Gas en riolering in Westeindseweg Werkgroep op zoek naar werk Het speelse en leerzame karakter is gebleven Eisen Zoeterwoudenaren ingewilligd Lantarens in Leidse regio te laat aan PAGINA REGIO LEIDEN DONDERDAG 11 APRIL 1985 Leiderdorper J.H. van der Steen schrijft boek over geschiedenis scouting LEIDERDORP - De historie van de padvinderij is de grote liefde van de Leiderdorper J.H. van der Steen. Na 'Zo kwam scouting naar Nederland' en twee boekjes 'scouting in ansichten' is er opnieuw een boek over de oudste georganiseerde jeugdbeweging van ons land verschenen. Dit keer heeft de Leiderdorper ingehaakt op het jubileum van scouting dit jaar. '75 jaar scouting in Nederland', zo heet het voorlopig laatste werk van Van der Steen. De liefde voor de padvinderij zat er bij Van der Steen al vroeg in. Als verkenner is hij al begonnen met het verzamelen van alles wat er maar met de padvinderij in ons land en daarbuiten te maken had. Vooral insignes, naamband- jes van padvindersgroepen, bla den, ansichtkaarten en boeken behoorden daartoe. Dat verzamelen is Van der Steen al die jaren trouw geble ven. In de loop van ongeveer 30 jaar heeft hij een grote collectie opgebouwd. Maar het bleef niet bij verzamelen alleen. Ook de historie van de padvindersbewe ging kreeg grote aandacht van de Leiderdorper. Gesprekken Veel stof voor zijn boeken haalde Van der Steen uit de jaar gangen van de Nederlandse pad vindersbeweging. Maar het aar digste materiaal verzamelde hij toch bij de mensen zelf. In ge sprekken met een aantal leden van het eerste uur kwam de Lei derdorper veel te weten. Zelfs trok hij naar het Engelse Oxford. In 1910 had een Engelse een demonstratietocht door ons land gemaakt. Via een oproep met een foto, die in 1910 t(jdens dat bezoek in ons land was ge maakt, kwam Van der Steen in contact met een Engelsman die indertijd deel uitmaakte van die patrouille uit het land van de op richter van scouting, lord Baden Powell. Van de inmiddels hoog bejaarde Brit kreeg de Leider dorper zijn verhaal, maar boven- door Kees van Kuilenburg dien stond hij hem een aantal in signes en andere spullen uit die tijd af. Uit het boek van de Leiderdor per blijkt dat de padvinderij in het eerste jaar niet alleen tot de grote steden, zoals Amsterdam en Den Haag, beperkt bleef. Na de oprichting van de 'Neder- landsch Padvinder Bond' door de Amsterdamse journalist Gos de Voogt kwam er ook in meer dan 40 andere plaatsen in ons land belangstelling voor de jeugdbeweging. Moeders In Leiden werd een vereniging opgericht, die in een gymzaal op de Pieterskerkgracht haar onder komen had. Toen bleek dat de meisjes bij de jongensclub niet welkom waren, richtte enkele voortvarende moeders uit de sleutelstad voor de dochters zelf een vereniging op: de 'Leidsche Meisjesgezellen Vereeniging". Door grappenmakers al snel om gedoopt tot gezellige meisjes. In de jaren dertig sloeg het vuur over naar het platteland. Dat was niet in het minst te dan ken aan de wereldjamboree die in 1937 in Vogelenzang werd ge houden. Dankzij de brede be langstelling die dit evenement in ons land kreeg ontstonden op veel plaatsen padvindersgroe pen. Niet voor lang echter. Nog geen jaar na de Duitse invasie in ons land verbood de bezetter de padvindersbeweging. De hoofd kwartieren en clubhuizen wer den verzegeld, het dragen van uniformen en insignes verboden. De groepsleiders moesten opga ve doen van vermogen en bezit tingen. "Daardoor is ontzettend aardig materiaal verloren gegaan. Veel clubs raakten hun complete ar chief, waar een schat aan infor matie was opgeslagen, kwijt", al dus Van der Steen. Het verbod van de padvindersbeweging be tekende echter niet dat er ook niets meer gebeurde. Sommige leiders gingen in het verzet zoals Jan van Hoof uit Nijmegen. Deze voortrekker redde de Waalbrug door het onklaar maken van het springladingsysteem dat op de brug waas aangebracht. Daar door konden de geallieerde troe pen over de Waal trekken. Een dag later sneuvelde Van Hoof bij een andere actie. Later kreeg hij postuum de Militaire Willemsor de en Amerikaanse en Britse on derscheidingen. Op de brug her innert een monument nog steeds aan Van Hoofs optreden. "Daar mee wil ik niet beweren dat van uit de padvindersbeweging meer ondergronds werk werd gedaan dan door anderen", voegt Van der Steen daaraan toe. Brandweer Na de oorlog bleek dat de pad vindersbeweging nog springle vend was. Zoals een groep uit Leiden, die gedurende de oor logsjaren op het vliegveld Val kenburg als vrijwillige brand weer had dienst gedaan. Voor de ogen van de op het vliegveld ge vangen gemaakte Duitsers ver schenen de Leidse padvinders op de dag van de capitulatie in uniform op de basis". Overal waar de bevrijding in aantocht was of al had plaatshad, verschenen padvinders op straat. De uniformen pasten vaak niet meer, maar ze waren overal een symbool van de herwonnen vrij heid. De verkenners en voortrek kers hielpen overal waar nodig als gidsen van geallieerd verkeer, verplegers, bij opruimwerk- zaamheden, verkeersregeling en als koeriersdienst. Ook dat was spoedig verleden tijd en hervatte het leven weer zijn gewone gang. Voor de pad vindersbeweging betekende dit dat de draad, die zij in 1941 ver plicht had moeten laten vallen, weer kon worden opgepakt. Een belangrijk jaar voor de padvindersbeweging was 1973. Toen gingen de vier organisaties, de katholieke jongens en meisjes en de jongens en meisjes van het pad vinders verbond op in één overkoepelende organisatie. Aan een tijdlang gescheiden optrek ken kwam een einde. Naam Als Scouting Nederland gin gen de padvinders na 1973 ver der. Die naamsverandering bete kende nogal wat voor de vereni ging. De bekendheid die de pad vinders na al die jaren hadden opgebouwd verdween geleide lijk. Vaak vroegen mensen zich af, of de 'padvinderij' nog wel be stond. Scouting zei de mensen niets. Dat moet in het jubileumjaar veranderen. De activiteiten ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum zijn er vooral op gericht om de naam scouting dezelfde be kendheid te geven als de padvin derij indertijd. In al die jaren is de padvinderij betrekkelijk weinig veranderd. Het speelse en leerzame karakter van de vereniging is gebleven. Wat wel is verdwenen is het uni form. "Vroeger kon je aan de kle ding van de jongens en meisjes zien uit welk milieu ze kwamen. Het uniform in het weekeinde maakte daar een einde aan. Er waren geen rangen en standen. Bovendien was het een handig speelpak", zegt Van der Steen. ZOETERWOUDE - De huizen aan de Westeindseweg in Zoeterwoude worden aangeslo ten op het aardgasnet. De bewoners van dit gebied krijgen morgen een brief waarin wordt gevraagd of ze aangesloten willen worden. Tevens moeten de bewoners van dit 'afgelegen gebied' een overeenkomst ondertekenen waarin ze gedogen dat er leidingen in de grond gaan. Voor woensdag moeten alle bewoners van het Westeinde hun ja-woord hebben gegeven, anders gaat de aansluiting op het gas en het riool niet door. De tijdsplanning zou in gevaar ko men als op sommige percelen geen riolering en gas kan worden aange legd. De gemeente Zoeterwoude zou hierdoor een groot deel van de subsidie voor dergelijke projecten kunnen mislopen. Tot 1 juli betaalt het rijk de aansluiting op het riool. De aanleg van gasleidingen is mogelijk geworden door de riole ringswerkzaamheden aan de We steindseweg. De aansluitkosten kunnen worden gedrukt omdat er toch al een sleuf is gegraven. Bij de aansluiting van het buurtschap de Weipoort op gas en riolering werd de komst van het fietspad aange grepen om een einde te maken aan de 'vooroorlogse' toestanden op het gebied van de energievoorzie ning. Aansluiting op gas zal de We steinders evenveel kosten als Wei- poorters, namelijk 228 gulden per aansluiting. De eerste vijfentwintig meter pijpleiding is hierbij inbe grepen. Toeval Onverwacht zijn hierdoor een groot aantal eisen van de bewoners van het Westeinde ingewilligd. In een brief aan de gemeente hadden zij deze week onder meer een schriftelijke overeenkomst geëist over de aanleg van het riool. Ver der vroegen ze om de aanleg van gastoevoer. Ook de kwetsbare elektriciteitsleidingen zouden vol gens de brief in de grond moeten worden gestopt. Hierover praat het Energiebedrijf Rijnland vrijdag huizen het mes op de keel gezet. Ik vind dat niet correct", aldus Kruithof. Volgende week dinsdag praten B W van Zoeterwoude verder over de eisen van de bewoners van het Westeinde. Zij vragen vooral om een schriftelijke overeenkomst met de gemeente over de rechten en plichten van de bewoner die op de riolering wordt aangesloten. Tot dusverre heeft de uitvoerder, Fro- nik BV uit Mijdrecht, mondelinge overeenkomsten met de bewoners van de Westeindseweg. Stank den", aldus Van Kampen. Hij ver wacht dat de Westeinders de ver klaring van geen bezwaar zullen te kenen om het werk aan de riole ring te kunnen laten doorgaan. Bewoners van de Westeindseweg in Zoeterwoude kunnen binnenkort hun potje koken op aardgas. Op de foto is 'De Hel'te zien, het laatste stuk van het ka rakteristieke weggetje. (arch.efTotoi Oegstgeester alternatief voor mislukte initiatieven met de gemeente. Dat twee dagen na de handteke ningenactie al aan enige eisen van de bewoners van de Westeindse weg kan worden tegemoetgeko men, is volgens gemeentesecreta ris R. Kruithof "puur toeval". "Als we hun brief iets later ontvangen, kunnen we meteen 'ja' op de vraag om aardgas antwoorden. Het ge sprek met het EBR stond al een tijdje op de agenda", aldus Kruit hof vanmorgen desgevraagd. De brief heeft de gemeente "ho gelijk verbaasd". De bewoners "Stank voor dank", zo typeert Kruithof de stemming die bij de gemeente leefde na de ontvangst van de handtekeningen en het ei senpakket. "Wij dachten de bewo ners een dienst te bewijzen door de riolering snel aan te leggen. Nog maals, we hadden na de infor matieavond niet de indruk dat er bij de bewoners onoverkomelijk heden bestonden". Overigens weerspreekt de ge meentesecretaris een aantal zaken die gisteren door de woordvoerder van de Westeinde-bewoners in de ze krant werden genoemd. Zo zal de camping op het riool worden aangesloten. In hoeverre de indivi duele caravanhouders op dit riool worden aangesloten moet nog wor den besproken. "Maar het scheelt natuurlijk altijd voor de vervuiling van het oppervlaktewater of de Westeindseweg wel OEGSTGEEST - Een nog in het leven te roepen 'Werkgroep Stimulering Werkloosheidsbestrijding' gaat onderzoeken in hoe verre er in Oegstgeest nog nieuwe arbeidsplaatsen zijn te vinden. Een deel van de 450 Oegstgeester werklozen (gegevens november 1984) kan door het werk van deze groep wellicht aan een baan komen. Dit nieuwe initiatief is voortgekomen uit de WD-notitie 'Werkloosheid in Oegstgeest' die gister avond in de raadscommis sie voor onderwijs en wel zijn werd besproken. Hoewel in Oegstgeest al verschei dene initiatieven voor werklozen zijn genomen, vallen de effecten te gen. Genoemd kunnen worden het SJJO-project voor het beginnen van bedrijfjes en de huiskamerbij eenkomsten voor jongeren, geor ganiseerd door de gezamenlijke kerken. Dit laatste begon goed, maar leverde na een aantal zittin gen nog slechts één werkloze op die de bijeenkomst bezocht. Ook de vrijwilligersvacature- bank blijkt geen overweldigend succes te zijn. "Een schatting van tien mensen die gebruik maken van de 99 vrijwilligersvacatures is zeker niet te krap", schrijven B of niet worden aangesloten". Dat de gemeente de bewoners van het Westeinde zou hebben 'overvallen' met een 'bliksemactie', zoals Westeinde-bewoner C.J.A. van Kampen het uitdrukte, klopt volgens Kruithof van geen kant. "Wij overvallen niet. Als er een ver schil van mening over iets is, moe ten ze dat melden. Maar je moet niet wachten tot 9 april als de werkzaamheden al zijn begonnen". Het gevoel dat de Weipoort wel krijgt wat het Westeinde moet ont beren, is volgens Kruithof niet te recht. "Wij knokken voor elke in woner, we stellen niemand t Schaatsavond De Zoeterwoudse ijsclub houdt aanstaande zaterdag de jaarlijkse wendingen, geregisseerd door Hans Schipaanboord. Hoofdrol spelers zijn Ingrid Jansen, Harry Rolf, Jan Overduin en Hans Schipaanboord. Kindermiddag In het Leiderdorpse wijkcen- afsluitingsavond. Op deze avond trum Zijlkwartier kunnen kinde- worden alle prijzen van het afge- ren tot 12 jaar morgenmiddag te- lopen seizoen uitgereikt. Boven- recht. Er wordt een verhaal ver dien kan er worden 'nagekaart' teld over een zendeling, er kan over de hoogtepunten van het worden geknutseld "en nog veel voorbije schaatsseizoen. Vanaf ze- meer leuke dingen", zo belooft de ven uur wordt de jeugd in Don organisator, de Baptistengemeen- Bosco verwacht, om negen uur te Leiderdorp. Aanvang twee uur komen de ouderen en de mara- in het centrum aan de Van der thonschaatsers aan de beurt. hebben volgens Kruithof uitge- achter. Maar je moet natuurlijk Toneel breid de kans gehad hun bezwaren tegen de aanleg van riolering ken baar te maken. De gemeente had na de voorlichtingsavond in fe bruari de indruk dat de Westein ders tevreden naar huis gingen. De bewoners hebben ruim schoots de tijd gehad om te reage ren op de komst van de riolering. "Nu de eerste meters pijpleiding de grond zijn ingegaan, krijgen we niet met te onredelijke eisen ko men. Het is aan het EBR om te kij ken of er gas en electra kan komen. Als dat mogelijk blijkt, roepen wij natuurlijk ook 'hoera'". "Heel blij", toonde 'actievoerder' Van Kampen zich vanmorgen. "We hebben niet alles gekregen wat we hebben gevraagd, maar ik denk dat de meerderheid van de Westeinde- bewoners zich hierin wel kan vin- Toneelgroep Voorschoten speelt dit weekeinde de nieuwste Arme mensen 'Toneelwerkplaats' brengt r produktie in het vernieuwde Cul- genavond 'Arme Mensen' van tureel Centrum (Marijkelaan). Dostojewski op de planken van de 'Een zondag in Amsterdam', zo Leiderdorpse Muzenhof. 'Arme heet de voorstelling, die zowel op Mensen' gaat over een man, die zaterdagavond (acht uur) als op verliefd is en zich vreemd gaat ge- zondagmiddag (half drie) wordt dragen. De voorstelling begint om gespeeld. Het gaat om een spran- half negen in het sociaal-cultureel kelende komedie met verrassende centrum aan de Gordijnsingel. W in hun reactie op de WD-noti- tie. Op korte termijn zal de ge meente zich beraden over de toe komst van de vrijwilligersvacatu- rebank. Verder heeft het besluit van de gemeente om nieuw perso neel voor minder dan veertig uur aan te nemen slechts een beperkt aantal banen opgeleverd. De Werkgroep Stimulering Werkloosheidsbestrijding, die in mei begint, zal bestaan uit twee raadsleden, twee werklozen, twee werkgevers en een ambtenaar van de afdeling sociale zaken. Het stre ven is dat er in oktober een voort gangsrapport wordt uitgebracht aan de commissie onderwijs en welzijn. Behalve de suggesties van de werkgroep, zal dan ook het be staan van de werkgroep worden doorgepraat. Dit omdat de instel ling van de werkgroep gisteravond onder leden van de commissie on derwijs en welzijn op problemen stuitte. Waterhoofd G. van Eisen (PPR) is bang dat de werkgroep een 'waterhoofdcon structie' zal blijken te zijn. "Als B en W voorstellen hebben, laten ze die dan eerst in commissieverband bespreken en daarna de raad er over laten beslissen. Veel tijd en moeite kan dan worden bespaard. We moeten voorkomen dat er in Oegstgeest van alles wordt be dacht wat in feite al bekend is. Als de werkgroep wordt ingesteld, geef dan in elk geval geen tijdsklem mee, want daar is de ma terie te ingewikkeld voor", aldus Van Eisen. PvdA-commissielid M. Haasnoot heeft ook zo zijn twijfels over de werkgroep: "Veelal betekent het veel vergaderen, maar weinig re sultaat". M. de Vroomen-den Boer (CDA) vroeg zich gisteravond af of de werkgroep wel een lang leven beschoren is "omdat we in Oegst geest veel kortdurige werklozen hebben". WD-ster H.S. Hgjonides van der Meulen-Teuben meende dat er snel iets moet gebeuren: "We kunnen B en W niet opzadelen met de opdracht dat zij maar moeten bedenken wat er met de werklozen moet gebeuren. Dat is niet reëel". DONDERDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat, financiën, ruimtelijke ordening, open bare werken en verkeer, Personeelsza ken en Organisatie, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Psy cho' van Hitchcock, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Betrayal' van David Jones. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, mei- densoos, 19.30-21.30 uur; cultuurcafé, 21-1 uur. VRIJDAG Leiden LVC - Breestraat, reggae-optreden Eek- a-Mouse, 21 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde film voorstellingen, 11.30 en 15 uur, speur tochten, Gamelanbespeling, 14 uur. Rijksmuseum van Geologie en Minera logie - films met een geologisch onder werp, 14-17 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier - Van der Marckstraat, kindermiddag, 14-16.15 LEIDEN - Een kapotte schakelaar is waarschijnlijk de oorzaak ge weest van een stroomstoring bij het Energiebedrijf Rijnland. In ge heel Leiden, Oegstgeest, Wasse naar, Leiderdorp, Zoeterwoude en Leimuiden sprong daardoor de straatverlichting gisteravond een uur later aan dan normaal. Nor maal gesproken begint de openba re verlichting in deze tijd om tien over half acht te branden. Huizen en bedrijven hebben volgens het energiebedrijf van de stroomsto ring niets gemerkt. 'Hoogovenslakken in Haaswij k en Morsebelpolder niet schadelijk' OEGSTGEEST - De hoogovens lakken die in de Morsebelpolder en op het pad langs het Oegstgees- terkanaal in de nieuwbouwwijk Haas wijk zijn gebruikt, leveren geen ernstig of direct gevaar op voor de volksgezondheid. Dat be nadrukken burgemeester en wet houders van Oegstgeest in een me dedeling aan de raadsleden die in de commissie openbare werken zitten. B W hebben alle betrokken in stanties benaderd om uit te zoeken hoe de slakken, waarin zware me talen zitten, op de betreffende plaatsen zijn terechtgekomen. Het blijkt dat de polderafdeling Mid dengeest van het Hoogheemraad schap van Rijnland opdracht aan een aannemer heeft gegeven om de paden te onderhouden. Het Hoog heemraadschap was niet op de hoogte van het soort materiaal dat hiervoor werd gebruikt. Contact met de provincie leerde de gemeente dat het niet noodza kelijk is de hoogovenslakken te verwijderen. De aangebrachte hoe veelheid en de mate van schade lijkheid valt mee, zo kreeg de ge meente uit Den Haag te horen. Het Hoogheemraadschap bleek "ge schrokken" van het nieuws dat de milieu-onvriendelijke hoogovens lakken in dit gebied zijn gebruikt. In het vervolg zal Rijnland wat dit soort zaken betreft 'wat zorgvuldi ger handelen', zo blijkt uit de me dedeling aan de raadscommisie voor openbare werken. B W van Oegstgeest zullen hier door een brief aan het college van Dijkgraaf en Hoogheemraden nog eens op aandringen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen n NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurtaakplein 11,2221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2