Romantische liefde als cliché Expressie en sierlijkheid verenigd Expositie over een droombeeld in Arnhems Gemeentemuseum 'Jazz tussen wal en schip' Jenny Arean verrast met soloprogramma DONDERDAG 11 APRIL 1985 KUNST PAGINA 23 'Romantische liefde, een droombeeld vereeuwigd' tot en met 12 mei in het Gemeentemuseum Arnhem, Utrechtse- weg. Daarna in Haarlem, Breda, Alme lo en Eindhoven. Catalogus onder de zelfde titel verschenen bij uitgeverij SUN in Nijmegen. ARNHEM (GPD) - De kijkers naar de Amerikaanse televisieserie 'Dynasty' konden tijdens een van de laatste afleveringen Krystle Car- rington tot God zien bidden. „Laat me een lieve echtgenote en goede moeder voor mijn kind zijn", zo smeekte de zwangere Krystle. Kennelijk was de hulp van de Al machtige nodig om het huwelijk van de van secretaresse tot echtge note van een multi-miljonair ge worden hoofdpersoon in goede ba nen te leiden. Het op liefde geba seerde huwelijk speelt eveneens een belangrijke rol in Amerikaanse 'soap opera's' als 'Love Boat' en 'Hotel', en in die zin zijn ze een af spiegeling van de denkbeelden in de westerse maatschappij over de gehuwde staat. Seks voor het hu welijk mag dan zelfs in de televisie series, maar verliefdheid en romantiek vinden hun uiteindelij ke vervolmaking in dat huwelijk. Zo denken velen althans nog steeds. Waarom hele volksstammen nog steeds denken dat het huwelijk die vervolmaking in zich draagt, ter wijl de ongelukkige huwelijken en echtscheidingen toch anders uit wijzen, beantwoordt de tentoon stelling 'Romantische liefde, een droombeeld vereeuwigd', tot en met 12 mei in het Gemeentemu seum in Arnhem, niet. Wel wil de expositie aantonen wanneer dat idee ontstaan is, hoe kunstenaars er vooral in de vorige eeuw mee Stencilprenten van Mori Yoshitoshi. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1. Tot en met 12 mei. Ge dag gesloten. LEIDEN Prins Genji ontmoet te de mooie vrouw 's nachts op een kersebloesemfeest, zo ver haalt Murasaki Shikibu in haar fameuze vertelling 'Genji mono- gatari' (Japan, 12de eeuw). Er volgde een intiem, romantisch samenzijn. Toen de dageraad aanbrak moesten zij elkaar weer verlaten, echter zonder eikaars namen te hebben vernomen. Wel wisselden zij nog even ter herin nering aan de mooie lentenacht hun waaiers uit. Later kwam Genji er achter dat de dame in kwestie een bloedeigen tante van hem was, namelijk prinses Obo- rozukiyo. De moderne Japanse kunstenaar Mori Yoshitoshi (geb. 1898) beeldde haar uit op een van zijn prenten (zie foto). Zo te zien is het liefdesavontuur juist achter de rug en neemt zij (z)waaiend afscheid, de haren verward en een kimono los om haar heen geslagen. Niet alleen dit soort scènes uit het geromantiseerde midde leeuwse hofleven van Japan, maar ók theaterfiguren, strijders en andere mensfiguren, marktta- ferelen en goden, behoren tot de onderwerpen die de prentkun stenaar Mori in beeld bracht. Ter gelegenheid van Mori's 70- jarig kunstenaarschap verzorgde het Rijksmuseum voor Volken kunde in samenwerking met de Nederlandse Ambassade in Ja pan een overzichtstentoonstel ling, waarop een zestigtal van zijn stencelprenten uit de laatste vier decennia zijn te zien. De ex positie werd onlangs geopend in aanwezigheid van de ambassa deur van Japan in ons land, N. Nakashima. De opening werd verricht door mr. K. J. Cath, voor zitter van het College van Be stuur van de Rijksuniversiteit Leiden en tevens voorzitter van de Isaac Alfred Ailion .Founda hebben omgesprongen en dat het romantisch liefdesideaal nog steeds een grote rol speelt in deze tijd. Met die doelstelling sluit 'Ro mantische liefde' aan bij 'De kunst van het moederschap', de expositie die in 1981 ia Haarlem te zien was. Het ontstaan van de romantische liefde, gekoppeld aan de huwelijk se staat, ligt ongeveer in het mid den van de achttiende eeuw. Niet dat daarvoor geen liefdesidealen hebben bestaan, de koppeling met het huwelijk werd echter niet ge maakt. Dat de liefde de basis werd voor het huwelijk is te verklaren uit maatschappelijke omstandighe den. De noodzaak om uit economi sche motieven te huwen verdween door nieuwe bestaansmogelijkhe den als de handel en het ambtena rendom. Familiebanden werden losser en er ontstond een vrijere partnerkeuze. Wanneer economi sche noodzaak voor het huwelijk ontbreekt moet er wat anders voor in de plaats komen, zo stellen de samenstellers van de expositie. De echtelijke liefde ontstaat en vooral in de literatuur gaat deze een steeds grotere rol spelen. Betje Wolff en Aagje Deken schrijven 'Sara Burgerhart', Feith publiceert zijn 'Julia'. Beide boe ken belichten de romantische lief de die uiteindelijk bestendigd zou moeten worden in het huwelijk. Een huwelijk waarin de rollen dui delijk vastgelegd zijn; de man zorgt voor het inkomen, terwijl zijn echtgenote zich wijdt aan de kin deren; overeenkomstig beider na tuur. De kuise vrouw, die haar sek sualiteit alleen maar in dienst van haar echtgenoot hoort te stellen, is nu eenmaal zorgzamer ingesteld en tion. Deze stichting, welke zich op diverse manieren met de rela tie Japen-Nederland bezighoudt, heeft de tentoonstelling mede gefinancierd. Na Leiden zal de expositie doorreizen naar onder meer Groningen en Helmond. Een modern kunstenaar in het Rijksmuseum voor Volkenkun de is eigenlijk een vreemde eend in de. bijt. Normaal gesproken wordt daar immers alleen volks kunst (anoniem, traditioneel) ge toond. Voor Mori werd een uit zondering gemaakt: zijn werk bevat niet alleen veel traditionele thema's, maar is ook vervaardigd met een aloude techniek, name lijk de Kappazuri of stencildruk. Hierbij wordt gewerkt met uit papier gesneden stencils (sjablo nen), die om de beurt op het te bedrukken vel papier worden ge legd. Telkens wordt dan een verfafstotende pasta over de weggesneden (open) delen van het stencil gesmeerd. Daarna wordt het stencil weggenomen, en het vel met de gewenste kleur beschilderd. De verfafstotende pasta wordt elke keer weer met water weggespoeld. Al met al een soort omgekeerde zeefdruk techniek dus: bij de zeefdruk gaat het er immers om dat datge ne wat gedrukt moet worden, uit het sjabloonpapier wordt wegge sneden. Deze stencildruk-techniek is in Japan al vele eeuwen in gebruik, en wel in het bijzonder bij het drukken van textielpatronen. Mori is zelf ook afkomstig uit de textielwereld, waarin hij een gro te naam opbouwde als ontwer per van kimonopatronen. Hier aan voorafgaand had hij een op leiding gevolgd aan de Kawabata School of Fine Arts in de tradi tionele Japanse schilderkunst (Nihonga). In de jaren vijftig be sloot hij zich geheel toe te leggen op de vrije prentkunst, waarbij hij het aloude stencildrukprocé- dé in vrijwel ongewijzigde vorm ging toepassen. De grote kleurenprenten die de moederrol is voor haar wegge legd. De partners vullen elkaar aan, zo wordt er gedacht, en ieder heeft zijn eigen rol. De beeldende kunstenaars vol gen in hun werk de in de literatuur ingezette trend. Echtelieden wor den niet, zoals in de zeventiende eeuw in Nederland het geval was, uitgebeeld als twee individuen. De relatie die beiden met elkaar heb ben wordt duidelijk gemaakt: de man slaat zijn arm om zijn vrouw die op haar beurt naar hem opkijkt. Vrouwen mijmeren bij het lezen van een brief van de geliefde. Een repertoire dat in de vorige eeuw eindeloos wordt herhaald door nu veelal reeds 'vergeten' schilders. En niet alleen in de vorige eeuw, de huidige 'damesromannetjes' en de reclame maken gretig gebruik van het idee van de romantische liefde en de rol die daarin voor de vrouw en de man wordt weggelegd. Dat theorie en praktijk ook in de vorige eeuw niet hélemaal bij elkaar aan sloten bewijst een portret dat J. Kruseman in 1840 maakte van het echtpaar Van den Bergh van Heemstede. Onderzoek leerde dat mevrouw al vijf maanden zwanger was. Op het schilderij is daarvan (natuurlijk) niets te zien. De kracht, maar ook de zwakte, van een tentoonstelling als 'Ro mantische liefde' ligt in het feit dat het visueel gebodene in de eerste plaats aanwezig is om de idee er achter te verduidelijken. In dit ge val leidt dat tot een overvloedige aanwezigheid van teksten. De wil de museumbezoeker te overtuigen van de juistheid van de eigen ge dachte en stellingname ligt daar zeer waarschijnlijk aan ten grond slag. Ook de keus voor de schilde rijen is daaraan ondergeschikt en Le rendez-vous (1877) van P. Oyens. dat leidt tot 'veel van hetzelfde'. Kwaliteit speelt daarin een minder belangrijke rol, hoewel er enkele prachtige werken te zien zijn zoals een portret van een wanhopige vrouw van A. Stevens. Omdat de idee in de eerste plaats centraal staat is het ook niet ver wonderlijk dat er nogal wat educa tief materiaal voor scholieren bij de expositie is uitgebracht. Daarin wordt vooral gepoogd een relatie (foto GPD) met het heden te leggen. De idee dat het huwelijk de instelling is waar het romantisch liefdesideaal uiteindelijk het best tot zijn recht komt bestaat na 200 jaar nog steeds. Een idee ook die de ont plooiing van veel vrouwen in de weg kan staan en de ongelijkwaar digheid van de beide seksen uitein delijk bestendigd, zo zeggen de sa menstellers. Daarbij wordt ook een relatie gelegd met de rol die de vyouw in de reclame speelt. Daarin Huwelijksreis (1885) van C. Cap. zou de ondergeschiktheid aan de man ook telkenmale worden geac centueerd. Als gezegd, de kracht en de zwakte van 'Romantische liefde' liggen in de uitwerking van de idee. Daarbij ontspoort de tentoon stelling zo nu en dan in een te sterk accentueren van die idee en de juistheid daarvan. De hoeveelheid schilderijen, boeken, brieven en prenten die getoond worden over tuigen voldoende, zou je zeggen, (foto GPD) maar de teksten onderstrepen de boodschap hier en daar nog eens nadrukkelijk. Zo krijgt een schil derij met als onderwerp een paar dat van een huwelijksreis terug keert de bijna retorische vraag mee: „Heeft het verblijf elders hen wèl nader tot elkaar gebracht?" Het is jammer dat een expositie over een cliché als de romantische liefde op zo'n moment zelf een cli ché dreigt te worden. HENK MEUTGEERT DEN HAAG (ANP) - De Neder landse jazz-muziek valt tussen wal en schip door het huidige over- heidssubsidiebeleid voor de jazz. Dit vindt de nieuwe Stichting Jazz Produktie in Nederland (SJPN) die onlangs is opgericht. Het stuit de stichting tegen de borst dat de subsidiegelden voor jazz via de Stichting Jazz en Geïm proviseerde Muziek in Nederland (SJIN) hoofdzakelijk gaan naar ex perimentele, vernieuwende mu ziek, terwijl alle andere vormen van jazz-muziek buiten schot blij- De oprichting van de nieuwe stichting is een initiatief van pia nist-componist Frans Eléen, pia nist Roefie Hueting (Down Town Jazz Band), de altist Lex van Wijk, saxofonist Ferdinand Povel en de directeur van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouw directies Gerrit Tinholt. Het doel van de stichting is het bevorderen van uitvoeringen van niet uitdruk kelijk als experiment bedoelde vormen van jazzmuziek door Ne derlandse muzikanten op Neder landse podia. De SJPN wil hiervoor overeen komsten aangaan met impresa rio's. Er is tevens een subsidieaan vraag ingediend van ongeveer 175.000 gulden bij het ministerie van WVC om eventuele tekorten op de budgetten van door de im presario's te organiseren jazzuit voeringen te dekken. De Raad voor de Kunst zal binnenkort hierover advies uitbrengen. De stichting denkt op deze manier met relatief kleine bedragen een grote impuls te kunnen geven aan het Neder landse jazz-leven. MET BUS NAAR BALLET - Het Ned. Danstheater geeft vrijdagavond 19 april een voorstelling in het Circus theater, waar K&O-leden van kunnen profiteren. Wie zich tot één week voor de voorstelling bij het K&O-bureau van een kaartje verzekert, kan gebruik maken van de gratis bus van Leiden naar Scheveningen en terug. Op het programma staan een nieuw (jazz)bal- let van James Vincent, de Psalmen symfonie van Jiri Kylian en Stamping Ground van dezelfde choreograaf. In stencilprenten van Mori Yoshitoshi Minamoto no Yorimasa, een figuur uit het boek Heike Monogatari, betuigt zijn spijt (1973). <r0to pr). nu in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde worden getoond zijn in zware lijnen en heldere kleu ren opgezet en bézitten in het al gemeen een grote eenvoud en vlakheid. Soms is indringende expressie bereikt, vooral waar krijgslieden (m/v) en onderwer pen als 'omhelzing', 'verliefd ge fluister' en 'verdriet' zijn uitge beeld. Deze prenten behoren tot de indrukwekkendste op de ten toonstelling. Catalogus Verschillende voorstellingen zullen bij menige niet-Japanse bezoeker vragen oproepen. Ge geven titels en 'verklarende' bij schriften op de expositie bevat ten namen en begrippen die wei nigen iets zullen zeggen (kabuki, Heike-clan, Shintoïstische vosse- dans, Devische goden, Otsu- schilderingen, etc.). Meer achter grondinformatie kan gevonden worden in een alleszins fraai uit gevoerde catalogus, waarin te gen de 200 werken in kleur staan afgebeeld. De teksten zijn in het Engels en het Japans gesteld: het boek behoort eigenlijk bij een grotere overzichtstentoonstel ling die enige maanden terug in Japan was te zien. Mori's prentkunst vertoont hier en daar zeker moderne trek ken. Sommige platen bevatten zelfs overeenkomsten met wes terse kubistische werken, en va ker nog zijn art-nouveau-tenden- sen te bespeuren. De kunste naars signeert ook op moderne westerse wijze: Yoshitoshi Mori (voornaam-achternaam), terwijl het in Japan eigenlijk nog steeds algemeen gebruik is om je voor te stellen met achtereenvolgens achternaam en voornaam. En verder is zijn keuze voor uitge breide toepassing van de stencil druk-techniek in de vrije prent kunst alleszins een vernieuwen de daad geweest. Toch ogen de meeste werken vooral traditioneel, zowel wat de thema's als wat de vormgeving betreft. Afgezien misschien van een paar zeer expressieve pren Prinses Oborozukiyo, een vrouw met wie Genji zonder haar haam te vernemen (1976). ten met mensfiguren is Mori's werk wat niveau betreft echter weer niet vergelijkbaar met wat de beroemde Japanse prentge- schiedenis in het verleden heeft opgeleverd. Bij dat laatste denke men met name aan de verfijnde houtsnedekunst, die vooral in de 18de en 19de eeuw zulke fantasti sche hoogtepunten kende (Kita- gawa Utamaro, Katsushika, Ho- kusai, Ichiryusai Hiroshige). Sommige geëxposeerde prenten van Mori komen eerlijk gezegd niet uit boven het niveau van aar dige illustraties in kinderboeken of van de gemiddelde stripteke ning. Niettemin ztfii er ook veel sprekende platen, waarin krach tige expressie vaak op knappe wijze is verenigd met aangenaam ogende sierlijkheid. Het Rijks museum voor Volkenkunde biedt tot en met 12 mei de gele genheid om met het werk van de ze kunstenaar kennis te maken. Op gezette tijden worden er ook films vertoond over Mori" en Ja pan. ANTOON ERFTEMEIJER. Exposities Museum van Geologie en Mineralogie - 'Kijken met de handen' voor kinde ren van 6-12 jaar plus begeleiding, en schoolgroepen, t/m 14/4; zo t/m vr van 11-16 uur. Lak-galerie - Marion Busch, foto's, Christie van der Haak, schilderijen, t m 17/5, ma t/m za van 10-22 uur, zo van 10-17 uur. Leidse Beleg - foto's van Hanoi van Kees Planqué, tot eind mei; ma t/m za van 9-18 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Lies Was, aquarellen en teke ningen, Frits Stapel, kleinplastiek en portretten, t/m 14/4; vr, za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Bibliotheek Rijksuniversiteit - Oud- bulgaarse handschriften en fotopor tretten Bulgaarse dichters en schrij vers, t/m 24/4; ma t/m vr van 8-17 uur. Stof en Stijl - Nieuwe Rijn 29, stof- en behangontwerpen, t/m 13/4. Piggelmee - Janvossensteeg, Hol landse wolken gefotografeerd door Dick Seip, t/m 4/5; ma 11-18 uur, di, woe, vr van 9-18 uur, do tot 9-21 uur, Vrouwenhuis - pentekeningen van Ineke Bergh, tot 9/5; di en woe van 21-1 uur. De Lakenhal - schilderijen uit eigen bezit, rond het thema 'Leven in Lei den in de 17e eeuw', tot 9/6; di t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen vn 13-17 't Pand - Caeciliastraat 18, Annie God- dijn, schilderijen, Nienke Menalda, grafiek, Ria Roelofs, kijkkastjes en schilderijen, tot 18/5; za en zo van 12- 16 uur. Holiday Inn - expositie graficus Hans Hartzheim, t/m 1/5. Ars Aemula Naturae - Pieterskerk gracht, expositie van Ars leden, t/m 14/4; di t/m zo van 13-16 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - stencilprenten van Mori Yoshitoshi, 1 m 16/6; di t/m za, 10-17 uur, zo en feestdagen van 13-17 uur. Pourquoi-pas - Nieuwe Beesten markt, Marcia Krijgsman, schilderij en en tekeningen, tot 30/4; di, woe, do 8-22 uur, vr, za van 8-24 uur. zo 8-22 Unieke Produkten - Hooigracht, Ca- rel van Laere, kledingontwerpen, Carla Feijen, ontwerpen voor ka- doverpakkingen, tot 12/5; do en vr van 13-18 uur, za van 13-17 uur. Oegstgeest Kapsalon Jacques van Bellen - hand beschilderde eieren van Conny van Kooten, tot 13/4; di t/m do 9-18 uur, vr van 9-21 uur, za van 9-17 uur. Warmond Galerie de Pomp - Dorpsstraat, The ma Groen, 30 kunstenaars, diverse technieken, t/m 31/5; Fred Balhuizen, foto's, t/m 28/4; woe 10-12 uur, do, za, zo 14-16 uur, di 19-21 uur. Leiderdorp Leythenrode - Ries Kleijnen, kleuret sen/kleuretsen mét zeefdruk, dag van 10-20 uur. Wassenaar Auberge de Kieviet - Stoeplaan 27, aquarellen van Cornelie Arnold- Mees, t/m 25/4; dag. beh. ma, van 9-12 en 15-17 uur. Galerie Henk de Greef - Schoolstraat 27, Mado Schoolmeesters, schilderij en en Jeannet Veltman-Gaastra, kera mische vormen, t/m 11/4. Katwijk Katwijks Museum - schilderijen en aquarellen van Toon Koster; tot 18/5. 'Gescheiden vrouw op oorlogspad', soloprogramma van Jenny Arean. Piano: Martin van Dijk. Regie: Paul Vermeulen Windsant. Gezien op 10 april in het LAK. LEIDEN - Een vrouw van in de veertig hangt aan de piano; glas in de hand, de alcohol vertoont zijn eerste uitwerkingen. Het is flink doen in een proefschei- dingssituatie. "In ons huwelijk zaten kieren als een deur; daar kon makkelijk iemand tussenko men - zij zeker". De situatie is duidelijk: een proces - in haar eigen woorden - "onttruttiseren" kan beginnen. En van zich afbijten, dat zal ze! Zie daar ten voeten uit het meest opvallende thema van 'Geschei den vrouw op oorlogspad', het eerste soloprogramma van Jen ny Arean met aan de vleugel: Martin van Dijk. Jenny Arean schittert in dit ronduit heerlijke programma, waarbij je je eigenlijk steeds Jenny Arean (foto gpd) maar één ding afvraagt, waarom ze daar nu pas mee voor de dag is gekomen? Ze draagt teksten voor van Dimitri Frenkel Frank (bovengenoemd 'Piano-Bar' bij voorbeeld en een nummer over een alles-begrijpende 'Nieuwe zachte man'), Gerrit Krol, Dario Fo (een 'Sprookje'), Bertolt Brecht ('Marie Farrar') en zingt op liedteksten van onder ande ren Robert Long en natuurlijk Ischa Meijer (van wie ook het ti- tellied afkomstig is). Kwaliteit dus, gebracht door een eer steklas vakvrouw met een dijk van een stem. Toch zijn er bij alle waardering twee minpuntjes te noemen. Haar (nogal sterk aangezette) in terpretatie van Cole Porters 'Lo ve for sale' valt tegen, is een vreemd element in dit Neder landstalige programma (er wordt weliswaar ook nog een Grieks lied gezongen, maar dat moet het vooral van het vertaal-commen- taar hebben) en wordt gebracht in een onbegrijpelijk clichématig rood spotje. Jammer is ook, dat Jenny Arean pas aan het eind van haar programma via de collectebus een directere confrontatie met het publiek aangaat. Bij een op trede als dit zou ze minder to neelmatig de scheiding zaal-to neel intact kunnen houden. An ders gezegd: wat minder voor drachten, wat meer 'echte' confe rences - het zou de sfeer nog meer ten goede komen. Daartegenover staan echter ve le schitterende nummers, waarin met nuchtere, ironische en vaak spottende blik naar ons aller ge tob in relaties wordt gekeken. Het gebeurt trouwens niet vaak, dat een dergelijk cabaret achtig programma in het gister avond vrijwel uitverkochte) LAK te zien is. Voor liefhebbers van wat men merkwaardigerwij ze de kleinkunst noemt is dit dus goed nieuws. De ban, die het LAK over deze theatervorm uit gesproken leek te hebben, be staat niet (meer). WIJNAND ZEILSTRA.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23