VLASVELD BV LEIDEN Tien jaar Mitsubishi AUTO Toyota Starlet: goed bruikbare auto MET MEER DAN 12 JAAR TOYOTA ERVARING Hongerstakende Brit gaat door tot het einde Ongelooflijk Fiat brengt supersnelle Uno Turbo Nuccio Bertone ontwerpt een nieuw topmodel van Volvo Allegaar RU-IMPRESSIE UWTOYOTA DEALER: NAAST GROENOORDHALLEN 071-134689 VRIJDAG 12 APRIL 1985 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Hetzelfde model van hetzelfde merk auto, dezelfde kleur, dezelf de portiersleutel en op hetzelfde ogenblik geparkeerd op hetzelf de supermarktterrein. Ongelooflijk maar waar. Richard Baker ging er bijna de ge- vanaenis voor in. Wegens vermeende diefstal. Nog verrassender is dat toen hij werd aangehouden achter het stuur van de auto die hij zou hebben gestolen, de ware eige naar óók Baker bleek te heten, zij het Thomas van voren. „Er is nog niet één kans op een miljoen dat zich dit kan voor doen", zei politiemah William Peloquin toen hij werd geplaatst tegenover de twee Bakers en hun tweelingwagens op een par keerterrein in Sheboygan in Wisconsin. Een kostelijke kar, deze stok oude Mitsubishi. Hij stond in februari nog op de RAI. Bijna zeventig jaar nadat hij voor het eerst te zien was op een autotentoonstelling in Tokio. Een wagen met een viercilinder benzinemotor, die de in die dagen verschrik kelijke snelheid van 32 ki lometer per uur kon halen. Met dit oude model onderstreep te importeur Hart Nibbrig en Greeve dat Mitsubishi heel wat langer auto's maakt dan zij hier in Nederland worden verkocht. Hart Nibbrig en Greeve heeft als importeur van de 'gestaalde per fectie' namelijk net het tweede lustrum gevierd. Ik herinner mij nog heel goed hoe ik tien jaar geleden op een warme zomeravond op het terras bij de toenmalige directeur A.G- Karl thuis in Oegstgeest voor het eerst het verhaal kreeg te ho ren van het Japanse merk met die afgrijselijk moeilijke naam, dat H.N.G. zou gaan importeren. Na de succesvolle jaren met Audi - het merk dat het Sassen- heimse bedrijf als het ware van de ene dag op de andere kwijt raakte was het een uiterst moeilijke opgave om een vol maakt onbekend Japans merk te moeten gaan verkopen. Meermalen is beschreven hoe het gehele bedrijf zich achter die taak stelde. Iedereen deed in die dagen alles. Iedere technicus was tevens verkoper. De gehele goed geoliede machine, die Hart Nibbrig en Greeve heette, stond louter en alleen in dienst van het van de grond krijgen van dat on bekende merk uit het Verre Oos ten.. Vandaag de dag weten we hoe het is gelukt. Het werd een nooit eerder geleverde en ook nog niet herhaalde prestatie op de Neder landse automarkt. Binnen vijf jaar werden 100.000 Mitsubishi- personenauto's en nog een aantal bedrijfswagens verkocht. De 'ge staalde perfectie' reikte zelfs tot de tiende plaats op de ranglijst van de meest verkochte perso nenauto's in Nederland. Een feit, waarop men in Sas- senheim nog steeds erg trots is. Terecht. Ook al is men nu in de periode van stabilisering van het succes terechtgekomen. Fiat heeft de Uno-lyn uitgebreid met een turbo-versie. Deze Uno Turbo i.e. heeft een motorvermo gen van 105 pk, is vanuit stil stand in 8,3 seconden op 100 km/ uur snelheid en kan een top van ongeveer 200 km per uur berei ken. En volgens de Italiaanse fa briek is deze Uno nog zuinig met brandstof ook. Er is uiterlijk weinig bijzon ders aan te zien. Nauwelijks an ders dan de miljoen Uno's die hem sinds de introductie twee jaar geleden zijn vooraf gegaan. Met dit verschil, dat deze nieuwe versie (met een nieuwe 1300 cc inspuitmotor, elektronische ont steking en watergekoelde turbo) alleen als driedeurs wordt uitge bracht. Fiat hoopt dit jaar nog 10.000 van deze Turbo's i.e. te verko pen, een aantal dat volgend jaar moet worden verdubbeld. Wan neer de supersnelle Uno naar ons land komt is nog niet te zeggen, evenmin wat hij dan gaat kosten. Maar met een bedrag van boven de 25 mille moet wel rekening worden gehouden. De befaamde Italiaanse carrosseriebouwer Nuccio Bertone heeft het koets werk ontworpen van het nieuwe topmodel van Vol vo. Deze Volvo 780 is een uiterst lu xueuze tweedeurs auto, geheel gericht op het allerduurste seg ment van de automarkt. Dat kan men vooral van binnen zien. Zo zjjn de speciaal gebouwde stoe» len (vier stuks) volledig met leer bekleed en in het dashboard vindt men panelen van edelhout. .De voorstoelen kunnen elek trisch worden versteld in een schier eindeloos aantal standen, waardoor voor iedereen de beste rijpositie kan worden.verkregen. De voorstoelen schuiven auto matisch naar voren als de rugleu ning worden omgeklapt en glij den daarna weer terug in hun oorspronkelijke positie. Het be hoeft nauwelijks betoog, dat de ze geheel op comfort gerichte li mousine is voorzien van alle mo gelijke gemakken en zekerhe den, inclusief airconditioning, remmen met anti—blokkeer-- systeem, automatische geling, tripcomputer, centrale portiervergrendeling en en ande re aardigheden. De Volvo 780 is gebaseerd op een gewijzigde 760 GLE, maar er zijn twee nieuwe zescilinder motoren ontwikkeld, een benzine- en een dieselmo tor. De dieselmotor (ook met in- tercooler en turbo) behoort tot de snelste diesels ter wereld: een ac celeratie van 0 tot 100 km per uur in 10,5 seconden. De produktie van de Volvo 780 begint in mei in de Bertonefabriek in Grugilasco nabij Turijn. Er zullen 2.500 tot 3.000 auto's per jaar worden ge bouwd. Citroën 'Eole' Citroen liet op de autoshow in Genève de 'Eole' zien, een super- gestroomlijnd experimenteel model. De 4.77 m lange wagen is niet te koop. Het is ook niet waarschijnlijk dat de Eole in de nu getoonde vorm ooit op de weg zal verschijnen. Maar vaak kan men details van zulke experimentele modellen later in produktie-auto's terugvinden. De Eole is een indrukwek kend aërodynamische limousi ne met een groot oppervlak ge tint glas. De ruimte binnenin is enorm, het comfort overweldi gend. De temperatuur in de wa gen wordt automatisch op peil gehouden. Achterin is geen bank ge plaatst maar twee losse stoeien. Daardoor kon in het midden van voren naar achteren een rail worden aangebracht, die een belangrijke functie vervult bij de indeling van de auto. Er kunnen allerlei bedieningsor ganen aan worden bevestigd. Zoals een automatische versnel lingsbak met tiptoetsen. En een hoogteregeling van de hydrop- neumatische vering. Maar niet alleen het noodza kelijke, ook leuke extra's kun nen er aan worden 'opgehan gen'. Bijvoorbeeld een verlich tingssysteem, dat via spots in de rails de autovloer in het licht Wanneer ik Toyota-importeur Evert Louwman mag geloven (en waarom niet?) zal zijn merk zich niet meer mengen in de prijzen slag die nu aan de gang is. Zo dit Japanse merk in het verleden ooit met stuntprijzen en speciale actiemodellen ook in de slag ge weest, dan is dat nu geheel afge lopen. Al enige tijd geleden zei Louwman dat Toyota voortaan kwaliteit als enig wapen zal han teren. Wie dus in de danig overspan nen automarkt naar aparte koop jes zoekt kan Toyota overslaan. Ze willen daar alleen klanten die - volgens Louwman - kwaliteit kunnen waarderen en bereid zijn daarvoor te betalen. Daarom ook blaast het merk zo luidruchtig de 'meerkleppen-mdrs'. De voordelen van meerklep- pen-motoren (door betere werve ling van het lucht-brandstof mengsel de meest volledige ver branding en daardoor beter ren dement, te vertalen in meer ver mogen van de motor) zijn allang bekend, maar toch bleef de toe passing tot voor kort eigenlijk tot de autosport beperkt. Omdat men ook de nadelen kende: kwetsbaarder en duurder in het gebruik. Nu is Toyota niet de enige fa briek die deze nadelen (met suc ces) te lijf is gegaan, ook andere merken - zoals Honda - kunnen roemen op meerkleppen-moto- ren, maar waarschijnlijk heeft geen fabriek het probleem zo ri goureus aangepakt als Toyota. Vorig jaar waren er al zes- tienkleppen-motoren bij Toyota. Met de komst van de nieuwe Starlet-serie zijn er twaalfklep- pen-motoren bijgekomen. Dus drie kleppen per cilinder: twee inlaatkleppen en één uitlaatklep. Mede door een opstaande rand op de zuigers ontstaat een schier ideale werveling van het lucht- brandfstofmengsel. Door gebruik van sterk en licht materiaal zijn kwetsbaarheid, ge wicht en verbruik minder gewor den, terwijl de prestaties zijn ver groot. Kwam een één-litermotor in de vroegere Starlet tot 45 pk, in de nieuwe Starlet produceert een motor met dezelfde inhoud 55 pk. En daarmee kan een top snelheid van 150 km per uur wor den gehaald. Ook bij de Starlet 1,3 DX - waarmee ik een rij-impressie kon opdoen - waren de verschillen sprekend. Kwamen er in de vroe gere editie onder de motorkap maximaal 65 paardekrachten in het geweer, nu kon ik er 75 mobi liseren. En daarmee was een top snelheid van maar liefst 170 km per uur onder handbereik. Maar ik vraag my af wie op zo'n snel heid nog plezierig rijdt met zo'n kleine en lichte kar (net 4 meter en nog geen 750 kilogram). Ik in elk geval niet. Mij te levendig, te springerig. Ik vond het prettiger dat de wagen in de lagere toerentallen zoveel trekkracht bleek te heb ben. Je kon er als het ware de ste nen mee uit de straat rijden. Dat blijkt ook wel uit de cijfers: in nog geen elf seconden uit stil stand naar 100 km per uur. Bij zo'n krachtsinspanning is die motor natuurlijk niet rustig, maar voor het overige draait die machine voorin glad genoeg. Overigens vind ik dat de car rosserie-ontwerpers wat achter zijn gebleven by de technici, die voor de plezierig soepele meerkleppen-motoren hebben gezorgd. Want die constructeurs zijn niet verder gekomen dan een weliswaar op zichzelf nieuw, maar weinig spectaculair model. Nauwelijks afwijkend van zyn vele concurrenten. Niet lelijk, maar ook niet meer dan dat. Het brave model heeft ook een vrij sober interieur gekregen met stugge stoelen, waarvan de zit tingen aan de korte kant zijn. Het dashboard komt nogal kaal over, al zit het meeste wat men nodig heeft er wel op. Maar geen klokje bijvoorbeeld. En geen interval- schakelaar voor de ruitenwisser. Wel een zg 'tipcontact' - een tik je voor elke streek maar mijn voorkeur gaat toch uit naar een interval. De bij dit van achteren rechte model onontbeerlijke wis ser op de achterruit ontbreekt gelukkig niet. Overigens geloof ik niet dat dergelijke details potentiële klanten zullen kunnen tegenhou den. Ze zoeken een gemakkelijk hanteerbaar huis-tuin-en-keu- ken-karretje, dat ze betrekkelijk comfortabel en zonder proble men van hot naar her kan bren gen. Nou, dat vinden ze in deze leuk licht te besturen, moeite loos te schakelen en redelijk royale Starlet, met die perfect draaiende twaalf-kleppenmotor. Wie met het allereenvoudigste genoegen wil nemen kan vol staan met het kopen van het kale basismodel met een 1,0 liter mo tor (14 mille). Daarboven zit een DX met dezelfde éénliter motor (15% mille) en dan komt men aan de door mij gereden DX met een 1,3 liter motor voor 16% mille. Relatief gezien betaalbare pry- En aan het verbruik kan men zich ook geen buil vallen. Ik kwam aan 1 op 13% en als men het wat rustiger aan doet kan het beslist nog beter. Alles by elkaar een qua model wellicht niet zo aansprekende, maar zeker goed bruikbare auto, deze twaalfklep per van Toyota. Technische details: vier cilinder 12-kleppenmotor van 1295 cc. Ver mogen 75 pk. Compressie 9,5:1. Brandstof normale benzine. Tank 40 liter. Lengte 3,7 meter. Gewicht 745 kg. Max. totaalgewicht 1225 kg. Max. aanhanger (geremd) 800 kg. Accele ratie 0-100 km/uur 10,5 sec. Topsnel heid 170 km/uur. zet. Of een telefoon, een cassette radio, een compact disc, zelfs een tv-toestelletje. En men kan nog wel meer bedenken, dat het verblijf van de passagiers ver aangenaamt. Al tienduizend Seats verkocht Twee jaar geleden was de top van Seat uit Madrid naar het Amsterdamse Amstelhotel geko men. Om de pers er stevig van te doordringen dat het hun diepe ernst was. Het huwelijk met Fiat was op een scheiding uitgelopen, Fiat had Seat laten zitten. Het Spaanse merk was van plan op eigen houtje verder te gaan. Al had het de steun van de Spaan se regering, het voorzag moeilij ke tijden. Desondanks was de directie hoopvol. Zij deed al thans erg optimistisch daar in het Amstelhotel. Toch kon ook zij toen niet ver moeden dat het merk zo goed uit de startblokken zou komen. Nederland was het eerste land waar een importeur werd aan gesteld. Nibhart Car in Heem stede kwam op 21 april 1983 tot leven. Fabriek en importeur zijn er sindsdien in geslaagd de naam Seat bij herhaling in het nieuws te krijgen. Aanvankelijk omdat de Spaanse fabriek nog steeds aan het bakkeleien was met Fiat. Ruzie om de modellen die niet voldoende van de Italiaan se zouden afwijken. Maar ook toen dat rumoer was verstomd wist Seat met produktennieuws diverse ma len de publiciteit te halen. Eerst was het de komst van de Seat Fura, daarna de door Porsche ontwikkelde motor en ten slotte de verschijning van Seats eer ste eigen model: de Ibiza. En een middenklasser komt er aan. Het heeft tot resultaten geleid. Werd 1983 nog afgesloten met een mager resultaat van 1.143 verkochte Seats, vorig jaar werd een aantal van 6.831 ge haald. En het ziet er naar uit, dat het merk de tienduizend voor de 21ste april in ons land zal volmaken. Dils nog voor de tweede verjaardag. ADVERTENTIE SCHEVENINGEN - De zeven we ken hongerstaking hebben van Alan Reeve lichamelijk een wrak gemaakt. Zijn tong is wit uitgesla gen, zyn jukbeenderen steken ex tra vér uit, nu zijn ogen zo diep naar binnen liggen. Zyn spijker broek slobbert om magere benen, lopen is een kwelling. Als hij het aparte bezoekerskamertje van de gevangenis in Scheveningen bin nenkomt, de laatste meters onder steund door een vriendin, duurt het tien minuten voor hij enigszins op adem is. door Ben Rogmans Daarna fluistert hij, nauwelijks verstaanbaar: „Koesteren is het be langrijkste woord in mijn leven- koesteren. Hoe kan iemand die slachtoffer is en slachtoffers ge maakt heeft, dat afleren als hij wordt opgesloten?" Als niemand iets onderneemt zal over enkele dagen, in Nederland voor de eerste keer na de oorlog, een gevangene bezwijken aan een hongerstaking. Het ministerie van justitie volhardt in een formele op stelling: „Als hij dood wil, dan kan dat". We denken aan de weduwe van de 27-jarige Amsterdamse politie agent die door Reeve werd doorge schoten en aan de ouders van de vijftienjarige Barry, die in 1964 door Reeve wérd doodgestoken. De nu 36-jarige Alan Reeve is sindsdien vele malen afgeschil derd als een psychopatische moor denaar. Hij is geboren in 1948 in North- wood Hills, Middlesex, Engeland. Vader was sergeant in het leger. Vader sloeg. En hard. Hij schopte Alan op 5-jarige leeftijd het huis uit. Op zijn negende was hij onhan delbaar. Hij bezocht een kinder psycholoog, hij vocht, hij stal, liep weg van huis. Op zijn twaalfde kwam hy terecht in het eerste ver beteringsgesticht. Daar ging het snel slechter. Leraren hardden hun handen op zijn schedel en Spaanse rietjes teisterden zijn door polio verzwakte rug. De diefstallen en vechtpartijen werden erger. Tijdens een van zijn zwerftoch ten maakte hij in blinde woede zijn eerste slachtoffer: Barry. Hij werd voor onbepaalde tijd naar de Broadmoor-gevangenis gestuurd. Dat gebeurde in de herfst van 1964 en hij heeft er tot 1981 gezeten. Hy ontsnapte, leefde een jaar in be trekkelijke vrijheid tussen krakers in de Amsterdamse staatslieden buurt. Een pistool droeg hij bij zich om zelfmoord te kunnen plegen als hy gepakt zou worden. Want één ding zal Reeve niet meer overko men: teruggestuurd worden naar Engeland. Van de zelfmoord kwam niets te recht. Van moord wel. Na een wil de achtervolging schoot hij op 6 augustus 1982 een Amsterdamse agent dood. Een ander raakte zwaargewond. Reeve werd gear resteerd en veroordeeld tot vijftien jaar. Daarna wordt hij, als hij nog leeft, uitgeleverd aan Engeland om weer voor onbepaalde tijd de bak in te draaien. Het is donderdag 11 april, vijf uur 's middags. Alan Reeve is 46 dagen in hongerstaking omdat hij niet langer wil leven in de B-vleu gel van de gevangenis. Hy is daarin terechtgekomen na een vluchtpo ging. Zijn pols is uitermate zwak. Tijdens ons gesprek verliest hij éénmaal het gevoel in zijn benen, die nu weer ijskoud, dan weer gloeiend heet zijn. De dood is dichtbij. Reeve wil praten, hoe moeilijk dat ook is. „Misschien wel voor de laatste keer" zegt hy. "Ik heb bijna mijn hele leven in de b^jes gezeten, eenentwintig jaar in totaal. Ik heb tien vrienden zien sterven, na een hongerstaking of doodgeslagen door de bewakers. Dat is de brute onderdrukking van het individu door de staat. Diezelf de onderdrukking vind je ook bui ten de bajes terug. Mensen wordt geleerd uit te zijn op macht. Gevoe lens worden niet getoond. Mensen hebben zo veel mogelijkheden om met elkaar samen te werken, maar ze doen het niet. Ze vertrouwen el kaar niet. Ze veroordelen en ver ketteren elkaar. Mensen zouden moeten leren voor mensen te werken". In zijn Engelse cel studeerde hij politieke psychologie aan de uni versiteit van Reading en publiceer de hij analyses van de maatschap pij die bol stonden van marxisti sche, revolutionaire termen. Die termen horen we dit keer nauwe lijks. Ons gesprek gaat meer over emoties en schoonheid. „In Amsterdam leefden we heel simpel. We hadden weinig maar we waren gelukkig. Soms bleef ik de hele nacht wakker, alleen om de zon te zien opgaan. Vaak stond ik huilend in het Westerpark naar spelende kinderen te kijken. Het is het grootste geluk om mensen in hun huizen te zien praten, knuffe len, ruzie maken" - Je hebt naast je politieke ver halen ook een biografie geschre ven. Deel één, staat nadrukkelijk op de kaft vermeld. Komt deel twee nog? "Deel twee komt er aan, of ik de ze hongerstaking nou overleef of niet. Daarin zal een aantal gedich ten die ik heb geschreven, worden opgenomen. Ik zou eigenlijk ook wel een roman willen schrijven, of twee". - Heb je nog toekomstplannen dan? Als het zo doorgaat, ben je over een paar dagen dood. "Ik ben er niet zeker van dat deze actie lukt. Maar ik ga door tot het einde. Directeur Van Huet van de ze gevangenis heeft de naam de meest liberale van het land te zijn. Ik heb met hem gepraat. Hij accep teert gewoon dat ik dood ga. Hij zei me dat we een „gentlemen's agree ment" hadden gesloten, dat ik niet zou ontsnappen. Maar ik ben voor zitter van de gedetineerdencom missie en dus maak ik geen per soonlijke afspraken". "Ik vecht voor iedereen. De ont snapping die me in de B-vleugel heeft gebracht, was trouwens niet de moeite waard. We waren met z'n allen in de sportzaal. Iemand ont dekte dat er een luik openstond. Het was een knullige, ongeorgani seerde poging. We zijn binnen een paar minuten weer gepakt. Maar mijn mede-vluchters zijn lichter gestraft dan ik". "Het is onzin dat mensen in de gevangenis worden voorbereid op een terugkeer in de maatschappij. Met mijn hongerstaking wiLik be reiken dat ik wordt overgeplaatst naar de A-vleugel, waar ik tot nu toe heb gezeten. De isolatie op de B-vleugel is onmenselijk. Ik vraag je: hoe verwilderd zijn de mensen. Hoe verwilderd is de maatschappij dat ze dit laten gebeuren?" Zo nu en dan moeten we pauze ren om hern op adem te laten ko men. Eén keer fluistert hy: "Pijn". Zyn vrienden vragen hem waar hy pijn heeft. Hy weet het niet. Het is geen pijn meer. Hij weet niet wat hij voelt. Reeve huilt als we hem herinneren aan de schietpartij waarin hij de Amsterdamse agen ten raakte. "Hoe kan je mensen die slachtof fer zijn en slachtoffers gemaakt hebben, dat afleren door ze op te sluiten... Ik wilde de politie-agent niet doodschieten. Ik wilde Jiem al leen maar stoppen". Het gesprek vergt te veel van Reeve. Hy is te verzwakt om nog langer te kunnen praten. Als we na ruim een uur het benauwde bezoe- kerskamertje verlaten, fluistert hij nog iets over bloemen, vrienden en kinderen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19