PvdA: inleveren voor de minima Directeur mag ondanks fraude blijven OH De angst voor broeder S. Britse hongerstaker eist overplaatsing Arrestatie hoofdverpleegkundige De Terp lucht personeel op DUBBELDEMAN VRIJDAG 12 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Bestuursvoorzitter Haags ziekenhuis Rosenburg treedt af uit protest DEN HAAG Een directeur die van afpersing en fraude wordt be schuldigd en toch niet hoeft op te stappen. De voormalig voorzitter van het bestuur van het Haags psy chiatrisch centrum Rosenburg, dr R. Eijsink, kan er ook niet bij: „Ik ben verbijsterd door de neiging van het bestuur van Rosenburg om mensen en feiten in bescherming te nemen. Ik heb het bestuur ge waarschuwd dat deze zaak niet binnenskamers gehouden kon worden, maar dat hebben ze niet geloofd". door Runa Hellinga Een maand geleden, op 8 maart stapte dr. Eijsink samen met twee medestanders op, toen het bestuur geen consequenties wilde trekken uit de feiten die over de algemeen directeur drs. C.P. d'Haans op tafel waren gekomen. September vorig jaar kwam Eij sink ter ore dat directeur drs. C.P. d'Haans een leverancier probeerde aan te zetten tot valsheid in ge schifte. Hij ging op onderzoek uit en kwam tot conclusies die hem deden besluiten op te stappen. Twee bestuursleden volgden zijn voorbeeld, de overige leden gun den d'Haans het voordeel van de twijfel. Inmiddels zijn feiten boven tafel gekomen die veel verder gaan dan Eijsink had vermoed. D'Haans blijkt stelselmatig leveranciers on der druk te hebben gezet om te be talen in ruil voor de gunst dat ze aan het ziekenhuis mochten leve ren en hij heeft hen herhaaldelijk om valse rekeningen verzocht. Een leverancier die het meubilair voor het ziekenhuis zou leveren, heeft aan de directeur privé een tv, lam pen, stoelen en verschillende ge luidsinstallaties geleverd. Geld kreeg hij er niet voor, integendeel, de directeur vroeg naast de goede ren ook nog verschillende malen steekpenningen van meerdere dui zenden guldens. Zelfs een gigant als Siemens werd door d'Haans onder druk ge zet bij de levering van nieuwe rönt genapparatuur. De oude appara tuur had een inruilwaarde van 20.000 gulden. Toen het leverings contract al rond was, wilde de di recteur de oude apparatuur hou den, maar de nieuwe apparatuur moest wel tegen de afgesproken prijs worden geleverd. Siemens ging uiteindelijk akkoord met een korting van tienduizend gulden. De apparatuur werd door d'Haans bestemd voor het Caraibi- sche eilandje Dominica. De trans actie werd geregeld door de hono rair consul van dat eiland, de heer Oostveen. Die was tevens directeur van het Utrechtse installateursbe- drijf ULC. Het geld dat Rosenburg voor de oude apparatuur moest krijgen, is daar tot nu toe nooit aan gekomen. ULC deed wel meer voor d'Haans. Het bedrijf verbouwde vijf panden op het Rosenburg-ter- rein. zodat ze geschikt werden voor bewoning door patiënten. Voor die verbouwing was eigenlijk toestem ming van het ministerie nodig, die echter nooit is aangevraagd. UCL renoveerde bovendien d'Haans privé-zwembad voor zo'n honderd duizend gulden. De directeur liet allerlei diensten in het ziekenhuis verrichten door ondernemingen, waar hij zelf ver bindingen mee had. Zo wordt het linnengoed geleverd door de Haag se firma Varobo, waar hij een com missariaat bezit. Rosenburg wordt schoongehouden door het Tilburg- se bedrijf Coppejans, waar hij ook contacten mee onderhoudt. De diensten van dat bedrijf zijn vol gens personeelsleden wel erg duur: het bedrijf levert ondermeer zeven man keukenpersoneel voor 550 duizend gulden per jaar. Cop pejans heeft overigens tegenover de bestuursleden die de zaak heb ben onderzocht, verklaard dat d'Haans hem om 'provisie' had ge vraagd. En zo waren er meer din gen. De autovergoeding van de di recteur bijvoorbeeld: ruim drie gulden en een dubbeltje per kilo meter. Ex-bestuursvoorzitter Eijsink: „Ik ben omgevallen van alles wat ik hoorde. En ik acht het niet on waarschijnlijk dat de feiten die nu boven tafel zijn gekomen ook écht kloppen". Hij heeft samen met de nu opgestapte bestuursleden op de vergadering van 8 maart voorge steld de directeur op ziekteverlof te sturen en hem met een gouden handdruk weg te sturen. „Je maakt een afweging. Dat de zaak nu in de openbaarheid komt, is heel slecht voor personeel en pa tiënten. En, eerlijk gezegd, ook voor de bestuursleden. We worden er natuurlijk op aangekeken: men sen vragen zich af of we dit niet eerder wisten. Maar vooral voor de patiënten is het heel slecht. De fa milies lezen de berichten in de pers, dat heeft natuurlijk zijn weer slag. Ja, natuurlijk verdoezel je za ken die niet door de beugel kun nen als je de geruisloze oplossing kiest. Toch, wat die man heeft ge daan, is natuurlijk helemaal fout. Maar je moet de belangen afwe gen". De meerderheid van het bestuur stemde echter niet in met het voor stel om de directeur via de zijdeur af te voeren. D'Haans kon blijven en blijkbaar vertrouwde men erop dat de zaak in de doofpot terecht zou komen. Eijsink begrijpt dat be sluit totaal niet: „Ook om een ande re reden is hij niet houdbaar. Sinds het onderzoek loopt, zijn er men sen bedreigd, personeelsleden en leveranciers die informatie hebben gegeven. De sfeer onder staf en personeel is heel slecht. Hij heeft een onprettig karakter". Alternatief voor CDA DEN HAAG (GPD) - Er komt een nieuwe, confessionele politieke partij die zich links van het CDA zal opstellen. De Werkgroep Alter natief voor het CDA zal over twee weken haar politiek manifest pu bliceren. De bedoeling is dat in de groepering mensen onderdak vin den, die teleurgesteld het CDA de rug hebben toegekeerd. In de Werkgroep hebben zich vooral le den van het CNV verenigd. Aan de totstandkoming van de nieuwe partij werkt onder meer Di- lo van Commenée mee. Deze voor zitter van de Hout- en Bouwbond CNV heeft het bestuur van de Werkgroep laten weten positief te genover het idee te staan, alhoewel voor volgende week nog een ge sprek op de agenda staat om de de finitieve beslissing van Van Com menée te vernemen. Verder doen een groot deel van de mensen mee, die onlangs uit de EVP zijn getreden. Ook de Basis beweging voor Vrede en Solidari teit, de club van ex-CDA-leden Scholten en Dijkman, heeft posi tief gereageerd op de oproep van de Werkgroep. Deze groepen waren tot voor kort in onderhandelingen met de Evangelische Volkspartij om te ko men tot een bundeling van krach ten. Maar Scholten en Van Com menée en daarmee de groepen rondom deze woordvoerders haakten af nadat het congres van de EVP besloot samenwerking met de CPN niet langer uit te slui ten. Overigens heeft Scholten zelf la ten weten momenteel niet mee te willen werken aan het alternatief voor het CDA. Hij is in gesprek met de PvdA over toetreding van zijn groep tot die partij. Hij wil eerst die gesprekken afwerken. Een alternatief op dit moment noemde het kamerlid „onverstan dig". De oprichting van de nieuwe partij moet in september een feit zijn. Het manifest moet in de tus senliggende periode de oprichting begeleiden. De Werkgroep wil niet dat de nieuwe partij opnieuw een splinter aan de Nederlandse poli tiek toevoegt. Geen kamer voor patiënt in isoleercel HAARLEM (ANP) - De psychia trische patiënt die al drie jaar in een isoleercel zit van het provin ciaal ziekenhuis in Santpoort hoeft geen kamer te krijgen. Dat heeft de Haarlemse rechtbankpresident mr. H. F. van den Haak gisteren be paald in een kort geding dat door de werkgroep Terecht was aange spannen. Deze Haarlemse werk groep, die opkomt voor de belan gen van psyciatrische patiënten, had geëist dat de man een eigen ka mer zou krijgen. De rechter is van mening dat het provinciaal ziekenhuis onmogelijk op korte termijn aan die eis kan voldoen zonder dat de veiligheid van de man zelf en zijn omgeving in gevaar komt. Volgens het zie kenhuis is de patiënt namelijk ge vaarlijk voor zowel zichzelf als ook anderen. Langdurige isolatie is daarom de enige oplossing, zo vindt het ziekenhuis. De recht bankpresident noemt deze oplos sing toelaatbaar. Namens de werkgroep Terecht stelde raadsvrouw Mr. S. van der Staal echter tijdens de zitting dat de ruimte waarin de patiënt is mensonwaardig is. Zij vond dat de gedwongen isolatie in strijd is met het verdrag van Rome. Mr. van den Haak wees deze bewering van de hand, omdat er volgens hem geen menselijke alternatieven zijn. De rechtbankpresident vond dat de patiënt in aanmerking komt voor een zogenoemde SGA-afde- ling, een afdeling voor sterk ge dragsgestoorden en agressieve pa tiënten. Zo'n afdeling krijgt het provinciaal ziekenhuis pas over en kele jaren. Van den Berg: offers gevraagd van modaal AMSTERDAM (GPD) De belofte van de PvdA om de laagste inkomens te beschermen kan betekenen dat de partij een offer zal moeten vragen aan mensen met een gemiddeld inkomen. Dit zei PvdA-voorzitter Max van kend alternatief voor de voorgeno den Bergh in zijn openingsrede men wijziging van het sociaal ze- voor het driedaagse congres van kerheidsstelsel, zei Van den Bergh. zijn partij, dat gisteren is begon- Hij voerde verder aan dat de partij nen. Het geld, dat nodig is om de dié bezuinigingen die zij zelf ook i te ontzien kan niet alleen zou hebben doorgevoerd, gesteund heeft. Gisteren werden ook verkiezin gen gehouden voor het nieuwe par tijbestuur. Daarbij werden de ka merleden Poppe en Dales achter eenvolgens herkozen als eerste en tweede vice-voorzitter van de par tij. Opmerkelijk was dat een van de meest vooraanstaande PvdA'ers, de indertijd gedoodverfde opvol ger van partijleider Den Uyl, Van Kemenade, niet gekozen werd in het partijbestuur. Op verzoek van een deel van de fractie had hij zich kandidaat gesteld voor de post van eerste of tweede vice-voorzitter. Maar bij beide stemmingen werd Van Kemenade al in de eerste ron de uitgeschakeld. Met de verkie zing van Poppe en Dales bevestig de het congres de bestaande top van de partij in zijn functie. gehaald worden bij de 'groten bo venin' of van de superwinsten van de multinationals, legde htf uit. Van de Bergh zei dat de steun voor de laagste inkomens offers kan vergen van een deel van de mensen die op de PvdA stemmen. Afhankelijk van de-economische ontwikkeling zal de grens waar bo ven ingeleverd moet worden lig gen bij modaal (f 37.500) of ander half modaal (f 55.000). Hij jyees er op dat de keuze van de PvdA voor de bescherming van de laagste in komens alleen dan geloofwaardig is als dé partij de financiële offers van de middengroepen en de steun aan de laagste inkomens op één noemer kan brengen. Van den Bergh, die voor een nieuwe periode van twee jaar werd herkozen als voorzitter van de PvdA, noemde het verdelings vraagstuk van inkomen en werk een lastig dilemma voor de partij. Want ook als de economie enigs zins groeit kan de PvdA geen toe name van de materiële welvaart beloven. „Wij zullen de centen hard nodig hebben om de laagste inkomens te beschermen, om de economie in orde te brengen, het 'proces van herverdeling van ar beid te ondersteunen en de publie ke sector en dus de kwaliteit van het bestaan voor verschraling en afbraak te behoeden", aldus Van den Berg. Van den Bergh wees in zijn ope ningstoespraak verder de kritiek vanuit de regeringspartijen van de hand dat de PvdA slapend rijk zou worden in de oppositie. Hij ont- ROTTERDAM - Op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven zal op 5 kende dat de PvdA de coalitie de mei een groot bevrij dingsvliegfeest worden gehouden met tientallen toe kastanjes uit het vuur zou laten ha- stellen die een rol hebben gespeeld in de Tweede Wereldoorlog. In totaal len, en wees daarbij op de alterna- zo»n eo geallieerde vliegtuigen met legendarische namen als Spitfires, tieve bezuinigingsplannen van Hurricanes, Mustangs en Vliegende Forten zullen acte de présence ge- part ïjbestuur. ven Qok komt er een vliegboot van het type dat een rol speelde bij het doorgere- uitschakelen van het Duitse oorlogsschip Bismarck. De vlieghappening wordt geopend met het overvliegen van een massaformatie van 25 Neder landse historische vliegtuigen. Vanuit drie DCs-3 Dakota's zal een massa le dropping van 100 parachutisten worden uitgevoerd. Op het vliegfeest zullen geen Duitse toestellen te zien zijn. Voorzitter Harry van Dijk van de Stichting Historische Luchtvaart, die het festijn organiseert: "We hebben er wel met elkaar over gesproken. Het is een bevrijdingsfeest. Dan kun je geen vliegtuigen van de voormalige bezetter mee laten doen". Behalve de vliegtuigen zullen op de Rotterdamse luchthaven ook Ame rikaanse en Engelse legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog zijn te de vliegtuigen - een Mustang - die 5 mei te zien zijn. (foto gpd> Show legendarische vliegtuigen ADVERTENTIE Een vrolijk onderonsje tijdens het PvdA-congres in Amsterdam. Het door de socialisten uitgenodigde kamerlid Jan Nico Scholten, twee de van rechts, praat met de socia listische kamerleden Dales, Van der Doefen Müller-Van Ast. Geheel links het PvdA-kamerlid Castri- CUm. (foto ANP) SER: inkomensgrens studiefinanciering niet veranderen DEN HAAG (ANP) - De Sociaal Economische Raad (SER) vindt dat. in het nieuwe stelsel van stu diefinanciering de inkomensgrens waaronder ouders niet hoeven mee te betalen aan de studie van hun kinderen moet worden gehand haafd op ongeveer 27.000 gulden en niet - zoals het kabinet wil - tot 21.650 gulden moet worden ver laagd. Dit blijkt uit een ontwerp advies dat de SER vandaag heeft gepubliceerd. Volgens de raad moet de studie financiering niet afhankelijk wor den gesteld van het vermogen van de ouders, wel van het inkomen uit vermogen en van andere inkom sten. Ook moeten de studerenden minder aflossingsverplichtingen krijgen dan het kabinet voorstelt. Een stelsel met renteloze leningen verdient de voorkeur boven een systeem met rentedragende lenin gen, aldus de SER. Het door het kabinet beoogde stelsel bestaat uit een basisbeurs voor alle scholieren en studenten van 18 tot 27 jaar. De hoogte is af hankelijk van hun leeftijd en van de vraag of zij nog thuis wonen, maar onafhankelijk van het inko men van hun ouders. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Britse gedetineerde Alan Reeve die in de Scheveningse gevangenis momenteel een hongerstaking voert, heeft gisteren in een kort ge ding voor de Haagse rechtbank een aantal eisen gedeponeerd. Reeve eist zijn overplaatsing van de stren ge B-vleugel van de gevangenis naar de minder strenge A-afdeling. Bovendien wil hij niet worden be handeld door de gevangenisarts en eist gefotografeerd te worden. Reeve is destijds tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens moord op een Amsterdamse politieman. De Brit is in hongersta king gegaan omdat hij na een ont vluchtingspoging in het B-blok van de gevangenis is geplaatst. Daarin is het regime aanmerkelijk strenger dan in de A-vleugel waar hij oorspronkelijk verbleef. Volgens het ministerie van justi tie heeft Reeve bewezen „vluchtge vaarlijk" te zijn. Daarom kan hij niet in de A-vleugel blijven. Vol gens zijn verdediger is Reeve na de als „knullig en ongeorganiseerd" omschreven vluchtpoging veel strenger gestraft dan zijn mede vluchters. Een belangrijk onderdeel van het kort geding was de discussie over de artsen die Reeve terzijde staan tijdens zijn hongerstaking en het gedrag van die artsen nadat de gevangene in coma is geraakt. Ree ve wil niets met de gestichtsarts te maken hebben. Na een eerdere procedure voor een beklagcom- missie is hem toegestaan zich te la ten onderzoeken door een eigen arts. Reeve heeft schriftelijk ver klaard dat hij alleen uit een coma bijgebracht wil worden als zijn ei sen zijn ingewilligd. Hij wil geen gedwongen voeding middels een infuus met vitaminen. Justitie heeft eerder laten weten dat, als Reeve dood wil, hij dat zelf moet weten. De uitspraak van de rechtbank vandaag was bij het ter persen gaan van deze krant nog niet be kend. De hongerstakende gedetineer de heeft gisteren steun gekregen van enkele tientallen advocaten, hoogleraren, wetenschappelijk medewerkers en artsen. Tevens hebben de PPR, de PSP, de jonge ren van de Partij van de Arbeid, twee predikanten en de Coomhert Liga een verklaring ondertekend waarin zij pleiten voor een mens waardige behandeling van Reeve. De verklaring is openbaar gemaakt door de advocaat van de gevangen Brit. „Het mag niet mogelijk zijn dat een gedetineerde sterft als ge volg van een hongerstaking", zo luidt een deel van de verklaring. Keiler-dealers vindt u in de Gouden Gids DEN HAAG - Het personeel van het Haagse verzorgingstehuis De Terp kan eindelijk opgelucht ademhalen. De man voor wie velen al sidderden bij het horen van zijn naam, is onlangs door de politie gearresteerd en in voorlopige hechtenis genomen. Broeder S., hoofdverpleegkundige, wordt er van verdacht in de afgelopen twee jaar zes bejaarden van het leven te hebben beroofd. Of dat gebeurde op verzoek van de patiënten (eu thanasie) dan wel zonder de toe stemming van de bejaarden (moord), is nog onduidelijk. door Jos Heymans Hoe triest dé aanleiding van het vertrek van broeder S. ook is, be woners en verzorgers van het Haagse tehuis zijn blij dat er een einde is gekomen aan het dienst verband van de hoofdverpleegkun dige. „Hij was een gespleten persoon lijkheid", durft een oud-méde werkster nu te vertellen. „Aan de ene kant was hij poeslief, aan de andere kant sluw en volstrekt on betrouwbaar. De meesten van ons waren doodsbang voor hem. Zijn wil was wet. Hij tiranniseerde de boel". Broeder S. bekleedde weliswaar geen leidinggevende functie, maar door het langdurig ontbreken van een directeur slaagde hij er wel in alle macht naar zich toe te trekken. Later aangestelde directieleden slaagden er nauwelijks in de macht van broeder S'. te breken. Hoewel over de eigenzinnige handelwijze van broeder S. met de regelmaat van de klok aan het bestuur werd gerapporteerd, werden van die kant geen maatregelen getroffen. Nu de man van het toneel ver dwenen is, komen de verhalen over zijn gedrag in volle omvang naar buiten. De broeder werd door zowel bewoners als personeelsle den verdacht van diefstal. Uit de kamers van bewoners die afwezig of overleden waren, verdwenen persoonlijke bezittingen. Aan het einde van 1983 werd daarover een klacht bij de politie ingediend, maar het onderzoek leverde geen resultaat op. Volgens de oud-medewerkster worden de kamers van overleden of afwezige bewoners verzegeld. Het apparaat waarmee dat gebeurt, is gewoonlijk opgeborgen in de ka mer van de directie. „Op een gege ven moment was dat apparaat weg. Broeder S. had het in zijn bezit. Toen ik hem erom vroeg, zei hij op dat typisch autoritaire toontje van hem dat het zijn taak was om ka mers te verzegelen", vertelt de voormalige medewerkster. Aan de reeks van diefstallen kwam overigens geen einde. Een jaar later stelde de politie opnieuw een onderzoek in. Ook dat leverde niets bijzonders op. Wel kwamen bij het onderzoek de dubieuze overlij densgevallen aan het Jicht. Broeder S. wordt daarbij als hoofd verdachte aangemerkt. Twee zie- kenverzorgsters, met wie de broe der volgens ooggetuigen goed kon opschieten, worden verdacht van betrokkenheid bij de dood van de zes bejaarden. Het verbaast het personeel niet dat broeder S. is opgepakt. „Moge lijk is hij in eerste instantie vanwe ge de diefstallen gearresteerd", zegt de oud-medewerkster. „Het was algemeen bekend dat broeder S. bedragen in rekening bracht voor extra diensten aan patiënten. Dat is volstrekt tegen de regels. Maar de broeder liet zich niettemin betalen voor extra wasbeurten, schoonmaakbeurten e.d. Dat geld verdween gewoon in zijn eigen zak". Met betrekking tot de dood van de bejaarden hebben de perso neelsleden ook wel het een en an der opgemerkt, maar de bewijslast ontbrak. „Ik herinner me een ge val, dat me zeer heeft verbaasd", vertelt de voormalig ipedewerk- ster. „Een van de bewoners was ziek, maar niet echt ernstig. De ge zondheidstoestand van die patiënt ging echter opvallend snel achter uit. Hoewel ik in het bezit ben van het diploma verpleegkundige A - overigens een hogere graad dan het diploma van de broeder - heb ik dat medisch nooit kunnen ver klaren. Ik heb de patiënt, die spoe dig kwam te overlijden, gecontro leerd op injectiegaatjes, maar ik heb ze niet kunnen vinden". Een ziekenverzorgster die zich ook over de snelle achteruitgang van de patiënt verbaasde, heeft daarover aan het bestuur van het tehuis gerapporteerd. „Ze is niet lang meer in dienst gebleven. Toen de broeder van de klachten hoor de, heeft hij alles in het werk ge steld haar weg te pesten. Dat is hem uiteindelijk ook gelukt". Ook de medische rapportage over patiënten was het personeel een doorn in het oog. De rapporta ge hoort te gebeuren in ingenaaide schriften, zodat het niet mogelijk is daaruit pagina's te scheuren. „Maar broeder S. had daar lak aan. Hij noteerde de gegevens in multo mappen. Het was dus heel makke lijk een bladzijde uit zo'n map te verwijderen". Op de klachten van het perso neel wilde voorzitter Smits van het bestuur van het Haagse tehuis gis- Het Haagse verzorgingstehuis De Terp. (foto gpd) teravond geen commentaar leve ren. „Als die beschuldigingen juist zijn, dan hoop ik maar dat de offi cier van justitie daarover bewijs materiaal kan aandragen. Het is in het belang van het bestuur, de di rectie, het personeel en de bewo ners dat over deze nare kwestie zo snel mogelijk helderheid wordt verkregen". ADVERTENTIE 24 u service voor bedrl hel: 071 - 220907 - 149556

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5