Kohl is hoopvol over Star Wars Namibië krijgt enig zelfbestuur Reagan wijkt niet voor kritiek Socialistische Internationale kritisch Nederlandse delegatie gaat in VS overleggen Turks toerisme geschaad door verbod op alcohol Ex-gardisten Somoza beheersen contra's Karami voor overleg Libanon naar Syrië Aanhoudend verzet tegen bezoek Duits kerkhof Drie leiders Solidariteit binnenkort voor de rechter SS-20's in Afghanistan VRIJDAG 19 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BONN/BRUSSEL (GPD) De Bondsregering ondersteunt in principe het Amerikaanse onderzoeksproject SDI (Strategisch Defensie Initiatief - Star Wars). Dat zei bondskanse lier Helmut Kohl gisteren in een regeringsverklaring voor het Westduitse parlement. „Wij zullen en moeten eraan geïn teresseerd zijn, onderzoeksresulta ten, die diepgaande uitwerkingen in het civiele gebruik zullen heb ben, voor onze industrie te benut ten", aldus Kohl, die het Ameri kaanse project als „gerechtvaar digd, politiek noodzakelijk en in het belang van de veiligheid voor het Westen" omschreef. Als voor waarden voor Duitse deelname aan SDI noemde de regeringsleider: faire samenwerking en vrije uit wisseling van de resultaten, geen technologisch eenrichtingsver keer, invloed op het hele project. Helmut Kohl zei verder dat het SDI-project de kans biedt om de vandaag nog geldende afschrik king door dreiging met wederzijd se vernietiging, op de lange duur door een sterker op defensieve ele menten gesteunde strategie te ver vangen. Die ontwikkeling kan een verdergaande vermindering van nucleaire wapens toelaten, aldus Kohl. Of deze hoop in vervulling gaat, weet volgens de bondskanse lier vandaag niemand. Maar als het daartoe zou komen, „dan heeft Ro nald Reagan een historische dienst bewezen". Kohl was in zijn regeringsverkla ring duidelijker dan in zijn rede op het congres van de CDU enkele weken geleden. Dit geldt met na me voor de wijze waarop hij het Amerikaanse SDI-onderzoek als „gerechtvaardigd en in het belang van het hele Westen" aanduidde. Daarentegen drukte minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher (FDP), zich kriti scher uit. De vroegere FDP-voor- zitter legde de nadruk op mogelijk negatieve gevolgen van het ruimte verdedigingssysteem en noemde de positieve vooronderstellingen DEN HAAG (GPD) - Volgende maand zal een Nederlandse ambte lijke delegatie naar de Verenigde Staten afreizen om daar te verne men welke bijdrage Nederland eventueel kan leveren aan het Amerikaanse onderzoeksprogram ma Star Wars. De delegatie zal zich ook informeren over de eisen die de Amerikanen stellen aan buiten landse deelneming, zowel finan cieel als op het gevoelige punt van technologie-overdracht, zo is ons uit welingelichte kring gemeld. Het afreizen van de delegatie, waarvan de samenstelling nog niet bekend is, is een gevolg van de uit nodiging die de Amerikaanse de fensieminister Weinberger vorige maand tijdens een NAVO-bijeen- komst in Luxemburg richtte aan zijn Europese collega's en Japan, Israèl en Australië. Deze bondge noten dienden op korte termijn te laten weten of, en zo ja op welke wijze, zij een bijdrage kunnen leve ren aan het omstreden Strategi sche Defensie Initiatief van presi dent Reagan. Eerder deze week werd van ge zaghebbende zijde al meegedeeld dat momenteel wordt geinventari- seerd welke technologie Neder land heeft aan te bieden. Dit zoe ken naar „de bouten en de moe ren", zoals het wordt genoemd, is volgens een zegsman een eerste fa se. Die kan pas gericht worden voortgezet wanneer de Amerika nen een duidelijk verlanglijstje op tafel leggen. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken be vestigde gisteren desgevraagd dat in het overleg tussen de ministe ries over deze kwestie, waarbij be halve buitenlandse zaken ook de fensie, onderwijs en economische zaken zijn betrokken, wordt over wogen naar Washington af te rei zen. Maar volgens onze bronnen staat het vast dat Nederland, alvo rens met 'ja' of 'nee' te antwoorden, eerst bij de Amerikanen zelf om meer informatie vraagt. van Kohl niet. Genscher kan zich een meedoen aan SDI alleen voor stellen in Europees verband. Socialisten PvdA-leider Den Uyl zei gisteren tijdens een bijeenkomst van de So cialistische Internationale in Brus sel dat de Europese landen slechts aan SDI moeten deelnemen als de VS bereid zyn daarbij ook de Sow- jet-Unie te betrekken. Volgens hem is "dat de enige mogelijkheid om een fatale ont wikkeling te voorkomen". De Socialistische Internationale deelde die opvatting al besloot men Den Uyl niet te steunen in zijn eis dat Russische deelname een voorwaarde moet zijn. De Interna tionale wijst er wel op dat presi dent Reagan eerder zelf heeft aan geboden de Star Wars-technologie met de Russen te delen op basis van wederkerigheid. „Dan moet zo'n samenwerking ook vanaf het begin, het onder zoek, worden opgezet", aldus Den Uyl. De Internationale ging minder ver omdat de socialisten het in Brussel niet echt eens konden wor den over hun houding tegenover het Amerikaanse ruimtewapenpro gramma. De Italiaanse delegatie toonde zich nog het meest positief. De voorzitter van de Franse socialisti sche partij Jospin bleek erg kri tisch. De Fransen vinden dat Euro- pea desnoods een eigen ruimtever dedigingssysteem moeten opzet ten. De Westduitse SPD-voorzitter Egon Bahr huldigde het standpunt „liever niet, maar als het moet dan samen met de Russen". Felste te genstander van de Star Wars-plan- nen bleek de Britse Labourleider Neil Kinnock. Deze verdeeldheid van opvattin gen leidde ertoe dat de Internatio nale niet tot besluiten kwam. Er werd slechts in algemene termen kritiek op het Starwars-program- ma uitgeoefend. ISTANBOEL - Onder invloed van de fundamentalistisch islamitische gelederen in het Turkse kabinet- Ozal is vorig jaar een wet aangeno men die de verkoop van alcoholi sche dranken in dorpen en „agrari sche districten" verbiedt. Er werd toen bijgezegd dat gezorgd zou worden dat het toerisme hiervan geen schade zou ondervinden, maar bij de aanvang van de „toeris tische week" van dit jaar heeft het boulevardblad Gun Aydin (goede door Frans van Hasselt morgen) het alarmsein gegeven: al lerlei bedrijven dreigen toch te worden gedupeerd, om van de toe risten zelf maar niet te spreken. „Ik heb een motel in de kleine badplaats Kalkan aan de Middel landse Zee", zegt Ali Atmaca die vertwijfeld naar Ankara is geko men op zoek naar een parlements lid dat hem hulp kan bieden. Wij organiseren excursies in de Ihlara-vallei in Centraal-Turkije waar de resten van tientallen christelijke kerken zijn", zegt de touroperator. „Als de Europeaanse academici ze allemaal hebben ge zien willen ze wel een glas koel bier, maar daar is van dit jaar af geen sprake van want het is een agrarisch district". Vele excursies zullen, zo denkt hij, deze zomer moeten worden afgelast. De Gun Aydin brengt ook een fo to van twee jonge toeristen in een restaurant vlak bij de beroemde Blauwe Moskee in Istanboel, die van een even wanhopige kelner nul op het rekwest krijgen bij hun verzoek om een glas bier. In dezelf de wet staat namelijk ook dat geen alcohol mag worden geschonken in de nabijheid van moskeeën. scholen, hospitalen, kazernes en begraafplaatsen. Velen wijten de maatregelen aan het toenemende Arabische be standdeel in het toerisme naar Tur kije. Als reactie op berichten dat Arabieren vaak minder vriendelijk door de Turkse horeca worden ont vangen, is onlangs een campagne „Wees vriendelijk voor Arabieren" aangekondigd, maar drooglegging wordt door velen als een wel wat al te letterlijke uitvoering daarvan opgevat. Eén dag na de Gun Aydin is nu ook de Engelstalige Daily News in Ankara tot de aanval overgegaan in een hoofdartikel onder de titel „Is dit Turkije's manier om een toeris- tengolf te krijgen?". „Hoe kunnen we van nu af aan tegenover onze vrienden pochen dat we tot Europa behoren? Wanneer zullen we eens ophouden zulke stupide fouten te maken? Dat zou ik weieens willen horen, nu meteen", zo schrijft hoofdredacteur Cevik met voor hem zeldzame woede. Heel handig herinnert hij er in het voorbijgaan ook aan, dat de Militaire Club in Istanboel tegenover een lyceum is gelegen, zodat ook daar een drank verbod zou moeten worden inge voerd, iets wat door de officieren geenszins zal worden gewaar deerd. Inmiddels heeft de minister van toerisme en cultuur, Tascioglu, die niet tot de fundamentalisten be hoort, al laten weten dat deze maat regelen niet tegen de toeristen zou den moeten worden gericht. Het wachten is nu op de aanstaande ka binetsreorganisatie die moet vol gen op het deze week gehouden eerste congres van de regerende moederlandpartij, waarbij overi gens de fundamentalistische vleu gel geenszins is verzwakt. Aan de Nicaraguaans/Hondurese grens zijn grootscheepse militaire oe feningen van Amerikaanse en Hondurese strijdkrachten aan de gang WASHINGTON (AP) - Uit een onderzoek dat door het Amerikaanse Con gres is ingesteld naar het anti-sandinistische verzet in Nicaragua blijkt dat leden van de vroegere Nationale Garde van wijlen dictator Somoza daarin een overheersende rol spelen. Volgens het gisteren openbaar gemaakte rapport zijn 46 van de 48 be velhebbers van het Nicaraguaanse Democratische Front (FDN), de groot ste door de Amerikaanse regering gesteunde organisatie van rebellen, lid geweest van de Nationale Garde. In de commissie van onderzoek zaten Congresleden, zowel Democra ten als Republikeinen, die het niet eens zijn met de steun van de regering aan het Nicaraguaanse verzet. Het FDN beweerde dat slechts een handje vol gewezen gardisten onder zijn rangen was en geen hoge commando functies bekleedde. Deze verklaring werd door de regering-Reagan niet aangevochten. In het onderzoek van de Congrescommissie wordt evenwel gesteld dat ex-gardisten 'de voltallige generale staf, vier van de vijf centrale comman danten, zes van de zeven regionale commandanten en alle bevelhebbers van de 30 speciale commandogroepen vormen.' In 1979 behaalde het sandinistische verzetsfront de zege op de gehate rechtse dictator Somoza, die later werd vermoord. Vooral met behulp van zijn gevreesde Nationale Garde kon Somoza zijn val jarenlang voorko men. De sandinistische regering heeft president Reagan steeds voorge houden dat veel leden van deze garde nu deel uitmaken van het verzet. Maar dit argument werd door Washington terzijde geschoven. Nu een onderzoek van het Congres het standpunt van de sandinisten bevestigt zal Reagan nog grotere problemen krijgen om in Senaat en Huis een meerderheid te verwerven voor voortzetting van de Amerikaanse steun aan het verzet in Nicaragua. Uit het onderzoek blijkt ook dat 20 particuliere organisaties uit de VS het afgelopen jaar een bedrag van 5 miljoen dollar in het Nicaraguaanse verzet hebben gestoken. Die particuliere steun is aanzienlijk gestegen nadat Reagan daartoe opriep, omdat het Congres vorig jaar verdere steun van de CIA aan het verzet van anti-sandinisten blokkeerde. Reagan wil de anti-sandinisten dit jaar met een bedrag van 14 miljoen dollar ondersteunen. Het lijkt na het rapport van de Congrescommissie zo goed als uitgesloten dat Reagan dat plan kan uitvoeren. Zelfs Congres leden die hulp aan de 'contra's' altijd hebben verdedigd beginnen er nu voor te pleiten de militaire aanpak te laten varen en een andere weg in te Onlusten in Zuid-Afrika houden aan Buitenland kort Russische joden In maart hebben 98 joden de Sowjet-Unie verlaten. Zeventig jo den gingen via Italië naar Derde- Wereld-landen en 28 anderen reis den naar Israël. De emigratie van Russische joden is de laatste jaren afgenomen van 51.330 in 1979 tot 908 vorig jaar. Verspreidiner kernwapens De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hebben „succesvolle en zakelijke" besprekingen gevoerd over manieren waarop de versprei ding van kernwapens kan worden voorkomen, zo heeft een Ameri kaanse diplomaat verklaard. Over de inhoud is niets meegdeeld. De besprekingen werden in Helsinki gehouden, duurden vier dagen duurden en werden gevoerd in het kader van het geregeld overleg van de twee supermogendheden over versterking van het non-prolifera tieverdrag (NPV). Deze uit 1968 da terende overeenkomst beoogt te voorkomen dat steeds meer landen de beschikking krijgen over kern wapens. Stroessner Het Europees Parlement heeft op initiatief van de Nederlandse li berale Europarlementariër Gijs de Vries een resolutie aangenomen waarin aan de regering van de Bondsrepubliek wordt gevraagd het komende bezoek van de presi dent van Paraguay, Stroesner, af te zeggen. In de resolutie wordt de rol van de dictator van Paraguay in het bieden van asiel aan Nazi-mis dadigers en zijn rol in de interna tionale drugshandel veroordeeld. Bophal Het Amerikaanse chemiecon cern Union Carbide heeft 5 mifjoen dollar beschikbaar gesteld voor noodhulp aan de slachtoffers van de giframp in de Indiase stad Bho- pal. De Newyorkse rechter John Keenan, die de meer dan 60 scha devorderingen tegen het bedrijf behandelt, had twee dagen geleden gezegd dat 'elementair menselijk fatsoen' een dergelijk gebaar voor schreef. Het gebaar zou geen in vloed hebben op de aansprakelijk heidskwestie voor de ramp van 3 december 1984, toen in Bhopal meer dan 2.000 mensen werden ge dood door gif dat uit de fabriek van union Carbide was ontsnapt. BEIROET (Rtr./DPA/UPI) - De woensdag afgetreden Libanese premier Rasjid Karami is gisteren voor beraad over de regeringscrisis naar Syrië gereisd.Karami zal aan blijven totdat een nieuwe regering is gevormd. Daarbij zal Syrië naar verwacht een sleutelrol spelen. Honderden zwaarbewapende sji- 'itische overwinnaars grendelden gisteren de Palestijnse vluchtelin genkampen Boij al Bar^jneh en Sabra en Chatilla af. Dit vormde een nieuwe aanwijzing dat Syri sche wil om PLO-leider Jasser Ara fat een nieuwe machtsbasis in Bei roet te ontzeggen, een belangrijke factor achter de jongste gevechten kan zijn geweest. Het Libanese leger, dat de kam pen gewoonlijk bewaakt was in geen velden of wegen te zien. Poli tie viel ook niet te zien. Strategi sche punten werden ingenomen door Amal en PSP, die ook samen met andere linkse groepen een spe ciale eenheid van 400 tot 500 man begonnen te vormen om leger en politie te helpen de situatie in West-Beiroet in de hand te kunnen houden. Verder was het gisteren betrek kelijk rustig in west-Beiroet, al lag het openbare leven er nog vrijwel stil. Er ontstond alleen even nieu we paniek onder burgers, toen mi litieleden salvo's met machinege weren begonnen af te vuren bij het begraven van in de voorgaande da gen gesneuvelde kameraden. Een wezenlijk anders samenge steld kabinet is volgens waarne mers overigens niet te verwachten. Syrië zou volgens onbevestigde be richten pogen Karami ertoe te be wegen zijn aftreden weer onge daan te maken. Hij vormde zijn „regering van nationale eenheid" krap een jaar geleden juist onder aandrang en met steun van Syrië. Waarschijnlijk komen er alleen een paar nieuwe ministers bij, aldus de waarnemers. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heeft het voorstel van een zestal gematigde Namibi- sche politieke partijen om over te gaan tot de installering van een in terim-regering overgenomen. Al dus blijkt uit de rede, die staatspre sident P. W. Botha gistermiddag heeft gehouden in de Volksraad, de blanke kamer van het Zuidafri- kaanse driekamerparlement. Het voorstel voor een interim-re- door Ruud de Wit gering werd hem op 25 maart jl. aangeboden door de zes Namibi- sche politieke partijen, die samen de zgn. Veelpartijen-conferentie (de Multi-Party Conference, de MPC) vormen. De enige door de Verenigde Naties erkende verte genwoordiging van de Namibische bevolking, de Swapo (South West Africa People's Organisation), maakt evenwel geen deel uit deze MPC. De Swapo voert al jaren een gewapende strijd vanuit het buur land Angola voor de onafhankely- keheid van Namibië. In de periode van 11 tot 13 mei 1984 hebben de zes partijen, die de Veelpartijen- conferentie vormen, wel in de Zambiase hoofdstad Lusaka met de Swapo gesproken, maar tot een regeling kwam het toen niet. Sindsdien heeeft de Swapo elke uitnodiging van de kant van Zuid- Afrika en de Veelpartijen-confe- rentie om te praten over de toe komst van Namibië van de hand gewezen. In zijn rede benadrukte Botha opnieuw, dat een eventuele onaf hankelijkheid van Namibië gekop peld is aan een regeling over de aanwezigheid van ongeveer 35.000 Cubaanse militairen in Angola. Tot op heden heeft Angola geweigerd deze Cubaanse steuntroepen naar huis te sturen, terwijl Zuid-Afrika steeds heeft gezegd, dat zij mede werking aan VN-resolutie 435 over de onafhankelijkheid van Nami- biëverbindt aan dit vertrek. Volgens Botha is de vorming van een tussenregering in Namibië Zuid-Afrika's bijdrage aan een de finitieve regeling van de al jaren slepende Namibische kwestie. In dat verband wees Botha ook op het vertrek van de laatste 450 Zuidafri- kaanse militairen, woensdag, die zich nog op Angolees grondgebied bevonden om daar bases van de Namibische bevrijdingsorganisa tie Swapo te vernietigen. Botha zei, dat het gebaar van de Zuidafrikaanse regering naar een zekere autonomie van Namibië ge zien moet worden in het licht van haar recente gesprekken met An gola, de Swapo en de Verenigde Staten over de terugtrekking van de Cubanen. Macht De voorstellen van Botha, con form de ideeën van de Veelpartij- enconferentie komen heer op een spoedige installatie van een inte rim-kabinet. Dit zal zowel uitvoe rende als wetgevende macht heb ben en ook de gelegenheid krijgen tot het opstellen van een ontwerp- grondwet. De feitelijk macht in Na mibië blijft in handen van Zuid- Afrika. Alle wetten moeten de handtekening dragen van de door Zuid-Afrika geïnstalleerde Admi- nistrateur-generaal, Willie van Nie- kerk. Zuid-Afrika blijft ook belast met de behartiging van buiten landse politiek, defensie en finan ciën, hoewel dit laatste punt niet door Botha in zijn speech werd ge noemd. Het is niet de eerste keer, dat Zuid-Afrika een poging doet om VN-resolutie 435, die voorziet in de terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen uit Namibië en verkiezingen onder supervisie van de VN, te ondermijnen door een ei gen oplossing. Op 19 januari 1983 stapte een soortgelijke interim-re gering vrijwillig op na een vieijarig bewind, omdat zij van Pretoria te weinig zelfstandige bevoegdheid kreeg. Deze regering werd even min erkend door de Swapo en de rest van de wereld. De Swapo heeft inmiddels nega tief gerageerd op het voorstel van Botha. Swapo-woordvoerder An ton Lubowski zei desgevraagd in Windhoek, de hoofdstad van Na mibië, dat de Swapo in het geheel niet van plan is zijn gewapende strijd tegen een door Zuid-Afrika gecontroleerd Namibië nu op te ge ven. "Deze stap van Botha is in fla grante tegenstelling tot VN-resolu tie 435, die voorziet in vrije en eer lijke verkiezingen. Botha probeert ons aldus ook de zwarte piet toe te spelen en ons tot agressors in dit gebied te bestempelen", aldus Lu bowski. Onlusten Ten minste vjjf mensen zijn gis teren in Zuid-Afrika om het leven gekomen tijdens onlusten in zwar te woonwijken, zo blijkt uit verkla ringen van de Zuidafrikaanse poli tie te Pretoria. Tevens raakte een blanke man ernstig gewond, toen een een groep zwarte jongeren de auto waarin hjj zat, aanviel. Hij werd met benzine overgoten en, evenals zijn auto, in brand gesto ken. Een tweede blanke wist te ontkomen. Gisteren is het officiële onder zoek naar de toedracht van de fata le schietpartij in Langa van bijna een maand geleden zijn derde week ingegaan. Uit verklaringen van de politie is nu gebleken, dat er niet 19, maar 20 personen die dag om het leven zijn gekomen. Rech ter Kannemeyer, die belast is met het regeringsonderzoek, heeft gis teren vernomen, dat maar liefst 17 personen gedood zijn door schoten in de rug of in het achterhoofd. Daardoor wordt bevestigd, dat de slachtoffers zijn gedood, terwijl ze wegvluchtten. WASHINGTON/JERUZALEM/D EN HAAG (GPD/Rtr./UPI/ANP) - President Reagan blijft in weerwil van een aanhoudende stroom van protesten bij zijn besluit om tij dens zijn officiële bezoek aan de Bondsrepubliek een krans te leg gen op een Duits soldatenkerkhof, waar ook SS'ers begraven liggen. Hij verklaarde gisteren niet op die beslissing te willen terugkomen omdat het dan zou lijken alsof hij „door de knieën was gegaan voor onwelwillende aandacht". Een voormalige sergeant van de SS heeft gisteren laten weten ver eerd te zijn met het bezoek van Reagan en gezegd dat daarmee ook eer wordt bewezen aan SS-slacht- offers van het Ardennenoffensief. Het kerkhof in Bitburg is uitgeko zen, omdat het nabij een Ameri kaanse basis is waar Reagan ter kerke zal gaan en de lunch wil ge bruiken. Reagan hield gisteren staande niets verkeerds te zien in een bezoek aan de begraafplaats „omdat die jongemannen ook slachtoffers zijn van de nazi's. Ook al vochten zij in Duits uniform, ze waren in dienst geroepen om de af schuwelijke uit te voeren. Zij waren evenzeer slachtoffers als de slachtoffers in de concentratiekampen. En ik voel dat (met het bezoek aan de begraaf plaats) veel te winnen valt". Volgens Reagan die kort geleden beweerde dat de Duitsers geen schuldgevoel mag worden opge drongen en dat nog maar weinigen zich de Tweede Wereldoorlog her inneren, leven de Duitsers „in voortdurende boetedoening".Om- dat Reagan dus wel naar het Duitse kerkhof gaat en nu ook naar een voormalig concentratiekamp (na een haastige en macabere inspec tiereis van zijn adjudant Michael Deaver om te zien welk kamp voor Reagan het meest geschikt was) maar niet naar een Amerikaans kerkhof omdat in de Bondsrepu bliek geen Amerikaanse soldaten begraven zyn, blijft de weerstand tegen de onderneming aanhouden. Tijdens een praat-show op de Amerikaanse televisie, zei een overlevende van het getto in War schau gisteren dat Reagan groot gelijk heeft met zijn bezoek aan het Reagan: geen schuldgevoel (foto AP) Duitse soldatenkerkhof „want er is geen mooier uitzicht denkbaar". In Israël is gisteren op de her denkingsdag van de zes miijoen Joodse slachtoffers van de nazi's algemeen kritiek geuit op presi dent Reagan. „Men kan geen do denkamp bezoeken en tegelijk moordenaars eren", zei de Israëli sche vice-premier en ex-president Jitzak Navon tijdens een plechtig heid bij het herdenkingsmomu- ment Jad Vasjem in Jeruzalem. „De president is een ware vriend van het Joodse volk en een grote vriend van Israël, maar wie hem ook het voorstel deed het kerkhof te bezoeken heeft hem zwaar mis leid", zei Navon. Nederland De PSP-fractie in de Tweede Ka mer heeft „met verontwaardiging" geprotesteerd tegen het voorgeno men bezoek van de Amerikaanse president Reagan aan het militaire oorlogskerkhof Bittburg. De frac tie vindt dit bezoek getuigen van een posthuum eerherstel voor le den van de vroegere Duitse strijd krachten. In een telegram aan de Ameri kaanse ambassadeur in ons land dringt de fractie erop aan, dat Rea gan alsnog van het bezoek afziet. WARSCHAU (AP) - Drie vooraan staande medewerkers van Solida riteit zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens ordeversto ring en illegale vakbondsactivitei ten, heeft een van hun advocaten gisteren bekendgemaakt. Bogdan Lis, Adam Michnik en Wladyslaw Frasyniuk, die in februari in Gdansk werden gearresteerd bij een inval tijdens een geheime ver gadering van de verboden vak bond, zullen waarschijnlijk begin volgende maand moeten terecht staan. Advocaat Jacek Taylor zei dat de drie worden beschuldigd van een leidende rol in een verboden vak bond, waar maximaal vijf jaar ge vangenisstraf op staat, en versto ring van de openbare orde door op roepen te verspreiden voor een al gemene staking op 28 februari te gen regeringsplannen om de voed selprijzen te verhogen. Hier kun- nen zij drie jaar voor krijgen. NEW DELHI (JJPI) - De Sowjet- Unie heeft vorig jaar SS-20-raket- ten voor de middellange afstand gestationeerd in het westen van Af ghanistan. De raketten zijn waar schijnlijk gericht op Amerikaanse militaire installaties in de Indische Oceaan. Dit hebben Westerse di plomaten gezegd. Volgens hen zijn er twaalf SS- 20's opgesteld op de verafgelegen Sowjet-luchtmachtbasis bij Shin- dand, gericht tegen de Amerikaan se marinebasis op het eiland Diego Garcia.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7