Amex naar Adlercomplex In onze bus leert u de computer kennen. Jeugdboekenmanifestatie op gymnasium en Leidse pabo In den Vergulden Turk 'terug' Koe gevlucht Kleijne eerste kandidaat directeur sociale dienst Eerste huurder voor leegstaande fabriek MCU LEIDEN - Het ideëele kamerbu reau STIK, dat vorige maand zijn deuren weer heeft geopend, zoekt vrijwilligers. Het bureau kan met name hulp gebruiken bij kamerbe middeling, voor overleg met de ge meente en andere instellingen, bij het geven van adviezen aan huur ders en verhuurders en bij het voe ren van acties voor woningverbete ring. Op dit moment telt het ka merbureau vijf medewerkers. De STIK bestaat nu ongeveer an derhalfjaar. De Stichting heeft ge ruime tijd financiële en huisves tingsmoeilijkheden gehad. Door STIK zoekt vrijwilligers de verhuizing naar het pand Noordeinde 2 en door een over bruggingssubsidie van de gemeen te Leiden, lijken deze moeilijkhe den nu achter de rug te zijn. Het bureau heeft sinds zijn ont staan 50 mensen aan een betaalba re kamer geholpen. "Dat lijkt mis schien niet veel', zegt Rob Ver- sluijs van STIK, 'maar we moeten wel concurreren met de commer ciële bureaus. De stichting heeft zich onder meer tot doel gesteld om mensen te helpen die nergens terecht kunnen voor een kamer". De STIK staat tevens open voor klachten over verhuur van kamers. Het bureau is op werkdagen ge opend van 16.00 tot 18.00 uur voor het aannemen van vrije kamers en van 17.00 tot 18.00 uur voor huur ders. Het telefoonnummer is 071- 156174. Op dit nummer kunnen zich ook eventuele vrijwilligers aanmelden. LEIDEN - Wie langs het restaurant Wienerwald aan de Steenstraat rijdt, loopt of fietst, zal het mis schien opvallen dat de naam is verdwenen boven de ingang. Maar deze Wienerwald is dan ook niet meer. Het restaurant draagt weer de oude naam: In den Vergulden Turk. "We hopen dat aan het einde van deze week de oude naam en dus tegelijkertijd de nieuwe weer boven de ingang hangt", aldus be drijfsleider Van der Zeeuw. Wienerwald heten toen dit bedrijf voor vijftig pro cent eigenaar werd van het eertijds zo beroemde etablissement. Van der Zeeuw: "En sinds kort heeft Wienerwald zich teruggetrokken. Vanaf nu is Skol weer voor honderd procent eigenaar". "En toen dachten we dus ook: we nemen weer de oude naam aan, want ja, die naam was begrip in Leiden. We willen trouwens beetje teruggaan naar het verleden. Zo ligt het ook in de bedoeling om hier en daar veranderingen aan te brengen. De oude tijd moet weer helemaal terug komen". LEIDEN - Een koe heeft i gen in Leiden geprobeerd het lot in eigen handen te nemen. Terwijl het dier bij het slachthuis aan de Mare- singel uit een veewagen werd gela den, slaagde ze erin zich los te ruk ken. Ze nam de benen richting Ma- De koe kon pas in de buurt van het Vrouwenkerkplein worden op gevangen door straatmakers die daar aan het werk waren. Het dier werd tijdelijk 'geparkeerd' op het plein en vastgebonden aan een van de palen (zie foto) die de gemeente onlangs heeft geplaatst om het par keren van auto's op die plaats on mogelijk te maken. Schade heeft de koe tijdens haar vluchtpoging niet aangericht. Wel is zij er waarschijnlijk in geslaagd haar leven met enige tijd te rekken. "Als een koe erg over haar toeren is, wordt ze meestal teruggebracht naar de boer om vervolgens., enige dagen later, alsnog te worden ge slacht", aldus een woordvoerder van het slachthuis. (foto Holvast) LEIDEN - Drs. J.P.R.G. Kleijne is door B en W van Leiden als eerste op de voordracht geplaatst om de directeur van de gemeentelijke so ciale cienst, O. Scheepbouwer, te vervangen. Scheepbouwer werd per 1 janua ri van dit jaar tot plaatsvervangend secretaris apparaatszorg bij de ge meente benoemd. Sinds die tijd fungeerde Kleijne, die hoofd is van de maatschappelijke sector, als waarnemend directeur. Hij werkt sinds 1980 bij de sociale dienst in Leiden. Omdat een snelle vervul ling van de functie wenselijk was, besloten B en W tot gelijktijdige in terne en externe openstelling van de vacature. Als tweede op de voordracht staat mr. E. Biesbroek uit Maas sluis. Hij is nu chef van de afdeling wetstechnische advisering en toet sing van de gemeentelijke sociale dienst in Rotterdam. Hij vervult deze functie sinds 1981 en heeft als zodanig de leiding over zestig men- De gemeenteraad neemt binnen kort een beslissing over de benoe ming. De nieuwe directeur wordt ook hoofd van de afdeling maat schappelijke dienstverlening van de gemeente. Wellicht tijdelijk, omdat er een onderzoek gaande is naar de vraag of deze afdeling niet moet worden losgekoppeld van de sociale dienst. LEIDEN - Het bedrijf Amex Fashions verhuist over enkele maanden naar het voormalige Adlercom plex aan de Rooseveltstraat in Leiden. Dit textielcon- cern vestigt daar een kan toor en een klein distribu tiecentrum. Het is het eerste bedrijf dat een on derkomen vindt in het pand van de voormalige schrijfmachinefabriek Adler. Het gebouw, dat al sinds 1980 leegstaat, is enkele jaren gele den bij wijze van beleggingsobject gekocht door de Leidenaar J.A. Kempeneers. Amex Fashions is nu nog geves tigd in een pand aan de Lammen- schansweg, dat trouwens eveneens bezit is van Kempeneers. Dit pand wordt nu volledig verlaten. Kem peneers wist enige maanden gele den met Amex overeenstemming te bereiken over de verhuizing. In het Adlercomplex heeft Amex een ruimte gekocht van ongeveer 2000 vierkante meter. Het complex is 26.000 vierkante meter groot. Voor de resterende ruimte heeft Kempeneers nog geen huurders of kopers gevonden. "Dat heeft ook niet zo'n haast", meent hij. De voormalige schrijfmachinefa briek ondergaat op dit moment een grondige verbouwing om de vesti ging van Amex daar mogelijk te maken. Het is de bedoeling dat die verbouwing per 1 juli klaar is, stelt R. de Vree, administrateur van Amex Fashions. "We zijn zeer opti mistisch dat dat ook lukt", zegt hij. Met film, expositie en voordrachten ADVERTENTIE LEIDEN - Onder het motto 'Wat heet kwaliteit?' wordt op initiatief van het Stedelijk Gymnasum en in samenwerking met de Leidse Pabo volgende week een jeugdboeken manifestatie in beide scholen ge houden. Donderdag 18 april begint om elf uur in het gebouw van het gymna sium aan de Fruinlaan een film 'Gat in de grens' naar het gelijkna mige boek van Guus Kuyer. Regis seur Piet Schuitemaker zal een toe lichting geven en drie jeugdacteurs zullen wellicht aanwezig zijn. Na de vertoning treedt de leerhngen- band van het gymnasium op. Om één uur wordt hier een expo sitie over jeugdliteratuur geopend door de winnaar van de indertijd gehouden opstelwedstrijd: Bauke Bokma de Boer. Bovendien begint er een jeugdboekenrommelmarkt. Van kwart voor twee tot drie uur die dag zullen in het gymnasium vijf jeugdboekenauteurs (Martin Reints, Rita Törnqvist, Sjoerd Kuijper, 'Johanna Hell en Miep Diekmann) vertellen over eigen werk. Sommigen zullen eruit voor lezen, anderen zullen belangstel lenden begeleiden bij het schrijven van teksten. Om half vier zal de film 'Gat in de grens' opnieuw wor den vertoond. Op dat tijdstip zullen Miep Diek mann en Martin Reints in de Leid se Pabo aan het Galgewater met leerlingen van de pabo werken. Om half acht 's avonds houdt de rector van het gymnasium, Ok Roefs, voor de gemeenteraadscom missie voor onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie een voordracht over de waarde van le zen voor kinderen. Docenten, ou ders en andere belangstellenden zijn hierbij van harte welkom. Na de voordracht geeft het Speeltheater in de aula van het gymnasium een voorstelling van 'Hé, Amigo!', een Colombiaans ver haal. Het stuk, dat is geschreven in samenwerking met Siny van Iter- son, wordt gecombineerd met een poppenspel. Voordrachten In de Leidse Pabo zullen in de Onderzoek daaropvolgende week 's avonds om acht uuur voordrachten met discussie worden gehouden. De toegang is voor iedereen vrij. Maandag 22 april vraagt Volks krantrecensent Herman Tromp zich af of jeugdboeken tot de litera tuur behoren. Piet Bakker spreekt over de invloed van boeken op kin deren met als motto 'lezen is goed boeken niet'. Op dinsdag 23 april spreekt kin derboekenauteur Karei Eijkma. over de specifieke kanten van het schrijven voor kinderen. De literatuursocioloog prof.dr. H. Verdaasdonk zal woensdag avond de reikwijdte van jeugdlec tuur en -literatuur bespreken. Drs. H. Bekkering van de Universiteit van Nijmegen toetst in zijn voor dracht 'literatuuronderwijs, jeugd literatuur en kwaliteit' jeugdboe ken aan literaire criteria en poogt aan te geven welke dat zijn. Het slotforum op donderdag avond 25 april zet de rol van het onderwijs bij het lezen centraal. In het forum hebben zitting: me vrouw A. Meelis-Voorma, docente Nederlands aan de Leidse Pabo, de auteur Sjoerd Kuijper, Louki Cra- ma, leerkracht bij het basisonder wijs, drs. Chr. de Zoeten, leraar Ne derlands aan het Stedelijk Gymna sium en rector Roefs. De gezamenlijke manifestatie van Stedelijk Gymnasium en Leid se Pabo is bedoeld om de deuren van beide scholen voor de buiten wereld open te zeten, vooral voor de wereld van onderwijs en boek, aldus de organisatoren. De computer komt naar u toe. Bij Vroom Dreesmann of Dixons par keert binnenkort een speciaal inge richte Computer-Bus. IJ kunt dan ken nis maken met de Commodore home computer en programma's van de Micro computer Club Nederland. Een vrijblijvende ontmoeting, in een gezellige sfeer, kompleet met een kopje koffie. Voor deze ca. 3 uur durende oriëntatiecursus onder deskundige leiding betaalt u slechts f 45,-. Er worden dagelijks twee cursussen gegeven. Van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zo raken oud en jong (vanaf 8 jaar) wegwijs in de wereld van de computer. Kom in onze bus. U kunt nu al uw plaats reserveren bij Dixons en Vroom Dreesmann. Inlich tingen en reserveringen ook telefonisch bij Sector: 020-448810. Spelenderwijs wijzer bij V&D en Dixons. MÊ De bus staal bij Vroom Dreesmann in Leiden, Aalmarkt, op 18 en 20 april Een ander onderdeel van de Amex-holding, Amex Internatio nal, heeft eind vorig jaar de voor malige Zilverfabriek in Voorscho ten gekocht. Amex International overweegt nog steeds zich daar te vestigen. Er is echter nooit sprake van geweest dat Amex Fashions naar Voorschoten zou verhuizen. Twee schepen in botsing LEIDEN - Twee schepen zijn gis termiddag omstreeks 13.00 uur met elkaar in aanvaring gekomen bij de Wilhelminabrug, op het Rijn- Schiekanaal. De tot vakantieschip omgebouwde twintigtonner Baltic III kon, nadat de 44-jarige schipper uit Nieuwegein van de brugwach ter groen licht had gekregen, het met motorpech kampende jacht Viskus niet meer ontwijken. Volgens de politie heeft de 52-ja- rige Vleutense schipper van de Viskus de brugwachter niet met geluidsignalen duidelijk gemaakt, dat het jacht stuurloos was als ge volg van de motorstoring. Weer inbraak bij juwelier LEIDEN - Bij de juwelier Lucas van Leyden aan de Hoogstraat gis ternacht weer ingebroken. Een pla teau met veertig trouwringen, met een waarde van minstens 10.000 gulden, werd daarbij ontvreemd. Volgens de politie hebben de da ders een ruitje op de eerste etage met een steen ingegooid. Met be hulp van een trapje moeten zij daarna het plateau met de ringen uit de winkel hebben gepakt. terrein Zijloever DEN HAAG, LEIDEN - De bo dem van het terrein Zijloever in Leiden wordt door de provincie nog deze maand nader onderzocht op verontreiniging. Eerder onder zoek heeft namelijk aangetoond dat de grond er verontreinigd is door olie- en teerprodukten afkom stig van de voormalige scheeps werf Boot en een autosloperij. Het nadere onderzoek heeft tot doel om de verontreinigingsbron- (nen) vast te stellen en met name de verspreiding ervan. Daartoe zul len peilbuizen worden geplaatst en grond- en watermonsters worden genomen en geanalyseerd. Voor zover het onderzoek in tuinen van bewoners moet plaats hebben zul len die tijdig worden geïnfor meerd. Weeshuis (1) Het Leidse Heilige Geest- of Arme Wees en Kinderhuis heeft van 1583 tot 1961 aan de Hoog landse Kerkrgracht gezeten, in het gebouw waarin thans het museum van geologie is gehuis vest. Regent Nieuwenhuizen Se- gaar: "Het weeshuis was een sa menvoeging van twee tehuizen: de ene werd door de kerk gefi nancierd, de andere door de ge meente. Men besloot te gaan sa menwerken om financiële rede- "Nee, je kunt niet stellen dat het weeshuis in '61 werd opgehe ven; dat is feitelijk namelijk on juist. Er waren nog twaalf wezen over; zij verhuisden naar de Een tekening van het voormali ge weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Met een aankondi ging van de reünie. Rijnsburgerweg, naar de Lijster hof. Dat tehuis zit nu nog onder de paraplu van de Heilige Geest- of Arme Wees en Kinderhuis. Evenals een aantal andere orga nisaties. Maar inderdaad, dat grote weeshuis aan de Hoogland se Kerkgracht behoort tot het verleden". Eigenlijk had men het 400-jarig bestaan al een tijdje geleden moeten vieren, maar dat kwam er niet van, vandaar dat op 20 april de grote reünie gaat plaats vinden. Vanaf tien uur 's mor gens zijn de vroegere bewoners en bewoonsters welkom in het restaurant aan de Steenstraat. (Vroeger heette dat restaurant In den Vergulden Turk, toen een tijdje Wienerwald, binnenkort zal deze gelegenheid weer de ou de naam gaan dragen.) Hoe was het om in een ouder wets weeshuis te wonen? Oud bewoonster Rie Florijn heeft er een lied over geschreven. Het mes snijdt aan twee kanten: je wist je geborgen, maar het kwam ook voor dat je liever ergens an ders was. Zoals Rie Florijn dicht: "In het huis van onze jeugd, daar heerste droefheid maar ook vreugd". Of zoals een oud-wees het zegt: "Het was niet altijd even aangenaam, maar ook wij hebben een jeugd gehad". Weeshuis (2) Dik Paauw: "Je was nooit alleen, als je door de stad liep, dan ge beurde dat in groepsverband en alles riep ach en wee. De omstan ders bedoel ik, zo van: daar gaan de zielige weeskinderen, duide lijk te herkennen". Dirk Houwer: "Altijd in de rij ja, dat zal ik nooit vergeten en je kon je niet verzetten". Dik Paauw: "Privacy, om maar eens een woord van deze tijd te Ex-weeshuisbewoners Dik Paauw, Rie Florijn, Gerrie Boezaard e die naast je zat, dat wasje broer" Dirk Houwer (v.l n, geen denken aan. .In je eeriije was je alleen onder de de kens of pp de wc. Maar ja, alleen zijn, je wist ook niet wat dat was. Je voelde het wel aan, wat er soms aan je knaagde, maar het onder woorden brengen, ging niet". Dirk Houwer: "Ik denk ook niet graag terug aan die tijd, nee, echt niet. Ik weet nog wel hoe het was toen ik het weeshuis ver liet. Jongen, dat gevoel: van niets was je opeens alles". Dik Paauw: "Maar je was toch ook wel een beetje een wereld vreemde jongen toen je eruit kwam, is het niet? Ik bedoel, je was gewend dat alles voor je werd geregeld en opeens stond je op eigen benen in de wereld, moést je op eigen benen staan. Je kwam uit een besloten wereld". Dirk Houwer: "Ik wil overi gens geen negatief beeld schet sen van die tijd hoor. Kijk, ik heb die jaren niet positief ervaren, anderen wel. Zo gaat dat. Waar om ik naar die reünie toega? Om dat het mijn verleden is. Ik wil menssen terugzien, want vergeet niet: die jongen die naast je zat, dat was je broer". Dik Paauw: "Dat was één van de mooie dingen van het wees huis, dat je samen een blok vormde. In de oorlog hebben we samen wel tegen die NSB-jonge- ren, de Jeugdstorm, gevochten, om maar eens wat te noemen. Je moest wel zorgen dat de direc teur niets merkte, want dan ging je het cachot in. Dat was een soort cel op de slaapzaal, je eten werd door een luikje aangege- Dirk Houwer: "Ja, dat zijn weer van die dingen waar ik niet graag aan terugdenk. En meer jongens niet, hoor. Ik kom wel eens iemand tegen in de stad. Heeft dan ook in het weeshuis gezeten en wil er niets meer over horen. Zijn verzet richt zich dan niet tegen de andere jongens, maar tegen de toenmalige lei ding. En daar kan ik wel inko men. Wat ik weer niet goed be grijp, is dat sommige hun oude kameraden niet meer willen zien. Het blijft je verleden en er waren mooie kanten. Zoals ik al zei: die band". Weeshuis (3) Rie Florijn: "Iedereen zag: dat is een weeskind, wantje had een kale kop. En je kleren hè: alles in het grijs, zoals verpleegsters er vroeger bijliepen, grijsgeblokt schortje, hoge schoenen, zwarte capes. Je hoefde nooit te denken: wat zal ik vandaag nu weer eens aantrekken. En nummers had je. Ik was 929. Toen ik zeven was kregen we voor het eerst ge kleurde jurkjes. Eindeloos. Ik had een blauwgebloemd jurkje". Gerrie Boezaard: "De mijne was groen. Een verademing. Ja, wat had je nou! Je zat opgeslo ten, als het ware. Hoe de jongens leefden, daar kwam je niet ach ter. De deur zat op slot en de ra men waren van matglas". Regent Nieuwenhuizen Se- gaar: "Jongens geen zielige ver halen hè" Rie Florijn: "Dit zijn geen zieli ge verhalen, zo was het. En kijk, het is ook moeilijk om die ge schiedenis samen te vatten. Om maar eens wat te noemen: je kreeg goed te eten, beter dan de meeste mensen in de stad, maar daar stond dan weer tegenover dat je nooit alleen was". Gerrie Boezaarcl: "En je miste wel eens iemand tegen wie je kon praten als je iets kwijt wilde. Er was dan wel een goede band, maar iemand die dan alleen voor jou beschikbaar was...zo iemand ontbrak". Rie Florijn: "Probleem is na tuurlijk dat we alles vanuit deze tijd bekijken. Hoe voelde je je toen, dat gevoel kun je alleen maar benaderen. En dan zeg ik: je wist niet beter". Gerrie Boezaard: "Over één ding zijn we het in elk geval met elkaar eens: die reünie is leuk omdat je al die mensen weer te rugziet. Je hebt een gezamenlijk verleden. Voor die mensen ga ik ook, niet om verhalen op te ha len. Die kennen we allemaal wel". Weeshuis (4) Dirk Houwer: "En op zaterdag ging je naar de directeur. Als je werkte, moest je dan je loon af dragen en dan kreeg je van hem zakgeld. Vader noemden we hem". Dik Paauw: "Vader ja, het fa milie-idee". Gerrie Boezaard: "Op de ver jaardag van de directrice hadden we echt feest. Dan kregen we een glaasje limonade. Moeder heette Rie Florijn: "Moeder, inder daad, in hoofdletters. Als ik dat woord nu hoor, denk ik altijd nog: MOEDER". (Oud-bewoners die meer informa tie willen hebben over de bijeen komst op 20 april kunnen het vol gende nummer draaien: 071 - 767566.)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3