'Ondanks 19 maart bleven wij gespaard' 40 jaar vrij 'Onmenselijk om die pony's de koude wei in te sturen' Bevrijding en verzet in Zoeterwoude Inbraak in snackbar Liberalen gaan UW steunen in de strijd tegen cultureel centrum Leiderdorpse manege zet deuren wijd open REGIO LEIDEN ZATERDAG 13 APRIL 1985 ZOETERWOUDE "Ik vond het afschuwelijk toen die tanks op 5 mei door de Dorpsstraat reden. Het herinnerde me aan het begin van de oorlog. Toen stonden we op dezelfde plaats uit het raam te kijken en zagen we Rotterdam branden. Ik werd misselijk van die herinnering. Ik vroeg me af wat die vreemde kerels kwamen doen. Ze spraken geen eens Zoeterwouds...". door Dirk Jan Roeleven De toen 17-jarige Bep van Rijt had geen feestelijk gevoel over zich toen de Canadezen met tanks en trucks via Leidschen- dam en Stompwijk in Zoeter woude aankwamen. Later trok dat gevoel van walging weg en deed ze ook mee aan de spontane volksfeesten die overal ontston den. "Als iemand op een straat hoek ging zitten met een mond harmonica begonnen we al te dansen op straat. Je mocht weer blij zijn, je mocht weer lachen. Het was toch een vreselijke tijd geweest". Praten over de oorlogsjaren met Zoeterwoudenaren is geen al te vrolijke aangelegenheid. In deze dagen rond 5 mei komen by veel oudere mensen de vaak trieste herinneringen weer bo ven. Er zit veel emotie in de stemmen die verhalen van de dag van de bevryding, de barre winter van '44, de onderduikers, de NSB-ers, de gevallenen en de zorg voor het dagelijks brood. Onderduiken gebeurde in de meeste gevallen om onder de 'Arbeidseinsatz' uit te komen. Jonge en oude mannen die naar Duitsland moesten om te werken verzonnen van alles om niet te hoeven gaan. Zo stak een Zoeter- woudenaar zichzelf met een spa de in zijn been om een grote wond te veroorzaken. Door er re gelmatig suiker op te gooien bleef de vieze wond open en werd hij tijdelyk afgekeurd. Ook het tot bloedens toe inwrijven van de borst met brandnetels was een truc om uitstel te krij gen. Als dit arsenaal van spits vondigheden was uitgeput, rest te de jonge mannen niets anders dan onder te duiken. Waagschaal Pratend over de jaren '40-'45 duiken een aantal Zoeterwoudse namen steeds op. Dokter Wybo Kortmann wordt steevast ge noemd vanwege zijn onvermoei bare activiteiten om onderdui kers aan een schuilplaats te hel pen. Onder de schuilnaam Ker vel ging hij in de oorlog door met zijn huisartsenpraktijk. Twee keer is de Duitser hem komen zoeken. Telkens kon hij zich in Oud Raadwijk verschuilen. Een andere naam die veelvul- Het is dit volgende maand 40 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Daarom publiceert deze krant onder de titel '40 jaar vrij'in de maanden voor de bekende datum in mei een aantal verhalen over hoe de bevrijding in deze contreien is gevierd. Eerder kwamen plaatsen uit de duin- en bollenstreek aan de beurt, alsmede Wassenaar en Leiderdorp. Vandaag staat Zoeterwoude centraal: een verhaal over de bevrijding én het verzet in het dorp. Foto's bij het verhaal zijn afkomstig van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en van de schrijver zelf. Met groot enthousiasme worden t nengehaald. dig valt, is die van 'Lange Wil- lem', misschien wel de meest vooraanstaande figuur in het Zoeterwouds verzet. Het kostte de inmiddels 69-jarige Willem de Jong moeite om te beslissen of hij over 'die tijd' wilde praten. Hij heeft uiteindelijk ingestemd met een gesprek over .de jaren waarin hij zyn leven meerdere malen in de waagschaal heeft ge steld. "Ik zeg toch niet meer dan ik kwyt wil. Er zyn dingen die je meeneemt je graf in. Ook mijn e 'Tommies' in Zoeterwoude bin tfoto RIOD) vrouw weet niet alles", licht hij zijn beslissing toe om toch over het verzet te praten. We spreken af dat er geen namen van 'foute' dorpelingen worden genoemd. Dat zou alleen maar oude won den openhalen. De Jong is in 1942 in het verzet terecht gekomen. Dokter Kort mann zocht onderduikadressen in het Westeinde. Omdat 'Lange Willem' veel mensen kende, vroeg de dokter of hij er nog wat kon plaatsen. De Jong: "Zo is het begonnen. Als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit. Door heel Zoeterwoude hebben men sen ondergedoken gezeten. Het was een grote groep die bij het verstoppen van onderduikers be trokken was". Angst Tijdens het gesprek in de bun galow aan het einde van de We- steindseweg vallen regelmatig stiltes. De Jong heeft het zicht baar moeilijk met de beelden die weer boven komen. De oorlogs jaren zal - en kan - hij nooit ver geten. "Na veertig jaar vertrouw je nog niet iedereen. Soms als er een vreemdeling aan de deur komt, denk ik dat het die NSB- burgemeester van toen is. Ik weet niet eens of hij nog leeft, maar voor hetzelfde geld komt-ie na al die jaren nog terug om me voor mijn kop te schieten". De reden van deze angst is een mislukte overval van de Sicher- heitsdienst (SD) en de Feldgen- darmerie op de boerderij van De Jong. Met z'n twintigen kwamen ze in de vroege morgen van 19 maart 1945 om 'Lange Willem', letterlijk en figuurlijk de grote man in het Zoeterwouds verzet, te pakken. Hij was verraden door een Zoeterwoudenaar (De Jong: "Ze wisten teveel") die de toen malige burgemeester tipte dat de boerderij in het Westeinde een verzetsnest was. De door de Duitse bezetter geïnstalleerde eerste burger had opdracht gege ven tot de actie waarbij 'Lange Willem' op het nippertje kon ont komen. Op 19 maart van dit jaar werd deze actie in de boerderij van De Jong herdacht. De vele onder duikers die in de oorlogsjaren op de boerderij een veilig onderdak vonden, dankten op deze reünie de familie De Jong voor hun menslievende en vaderlandslie vende houding. Het weerzien, veertig jaar na dato, was ontroe rend. Vlucht Boven de uitnodiging voor de reünie schreef de zus van 'Lange Willem', mevrouw Van Diemen- De Jong: "Op 19 maart bleven wij allen gespaard". Zo was het, maar het scheelde een haartje. De man die ze moesten hebben, nam de wijk naar de molen van de familie Borst. Hiermee begon een vlucht langs vele onderdui kadressen. Willem de Jong vertelt wat er op 19 maart 1945 gebeurde: "Mijn broer was de paarden aan het voeren. Hij zei: 'ik geloof nooit dat het goed zit'. Toen we ze zagen komen was het te laat om de ophaalbrug nog op te trek ken om de tijd te hebben om ie dereen goed weg te stoppen. Ik kreeg een brul dat ik moest ma ken dat ik wegkwam. Dat heb ik gedaan. Alle onderduikers wer den meegenomen naar de lagere school in het dorp. De mannen moesten naar de Doelenkazerne waar de moffen zaten. Ik ben uit eindelijk bij Borst aangekomen. Vandaar ben ik met een bootje het water overgestoken. Via een heleboel onderduikadressen ben ik in Hazerswoude terecht geko men. Daar heb ik de bevrijding meegemaakt. Op een motor heeft mijn mede-verzetstrijder Her man Welp me naar Zoeterwoude gehaald. We waren bevrijd, maar je vertrouwde nog steeds nie mand". De komst van de Canadezen werd al lang verwacht. Wie nog een radio bezat luisterde naar Radio Orarye. Bep van Rijt: "We hadden een radio onder een luik waar onderduikers zaten. Als mijn vader ging luisteren, moes ten wij spinnen. Dat maakte een hels kabaal, zodat niemand op straat de radio kon horen. Acht weken voor de bevrijding riep mijn vader al 'dat het nou toch echt niet lang meer kan duren'. Op het laatst hoorde ik hem zeg gen: 'Moeder, we maken het nog mee'. Dat zal ik nooit vergeten". Na de bevrijding werden de collaborateurs in de Aloysius- school vastgehouden en onder vraagd. In het toenmalige Patro naatsgebouw (het huidige Mu ziekcentrum) zat de BS, de Bin nenlandse Strijdkrachten. In dat gebouw werd een bevrijdings feest gevierd met de 'Tommies' die Zoeterwoude hadden be vrijd. Aan lange tafels werd daar op bescheiden schaal geproost op de herwonnen vrijheid. Een borrel was er niet, de enige fles Oranjebitter die Willem de Jong had bewaard, was door de Duit sers ingepikt... ZATERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'To catch a thief van Hitchcock, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Were the green ants dream' van Werner Herzog, 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den band en swingen, 21-23 uur. Cultureel Centrum - Pr. Marijkelaan 4, toneelstuk Toneelgroep Voorschoten. 20 uur. Zoeterwoude don Bosco - Zuidbuurtseweg, afsluit- avond ijsclub, jeugd, 19 uur, ouderen en marathonschaatsers, 21 uur. ZONDAG Leids Poppentheater, 14.30 125802. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Were the green ants dream' van Werner Herzog. 20 en 22.15 uur LVC - Breestraat. instuif door Tarantel la met muziekgroep Conjuncto Yaravi. 19 uur. Museum voor Volkenkunde - film 'De vergeten kust', 15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, disco middag, 14-17.30 uur, videocafé, 21-24 Cultureel Centrum - Pr. Marijkelaan 4. toneelstuk door Toneelgroep Voorscho ten, 14.30 uur. Leiderdorp Houtkamp - bij kinderboerderij, voge lexcursie. 8 uur. Manege Liethorp - De Bloemerd, open dag Nationale Paardensportdag, 11- 15.30 uur, met diverse optredens en in formatie. Muzenhof - Gordijnsingel, koffieconcert clavecimbel en orgel, 12.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, kin derprogramma 'De schrijver en het be wegende papier', 14 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert St. Jansfanfare met optreden drumfanfare VIOS, 12.15 uur. Wassenaar Kievietskerk - Wilhelminaplein, concert kamerorkest 'Madrigalesco', 20.15 uur. Warmond Jazz Sociëteit - Meerrust, Dorpsstraat, jazzconcert Dixie Machine, 15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 12 tot vr 19 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. INBRAAK - Een 29-jarige inwo ner van Leidschendam is vannacht aangehouden na diefstal van siga retten uit een snackbar aan de Leidseweg in Voorschoten. Een medewerker die naast de snackbar woont en net thuis kwam betrapte de man. Na een vechtpartij tussen de inbreker en de inmiddels ge waarschuwde eigenaar wist de da der met een auto te ontkomen. Doordat de eigenaar het kenteken van de auto door kon geven werd de inbreker later in Leidschendam aangehouden. Hy is in verzekerde bewaring gesteld. Stal Zoeterwoudse boer maandag gesloopt ZOETERWOUDE - "Als boer Onwil Koekoek zijn pony's verwaarloost, staat heel Nederland op zijn kop. Ik wil mijn dieren goed behande len door ze nu nog niet de wei in te sturen en dan moet je toch je stal afbreken. Het is onmenselijk". Zoeterwoudenaar C.M. Vlasveld beklaagt zich over de sloop van de stal achter zijn woning aan de Gel- derswoudseweg. Vlasveld begrijpt niet wat de ge meente nu precies tegen zijn stal heeft. "Het ding is vanaf de weg niet te zien. Bovendien zou ik wel een hooitas mogen neerzetten, maar geen eenvoudige stal van ne gentig vierkante meter. Er is spra ke van totale onwil bij de gemeen te". Maandag zal de stal worden ge sloopt omdat hij zonder vergun ning is gebouwd. De pony's zullen dan de koude wei in moeten want Vlasveld heeft geen alternatief on derkomen. Hij wil van de gemeen te een paar maanden uitstel om de stal rustig te kunnen slopen terwijl de pony's dan in de wei kunnen grazen. De gemeente houdt echter voet bij stuk omdat Vlasveld al vier maanden uitstel heeft gehad. "Hij wist dat dit er aan zat te komen, je kunt niet aan het uitstellen blij ven", aldus gemeentesecretaris Kruithof. Vlasveld is vooral verontwaar digd over de strikte naleving van de regels. "Ik heb in de winter, toen ik eigenlijk de stal had moe ten slopen, aangedrongen op uit stel tot eind mei. Dan is het goed weer en heb ik de kans om de zaak te regelen. Maar de gemeente moest zo nodig 15 april als datum prikken. Je zou toch anders mogen verwachten van een agrarische ge meente". "Helemaal niet", zegt gemeente secretaris Kruithof, "wij begrijpen meneer Vlasveld best, maar als we hieraan gaan beginnen is het einde zoek. We moeten ons houden aan de wettelijke bepalingen. Vlasveld mag een hooitas bouwen, maar geen stal". Vlasveld heeft inmiddels de die renbescherming erbij gehaald om te voorkomen dat zijn pony's vanaf maandag in de kou komen te staan. Zij kunnen vooraf echter ook wei nig uitrichten. "Pas als er iets ge-. beurd, kunnen ze ingrijpen", zegt Vlasveld, "volgens een dierenarts uit Zoetermeer kunnen de pony's met dit weer niet naar buiten. De boeren in de omgeving hebben ook geen plaats voor de dieren, alle koeien staan nog op stal". De gemeente Zoeterwoude is on verbiddelijk. "Er ligt een uitspraak van de Raad van State dat de stal moet verdwijnen. Dat hebben we uit te voeren. We zijn nog tolerant geweest door de stal vier maanden langer te laten staan dan strikt no dig was. Vlasveld heeft alle tijd ge had en heeft al zijn rechten kunnen gebruiken. We begrijpen zijn situa tie wel, maar we moeten nu een maal de regels hanteren". Vlasveld ten slotte: "Ja, dat zegt iedereen, wet is wet, maar ik ben toch een individu, geen wetsarti kel. Wat koop ik voor begrip als een stal van dertigduizend gulden tegen de vlakte moet?" VVD'er Van Gogh: UW en peu terspeelzaal samen in een gebouw- *3e' (archieffoto) Vlasveld woont in gend agrarische buurtschap Gel- derswoude als niet-agrariër. Daar om kreeg - en krijgt - hij geen toe stemming orrfeen stal op zijn erf te bouwen. Een verzoek van de Zoe terwoudenaar om by de herziening van het bestemmingsplan Lande lijk Gebied een stal op de plan- kaart te zetten, werd afgewezen. "Het bestemmingsplan is er in eer ste instantie voor de agrariërs", al dus Kruithof. Weer straten opgehoogd in Leiderdorp LEIDERDORP - Wederom krijgt Leiderdorp 'de rekening' gepresenteerd van de relatie niet al te beste grond: er dienen weer straten te worden opge hoogd wegens verzakking Vanaf maandag gaat men aan het werk in de Camphuysen dreef en een deel van de Coorn hertdreef. Het werk zal onge veer zes weken in beslag Ophoging is nodig om vorst schade aan het wegdek te be perken. Ook hebben de leidin gen van de nutsbedrijven een bepaalde hoogteligging en gronddekking nodig. De ge meente hoopt de gevolgen voor de particuliere tuinen en tuin muren zo beperkt mogelijk te houden. LEIDERDORP - De Leiderdorpse manege 'Liethorp' doet morgen ook mee aan de Nationale Paardensportdag, die in samenwerking met 'Club J' van de ANWB georganiseerd. In totaal zullen 23 maneges in ons land 'open huis' houden. Liethorp, gelegen in sportpark 'De Bloemerd', doet dat morgen tussen elf uur en half vier. Elke deelnemende manege zal een staaltje van haar kunnen laten zien. De bezoekers kunnen zelf ook eens aan den lijve ondervinden wat het betekent om op een paard te zitten. Optredens zijn er te verwachten van de 'Liethorp-Carrousel'-groep, in totaal acht paardruiters en amazones, die oefeningen op muziek uitvoeren. Vijf ponyruiters zullen een groeps- dressuur proefrijden. De allerkleinste ponyruitertjes laten een groepsdre- suur zien, met als attractie kleding naar eigen keuze. Op het programma staan verder een springles-spel en. ter afsluiting, een spectaculair optre den van de Liethorp-voltige-groep. In de kantine van de manege is informatie beschikbaar. De eigen video- ploeg van 'Liethorp' laat films zien die een beeld van alle aktiviteiten geven. VOORSCHOTEN - De Voorschotense VVD-fractie steunt het UW in haar strijd tegen de huidige ac commodatie, het opgeknap te cultureel centrum. In een brief aan B en W schrijven de liberalen dat "veel activi teiten van zodanige aard zijn dat het cultureel cen trum daarvoor minder ge schikt moeten worden geacht". Ze willen dan ook dat zo snel mo gelijk "prioriteit" wordt gegeven aan het zoeken naar een meer ade quate huisvesting voor de UW, en wellicht ook de ANBO, wanneer die daar behoefte aan heeft. Niet in de laatste plaats omdat de partij belangrijke ontwikkelingen ver wacht op het gebied van de thuis zorg voor ouderen. Vrijwilligers zullen en kunnen hierin een be langrijke rol gaan spelen, aldus de WD-fractie, die vindt dat de maat schappelijke betekenis van vrijwil- ligers-activiteiten in Voorschoten te weinig op waarde wordt geschat. Waar UW moet worden onder gebracht? De WD denkt aan de ds. Fortgensschool, waar volgend jaar enkele lokalen vrijkomen. Maar ook de kleuterscholen 'De Springplank' en 'Kleuterhof wor den in de peiling gehouden. Deze gebouwtjes, gelegen in Vlietwijk, komen voor de zomer vrij. ONDERBEZET - De luchtver keersleiding op Schiphol houdt tot het einde van de jaren '80 een flin ke onderbezeting. De Rijkslucht vaartdienst (RLD) gaat ervan uit dat dit personeelstekort vertragin gen op gaat leveren voor het lucht verkeer. Dit staat in een intern noodplan dat de leiding van de RLD heeft opgesteld. Tot en met 1 januari 1986 zal het tekort aan luchtverkeersleiders oplopen tot achttien. Toewijzen Dat in de accommodatienotitie deze ruimten al bepaalde bestem mingen hebben gekregen, doet de liberalen niet zoveel. Er is nog niets toegewezen, zo voeren zij aan. Kortom, straks moeten instellin gen als de peuterspeelzaal, de Mo hammedaanse gebedsgroep en buurtvereniging Vlietwijk samen met bijvoorbeeld UW dingen om de voormalige kleuterscholen. Als het aan de WD ligt, althans. Waar de partij prioriteiten zal leggen, is raadslid H. van Gogh niet duidelijk. Misschien hoeven er ook geen harde keuzen te worden gemaakt en kunnen UW en peu terspeelzaal samen in een gebouw tje. "Ik heb begrepen dat de UW een groot lokaal en een kamer no dig heeft. Nou, als de peuterspeel zaal ook met een lokaal kan vol staan, past dat best". Wat hem betreft hoeft de UW, mocht zy naar een kleuterschool verhuizen, later niet door te trek ken naar de ds. Fortgensschool, de school die in de onlangs versche nen bejaardennota wordt genoemd als nieuwe huisvesting voor de ANBO. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrlj. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345.20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd f 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra- dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11,2221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Zoeterwoudse jongens verkleden zich nadat Nederland vc wagen hangt een bord met de tekst: 'Het laatste Moffenkind' de Duitse bezetter is bevrijd. Aan de kinder- (eigen foto)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2