Steeds 'Breestraat autovrij, mits er parkeergarages komen Discussie over parkeerruimte Hooglandse Kerkgracht Winkeliers: óf afsluitenöf tweerichtingverkeer B en W mengen zich niet meer in kwestie flats Beethovenlaan ZATERDAGMORGEN 9.00 UUR UW LAATSTE KANS OP MIDDELSTEGRACHT 89 VRIJDAG 12 APRIL 1985 LEIDEN WD en buurtbewoners: meer plaatsen nodig; PSP/PPR: straat liefst autovrij LEIDEN - De aanleg van de riole ring en herindeling en de aanpas sing van de bestrating van de Hooglandse Kerkgracht hoeft op weinig problemen te stuiten in de Leidse gemeenteraad. Alleen over het aantal parkeerplaatsen lopen de meningen uiteen. De gemeente wil er 53 aanleggen, de WD ziet er liever meer, de buurtbewoners eveneens (70 tot 80), terwijl PSP en PPR de Hooglandse Kerkgracht het liefst autovrij zien. De leden van de raadscommis sies voor financiën en ruimtelijke ordening en verkeer verschilden gisteravond tijdens hun gezamen lijke vergadering nauwelijks van mening over de grote lijnen van het plan. De gemeente wil de Hooglandse Kerkgracht, Koppen- hinksteeg, Kaasmarkt en Middel weg van riolering voorzien. De groente- en fruitmarkt verhuist naar de Botermarkt zodat, als de klus is geklaard, de beschikbare marktruimte voor andere ambu lante handelaren kan worden be nut. Alleen over het aantal parkeer plaatsen wordt verschillend ge dacht. WD-raadslid Van der Nat wreef de verantwoordelijke PvdA- wethouder Peters onder de neus dat zijn partij een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen wel be langrijk vond. Dit is ook het enige onderdeel van het plan waarop de liberalen een voorbehoud maakten het plan. Op het verzoek om meer par keerruimte, dat ook door de wyk- vereniging in een alternatief in richtingsplan is opgenomen, be toogde wethouder Peters dat in geen enkel plan voor de Hoogland se Kerkgracht in een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen is "Er zijn er nu zelfs meer gepland dan er legaal aanwezig zijn", meen de de PvdA-wethouder. Hij merkte tevens op dat de gracht nu soms zelfs volgestouwd staat met onge veer 120 auto's. "Er moeten niet te veel parkeerplaatsen komen an ders ondervindt de buurt hinder van voortdurend af- en aanrijden de en zoekende automobilisten", voegde Peters er voorts aan toe. CDA-er Walenkamp wees er on der meer op dat in de plannen geen rekening is gehouden met een vrije strook tijdens marktdagen voor brandweer, ambulance en politie, in geval van nood. "We hebben daar elders al eerder problemen mee gehad", onderstreepte hij dit. Hij wilde tevens de garantie van de wethouder dat de marktruimte aan de Hooglandse Kerkgracht ook na de opknapbeurt beschikbaar blijft. Die toezegging kreeg hij zonder problemen. Wat de alarmstrook betreft legde stedebouwkundige Piret uit dat hiervoor de vrije strook, waarvan onder meer ook de gemeentelijke reinigingsdienst gebruik zal ma ken, ook door hulpverleners kan worden benut. De garantie dat die strook niet door handige marktlie den zal worden volgebouwd schoof hij door naar het bord van de reinigingsdienst. "Die kan de noodzakelijke ruimte vrijhouden", meende Piret. Raadslid Van Lint (PSP/PPR) zag in het aantal parkeerplaatsen een aanleiding voor een principiële discussie over het gemeentelijke parkeerbeleid. "Wat is nu links parkeerbeleid?", vroeg deze zich af. "De Sandersgarage is klaar te gen de tijd dat de werkzaamheden aan de Hooglandse Kerkgracht dat ook zijn. We zouden het parkeren concentreren. Ik ben er voor dat de gracht autovrij wordt gemaakt. Dat doet ook veel meer recht aan de straat". Peters deed niet al te veel moeite om deze discussie met Van Lint aan te gaan. Hij verwees het raads lid naar de nota parkeerregime, die momenteel 'in de inspraak' is. Waarop Van Lint hem suggereerde niet al te veel moeite meer aan de nota te besteden, omdat er na de gemeenteraadsverkiezingen van 1986 een heel andere parkeernota zou verschijnen. Dit in de verwach ting dat na deze verkiezingen de samenstelling van het college an ders is. Van Lint sloot verder niet uit tijdens de behandeling van het collegevoorstel, maandag in de ge meenteraad, een motie ter wijzi ging van, het voorstel te zullen in dienen. Het opknappen van Hooglandse Kerkgracht zal ongeveer 1,7 mil joen gulden kosten. Voor 1 juli moet de nieuwe riolering erin lig gen. Het plan behelst bovendien vervanging van de Verversbrug, voor een bedrag van bijna twee miljoen. Bijna even veel geld is no dig voor het derde onderdeel, de vervanging van de Herenpoorts- brug. Het rijk draagt in de kosten van de werkzaamheden 880.000 gulden bij voor de aanleg van het riool. Op grond van de zogenaamde terug- ploegregeling (werken met behoud van uitkering voor praktijkerva ring) verstrekt het rijk tevens een subsidie van 1,1 miljoen gulden. LEIDEN Met het bestuur van de winkeliersvereni ging Breestraat is te praten over het volledig afsluiten van deze winkelstraat voor autoverkeer. Een absolute voorwaarde is wel dat er in of in de directe nabijheid van de binnenstad twee nieuwe parkeergarages ver rijzen. door Wim Wegman Voorzitter H.C.P. van Cleef en vi- ce-voorzitter Berendsen van de winkeliersvereniging zijn persoon lijk wel een voorstander varfhet af sluiten van de Breestraat als er be halve de Sandersgarage nog twee nieuwe parkeergarages worden ge bouwd. "Èn ik denk dat de leden er ook wel positief over zullen den ken", meent Van Cleef. De meest ideale plaats voor een nieuwe parkeergarage is volgens de beide bestuursleden nog altijd het terrein waar nu de Lucas van Leydenschool, die naar de Vliet verhuist, en het LVC staan. "Zowel bezoekers van de Breestraat als de Haarlemmerstraat, de Marktenrou- te, de Stadsgehoorzaal en zelfs de Stadsschouwburg aan de Oude Vest kunnen van die garage ge bruik maken. We maken ons er dan ook weinig zorgen om dat een der gelijke garage niet voldoende zou worden bezet", zegt voorzitter Van Cleef. Taxichauffeur ontregelt meter om bij te verdienen LEIDEN - Een 26-jarige taxi chauffeur uit Waddinxveen is op staande voet ontslagen bij een Leids bedrijf in verband met ver duistering in dienstverband. Van de oplichting is aangifte gedaan bij de politie. De chauffeur had kortsluiting gemaakt in de stroomtoevoerkabel waardopr de meter niet meer opti maal wérkte en controle op de ver rekende bedragen niet meer moge lijk was. Tegen de politie zei de chauffeur dat hij het op deze wijze extra ver kregen geld als een welkome aan vulling op zijn lage salaris be schouwde. De fabrikant van de meter is inmiddels op de hoogte gebracht van het feit dat men door kortsluiting te maken de meter kan ontregelen. Negen maanden straf inbreker DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft gisteren een 26- jarige Leidenaar tot negen maan den gevangenisstraf veroordeeld voor diverse inbraken in woningen en het mishandelen van een stad genoot. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. Met een medeverdachte, een 21- jarige Leidenaar die hem bij twee inbraken heeft geholpen en dezelf de stadgenoot had mishandeld, werd tijdens de zitting twee weken geleden al overeengekomen dat hij een alternatieve straf mocht onder gaan. Hij zal vijftien zaterdagen achtereen acht uur klusjes opknap pen voor een jeugdherberg. De buit van de inbraken in woonhuizen in Leiden en Leider dorp bestond vooral uit video recorders, geld en sieraden. Vaag Vorig jaar is al een keer een plan gelanceerd voor een garage op de plaats van de Lucas van Leyden school en het LVC. De meeste raadsfracties bleken er echter wei nig voor te voelen omdat het plan te vaag was en de financiële gevol gen nauwelijks waren te overzien. De winkeliersvereniging heeft in een brief aan burgemeester en wet houders nog aangedrongen op me dewerking. Het college antwoord de dat het eerst wil wachten hoe de - nu in aanbouw zijnde - Sanders garage reilt en zeilt. Berendsen vindt het jammer dat het gemeentebestuur afwachtend heeft gereageerd. "Er is onmisken baar een parkeerprobleem in Lei den. Wij vinden dat de gemeente daarom wat creatiever moet zijn en iedere goede gelegenheid die zich voordoet moet aangrijpen om wat aan het parkeerprobleem te doen", zegt hij. "Als eerst wordt gewacht hoe het met de Sandersgarage gaat, verlo pen er al snel twee tot drie jaar", vult voorzitter Van Cleef aan. "En een plaats als de Lucas van Ley denschool krijgen we nooit meer". Eenrichtingverkeer Wethouder J. Peters liet eind vo rig jaar in het gemeentelijk orgaan Stadwerk weten dat hij wel iets voelt voor eenrichtingverkeer in de Breestraat voor auto's en bussen. Van Cleef en Berendsen zien voor alsnog echter weinig heil in deze oplossing. Van Cleef: "We geven toe dat de Breestraat op sommige punten te smal is en gevaarlijk kan zijn voor fietsers. De vraag is echter of met het invoeren van eenrichtingver keer dit probleem wel wordt opge lost. De Breestraat blijft hoe dan ook een drukke straat. Eigenlijk zijn er volgens ons maar twee mo gelijkheden: de straat wordt, bij voldoende parkeergelegenheid, af gesloten öf er blijft tweerichting verkeer. Daar tussen in zijn niet zo veel mogelijkheden, vinden we". Instelling van eenrichtingver keer in de Breestraat levert vol gens het bestuur van de winke liersvereniging ook problemen op omdat de Marktenroute op woens dag en zaterdag niet kan worden bereden. Daar wordt dan de waren markt gehouden. De marktenroute wordt nog moeilijker te berijden nu ook de groentemarkt van de Hooglandsekerkgracht naar de Bo termarkt verhuist. "En we hebben begrepen dat het de bedoeling is dat de groentemarkt daar blijft". Braderie Op 25 mei is de Breestraat volle dig voor verkeer afgesloten omdat in die winkelstraat dan een brade rie wordt gehouden. Van Cleef en Berendsen hopen dat dit evene ment een jaarlijks terugkerende activiteit wordt. Wethouder J. Fase van economische zaken is ge vraagd daarvoor toestemming te geven. De twee bestuursleden heb ben goede hoop dat dit ook inder daad gebeurt. Hoeveel kraampjes er op 25 mei in de Breestraat zullen staan, is nog niét precies bekend. De winke liersvereniging heeft nog niet alle aanmeldingsformulieren terugge kregen. Maar volgens Van Cleef kan de organisatie nu al rekenen op ruim vijftig deelnemers uit de Breestraat en de Korevaerstraat. "Het begint redelijk te lopen", voegt vice-voorzitter Berendsen er aan toe. "Alleen de belangstelling van de winkeliers in het eerste stuk van de Breestraat valt ons tegen. We hebben hen er duidelijk bij wil len betrekken". C en A Spijtig vindt de winkeliersver eniging het dat de pogingen van de kledinggigant C en A om zich aan de Breestraat te vestigen, zijn mis lukt. C en A, nu nog gehuisvest in een pand aan de Botermarkt, ver huist naar de Haarlemmerstraat. "Hoewel we liever hadden gezien dat deze zaak naar de Breestraat was gekomen, vinden we het posi tief dat deze zaak in de binnenstad blijft. Dat is goed voor de Haarlem merstraat en voor de Breestraat", vindt Van Cleef. Een aardige opsteker voor de Breestraat zou een volledig bezette passage zijn tussen deze winkel straat en de Botermarkt. Deze pas sage is ongeveer anderhalf jaar ge leden geopend, maar nog steeds zijn niet alle winkelpanden ver huurd. Bedrijfsmakelaar M. Smits- loo is niet ontevreden over de be langstelling. Het bestuur van de winkeliersvereniging meent echter dat de interesse van ondernemers voor deze passage wat aan de ma gere kant is. "Wat de reden daar voor is, weet ik niet. Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen", verklaart Van Cleef. Wat de toekomst van de Bree straat als winkelstraat betreft, zijn De Breestraat is op sommige punten te smal en gevaarlijk voor fietsers, zeggen de winkeliers. Maar het eenrichtingverkeer vinden zij geen oplossing. (foto Holvast) Van Cleef en Berendsen niet pessi mistisch. Berendsen: "Tot een paar jaar geleden bestond er een enor me belangstelling voor winkelcen tra. Ik denk dat die hausse zo lang zamerhand ten einde is. De consu menten zullen de komende jaren weer meer belangstelling krijgen voor de winkelgebieden in de bin nensteden. Die zijn levendiger dan de vaak wat steriele winkelcentra, vinden wij". Ook de betrekkingen tussen de winkeliersvereniging en de ge meente geven volgens Van Cleef eniging PCW en Berendsen aanleiding tot opti- bepalen misme. "De betrekkingen zijn aan de beterende hand. Een paar jaar geleden was er eigenlijk sprake van een voortdurend conflict. Nu hebben de winkeliersvereniging en de gemeente meer oog gekregen voor eikaars belangen en wordt er meer overlegd. We kunnen niet zonder elkaar", zegt Berendsen. LEIDEN De woningbouwver- houd van de 130 flatwoningen de Beethovenlaan mag beginnen. Burgemeester en wethouders van Leiden willen zich, op dit moment niet verder in deze zaak mengen, omdat dje juridische verwikkelin gen anders niet te overzien zijn. B en W kunnen daarom niet toezeg gen dat er niets aan de woningen Radactie: Wim Brands Bart Jungmann Wijn Sex (4) Onder bovenstaand kopje schre ven we twee weken geleden over een merkwaardige vermenging van branches in een winkel aan de Breestraat. Wijn en animeer- bladen in één winkel, dat kon niet goed gaan en dat is het ook niet: inmiddels liggen alle han dels stil, de winkel is afgesloten. De ene partij in het conflict is boekhandel Intiem, getuige de etalage gespecialiseerd in licht pikante lectuur. Intiem wilde destijds liever niets over de pro blemen in de krant hebben, maar daar schijnt nu anders over ge dacht te worden. Onder de rellerige kop 'Jonge ondernemer slachtoffer laster- praktijken?' krijgt Frits 'Intiem' Donker in het zondagsblad Nieuws week alle ruimte om zijn kijk op de zaak te geven. Op z'n zachtst gezegd een nogal eenzij dig «verhaal. De ander partij, wijnhandel Mars Marlet, is er dan ook allerminst gelukkig mee en overweegt zelfs gerechtelijke stappen tegen het zondagsblad. Volgens de handelaar in wij nen deugt er maar weinig van Donkers versie. Zo wil Donker in Nieuwsweek doen geloven dat Intiem een grap is, maar daar willen de Mars Marletters niet aan. "Intiem is wel degelijk een serieuze aangelegenheid", zegt mede-firmant Dick de Klerk. Hij wil daarom zijn versie te genover die van Donker stellen. Nu hoeft hier niet rechtgezet worden wat in Nieuwsweek krom is (mits Mars Marlet het gelijk aan zijn kant heeft natuur lijk), maar één alinea mag: "Mars Marlet was wel bereid een hogere huur te betalen, Mars Marlet betaalt zijn bedrijfslei der niet zwart uit en niet de be drijfsleider, maar Donker trapte destijds een deur in van het pand aan de Breestraat". Wijn Sex (5) Die bedrijfsleider is Valentijn Tweehuysen en hij heeft ook nog een persoonlijk appeltje met Donker te schillen. Toevallig valt zijn oog tijdens bovenstaand ge sprek op een brief die twee da gen na de eerste publicatie in de ze rubriek ter redactie binnen kwam. In die brief komt Tweehuysen enigszins terug op een verklaring die hij bij de politie indiende over de 'deur-affaire'. In een be geleidend briefje noemt hij zich zelf 'een ondermaatse luis' die zijn 'van a tot z aan mekaar gelo gen verklaring' intrekt. Twee huysen verbijsterd: "Dat briefje heb ik helemaal niet geschreven. Dat is natuurlijk het werk van Donker". We hadden daar graag Don kers reactie op gehad, maar hij had geen behoefte om te reage ren. "Nu is het wel welletjes", waren de laatste woorden voor hij de hoorn op de haak gooide. Inmiddels hebben de twee par tijen nog altijd een patstelling op het bord staan. Taxateurs van zo wel Intiem als Mars Marlet on derzoeken gedane investeringen en geleden schade. Een snelle oplossing zit niet bepaald in de lucht. De etalage aan de Breestraat met de elkaar zo concurrerende t plakt, en rechts de wijnen. gebeurt; totdat voldoende overleg Leiden mag zelf met de bewoners heeft plaats ge- het groot-onder- had. Aldus antwoordt het college op schriftelijke vragen die raadslid De la Mar namens de PSP en PPR aan B en W heeft gesteld. De la Mar wil de dat het college een dergelijke toezegging deed, omdat de bewo nerscommissie van de flats aan de Beethovenlaan geen inspraak heeft gekregen in de groot-onder- houdplannen voor de woningen. Hij dreigde daarbij te proberen een extra commissievergadering of zelfs een extra raadsvergadering te laten uitschrijven als het college de toezegging niet wilde doen. In de vergadering van de raads commissie voor volkhuisvesting van 20 maart bleek dat het - tot dusver achterwege gebleven - overleg tussen PCW en de bewo nerscommissie onder druk van PvdA-wethouder Tesselaar (volks huisvesting) op gang is gekomen. Tevens beloofde Tesselaar het be stek van de plannen aan de bewo ners ter inzage te zullen geven, iets dat de PCW consequent weigert. In zijn antwoorden bestempelt het college het ontbreken van in spraak in het groot onderhoud de woningen aan de Beethovenlaan als een uitzondering. "B en W wijten de gang van zaken onder meer aan het teruglopen van de rijkssubsi dies voor woningverbetering, zo dat tot het uiterste moet worden geprobeerd om deze in de wacht te slepen. Liever geen inspraak dan geen subsidie, antwoorden B en W op de suggestie van De la Mar om geen gebruik te maken van de be schikbare subsidies als bewoners geen inspraak krijgen. Drumfanfare ter ziele en viert dit jaar zelfs zijn veertigjarig bestaan. Kortom: er is niet eens sprake van een mid- leven-crisis. Hoe FBL ooit ten dode kon worden opgeschreven? Instruc teurs M. van Haastrecht en M. Paats denken het te weten: "Er zijn verleden jaar wat problemen in het bestuur geweest. Een paar bestuursleden zijn toen ook op gestapt en de buitenwereld dacht: FBL bestaat niet meer. Dat is toen ook vorig jaar na de Taptoe zo in de krant gekomen en daar moeten we nu nog steeds tegen opboksen. Overal waar we komen, krijgen we van die reac ties. Mensen denken allemaal dat FBL is opgeheven". Nee, nee en nog eens nee. Wel is het zo dat FBL momenteel niet flink aan de weg toetert. Dat heeft twee redenen: de bezetting is, mede door alle verhalen, aan de krappe kant en de drumfanfa re is druk bezig met het instude ren van een nieuw repertoire voor onder meer een jubileum concert dat zaterdag 27 april wordt gehouden. Die avond is ie dereen die ooit met FBL te ma ken had, uitgenodigd voor een reünie in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. In het najaar komen de donateurs aan hun trekken. Zou het met dit imago niet verstandig zijn om luidruch tig naar buiten te treden? "Dat kunnen we misschien wel doen", zeggen Paats en Van Haastrecht tegen elkaar. De geschiedenis van FBL gaat dus terug naar waar de Tweede Wereldoorlog eindigde. Het moet wel iets met de bevrijding te ma ken hebben, maar hoe dat pre cies zit, weten de instructeurs ook niet. Eén ding is wel duide lijk: FBL is afkomstig uit de ver- kennersgroep St. Franciscus en heet voluit ook nog steeds Fran ciscus Band Leiden. Oefenen op zolder met een paar platte trom mels en koperen bazuinen, zo wordt de beginperiode herin nerd. Al na een jaar of vijftien wer den de banden met de padvin ders losser en mochten ook vrou wen meeslaan en -blazen: FBL werd een open drumband, later drumfanfare. Van Haastrecht: "Met een drumband ben je een beetje beperkt in de instrumen ten, met een drumfanfare kun je veel uitgebreider werken". Alles ging goed, een mooie oe fenruimte in de Hazenwindsteeg, maar de meningsverschillen in het bestuur leidden ook tot het vertrek van een aantal leden. Paats: "Er zijn met name nogal wat blazers opgestapt". Daar is nu dan ook de meeste behoefte aan bij FBL: wie geïnteresseerd is in de trompetafdeling kan con tact opnemen met Paats (01715- 2894) of Van Haastrecht (124107). Anders legt FBL alsnog het lood je. Botsing tegen drie auto's LEIDEN - Vier gedeukte auto's: dat was het gevolg van het feit dat een 29-jarige vrouw gistermiddag omstreeks kwart voor vier bij de Kopermolen gas gaf terwijl ze wil de remmen. De vrouw wilde haar auto parkeren. Toen ze merkte dat ze een invaliden-parkeerplaats op reed, wilde ze remmen, maar haar voet gleed van het pedaal. Per on geluk gaf ze gas. Eerst botste ze te gen een auto rechts van haar, daar na tegen een tweede wagen om tenslotte tegen een derde tot stil stand te komen. Een soortgelijk ongeluk vond gisteren ook plaats op de Haagweg, zij het dat het ditmaal om twee au to's ging. Een 21-jarige vrouw bot ste tegen een auto voor haar die voor het rode licht stond te wach ten: ook zij gaf gas terwijl ze wilde ADVERTENTIE Zie onze adv. cetiek oppag. 11.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3