Enquête over Leids verkeer: honderden 'gevaarlijke plekken' d CASINO Leiden helpt Nicaraguaanse stad met drinkwaterproject Gemeente zoekt oplossingen Hoogste punt herbouw wevershuisjes bereikt Lisse VRIJDAG 19 APRIL 1985 LEIDEN - Ruim tweehonderd Leidenaren hebben gereageerd op een uitnodiging van de gemeente Leiden om de meest gevaarlijke plekken op papier te zetten die hij of zij tegenkomt op weg naar werk, bij het naar school brengen van de kinderen of bij het boodschappen doen. In de reacties worden zes- a zevenhonderd situaties in de stad beschreven waar, met name de fietsers en voetgangers zich niet veilig voelen in het verkeer. Uit een lijstje van de politie blijkt al wel waar zich in vorige jaren de meeste ongelukken hebben voor gedaan. Maar de gemeente wil niet alleen afgaan op die ongevallencij- fers. De verkeersdeskundigen gaan er van uit dat er heel wat meer plekken in de stad zijn waar zich verkeers-onveilige situaties voor doen zonder dat dit uit de ongeval- lencijfers blijkt. Via een enquête-formulier, afge drukt in het gemeentelijk informa tieblad Stadwerk en de gemeente lijke advertentie, is iedere Leide- naar uitgenodigd die onveilige ver keerssituaties en plekken te be schrijven. Oudercommissies van basisscholen en organen op het ge bied van verkeer en vervoer wer den bovendien persoonlijk door de gemeente aangeschreven. "Het aantal reacties is niet tegengeval len", aldus gemeente-ambtenaar Hans van Gelder. "Integendeel. Ruim tweehonderd mensen, 224 om precies te zijn, hebben gerea geerd en de kwaliteit van de op schrift gestelde reacties is hoog en soms zeer gedetailleerd". De reacties zijn intussen grondig doorgelezen en samengevat. Daar uit blijkt dat de fietser zich het meest bedreigd voelt door auto- en busverkeer. Voetgangers zijn een goede tweede als het gaat om ver keerssituaties waarin men zich in het nauw gebracht voelt. Verkeerslichten Een belangrijke reden waarom mensen zich onveilig voelen is bij voorbeeld het niet werken van ver keerslichten. Het kruispunt Noordeinde/Breestraat/Kort Ra penburg wordt in dit verband veel vuldig genoemd. Een gevolg van het niet werken van de verkeers lichten is dat fietsers nogal eens door rood licht rijden als de lichten het wel doen. Ook automobilisten voelen zich daardoor nogal eens in gevaarlijke situaties gebracht. Een veel voorkomende situatie die als onveilig ervaren wordt is ook het feit dat kruispunten on overzichtelijk worden doordat op de stoep of op fietsstroken gepar keerde auto's staan. Het laden en lossen van vrachtauto's werkt eveneens gezichtsbelemmerend en ook een te weelderige groei van bo men en struiken wordt genoemd als oorzaak waardoor kruispunten vaak onoverzichtelijk zijn. "Het zou nuttig zijn als iemand van uw afdeling (verkeer) eens zou gaan fietsen met iemand van de plant soenendienst die een zaag bij zich heeft", suggereert één van de in sprekers. Een bron van onveiligheid zijn, blijkens veel reacties, ook de te hard rijdende auto's. De singelrou te (met name in bochten en krui singen met fietsroutes), de Lam- menschansweg, de Burggraven- laan en de De Sitterlaan worden vaak genoemd als straten waar te hard wordt gereden en waar het oversteken (vooral voor ouderen en kinderen) moeilijk is. De Bree- straat en Lage Rijndijk worden veelvuldig genoemd als straten die te smal zijn om verkeer in twee richtingen toe te laten. Stationsplein Opvallend resultaat van de en quête is dat ook verkeerssituaties als onveilig worden bestempeld die nog maar kort, of iets langere tijd, geleden zijn gereconstrueerd. Zo wordt de nieuwe situatie op het Stationsplein door veel voetgan gers en fietsers als onveilig ervaren en worden ook wel suggesties ge daan om die situatie te verbeteren. Ook de woon- en winkelerf-situatie in de Herenstraat (de vele obsta kels in de straat, het fout parkeren, onduidelijke voorrangssituaties en het niet kunnen onderscheiden van stoep en rijbaan) wordt door velen als gevaarlijk bestempeld. De toekomstige wevershuisjes aan de Haverstraat. LEIDEN - In de Haverstraat werd gistermiddag het hoogste punt be reikt bij de herbouw van zes karak teristieke wevershuisjes gelegen aan het pleintje in de Haver- en Gortbuurt. De 17e-eeuwse gevels van de wo ninkjes worden geheel in oude stijl opgetrokken. Achter de gevels wordt een moderne tweekamerwo ning gebouwd met een open keu ken, badkamer en centrale verwar ming. Aan weerszijden van de wo ningen worden bovendien een aan tal nieuwe bergingen neergezet. Een bijzonderheid van het pro ject is dat het geheel wordt uitge voerd door jonge (tot voor kort) werkloze bouwvakkers. De ge meente heeft via een werkverrui- mende maatregel van het ministe rie van sociale zaken en het provin ciaal werkgelegenheidsfonds geld gekregen waarmee de jonge bouw vakkers een kans wordt geboden hun vakbekwaamheid in de prak- ADVERTENTIE GOLDEN TULIP W DE NACHTEGAAL VAN LISSE Dagelijks geopend van 14.00 tot 02.00 uur. Vrijdag en zaterdag tot 03.00 uur. e?s ^KÊ'toUDAGETZATE'RDAG d*.ec, Wij zien uw bezoek gaarne tegemoet CHINEES KOUD BUFFET Uiteraard worden ook oversteek plaatsen rond scholen door ouders veelvuldig genoemd als verkeers- gevaarlijke punten. De nieuwe si tuatie rond de Valkbrug is volgens veel insprekers gevaarlijk omdat fietsers op drie plekken wel voor rang hebben, maar het veelal niet krijgen. Ook de situatie rond de Rijnzichtbrug (bij het afslaan naar de Morsweg of Haagweg) wordt als onveilig voor fietsers ervaren. De gemeente heeft de enquêtere sultaten nog niet gelegd naast de ongevallencijfers van de politie. In veel reacties wordt ingegaan op nieuwe verkeersituaties waarvan nog nauwelijks ongevallencijfers beschikbaar zijn. Duidelijk is wel dat, behalve overeenkomstige si tuaties, uit de enquête ook situa ties in de stad naar voren komen die als onveilig worden ervaren zonder dat dit uit de ongevallencij fers blijkt. Oplossingen Uitgangspunt van het gemeente lijk verkeersbeleid is de verkeers veiligheid in de stad, met name voor de meest kwetsbare verkeers deelnemers (fietsers en voetgan gers), te bevorderen. "De enquête resultaten worden dan ook serieus bekeken", verzekert Hans Van Gelder. "De gemeente streeft er naar dat de verkeersdeelnemers niet alleen veilig zijn, maar zich ook veilig voelen. Verkeersdes kundigen van de gemeente zullen dan ook gaan bespreken wat er aan de genoemde onveilige situaties valt te doen. "Kostbare oplossin gen zullen waarschijnlijk nog wel enige tijd op zich laten wachten", aldus Van Gelder. "Maar, vaak is ook mogelijk om met kleine din gen, zoals borden en paaltjes om het fout parkeren tegen te gaan of inderdaad het hanteren van de zaag, iets aan de verkeersonveilige situaties in de stad te doen". Een samenvatting van de vele reacties, en eventuele suggesties voor een oplossing, zullen volgen de maand worden besproken in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. Burgemeester Hurtado van Juigalpa tweede i geheel links) in het stadhuis. LEIDEN - Leiden gaat het Nicara guaanse stadje Juicalpa helpen met de verbetering van de drink watervoorziening. Dat bleek gister middag toen burgemeester Hurta do van Juigalpa door het Leidse college van B en W werd ontvan gen. Burgemeester Goekoop (WD) en de wethouders Kuijers (WD) en Peters (PvdA) ontvingen de Ni caraguaanse gast. Goekoop wees erop dat er door het college of de gemeenteraad formeel nog geen besluit was genomen om aan het drinkwaterproject deel te nemen, maar dat de politieke wil zeker aanwezig is. In het verleden heeft de gemeen teraad immers al op voorstel van de WD uitgesproken dat initia tieven uit de burgerij, die een drinkwaterproject in de Derde We reld tot onderwerp hebben, onder steund dienen te worden. Dat ini tiatief uit de burgerij is er: het Leidse Nicaragua Comité heeft al twee subsidieverzoeken bij de ge meente ingediend. Eén verzoek om de kosten van een voorlichtings campagne onder de Leidse bevol king te betalen (geraamd op 4600 gulden) en een tweede om daad werkelijk bij te dragen aan de kos ten van het drinkwaterproject. Juigalpa is een stadje met onge veer 25.000 inwoners in het centra le hoogland van Nicaragua. Er is een gebrek aan drinkwater en bo vendien is het water van slechte kwaliteit. De distributie van het water is ook een probleem. De Dit jaar bouw van honderd huizen meer in Stevenshof LEIDEN - Leiden zal dit jaar hon derd woningen meer bouwen in de Stevenshofpolder die ten koste zullen gaan van het bebouwen van open plekken in de stadsvernieu- wingswijken. Dit blijkt uit een bijstelling van het gemeentelijk woningbouwpro gramma voor 1985. Twee bouw plannen, die voor een woontoren aan het Galgewater (70 woningen) en de bouw van 30 woningen op het terrein van de Glascom (Oude Singel), waarvan de uitvoering dit jaar was gepland zijn definitief van het programma geschrapt. Aan vankelijk was nog de bedoeling dat deze maand een nieuw plan gereed zou komen voor het terrein aan het Galgewater. Dit is evenwel niet haalbaar gebleken. Het rijk is bereid dit jaar voor de bouw van 752 huizen subsidie te geven. Het gemeentebestuur heeft de honderd woningen die niet in i rechts) wordt toegesproken door zijn Leidse collega Goekoop de binnenstad gebouwd zullen worden daarom doorgeschoven naar de Stevenshofpolder. Daar door komt, voor het eerst sinds een begin is gemaakt met de stadsuit breiding in de Stevenshofpolder, het aantal woningen dat gebouwd wordt in de nieuwbouwwijk bedui dend hoger te liggen dan in stads- vernieuwingswijken. In de Leidse plannen werd er tot dusver vanuit gegaan dat het be bouwen van open plekken in de stad gelijk moest opgaan met de bouw in de nieuwbouwwijk Ste venshof. Zoals het er nu naar uit- (foto Holvast) tijk te vergroten. Daarnaast gaan deze jongeren nog één dag per week naar school. Gehoopt wordt dat de jonge bouwvakkers door het vergroten van hun vakkennis meer succes zullen hebben bij sollicita ties in de toekomst. De bedoeling is dat de herbouw van de zes wevershuisjes in de tweede helft van dit jaar zal zijn voltooid. Dieven betrapt LEIDEN - Twee Leidenaars, van 26 en 31 jaar, zijn vannacht door de politie in de Dillenburgstraat aan gehouden. Zij waren bezig een van een bouwwerk aan de Oranje- boomstraat gestolen rol koper draad in een bestelbus te laden. Omdat de bestuurder van de wa gen bovendien starnakel dronken was, krijgt hij twee processen-ver baal aan zijn kleed. Het uitstapje (1) Joop ziet ze komen en gaan, de dagjesmensen die een boottocht je maken. Maar hij zit dan ook bijna dagelijks in het IJ te vis sen; de Amsterdamse Haven kent voor hem geen geheimen. Nee, met het tochtje van de be jaarde Leidsch Dagbladlezers zou hij niet mee willen, hoewel hij qua leeftijd best in de groep zou passen: hij is immers ook de magische grens van vijfenzestig gepasseerd. "Nee, ik heb het niet zo op die tochtjes, jongeman. Dat komt zo: voor de oorlog ben ik eens met m'n vrouw op de boot naar Har derwijk geweest. Werd me dat mens toch zeeziek zeg, niet te ge loven. Het is me trouwens toch een haaibaai, die vrouw van mij. Kijk, aal mag ik mee naar huis nemen, maar de andere vissen die ik vang, moet ik teruggooien, neem ik die mee, dan kan ik ge lijk weg. Hoef ik niet eenc een advocaat in te schakelen". Waarna Joop zijn monoloog onderbreekt omdat een passant het woord tot hem richt. "Je mag hier niet vissen ouwe". Had-ie dat maar niet gezegd: "Als ik jou aan deze haak spiets nee. Maak je dat je wegkomt of niet!" Ondertussen zijn de eerste bussen met bejaarde LD-lezers gearriveerd. Monter stappen de dames en heren uit. De bejaarde visser kijkt even om: "Zo dus die mogen even het huis uit omdat ze die krant al zo lang lezen. Hoe lang bestond die krant ook al weer, zei je? Honderdvijfentwin tig jaar! Nou, zo oud hoop ik niet te worden, jongen. Leuk dat ik tegenwoordig een zee van tijd heb, maar aan de andere kant: thuis is het niet uit te houden. Dat plafond...dat komt op den duur een keer op je kop terecht". Het uitstapje (2) vertelt hooggelegen wijken krijgen alleen 's nachts water. Minder dan de helft van de woningen beschikt over een aansluiting. De drinkwaterproblemen in het kleine, maar snel groeiende stadje zijn vorig jaar onderzocht door de TH in Delft. In het rapport van de TH worden oplossingen aangedra gen, zoals de aanschaf van een nieuwe pomp, materiaal om lek ken in het leidingnet te dichten en een chloreringsinstallatie. In de ri vier de Cuisalé zou een dam aange legd kunnen worden en er zou ver der onderzoek moeten gebeuren naar de mogelijkheid om meer grondwater te winnen. Den Haag Al deze maatregelen kosten ui teraard geld. Een gedeelte daarvan wordt betaald door de gemeente Den Haag, die een officiële steden band met Juigalpa heeft. Het Nica ragua Comité Leiden heeft nu voorgesteld om samen met Den Haag dit project op poten te zetten. Om geld bijeen te brengen - het comité gokt op een bedrag van 20.000 25.000 gulden - zal in Lei den een voorlichtingscampagne en een collecte gehouden worden. Een grote financiële bijdrage van de gemeente hoeft het comité niet te verwachten. In het fonds voor internationale solidariteit zit een 20.000 gulden. Van dat bedrag wor- 'den ook organisaties als het Chili Front Leiden en de Boycot Out- span Actie gesubsidieerd. Maar wethouder Kuijers liet gistermid dag doorschemeren dat de ge- ,.4 vraagde 4600 gulden geen pro- aet zullen dit jaar 515 gesubsi- bleem hoeft te zijn. Verder kan de gemeente als medeëigenaresse van de Leidse Duinwater Maatschappij wel dege lijk hulp bieden. Kuijers (commis saris van de LDM) zei dat het be drijf over "een enorme know-how" (kennis van zaken) beschikt, dat aangewend zou kunnen worden. Maar een woordvoerder van de LDM zei dat de samenwerking met het Haagse nutsbedrijf ronduit slecht is en dat het gevaar bestaat dat Den Haag de indruk krijgt dat de LDM het project wil overne men. Op bestuurlijk niveau - er was een Haagse wethouder meege komen - was van enige competen tiestrijd gistermiddag niets te mer ken. dieerde woningen in de Stevens hofpolder worden gebouwd tegen 237 in de stadsvernieuwingswij- ken. Roodenburg-loop LEIDEN - Bij Roodenburg wordt vanavond de jaarlijkse en inmid dels traditionele sponsorloop ge houden. Dit evenement wordt ge houden in het kader van het zestig jarig bestaan van de voetbalvereni ging uit Leiden Noord. Het geld, dat de deelnemers per gelopen ki lometer verzamelen, komt ten goe de aan de jubileumcommissie. De naar schatting zestig deelnemers starten om 18.30 uur op het veld van Roodenburg. Schoolfeest loopt uit de hand LEIDEN - Een schoolfeest op de scholengemeenschap Visser 't Hooft heeft vannacht voor nogal wat klachten bij de politie gezorgd. Jongelui die rond half drie het feest verlieten zorgden voor overlast door hard te schreeuwen en te lallen op straat, waardoor de buurtbewoners wakker werden en de politie belden. Toen de politie arriveerde, moest zij op de Zweilandlaan een kleine charge uitvoeren tegen twee jongens, een 18-jarige Voorhouter en een Warmonder van dezelfde leeftijd, die zich baldadig gedroegen. Zij wer den aangehouden. Ook in de Leidse Hout moest de politie optreden tegen leerlingen van de school die overlast veroorzaakten. Om half vijf moest de politie een dronken scholier van de Oegstgeester- weg oppikken. Hij kreeg een lift naar huis. Om vijf voor zes vanochtend werd de Eerste Hulp Dienst gewaarschuwd, dat er een jongen op straat lag in de Kagerstraat. De 18-jarige Leidenaar, eveneens een leerling van de Visser 't Hooft, bleek laveloos te zijn. Door een stel vrienden is hij mee naar huis genomen. lendam dame dat ze al 85 Leidsch Dagblad al meer dan zestig jaar leest. Waarna ze even veelbetekenend knikt. De man die aan dezelfde tafel zit, leest de krant nog niet zo lang, maar ook hij is al aardig op leeftijd. En rap van tong, zoals blijkt. "Ik ben een Katwijker van ori gine, maar toen ik negen was ben ik weggegaan en ik heb nooit heimwee gehad. Dus om nou te zeggen dat Sip, want zo heet ik, een echte Katwijker is, nee jon gen, dan heb je het fout". Zijn vrouw: "Wat hij al niet heeft meegemaakt". Sip: "Neem nou de oorlog, toen woonde ik in Leiden, tegen woordig overigens in Leider dorp. Maar goed, ik werkte bij Wernink, die naam zegt je waar schijnlijk wel wat. Hoe dan ook, op een ochtend kom ik binnen en krijg ik te horen dat ik ontsla gen was. Samen met vijftien an deren. Ik moest me maar bij het arbeidsbureau melden kreeg ik te horen". "Ik naar het arbeidsbureau, had ik het maar niet gedaan: ik kon gelijk naar Duitsland. Ik was dertig en we spreken nu over 1941. Een jaar lang heb ik in Hamburg gewerkt. Wat we maakten - aanvankelijk had ik geen idee, maar later bleek dat we materiaal voor bommen pro duceerden". "Ik had natuurlijk lont moeten ruiken, want als ik in één van die gangen onder de fabriek reed, dan riepen ze altijd: 'Aufpassen, lebensgefahrlich, Siep'. Ja, ze zeiden Siep, want ze konden geen Sip zeggen. Toen ik dan eindelijk doorhad waar ik bezig was, ben ik 'm gesmeerd. Mid den in de nacht; samen met een ander. In Keulen ben ik toen te rechtgekomen, maar dat is weer een heel ander verhaal". Het uitstapje (3) De verslaggever wordt aan zijn jasje getrokken. "Nou moet u toch eens even naar mij luiste ren", beveelt een oudere heer, die Crama blijkt te heten en een hele rij namen opnoemt. "Die namen zeggen u natuur lijk niets, maar mij des te meer. Het zijn dus allemaal mensen die vroeger bij het Leidsch Dagblad hebben gewerkt. En nou zeg jij natuurlijk: hoe weet Crama dat? Nou kijk, vroeger had ik een fiet senwinkel op het Noordeinde en in die winkel kwamen ze hun lekke bandjes laten plakken". "Ja, dat waren de andere tij den, ik zeg niet: de betere tijden, maar de andere. Alles was nog klein. Ook het Leidsch Dagblad. Hoewel ik dus al wel een behoor lijk grote fietsenstalling had. Alle werknemers van de Rotogravure stalden daarin hun fiets. Een dubbeltje per week per fiets kreeg ik daarvoor". "Als fietsenmaker moest je toen nog echt hard werken. Van half zes 's morgens tot half twaalf 's avonds. En er golden natuur lijk andere wetten: kwam de kruidenier bij jou met z'n fiets, dan moest jij dus voor je bood schappen naar die kruidenier". Zijn vrouw: "En deed je dat niet, dan had je een gebod over treden". Crama: "Zo was het. Zal ik u trouwens eens een leuke grap vertellen die ook wel een beetje betrekking heeft op de tijd waar over ik het nu heb? Oké, daar gaat-ie. Een onderwijzer zegt te gen z'n klas: jongens, nou moe ten jullie eens goed nadenken over het begrip economie en mij dan morgen vertellen wat econo mie precies is". "Goed, zo'n jongetje gaat naar z'n vader en zegt: wat is dat eco nomie? Die vader legt alles uit: ik, je vader, ben het kapitaal, je moeder is de regering, de dienst bode de arbeid, jij bent de jeugd en je kleine broertje de toe komst". "Nou ligt 's nachts z'n broertje te huilen. Dus dat ventje gaat naar z'n moeder, maar die ligt te slapen. Z'n vader kan-ie ook niet aanspreken, want die hgt bij de dienstbode in bed. Dus dat man netje verschoont de luier van z'n broertje maar". "Volgende dag zegt de onder wijzer: wat is economie? En als de antwoorden worden gegeven, zit dat mannetje de hele tijd met z'n hoofd te schudden. Totdat de onderwijzer zegt: weet jij het soms beter? Ja, zegt-ie. Kijk, het zit zo: de regering slaapt, het ka pitaal pakt de arbeid en de jeugd moet de toekomst uit de stront halen". Het uitstapje (4) Aan de reling staat een oudere man die, zo vertelt hij, vroeger het Leidsch Dagblad bezorgde. "Het was in de crisisjaren. Ja, wat moest je? Vreselijk werk, dat bezorgen, want je moest ook het geld ophalen. Achttien centen kostte de krant per week". "Nou mocht je die twee dingen niet gelijk doen: dus bezorgen en geld ophalen in één keer. Nee, dat kostte teveel tijd. Je ging dus apart voor het geld bij de mensen langs". "Vreselijk, want dan was die weer niet thuis en dan die weer niet. En was je dan eindelijk klaar, kon je weer opnieuw be ginnen. U kunt zich dus wel in denken wat ik denk als de bezor ger langskomt...precies: dat is geweest, dat was vroeger".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3