Dijkman gaat in fractie PPR zitten Herdenking bij Westerbork Geld en bezit laatste taboe Nederlandse man Het opvanghuis na incest vraagt geen uitleg STAAT DER NEDERLANDEN 7%% LENING 1985 PER 1991/SGOO VRIJDAG 19 APRIL 1985 Scholten bekijkt PvdA DEN HAAG (GPD) - De groep Scholten-Dijkman is uit een gevallen. Stef Dijkman zal voor de resterende parle mentaire tijd deel uitmaken van de PPR-fractie in de Tweede Kamer. Jan Nico Scholten blijft als zelfstandig kamerlid alleen over en zal met gelijkgezinden buiten het parlement blijven zoeken naar mogelijkheden om zich aan te sluiten bij de PvdA. Het tweetal maakte dit gisteren in de Tweede Kamer bekend. DEN HAAG/LEIDEN (GPD/ANP) - Een kwart van de mannen in Ne derland, voornamelijk uit de hoge re klassen, vindt dat vrouwen agressief en ontevreden zijn. Ruim 12 procent voelt zich zelfs onder drukt. De Nederlandse man vindt dat 'macho' stomvervelend is, hij houdt niet van uiterlijk vertoon en doet weinig aan lichaamsverzor ging. Dit zijn enkele resultaten van een enquête die onder ruim twee duizend mannen tussen de 21 en 70 jaar is gehouden. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van een reclafnebureau, dat mannen uit de 'hogere sociale klassen' be wust meer aan het woord hééft ge laten. Vrije tijd (tv kijken wordt het meest genoemd) is voor de Neder landse man anno 1985 minstens zo belangrijk als het beroepsleven. Een kwart van de mannen heeft Grondwater sterk verzuurd geen baan. Een vijfde klaagt over nervositeit. Die komt vooral voor bij niet-werkenden, alleenstaan den en bij politiek links gezinden. Geld en bezit vormen volgens de onderzoekers wellicht het „laatste taboe" bij de Nederlandse man. Hij praatte in de interviews van gemid deld een uur met de bijna 200 en- quêeurs openlijk over seksualiteit en dergelijke zaken, maar in puur materiële zaken stelt hij zich gere serveerd op. Op seksueel gebied i l de seksuele revolutie, volgens de en- quêtecijfers veel veranderd. Seks lijkt onbelangrijker te worden. Vijfenveertig procent van de on dervraagden vindt dat het hebben van een hechte relatie belangrijker is dan seks, en 46 procent vindt dat je eigenlijk alleen maar met ie mand mag vrijen als je werkelijk van elkaar houdt. Kinderen zijn heel belangrijk in het leven van de Nederlandse man. Ruim, de helft vindt wel dat ze meer moeten gehoorzamen. Twee derde meent dat de vrouw thuis moet blijven zolang de kinderen nog klein zijn. Niet alle Nederlandse mannen leiden overigens een tevreden le ven. Zes procent zegt het leven nauwelijks aan te kunnen. Tien procent van de mannen spreekt DEN HAAG (ANP) - De verzuring over eenzaamheid Achttien pro- van het grondwater is ernstiger cent zou een ander leven willen. dan tQt nu toe werd aangenomen. Uit een ander onderzoek, waarop niT hliikt I]it rip ppr^tp aP„pVpne per A.Komter promoveerde aan de WotPrkwa1itPit 'Hip pistprpn 7iin Rijksuniversiteit in Leiden blijkt %3* dat de man nog steeds de lakens milla (miiieubeheer). uitdeelt. De oude veronderstelling dat mannen buitenshuis de baas zijn en vrouwen in huis is onjuist. Binnenshuis maakt de man nog steeds de dienst uit. Het onderzoek werd gehouden onder zestig echt paren en hun kinderen uit hoge en lage sociale milieus. De machtson gelijkheid tussen de seksen werd in de onderzochte gezinnen als vanzelfsprekend bevestigd. Scholten en Dijkman stapten in december 1983 gezamenlijk uit de CDA-fractie na een reeks van con flicten. Nadat zij een eigen fractie hadden gevormd, richtten zij de Basisbeweging voor Vrede en Soli dariteit (BVS) op. De bedoeling was de progressieve krachten van teleurgestelde CDA'ers en andere politiek daklozen te bundelen. In dat kader werden onder meer ge sprekken gevoerd met EVP'ers en CNV'ers die hun vertrouwen in het CDA hadden verloren. Dijkman legde gisteren in de Tweede Kamer een verklaring af waarbij hij meedeelde dat hij zich 'na ampele overweging' had aange meld als lid van de PPR en dat hij wenste toe te treden tot de twee mansfractie van de politieke radi calen. Vervolgens verklaardefPR- fractieleider mevrouw Beckers dat zij het verzoek 'in principe' inwil ligde. Het voorbehoud dat Beckers maakte heeft te maken met de ver houding van Dijkman tot zijn nieu we achterban. "De fractie wil de partij niet voor het blok zetten. Er moet ruimte zijn om wederzijds vertrouwen op te bouwen. De par tijvoorzitter is op de hoogte gesteld en staat achter het fractiebesluit", zei zij. Volgens Dijkman was het no^ig om de knoop door te hakken en te kiezen. "Er moest een einde wor den gemaakt aan allerlei specula ties en geruchten over een nieuwe party. Vanaf het begin van de BVS heb ik mij tegen de oprichting van een nieuwe partij verzet", zei hij. Dijkman wil niets meer weten van een partij die zich uitdrukkelijk be roept op het evangelie als uitgangs punt van politiek handelen. Overvallen Overigens heeft Dijkman de PPR overvallen met zijn snelheid van handelen. Mevrouw Beckers kreeg dinsdag in de pauze van het fractieberaad van Dijkman te ho ren dat hij lid wilde worden van de PPR. Zij vroeg om een brief, die zij prompt de volgende dag kreeg. Met zijn stap schrijft Dijkman parlementaire geschiedenis. Nog nimmer trad een kamerlid uit een fractie (met behoud van zetel) om zich daarna bij een andere partij aan te sluiten. Bij eerdere afsplit singen (KVP, PvdA) bleven de le den zelfstandig in de Kamer om pas na de verkiezingen voor een andere partij zitting te nemen. Daarbij ging het alleen wel om mensen die zich wensten aan te sluiten bij partijen die (nog) niet in de Tweede Kamer waren vertegen woordigd. eerste is onmogelijk geworden het EVP-congres de deur naar de CPN op een kier heeft gezet. Hij bestudeert nu de tweede mogelijk heid, want "ik wil niet opgaan in klein links, die politiek ligt mij niet". Anesthesist na euthanasie vervolgd DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie in Den Haag, mr. H.J. den Os, gaat de anesthesist dr. Ad miraal toch vervolgen wegens eu thanasie. Hij zal de arts, die is ver bonden aan het Sint-Hippolytus- ziekenhuis in Delft, ten laste leg gen dat hij een 34-jarige vrouw op 4 november 1983 op haar verzoek van het leven heeft beroofd. Admiraal deed persoonlijk aan gifte van het feit dat hij een eind had gemaakt aan het leven van een patiënte in het ziekenhuis. De vrouw leed aan multiple-sclerose en zou hem dringend hebben ver zocht euthanasie te plegen. Admi raal heeft na lang en rijp beraad aan dit verzoek voldaan, zo beves- De PPR-fractie in de Tweede Kamer reageerde gisteren nog wat lacherig toen kamerlid Stef Dijkman tweede tigde hij gisteren nog eens. De per- van links, naast fractievoorzitter Ria Beckers-De Bruijn) in hun midden plaats nam. Na zijn uittreden uit het sofficier van justitie weigert "over CDA en zijn samenwerking met de andere ex-CDA'er Scholten, heeft Dijkman nu gekozen voor toetreding tot de de zaak zelf' mededelingen te PPR. Gisteren was het even wennen toen Dijkman in het bankje van zijn nieuwe partij schoof. (foto anp> doen. De anesthesist zei gisteren nog niet op de hoogte te zijn van het feit dat hij binnenkort zal worden gedagvaard. Hij vermoedt dat het openbaar ministerie zijn zaak eni ge tijd heeft opgehouden om te wachten op een uitspraak van de Hoge Raad. Die sprak vorig jaar in november uit dat „zorgvuldig me disch handelen" in gevallen van euthanasie reden kan zijn om geen straf toe te kennen. De zaak tegen Admiraal heeft sterk principiële kanten. De arts is auteur van de brochure "Verant woorde euthanasie". DEN HAAG (GPD) - De progres sieve katholieken in Nederland or ganiseren op 8 mei op het Haagse Malieveld hun eigen paus-manifes- Scholten toonde gisteren 'begrip tatie Ze doen dat omdat ze menen en respect voor de stap van Dijk- niet aan bod te komen bij het off,. man. Hy zei dat er voor hem sinds ciële bezoek van de paus aan ons 1983 twee mogelykheden open- land enkele dagen iater. Ten min. stonden: of samenwerken met de ste 5 000 mensen doen aan de ma- EVP of opgaan in de PvdA. Het njfestatie mee. Progressieven houden eigen pausbijeenkomst Het doel van de bijeenkomst is om 'het andere gezicht van de kerk' te tonen. Volgens de organi satoren wordt de paus tijdens zijn bezoek met maar enkele aspecten van de katholieke kerk geconfron teerd. De manifestatie moet duide- veel tholieke groeperingen in ons land. Tot die organisaties behoren onder meer de Diocesane Pastorale Ra den van alle bisdommen met uit zondering van Roermond, de Ver enigingen van Pastoraal Werkenden, de werkgroepen Vrouw en Kerk, Pax Christi en de Mariënburggroep Prof. Tine Halkes, die door aarts bisschop Simonis is verboden de lijk maken, dat r beurt in de Nederlandse kerkpro- paustöe te "spréken" zal tijdens de vincie. manifestatie het woord voeren. An- De bijeenkomst wordt georgani- dere sprekers zijn onder anderen seerd door het Platform Initiatie- prof. Schillebeeckx, Marga Klom- ven Pausbezoek, een bundeling pé en de Argentijnse Nobelprijs- van ongeveer 130 progressief-ka- winnaar Adolfo Perez Esquivel. Viering 1 mei voor links gedwarsboomd DEN HAAG (ANP) - Kamerleden van linkse fracties in de Tweede Kamer zullen woensdag 1 mei, de Dag van de Arbeid, zo goed als ze ker in de Tweede kamer moeten komen opdraven. Pogingen van PvdA en PSP om de voor socialis ten gedenkwaardige dag vrij te houden van kamerbijeenkomsten om in den lande 1-mei-verplichtin gen te kunnen nakomen, lijken tot mislukken gedoemd. CDA en WD gaven gisteren steun aan een voor stel van het kamerpresidium die dag normaal bijeen te komen. Volgende week dinsdag zal de Kamer definitief besluiten hoe 1 mei wordt gevuld. Als het aan CDA en WD ligt zullen er ook stemmin gen zijn, die normaal gesproken op dinsdag worden gehouden. De dinsdag vóór de Dag van de Arbeid is evenwel een nationale feestdag en een vrije dag omdat het dan Ko ninginnedag is. Kamervoorzitter Dolman (PvdA) zei dat diverse argumenten voor en tegen in het presidium zijn 'gewis seld' en dat tot de slotsom is geko men dat 1 mei een normale verga derdag wordt. BORSTVOEDING - Volgens een onderzoek van het ministerie van WVC is borstvoeding niet onge zond. Er is geen enkele aanleiding om moedermelk routinematig te onderzoeken op eventuele schade lijke stoffen. Bij onderzoekingen zyn nooit schadelyke effecten op de gezondheid van de zuigeling waargenomen. De gevonden con centraties giftige stoffen in de moe dermelk liggen lager dan tien jaar geleden. Het onderzoek dateert uit 1983 in samenwerking met elf kraamcentra in het land. 'Meeste slachtoffers zijn moedig gestorven' WESTERBORK - Prinses Juliana legde gisteren als eerste bloemen bij het herinnering steken in het voormalige concentratiekamp Westerbork in Drenthe. Vanuit dit kamp werden vele joden tijdens de Tweede Wereld oorlog naar vernietigingskampen getransporteerd. (foto anpj WESTERBORK AMSTERDAM DEN HAAG (ANP) - Enkele tien tallen mensen uit de joodse ge meenschap en anderen hebben gis teren bloemen gelegd bij het herin neringsteken in Westerbork, dat in 1970 werd onthuld door prinses Juliana. Het monument, een he melwaarts gebogen stuk spoor rails, symboliseert de laatste gang van de ruim 100.000 joodse landge noten die tussen 1942 en 1944 met in totaal 93 treinen naar vernieti gingskampen werden gedepor teerd. Eén van de overlevenden, drs. S. van den Bergh las uit zijn boek 'Kroonprins van Mandelstein' voor. De tyd in Westerbork was vergeleken met het verbiyf in Auschwitz/Birkenau en Gleiwitz een milde tyd, stelt hij. In Wester bork was het leven op zich niet gruwelyk. Van ernstige mishande ling was geen sprake, aldus Van den Bergh. Hq ging ook in op auteurs die zich geringschattend uitlaten over het gemak en de gedweeheid waar mee de Westeuropese joden zich hebben laten deporteren en vernie tigen. „Moed komt echter niet al leen tot uiting door het verrichten van verzetsdaden. Men kan zich als held gedragen voor het executiepe loton, in de deportatietrein of ty- dens zijn laatste gang naar de gas- kamèr. Ik kan uit eigen waarne ming verzekeren dat de meeste slachtoffers, mannen, vrouwen, zelfs moeders met kinderen, als moedige mensen zijn gestorven met een diepe verachting voor hun overweldigers en in het besef van de onafwendbaarheid van hun lot". Mede door onze argeloze opvoe dingssystemen, hebben de Neder landse joden niet kunnen begrij pen, hoe slecht Hitier en zijn tra wanten waren. Het joodse verzet was mede daardoor inderdaad minder dan in Polen en andere lan den van Oost-Europa, maar de re sultaten zyn daar niet beter en minder gruwelijk geweest dan hier", aldus Van den Bergh. Met als centraal thema „Vrouw in Verzet - Toen en Nu" zal dit jaar, precies veertig jaar na de bevrij ding, in Amsterdam een groot aan tal activiteiten plaats vinden. Be halve een reeks centrale activitei ten van het Gemeentehjk 4 en 5 Meicomité zal er ook met financië le steun van dit comité in de wij ken van alles worden opgezet rond herdenking en viering van de be- vryding. Er zal een speciaal her denkingsconcert worden gehóu den, er vinden verschillende dis cussies plaats, der worden toneel voorstellingen en films vertoond. Op vijf mei is er een grote bevrij dingsmanifestatie op het Leidse- plein en in het Vondelpark. In het Joods Historisch Museum is de tentoonstelling 'Na de Jodenver volging beelden van een nieuwe generatie'. In de hal van de Tweede Kamer hebben gisteren enkele tientallen mensen het zogenoemde Flores- Molukkentransport herdacht. Bij het door de Japanners georgani seerde transport, dat in april 1943 op Java begon, kwamen 1600 krijgsgevangenen om het leven. Er werden gisteren by het boek der gevallenen kransen gelegd door verschillende comités van oud- karhpbewoners. Militair verdrag met Spanje MADRID (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) heeft gisteren in Madrid een bilaterale overeenkomst met Spanje ondertekend, waarbij beide lan den zich verbinden tot militaire samenwerking. De overeenkomst beoogt onder meer het uitwisselen van technologische kennis, het bevorderen van de samenwerking van de militaire industrie gedurende de komende tien jaar. Spanje heeft zich by het akkoord vastgelegd de militaire gegevens die beide landen uitwisselen niet aan derde landen te verstrekken zonder toestemming van Nederland. Pikant detail ten slotte is de vorm waarin de overeenkomst gegoten is, nameiyk in die van de bevestiging van een zeer recente briefwisseling. In diplomatiek jargon wordt een dergehjke vorm als een soort derderangs overeenkomst beschouwd. Volgens welingelichte bron had Spanje er de voorkeur aan gegeven de overeenkomst in een formeler jasje te steken in de vorm van een officieel akkoord. De verzuring van het grondwater is vooral toegenomen in het ooste lijk deel van Noord-Brabant en het noorden van Limburg, waar veel aan intensieve veehoudery wordt gedaan. Bovendien zijn in deze ge bieden en in de Achterhoek ex treem hoge nitraatconcentraties gemeten. Uit de gegevens blykt.ook dat in veel gebieden in Nederland de ka- liumconcentratie in het grondwa ter hoger is dan toelaatbaar. Onder zandgronden die als bouwland worden gebruikt en onder woon bebouwing is deze vaak vele tien tallen milligrammen per liter, al dus de bekendmaking. De maxi maal toelaatbare concentratie is 12 milligram per liter. Een hoge ka- liumconcentratie wijst op veront reiniging door mest of uitwerpse len. Het meetnet is opgezet door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne en omvat 370 meetpunten. Door vergelijking van meetresultaten uit verschillen de jaren kunnen veranderingen in de samenstelling van het grondwa ter worden aangetoond en kan een zo goed mogelijk bodembescher- mingsbeleid tot stand komen. Verbazing over uitlatingen commissaris ARNHEM (GPD) - De Anne Frank Stichting heeft verbaasd ge reageerd op uitlatingen van de Gel derse commissaris van de konin gin De Bruyne bij de opening van de tentoonstelling 'Recht op Vry- heid' in het provinciehuis in Arn hem. De Bruyne hield een niet mis te verstaan betoog over de tentoon stelling en de tegelijkertijd uitge geven verzetskrant. Volgens hem is de tentoonstelling onvolledig en eenzydig door 'de selectieve wyze waarop dit alles is uitgewerkt'. Hij doelde daarby met name op het ontbreken van informatie over de NAVO. De Bruijne: "Het is me uiteraard bekend dat een verhoudingsgewys beperkt aantal mensen in ons land moeite heeft met het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. Is het omstreden zyn van de NAVO mis schien de reden dat de expositie er over zwygt, om niet te zeggen ver- zwygt". De Anne Frank Stichting beant woordt De Bruyne's kritiek door erop te wyzen dat de rol van mili taire pacten als de NAVO in de ten toonstelling niet ter discussie staan. Noch in positieve noch in negatieve zin. "Het gaat juist over vredesorganisaties als de Verenig de Naties en over mensenrechten en schending daarvan". Ook de door de jeugdredacties van vier landelqke bladen (Parool, Trouw, De Waarheid en Vry Ne derland) voorgeschreven verzets krant, die ook op Gelderse scholen wordt verspreid, moet het by de WD'eï- ontgelden. De Bruyne tot zijn gehoor: "De tentoonstellings krant zou naar myn mening met de titel Protestkrant in plaats van Ver zetskrant beter haar inhoud heb ben weergegeven". Volgens De Bruyne beschrijft de krant "verzet tegen de gevestigde orde, tegen gangbare normen, te gen in meerderheid gehanteerde maatstaven. Deze vorm van verzet heeft naar myn mening weinig of niets te maken met verzet zoals dat zich tydens de laatste oorlog open baarde tegen een vreemde onder drukker". Maar daar liet hq het niet by. Volgens de vertegenwoordiger van de koningin in Gelderland "is deze vorm van verzet veeleer aan te merken als een uiting van jeugdige opstandigheid van onvolwassen recalcitrantie en weerspannig heid". ADVERTENTIE GRONINGEN (GPD) - In het opvanghuis voor slachtoffers van incest in Groningen heeft de helft van de medewerksters in hun jeugd zelf ervaren wat sek sueel misbruik betekent. Betty My lof, coördinatrice van dit eer ste opvanghuis: "Het betekent dat slachtoffers niet alles uit hoe ven te leggen. Wy voelen aan wat incest betekent en vooral hoe veel eenzaamheid het met zich meebrengt". Ook merkt ze hoe nieuwsgierig de slachtoffers zijn naar Betty's levenswandel. Ze zyn benieuwd hoe zy het ondanks die ervarin gen heeft gered. Dat zyn volgens mevrouw Mij lof de eerste ervaringen sinds het in gebruik nemen van het op vanghuis op 1 april, waarvan de officiële opening komende zater dag wordt verricht door staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justi tie). De meeste slachtoffers van seksueel geweld binnen het ge zin zyn meisjes, onderzoek naar aantallen hebben in Nederland nooit plaatsgehad, maar uit Ame rikaanse cijfers kan worden afge leid dat vijftien tot twintig pro cent van de vrouwelyke bevol king een of meer ervaringen heeft met incest. De vyf gevallen waarmee Betty sinds 1 april is geconfronteerd betroffen meis jes tussen 10 en 18 jaar. Het op vanghuis richt zich op slachtof fers tussen 10 en 21. Behalve opvang wil de Vereni ging tegen Sexuele Kindermis handeling bewerkstelligen dat men zich bewust wordt van het bestaan van het verschijnsel. „We troffen eens een kinderarts, die zich na onze voorlichting rea liseerde dat ze in de voorafgaan de jaren in haar praktyk tiental len gevallen van incest onder ogen gehad moet hebben, maar ze nooit heeft herkend. Dat moet eigenlyk niet meer voorkomen", vindt Betty. De meeste gevallen komen bij de hulpverlening via de Kindertelefoon, de school of het maatschappelijk werk. „En dan is de incest soms al jaren aan de gang". De slachtoffers kunnen maxi maal drie maanden in het op vanghuis bhjven. Dan moeten ze terug naar het gezin, naar een pleeggezin of kunnen ze zelfstan dig gaan wonen, al naar gelang de wensen en mogelykheden. Om dat geleidelijk te laten verlo pen is de vereniging voorstander van een beleid, waarin behalve opvang van het slachtoffer ook aandacht is voor de pleger van incest en de moeder, die door de incest met zichzelf in conflict leeft. „Enerzyds houdt ze van haar echtgenoot, maar dat is tegely- kertijd in de meeste gevallen ook de man die haar dochter mis bruikt", legt Betty uit. Zy vindt dat alle betrokkenen hun eigen hulpverlener moeten hebben, zo dat er geen wantrouwen en beïn vloeding kan ontstaan. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 april vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1991 ar inschrijving 23 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3juni1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5