FNV dreigt metaalsector met staking Vakantiezegels: ooit roemrucht, nu naar museum Damrak merkt weinig van pessimisme Beursweek 'Massa-ontslag voorbarig' OESO: wisselkoersen en handel bespreken Akzo wil Inmont kopen ZATERDAG 13 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 In een voor Amsterdam opnieuw korte beursweek voltrok zich een positieve ontwikkeling. Dit kwam door flinke buitenlandse belangstelling en een krachtig herstel dat de Newyorkse effec tenbeurs liet zien. Ook de dollar zorgde door een aanzienlijk sta bieler beloop dan in voorgaande weken voor de nodige rust. Na drie dagen handel kwam de in dex voor internationals drie pun ten hoger te staan, terwijl het al gemeen beursgemiddelde twee punten' boven dat van vorige week donderdag uitrees. Daling Wall Street die paasmaandag geopend was, begon met een dagverlies van zes punten en dat zag er voor de nieuwe week niet zo best uit. Te meer omdat ook dinsdag met een nieuwe forse daling inzette. Maar vlak voor het beurseinde van die dag, trad een even scherp herstel in dat woensdag krachtig werd voort gezet en alle eerder opgelopen verliezen van de week deed ver dwijnen. De oorzaak was weer een van de vermaarde uitspra ken van Paul Volcker die al vele malen het koersbeloop op de beurs drastisch hebben bein- vloed. Deze topman van Ameri- ka's centrale-bankwezen uitte in het openbaar zijn bezorgdheid over het verdere conjuncturele beloop in zijn land en ziet een nieuwe recessie opdoemen als het zo blijft als nu. In de geschiedenis heeft een dergelijke uitlating van zo'n des kundige een effectenbeurs vaak in diepe zorgen gedompeld. Dit maal veerde de Newyorkse effec tenbeurs er drastisch door op. Want, zo legde de schare van ef fectenhandelaren en analisten hun cliënten uit, dit houdt in dat Volcker nu zeker niet de krediet teugels zal aantrekken, waardoor de kans op hogere rentestanden aanzienlijk is verminderd. Dit leidde tot een vloedgolf van kooporders voor de obligatie- markt die dan ook direct fors op liep en daarmee de grote aande lenmarkt van Wall Street mee trok. Ook de handel nam sterk toe, wat op een positief element wees. ROTTERDAM (ANP) - Van alle uitvindingen die in Nederland worden gedaan is nog geen vijf procent afkomstig uit het brein van vrouwen. Dit is des te opmer kelijker, omdat gebleken is dat het doen van een uitvinding in geen enkel verband staat met opleiding. Uitvindingen komen uit alle lagen van de bevolking, ongeacht milieu, maatschappelijke status en kennis- Dit zegt ir P.G. Markus, die voor het Uitvinderscentrum in Rotter dam per week gemiddeld vijftig uitvindingen moet beoordelen op hun technische waarde. Het Uit vinderscentrum heeft volstrekt geen verklaring voor het feit dat van de 2.150 inzendingen die het in 1984 uit het gehele land ontving, het vrouwelijk aandeel daarin te verwaarlozen was. Drie kwart van die ruim tweeduizend bedenksels had betrekking op huishoudelijke spullen. De uitlatingen van Volcker en de daaruit gedistilleerde gevolg trekking van toenemende rente dalingskansen hadden een scherp dalend effect op de dollar. Uitgedrukt in guldens had de paasvakantie de waarde opge dreven tot bijna f 3,60, maar de Amerikaanse munt zakte daarna tot beneden de f 3,50 terug. De oplopende obligatiemark- ten in New York hadden ook een positief effect op onze obligatie- markt. Het koersniveau begon gestadig te stijgen en de index liep na enkele dagen van rust eveneens omhoog. Het wachten is nu op de afschaffing van het restje opslagrente en een nieuwe golf van renteverlagingen op spaar- en bankbrieven. Dit is no dig om ook in ons werelddeel een eventuele hapering in het nog uiterst broze economische Uitvindingen zelden gedaan door vrouwen Ongeveer vijftien procent betrof nieuwe gereedschappen of werk tuigen of verbeteringen daarvan, die in een bepaald beroep kunnen worden gebruikt. De rest gaf varia ties te zien van nieuwe spelletjes tot zelfs een geheel nieuwe auto motor, die, als alles lukt, wel eens het einde van de huidige verbran dingssystemen zou kunnen inlui den. Het Uitvinderscentrum, dat vier jaar geleden door Economische Zaken werd opgericht, heeft vorig jaar na een eerste schifting negen tig procent van de 2.150 uitvindin gen in de prullebak laten verdwij nen omdat het gebodene of tech nisch onvolwaardig was, of al be stond, of commercieel gezien geen potentie in zich droeg. Van de res terende tien procent is uiteindelijk een vijfde deel (ongeveer veertig uitvindingen) goed bevonden voor verdere ontwikkeling tot een pro- dukt dat massaal op de markt kan worden gebracht. Volgens Van Hessen zullen deze veertig produkten een jaaromzet mogelijk maken van ruim honderd miljoen gulden. In 1983 is een om zet bereikt van negentig miljoen gulden. Nieuw is de ontwikkeling dat bedrijven sinds vorig jaar zelf het Uitvinderscentrum opzoeken met de vraag of er nog produkten zijn die zij zouden kunnen fabrice ren. Het Uitvinderscentrum, dat in 1980 met twee man begon, heeft thans tien personeelsleden op het kantoor in Rotterdam. Bijkantoren zijn gevestigd in Zwolle en Hel mond. AMSTERDAM (ANP) - In zeker opzicht schrijft bouwvakker A. Warringa uit Grolloo geschiede nis. De Drent is de laatste van de 250.000 werknemers in de Neder landse bouwnijverheid die nog vakantiezegels krijgt. Zijn baas, aannemer Stoffers uit Ekehaar, koopt de laatste exemplaren tij dens een officieel feestje bij de Rabobank in Zuidlaren. Dat het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB), die de zegels sinds jaar en dag heeft uitgege ven, van die gebeurtenis een par tijtje maakt, is niet zo verwon derlijk. Vooral in de jaren zeven tig was het waardevolle zegeltje regelmatig het lijdend voorwerp van overvallen en niet in de laat ste plaats van vervalsingen op grote schaal. Fraudes Over de schade die het Vacan- tiefonds voor de Bouwnijver heid, een dochter van het SFB, door de fraudes en de (ban kovervallen in al die jaren heeft geleden, doen de medewerkers op het Amsterdamse hoofdkan toor nogal vaag. Exacte bedra gen worden niet genoemd. Het hoofd van de opsporingsdienst, mr C. Stet, wil wel kwijt dat er in de hoogtijdagen van de crimine le handelingen met de zegeltjes, tussen 1974 en 1983, 25 miljoen valse exemplaren gedrukt zijn, al is een groot deel nooit in omloop gebracht. Stet erkent dat vooral de latere vervalsingen zeer knap vervaar digd waren. De eerste vervalsin gen waren gemakkelijk met het blote oog als zodanig te herken nen. Dat heeft ertoe geleid dat de onderwereld, meestal niet uit de bouw zelf, de internationale val semunterij inschakelde, die ware staaltjes van vakmanschap afle verde. De beste vervalsingen kwa men uit geldland bij uitstek Zwitserland, maar ook Belgen en Italianen stuurden dozen vol val se vakantiezegels naar Neder land. Stet: „De goede vervalsin gen kwamen in elk geval niet uit ons land zelf'. Vanaf 1983 is het ook de professionele valsemun ters onmogelijk gemaakt aan vaardbare nepzegels te maken. Drukkerij Enschedé, die ook de bankbiljetten fabriceert, voorzag de zegels van een laagje fluor, de nekslag voor de beroepsverval ser. Toch zijn het de vervalsingen geweest die in 1980 hebben ge leid tot het besluit om de vakan tiezegel af te schaffen en te ver vangen door een ander systeem. „Ze vormden de druppel die de emmer deed overlopen na alle andere problemen die we al met de vakantiebon hadden gehad", zegt voorlichter J. de Kieviet van het SFB. Zwarte markt Opsporingshoofd Stet noemt in de eerste plaats de levendige handel in vakantiebonnen, die op de zwarte markt vaak drie keer zoveel opbrachten als de waarde die de bouwvakker van het Vacantiefonds uitbetaald kon krijgen. Een aannemer bij voorbeeld, kon aanzienlijk voor deel behalen als hij de vakantie bonnen van een bouwvakker met een waarde van 26 gulden per stuk voor zes of zeven tien tjes overnam. De werkgever betaalde voor zo'n bon van 26 gulden toy de bank of bij een regionaal kantoor van een aannemersorganisatie, die ze voor het SFB distribueer den, ruim honderd gulden per stuk, vier keer zoveel als zijn werknemer ervoor terugkreeg. Het waardevolle zegeltje, regelmatig het lijdend voorwerp van overvallen en vervalsingen. (foto ANP) Hij moest immers niet alleen het vakantiegeld betalen, maar ook alle mogelijke premies en bijdra gen. Bovendien had de bouwvak ker ineens drie keer zoveel vakantiegeld. Dit verklaart de talryke advertentietjes die jaren lang in kranten prijkten en waar in vakantiebonnen te koop wer den aangeboden of gevraagd. De reden van het besluit tot af schaffing van het zegelsysteem was de administratieve warboel die het zo langzamerhand had veroorzaakt. De komst van de computer bood het SFB vijftien jaar geleden een goede mogelijk heid om de vakantierechten van zijn klanten te automatiseren. Gewoon loon In het nieuwe systeem, dat vanaf maandag 22 april landelijk functioneert en dat vier jaar gele den als proef geïntroduceerd is, maakt de werkgever elke maand een bedrag naar het Vacantie fonds over voor vakantiegeld, ge woon loon gedurende de vakan tie, pensioenpremie, premie vorstverlet en de sociale verzeke ringspremies, gemiddeld twee duizend gulden per bouwvakker per maand. De werknemer ont vangt vervolgens van het fonds een afschrift van zijn financiële tegoed voor zijn vakantie. Fraude, diefstal, verlies, dit al les is uitgesloten, aldus De Kie viet, die eraan toevoegt dat al leen zwartwerken nog roet in het eten kan gooien. Maar het ver schijnsel van de koppelbaas en zijn belasting en premies „ontbe rende" bouwvakkers verschraalt volgens De Kieviet dankzij de daling van het aantal opdrachten in de bouw. De vakantiezegel heeft dik een halve eeuw bestaan. De eerste werd verkocht in 1929. In datzelf de jaar was immers voor het eerst het recht op vakantie opge nomen in de bouw-cao. De eerste bouwvakvakantie in de zomer van 1930 duurde drie dagen. De reden voor het uitgeven van vakantiezegels was de verwach ting bij de aannemers dat hun ar beiders het geld onmiddellijk zouden opmaken wanneer zij het per week kregen uitbetaald. In 1953 werd het beheer over de gelden en de uitgifte van de bonnen gecentraliseerd bij het Vacantiefonds voor de Bouwnij verheid. Tot die tijd waren er ze ven fondsen met 352 verschillen de zegels geweest. In 1965 kre gen de bouwvakkers voor het eerst recht op drie weken vakan tie (vijftien werkdagen). Thans hebben zij 23 dagen. De vakantiezegel is verleden tijd en na de komende zomer vakantie geen cent meer waard. Het vaak vervloekte maar ook bejubelde bonnetje is dood, een nieuw verzamelaarsobject gebo- Ultimatum tot maandag UTRECHT (ANP/GPD) - De Industriebond FNV heeft gis teren aan zestien bedrijven in de metaalsector ultimatums verstuurd. Als daar voor maandag geen opening in het cao- overleg wordt geboden door de afzonderlijke directies, be ginnen er vanaf maandag stakingen van minstens 24 uur. Bedrijven die een ultimatum heb ben gekregen zijn vijf vestigingen van Thomassen en Drijver Verbli- fa: drie in Deventer, één in Leeu warden en één in Oss. Waarschijn lijk zullen in deze TDV-vestigingen estafettestakingen van steeds twee of drie dagen worden gehouden. De andere bedrijven die op sta kingen moeten rekenen zijn Gis pen in Culemborg, Cascade in Die- men, Pannevis en Verma in Utrecht, Hart Metaal in Zevenaar, Volvo in Bom, Aldel in Delfzijl, Thomassen International in De Steeg, Indolec in Utrecht, Marto nair in Amsterdam en Lindner in Soest. De ultimatums zijn ook verzon den namens de Industrie- en Voe dingsbond CNV, die in de komen de acties in de metaalindustrie ge lijk optrekt met de FNV-collega's. De actiebereidheid onder de CNV- 'ABP blijft een melkkoe' DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds als een melkkoe be schouwen. Uit het gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden kabi netsplan voor een nieuwe struc tuur van het ABP blijkt dat de re gering ook in de toekomst te pas en te onpas geld aan het pensioen fonds kan onttrekken. Dat schrijft de CMHA (Centrale voor Middel bare en Hogere Ambtenaren) in een reactie op de nota van minister Rietkerk. In de nota staat dat het kabinet ernaar streeft zijn invloed op het ABP-beleid "beduidend" terug te schroeven, maar in de ogen van de CMHA houdt de overheid in haar rol van werkgeefster een veel te dikke vinger in de pap. PARIJS - Er moet zo spoedig mo- tot gelijk een nieuwe ronde sprekingen beginnen om te komen ADVERTENTIE vryere wereldhandel. 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika. Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.l Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland Voorts zal op grond van een rap port van de tien rijkste industrie landen dat in voorbereiding is, een gesprek op gang moeten komen over aanpassingen in het stelsel van wisselkoersen in de wereld. Dat zijn de twee meest in het oog springende resultaten van de twee daagse OESO-ministersconferen- tie, die gisteren vroeg in de avond in Parys is beëindigd. De Nederlandse minister van economische zaken, Van Aarden- ne, noemde het gezamenlijke voor nemen om tot een nieuwe handels ronde te komen een duidelijk sig naal van de westerse landen aan de ontwikkelingslanden om snel te beginnen met verdere vrijmaking van de wereldhandel. Het zoge noemde protectionisme, de be scherming van eigen markten en industrieën, wordt als een grote be dreiging gezien voor het streven naar duurzame economische groei in de wereld, juist nu de mogelijk heden daartoe volop aanwezig zijn. Ook dit laatste hebben de OESO- ministers in Parijs deze week bena drukt. aanhang is volgens cao-coördina tor F. Hanko "bijzonder groot". Op alle ledenvergaderingen heeft de achterban tot dusverre in overgro te meerderheid vóór het beginnen van stakingsacties gestemd. De werkgevers in de metaal, ver enigd in de FME, hebben gisteren nog een 'klemmend beroep' op de cao-partijen gedaan om' de onder handelingen zo spoedig mogelijk te heropenen. De FME deed een aantal, tot dusver onbekend geble ven, voorstellen die als uitgangs punt voor die verdere besprekin gen zouden kunnen dienen. De beide industriebonden zijn echter niet van plan om de stakin gen af te gelasten. Eerst zal er een concreet onderhandelingsresultaat op tafel moeten komen, en dan kan er over het opschorten van de ac ties worden gedacht, zo stellen bei de bonden. "We stoppen pas als er een akkoord is. Onze mensen wil len eerst resultaat zien. Ze lopen niet voor de flauwekul de poort uit, dat moet de werkgevers duidelijk zijn", aldus Hanko. Omroep De Partij van de Arbeid zal dins dag, wanneer de Tweede Kamer te- rug is van paasvakantie, vragen om een debat over het cao-beleid van de ministers Brinkman (WVC) en De Koning (sociale zaken) De twee ministers keurden vorige week de cao af die door de werkgevers en werknemers in de omroep voor 1984 en '85 was gesloten. De dienstenbond CNV heeft in middels besloten mee te gaan met het eerdre besluit van de FNV om 24 uur te staken aan de vooravond van het kamerdebat over de in greep van minister Brinkman in de omroep-cao. Drie van de vier bon den hebben nu het mandaat van hun achterban voor de protestac tie. Een werknemer van Van der Giessen, jarenlang onderhoudsmonteur'bij het bedrijf, ging gisteren op geheel eigen wijze de werf af. Hij beschouwde het als zijn laatste gang over de werf en nam al zwaaiend afscheid. (foto ANP) PvdA wil hoorzitting over Van der Giessen DEN HAAG (ANP) - Het besluit om 1200 werknemers van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord te ontslaan, is voorbarig en betreurenswaardig. Het besluit had een voorlopig karakter moeten hebben zolang de Tweede Kamer nog niet met minister Van Aarden- ne (economische zaken) heeft ge sproken over diens laatste steun- besluit voor de scheepsnieuw- bouw. Aldus de reactie van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer giste ren op het ontslagvoornemen van de scheepswerf, dat is gebaseerd op het steunbesluit van de minis ter. De PvdA-fractie vindt dat de Tweede Kamer in staat moet wor den gesteld de positie van onder meer Van der Giessen-De Noord grondig te bestuderen. De PvdA wil over de steunbrief van Van Aardenne een hoorzitting houden. Daarna zal zo spoedig mogelijk het debat met de minister gehouden moeten worden, menen de socialis ten. Van Aardenne maakte deze week bekend dat er voor Van der Giessen-De Noord 38 miljoen gul den steun beschikbaar is voor de komende twee jaar. "Daarmee ko men we er niet. Het moeten er 100 miljoen zijn", zo vinden dit keer eensgezind de directie, vakbonden en ondernemingsraad. "Met dat bedrag zou de werf het redden, want daarmee kunnen we zonder meer de concurrentieslag met Ja pan en andere Europese scheeps- Als gevolg van de reorganisatie die het bedrijf nu noodzakelijk vindt, de scheepswerf de order voor de bouw van een passagiers schip voor North Sea Ferries (NSF) aan haar opdrachtgever Nedlloyd teruggegeven. De directie van de werf heeft dat gisteren bekend ge maakt. Volgens directeur Van Dort is het onmogelijk met de resteren de twee- tot vierhonderd man van de sector nieuwbouw het schip binnen de afgesproken periode te bouwen. Bovendien is de werf niet bereid eigen vermogen in de op dracht te steken, aldus de direc teur. Met de order is een bedrag van zeker 150 miljoen gulden ge moeid. De order voor de bouw van een andere grote veerboot, voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, door Van der Giessen zal volgens directeur Van Dort zoveel mogelijk volgens plan worden afgewerkt. ARNHEM (ANP) - Akzo onder handelt met het Amerikaanse con cern United Technologies over de overneming van zijn verfdivisie In most Corporation. Inmont heeft ongeveer 8.000 werknemers en een omzet van 1,1 miljard dollar (f 3,8 miljard). Hoever het met de be sprekingen staat wil Akzo niet zeg gen. „Inmont is te koop en ook Ak zo is een gegadigde om te kopen". aldus degevraagd een woordvoer der van Akzo. Akzo is al geruime tijd op zoek naar een aankoop in de VS. Het concern zoekt uitbreiding in de verven, chemische specialiteiten en farmacie. Vorig jaar werd de chemische poot van het Ameri kaanse concern Beatrice voor de neus van Akzo weggekaapt door het Britse ICI. ADVERTENTIE VLIEGVAKANTIES n reizenverkopende banken. ^07 SEL jMHCEOaHOgtlK] V/L f Rhin. saiou GOEDE REIZEN. LAGE PHIJZE"//jftA door C. Wagenaar herstel te verhinderen dan wel te verzachten. De OESO in Parijs heeft zijn groeischattingen voor 1985 voor de meeste aangesloten landen in iets lagere richting bijgesteld en houdt dus ook al rekening met wat tegenvallers. Maar voor het Damrak valt daar nog weinig van te merken. Wel moest de index voor de lokale industrie deze week tijdelijk wat terug, maar dit werd goed gemaakt door extra ruime, vooral buitenlands geo riënteerde vraag naar bank- en verzekeringsaandelen. Ook binnen de groep van de in ternationals was er goede be langstelling, waarbij vooral Akzo uitblonk. Dit aandeel kon daarop rond vijf gulden in herstel tre den, hoewel een akkoord met de. vakbonden nog niet rond aanstekelijk op de hoop op een goede afloop. Nu de meeste jaar cijfers bekend zijn en de jaarver slagen en vergaderingen komen, wordt er reikhalzend uitgezien naar de prognoses voor 1985. Wat daarvan tot dusver bekend is, luidt zeer positief. Want ook al wordt er algemeen geen herha ling van de formidabele winst stijging van vorig jaar verwacht, de meeste bedrijfsdirecties zien toch opnieuw een flinke omzet- en winststijging. Dat er daarom weinig verkoopdruk in Amster dam optreedt is begrijpelijk. Ook aandelen als bijvoorbeeld Bols die tijdelijk toch fors terug moest, weten zich weer even snel te herstellen. De grootste winsten deden zich in de afgelopen drie dagen voor bij Crédit Lyonnais Neder land. Proost en Brandt. Rom- menhöller, Hal Trust, Wessanen en Akzo. Desseaux en Meneba moesten flink terug. Doordat op de Europese optiemarkt twee van de normale vijf werkdagen verloren gingen is een omzetver- gelijking niet zinvol. Wel laat zich het daggemiddelde vergelij ken en dat steeg nu van 22.000 naar 24.500 contracten. Een on betwiste topper was ook hier Ak zo waar het aantal call-opties sterk overheerste. Philips en, op een afstand, KLM waren goede tweede. Feestdagen- enVacantiebcn 1939-1940 0.50 J tmm .v :>02«<)8 n Tv MterUerlin* |*«ukl. 4 CM* - M«J. Am Patreoaahoad K» »oor dm BoawWdr. la Hederl M A P

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9