PvdA wijst wet korter werken af AANGEBODEN: HELEZORG MINDER. N Tamils vluchten om hun leven te redden Lochem krijgt eerste Tamils DE SCHILDER STAAT ERVOOR. Ook tegen (om)schoüngspUcht Geen verdere arrestaties verwacht na sterfgevallen Nieuwe procedure voor opvang Positie van Wagenaar in RPF blijft wankel ZATERDAG 13 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De politie verwacht dat verder geen arresta ties worden verricht naar aanlei ding van het onderzoek naar zes sterfgevallen in het Haagse bejaar dentehuis 'De Terp'. Een Haagse arts is gisteren na verhoor door de rechter commissaris in bewaring gesteld. Ook de andere drie ver dachten, een hoofdverpleegkundi ge en twee ziekenverzorgsters blij ven in voorlopige hechtenis. Dit heeft een woordvoerder van de Haagse politie gisteren meege deeld. De politiewoordvoerder kon nog niet meedelen van welke strafbare feiten de twee ziekenverzorgsters worden beschuldigd. De arts en de verpleegkundige worden beiden verdacht van valsheid in geschrifte en medewerking aan de levens beëindiging van de zes bejaarden. De hoofdverpleegkundige zou, vol gens justitie, de bejaarden hebben laten inslapen met behulp van me dicijnen. De arts zou de overlij densverklaringen hebben gete kend zonder zich behoorlijk op de hoogte te stellen van de feiten. Volgens mr. G. Spong, advocaat van de Haagse huisarts, was de be slissing voor de rechter-commissa- ris giisteren "moeilijk". De huis arts heeft volgens Spong naar eer en geweten gehandeld. De arts heeft echter voor het eerst sinds zijn arrestatie een verklaring afge legd. Daarin zijn „nieuwe omstan digheden" naar voren gekomen die voor de rechter-commissaris aan leiding waren hem vast te houden. Komende woensdag beslist de raadkamer van de Haagse recht bank over verlenging van het ar rest van zowel de arts als de hoofd verpleger. Volgens Spong is wat zijn cliënt betreft moord of doodslag niet aan de orde. Het onderzoek concen treert zich voornamelijk op de om standigheden waaronder euthana sie heeft plaatsgevonden. De ko mende dagen wordt een aantal ge tuigen gehoord. Volgens mr. R. van Kessel, advo caat van de hoofdverpleegkundige, is de rol van zijn cliënt bij de eutha nasie vooral passief geweest. „Hij stond erbij en keek ernaar", aldus van Kessel. AMSTERDAM (GPD) - Het PvdA-congres heeft het par tijbestuur gisteren gesteund in de afwijzing van een plan tot invoering van een raamwet, die in hoofdlijnen de in voering van het korter werken en de invulling van de her bezetting zou moeten regelen. Het bestuur, samen met een meerderheid van het congres, vreesde dat hierdoor de ver houding met de vakbonden wel erg op de tocht zou komen te staan. De vakbeweging heeft zich keer op keer uitgesproken tegen over heidsingrijpen in de onderhande lingen tussen de sociale partners. Johan Stekelenburg, binnen het federatiebestuur van de FNV de coördinator voor het arbeidsvoor waardenbeleid, toonde zich na de stemming zeer tevreden Alle nieuwkomers zouden voorts in 25-uursbanen moeten beginnen, terwijl tevens werknemers met een nog 'normale' baan elk jaar een deel van hun prijscompensatie zouden moeten inleveren met be houd van hun arbeidstijd. Het congres besloot de gedachte vermogensaanwasdeling besluit van het congres om de vak- te laten vallen. De uitspraak r de voeten te lo- Opmerkelijk was voorts dat een wijzigingsvoorstel, dat letterlijk was overgenomen uit het con troversiële rapport van Van Keme- de invloed van de werknemers op ondernemingsbeslissingen bleef hierdoor beperkt tot de wat vage mededeling dat werknemers in het vermogen van bedrijven moeten kunnen deelnemen, dat zulks moet gebeuren op verschillende r nade, Wöltgens en Ritzen, vrijwel en dat het tot stand moet komen geen enkele steun kreeg. Zij had den voorgesteld om jaarlijks vijf S'n6- procent van alle banen direct om te zetten in 25-uursbanen. Zodoende zouden na tien jaar de werknemers in de helft van alle banen nog maar een werkweek van 25 uur hebben. samenwerking met de vakbewe- Nachtvluchten Beek massaal bekritiseerd ULESTRATEN (ANP) - Rond 50 woordvoerders van gemeentera den, milieu-organisaties, comité's van omwonenden en actiegroepen hebben gisteren tijdens twee hoor zittingen in Ulestraten hun bezwa ren geuit tegen de plannen om de luchthaven Zuid-Limburg in Beek drastisch uit te breiden. De voornaamste bezwaren kwa men neer op de vele onduidehjkhe- den over de concept-beschikking om het aantal nachtvluchten dras tisch te verhogen en het vliegveld tot 4 uur 's nachts open te stellen; en voorts op wat de tegenstanders ongeoorloofde politieke druk van het college van Gedeputeerde Sta ten van Limburg noemden en schadelijke gevolgen voor de leef baarheid in de omliggende ge meenten Beek, Meerssen en Nuth. Scholingsplicht De invoering van een (om)scho- lingsplicht wijst de PvdA af. Wel vindt de partij dat er een recht be staat op om- of bijscholing, maar dat recht ontstaat pas zodra er een reëel uitzicht ontbreekt op het ver krijgen van passend werk. De oorspronkelijke tekst van het partijbestuur ging niet zo ver. Die sprak slechts uit, dat de invoering van een omscholingsplicht pas dan gerechtvaardigd is wanneer door een gericht economisch beleid uit zichten op passend werk zijn ont staan. Daarbij moet de overheid voor zichzelf het economisch beleid vastleggen in een meeijarenplan DEN HAAG (ANP) - Lochem Dat zijn Arnhem, Apeldoorn, Oud- krijgt waarschijnlijk al volgende Gastel en Lochem. Het ministerie week de eerste 40 Tamils vang doorgestuurd, die zich via een nieuwe procedure vanaf ko mende maandag moeten melden bij de brigade see bij de grensdoorlaatpost procedure houdt in dat Tamils die zich met een asiel verzoek melden bij een politie korps, worden doorgezonden naar Zevenaar, waar ze gehoord zullen worden en waar de verdere admi nistratieve afhandeling is in plaats van by het betrokken politiekorps. DEN BOSCH (ANP) - Naar schatIndien overigens bij het betrokken ting 1200 inwoners van kleine Bra- politiekorps al blijkt dat de asiel- bantse gemeenten hebben gister- zoeker nog zeer recent in West- middag in de hal van het Bossche Duitsland was (één tot twee dagen provinciehuis geprotesteerd tegen daarvoor), hetgeen kan blijken uit De Tamils die zich in Amster- de marechaus- dam en andere grote steden in de randstad bevinden, hebben op de een of andere manier onderdak ge vonden en hoeven dus niet op kor te termijn naar opvangcentra wor den gestuurd, aldus een woord voerder van WVC. gemeentelijke herindélin i stempel in zijn paspoort, dan DEN HAAG (GPD) - De Reforma torische Politieke Federatie blijft sterk verdeeld over de positie van het RPF-kamerlid Wagenaar. Ruim een derde van de leden vindt dat ook voor accFate partners dat ^naar het vertrouwen rip narfii uppHipti! tonunl nnffp richtinggevend zou moeten zijn. Maar het plan zou alleen bindend zijn voor de overheid en niet voor de partners. De politieke meerder heid in het land moet met alle mo gelijke kracht door middel van zo'n plan aangeven welk econo misch beleid gevoerd moet wor den. Het financieringstekort zal voorts drastisch verlaagd moeten worden, maar dat moet vooral ge beuren doordat de economie weer groeit. Monetaire financiering (het drukken van extra geld) wijst de PvdA af als middel om de gewen ste overheidsinvesteringen te beta len. De geluidsoverlast is niet serieus in de overwegingen ring bij de ontwerpen Twee 18-jarige werkloze jongens de rege- zÜn gisteren in de Australische stad Adelaide aangehouden op ver- de r dieren in de cept-beschikking betrokken, aldus denking van het aanrichten de woordvoerder van de milieufe- massaslachting onder diere deratie Limburg. De gemeente plaatselijke dierentuin. Volgens de Meerssen wees de uitbreiding van politie heeft het tweetal bekend in het aantal nachtvluchten tot 13.500 de nacht van 24 op 25 maart 64 die per jaar radicaal af. Een woord voerder sprak ge verdeling afgemaakt. Op de twee een onevenredi- dachten werden verdovende mid- het luchtverkeer delen aangetroffen. De rechter- Nederland. Vergeleken met 5300 commissaris heeft gelast dat het nachtvluchten op Schiphol in 1983 tweetal voor zijn eigen veilighëid en 1300 op Zestienhoven is Beek tot aan zijn berechting m de gevan- r overbedeeld. genis blijft. de partij verdient, terwijl ongeveer evenveel partijgenoten zich opstel len achter fractievoorzitter Leer ling. Dit blijkt uit een peiling die het RPF-comité Eenheid en Verzoe ning heeft gehouden onder de par tijleden. Gisteren hadden 122 van alle 182 kiesverenigingen gerea geerd op vragen als: Steunt u een motie van vertrouwen voor Wage naar; heeft Wagenaar zich aan de door de Federatieraad van 17 no vember opgelegde gedragscode ge houden. Al geruime tijd daarvoor bleek dat Leerling en Wagenaar fikse ru zie hadden over de koers van de partij en vooral over de manier waarop de standpunten in de Tweede Kamer naar voren moeten worden gebracht. Wagenaar wil zich daarbij meer politiek gericht en minder getuigend opstellen dan Leerling, die door het partijbe stuur wordt gesteund. Leerling weigerde nog langer te overleggen met Wagenaar en zette hem in feite buiten de fractie. De Federatieraad gaf Wagenaar de schuld van de ruzie en legde hem een aantal gedragsregels op. Leerling zei tot voor kort dat het een zaak was tussen Federatieraad en Wagenaar. Pas half maart van dit jaar gaf hij toe dat de kern van het conflict lag in de verhouding tussen de beide RPF-leden in de Kamer. Over een week wordt een open bare, extra Federatieraad gehou den over de kwestie die de RPF zo verdeeld houdt. Met het algemene doel van het comité, eenheid te brengen in de RPF en doorgaan met de huidige twee kamerleden, stemde ruim de helft van de geraadpleegde leden West-Duitsland, het eerste opvang. Dit heeft woordvoerder van het ministe- /an justitie meegedeeld. De Tamils ging vooraf aan een vergadering geven van de provinciale commissie voor land bestuurlijke organisatie, die zich beraadde over een advies aan Ge deputeerde Staten over de herinde ling, die zou moeten leiden tot op- w heffing van 29 Brabantse gemeen- ondergebracht ten met minder dan 5000 Namens de bedreigde gemeenten worden u*6ebreid lot overhandigde burgemeester P. A. Smits van Liempde een gezamen- Dit heeft lijk manifest aan commissielid J. u~* —;-;~ Lochem worden verblijfscen- De Tamils zullen in de verblijfs- centra wachten op een beslissing van het ministerie van justitie over hun vluchtelingenstatus. FIOD pakt directeur woningcorporatie ENSCHEDE (GPD) - De directeur van de Enschedese woningbouw vereniging Licht en Lucht is door de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst (FIOD) aangehouden op verdenking van belastingfraude en valsheid in geschrifte. De arrestatie volgde op een uit- trum. Hun aantal zal geleidelijk £fkreid vooronderzoek - tot 100. FIOD, die in het n^aar van 1984 al deel van de administratie van woordvoerder het ministerie van WVC gisteren der Heijden. In zijn toespraak meegedeeld na afloop van een ge sprak de burgemeester namens de sprek tussen het ministerie gemeenten van „aanranding van gemeente Lochem. Het ministerie de oervorm van de democratie i deze kleine gemeenschappen". i toe in gesprek met gemeenten over tijdelijke opvang. de woningbouwvereniging slag nam. Hoewel justitie over de aard van de verdenkingen geen na dere mededelingen wil doen staat wel vast dat de aanhouding van de directeur verband houdt met ge knoei in rekeningen van aanne- AD VERTE NTIE Zelf uw huis schilderen? Ga er klusser helpt u ook niet is niet zozeer slecht werk, 't is Terwijl de schilder exact weet hoe 't gereed is, hebt u een zorg minder, huis afdoende beschermd is. Daarom: maar aanstaan. En een vooruit Half werk helemaal geen werk. moet Als zijn werk En u weet zeker dat uw belde man die'tkan. PUBLIKATIE VAN H RiJtSCHAP SCHILDERSBEDRIJF TE RIJS j* ZH APELDOORN/ARNHEM „Tot juli 1983 woonde ik in Co lombo. Ik had een prima baan in een vijfsterrenhotel, een van de beste hotels van Sri Lanka. In juli 1983 braken er vreselijke rellen uit. Onze huizen werden in brand gestoken, onze vrou wen verkracht. Op één dag wer den meer dan 2000 Tamils ver moord", vertelt Adrian („Mijn achternaam moet je niet noe men, want mijn hele familie zit nog op Sri Lanka") in redelijk Engels. Ook zijn huis viel ten prooi aan brandstichtende Singhale- door Hans Gertsen zen. „Kijk maar", zegt hij en hij laat het aangifteformulier zien dat hij van de politie kreeg. De complete inventaris van zijn woning staat erop. En keurig ernaast de waarde van het ver loren bezit. Negentienduizend Rupees. Omgerekend in Neder lands geld zo'n 3000 gulden, maar in verhouding veel meer. Adrian was op slag berooid en vluchtte, evenals tiendui zenden lotgenoten, de hoofd stad uit naar het veiligere noor den, waar Tamils de meerder heid van de bevolking uitma ken. Maar ook daar zijn de Tamils niet echt veilig. Met de regel maat van de klok valt het Sing halese leger Tamilwijken bin nen. Plundering is wel zo onge veer het minste vergrijp waar aan men zich schuldig maakt. Zonder pardon worden Tamils doodgeschoten. Het vermoe den dat het om terroristen gaat, is voldoende. Waarom dat geweld? Adrian: „Tamils hebben altijd de bo venlaag gevormd op Sri Lanka. Ze zijn arts of zakenman. Ze hebben de betere banen. Dat wekt de jaloezie van de Singha- lezen". Behalve dat verschil in maat schappelijke positie speelt nog mee dat de Tamils een ander geloof hebben. De meesten zijn hindoe, ongeveer een kwart van de Tamils is rooms katho liek. De Singhalezen zijn over wegend boeddhisten. Al vanaf 1958 is de situatie op Een vrouw loopt met een parasol tegen de zon langs de overblijfselen van een Tamil-markt in Mannar, een stad in het noorden van Sri Lanka. De markt werd verwoest door regeringssoldaten uit wraak voor een guerril la-actie van de Tamils. (foto ap> Sri Lanka gespannen, maar de afgelopen jaren is het conflict ontaard in iets dat steeds meer op een burgeroorlog begint te lijken. Zeker sinds een aantal Tamils zich ook gewapender hand tegen de Singhalese on derdrukking verzet. En zoals overal, de Tamilbevolking is het voornaamste slachtoffer van de terreur en contra-ter- Begin maart van dit jaar kwam een legerpatrouille Adrians wijk in het noorden van Sri Lanka binnen. De sol daten haalden willekeurig mannen uit hun huizen. Ook Adrians buurman, vader van twee kinderen, werd het slacht offer. De soldaten sleepten hem het huis uit en schoten hem in zijn tuin dood, voor de ogen van zijn kinderen. Dat was voor Adrians ouders het sein om hun zoon het land uit te smok kelen. Via via wisten ze van hun spaargeld een vliegticket naar Oost-Berlijn te bemachtigen. Zo'n probleem is dat niet, om dat Russische en Oostduitse vliegtuigmaatschappijen gretig inspringen op de situatie en Ta mils zonder problemen tegen een vorstelijke vergoeding naar Oost-Berlijn vliegen. De harde Sinds enkele maanden wordt Nederland, evenals een groot aantal andere (Europese) lan den, geconfronteerd met een nieuwe groep asielzoekers: de Tamils. Afkomstig van het ei land Sri Lanka, waar ze een minderheid vormen die bloe dig wordt onderdrukt door de Singhalese meerderheid. Sinds 1978, toen de anti-ter rorismewet, die het leger het recht geeft te schieten op ver meende terroristen, werd in gevoerd zijn meer dan 5000 Ta mils vermoord. Volgens een ruwe schatting zijn al zo'n 300.000 Tamils hun eiland ontvlucht. Het overgro te deel zoekt zijn heil in India, een kleiner deel belandt via de luchthaven van Oost-Berlijn in West-Europa. Op dit mo ment zijn er al 4000 Tamils in ons land. In tegenstelling tot eerdere groepen vluchtelingen (de Vietnamese bootvluchte lingen bijvoorbeeld) worden ze allesbehalve met open ar men ontvangen. De commen taren variëren van: „Onmid dellijk terugsturen" tot „Het zijn economische vluchtelin gen", om het nog maar netjes weer te geven. Een van onze verslaggevers sprak in het Apeldoornse op vangcentrum Bosrust, waar sinds vorige week een groep van 100 Tamils is onderge bracht, met één van hen. Via Oost-Berlijn, West-Duits- land en de 'groene grens' be landde Adrian op 19 maart in Amsterdam. En na een aantal omzwervingen door brandge vaarlijke pensions in de hoofd stad, de Sleep In en de St. Nico- laaskerk kwam hij tenslotte vo rige week met honderd lotge noten in Apeldoorn terecht In afwachting van zijn asielaan vraag en dat kan nog wel een jaartje of anderhalf duren kan hfj daar rekenen op een bed, een bad en een brood. Niet meer en niet minder. De kans dat de Tamils straks alsnog het land worden uitge zet is verre van denkbeeldig. Want de Nederlandse regering twijfelt nog steeds over de vraag of de Tamils wel politie ke vluchtelingen zijn. Links en recht gaan stemmen op dat lang niet alle Tamils recht heb ben op die status. Een flink deel van hen zou louter uit eco nomische motieven een enkel tje naar het 'rijke' Westen heb ben genomen. Een suggestie in die richting wordt heftig ontkend. Adrian: „Op Sri Lanka hadden we het, wat het geld betreft, niet slecht. Zelfs toen we al naar het noor den gevlucht waren, konden we ons best redden. We zijn ge vlucht omdat we ons leven niet meer zeker zijn. Als de Neder landse regering twijfelt aan on ze beweegredenen, moet ze maar op Sri Lanka gaan kijken. Engeland, Canada en de Ver enigde Staten hebben dat ge daan en die erkennen ons wel meteen als politieke vluchtelin gen". Maar wat verwachten de Ta mils nu van Nederland en de Nederlandse overheid? Adrian: „Dat was ook een vraag die de vreemdelingenpolitie me ge steld heeft. We willen dat de Nederlandse regering de rege ring van Sri Lanka dwingt om het geweld tegen de Tamils te staken, zodat we terug kunnen, zodat we in vrede bij onze fami lie kunnen leven. We willen niets liever dan dat. Mijn hele familie zit daar. Ik heb twee dochtertjes. Als ik daar aan ga denken, word ik gek". Even later zegt hij: „We gaan óp zich liever vandaag terug dan morgen. Maar als de Ne derlandse regering ons nu te rug stuurt, is dat een regelrecht doodvonnis".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5