullen verhuizen. Verder zijn er veel man nen met een vrouw die ook werkt. En mensen zijn gewoon als de dood om hun sociale contacten kwijt te raken. Wat hier bij de DOB gebeurt, kun je gewoon niet maken tegenover de mensen". „Vier jaar geleden is ons, na een aantal jaren van onzekérheid, ver zekerd dat we niet zouden sprei den. Mensen hebben toen stappen durven doen, een huis kopen bij voorbeeld. Bij spreiding zullen ze dat alleen maar met verlies kunnen verkopen. Ikzelf ben toen in een duurdere woning in Zoetermeer gaan zitten. Met een wachtgeldre geling en daarna ww wordt dat voor mij echt een probleem". Zijn collega uit Rotterdam: „Ik zal echt niet van de honger omko men, maar die wachtgeldregeling is ook niet zo, mooi als het lijkt. Trouwens, als je verhuist, ga je ook financieel achteruit, als je tenmin ste contact wil houden met je fami lie en je kennissen hier. Ik ben een tijd geleden in Groningen geweest; een retourtje kostte me meer dan 70 gulden. Als je een keer met vrouw en kinderen op familiebe zoek wil, ben je zo een paar hon derd gulden aan reisgeld kwijt. En dan moet jé familie hier nog maar de ruimte hebben zodat je kunt lo geren. Bovendien zie ik de tele foonrekening al voor me, die is zo tweehonderd gulden hoger". Volgens Huub van 't Hart, secre taris van de Kerngroep Gezamen lijke Dienstencommissies, is niet alleen bij de DOB de weerzin tegen de spreiding erg groot. Een zeer groot_ deel van de PTT'ers ziet de verhuizing niet zitten. Een deel er van wacht niet af hoe het afloopt, maar zoekt ander werk. Met name de uittocht van jonge beleidsma kers heeft volgens hem al een forse omvang aangenomen. Marktgerichter „Bedrijfsmatig zijn de plannen funest. Als zoveel mensen met er varing het bedrijf verlaten, heeft dat gevolgen voor de voortgang. Terwijl de PTT juist in een belang rijke fase is, omdat we ons markt gerichter moeten gaan opstellen vanwege de druk van het bedrijfs leven. Verder is de top ook eep enorme hoeveelheid tijd kwijt aan de spreiding, terwijl ze eigenlijk zouden moeten werken aan die marktgerichtheid".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9