Onbegonnen Werk Krakers woedend over ontruiming kraakpand Dynamische pe in Schouwburg krijgt heibel Sluiting Buitenldimek stap dichterbij Krakers moeten het veld ruimen PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 19 APRIL 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Schouwburg (1) Overheid en kunst - ze hebben door de eeuwen heen al wat afge- bakkeleid en onder de huidige minister van WVC is daar weer een frappant hoofdstukje aan toegevoegd. Het ligt ook in het wezen van beide opgesloten dat ze het op gezette tijden met elkaar aan de stok moeten krijgen. De ruimte waarbinnen de overheid kan en mag manoeuvreren is nu een maal aan grenzen gebonden en kunst is in beweging, zoekt op nooit voorspelbare tijdstippen naar een nieuwe horizon. Toch kunnen ze, om allerlei re denen, niet goed zonder elkaar. Maar het is natuurlijk wel zaak dat hun banden niet al te nauw zijn. Vandaar dat de directeur van de Leidse Schouwburg tot voor kort een grote mate van zelfstandigheid genoot. Zoiets gaat goed, zo lang de directeur goed functioneert. Maar de laat ste deed dat bepaald niet, het ging van kwaad tot erger, tot er niet veel meer dan een puinhope- rig beleid resteerde. Met een zucht van verlichting hebben B en W hem na lang en zorgvuldig manoeuvreren de arbeidsonge schiktheid in kunnen loodsen. De vraag wat er nu verder moet gebeuren, hebben de vroe de vaderen deze week aan de openbaarheid prijsgegeven. Het beste zou zijn geweest als men had gezegd: we proberen nu een goede directeur te krijgen, die zijn vrijheid benut maar ook be seft dat hy niet alleen op de we reld is en dus een zekere samen werking nastreeft. Een goeie man of vrouw, daar staat of valt eigenlijk alles mee. Die weg hebben B en W niet willen bewandelen. Na alle door gestane ellende is het duidelijk dat zij een veel grotere vinger in de pap willen hebben. In de nota die zojuist is uitgekomen, staat dat de nieuwe Schouwburg-di recteur boven zich krijgt het hoofd van de nog in het Stadhuis te formeren Directie Culturele Zaken. Letterlijk wordt er ge zegd dat deze functionaris "lei ding geeft aan de directeur van de Schouwburg". Een soort hoofddirecteur dus. Het zou wel eens kunnen zijn dat de gemeente daarmee nieuw onheil over zich afroept. De kans is niet gering dat kwalitatief hoogstaande kandidaten niet naar de baan dingen omdat de structuur hen niet zint. Dat zou betekenen dat de Schouwburg directeur uit de z.g. tweede gar nituur zal voortkomen. Ja, eigen lijk lijken B en W daarom te vra gen, want ze zetten nu al iemand boven hem. Het zal misschien even wat rust brengen. Maar ma tigheid heeft natuurlijk nog nooit iets opgelost. In zo'n situatie dreigen er twee kapiteins op het schip te ver schijnen met een weelde aan mo gelijkheden voor allerlei conflic ten. Stel toch dat je een uitsteken de man of vrouw krijgt. Die zal 'de leiding' van dat hoofd van Culturele Zaken al gauw als overbodig, hinderlijk dan wel be moeizuchtig ervaren. Je krijgt dan gegarandeerd heibel. Want een directeur van een Schouw burg met inzicht en ideeën wil op zeker moment dingen doen die ze in het Stadhuis niet in hun kop zouden halen, ja waar een doorsnee-ambtenaar het Spaans benauwd van krijgt en 's nachts de slaap niet van kan vat ten. Het conflict tussen overheid en kunst, zoals in de aanhef weergegeven, staat dan al snel in grote bloei, je ziet de bebloede koppen al voor je. Wie nu roept dat een bekwaam hoofd van Culturele Zaken een gebleken goede directeur zijn gang laat gaan en dat er dan niks aan de hand is, geeft wel van een heel groot idealisme blijk. In het Stadhuis wordt macht nu een maal uitgeoefend en niet terzijde geschoven. Schouwburg (2) Wat voor eisen er worden ge steld aan het nieuwe hoofd van Culturele Zaken blijft in de nota onbesproken, de advertentie waarin straks kandidaten voor de directeursfunctie worden op geroepen, vraagt in elk geval om een heel sterke man of vrouw. Ga maar na: "Een dynamische per soonlijkheid met grote kennis op het terrein van dans, toneel en muziekeen vermogen om constructief samen te werken.... een kwalitatief hoogwaardig theateraanbod realiseren.... dui delijke leidinggevende kwalitei ten.... inspirerend, motive rend...." Aan het slot staat voor alle ze kerheid ook nog "conflictvoor- komend en conflictoplossend vermogen". Dat heeft de paus nog niet eens, maar goed. Is dit een aanwijzing dat B en W in de door henzelf ontworpen speel tuin de bui ook al zien hangen? Verder genieten vrouwen voor de directeursfuiictie weer eens de voorkeur. Hun wordt daarom "nadrukkelijk verzocht te sollici teren". Oh, dat kan weer heel mooi worden, want met dat bijltje is in Leiden al eerder gehakt en toen sprongen de spaanders zo in het rond dat de Commissie gelijke behandeling er voor naar deze stad kwam. Het worden vast weer grootse dagen voor deze rubriek. Vandalisme De gemeente Leiden gaat ge durende twee jaar 180.000 gulden steken in het bestrijden van van- er waarschijnlijk niet mee be reikt worden. Het WD-raadslid Van der Nat vroeg zich af of het wel zinvol was meer geld voor dit doel aan het club- en buurthuiswerk te ge ven, want die krijgen daar al cen ten voor. Volgens het verslag in de krant leefde bij hem voorts de vrees dat "de werkers de normen van hun doelgroep overnemen". Die Van der Nat. Ziet zeker in het buurt- en clubhuiswerk een enorme samenzwering tegen de openbare orde. Van der Nat, die de sfeer ademt van een geslaagd bankier, durft het niet te zeggen, maar je kunt wel nagaan dat hij die duiten veel liever zou beleg gen in gedegen fondsen. Enfin, over twee jaar zal er wel een lijvig rapport op tafel liggen met een flitsende titel en één van geweest vermocht geen garantie te zijn voor de totstandkoming van een volwassen organisatie waarmee rekening moest wor den gehouden. Anno 1985 is hét voortbestaan in het geding. Met name de sub sidie van de gehieente, 16.000 gulden per jaar, staat op de tocht. Daar was natuurlijk toch altijd al iets raars mee. Om te beginnen heeft de stichting de subsidie ei genlijk te danken aan vrouwen die zich op de samenleving wil len oriënteren. Dat is in deze ko lommen al eens uitgelegd: hoe WD en PvdA in het college van B en W een compromis sloten, waardoor er èn subsidie voor de stichting kwam èn voor de VOS- cursusseh. De gemeente als financier van de stichting: zoiets lijkt op een verbond van God met de Duivel. De gemeente voert al jarenlang voor de binnenstad een laten we zeggen auto-beperkend beleid, terwijl bij dé stichting vooral pek- en betonverslaafden in de loop van de jaren de trom heb ben geroerd: het liefst zien zij al lerlei mooie asfaltwegen aange legd, uitkomend op parkeergara- dalisme. Daartoe besloot de raad maandagavond, nadat het punt al drie maanden op de agenda had gestaan. Veel haast was er dus kennelijk niet bij. Het is heel goed bedoeld, hoor. die strijd tegen het vandalisme. Maar of het wat oplevert. En wat gebeurt er na die twee jaar? Tal van vormen van vandalis me zijn grillig, je krijgt niet goed hoogte over het waarom en wan neer. Dat maakt het optreden er tegen ook zo moeilijk. Wat wordt er voor die 180.000 gulden gedaan? Je valt er een beetje bij in slaap. Geen lokaal Star Wars Project voor de jeugd of andere opwinding, nee, le sprojecten op scholen, de organi satie van vakantie-activiteiten, het openhouden van club- en buurthuizen tijdens de vakan ties, de opvang van spijbelaars en een project om tot alternatie ve straffen veroordeelde vanda len te begeleiden. De jeugd van de straat houden, zou men dertig jaar geleden een voudig zeggen. Maar dit staat aanmerkelijk ambitieuzer en duurder. Het ziet er allemaal zó keurig uit dat de echte vandalen de conclusies kunnen we u nu al verklappen: er is méér geld no dig. Band (1) Hoe nauw is de band tussen de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland? Een nor maal mens zal van deze vraag niet wakker liggen, maar toch speelt zij een rol in een beslissing die het college van B en W bin nenkort heeft te nemen. De Stichting Leidse Binnen stad is bijna tien jaar geleden op gericht. Het doel was een organi satie op poten te zetten die de di verse geledingen van het be drijfsleven in de binnenstad zou verenigen en de belangen daar van zou behartigen. De stichting zou een serieuze gesprekspart ner voor het gemeentebestuur worden, meenden de initiatiefne mers in 1975. Dat is ze ook wel een tijdje ge weest, maar zeker geen tien jaar lang. Dat oud-wethouder Den Haan-Groen (tevens oud-burge meester van Voorburg) en staats secretaris Van der Reyden lange re of kortere tijd voorzitter zijn ges. Dus de stichting schreef af en toe rapporten aan het ge meentebestuur om te zeggen dat het beleid niet deugde. De ge meente financierde op die ma nier de kritiek die ze te incasse ren kreeg. De Kamer van Koophandel heeft als belangenbehartiger ei genlijk dezelfde taak als de stich ting, zij het voor een veel groter gebied, van Katwijk tot Alphen aan den Rijn. De Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad zijn het in de loop der jaren consequent met elkaar eens geweest. Twee han den op één buik. Of was het meer een kwestie van de rechterhand die de linker leidde? Band (2) Vorig jaar trad de tot op heden laatste voorzitter van de Stich ting Leidse Binnenstad, J.J. Gijsman, teleurgesteld af. Hij had het maar een half jaartje vol gehouden. Gijsman zei bij die ge legenheid: "Ik kon zelfs geen brief de deur uit krijgen. Dat hield de Kamer van Koophandel tegen. Alles en alles hield die on der controle". Politie ontkent gewelddadig optreden LEIDEN - De politie heeft gister middag een pand in de Janvossen- steeg ontruimd, dat in het paas weekeinde door vijf personen was gekraakt. Volgens de krakers is daarbij door de politie geweld ge bruikt en zijn zij in de boeien gesla gen. In een verklaring over de ont ruiming zeggen de krakers dat de ontruiming op een schandalige manier heeft plaats gehad. "Zon der enige waarschuwing vooraf is de politie binnengekomen en heeft de bewoners in de boeien geslagen en afgevoerd naar het bureau waar zij nu nog vastgehouden worden". Een woordvoerder van de politie ontkent dat er van geweld gebruik Door de ruit LEIDEN - Een 19-jarige inwoner van Zwijndrecht had gisteren zo'n haast om met een gestolen slof si garetten een warenhuis te verlaten, dat hij door de glazen ruit aan de kant van de Aalmarkt sprong. De gewaarschuwde politie heeft de man eerst naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar hij voor een aantal vleeswonden moest worden behandeld en vervolgens voor verhoor meegenomen naar de Zonneveldstraat. Daarna is hij weggestuurd. is gemaakt. Bovendien zijn de vijf krakers gisteravond om vijf over acht weer vrijgelaten. Het pand is daarna ook opnieuw gekraakt. Overigens beschouwt de politie de krakers niet als krakers, maar als derden die de woning wederrech telijk in gebruik hadden. "Het pand wordt namelijk al zeven jaar bewoond door een nu 29-jarige vrouw. In februari had zij door de vorst te kampen met lekkages, waarna zij alleen de meest noodza kelijke spullen in het huis heeft ge houden, zoals een bed, een wasma chine, stoelen en serviesgoed. Op 29 maart is de vrouw op vakantie gegaan en toen zij op 17 april terug kwam, bleek er een ander slot op de deur te zitten. Zij belde aan, waarop een meisje opendeed, die zei het huis te bewonen. De vrouw is daarna bij ons aangifte komen doen", aldus de politiewoordvoer der. Het pand wordt door de politie als (bewoonde) woning beschouwd en gisteren werd dus tot ontrui ming overgegaan. Van een onwet tige actie door de politie is geen sprake, aldus de woordvoerder: "Alles is officieel gegaan, er was een rechercheur aanwezig". Na de ontruiming bleken wat spullen van de bewoonster verdwenen te zijn: serviesgoed ontbrak en een pak met waspoeder was verdwenen. Volgens de bewoonster van het pand hebben de krakers in de tus senliggende tijd haar wasmachine gebruikt. De krakers hebben indertijd zelf bij de politie melding van hun kraakactie gedaan. Ook zouden zij toen contact opnemen met de eige naar van het pand. "De politie hoorde verder niets van de eige naar, dus zijn we ook niet eerder tot actie overgegaan. Wanneer de eigenaar of bewoonster er niet bij is, kun je niet optreden. Als we toen op de hoogte waren geweest van het feit dat het om een be woond pand ging, hadden we eer der opgetreden", aldus de voor lichter. Nadat de krakers waren vrijgela ten, hebben ze vannacht opnieuw het pand gekraakt. "Wij houden het pand bezet, tot er een rechter lijke uitspraak is over de ontrui ming en onze eisen ingewilligd zijn. Dit soort optreden wordt niet meer geduld, en drijft ons tot ver dere acties. Een diaiooog met een partij die op zo'n manier met ons omgaat, lijkt nogal zinloos, en van de kant van de politie huichelach tig", aldus hun verklaring. De vijf krakers, twee vrouwen van 16 en 22 jaar en drie mannen van 16 en 18 jaar, afkomstig uit Lei derdrop, Gouderak, Voorburg en Leiden, eisen geen ontruimingen zonder waarschuwing of duidelijk heid over de gronden, geen arresta ties van bewoners en willen boven dien opheldering omtrent dit op treden van de politie. LEIDEN -Op de Pacellischool in de Damlaan is gisteren een project over de lente begonnen. Bij het voorjaar horen lammetjes en twee lieten gisteren zonder morren met zich sjorren bij het schoolgebouw. Moeder schaap vond het goed. (foto Holvast) LEIDEN/NOORD WIJK - Het sluiten van de Buitenkliniek van het AZL in Noordwijk lykt een stapje dichterbij te zijn gekomen. De meerderheid van de districts commissie Zuid-Holland-Noord van de Provinciale Raad voor Volksgezondheid had er gistermid dag in elk geval geen bezwaar te gen dat in de toekomst langdurig zieke kinderen in Leiden worden verpleegd. De districtscommissie moet sa men met andere instanties een ad vies voorbereiden aan de minister over het al dan niet sluiten van de Buitenkliniek. De directie van het AZL wil de Buitenkliniek sluiten omdat het ziekenhuis moet bezui nigen van het rijk. Als de kliniek dichtgaat, is het de bedoeling dat in een apart gebouwtje op het ter rein van het AZL de verpleging van langdurig zieke kinderen wordt voortgezet. De directie heeft het plan de kliniek later, waar schijnlijk rond 1992, onder te bren gen in één van de dan gereed geko men nieuwe panden van het zie kenhuis. Tegen het voornemen van de AZL-directie is veel verzet gere zen. Met name de Stichting In standhouding Buitenkliniek voor Kinderen in Noordwijk vecht het plan fel aan. Deze stichting vindt dat langdurig zieke kinderen in Noordwijk beter verpleegd kun nen worden dan op het terrein van het AZL. Bovendien meent de stichting dat het AZL maar een be perkt bedrag bespaart met de ver plaatsing van de kliniek, in elk ge val veel minder dan de 1,5 miljoen gulden waar de directie nu vanuit Dat de Buitenkliniek een betere plaats is om langdurig zieke kinde ren te verplegen dan in een ge bouw op de AZL-terrein, daar wa ren veel leden van de districtscom missie het gisteren wel mee eens. Ze zagen echter ook in dat het Aca demisch Ziekenhuis moet bezuini gen. Zodoende bleef de vraag over of de bezuinigingen opwegen te gen het verlies aan 'kwaliteit'. De meerderheid van de districtscom missie beantwoordde deze vraag gisteren dus bevestigend. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het kinderziekenhuis als dat tegen het jaar 1992 zou verhui zen één van de gebouwen van het ziekenhuis zelf, deels de negende en (deels op de vierde verdieping) zou worden ondergebracht. J.J. Overeem, vertegenwoordiger van de AZL-directie, maakte gisteren bekend dat de kliniek straks in haar geheel op de vierde verdie ping wordt gehuisvest. "Daarmee is het irritante verschil verdwenen dat een deel op de negende en een deel op de vierde verdieping is on dergebracht. We zijn er ons van be wust dat we op deze manier de si tuatie in Noordwijk niet volledig nabootsen, maar we doen wel een stapje in de goede richting", aldus Overeem. Enige leden van de districtscom missie spraken gisteren de hoop uit dat de langdurig zieke kinderen tegen de tijd dat de nieuwbouw- panden zijn verwezenlijkt op een nog lagere verdieping 'en liefst op de begane grond' worden gehuis vest. Bovendien leek het hen een goede zaak dat in de tuin van het ziekenhuis een gedeelte wordt vrij gehouden waar langdurig zieke kinderen ongestoord in de buiten lucht kunnen vertoeven. De moeizame wijze waarop de stichting functioneert, was voor de gemeenteraad eind vorig jaar aanleiding om B en W te vragen maar eens te onderzoeken of dat jaarlijkse douceurtje van 16.000 gulden nog wel zin had. B en W lieten onlangs weten dat ze er ei genlijk het nut niet van inzien, temeer daar er inmiddels een nieuw overlegorgaan, bestaande uit het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en de vakbonden, in aantocht is. Toch aarzelt wethouder Fase (economische aangelegenheden) nog. Niet onbegrijpelijk gezien haar achtergrond. Als VVD-voor- vrouw is er haar veel aan gelegen het bedrijfsleven niet voor het hoofd te stoten. In een vergade ring van de raadscommissie plaatste het PvdA-raadslid Van Meij gaarden woensdagavond bij voorbaat vraagekens achter een eventuele voortzetting van de subsidiëring. In feite, stelde hij, geeft de gemeente op die manier indirect geld aan de Kamer van Koophandel. Vandaar dus die vraag aan het begin van dit stukje. De adviseur van de Stichting Leidse Binnenstad, A. Berkhout, verdedigde deze week in een ar tikel in deze krant het voortbe staan van de stichting en deed wat luchtig over de problemen. "We hebben een uitstekend be stuur", zei hij en liet weten dat de stichting op haar gemak naar een nieuwe voorzitter zoekt. Dat wordt dan de vijfde in tien jaar, terwijl de stichting op het ogen blik voor de tweede maal een langdurig voorzitterloos tijdperk doormaakt. Kort daarvoor had vice-voor- zitter Van Egmond van de stich ting een persbericht laten uit gaan over een nieuw onderzoek in de binnenstad (dat eerder al was aangekondigd door de Ka mer van Koophandel), waarbij hij voor verdere informatie ver wees naar de adviseur van de stichting, Berkhout dus. Het on-, derzoek wordt sómen met de Ka mer van Koophandel gedaan. Maar hoe nauw is nou die on derlinge band? Wacht eens even, Berkhout, Berkhout, drs. A. Berkhout, die kennen we toch? O ja. Dat is de secretaris van de Kamer van Koophandel. Krakers ontruimen het pand aan de Jan Vossensteeg. Strandloop De Leidse atletiekvereniging AV Holland organiseert zondag 21 april een strandloop. De start is om elf uur bij de Wassenaarse Slag. De afstanden variëren van twee tot twaalf kilometer. Men kan zich vanaf tien uur inschrij ven bij het parkeerwachtershuis je van het laatste parkeerterrein voor de strandafgang. Verdere informatie is ver krijgbaar bij A. van der Molen, 01719-11321. DEN HAAG/LEIDEN - Drie wisselwoningen aan de Leidse Wisselweg en een kapitaal pand aan de Cobetstraat zullen moeten worden ont ruimd. Hoewel de president van de Haagse rechtbank pas volgende week donderdag uit- praak zal doen, liet hij - voor wat de krakers van de wisselwoningen betreft - al doorsche meren dat ze beter naar een ander onderdak kunnen gaan omzien. De woning aan de Co betstraat - gekraakt door de woongroep Rava ge - moet voor 1 juni zijn ontruimd. Beide par tijen, de gemeente Leiden en de krakers, kwa men dat gisteren tijdens een kort geding over een. De wisselwoningen zijn, op drie na, leeg. De woningen zijn neergezet om bewoners van het Haagwegkwartier aan tijdelijke ruimte te hei- De wisselwoningen staan echter op een ter rein dat de gemeente tot 1 maart van dit jaar van de Nederlandse Spoorwegen had ge huurd. De spoorwegen hebben er al enkele ke ren op aangedrongen de grond in de oorspron kelijke staat terug te brengen. Maar zolang de wisselwoningen daar nog staan, gaat dat niet. Een andere partij die er belang bij heeft dat de wisselwoningen zo snel mogelijk leeg komen, is een bedrijf uit Koudekerk aan den Rijn. De ze firma heeft de woningen gekocht en wil ze zo snel mogelijk afbreken. Ondanks de pleidooien van twee bewoners dat ze toch recht hebben op ruimte waarin ze kunnen leven, zei de president dat kraken bij de wet verboden is. Zodra deze straat komen te staan is er geen vervangende woning voor hen beschikbaar. De gemeente hanteert een puntensysteem. Wie te weinig punten heeft, komt niet in aanmerking voor een huis. De krakers van het pand aan de Cobetstraat stonden al voor de vierde keer voor de rechter. Ook dit huis heeft de gemeente verkocht. De vraag die hun verdediger naar voren bracht was of de gemeente wel verplicht is de woning te leveren. Het gaat om een huis met zeven kamers waarin slechts twee mensen komen wonen. In principe mogen zij een woning be wonen met vijf kamers, zo luiden de regels. Maar, zoals later bleek, er blijken uitzonderin gen mogelijk te zijn. Na een korte onderbre king van het geding werden gemeente en kra kers het eens: op 1 juni hebben zij het pand verlaten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4