Behoefte aan 80 hectaren bedrijfsterrein in regio Pentagon, melkkoe voor bedrijven SOB-bestuurder economische zaken H. Smith: Vrouw beste bij horecawedstrijd Nog geen waardevolle zaken bij opgravingen Romeinse nederzetting Rijnsburg geschokt door vertrek CDA-wethouder J. van der Meij Helft Amerikaans belastinggeld gaat naar defensie VRIJDAG 19 APRIL 1985 REGIO LEIDEN PAGINA LISSE - De duin- en bol lenstreek heeft tot het jaar 2000 behoefte aan 80 hecta ren extra grond voor de ves tiging van bedrijven. Dat is de mening van het Lissese CDA-raadslid H.A. Smith, tevens in het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek (SOB) belast met de porte feuille economische zaken. De verkoop van bedrijfsterrein in de regio verloopt voortvarend. Naar inzicht van Smith wordt op jaarbasis zo'n 8 tot 10 hectaren ver kocht. Als dat zo doorgaat, dan zijn de gemeenten in de regio op rede lijke termijn door hun voorraad be- drijfsgrond heen. Vandaar dat er behoefte is aan meer terreinen voor bedrijven. In Lisse, zo bleek tijdens de gis teravond gehouden vergadering van de commissie economische za ken, gaat het ook goed met de ver koop van bedrijfsgrond. Van de voorraad bedrijfsgrond van 10,5 hectaren is reeds 4,91 hectaren ver kocht, terwijl er een optie rust van vijf bedrijven op totaal 1,26 hecta ren en er belangstelling bestaat van twee bedrijven voor nog eens 1,35 hectaren. Volgens wethouder De Kort (CDA) ligt de verkoop van grond voor op de prognose: "In 1985 is de opmars begonnen. De werkloosheid in deze regio is dui delijk aan het dalen". Ontsluiting Lisse zoekt ook in eigen omge ving naar uitbreiding van het in dustrieterrein. Naar inzicht van CDA'er Smith moet samen met Hillegom een terrein van circa 25 hectaren tot ontwikkeling worden gebracht. Dat kan worden verwe zenlijkt in het zogenaamde tussen gebied ten noorden van Lisse. "Ge zien de geplande aanleg van de provinciale weg richting Haarlem mermeer krijgt dat gebied een goe de ontsluiting ten opzichte van het Schipholgebied", aldus Smith. PPP'er F.W.H.P. Prins vindt dat ook het gebied Dever, dus juist aan de zuidkant van Lisse, in aanmer king moet komen voor bedrijfsves tigingen. Hy vindt dat als elders in de regio goedkopere ruimte voor bedrijven kan worden aangebo den, de gemeente Lisse dat moet laten meewegen in de besluitvor ming. Over de economische ont wikkelingen in de regio is hij lang niet zo positief als wéthouder De Kort. Een terrein nabij Lisse zou na drukkelijk een regionale functie moeten krijgen, zo vinden leden van de commissie economische za ken. Ook de provincie bekijkt der gelijke kwesties vooral in regionaal verband. Maar een keuze daarvoor betekent volgens Smith ook dat wel degelijk ruimte moet worden vrijgehouden voor Lissese bedrij ven die willen verplaatsen. Overi gens kijkt het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heel anders aan tegen bedrijfsvestiging op grote schaal in de duin- en bollenstreek. Nieuwe bedrijfsterreinen zijn vol gens die zienswijze vrijwel uitge- sloten. Steun Er werd tijdens de gisteravond gehouden vergadering ook uitvoe rig gesproken over eventuele steunverlening aan bedrijven. De gemeente is bezig met een inventa risatie van de mogelijkheden. Bin nenkort zal een notitie daarover het daglicht zien. "Er bestaan ont zettend veel regelingen op dit ge bied, die vrijwel niemand kan overzien". De gemeente zou een functiona ris moeten aanstellen die begin nende ondernemers 'de weg moet wijzen'. Die suggestie deed Prins van de PPP. Hij zou ook graag zien dat de gemeente steun zou verle nen in de vorm van renteloze lenin gen en garantieverlening. Een en ander zou moeten worden betaald uit een speciaal te scheppen fonds voor economische activiteiten. Maar De Korte ziet zo'n fonds voorshands niet zitten. B en W wil len in eerste instantie niet verder gaan dan een inventarisatie van de mogelijkheden die de hogere over heden bieden voor ondernemers. WD'er J. ten Hagen verklaarde zich ronduit tegen subsidies. "Al les schoeien op de economische leest", is het partijdevies. Ook het CDA wijst de suggestie voor gemeentelijke financiële steun van de hand. "Een te grote begeleiding leidt tot concurrentie vervalsing en is daardoor juist een gevaar voor de werkgelegenheid", hield Smith de commissie voor. Staatssecretaris Van Zeil (midden) wordt geflankeerd door de twee eerste prijswinnaars. Links mejuffrouw B.G.A. Hoitink en rechts J.H.M. Heymeijer, die als beste kelner uit de bus kwam. (foto Holvast) LISSE - Voor de eerste maal in de geschiedenis is een vrouw kampioen geworden van de nationale wedstrij den voor jonge koks en kelners 1985, die gisteren in de CNB-hallen in Lisse werden gehouden. Het is mejuf frouw B.G.A. Hoitink van restaurant 'De Wanne' in Ootmarsum. Zij kreeg uit handen van staatssecretaris P.H. van Zeil van economische zaken de grote prijs voor de beste kok van dit jaar, een gouden medaille, uitgereikt. Als winnares van het toernooi gaat zij binnenkort naar Japan, waar internationale beroepswedstrijden zullen worden gehouden. De beste kelner was J.H.M. Heymeijer van restaurant 'De Hoefslag' in Bosch en Duin. VALKENBURG - De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB) is deze week be gonnen met het vooronderzoek naar de grafresten van de Romein se nederzetting in Valkenburg. De eigenlijke opgravingen zullen offi cieel op 8 mei beginnen. Dat zegt Hiske Land van het rijksinstituut. "Op dit moment wordt alleen voorbereidend onderzoek verricht. Dat onderzoek heeft al een aantal dingen opgeleverd", zegt zij. "Het zijn echter geen zaken die voor le ken interessant zullen zijn. Het gaat om wat asresten en stukjes bot. Waardevolle spullen, zoals sie raden en dergelijke, hoeven we hier niet te zoeken, want die liggen hier niet". Uit het voorbereidend onder zoek blijkt nu al dat de grond ern stig is verstoord door tuinbouwac- tiviteiten. "De grond is op de mees te plaatsen tot ongeveer veertig centimeter diepte omgeploegd", aldus Hiske Land. "Maar de sporen die we tot nu toe hebben gevonden duiden toch op een interessante opgraving", zegt zij. Belangstellenden voor het on derzoek in Valkenburg kunnen na 8 mei terecht bij het museum van Oudheden aan het Rapenburg in Leiden. Daar is na die datum een kleine tentoonstelling ingericht over de opgravingen in het Rijn dorp. Hiske Land adviseert belang stellenden daar naar toe te gaan en niet naar Valkenburg te komen.1 "Er is daar toch niets anders te zien dan wat zwarte sporen in de grond". Deze week is in Valkenburg een begin gemaakt met het onderzoek naar oude Romeinse grafresten. nota Holvast) RIJNSBURG - J.C.J. van der Meij is opgestapt als wethouder en raadslid van .de gemeente Rijnsburg. De wethouder heeft een ont slagbrief gestuurd aan de gemeenteraad. Van der Meij voert 'redenen van persoon lijke aard' aan voor zijn ver trek. Aan zijn verzoek ligt een voorgenomen echt scheiding ten grondslag. Van der Meij heeft de gemeente raad gevraagd hem zo snel moge lijk ontslag te verlenen. Hij is op dit moment op zakenreis in Miami. Of de vacature die door Van der Meij's ontslag onstaat opnieuw zal worden vervuld is nog onzeker. De verschillende politieke partijen willen zich over de wenselijkheid hiervan nog niet uitlaten. Over ver vulling van de vacature zal eerst in de fracties van de verschillende po litieke partijen worden gesproken. Doordat de fractievoorzitter van het CDA, C. Vianen, met vakantie is, zal hierover niet voor dinsdag een besluit kunnen worden geno- Als de politieke partijen er de voorkeur aan geven tot de gemeen teraadsverkiezingen in 1986 met twee wethouders door te gaan, dan zal het college de portefeuille-ver deling moeten herzien. Van der Meij had de verantwoordelijkheid' voor sociale zaken, volksgezond heid, bejaardenzorg, 'onderwijs en woonruimteverdeling. Besluiten de politieke partijen in de Rijns- burgse gemeenteraad een nieuwe wethouder aan te stellen, dan zal voor die functie volgende week. donderdag in de raadsvergadering een kandidaat moeten worden ge steld. Verslagen Burgemeester Jonkman van Rijnsburg, de wethouders Brul en Glasbergen, maar ook de raadsle den hebben met verslagenheid 'kennis genomen van de ontslag aanvraag van Van der Meij. Burge meester Jonkman nog maar net in Rijnsburg benoemd - zegt het vertrek van Van der Meij, ondanks het feit dat hij hem pas kort kent, als een grote schok te ervaren. "Van der Meij zette zich voor 100 procent in voor de gemeente. Er valt met zijn vertrek een stilte". Ook wethouder K. Brul betreurt het vertrek ten zeerste. "Van der Meij was een prettige collega. Rijnsburg verliest een bijzonder kundig bestuurder". Wethouder W. Glasbergen stelt vast dat de inzet en gedrevenheid van Van der Meij moeilijk zijn te evenaren. Ook hij zegt verbijsterd, teleurgesteld en onthutst te zyn. Van der Meij nam voor het CDA aktief deel aan het gemeentebe stuur sedert 1974. Na vier jaar raadslid te zijn geweest werd hij in 1978 wethouder. Van der Meij werd in september van het vorig jaar, na het overlijden van wethou der C. Noort, loco-burgemeester. WASHINGTON - De Amerikaan se regering zal dit jaar van iedere dollar die uit inkomstenbelasting wordt ontvangen 51 cent uitgeven aan defensie. Dat blijkt uit een be rekening van het 'Center on Bud get and Policy Priorities', een par ticulier onderzoeksinstituut uit Washington. Behalve de directe uitgaven van het Pentagon, het ministerie van defensie, staat op de begroting nog 254 miljard dol lar voor militaire pensioenen, mi litaire hulp aan het buitenland en ruimte- en burgerverdediging. Nog eens 88 miljard is nodig voor rente en aflossing op eerder aan gegane verplichtingen. De bewapeningsindustrie en de toeleveringsbedrijven profiteren volop van de in vredestijd onge kende uitgaven van president Rea gan. 'Het arsenaal van de democra tie', zoals Reagan de wapenindus trie welwillend aanduidt, blijkt een in veel opzichten opgewekt zwen delende bedrijfstak, die de Ameri kaanse belastingbetaler als dat zo uitkomt opzadelt met de kosten voor een honden-oppas zo goed als feestjes en steekpenningen voor belangrijke kopers. Daarmee zijn bedragen gemoeid, waarbij verge leken het miljoentje dollars dat Lockheed ooit aan de Nederlander Victor Baarn langs sluikwegen deed toekomen, nauwelijks meer is dan een fooi. Nu de Amerikaanse volksverte genwoordiging, geteisterd door een ongekend en voorlopig niet te temmen begrotingstekort zich de laatste tijd met een defensiebegro ting bezig houdt, die volgens Rea gan onbelemmerd moet blijven groeien, is meer dan ooit de vraag aan de orde of de VS waar krijgen voor hun geld. Niet alleen is geble ken dat micro chips voor raketten niet deugden, atoomduikboten op een koopje in elkaarwaren gezet, raketten slordig waren gelast en vliegtuigvleugels en -staarten scheurtjes vertoonden. Recente onderzoekingen hebben ook valse rekeningen aan het licht gebracht voor de MX - en andere raketten en aangetoond dat een bedrijf als Boeing het Pentagon laat betalen voor geld dat het stort in de verkie- zingskas van defensie-vriendelijke politici. Vergoeilijken Het Pentagon heeft zich gehaast zelf allerlei onderzoekingen te be ginnen, maar die zullen tijd in be slag nemen en de praktijk leert dat daarvan doorgaans weinig verbete ring valt te verwachten. Tijdens de hoorzittingen van het Congres, het parlement, verschijnt de top van de wapenindustrie om vergoelij kend te verklaren dat zy weliswaar fouten maken en in de toekomst beter op zullen passen, maar dat de bedragen waarom het gaat in het licht van de 2.3 triljoen die Reagan aan bewapening wil besteden of de 314 miljard die hij voor volgend jaar eist, in het niet vallen. Of zij zeggen dat hun winsten binnen de marges vallen die het Pentagon zelf aangeeft. door Henk Kolb General Electric, nummer tien op de lijst van grootste concerns in de VS en op drie na de grootste le verancier van de Amerikaanse de fensie, is nu formeel in staat van beschuldiging gesteld. Het bedrijf heeft, zo luidt de aantijging, stem pelkaarten van werknemers zon der hun medeweten veranderd, teneinde werkuren waarvoor niet werd betaald op andere defensie contracten te kunnen verhalen. De 800.000 dollar waarom het gaat, zijn maar een schijntje vergeleken bij de 208 miljoen, die het Penta gon van GE en Pratt and Whit- ney'op grond van wederzijds be lang' heeft teruggevraagd vanwege buitensporige winst op reserve on derdelen voor vliegtuigmotoren tussen 1978 en 1983. GE krijgt geen nieuwe contrac ten, zo lang de strafzaak nog hangt en bij het bedrijf wordt niets ge kocht 'behalve als het niet anders kan'. Het is aannemelijk dat ook te gen andere bedrijven nog beschul digingen zullen worden uitge bracht. Volgens een studie van de Ame rikaanse marine, is werk voor het ministerie van defensie soms tien maal lucratiever dan arbeid voor civiele klanten. Bij zakendoen van deze allure, dat Lockheed na een bijna bankroet weer winstgevend heeft gemaakt, kan men succes met een variëteit van maatstaven te lijf gaan. De industrie zegt dat zijn winsten uit defensie-opdrach ten in verhouding tot de verkopen maar bescheiden zijn (4 procent vorig jaar voor Lockheed). Stimuleren Als winst wordt gemeten aan de hand van investeringen wordt het beeld anders. Dan blijkt Lockheed (zo schrijft Forbes Magazine) in het afgelopen halvedecennium jaar lijks 87 procent van zyn investerin gen te hebben teruggewonnen. De nationale veiligheid zoals Reagan die heeft geformuleerd blijkt op sommige sectoren van het bedrijfs leven zo stimulerend te werken dat het aan zyn top-managers verbij sterend hoge salarissen kan beta len. De laagst betaalde onder de 'chief executives' van de tien grootste aannemers van defen sieopdrachten, zo schrijft de Was hington Post, krijgt per jaar net iets minder dan 500.000 dollar. Bij de huidige dollarkoers is dat zoiets als 1.75 miljoen gulden. Sommigen verdienen nog tweemaal zoveel. De rekenkamer van het Ameri kaanse Congres heeft becijferd dat inkomens van de hogere functio narissen in de militaire sector van de lucht- en ruimtevaartindustrie gemiddeld 42 procent hoger zijn dan in de gewone commerciële sector. Maar ook de minder verhe ven werknemer verdient 21 pro cent meer dan zijn gemiddelde Amerikaanse tegenvoeter. En nog een stapje lager blijkt dat bewa kingspersoneel van defensie-leve ranciers per jaar 26.000 dollar meer verdient dan anderen elders. Het zelfde geldt voor administratief personeel en concierges. Naar schatting gaat 70 procent van het geld dat met de contracten is ge moeid op aan salarissen. Opschroeven Het Pentagon weet al jaren, dat zyn leveranciers de salarisposten flink opschroeven, maar in weer wil van zijn wettelijke verplichting ervoor te zorgen dat zulke uitgaven de redelijkheid niet overschrijden, heeft het ministerie of te weinig macht om overtredingen aan de kaak te stellen of de politieke wil daartoe ontbreekt. Sterker nog, al lerlei plichtsgetrouwe en bezorgde employees van het Pentagon die in de afgelopen jaren de openbaar heid hebben gezocht met onthul lingen over betalingspraktijken waarvoor zij binnenshuis geen ge hoor konden vinden, werden of ontslagen of in functie verlaagd dan wel in een baantje van gering allooi weggemoffeld. Het bedrijfsleven heeft het Pen tagon en het Congres gebruikt voor wat zy zijn: melkkoeien. Het Eén van de paradepaardjes van de Amerikaanse luchtmacht; Awac, het vliegende radarstation. ministerie van defensie is bezig met een diepgaande studie van de verhouding tussen winst en inves teringen. Alom is zo langzamer hand de argwaan tot zekerheid ge- worden dat de militaire industrie geen belang heeft bij het uitgeven van geld aan modernisering van zijn fabrieken en apparatuur, een betere produktiviteit en lagere kos ten van het produkt. Hoe meer een fabrikant uitgeeft aan de bouw van een bepaald wapen, hoe hoger zijn profijt. Het Pentagon heeft geleerd dat het duur is om contracten te sluiten die grofweg neerkomen op vergoeding van alle kosten en beta ling van winstpercentages daarop. Vaste prijsafspraken lopen dik wijls stuk op het feit dat bepaalde aannemers volgens het Pentagon de kosten van produkten met een vaste prijs Verschuiven naar pro jecten waarvoor de kosten worden terugbetaald. Loon hoort thuis on der de kosten, maar het scheelt een slok op een borrel als je bij wijze van spreken het uurloon van een architect rekent voor een karweitje dat een timmerman heeft opge knapt. Voorts zijn er nog de 'overhead'- kosten, het geld dat het Pentagon uitbetaalt voor verwarming, admi nistratie, elektriciteit en dat in de commerciële sector valt onder de berekende prijs. Het is, volgens een beschrijving in de Washington Post 'het tapijt om het vuil onder te TSJPrl onH vegen' en dekt dan ook kosten «eueiiaiiu voor baby-oppas, een logeeradres voor huisdieren, een speciale ma tras voor een functionaris die een normaal hotelbed niet geriefelijk genoeg achtte, feestjes die de stem ming onder de employees wat moesten opbeuren, ontvangsten van VIP'sbij wapenfabrieken, etc.. Verkiezingen De cijfers over 1984 geven te zien dat er enige relatie bestaat tussen de bijdragen van de defensie-in dustrie aan verkiezingscampagnes van politici. De 20 grootste defen sie-fabrikanten betaalden in dat jaar ruim 3.6 miljoen dollarvoor dat doel: tweemaal zoveel als in 1980. In die periode van Reagans eerste presidentschap zijn de defensie contracten 150 procent gegroeid, tot 69 miljard dollar. Degenen die het meeste geld kregen waren trou we supporters van Reagans wa penprogramma en het doel van de betalingen is duidelijk: dedefensie- industrie, die de hele economie doortrekt, moet zich toegang ver schaffen tot de politiek. Van al het geld dat de overheid besteedt aan wetenschappelijk on derzoek en ontwikkeling, gaat de laatste vijfjaar 80 procent naar mi litaire projecten, inplaats van de helft zoals vroeger. Dat geeft vol gens deskundigen de garantie, dat in feite het Pentagon de toekomst van het Amerikaanse bedrijfsleven bepaalt. Nederland en andere NAVO-lan- den zijn belangrijke afnemers van (foto AP) de Amerikaanse wapen-industrie. De vraag ligt dan ook voor de hand in hoeverre ook op de Nederlandse belastingbetaler, via de prijs van vliegtuigen, raketten en wat dies meer zij, de kosten worden ver haald van het ongebreideld winst besef dat de fabrikanten in de VS tentoonspreiden. In Den Haag is lang gedacht dat zoiets in Neder land niet kan, maar de Walrus-af faire heeft anders aangetoond. Nederlandse zegslieden in Was hington betogen dat 'wij alle dub beltjes altijdeerst 85 keer omdraai en', dat er een Rekenkamer is (die nauwelijks kyk kan hebben op de Amerikaanse prijsstellingen) en dat de Defensiecommissie van de Kamer ook niet voor de poes is. Maar anderen op prive-basis bezig in de periferie van het militaire aankoopbeleid zeggen: 'Dat is een goeie vraag. Wij moeten ook maar eens kijken of we niet iets kunnen terughalen. Misschien was de F-16 wel te duur, of de Orion. Wij gaan altijd zoveel mogelijk mee met de Amerikaanse afspraken, want dat maakt de kosten per eenheid la ger.' Ook: 'Ik ben er niet zeker van of wij voor de F-16 in beginsel en af gezien van speciale stukken uitrus ting die de Amerikanen wel en wij misschien niet hebben, evenveel betalen als de Amerikanen zelf. Dat kom je natuurlijk nooit te we ten. Betaalt Nederland teveel? Het zou kunnen, het zou niet kunnen. Misschien had die Patriot wat goedkoper kunnen zijn. Wie zal het zeggen. De Kamer zou dat eens moeten onderzoeken.'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23