Teleur stelling na bezoek Moskou Gratis abonnement voor Mobil MC-cardhouders. Buitenlandse jongeren met partner gedupeerd Kruitfabriek breidt uit in Kollumerland Veel stress bij vrouwen werklozen Boswandelingen om publiek gevolg zure regen te tonen sm DONDERDAG 11 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Naar Gelderland, naar Griekenland, berg op, rivier al, de tucht in Allerlei lekkers en leuks om de lange reis ie verkorten Trekpaard en lastdier tegelijk: verantwoord aanhaken en opladen Gratis wdkomstpakket,,heet jaar korting, romer-voordeeltjes Win zo'n fantastische trip! jpÉSl Uw geluksnummer jS staat op uw MC-card Nederlands rakettenbesluit kritisch ontvangen MOSKOU (ANP/GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is teleurgesteld teruggekeerd van zijn bezoek aan Moskou. De kritische reactie van de Sowjet-Unie op het Nederlandse rakettenbesluit van 1 juni vorig jaar is hem tegengevallen. De bewinds man betwijfelt of de Nederlandse oproep tot wapenbeheersing effect zal hebben. De Sowjet-Unie had vooral kri tiek op het feit dat Nederland in het 1-juni-besluit ook de op Azië gerichte SS-20's meetelt. Van den Broek gaf dat inderdaad toe, maar verklaarde dat de SS-20 een mobie le raket is, die binnen korte tijd in plaats van op Aziëop West-Europa kan worden gericht. De teleurstellende resultaten van de reis van Van den Broek hebben het plaatsen van kruisraketten in Nederland weer wat dichterbij ge bracht. CDA-defensiewoordvoeder De Boer bevestigde die conclusie. Hij voegde eraan toe dat de Sowjet- Unie kennelijk een tegenoverge steld signaal heeft willen geven. Zij zijn niet geinteresseerd in wat Ne derland gaat doen met die plaat sing, aldus De Boer. De WD reageerde zeer teleurge steld op de resultaten van de reis van minister Van den Broek naar Moskou. Defensiewoordvoerder Evenhuis liet weten dat het aan de onwil van de Sowjet-Unie is te wij ten dat het bezoek niets heeft opge leverd. Als de feiten niet verande ren kan Nederland volgens de VVD niet meer ontkomen aan een positief plaatsingsbesluit. De PvdA'er Stemerdink ziet in de resultaten van de reis van Van den Broek een bevestiging van het standpunt van de PvdA dat het 1- juni-besluit alleen maar betekenis had i Nederland. „Nederland had het besluit een NAVO-actie- moe ten maken en dan hadden we het in kunnen brengen bij de onder- De gesprekken zijn niet meegeval len, aldus Van den Broek tijdens een persconferentie op Schiphol. "De reacties van mijn collega op het Nederlandse besluit waren, op zijn zachtst gezegd, weinig enthou siast". De minister was naar Moskou ge gaan om de Russen het rakettenbe sluit uit te leggen. De Sowjet-Unie vond dat besluit namelijk nogal complex en vanuit de Tweede Ka mer was er bij de regering op aan gedrongen om dat 'ingewikkelde' besluit dan maar te gaan toelichten bij de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromiko. Het rakettenbesluit houdt in dat Minister Van den Broek spreekt na zijn terugkeer op Schiphol zijn te leurstelling uit over zijn reis naar Moskou. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Buitenland- komen niet, omdat het minimum- e jongeren van wie de echtgenoot jeugdloon lager ligt. Pas op 23-jari- nog in een ander land verblijft, 2 door het strakke toelatingsbeleid bijna geen kans hun partner i ge leeftijd beschikt inkomen, dat aan de norm voldoet. Wie jonger is of geen inkomen uit Nederland te halen. Dat blijkt uit arbeid geniet, kan zijn partner niet enquête, die de werkgroep 'Stop de 1445-maatregel' onder naar Nederland laten overkomen. Uit de enquête blijkt, dat 92 pro- buitenlandse jongeren in ons land cent van de gehuwde buitenlandse heeft gehouden. De werkgroep be- jongeren tussen de 18 en 25 jaar staat onder meer uit vertegenwoor digers van de Raad van Kerken en de jongerenbewegingen van FNV en CNV. Buitenlandse jongeren moeten over huisvesting en een regelmatig inkomen beschikken voordat hun in een ander land verblijvende hu welijkspartner naar Nederland mag overkomen. Hun inkomen moet 1470 gulden schoon per maand verdienen. De meeste jongeren halen dat in- oud is. Slechts acht procent kan voldoen aan de inkomenseis van 1470 gulden. Volgens de werkgroep is dit toe latingsbeleid veel te strak. Zelfs een land als West-Duitsland dat be kend staat om haar beperkt toela tingsbeleid, hanteert soepeler re gels, aldus de werkgroep. Boven dien heeft de Tweede Kamer de re geling maar voor één jaar goedge keurd. Daarna zou een evaluatie plaatsvinden. De resultaten daar van zijn nog niet bekend. Rotterdamse politie gooit het roer om ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse gemeentepolitie wil de ko mende vijf jaar meer dan tot nu toe de drugshandel te lijf gaan, het vandalisme aanpakken en fraude bestrijden. De kleine criminaliteit, de heroineprostitutie en de over last die de handel in verdovende middelen met zich mee brengt, zul len eveneens extra aandacht krij gen. De politie wil op die manier een bijdrage leveren aan het terugdrin gen van de verloedering en de ver- Voor het verkeer zal de komende mindering van gevoelens van on- jaren minder personeel worden vrede en onveiligheid bij de Rot- vrijgemaakt. Zo zal de controle op terdammers. Al zullen deze de toe- de technische staat van auto's Volgens hem is de reorganisatie van taken uitsluitend en alleen be doeld om de service van het 3000 koppen tellende politiekorps aan het publiek te vergroten en er dich terbij te komen staan. Zo gaat de Rotterdamse politie, in navolging van Amsterdam, wijkteams sa menstellen. Al het voorkomende mende vijf jaar dat burgemeester werk binnen het in zes delen opge- Peper gisteren bekendmaakte, ook extra aandacht gereserveerd de aanpak komstige veranderingen niet middellijk den. In een beleidsplan voor de ko- minderen. „Het moet uit de lengte den lijve ondervin- of uit de breedte komen", zo lichtte hoofdcommissaris Blaauw de plannen toe. Tamils in Lochem en Oud-Gastel ondergebracht DEN HAAG (ANP) - Na Apeldoorn en Arnhem heeft -het ministerie van WVC voor de opvang van ge heugd gereageerd op de aangekon- vluchte Tamils nu ook met pen digde reorganisatieplannen bij het Rotterdamse politiekorps. splitste Rotterdamse gebied, wordt door zo'n team afgehandeld. Nu nog is het zo dat men voor aangifte van diefstal van een auto alleen op het hoofdbureau in het centrum van Rotterdam terecht kan. De gezamelijke politievakbon den in Rotterdam hebben Nederland op 1 november van dit jaar 48 kernraketten in Woens- drecht plaatst als de Sowjet-Unie op dat moment meer dan 378 SS- 20-raketten heeft staan. Het aantal Russische raketten is vastgesteld de hand van op 1 juni vorig jaar r de binnenlandse politiek door de NAVO gemaakte satelliet foto's Volgens Van den Broek heeft mi nister Gromiko echter geen duide lijk antwoord gegeven op de Ne derlandse vraag of de Sowjet-Unie bereid is het aantal SS-20-raketten tot 378 te bevriezen. Gromiko sprak de waarnemingen van de NAVO niet tegen dat er op het ogenblik 414 SS-20-raketten door de Russen zijn neergezet. Het besluit van partijleider Gor- batsjov om tot 1 november geen SS-20's meer te plaatsen, is volgens Van den Broek dan ook niet vol doende om Nederland te weerhou den van plaatsing van de 48 kruis raketten. Ook al komt de Sowjet- Unie voor 1 november met andere getallen, zo sprak de minister, Ne derland zal uit blijven gaan van de cijfers van de NAVO, omdat die al tijd betrouwbaar zijn gebleken, handelingen in Genève. Het is nu eens te meer duidelijk geworden dat de Sowjet-Unie feitelijk geen interesse heeft in die 48 kruisraket ten in Nederland", aldus Stemer dink. Van Aardenne krijgt adviseur DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken), te vens vice-premier, krijgt binnen kort een 'politiek adviseur'. De nieuwe functionaris krijgt de taak hem te steunen in zijn coördine rende functie tussen de WD-be- windslieden onderling en tussen ministers, fractie en hoofdbestuur. WD-voorzitter Kamminga maakte gisteren bekend dat hier voor de huidige fractiemedewer ker Steven van den Bergh, nu nog werkzaam voor de fractiecommis sies onderwijs en wetenschappen en WVC, is aangetrokken. In een interview in Vrij Neder land ontkent Kamminga niet dat de benoeming een gevolg is van de recente debatten over de positie van Van Aardenne in het RSV-de bat. Volgens de WD-voorzitter is de aanstelling van Van den Bergh nodig omdat Van Aardenne twee functies bekleedt, namelijk minis ter van economische zaken en vice- premier. De nu aangetrokken advi seur kan extra aandacht besteden aan de coördinerende taak van de bewindsman. In het verleden heeft de WD (vooral tijdens het kabinet-Den Uyl) zich altijd fel verzet tegen de benoeming van politieke advi seurs. Maar inmiddels hebben ook de bewindslieden Schoo (ontwik kelingssamenwerking) en Hoekze- ma (defensie) dergelijke adviseurs aangetrokken. En de vroegere staatssecretaris van defensie, Char les Schwietert, heeft de afgelopen twee jaar de exportbevordering ge propageerd voor staatssecretaris Bolkestein. UTRECHT Ruim voor het ge reedkomen van het officiële boek je over kroonprins Willem Ale xander, dat door Renate Rubin stein wordt geschreven in op dracht van de Rijksvoorlich tingsdienst, is gisteren in Utrecht het eerste werkje ober de binnen kort 18 jaar wordende kroon prins gepresenteerd. Burgemeester Vos van Utrecht kreeg het eerste exemplaar aan geboden van het boek „Willem Alexander 18 jaar". Daarna overhandigde zij het boekwerk aan vier van de vijf jongens en meisjes die op dezelfde dag als de kroonprins in Utrecht zijn gebo- Het boek is geschreven c Fred. J. Lammers (een bekend Oranje-publicist) en uitgegeven door de uitgeverij Perspectief. Volgens de uitgever heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gewei gerd medewerking te verlenen aan deze publikatie. Lammers heeft andere bronnen gebruikt en veel van zijn gege vens ontleend aan gesprekken met leraren van de prins op het Atlantic College in Engeland. Het boek werd in Utrecht ge- spresenteerd, omdat de kroon prins daar is geboren. Bij de pre sentatie pan,s zijn boek vertelde Lammers ovèr die bewuste dag in mei: in de kamer van de toen malige Utrechtse burgemeester De Ranitz werd de jonge prins bij de burgelijke stand ingeschre ven. Daarbij kreeg hij een zilve ren rammelaar aangeboden, die zo vreselijk zwaar was, dat hij er nooit mee heeft kunnen spelen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De directie van de kruitfabriek Muiden wil een vestiging bouwen in de Friese ge meente Kollumerland. Een woord voerder van de directie van Mui den Chemie BV heeft dit gisteren bekendgemaakt. Momenteel wor den besprekingen gevoerd met de verschillende overheden, aldus de woordvoerder. De fabriek wil de uitbreiding van de onderneming in Friesland op korte termijn rond hebben. Commissaris der Koningin Wie van de kruitfabriek in het Lau- Muiden Chemie kreeg voor uit breiding van de fabriek in Muiden geen toestemming van B en W in die plaats. Een illegaal opgetrok- Oud-Gastel en Lochem contracten gesloten. In elke ge meente is één pension aangezocht dat als opvangcentrum moet gaan dienen voor ongeveer 70 tot 100 Ta mils. Het bericht van het ministerie heeft de gemeente Oud-Gastel nog al overvallen, zei een gemeente woordvoerder. De gemeente is niet erg te spreken over de cqmmunica- tie en informatie van de kant van het ministerie. „Afgelopen donder dag hoorden wij pas van de plan nen van WVC. Dat vonden wij nog al laat", aldus de gemeentewoord voerder. Hoewel Oud-Gastel met een in wonertal van ongeveer 8.000 een groep van 100 Tamils veel vindt, zal de gemeente toch haar mede werking verlenen bij de opvang. Het pension is inmiddels vertim merd en nagekeken op brandvei ligheid. Ook de gemeente Lochem vindt een groep van 100 Tamils aan de hoge kant. De gemeente wilde verder geen commentaar geven in afwachting van een gesprek met WVC over de opvang. NIJMEGEN (ANP)- De veronder stelling dat de samenleving tole ranter wordt tegenover werklozen naarmate de werkloosheid toe neemt is onjuist. Werkloze man nen, maar ook hun vrouwen, on dervinden veel last van vooroorde len van anderen. Dat leidt tot veel stress bij vrouwen van werklozen of arbeidsongeschikten. Dat blijkt uit een onderzoek a ken bouwwerk moest van het col- twee studentes klinische psycholo- lege worden afgebroken. In de af gelopen twee jaar zijn vijf werkne- de Katholieke Universiteit Nijmegen, in opdracht van de pro- mers van Muiden Chemie omgeko- vinciale vrouwenraad Noord-Bra- door explosies, wersmeergebied, in de nabijheid van de militaire oefenterreinen. Ook het gemeentebestuur van Kollumerland, op wiens grondge- gel van Friesland reageerde giste- bied de fabriek uiteindelijk komt ren verheugd op het besluit van te staan, is blij met het besluit. Vol- Muiden Chemie. Zoals bekend gens burgemeester P. Visser bete- 1 meerderheid van het col- 1 Gedeputeerde Staten zich kent de komst van de onderne ming een belangrijke stap onlangs positief uit voor vestiging werkgelegenheid in zijn gemeente. Opvanghuis slachtoffers incest GRONINGEN (ANP) - In Gronin- twee jaar zal duren. Daarna wordt gen komt het eerste opvanghu voor seksueel mishandelde kinde ren. Het gaat daarbij om kinderen die het slachtoffer van incest ge worden zijn. Staatssecretaris Kor- te-van Hemel (justitie) zal het op vanghuis zaterdag 20 april symbo lisch openen. Het adres blijft ge heim omdat de initiatiefnemers willen voorkomen dat de kinderen daar door hun ouders worden op gehaald. Dit werd woensdag be kend gemaakt door coördinatrice B. Mij lof van het opvanghuis. Het opvanghuis is een'initiatief van de landelijke vereniging tegen seksuele kindermishandeling bin nen het gezin. Het opvanghuis in Groningen is een experiment dat bekeken in hoeverre ook elders i het land dergelijke opvanghuizen zullen worden gesticht. In het te huis is plaats voor acht kinderen tussen de 10 en 20 jaar. De kinde ren kunnen hier maximaal drie maanden onderdak krijgen. bant. Het eindrapport in Den Bosch aangeboden aan mi nister Brinkman (WVC). De studentes spraken met enke le honderden huisvrouwen in Noord-Brabant, van wie de man werkloos of arbeidsongeschikt is. Het ging om vrouwen in gezinnen met een traditionele rolverdeling. Opvallend is volgens de onder zoeksters, dat vrouwen geneigd zijn zich helemaal op de proble men van hun man te concentreren en daarbij zichzelf te vergeten. Vrouwen van werklozen verlie zen vaak contacten met vriendin nen en kennissen. Het is volgens de studentes belangrijk om er als vrouw voor te zorgen, contacten met anderen te blijven houden. „Vooral vrouwen in dezelfde situa tie kunnen tot steun zijn", aldus het onderzoeksverslag. Aanstaande zondag door het hele land: Bomen, aangetast door zure regen. DEN HAAG (GPD) - "Hoewel 's zomers de aangerichte schade van zure regen nog beter te zien zou zijn, is ook het voorjaar een goede tijd voor een landelijke wandeldag. We hebben nu te maken met de vooijaars-shock: als de knoppen op uitkomen staan, is al duidelijk waarneembaar hoe erg de bomen er aan toe zijn", aldus Thijs de la Court, medewerker van Bosala- larm. Op zondag 14 april zullen op ruim 80 plaatsen in Nederland door Bosalarm speciale wandelin gen worden gehouden om het pu bliek de gevolgen van zure regen met eigen ogen te laten zien. Deel name is gratis. Startplaats en tijd stippen voor de wandelingen kun nen worden opgevraagd bij de VVV- en ANWB-kantoren. „We willen mensen erop wijzen dat ze de zure-regenschade zelf kunnen herkennen aan onze bos sen. Het is nu nog niet te laat, we kunnen er met z'n allen nog iets aan doen. Maar je kunt .erop reke nen: als we op deze manier door gaan, blijft er niets meer van onze bossen over. Je kunt de situatie ei genlijk vergelijken met een zieke die in de wachtkamer van de dok ter zit. Genezing is nog wel moge lijk, maar dan moet hij wel snel zijn pillen krijgen". Op het eerste gezicht ziet het bos er door de ogen van niet-biologen of gewone wandelaars er redelijk (foto gpd) gezond uit. Als je echter goed kijkt, blijkt dat er angstaanjagende pro cessen gaande zijn. Met name bij de zogenaamde Douglas-spar. De ze spar die oorspronkelijk niet uit Nederland zelf komt maar is geim- porteerd uit Amerika, staat er „triest en treurig" bij. De takken hangen en even doet de spar den ken aan een slecht verzorgde ka mer-den die de levenslust heeft verloren. „Dit is een duidelijk exemplaar", roept Thijs de la Court enthousiast uit. „Kijk, hier kun je goed zien dat de spar zwaar is aangetast. Het is met name bij de Douglas-spar zo duidelijk waarneembaar omdat de ze boom het sterkst reageert op zu- re-regen". De boom lijkt niet meer krachtig genoeg zijn takken overeind te houden en er zijn allerlei 'nood- scheuten' waarneembaar. Een eer ste teken dat de spar het allemaal niet meer aankan. De noodscheu- ten worden gevormd doordat de spar bij de toppen niet meer uit groeit: daardoor gaat de boom op andere plaatsen uitgroeien en krijgt daardoor een spookachtig ui terlijk. De spar groeit niet meer recht naar boven maar vertoont ra re vergroeiingen naar alle kanten. Overal in Nederland zijn aange taste bossen te vinden, maar met name op kalkarme gronden zoals in de Friese Wouden, op de Sal- landse Heuvelrug, in Twente, op de Veluwe, op de Stuwwal bij Nij megen, de Utrechtse Heuvelrug, in Midden- en Oost-Brabant en in de Peel is het bos ernstig ziek. Kalk heeft namelijk een natuurlijke, remmende werking op de ziekte processen, veroorzaakt door zure regen. Niet alleen de naaldbomen lijden onder de nieuwe 'volksvijand'. Ook loofbomen zijn duidelijk de dupe van zure regen. Thijs de la Court laat zien aan de hand van een tekening wat een gezonde beuk is. „Het is jammer dat er zo'n exem plaar in dijt bos niet meer te vinden is, nu heb je geen natuurlijk verge lijkingsmateriaal. Het is zelfs zo erg dat we voor de 'prominenten'- wandeling (diverse kamerleden en vertegenwoordigers van het be drijfsleven) speciaal, een gezonde den uit een ander bos moesten la ten komen om te laten zien hoe erg het is gesteld met de bossen". De la Court verwacht veel van de boswandelingen die worden ge houden. „Nu al staat de telefoon bij ons roodgloeiend, diverse mensen willen zich nog spontaan opgeven als gids, maar we hebben reeds de beschikking over twaalfhonderd deskundigen". Het is de eerste keer dat er in Ne derland op zo'n grote schaal een landelijke wandeldag met een voorlichtend karakter wordt ge houden. Speciaal voor deze actie heeft minister Winsemius (milieu) 15.000 gulden uitgetrokken. Van dat geld zijn onder andere de gid sen opgeleid. Het MC Magazine verschijnt vier keer per jaar. Gratis voor elke MC-cardhouder. Vol voor delige aanbiedingen en tips. Informeer bij uw Mobil station hoe u MC-cardhouder wordt. Mobil Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5