Onbegonnen Werft I Studente Reinwardt Academie gaat Verzetsmuseum inrichten De enige echte 9 komt nooit meer terug Drie maanden cel wegens bedreiging en diefstallen 'Historische lessen doortrekken naar deze tijd' PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 12 APRIL 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Turk terug Opnieuw duikt de naam 'In de Vergulden Turk' in Leiden op. Het tot voor kort als Wienerwald door het leven gaande etablisse ment aan de Steenstraat gaat zich weer zo noemen. In de perio de 1962-1978 had de Turk hier al onderdak gekregen, na van 1900- 1962 naam en faam (tot ver bui ten Leiden) te hebben gekregen in het pand Breestraat 84, waar het jaren ingeklemd zat tussen V&D percelen. Vooral voor Leidenaars met de wat beter gevulde portemonnaie was de Turk in de eerste helft van deze eeuw een begrip. Er is daar, in de talrijke zalen, wat afgege ten, gefeest, gebiljart en verga derd! Het was een zaak met een geheel eigen sfeer die zich moei lijk laat beschrijven. Stemmig pluche, effectvol spiegelglas, glanzend koper en palmen die het geheel een aristocratisch aan zien gaven. Men kléédde zich voor de Turk. Toen V&D na vele vruchteloze pogingen in 1962 er dan eindelijk in slaagde voor een bedrag vanf 782.000 gulden eigenaar van het pand te worden, trok de Turk, zo als gezegd, naar het gebouw aan de Steenstraat, waar tot op dat moment 't Schuttershof was ge vestigd. Maar op die nieuwe plek herinnerde nog maar heel weinig aan de oude glorie en statigheid van de Turk. Je kunt een kop kof fie op de ene plaats even goed zet ten als op de andere, maar sfeer overhevelen - nee. Van 1962 tot 1978 leidde de Turk, eigendom van bierbrouwe rij Skol, een weinig flonkerend bestaan aan de Steenstraat. In 1978 werd het Wienerwald-con- cern mede-eigenaar en de naam 'In den Vergulden Turk' werd uitgegumd. Een nieuwe aanpak was nodig. Bedrijfsleider Van der Zeeuw zei bij die gelegenheid (28 oktober 1978): "De Turk bleek te zeer gericht op het oudere pu bliek. Het was een gevestigde zaak. Een stuk historie in Leiden weliswaar, maar hij werd altijd met een bepaalde groep mensen in verband gebracht. En die groep was te klein om op te draaien. Kijk, we willen de pro fessor graag hier hebben, maar ook de gewone man, Je kunt het jammer vinden dat de Turk er niet meer is, maar het was geen haalbare kaart meer". Het V/ienerwald-concern kampte, zoals bekend, al geruime tijd met grote problemen en Skol blijkt nu weer alleen-eigenaar van het restaurant. De naam In den Vergulden Turk' komt ver volgens meteen weer op de prop pen. Diezelfde Van der Zeeuw blijkt nog altijd bedrijfsleider te zijn. En wat voert hij nu ter ver klaring aan voor de rehabilitatie van het Turk-imagoVolgens de krant van gisteren dit: "We dachten: we nemen de ou de naam weer aan, want ja, die Leiden. We willen trouwens so wieso een beetje teruggaan naar het verleden. Zo ligt het ook in de bedoeling om hier en daar veran deringen aan te brengen. De ou de tijd moet weer helemaal terug komen". Valt dit nu onder de noemer 'mensen zijn veranderlijk' of on der de slogan 'vakmanschap is meesterschap'? de sculpturen van de goden van de zee (Neptunus) en handel (Mercurius) en het borstbeeld van een man met tulband die wel een Turk zal voorstellen. De familie Le Pla dreef veel handel met de Levant, één van hen woonde ja ren in Smyrna. Vandaar. De naam 'De Vergulde Druyff raakte in de 19de eeuw in het ver geetboek, omdat de huizen in Lei den toen nummers kregen. De volksmond gaf het vervolgens de naam van 'De Vergulde Turk'. In 1876 vestigde een Amster damse winkelierster er een kof fiehuis: 'Café Suisse', wat ge paard ging met een verbouwing. In 1884 ging het gebouw weer in andere handen over, maar het gen op echt Amerikaansche ma nier plaats: er waren daartoe on geveer 200 man opgecomman deerd, die den arkel en het balcon opgepropt vulden. Het resultaat der beproeving was in één woord schitterend, daar het bleek dat de constructie desgevorderd nog een veel grooteren last zou kunnen dragen. Het behoeft wel niet ge zegd. te worden dat de beproe ving, die om half negen plaats had, een groot getal kijkers trok. Onder den aanwezigen merkten wij op den wethouder van pu blieke werken, den directeur der gemeentewerken, den inspecteur der bouwpolitie en veel bouw kundigen, alsmede den eigenaar der inrichting, die zich geduren- Hoe dan ook, Van der Zeeuw moet toch eens uitleggen hoe de Turk kan bestaan van een groep mensen die zes jaar geleden "geen haalbare kaart meer was". Historie De enige echte 'In den Vergul den Turk' was dus gehuisvest in het pand Breestraat 84, een ge bouw met een rijke, markante historie. Hoe oud het precies is, weten we niet. In elk geval be stond het al in de zestiende eeuw. De vermaarde gemeente-secreta ris Jan van Hout heeft er een tijd je in gewoond. Het huis stond be kend onder de naam 'De Druyff. later 'De Vergulde Druyff. Inde jaren 1587-88 bevatte het pand een tapperij, maar daarha heeft het eeuwenlang als woonhuis dienst gedaan. Dankzij een gron dige studie van A.J. Elen van en kele jaren geleden weten we vrij nauwkeurig wie er allemaal ge woond hebben. Uiteraard kon den alleen rijken, geleerden en machtigen een stulpje als dit voor hun huisvesting kiezen. Van hen moet vooral de familie Le Pla wqrden genoemd. Zij waren la kenhandelaars en hadden het huis van 1635-1725 in hun bezit. In de jaren 1672-74 lieten zij het pand grondig verbouwen. Het kreeg toen ook de door beeldhou wer Pieter Xavery ontworpen timpaan (driehoek) met daarin bleef als koffiehuis dienst doen. De eigenaar van de Leidse bier brouwerij 'De Posthoorn', M.H. van Waveren, legde er in 1899 de hand op. Hij vestigde er, na weer een grondige verbouwing, een imposant cafe-restaurant dat nu officieel de naam 'In den Vergul den Turk' kreeg. 'Café Suisse', aldus Van Wave- ren, voldeed niet langer "aan de eisschen des tijds". Erker Op aanwijzing van Van Wave- ren bracht architect H.J.Jesse aan de voorpui, ter hoogte van de eerste verdieping, een erker met balkon aan. Daar was heel wat over te doen, want velen vonden het maar een foeïlijk ding. Bo vendien werd getwijfeld aan de draagkracht, hoewel de 'bouwpo litie' het geval had goedgekeurd. De kwestie liep zo hoog op dat het gemeentebestuur geen vergun ning voor de ingebruikneming wilde geven als niet eerst de deugdelijkheid van de construc tie proefondervindelijk werd aangetoond. Dit uiteraard tot grote woede van architect Jesse. Op een ochtend om half negen in het jaar 1900 werden 200 man in de erker gestouwd om te kijken of-ie hield. Het Leidsch Dagblad van 85 jaar geleden gaf er uitvoe rig verslag van: "De beproeving had hedenmor- de den geheelen tijd der beproe ving vooraan op het balkon be vond". Een wonderlijke zaak die 'be proeving', merkt A.J. Elen in zijn studie op, want óf de erker kan het gewicht verdragen óf hij komt met de gevel en de 200 men sen naar berieden. "Deze tweede mogelijkheid moet men over het hoofd hebben gezien". Van Waveren bleef eigenaar tot 1930 en verkocht het pand toen voor 121.000 gulden aan W. Couwenbergh, die al sinds 1910 directeur-gérant was van 'In den Vergulden Turk'. Onder hem be gon de grote bloei van het restau rant. Zijn zoon, W.J.J.C. Couwen bergh, al sinds 1936 directeur, werd eigenaar in 1954 en ver kocht het gebouw in 1962 aan Vroom Dreesmann, dat er al zo lang naar smachtte. Daarmee eindigde een tijd perk. Men kan de naam 'In den Ver gulden Turk' wel weer gebrui ken, zoals Skol doet, maar men zal vergeefs streven om de sfeer van toen te laten herleven. Vroeger komt nooit meer terug. Lente (1) De actiegroep 'een nieuwe len te' houdt er een verbazingwek kend gevoel voor logica op na. Waar het deze studenten in het De enige échte Vergulde Turk was van 1900-1962 gehuisvest in het pand Breestraat 84. Hier nog met de (foeilijke) erker, waar in 1900 bij de constructie zo veel over te doen was. (Archieffoto) enigszins over zijn toeren. In een vergadering van de universi teitsraad die kort op de bezetting volgde, richtte college-voorzitter mr. K.J. Cath bittere woorden aan het adres van de actievoer ders. Het feit dat de beheerder van het Academiegebouw, custos in universiteitstaai geheten, en diens vervanger door de bezet ting moesten overwerken was Cath in het verkeerde keelgat ge schoten. Wellicht was hij daarom wat rood aangelopen toen hij in deze vergadering de staf brak over de actievoerders. Uit de woorden van Cath be greep 'een nieuwe lente' dat zij werd. beschuldigd van "weder rechtelijke vrijheidsberoving". Van de custos en plv. custos wel te verstaan. Actiegroep boos. Zij vond dat Cath "als jurist de ernst van zijn beschuldigingen dient in te zien". Er ging een brief op hoge poten uit naar het college van bestuur. Eisen: of Cath zou zijn beschuldigingen moeten in kort om gaat is het nieuwe stu diefinancieringsstelsel van mi nister Deetman in de vuilver branding te krijgen. De hoofd route naar dit doel bevat kenne lijk vele zijpaden, die deze actie voerders gaarne bewandelen. Neem bijvoorbeeld de naam. 'een nieuwe lente'. Zoiets roept associaties op met lammetjes in de wei, bloemetjes die de kop op steken, ontluikende liefdes en an dere opgewekte zaken. De studen tenrevolte doemt niet direct op het netvlies op. Wil je als actie groep enige ontzag inboezemen, dan is een naam als 'een lange, hete zomer' of 'de huiveringwek kende herfst' natuurlijk veel doeltreffender. De actiegroep deed begin fe bruari van zich spreken. Het lu strumfeestje van de Leidse uni versiteit werd danig verstoord door een bezetting van het Aca demiegebouw aan het Rapen burg. Daarvan raakte het college van bestuur van de universiteit trekken en ze bovendien niet meer herhalen, of hij zou aangif te moeten doen bij de officier van justitie, zodat deze de zaak ver der kon uitzoeken. Zou Cath niet binnen een maay,d (na 27 februa ri) aan één van deze eisen vol doen, dan zouden de actievoer ders zich op gerechtelijke stap pen bezinnen, kondigden zij aan. Lente (2) Het college van bestuur heeft precies één maand gewacht, al vorens het de actiegroep schrifte lijk antwoord gaf. In deze brief worden de woorden van Cath tot de leden van de universiteits raad letterlijk weergegeven. En kele passages daaruit: "Ik kan u wel zeggen dat ik emotioneel de afgelopen dagen zeer gekwetst ben geweest door de wijze waar op met het personeel is omge sprongen door de actievoerders. Het college heeft u een brief ge stuurd. U kunt daariji lezen wat er gebeurd is in het gebouw waar in feite mensen van hun vrijheid werden beroofd". Het college van bestuur trekt in de brief aan 'een nieuwe lente' vervolgens deze conclusie: "De door u geciteerde bewoordingen van de heer Cath, geplaatst in de juiste context, kunnen redelijker wijs niet tot de conclusie leiden dat hier sprake is geweest van een vooropgezette bedoeling ie mand te beschuldigen van straf bare feiten. Wij achten uw inter pretatie van de woorden van de heer Cath in een geëmotioneerde universiteitsraad-vergadering dan ook overtrokken". Cath en met hem het college van bestuur trekken de beschul digingen allerminst in, evenmin maken zij enig aanstalten de of ficier van justitie het een en an der te laten onderzoeken, kortom: ze leggen de eisen van de actie groep naast zich neer. Welnu, dan stapt 'een nieuwe lente' naar de rechter, zou je den ken. Mis. De actievoerders pruttelen in een schriftelijke reactie nog wel dat een voorzitter van het col lege van bestuur ook tijdens emo tionele situaties het hoofd koel moet houden en wrijven hem "in competentie" aan, maar eindi gen hun brief met deze zin: "Niet temin zullen wij voornoemd schrijven (van het college van be- stuur-red.) opvatten als het aan bieden van excuses wegens onbe zonnen gedrag en wij beschou wen de zaak hiermede dan ook als afgedaan". De toon van de kinderrechter die meer verdrietig dan boos is. Met een variant op Gorter: een nieuwe lente en een raar geluid. Maar waar die excuses in de brief van het college nu staan? Joost, Cath en Gorter mogen het weten. Op zijn hoogst schrijven Cath c.s.: actiegroep, gij over drijft! Het wordt tijd voor een studie richting actievoeren aan de uni versiteit. DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se politierechter heeft gisteren een 22-jarige Leidenaar conform de eis van de officier van justitie tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld waarvan een maand voor waardelijk en onder toezicht stel ling van het CAD (consultatiebu reau voor alcohol en drugs). De Leidenaar was onder meer poging tot doodslag telaste gelegd omdat hij met zijn auto op de Milanen- horst in februari van dit jaar op een man zou hebben ingereden. De officier van justitie zwakte tij dens de zitting die aanklacht ech ter af door alleen nog maar van be dreiging te spreken omdat zij de poging niet meende te kunnen be wijzen. Zelf ontkende de Leide naar de bedoeling te hebben gehad om de bestuurder van de auto waarmee hij zojuist in botsing was gekomen te hebben willen aanrij den. Hij zei alleen maar van de plaats van het ongeluk te hebben willen wegrijden om problemen te voorkomen met bekenden van de bestuurder die hij zag toelopen. De verdachte ontkende ook de aanklacht politie-agenten te heb ben willen beletten zijn maat weg te voeren na een vechtpartij in een restaurant in augustus vorig jaar. Maar dit feit achtte de rechter door getuigenverklaringen buiten kijf. Alsook verdachtes actieve betrok kenheid bij de diefstal van twee au to's, die de Leidenaar dan ook vol mondig toegaf. Ter informatie was de rechtbank meegedeeld dat hij bovendien een mishandeling op zyn naam heeft staan en de diefstal van een videorecorder van de uni versiteit ter waarde van 6.000 gul den. Bovendien kan hij bogen op een aanzienlijk strafblad. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de Leidenaar grote problemen heeft met alcohol en dat die als de oorzaak van zijn misdragingen moeten worden gezien. Maar er zit volgens zijn advocaat wel verbete ring in de levenswandeling van zyn cliënt. „Mede omdat hij kort geleden vader is geworden", aldus mr. Evers. Toerist bestolen LEIDEN - Een 36-jarige Zweedse toerist heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Uit zijn wagen die op het parkeerterrein van Holi day Inn stond geparkeerd werd een stereo-installatie gestolen als mede twee rugzakken deaus zaten. De Leidse Sabine Trines, derde jaars studente aan de Reinwardt Academie (opleiding tot museum conservator), gaat zich de komen de veertien maanden intensief be zighouden met de vraag hoe het Zuidhollands Verzetsmuseum moet worden ingericht. De erva ring die Sabine opdoet gebruikt zij als project om af te studeren. Inmiddels is er rond de komst van het Zuidhollands Verzetsmuseum weer wat meer zekerheid. Het is de bedoeling dat het museum - te vestigen in een voormalig bank gebouw aan de Turfmarkt in Gou da - op 3 mei van het volgend jaar zijn deuren opent. door Jan Westerlaken LEIDEN - Over haar betrokken heid met het verzet zegt ze: "Zelf heb ik geen echte betrokkenheid. Maar mijn ouders hebben de oor log en het verzet daar tegen heel bewust meegemaakt. Thuis is er veel over gepraat. Zodoende weet ik er wel wat van. Een uitputtende studie? Nee, die heb ik nooit van het verzet gemaakt". Voor Sabine Trines is dat geen belemmering. "Kijk", legt ze uit, "ik ben gevraagd om de inrichting van het Verzetsmuseum op me te nemen. Natuurlijk, ik zal een in breng hebben over wat wel of niet geschikt is. Er is een commissie van deskundigen die uiteindelijk bepaalt welke spulletjes in aan merking komen om te worden uit gestald. Mijn taak hierin is om rich ting aan te geven. Daar heb ik voor geleerd". Het Zuidhollands Verzetsmu seum komt razendsnel van de grond. Eind vorig jaar - in novem ber om precies te zijn - deed gede puteerde J. Borgman de suggestie om eens te bekijken welke moge lijkheden er binnen Zuid-Holland waren een museum op te richten waarin wetenswaardige zaken over het verzet in de provincie zouden kunnen worden bijeengebracht. Nauwelijks vijf maanden later zyn er in elk geval twee zekerheden: de plaats waar het Verzetsmuseum komt en wanneer het wordt ge opend. Geld - twee ton - om het oude bankgebouw te kopen en het te Geldkistje uit woning gestolen LEIDEN - Uit een woning aan de Morsweg werd een geldkistje ge stolen waarin 20.000 gulden zat. Vermoedelijk kwam(en) de da- der(s) binnen door de balkondeur. Die was open. Sabine Trines: "Alles wat ik praktijk brengen". verbouwen, heeft de provincie be schikbaar gesteld. Dat is niet ge noeg om het museum financieel te laten draaien. Daarom heeft het be stuur alle gemeenten (125 stuks) in Zuid-Holland verzocht per inwo ner een dubbeltje subsidie te ver strekken. De reacties zijn van posi tief tot afwijzend. Benthuizen, bij voorbeeld, is een van de zeven plaatsen die hebben geweigerd het museum steun te verlenen. Toch verwacht het bestuur dat er vol doende geld zal binnenstromen om de begroting, die rond een half mil joen gulden bedraagt, sluitend te krijgen. Vrijwilligers De belangrijkste taak is de in richting van het museum. Een klus waarvoor veertien maanden is uit getrokken. Dat lijkt wat aan de lan ge kant? Sabine Trines is duidelijk: "Ver geet het maar. Ik denk dat het nog wel eens woekeren met de tijd zal kunnen worden om voor 3 mei van het volgend jaar alles in kannen en kruiken te hebben. Je hebt niet binnen een paar maanden een goed onderbouwd verhaal dat je dan kunt tentoonstellen. Alles wat je neerzet moet worden onder zocht. Op papier, in theorie dus, kun je het mooi uitstippelen. De praktijk kan totaal anders zijn. Bo vendien werken we met veel vry- willigers. En die mensen kunnen ook niet elke dag opdraven. Daar om, veertien maanden is beslist niet te lang om het museum in te richten". Wat Sabine Trines persoonlijk betreft is het wél lang. Waarom? "Ik knoop eigenlijk nog eens een vierde jaar aan mijn studie vast. De opleiding aan de Reinwardt Acade mie duurt drie jaar. Denk nu niet dat ik daar mee zit, integendeel. In dat jaar doe ik zoveel ervaring op, die wil ik niet missen. Misschien rolt er voor mij zelfs wel een baan uit", voegt ze er hoopvol aan toe. "Want ook in het museumwereldje valt het niet mee om snel aan de slag te komen. Er lopen heel wat afgestudeerden van Reinwardt rond die nog altijd op zoek zijn naar werk. Of ik, na dit afstudeer project, eerder een job krijg? Daar geloof ik niet in. Misschien heb ik, als Gouda is afgerond, een voor sprong op myn jaargenoten. Meer niet". Uniek Uniek is deze werkwijze wel. Sa bine Trines geeft dat volmondig toe. "Mooier kun je het toch niet hebben? Alles wat ik in theorie heb geleerd, kan ik nu in de praktijk toepassen. Hoe vaak zal het gebeu ren dat je als student betrokken bent by de totstandkoming van een compleet museum? Wel bij be paalde facetten, maar het inrichten van een heel museum komt niet zo erg veel voor". Wat dat laatste betreft heeft Sabi ne Trines het toch wel getroffen. In haar tweede studiejaar kreeg zij, samen met vijf mede-studenten van Reinwardt, van de gemeente Zierikzee een uitnodiging om het maritiem-museum aldaar op poten te zetten. "Dus", concludeert ze la coniek, "kan ik, wat ik in Zeeland heb geleerd, mooi in Gouda ge bruiken. Overigens zal ik echt wel eens een beroep doen op de men sen van de academie in Leiden. Zij zijn tenslotte de echte deskundi gen; zij kunnen lijnen uitstippelen waaraan ik wellicht helemaal niet had gedacht. De docenten hebben ook al laten weten dat ik te allen tijde bij hen kan aankloppen. Zon der hun steun red ik het niet. Rein wardt heeft niet voor niets direct hulp toegezegd. De academie heeft heus wel in de gaten dat het hier om een heel uniek project gaat". Sabines verwachtingen rond de komst van het Verzetsmuseum zijn hoog gespannen. Ze zegt: "Je bent voor een groot deel afhankelijk van het geld dat beschikbaar is. Maar ik ben optimistisch. Er zyn zoveel positieve reacties binnengekomen, het kan gewoon niet kapot". Een tipje van de sluier - hoe zij denkt het museum in te richten - wil ze wel oplichten. "Het wordt geen puur historisch museum. We willen de historische lessen door trekken naar deze tijd. De mensen laten zien wat er toen speelde en wat voor ontwikkelingen er nu gaande zijn". Publiek Het leeuwedeel van het mate riaal voor de tentoonstelling moet van het publiek komen. Van men sen die met het verzet te maken hebben gehad. Maar ook spulletjes die in bruikleen worden afgestaan, worden in dank aanvaard. De Leid se Reinwardt-studente sluit het zelfs niet uit dat men ook zelf wel eens de boer op zal gaan om be paalde dingen op te sporen., Hoewel Sabine nog jong is en zelf de Tweede Wereldoorlog niet heeft meegemaakt, maakt ze zich vooralsnog geen zorgen over de vraag wat wel en wat niet in aan merking komt voor een plekje in het museum. Sabine: "Met het onderwerp moet je vanzelfsprekend een be hoorlijke affiniteit hebben. Mij staat nog geen duidelyk beeld voor ogen hoe die periode van het verzet precies moet worden afgeschil derd. De commissieleden die in het verzet hebben gezeten, zullen daar een belangrijke stem in hebben. Zij zyn de mensen die aan den lijve hebben ondervonden wat verzet precies inhoudt. Je zult wel alle kanten van dat verzet moeten be lichten. Wie weet, misschien leg gen we wel video-beelden met ver halen vast van mensen die wat over het verzet te vertellen hebben. Tijdens een tentoonstelling kun je zo'n band afdraaien. Tja, zulke ex posities kunnen velen wakker schudden. Naar twee kanten, wel te verstaan. We moeten er ons van bewust zijn dat er wel eens pijnlij ke situaties kunnen ontstaan". Pijpmaken uitgeoefend. Vormeloze hopen klei veranderen daarbij in de deskundige handen van de pijp- maker in kunstig gevormde pij pen. Zondagmidag, tussen één en vijf uur's middags, is in het Pij- penkabinet aan de Oude Vest 159a te zien hoe dat tot gebeurt- Alleenstaande ouders Speciaal voor alleenstaande ouders en hun kinderen organi seert Fiom Leiden dinsdag een informatieochtend. Tussen tien en twaalf uur is er aan de Lange- gracht nummer 16 informatie te krijgen over goedkope vakantie mogelijkheden. Boekenmarkt Aanstaande zaterdag is er een boekenmarkt op de hoek van de Hooglandsche kerkgracht en de Moriaansteeg. Vanaf tien uur zijn de deuren van het Hoogland sche Huis geopend. Koffiebaravond Youth for Christ Leiden zorgt zaterdagavond vanaf acht uur voor koffie en muziek in het Hooglandsche Huis aan de Mo riaansteeg. Voor de muziek zorgt de zanger Jos Heykoop die muzi kaal reageert op de dingen die zich rondom ons afspelen. Traditionele muziek In het Leids Vrijetijds Centrum LVC wordt zondag een instuif ge houden door 'Tarantella'. Daar aan wordt medewerking ver leend door de muziekgroep Con- juncto Yaravi. Deze groep heeft zich toegelegd op de traditionele muziek uit de Andes in Zuid- Amerika. De instuif begint om 19.00 uur en de entree bedraagt vijf gulden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4