Vijf trekpleisters in marathon Rotterdam Fafié: 'Dit is de bekroriiiig' Ronnie Bayer als koning van de 'driepunters' Rentree Krankl nog onzeker Finale bijna verregend Jos Hermens in zijn nopjes Schelden doet zeer Tweede trainer nu echt eerste man bij Feyenoord Nederlaag Jong Oranje Eerste verlies Marcel Piket V.d. Velde valt terug Haarlem ziet af van Moniz VRIJDAG 12 APRIL 1985 SPORT PAGINA 13 Racing Antwerp wint toernooi LEIDERDORP - Drie keer is scheepsrecht. Drie keer nu al ver- scheen de kwikzilverige Belg Ron- (^™msterdam Bacme Antwerp 92 93 nie Bayer op het plankier in sport. Scores BVC/Amsterdam: Te Velde 45 (4 X zaal 'Op Dreef voor het internatio- 3), Van Roermund 20, De Vries 15, Van der nale basketbaltoemooi. Drie keer WieIe 4- Kramer 4, Kuyper 2, Hagman 2. kwam de Antwernenaar uit voor Racing Antwerp: Bayer 49 (11 x 3), I V N'gandu 12. Jorssen 11. Dillen 9, Kesteloot een andere club, maar tot gister- 6, DePetter l, Fierens 1. middag was de talentrijke spelma- Halve finales: Birmingham - Racing Ant- ker de hoofdprijs steeds ontgaan, werp 76-82, Leiden - BVC Amsterdam 70- Vooraf gaf dit jaar niemand ook yi°^,dIQv^p,ftói^id"dorP ?sv maar een frank voor de kansen van "Sn Ss P B,rm,„eham Bayer en zijn ploegmakkers van Meest waardevolle speler Bayer (RA). All- Racing Antwerp. Bayer was echter Star ploeg: Te Velde (tevens topscorer) en gekomen om te winnen en hij leid- Van Roermund (BVC), Van Egmond (Lei- de zijn team eerst met een produk- tie van 44 punten door de semifina- den). Ie tegen Birmingham (82-76), om daarna op indrukwekkende wijze met elf driepunters toch de Pauli- des wisselbeker te veroveren op het favoriete Black Velvet Cana dians: 92-93. Het McDonald's toernooi kreeg in Bayer en Racing Antwerp een verrassende winnaar, al bleef BVC Amsterdam tot de laatste seconden uitzicht houden op de eindzege. In de vier jaren dat het driedaagse evenement nu wordt gehouden is de eindstrijd nimmer zo boeiend en spannend geweest, want niet al leen Antwerpen en Amsterdam vochten een onderling duel uit, maar ook Bayer en de Nederlandse eredivisie 'rookie' Okke te Velde streden om het hardst. Het resul taat was een ongekend schutters- festijn, waarbij de Belg en het ta lent uit Badhoevedorp onderling driepunters (15 in totaal) uitwissel den alsof er geen andere scores mogelijk waren. Bayer tilde zijn ploeg in de tweede helft met een drie driepunters op rij van een 77- 72 achterstand naar een 81-79 voor sprong. Die werd niet meer afge staan. Te Velde antwoordde direct daarna nog wel met zijn vierde driepunter uit de wedstrijd, maar het was toen al game, set en match voor Bayer (49 punten), die met zijn 'drieklapper' naast de finale ook het duel om de dri^punts- kroon en de.strijd om de prijs voor de meest waardevolle speler beslis te. Okke te Velde kreeg overigens nog een unieke kans om zijn ploeg langzy te brengen. Na het uitvallen van de razendsnelle Bayer (in Bel- gïe, waar hij voor volgend seizoen een contract heeft gekregen bij ere- divisieploeg Racing Mechelen, wordt hij 'The Flyer' genoemd) mocht Te Velde bij 91-93 en nog 8 seconden te gaan aanleggen vanaf de vrije worplij n. De teller bleef voor Te Velde op 45 punten steken (goed voor de topscorersprijs van het toernooi, met een kleine voor- ROTTERDAM - Ab Fafié mag blijven. Het bestuur van Feyenoord besloot gisteren de sprong op Bayer) en Racing Ant- oefenmeester ad—interim een contract voor volgend jaar aan te bieden als trainer—coach WDe Amsterdmnmers'hadden"de van <?e Rotterdamse eredivisieploeg. De bestuurders spraken zich er tijdens een vergade- punten in de rebound laten liggen, rm6 unaniem voor uit door te gaan met Fafie. „Er was geen beter alternatief aldus Aad waar Dillen en N'gandu nog enige van der Laan als woordvoerder van het college. „Naar rato van de middelen is dit de beste kruimels mochten oprapen. Verde- beslissing", digend werd spelmaker Jan Kra- Met het bekendmaken van het be- ROTTERDAM (GPD) - Olym pisch kampioen Carlos Lopes, Eu- we rond en de gesprekken met J o- Engelse bond gooide wat Jones be- nes verliepen voorspoedig", aldus treft roet in het eten, want een dag ropees titelhouder Gerard Nijboer, Hermens. „Maar het ging tenslotte later dan Rotterdam staat Londen De finale vormde de passende af sluiting van drie dagen heerlijk basketbal, waarbij op de slotdag de jeugd van Leiden andermaal stunt te. Ondanks de afstraffing door Ne derlands titelkandidaat en bekerfi nalist Amsterdam in de kruisfinale (70-117) toonde het team van coach Cees den Hollander zich in de strijd om de derde plaats onbe vreesd voor de gespierde spelers Okke te Velde kaapt weg voor de handen van Frank N'gandu Racing v&n Birmingham en met Martin Antwerp. Te Velde moest het in de finale afleggen tegen 'Flyer' Bayer. Abtspoel en Cornelis Klomp (10) (foto Holvast) naast een solide Richard van Poel- geest (29) in een driemansact wer den de Britten na een 44-34 achter stand bij rust bij 66-68 ingehaald. Leiden kwam uiteindelijk toch routine en kracht tekort om met name Tony Penny in de slotfase van het scoren af te houden, maar WENEN (SID) De terugkeer van Hans Krankl in het de 86-79 zege van Rainbow bete- Oostenrijkse voetbalelftal is onzeker door een spier- kende in feite 'winst' voor Leiden, ontsteking in het zitvlak. Is dat euvel tijdig verholpen. de Engelsman John Graham i Amerikanen Benji Durden en Jeff Wells zijn de trekpleisters van de Rotterdam marathon die volgende week zaterdag (20 april) plaats heeft. Vier van hen (Lopes, Nij boer, Graham en Durden) liepen al eens onder de twee uur en tien mi nuten. „En met de Spanjaard Anto nio Prieto hebben we een gevaarlij ke outsider binnengehaald", meent Jos Hermens, die verant woordelijk is voor het aantrekken van de atleten. De 27-jarige Prieto waagt zich in de Maasstad voor het eerst aan de 42.195 meter en heeft de 10 kilometer al eens in 27 minu ten en drie seconden voltooid. Jos Hermens heeft zich inge spannen om ook de Engelsman Steve Jones en de Australiër Ro bert de Castella te strikken. Samen met Lopes stonden ze vorig jaar oktober op het ereschavotje in Chi cago, waar niet alleen vorstelijke bedragen vielen te verdienen, maar ook fantastische tijden werden ge lopen. Jones liep er zijn wereldre cord van 2 uur, 8 minuten en 5 se conden. „Met De Castella waren niet door. De Castella was niet in op het programma. Hij wordt daar vorm en had een trainingsachter- in de gelegenheid gesteld de limiet stand en trok zich na de tegenval- te lopen voor de EK '86". lende WK-cross terug. Hij wil, als hij terugkomt, vooral sterk terug- Oud-atleet Hermens is in zijn nopjes met het gecontracteerde LIVERPOOL (DPA) - Twee vrouwen, die Zola Budd op een kwade manier bejegenden tij dens de strijd om het Engelse veldloopkampioenschap, zijn door de rechtbank van Liver pool veroordeeld tot geldstraf fen van bijna 350 gulden. Het tweetal had de uit Zuid- Afrika afkomstige atlete staan de gehouden en uitgescholden voor fasciste, alvorens hand tastelijk te worden. Budd staakte daarop de wedstrijd, maar zij werd desondanks uit gezonden naar de strijd om het wereldkampioenschap. Bloot- voets lopend won ze in Lissa bon de titel. Titelhouder Leiderdorp, eerder dan speelt de 32-jarige aanvaller volgende weel verrassend gewipt door Leiden, zorgde in de wedstrijd om de vijfde plaats eveneens voor veel span ning. Daan van Egmond haalde nog eens alle registers open en zijn 38 punten stonden aan de basis van een benauwde, maar zeer verdien de 73-69 zege op SSV Hagen. HANS JACOBS woensdag zijn zeventigste landenwedstrijd. Tegen stander is Hongarije, de leider in groep 5, waarin ook Nederland strijdt voor kwalificatie voor het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap in Mexico (1986). Hongarije is bijna verzekerd van deelneming. Oos tenrijk en Nederland strijden voor een herkansing, waarbij de eerste de beste kans heeft. Branko Eisner, de onlangs aangestelde bondstrainer, deed na zijn aanstelling een beroep op ervaren krachten als Erich Obermayer en Hans Krankl. De laatste twijfelde geruime tijd, maar de grijze spits van Rapid Wien, voorheen onder meer werk zaam bij Barcelona, gaf tenslotte toch gehoor aan de oproep van Eisner. Krankl, die 34 doelpunten maakte voor het Oosten rijkse elftal, speelde de laatste landenwedstrijd bijna twee jaar geleden. Vervolgens bedankte hij, omdat hij weigerde nog langer als middelpunt van kritiek te fun geren. De Oostenrijkse selectie van zestien spelers telt drie man in buitenlandse dienst: Walter Schachner (Torino), Kurt Jara (Grasshoppers Zürich) en Bruno Pezzey (Werder Bremen). r goed aan banden gelegd, want de Belgische coach was Kramer's vuurwerk (8 x 3) uit de door Ant werp verloren poulewedstrijd nog niet vergeten. Roland van Roer mund (20 punten) en Ron Hagman slaagden er niet in om Bayer aan banden te leggen en daarmee was Amsterdam verrassend kwetsbaar. Bayer had Antwerp van 21-14 te ruggebracht naar 41-41 bij rust, en na de hervatting liet de smaakma ker zijn prooi niet meer los. MANNHEIM - Het Nederlands ju niorenteam heeft gisteren tijdens het Albert Schweitzer basketbal- toernooi met 59-61 verloren van gastland West-Duitsland. De Oran- je-jeugd, met Leiderdorp speler Marcel Huybens en Leiden-junior Freek Bey, komt uit in de troo- stronde van het tweejaarlijkse toer- sluit, kwam voor Ab Fafié (44) het ^OOr einde aan een periode van onzeker- Pay| d6 TOfflbö heid. Hij toonde zich dan ook opge- togen. „Ik heb er geen moment wakker van gelegen, maar ik ben natuurlijk ook niet v£ weet het tenslotte nooit helemaal zeker. Ik vind dit de bekroning voor de inspanningen die ik hier vier jaar lang heb geleverd", was zijn eerste reactie. In zijn tweede keek hij alvast vooruit. Naar de wedstrijd van zon dag tegen MVV („waar ik met mijn gedachten nu alweer bij ben") Cruijff De tweede trainer, die het de Kuip tussentijds moest c men door het vertrek van Thijs Li- trainersmarkt. „Feyenoord bregts naar het Griekse Aris Salo- niki, verkeerde dit seizoen lang in het ongewisse over zyn toekomst, heel wat trainers afkomen. En dan volgende week maandag.' Óp Een Paar weken geleden nog, pol- is het nogal wat als je dan toch als kon hij er begrip voor opbrengen dat Feyenoord zich eerst wilde oriënteren. Betaalbare alternatie ven waren er echter niet. Van der Laan: „Buitenlandse trainers ver dienen salarissen die we niet kun nen betalen en op de Nederlandse markt was het de beste beslissing met Fafié door te gaan". De nu benoemde oefenmeester zelf vond het logisch dat het be stuur eerst had rondgekeken op de ten slotte een club waarop niet alleen landelijk, maar ook internationaal die dag heeft hij een onderhoud met het bestuur, waarin Fafié kan han Cruijff voor de schetsen hoe hij wil dat het elftal er ren functie volgend jaar moet uitzien. Op zijn ^eur, onder verlanglijstje prijken „één, of twee gerichte aankopen. Spelers die di rect inzetbaar zijn. Het liefst vedet ten, maar ik moet natuurlijk wel realistisch blijven. Zwakker mo gen we in elk geval nooit worden", ste het bestuur van Feyenoord Jo- eerste uit de bus komt", vond hij nieuw te creë- als positief punt. „Het salaris is nog functie van technisch direc- niet ingevuld, maar dat vind ik van Fafié dan zou gaan secundair belang. Als jongen uit de fungeren als veldtrainer. Na het be- voetballerij is voor mij het belang- dankje van Cruijff, vroeg het be- rijkste dat ik nu echt trainer van stuur „enige weken bedenktijd, Feyenoord word". „Met dank aan omdat er een nieuwe situatie was de spelers", voegde hij daar onmid- ontstaan in het denken over het be- delink aan toe, „want die hebben leid", aldus Van der Laan. me enorm gesteund". aldus Fafié, die zich als eerste doel leek erop dat Fafié aan net tt i l.- i te presteren dat lijntje werd gehouden, maar zelf V er Ster King heeft gesteld: „zo t LEIDERDORP - Allé ogen richtten zich gistermiddag op burgemeester M. van der Have (archieffoto rechts) toen de re gen met een flinke straal door het dak van de Leiderdorpse sportzaal 'Op Dreef op de speelvloer kletterde. Een forse april-bui dreigde de finale van het internationale basketbal- toernooi letterlijk in het water te doen vallen. De beminnelij ke burgervader werd er danig mee in verlegenheid gebracht want voor dè ruim 450 toe schouwers werd de wenselijk heid van een nieuwe sporthal, al jaren een heet hangijzer in de Leiderdorpse sportwereld, op pijnlijke wijze onderstreept. Koortsachtig overleg van de or ganisatoren met de burgerva der bracht geen oplossing voor het netelige probleem. Dweilen had geen zin, want het water bleef stromen en de in de haast neergezette afvalbak kon tij dens het spelen uiteraard niet in het veld blijven, afgezien nog van het gevaar voor slippartijen in het veld. Ceremoniemeester Pieter van der Vliet was er als de kippen bij om de burge meester, die volgende week met pensioen gaat, met zijn neus op de feiten te drukken: "U ziet, een tweede sporthal is geen overbodige luxe". Burgemeester Van der Have belde zelf met gemeentewer ken en met de organisatie werd de mogelijkheid van het aan brengen door de brandweer van een zeü besproken. De spe lers van Amsterdam en Ant werpen hadden zich inmiddels teruggetrokken in de (droge) kleedkamers, in afwachting van een seintje. De weergoden brachten uit eindelijk zelf uitkomst Terwijl- een gemeenteman op het dak op zoek was naar het 'lek' hield het op met regenen, zodat met ruim drie kwartier vertraging toch aan de eindstrijd begon nen kon worden. De burgemeester, die dins dagavond in zijn openings woord hét publiek opgeroepen had om donateur te worden van de plaatselijke basketbal- verening ("Als de nieuwe sport hal ér komt, dan is er voor de financiering veel geld nodig van de clubs*') had nooit kun nen-denken dat dat geld mis schien eerst nog nodig zou zijn voor de reparatie van het dak. „Hij ligt dan ook goed", liet e voerder Ben Wijnstekers de spelersgroep weten. „Dit is een goede beslissing. De hele groep is tevreden over hem. Ik heb in elk geval weinig kritiek gehoord, de sfeer is prima en er wordt goed ge werkt. Ik zou geen ander weten die Ab Fafié: 'Met dank aan de spelers'. beschikbare groep lopers beperkt is in een na-olympisch jaar, terwijl we bovendien concurrentie van Londen hebben", aldus de tegen woordig in een zwierig pak gesto ken Hermens. „Onze grote aas is nu Lopes, maar we gaan na de les van vorig jaar niet alles op één man zetten. Van records wil hij boven dien niets meer weten, nadat die poging vorig jaar in het honderd liep. Hij zal wel proberen een zo snel mogelijke tijd neer te zetten". In '84 was alles erop gericht om Lopes zijn wereldrecord te laten lo pen, maar hij haalde vanwege een plotselinge temperatuurstijging en het hoge begintempo niet eens de finish. De hoogst onregelmatig lo pende Tanzaniaan Gidamis Sha- hanga won toen in 2 uur, 11 minu ten en 12 seconden. „We hebben nu ook minder het accent op de Afrikaanse lopers gelegd", legt Hermens uit, want die zijn te wi spelturig en te snelle starters". Rotterdam is na Fukuoka, Bos ton, New York, Chicago en Tokio op papier de snelste marathon, al is het trouwens wel betrekkelijk, want gemiddelde tijden zijn na tuurlijk sterk afhankelijk van de kwaliteit van het deelnemersveld en dat is niet overal gelijk. Of Rot terdam qua tijden hoog blijft sco ren moet afgewacht worden, aan gezien het parcours totaal veran derd is. Voor het eerst in de vijfjari ge historie wordt de Maas overge stoken. „We kunnen nu spreken echte stadsmarathon", meent Gerard Rooyakkers, voor zitter van de organiserende stich ting. Bij het uitzetten van het nieuwe traject had Jos Hermens een be langrijke stem. Hermens: „Het par cours is niet zo vlak meer als vorig jaar, maar dat is alleen maar prettig voor de atleten, want zo kunnen ze vaker van ritme veranderen en ko men ze minder gauw stuk te zit ten". Om de lopers het zo goed moge lijk naar de zin te maken is ook aan details gedacht. Zo zal iedere deel nemer zich direct na de finish kun nen laven aan een bierpomp („Veel lopers hebben daar om gevraagd", aldus Rooyakkers), terwijl de voor de kopgroep rijdende autokara vaan zal worden uitgerust met 2,5 meter hoge uitlaten om de atleten uit de uitlaatgassen te houden. „Een misschien ook wel uit de wind", hoopt Rooyakkers. Er zullen ongeveer 5000 deelne mers aan de start verschijnen op de Coolsingel en Weena. Onder hen ook de Nederlanders Cor Lam- bregts, Peter Rusman en Marti ten Kate, van wie laatstgenoemde zijn eerste marathon loopt. De hoogst eindigende Nedelander krijgt een auto. De totale kosten van de mara thon zijn begroot op 811.000 gul den. HILVERSUM (ANP) - Marcel Pi ket is gisteren in de zevende ronde van de strijd om het Nederlands kampioenschap schaken voor jeugd tegen zijn eerste nederlaag opgelopen. Bas van de Plassche had na een goede partij in het eind- (archiefroto) sPel twee stukken voor een toren het beter zou doen. Er is trouwens nog een voordeel. Het geld dat an ders uitgegeven had moeten wor den aan een dure trainer, kan nu mooi worden gebruikt om een goe de linkermiddenvelder te kopen". Die roep om versterking deelt het bestuur. Van der Laan: „Vol mondig. Daar gaan we maandag verder over praten. Dan komen de technische zaken aan de orde. Wij zullen in de kas kijken wat moge lijk is, Fafié mag vertellen hoe hij zijn elftal ziet en wat hij wil". Fafié: „Eén of twee aankopen, die het geheel meer glans geven en een situatie creëren waarin zo opti maal gepresteerd wordt dat het be stuur zegt: we willen je ook na het volgende jaar houden". liet zich dat voordeel niet meer ontnemen. Henk Bruin kwam door een zege op Arthur van de Oude- weetering op gelijke hoogte met Piket. Van de Plassche, Van de Ou- deweetering, Jeroen Piket en Krudde volgen op een half punt met viereneenhalf punt. Bij de meisjes bleef Jessica Harm- sen ondanks een remise tegen An- ne-Marie Benschop eerste. CISTERNINO (DPA) - Johan van der Velde is donderdag zijn leiden de positie in de Ronde van Apuliè kwijtgeraakt aan Guido van Cal- ster. De Belg eindigde in de derde etappe, over 160 kilometer van Fa- sano naar Cisternino, op de tweede plaats achter zijn vroegere kop man, Giuseppe Saronni. Voor de Italiaan was dit al de vijfde over winning in het seizoen. Eerder won hij een etappe in de Ruta del Sol en de Ronde van Sicilië, de Trofeo Pantalica en het Vierazen-crite- rium. De wereldkampioen van 1982 lijkt hiermee over zijn inzin king van 1984, toen hij in het gehe le jaar slechts twee overwinningen behaalde, heen te zijn. Van der Velde eindigde in de etappe als vierde. In het algemeen klassement staat de Nederlander in Italiaanse dienst nu tweede met een achterstand van drie seconden op Van Calster. Sa ronni steeg door zijn zege naar de derde plaats op vier seconden van de Belg. HAARLEM (GPD) - Vanwege een dreigend dramatisch slecht finan cieel seizoen heeft Haarlem beslo ten niet over te gaan tot de aan koop van Ricardo Moniz. Het be stuur van de eredivisieclub is vol gens voorzitter Henk Hut niet in staat het gelimiteerde transferbe drag van 150.000 gulden voor de 20- jarige talentvolle huurling van Eindhoven op tafel te leggen. „We betreuren het, dat we deze beslis sing hebben moeten nemen, want ook wij hadden Moniz graag be houden. In het licht van onze fi nanciële mogelijkheden is deze aankoop echter een te groot risico. We hebben onvoldoende reserves om zo'n investering te doen", aldus de Haarlem-praeses. Zowel trainer Hans van Doorne- veld als Ricardo Moniz reageerden gisteren uiterst teleurgesteld op de mededeling van de clubleiding. Van Doorneveld: „Ik was er zo vast van overtuigd dat Moniz bij ons zou blijven dat ik mijn plan voor Knnlhnf het komende seizoen al had ge- xvuulliUA trokken. Moniz zou daarin een be langrijke ról spelen. In feite kan het nu weer helemaal opnieuw be ginnen". Voor Ricardo Moniz die zich bij Haarlem tot een uiterst waardevol le en technische hoogwaardige speler ontwikkelde kwam de klap zo mogelijk nog harder aan. „Ik be treur het in hoge mate, dat Haar lem mij niet kan kopen. Naast het feit dat ik het bij deze club erg naar mijn zin heb, is het vooral ook jam mer voor mijn ontwikkeling. Haar lem speelt technisch goed voetbal en in zo'n speltype voel ik mij thuis. De lijdensweg begint voor mij in feite nu opnieuw. Deson danks zal ik mij de laatste negen wedstrijden positief opstellen en trachten door goed te presteren de aandacht van andere clubs op me te vestigen. EINDHOVEN (GPD) - PSV hoeft het komende halfjaar niet op de terugkeer van Jurrie Koolhof te rekenen. De 25-jarige aanvaller, die al een jaar lang uit de roulatie is, werd vorige week vrydag opnieuw aan zijn knie geopereerd en heeft vier maanden rust voorgeschreven gekregen van de Vlaamse specia list Martens. Koolhof, die vorig jaar april een knieblesssure opliep, stond enkele weken geleden op het punt zijn rentree te maken toen hij in een uitwedstrijd bij de PSV-reserves zijn kruisbanden scheurde. „Zijn herstel vergt nogal wat. We wach ten maar af', aldus PSV-manager Kees Ploegsma. Hoewel de namen van Wim Kieft en Ruud Gullit in Eindhoven circuleren, is er by PSV nog geen beslissing genomen over een eventuele aankoop ter vervanging van Koolhof.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13