d Een buurt voor de betere standen CASINO Churchillbrug maakt sloop woning nodig Walenkamp definitief voorzitter 'Rijnland' Singelloop wordt voor tiende keer gehouden 9Raadsheren beschrijven zestigjarige geschiedenis ZATERDAG 13 APRIL 1985 LEIDEN LEIDEN - "Dit verhaal laat zich lezen als de sociale ge schiedenis van een buurt voor de betere standen". In hun verantwoording geven de samenstellers van 'Raadsherenbuurt, zestig jaar wonen en leven in een Leidse buurt' de teneur van hun boek aan. door Bart Jungmann Een keurig verzorgde uitgave van de vereniging Raadsherenbuurt. Uit gesprekken met buurtbewo ners en gesnuffel in archieven is een helder geformuleerde en logi sche geschiedschrijving ontstaan. Eigenlijk komt het boek een jaar te laat uit; inmiddels is het wonen en leven al met een halfjaar verlengd. "De Raadsherenbuurt is een kleine, wat smal uitgevallen buurt, die vanaf 1924 aan de rand van de gemeente Leiden is gebouwd", ka rakteriseren de zes schrijvende raadsheren en -vrouwen hun buurt. Realisering van de Leidse Hout hield de Raadsherenbuurt klein. Aanvankelijk was dit gebied bij Warmonder- en Rijnsburgerweg ei gendom van de gemeente Oeg- steest, zelfs het station is ooit Oeg- steester bezit geweest. In 1896 werd de grens verlegd naar de Posthof en in 1907 klopte de ge meente Leiden aan bij de provincie met voorstellen voor annexatie. Leiden had een steeds dringen der behoefte aan gebiedsuitbrei ding. De gegoede burgers verlieten de stad; zij die het minder hadden getroffen, bleven achter. Een jaar voor de daadwerkelijke inlijving van dit stukje Oegsteest kwam Lei den al met prestigieuze plannen: de Raadsherenbuurt moest een sjieke villawijk worden, grenzend aan Oegstgeest en ook lijkend op Oegstgeest. Voor er nog maar twee stenen op elkaar lagen, werden de plannen al gewijzigd. Het moest simpeler, strakker van opzet. Het uitvoerend bedrijf wilde ook ruimte hebben voor een groot aantal midden standswoningen. Uiteindelijk bleef de villa-oogst tot één beperkt Halverwege 1925 konden de eer ste huizen worden betrokken. Maar de belangstelling viel bitter tegen, een kraakbeweging had des tijds goede zaken kunnen doen. De bouwmaatschappij kreeg toestem ming voor verdere vereenvoudi ging. Vooral de Fagelstraat had daarvan te 'lijden'. Kruispunt onveiligte veel lawaai LEIDEN - De woning op de hoek van de Herman Costerstraat en de Morsweg wordt aangekocht en ge sloopt door de gemeente. Dat al thans stellen burgemeester en wet houders van Leiden de gemeente raad voor. Sinds de opening van de Churchillbrug is er door het ver keer een grote geluidoverlast ont staan in en rond de woning. Het verkeer rijdt aan drie zijden langs de woning. Volgens het colle ge blijft de geluidoverlast ook be- Wasserij mag chemicaliën niet lozen LEIDEN - De chemische wasserij Palthe aan de Breestraat mag geen chemicalièn lozen die via het riool in het Leidse oppervlaktewater be landen. De raadsleden van com missie voor beroeps- en bezwaar schriften zijn het eens met de af wijzing van de bezwaren van Pal- the tegen de lozingsvergunning, waarin een verbod op de lozing van perchloorethyleen en trichloor- ehyleen is opgenomen, door burge meester en wethouders. Het gevolg van deze uitspraak is dat de wasserij, als zij niet in be roep gaat tegen deze uitspraak, zelf de chemicalièn van het afvalwater moet scheiden, volgens de com missie een redelijk eenvoudige taak. Perchloorethyleen komt voor op de zogenaamde 'zwarte lijst1: het goedje is zeer slecht afbreek baar en erg giftig. Palthe had er voorts bezwaar te gen gemaakt dat zij niet meer dan 1500 kubieke meter afvalwater per jaar mag lozen. Hoewel er geen be hoefte is aan een grotere capaciteit, wil het bedrijf deze mogelijkheid toch openhouden. Burgemeester en wethouders menen echter dat het verruimen van deze beperking vrij simpel is, zodat de noodzaak om de lozingsvergunning nu al uit te breiden momenteel niet i zig is. staan als geluidbeperkende maat regelen rond het huis worden ge nomen. Bovendien is het huis er mede de oorzaak van dat het kruis punt Costerstraat-Morsweg onvei lig is. Het verkeer dat op het Am- phorapad rijdt heeft door het huis geen zicht op het verkeer dat vanaf het viaduct onder de spoorlijn komt. De weggebruikers zijn in fei te gedwongen de Costerstraat op te rijden om te kijken of ze kunnen invoegen of oversteken. Al met al vinden B en W dat er geen andere keus over blijft dan het pand te slopen. De gemeente heeft inmmiddels overeenstem ming bereikt over de aankoopprijs. De sloopkosten bedragen 55.000 gulden. Daarbij is een bedrag inbe grepen voor het afwerken van het naastgelegen pand, dat wel mag blijven staan. Sportgala is pas in najaar LEIDEN- Het sportgala dat oor spronkelijk voor deze maand stond gepland in de Stadsgehoorzaal is verschoven naar het najaar. Dit komt beter uit omdat in april het seizoen ten einde loopt en pas in oktober weer begint aldus direc teur André de Jong.Het sportgala is met name gericht op de 'fitness- sporten'. Zoals het er nu uitziet worden er demonstraties body building, aerobics en dergelijke ge houden. KNOV vergadert LEIDEN- Het Koninklijke Neder lands Ondernemersverbond-afde- ling Leiden organiseert op maan dag 15 april een algemene leden vergadering. Om ongeveer half ne gen zal iemand van de gemeente politie een lezing houden over win keldiefstal en winkelbeveiliging. De avond zelf begint om half acht in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43. ADVERTENTIE Lisse GOLDEN TULIP DE NACHTEGAAL VAN LISSË Dagelijks geopend van 14.00 tot 02.00 uur. Vrijdag en zaterdag tot 03.00 uur. VANAVOND vanaf 20.00 uur pü<3<t5 e» CHINEES KOUD BUFFET s gs<,U Wij zien uw bezoek gaarne tegemoet Bestuursverkiezingen bij omroep Koningstraatbewoner Pet wijst de problemen aan die hij ondervindt als hij met zijn bolide door de verkeers- sluis wil. Die er juist op verzoek van medebewoners is gekomen. (foto Holvast) LEIDEN - De nieuwe verkeerssluis in de Koningstraat is te smal. Dat is de stellige overtuiging van bewo ner Pet. Hij en zijn auto hebben dat inmiddels al ondervonden. "De zij kant opengehaald", karakteriseert hij de schade. "Taxi's kunnen er niet meer door, de ambulance en de brandweer ook niet". De vorige week geplaatste bloem bakken die het verkeer moeten af remmen, zijn volgens hem scheef geplaatst en dat zouden meer be-, woners uit de Koningstraat al heb ben ondervonden. De politie heeft, aldus Pet, zijn klachten al beves tigd. Daar weet politievoorlichier Gravéland dan in elk geval niets' van af. Hij zegt: "Op nadrukkelijk verzoek van de bewonerscommissie is daar een nieuwe sluis gemaakt. Net zo één als er tot groter tevreden heid in de Brahmslaan staat". Verkeerssluis Koningstraat: te smal of niet? "Het verkeer ging de Konings traat steeds meer als sluiproute ge bruiken om de verkeerslichten op de Willem de Zwijgerlaan te mij den. De oude sluis was twee meter veertig breed. Daar konden ook kleine vrachtwagens door. De door gang is nu één meter tachtig gewor den. Ook de grote personenauto's, zoals de Amerikanen, moeten daar doorheen kunnen. Ze moeten na tuurlijk wel afremmen en voorzich tig Ook de gemeente meent dat de sluis goed aan de maat is. Klachten over beschadigingen aan auto's zijn daar nog niet binnengekomen. De bewonerscommissie van de Ko ningstraat zal zeker niet klagen, zij is tevreden over de smallere sluis. "De ander was duidelijk te breed", zegt Ben Apeldoorn. "Sommige au to's reden er met tachtig kilometer door. Dat werd echt te gevaarlijk, zeker voor de kinderen". Over de nieuwe sluis zegt hij: "Je kunt er best doorheen met een per sonenauto. De automobilisten moe ten alleen leren af te remmen. Met een beetje manoeuvreren lukt het dan best. De auto's van begrafenis onderneming Van der Luit kunnen er bijvoorbeeld ook door en dat zijn toch behoorlijk grote wagens", al dus Apeldoorn die zegt namens het merendeel van de bewoners in de Koningstraat te spreken. LEIDEN Joop Walenkamp blijft waarschijnlijk voorzitter van de Omroep Rijnland, ook nadat het definitieve dagelijkse bestuur van deze omroep is gekozen. Het dage lijks bestuur stelt Walenkamp kan didaat voor deze post. De algeme ne ledenvergadering kiest op 19 april een definitief algemeen en da gelijks bestuur. Nu heeft de streek- omroep nog altijd een voorlopig bestuur. Het huidige dagelijks bestuur van 'Rijnland' stelt voor J. Maat te benoemen tot vice-voorzitter en portefeuillehouder 'radio'. W. Ploeg zou volgens het bestuurs voorstel portefeuillehouder 'televi sie' moeten worden en mevrouw M. Schut omroepsecretaris. Verder wordt voorgesteld om W. Kruijshaar te benoemen tot pen ningmeester. Bij dit voorstel geldt echter een voorbehoud omdat Kruijshaar nog niet definitief heeft toegezegd of hij wel penningmees ter wil worden. "Hij heeft hét er ooit wel eens over gehad met onze adviseur. We hebben nog niet met hem erover kunnen praten. Hij is op dit moment met vakantie. Van daar dat we het er maar op hebben gegokt", aldus een woordvoerster van de Omroep Rijnland. In totaal worden volgende week vrijdag 25 nieuwe bestuursleden gekozen. Twee plaatsen zijn gere serveerd voor vertegenwoordigers van de Katwijkse lokale omroep VLOK en de Noordwijkse plaatse lijke omroep 'Noordwijk Lokaal'. De Noordwijkse lokale omroep Verzetskruis LEIDEN - De 72-jarige Leidenaar A. van de Nagel heeft deze week het verzetsherdenkingskruis ont vangen. Hij kreeg het kruis voor zijn werk in het Leidse verzet. gaat een zelfstandige omroep bin nen 'Rijnland' vormen. De streek- omroep hoopt dat ook de VLOK een dergelijke samenwerking wil aangaan. De Katwijkse omroep streeft echter nog steeds naar een 'eigen zendmachtiging. Buurtwinkels Groenesteeg onverhuurbaar LEIDEN - Drie buurtwinkels aan de Groenesteeg zijn nauwelijks als winkelruimte te verhuren. Volgens de economische ambtenaren van de gemeente Leiden is het beter om de drie dichtgetimmerde pan den te bestemmen als onderkomen voor een wijkagent, een opzichter van de Leidse Woningstichting (LWS) of als woning te verhuren. De LWS heeft eind vorig jaar bij de gemeente gevraagd om de leeg stand aan te pakken. Van omwo nenden waren klachten ontvangen over de dichtgetimmerde panden, omdat het aanzien van de buurt er onder lijdt. Pogingen om de win kelpanden als bedrijfsruimte te verhuren zijn afgezien van enke le aanvankelijke succegsen over het algemeen op niets uitgelopen. De ambtenaren stellen vast dat de verhuur van de panden vanaf het begin moeizaam is verlopen, mede omdat in de omgeving al aar dig wat winkels zijn gevestigd. Zij vrezen dat zelfs als de huur (nu 130 gulden per vierkante meter) flink wordt verlaagd, de kansen op ver huur klein blijven. Daarom advise ren zij de winkels een anderee be stemming te geven om een einde te maken aan de leegstand. LEIDEN- Als sportorganisator Joop Westbroek van de Leidse Politie Sportvereniging het over 'zijn' Singelloop heeft, verschijnen er pretlicht jes in zijn ogen. Dit jaar krijgt het gebeuren een extra tintje omdat het de tiende keer is dat de loop zal worden gehouden. Dit wordt gevierd met een extra mooie, speciaal geslagen, jubileum medaille. "Met lintje", aldus Joop Westbroek. Iedereen die op 26 april de zeven kilometer uitloopt, krijgt het zeer fraaie eremetaal. Zoals gewoonlijk is de start om half acht op de hoek van de Witte Singel en het Noordeinde bij het Leidsch Dagblad. Aanwezig is ook burgemeester Goekoop. De presentatie wordt verzorgd door Olaf Hoenson. Evenals vorige jaren loopt het parcours over de Singels. Voor gaande jaren liepen er soms ruim tweeduizend mensen mee. Dit jaar zullen het er meer zijn, "ik vermoed een recordaantal", aldus Joop West broek. Inschrijven kan men by alle kantoren van de Leidse Spaarbank. Kos ten: drie gulden in de voorverkoop en vier gulden tijdens de avond zelf. De opbrengst gaat naar een goed doel. Voor meer informatie: Joop West broek, 071- 149961 (politie Leiden). Bijeenkomst JOVD De Leidse afdeling van de JOVD organiseert op maandag 15 april een algemene ledenver- gadeing in het restaurant Het Koetshuis, Burgsteeg 13. Na de vergadering zal het WD- Twee de Kamerlid Jacobse een spreek beurt houden over het onderwerp 'Economisch herstel'. De leden vergadering begint om half acht, de spreker een uur later. Poëzie en proza Toneelspeler Reinier Heide- man (Haagse Comedie) geeft maandagavond een voordracht over de Griekse poëzie en proza. Hij vertélt een verhaal van Ka- zantzakis (bekend van de film 'Zorba de Griek') en geeft voor beelden van hedendaagse Griek se poëzie. De lezing wordt gehou den in het K&O-gebouw aan de Hazewindsteeg (bij de Oude Vesten begint om kwart over acht. Astrologie De homeopaat Hans v.d. Braak houdt dinsdagavond een lezing over medische astrologie - de in vloed van hemellichamen op men sen. Dat doet hij in clubhuis Morschwijk aan de Topaaslaan; aanvang acht uur. Oost—Groenland. De film 'De vergeten kust' wordt zondag gedraaid in het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat. Deze film handelt over het leven in een klein dorpje in Oost-Groenland. De vertoning begint om 15.00 uur en wordt in geleid door dr. G.D. van Wengen, hoofd van de educatieve dienst. Ruilavond De Leidse postzegelvereniging 'De postzegelvrienden' houdt maandag in de kantine van HCG aan de Vijf Meilaan haar maandelijke ruil-, contact- en veilingavond. Vanaf 19.30 uur is er gelegenheid tot bezichtiging van de kavels. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in het speeltuinge bouw. Aanvang acht uur. Buurtleven op straat. Het kan in de Raadsherenbuurt. Deze foto is in 1984 gemaakt. Hoewel simpeler van opzet ble ken de vraagprijzen in de Raadshe renbuurt toch nog een probleem. Verkoopprijzen zakten en aan de rand van de buurt verschenen bor den met de tekst 'Komt in Leiden wonen'. Was dat toen dus vooral aan dovemans oren gericht, nu is de Raadsherenbuurt één van de meest begeerde woonwijken van Leiden. Dagelijks leven Uit het boek: "Van meet af aan gold de Raadsherenbuurt als één van de betere buurten van de stad. De buurt bleek een grote aantrek kingskracht uit te oefenen op on derwijzers en leraren, medewer kers van de universiteit en vanzelf sprekend ook op ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden". Twee beroemdheden kwamen uit de archieven te voorschijn: de schrijver Marien Toonder (Warm- onderweg) en de historicus Huizin- ga (Van Slingelandtlaan). In dit milieu was het vooral in de vooroorlogse periode gewoon dienstbodes te hebben. Meestal jonge meisjes ("Die waren goedko per en gezelliger", herinnert zich een bewoonster) en vaak uit Rijns- burg ("Van de meisjes uit Rijns- burg was bekend dat ze hard werk ten"). Anderen in de Raadsherenbuurt hadden het toch minder breed en verhuurden kamers. Uit het boek: "Aan de even kant van de Johan de Wittstraat barstte het van de stu denten". Ook dat is inmiddels ver anderd. Zoals ook het straatleven des tijds een andere aanblik bood. Veel huizen droegen vroeger een naam. Sleutelbloem bijvoorbeeld, want "voor ons was het een bloemetje in de sleutelstad". Uit het boek: "Wat op sommige huizen nog wel herin nert aan vroeger tijden is een vaag witte T naast de voordeur. In de mobilisatietijd zyn die Ts aange bracht op huizen waar een telefoon aanwezig was". Buren waren destijds niet echt dik met elkaar, het bleef meneer en mevrouw of op z'n hoogst buur man en buurvrouw. Oud-Raads heer Lambinon in het boek: "Soms ontmoette je elkaar in het buiten land. 'Zo komt u ook uit Leiden?' Dat was op een 3 oktoberavond, toen die andere mensen net als wy hutspot aten in Spanje. Ze woon den niet alleen in Leiden, maar zelfs in onze straat. We kenden el kaar helemaal niet". Pas in 1979 kwam er een buurt vereniging om de contacten te ver stevigen. Eerdere pogingen daar toe waren immer gestrand. Zo pro beerde Raadsheer Kleibrink in 1938 zijn buurtgenoten te interes seren voor de bouw van een collec tieve schuilkelder uit angst voor een gasoorlog. Die kelder kwam er niet, maar Kleibrink werd wel de eerste voorzitter van de Vereniging Raadsheer. De Raadsherenbuurt is vooral een woonwijk, slechts enkele win kels en bedrijven heeft ze gekend en het overgrote merendeel daar van verdween in de loop der jaren. Zo was er een tijd lang in de buurt 'het ijsfabriekje van Voortman', la ter verhuisd naar de Haarlemmer straat. Veel langer kende de buurt de dahliakwekerij van Ballego, "een begrip, een bedrijf dat we reldfaam genoot op het gebied van tentoonstellingsdahlia's". Als enig bedrijf hield eigenlijk de Leidse Autoboxengarage (LAG) stand. De eerste bron van inkom sten was de verhuur van autobo xen, waar de bevoorrechte buurt bewoner zijn bezit kon stallen. La ter wierp men zich op het stadsver voer met bussen naar de Kooi en Tuinstadwijk. Toen de Eltax daar voor in de plaats trad, werd de LAG een touringcarbedrijf en mo menteel is het een autodealer. Begrenzing De Raadsherenbuurt wordt min of meer begrensd door Rijnsbur gerweg en Leidse Hout. Aan beide wordt in het boek speciale aan dacht besteed. Over de weg: "Eeu wenlang vormde de oude Steen- wegh op Oegstgeest, zoals de naam oorspronkelijk luidde, de westelij ke toegang tot de stad". De weg is in de veertiende eeuw aangelegd op last van onder andere hertog Al- brecht van Beieren. Het klooster Mariënpoel had een eeuw lang de verantwoordelijk heid voor het onderhoud. Pas in 1807 werd de Rijnsburgerweg be straat. Dat gebeurde met het puin van de huizen die waren ingestort hout na de ramp met het kruitschip. De Rijnsburgerweg heeft in de loop der jaren een complete gedaante wisseling doorgemaakt. Een be woonster: "Eerst woonde je aan een rustige, toch wel gezellige laan. Waar de Leidenaar 's zondags fla neerde. Achter het huis lag het wei land dat 's zomers vol vliegen zat. Je kon de ramen aan de voorkant open hebben. Later werd het voor veel te lawaaiig en verhuisden we naar de achterkant". De Leidse Hout heeft altijd een essentiële rol gespeeld in het leven van de Raadsherenbuurt. Daar kon men zich verpozen. Toen het stads park in 1931 werd geopend, ver tolkte een briefschrijver in de krant zijn gevoelens als volgt: "Een enkele maal gebeurt het in ons le ven dat wij ons voor een wijle vol maakt gelukkig voelen. Een derge lijk oogenblik heb ik vanmorgen gehad bij mijn eerste wandeling in de Leidsche Hout". Uiteraard komt in het boek nog een keer de muziektent ter sprake die ook in de stadsrubriek Steeds heeft gefigureerd. Jan Wolkers schreef er over en was ook min of meer verantwoordelijk voor de af braak tijdens de hongerwinter. Een foto uit '36 van de tent is eens te meer het bewijs dat de zij wel degelijk bestaan heeft. de muziektent in de Leidse foto uit l'Xin Het absolute bewijs:

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3