LEIDSCH DAGBLAD Wilde actie machinisten: hoofdstad zonder treinen ©HMME Albaanse leider Hodja overleden Stemifraude van 216.000 gulden 'Dag lang geen tv en radio' Onderzoek naar dood van zes bejaarden in Haags verzorgingshuis Protest tegen steeds hetzelfde traject Twee honden vergiftigd in Voorschoten een vlot leren jack? see Morris before you buy VAN DEN BROEK Dagschotel DONDERDAG 11 APRIL 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37675 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar- Adj. hootdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Staking voorbereid HILVERSUM (ANP/GPD) - De omroepbonden bereiden een 24 uursstaking op radio en televisie voor, vermoedelijk voor volgende week woensdag Daarmee willen ze minister Brinkman (cultuur) dwingen terug te komen op zijn afkeuring van de omroep-cao. Dat is gisteren namens alle be trokken bonden bekend gemaakt door onderhandelaar Van Zwe den van de Dienstenbond FNV. Ongeveer tweehonderd leden van de dienstenbond stelden zich gis teren tijdens een vergadering vrijwel unaniem op achter het voorstel de radio- en tv-uitzendin- gen stil te leggen, een dag voordat de minister vragen over deze kwestie beantwoordt in de Twee de Kamer (naar verwachting vol gende week donderdag). Tot de stakingsdag zijn er geen verdere prikacties te verwachten. Het cao-akkoord behelsde een 36-urige werkweek die 200 extra arbeidsplaatsen zou opleveren. Volgens bonden en werkgevers was dat mogelijk binnen de be groting voor de omroep, maar mi nister Brinkman voorziet een ver hoging van de omroepbijdrage en heeft het akkoord afgekeurd. DEN HAAG (GPD) - Het Open baar Ministerie is een gerechtelijk onderzoek begonnen naar de dood van zes bejaarden in het Haagse verzorgingshuis De Terp. De be jaarden zijn in de afgelopen twee jaar onder verdachte omstandighe den overleden. Inmiddels zijn een arts en drie verpleegkundigen gearresteerd. De vier verdachten zijn in voor lopige hechtenis genomen op ver denking van strafbare levensbeëin diging en valsheid in geschrifte. Het is nog onduidelijk of de bejaar den op eigen verzoek van het leven zijn beroofd (euthanasie). De gear resteerde arts heeft tot nu toe geen enkele verklaring willen afleggen. De zaak kwam eind' vorig jaar aan het licht, toen aangifte werd gedaan van diefstal onder de bewo- ners van het tehuis. De diefstallen werden niet opgelost. Wel kreeg de politie informatie over dubieuze overlijdensgevallen. Bovendien bleek dat ook de GG en GD al een onderzoek was begonnen naar aan leiding van klachten over de medi sche behandeling van de bewo- In overleg met de regionaal in specteur voor de volksgezondheid werd de medische administratie van het huis gecontroleerd. De po litie ontdekte zes gevallen waarbij twijfel over de doodsoorzaak be stond. Volgens officier van justitie mr. B. Vermeulen was in deze ge vallen de medische verslaglegging onzorgvuldig en waren er twijfels over de toediening van medicijnen. Als hoofdverdachte wordt een 32-jarige hoofdverpleegkundige beschouwd, die volgens een oud- medewerkster als enige de be schikking had over de sleutel van het kastje met vergiften. Hij wordt ervan verdacht met behulp van medicijnen het leven van de be jaarden te hebben beëindigd. Twee verpleegsters, 26 en 30 jaar oud, zouden hem daarbij hebben gehol pen. Deze drie werden vorige maand gearresteerd en verblijven nog altijd in voorlopige hechtenis. De arts werd pas deze week aan gehouden. Hij wordt verdacht van valsheid in geschrifte door onjuiste overlijdensverklaringen te onder tekenen. Er wordt nog onderzocht of de arts daadwerkelijk bij de dood van de zes bejaarden betrok ken is geweest. De arts wordt mor gen voorgeleid aan de rechter-com- AMSTERDAM (GPD) - Een wilde actie van machinisten en conducteurs van de Nederlandse Spoorwegen in Am sterdam heeft ertoe geleid dat er vanmorgen tot kwart voor acht geen trein vanuit de hoofdstad is vertrokken. Ook in Hoorn weigerden machinisten en conducteurs hun werk te doen. De aangekondigde acties van machinisten elders in het land, zoals in Utrecht en Alkmaar, zijn niet doorgegaan. Het streekvervoer kreeg door de acties meer reizigers te verwerken, maar de wachttijden bij de bussta tions vielen mee. De treinreizigers bleken goed geïnformeerd over de NS-actie: pas tegen half acht werd het wat drukker in de hal van het Centraal Station en op de perrons, terwijl de actie toch al om vijf uur was begonnen. De actie van het rijdend NS-per- soneel in Amsterdam was bedoeld als een 'schot voor de boeg' voor de onderhandelingen vandaag met de directie en de ondernemingsraad. Daar staat als voornaamste punt de 'decomplicering' op de agenda; machinist en conducteur moeten op vaste trajecten gaan rijden. En deze sterkst georganiseerde werk- nemersgroep binnen de NS heeft daar grote bezwaren tegen. De decomplicering is opgezet om in geval van storingen de trei nenloop minder in de war te stu ren. De omloopschema's van het rijdend personeel worden op die geld te verzamelen voor e x collega die met foto ANP) Uw oude bankstel is nog enkele dagen (t/m 13 april) bij Hulshoff wonen veel geld waard. Bij aanschaf van nieuwe zit meubelen betaalt Hulshoff wonen u f. 100,- per ingeruilde zitplaats. Bij 5 zitplaatsen dus f. 500,- voordeelü! Leiden; Nieuwe Rijn 48, tel. 071-133100 WENEN (AP/DPA/Rtr.) - De Al baanse partijleider Enver Hodja is vannacht om kwart over twee overleden. Dat heeft het officiële Albaanse persbureau bekendge maakt. Hodja was 76 jaar oud. Over zijn gezondheidstoestand deden al geruime tijd geruchten de ronde. - Enver Hodja, geboren op 16 ok tober 1908, richtte in 1941 de com munistische partij van Albanië op, die hij sindsdien onafgebroken heeft geleid. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij de aanvoer der van het verzet tegen de Ita liaanse en Duitse bezetters. Hij re geerde zijn land sinds de bevrij ding in 1944. Hodja was daarmee de langst regerende communisti- jaren steeds vaker als leider i sche leider in de wereld. Paus aanvaardt ontslag van Dom Helder Camara VATICAANSTAD - Paus Johan nes Paulus II heeft, na een jaar te hebben gewacht, de ontslagaan vrage aanvaard van de bekende aartsbisschop van Olinda en Recife in Brazilië, Dom Helder Camara. Camara is in februari 76 jaar ge worden. Hij heeft zijn bisdom meer dan twintig jaar geleid. Tot zijn opvolger is benoemd de (Van een onzer verslaggevers) gestorven na het eten van vergif. Ze hadden rondgeneusd bij het hertenkamp nabij het N.S.-station. De eigenaren van de honden zagen dat ze daar iets aten, wat is niet be kend. Volgens dierenarts Westgeest moeten de honden, gezien de spier krampen en de snelle dood, het vergif strychnine hebben gegeten. De Voorschotense politie, die door de eigenaren en de dierenarts was gewaarschuwd, heeft de omgeving van het hertenkamp onderzocht, maar constateerde geen bijzonder heden. Hodja nam in 1960 stelling tegen de Chroetsjov-doctrine van vreed zame coëxistentie. Albanië wend de zich af van de Sowjet-Unie koos in het ideologisch conflict tussen Rusland en China partij voor Pe king. Het streng stalinistische regime in Tirana, waar godsdienst is ver boden, verkeert al jaren in een groot internationaal isolement. Het verbrak enige jaren terug ook de betrekkingen met China. Slechts met Griekenland, Turkije en Italië is er een zekere samenwerking. Als waarschijnlijke opvolger geldt de in 1982 tot president geko- Ramiz Alia. Hij trad de laatste manier ook minder ingewikkeld en bij dreigende storingen in de trei nenloop kunnen op drukke knoop punten eerder maatregelen geno men worden. Op langere termijn is er ook een bezuinigingseffect; ma chinisten hoeven niet meer elk treintype te kennen en daarmee is de inschaling van de machinist ook veel lager. Personeel Van der Giessen legt werk neer ROTTERDAM (ANP) - Honderden personeelsleden van de werf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel hebben vandaag te gen het middaguur het werk neer gelegd. Zij eisen van de directie dat duidelijkheid over de toekomst van de werf, na de tegenvallende steunmaatregelen van de regering. Minister Van Aardenne maakte gisteren bekend dat Van der Gies sen, de enige bouwer van grote zee schepen in Nederland, nog maar twee jaar op rijkssteun (in totaal 45 miljoen gulden) mag rekenen. Minister Van den Broek te leurgesteld na bezoek aan Moskou. PAGINA 5 Verzet in Cambodja krijgt steun van de Verenigde Staten. PAGINA 7 Kabinet is bereid de scheepsnieuwbouw nog twee jaar hulp te bieden. PAGINA 9 Leiden moest de nationale basketbaltitel aan Den Bosch laten. PAGINA 13 Romantische liefde in Arnhem en Japanse pren ten in Leiden. PAGINA 23 Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 Twee Leidenaars opgepakt voren en hield in plaats van Hodja de belangrijke redevoeringen over economie en politiek. Regen en wind Half tot zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend buien, in de loop van de avond van het westen uit regen. Mini mumtemperatuur 5 graden, middag- temperatuur ongeveer 9 graden. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind draaiend van west naar zuid. 12 april 1985 Zon op 6.50 uur, onder 20.32 uur. Maan op 4.32 uur, onder 11.34 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.05 en 22.01 uur, laagwater om 4.29 en 17.25 uur. 11 t[m 21 april dagelijks 10-17 en 19-22 uur p zaterdag en zondag 10-17 uur AMSTERDAM FOB Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Industriebond heropent overleg-Akzo ARNHEM/SASSENHEIM (GPD) De Industriebond FNV wil op korte termijn toch verder praten met Akzo-Nederland (23.000 werk nemers) over een nieuwe cao en ziet voorlopig af van een ultima tum aan het concern. De Industrie bond heeft dat besloten na raadple ging van haar kaderleden bij de Akzo-bedrijven, waaronder Sik- kens in Sassenheim. FNV-onderhandelaar P. van der Linden zei dat de bond mogelijk morgen al Akzo over nieuwe voor stellen zal polsen met betrekking tot een principe-overeenkomst over herverdeling van werk en een compromis over de verdere (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwerking met de fiscus en de sociaal rechercheurs twee Lei denaars opgepakt die voor ruim 216.000 gulden steunfraude op hun geweten hebben. De 42-jarige man genoot sinds 1977 een uitkering, terwijl hij voldoende inkomsten had uit koppelbaaspraktijken, au tohandel en heling om op grote voet te leven. Zijn 40-jarige ex- echtgenote ontving sinds 1982 ten onrechte een uitkering. De zaak kwam aan het rollen toen de politie de man vorige maand aanhield omdat hij werd verdacht van heling van door junks gestolen goederen. In zijn woning en auto werden voor enke le duizenden guldens van diefstal afkomstige goederen gevonden. De fiscus en de sociaal recher cheurs zijn in het onderzoek be trokken toen duidelijk werd dat de man van een uitkering leefde, maar desondanks een riante limousine voor de deur had staan. Bovendien had de man nog on langs een caravan van 35.000 gul den gekocht en contant betaald en zijn dochter een auto cadeau ge daan. De auto van de Leidenaar heeft de fiscus inmiddels man ruim 160.000 gulden gemeen schapsgeld in zijn zak gestopt zon der daar recht op te hebben. In 1982 liet het echtpaar zich scheiden waarna de vrouw gewoon bij de man bleef wonen. Vanaf die tijd heeft zij een uitkering ontvangen en de sociale dienst voor in totaal ruim 55.000 gulden opgelicht. atfta Het Amerikaanse dagblad VlTTT' The Washington Post ont- "J hulde begin deze week dat in de Sowjet-Unie de opvolger wordt getest van de SS-20-raket. Dit nieu we wapen, dat door het Amerikaanse ministerie van defensie voorlopig SS- 28 wordt genoemd, is sneller en nauwkeuriger en daarom bedreigen der dan zijn voorganger. Mocht op 1 november echter blijken dat Moskou minder dan 378 SS-20's heeft ge-, plaatst, bijvoorbeeld omdat deze ver ouderde raket op grote schaal is ver vangen, dan plaatst Nederland geen kruisraketten. Die absurde situatie is het gevolg van het veelbesproken 1-juni-besluit waarin de plaatsing van raketten in Nederland afhankelijk is gesteld van het aantal SS-20's. De Nederlandse regering dacht op die manier een ge baar van goede wil te maken in de richting van Moskou. Dat gebaar is door minister Van den Broek (buiten landse zaken) tot dusver alleen in de wandelgangen van de Verenigde Na ties bij zijn collega Gromiko toege licht. Deze noemde het 'gecompli ceerd' en liet zijn woordvoerders later bij voortduring herhalen dat de Sow jet-Unie eigenlijk weinig van het Ne derlandse besluit begreep. Ondanks druk van zijn eigen CDA heeft Van den Broek in dat gegege- ven nooit aanleiding gezien zijn visie zelf in Moskou toe te lichten. Nu dat deze week tenslotte op uitnodiging van Gromiko toch is gebeurd, is de bewindsman teleurgesteld en som ber, omdat de Sowjet-Unie niets in het besluit ziet. Hij toonde zich daar over gisteren zelfs verwonderd, al kon hij een licht gevoel van opluch ting tijdens zijn persconferentie niet onderdrukken. Niets staat Nederland nu immers meer in de weg om, zoals Van den Broek zegt, "een trouw bondgenoot in de NAVO" te zijn en "als de cijfers over aantallen SS-20's blijken te klop pen" straks een positief plaatsingsbe- sluit te nemen. Dat een bewindsman in staat is verbazing te spelen over de reactie op een besluit dat de boven geschet ste uitwerking kan hebben, doet on geloofwaardig aan. Al voordat het 1 - juni-besluit viel - en daarna zeker - was duidelijk dat Nederland geen ei gen positie in de NAVO prefereert en dat de wens om tot wapenbeheersing te komen slechts in 'bondgenoot schappelijke zin' kan worden uitge dragen. Dat is een politieke keuze die zowel gerespecteerd als bestreden kan worden. Maar het is geen keuze die zich aan de letter van het 1 -juni-be sluit laat aflezen. Het lafhartige is dan ook dat de richting binnenskamers is bepaald (de partijpolitieke verhoudin gen noopten daartoe), maar daarbui ten slechts zeer behoedzaam wordt uitgedragen. Dat een bewindsman en de coalitiepartijen zich vervolgens pu bliekelijke opwinden over de misken ning van hun 'goede wil' heeft iets be schamends. Plaatst Nederland niet dan is dat zowel een signaal naar Moskou als naar de NAVO-landen dat het anders moet. Een signaal dat politieke in vloed kan hebben, zonder dat het de defensie van Europa aantast. Alle el lende rond de Nederlandse positie overziende is er de neiging om te zeggen: plaats die dingen maar, dan zijn we van dit derderangs theater verlost. Maar feit is dan wel dat Ne derland een zeldzame kans op een eigen verantwoordelijkheid onbenut heeft gelalen. Donderdag 11 april Scholfilet Picasso i^8'25 De hele krant voor de ring van een vijfploegendienst. Vo- openbaar verkocht wegens ver- rige week braken de Industriebon den FNV en CNV het overleg met Akzo af. Van der Linden verklaarde dat het cao-akkoord bij Philips mede van invloed is geweest op het be sluit weer te gaan praten. zwegen inkomsten. Het voertuig bracht maar liefst 41.500 gulden op. Uit het onderzoek bleek dat de man sinds 1977 ten onrechte een uitkering heeft ontvangen van de sociale dienst. In totaal heeft de Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja. ik neem een kwartaalabonnement voor 65.70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode .Tel.. Plaats r het Leidsch Dagblad, U kunt deze bon opsturen n Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van da bon op te sturen, kunt u ook even ballen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1