Antillen beperken overheidsuitgaven De WD en de doffe ellende 1 Werkgevers willen meer kernenergie Transseksueel meestal tevreden met operatie Franse oppostiepartijen samen verldezingen in Blik in de Weekbladen Nieuw kabinet Pakistan SUBARU 'Buitengebeuren' Tulip Time in trek DONDERDAG 11 APRIL 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 WILLEMSTAD (ANP) - De Antil liaanse regering heeft gisteren een pakket bezuinigingsmaatregelen bekendgemaakt dat moet leiden tot een verbetering van de finan ciële en economische positie van de Nederlandse Antillen. De maat regelen beperken zich voorlopig tot terugbrengen van de overheids uitgaven en het verhogen van de inkomsten. In een verklaring waarschuwt de regering echter voor verdergaande maatregelen. Aan de hand van een evaluatie van de economische ont wikkelingen is de regering name lijk voornemens in de toekomst na dere maatregelen te treffen, "waar bij een algemene loon-, prijs- en ta- rievenmaatregel tot de mogelijkhe den behoort". Er wordt niet ge dacht aan een devaluatie van de Antilliaanse gulden. Volgens de regering is het tekort worden. Gedurende drie jaar, be- eiland geen aanspraak meer ma- ginnend in 1985, zullen ook geen ken op de by dragen uit de lands- vakantie-uitkeringen en Kerstbo- kas, die het tot nu toe wel kreeg, nussen meer worden uitbetaald. Om de inkomsten van de overheid eerste, voorlopige reactie um ae imcoinsten ae overne.a zegt de grootste ambtenarenbond 7 T l - hf" ABVO, dat ze bereid is offers te sloten om de accijnzen op benzine breng m zo zegt de maat. en rookwaren te verhogen. Er zal J» f eehele linie een "fiscale-registratie-vergoe te worden genomen "en JS? worden ingevoerd voor n;et slechts de overheidsdienaren h "JJ te raken". Naast de bevriezing van schatting enkele duizenden papie- d saiarissen wil de re2erine ren NV's die profiteren van fiscale Sf™™® hft voordelen). Heel belangrijk is de instelling van een inspectie der belastingen op het momenteel welvarendste ei land St. Maarten.. Hierdoor zal dit lijk ook wat doen aan het grote ambtenarenkorps op de Antillen. Er is een personeelsstop afgekon digd en er zal gekeken worden naar mogelijkheden voor vervroeg de pensionering. DEN HAAG (ANP) - De werkge verscentrales VNO en NCW vinden dat voor de elektriciteitsopwek king in de centrales 4000 Megawatt (MW) aan kernenergievermogen moet worden ingezet. Het kabinet wil niet verder gaan dan 2000 a 2500 MW. Als het kabinetsstand punt wordt gevolgd bestaat het ge vaar dat de gewenste verscheiden heid aan brandstoffen waarmee de centrales elektriciteit kunnen op wekken (olie, gas, kolen, kernener gie) onvoldoende wordt verwezen lijkt. Daardoor blijft elektriciteit in ons land duurder dan in het con currerende buitenland. Deze opvatting hebben VNO en NCW schriftelijk ter kennis van de Tweede Kamer gebracht als reactie LEEUWARDEN - Inwoners van Friesland demonstreerden gisteren voor het Provinciehuis tegen mogelijke op het regeringsstandpunt over de opslag van radioactief afval in hun provincie. In het Provinciehuis voerde mr. Geertsema, voorzitter van de maatschappelijke discussie over selectiecommissie, besprekingen over de opslag. (foto anp) het energiebeleid. UTRECHT (ANP) - Transseksue- len, mensen die door hormoonbe handelingen en operaties van ge- slacht zyn veranderd, zijn vrijwel op de Antilliaanse begroting, voor altijd tevreden met die ingreep. Zij 1985 oorspronkelijk geraamd op 31 miljoen gulden, intussen opgelo pen tot 70 miljoen. Om de over heidsuitgaven terug te brengen zullen alle begrotingsuitgaven over het begrotingsjaar 1985 met 15 pro cent worden teruggebracht. Deze 15 procent korting geldt niet alleen voor alle departementen maar ook voor alle overheidsinstellingen en door de overheid gesubsidieerde stichtingen, bedrijven en nv's. Verder zullen gedurende drie jaar alle salarissen en lonen van zo wel overheids- als semi-overheids- personeel niet meer geïndexeerd blijken na de behandeling zelden of nooit twijfels te hebben over hun geslachtsidentiteit en ervaren het als een bevrijding dat hun li chamelijke toestand na de veran dering overeenkomt met hun in nerlijke overtuiging. Dat blijkt uit een uitgebreid onderzoek onder 143 transseksuelen, dat tussen mei 1981 en juni 1984 aan de Utrechtse universiteit is gehouden. „Er is geen reden te twijfelen aan het therapeutische resultaat van de geslachtsaanpassende behande ling", zo schrijven de onderzoe kers. De vaak geuite kritiek dat de behandeling zinloos zou zijn is blij- hangen met het wel of niet hebben kens de onderzoeksresultaten dan van intieme relaties. Die blijken ook niet terecht. Twee van de drie mannen vaker te hebben. De trans- transseksuelen geeft aan gelukkig seksuelen die zich niet gelukkig of zeer gelukkig te zijn, hetgeen voelen zijn vaak eenzaam, verdrie- vaak samenhangt met de innerlijke tig of onzeker. Het ontbreken van rust die zij voelen sinds de ingreep, een vaste relatie is daarbij dervraagden twijfelt er slechts één vrouw (die vroeger man was) gere geld aan de juistheid van haar be slissing. De vaststelling dat de geslachts verandering meestal voldoet aan de belangrijkste verwachtingen, neemt volgens de onderzoekers nog niet weg dat veel transseksue len, vooral vrouwen, behoefte heb ben aan psycho-sociale ondersteu ning. Zij krijgen als gevolg geslachtsaanpassing vaak te PARIJS - De twee grote opposi- de tiepartijen in Frankrijk hebben een akkoord gesloten met het oog op ken met problemen als werkloos- de parlementsverkiezingen heid, verslechterde contacten en volgend jaar maart. De gaullisten Mannelijke transseksuelen (die veel als vrouw geboren zijn) geven iets leven van zichzelf als man ot vaker aan zich gelukkig te voelen, vrouw geeft meestal geen emotio- Dat blijkt onder meer samen te nele problemen. Van alle 143 on- angst voor herkenning, die om ex tra begeleiding vragen. De hulp betekenis. Het be- verlening moet zich in de toekomst van de Parijse burgemeester Jac ques Chirac en de party rond het politieke centrum van oud-presi- losse schroeven en het liep er op uit dat de door Giscard tot premier benoemde Chirac tenslotte zijn ontslag nam. Dat Giscard d'Es- taing de presidentsverkiezingen van mei 1981 verloor komt ook door het feit dat hij tijdens zijn campagne door Chirac met felle dan ook niet beperken tot medi- dent Giscard hebben afgesproken kritiek werd achtervolgd. Het deze Drie weekbladen hebben de vrije Paasdag kennelijk niet weten te verwerken en bleken in de provin cie nog niet voorradig: Hervormd Nederland, Elsevier en zelfs de Haagse Post, dat normaal gespro ken al op dinsdag vanuit Amster dam in de winkels arriveert. Foei, foei, en dat terwijl de losse verkoop voor de meeste bladen een niet onaanzienlijk deel van de oplage uitmaakt. Wél beschikbaar en dus voor deze rubriek gelezen, zijn De Tijd, de Groene Amster dammer en Vrij Nederland, dat de ze week twee onthullende inter views bevat. Eén met de Leidse hoogleraar psychiatrie Rooymans, de 'tegen speler' van prof. Bastiaans (daar over meer in een afzonderlijke be schouwing op pagina 7). De ander met WD-voorzitter Jan Kammin- ga, van de hand van het onvolpre zen duo Van Tijn/Van Weezei, de zegt Kamminga, doelend op beste parlementaire interviewers gedwongen vertrek het land. de verkiezingen zorgen over te ma ken. Want als ik de PvdA zou zijn, zou ik zeggen: ha, ha, die WD". Een WD-voorman die in een weekbladinterview de doffe ellen de overziet en de partijtop tot actie meldt het kort nadat zyn jood-zijn aan de orde is gekomen en zijn aversie tegen 'massaliteit en het collectief op personen spelen'. Als reuze-orders van Nederland- bedrijven een garantie 1 maant, wie had dat ooit kunnen staat krijgen, gebeurt dat vaak op denken in de dagen dat Wiegel, voorwaarde dat Nederlandse werk- Van Riel, en Van Someren als ijze- mate t drieman/vrouwschap de partij der meewerken. In de praktijk, 2 week gesloten contract tussen RPR en UDF wordt dan ook door de regerende socialisten met scep sis gewaardeerd. De afspraak was uit de nood ge boren, nadat president Mitterrand zijn nieuwe kieswetvoorstellen be kend had gemaakt, die er op uit lo pen dat de Fransen volgend jaar Deze afspraak heeft de functie volgens het evenredige systeem 1 twee kanten snijdend zullen stemmen. Dat wil zeggen op ene kant dient het aan regionale partijlijsten en niet meer - htse nationaalfrontlei- op een enkele en door hen direct af der Le Pen de hoop te ontnemen te vaardigen kandidaat. De presi- dat hij door de traditioneel-rechtse dent heeft dit systeem uitgekozen 1 blijkt uit het dat ze deze verkiezingen gezamen lijk zullen voeren en geen regeeraf- spraken zullen maken met andere partijen. door Rudolph Bakker partijen bij enige regeringsforma tie wordt betrokken. Aan de ande- i kant dient president Mitterrand omdat het naar zijn mening de kiezingsverliezen voor de socialis ten volgend jaar zo veel mogelijk in alle rust naar ongekende sen wist te voeren, In De Tyd een prachtige fotore- dan menigeen denkt, portage van Alphons Hustinx, ge- Een anonieme zegsman maakt in de bezettingsjaren. Uniek kalis: "Het ïBos- kleurenmateriaal, dat deel uit- die met medeweten maakt van een tot vorig jaar onbe- heid al jaren in stand wordt gehou- kende collectie van 1200 dia's. Zo- den. Wij maken in Nederland die in die richting beschuldigingen _0uitte, de fractievoorzitter van de re- grote hypocrisie, gerénde socialistische partij, werd door zijn premier Craxi openlijk de oren gewassen. Italië gelooft liever de georganiseerde samenzwe- te begrijpen dat hij niet op de steun zal beperken, van rechts kan rekenen ala volgend De oud-socialistenleider hoopt jaar zijn socialisten de meerder- dat zijn party de politieke spil kan m komende regerin- de twee jaar die hem De RPR van Chirac en de UDF als president na 1986 nog gegeven van Giscard regeerden al s tij- zijn. Dergelijke regeringen zouden r binnen- voudig niet de produkten die je ring die in het buitenland wordt voor zo'n grote order nodig hebt". Op de omslag prijkt het portret Met andere woorden: de Staat staat van prof. Heertje, de Amsterdamse garant voor de financiële afwikke- land zelf. hoogleraar die met zijn vakgroep ling van orders, 1 het de winst de omstre den bewindsman. Voorlopig heeft overhoop ligt. Heertje, onmisken- in het buitenland wordt gemaakt, baar de man die zijn vak populari- In de Groene Amsterdan seerde, nog voordat collega's daar- wordt vooruitgeblikt op het de noodzaak inzagen, is van staande partijcongres Het nieuwste slachtoffer van de bezuinigingen is de afdeling kin- In de Groene Amsterdammer derpsychiatrie van het Amster damse Medisch Centrum. Hoogle- dens de periode dat Giscard d'Es- - uitgaande van een socialistische taing president was. Het was zelfs kern - de steun dienen te krijgen Chirac als gaullistenleider geweest van regeer-grage elementen uit het die Giscard met zijn stemmenhulp in het presidentiële zadel had ge holpen. Het samenwerkingsver band raakte echter steeds meer op 'rechtse' kamp. Het nu door de RPR en de UDF gesloten contract dient een streep door deze bereke ning te halen. In de peilingen ziet de toekomst Van Aardenne een politiek advi- vele markten thuis. Na een kort PvdA, een partij 1 de WD er na RSV, de kwets- naast zich gekregen, zo ont- bare Nypels, Ploeg en Brandt Cor- hult de ondervraagde, om te waken r DS'70 is hy al 1 de 1 tegenstel ling tot de WD de rust regeert. raar De Levita praat erover in VN, maar licht vooral zijn in de loop de jaren nogal gewijzigde stius aanhoudend troosteloos uit. Kamminga, de vrijetijdsvoorzitter dj'- samen met zijn vader een ma kelaarskantoor drijft, wil uiteraard liever praten over de dingen die nog wel goed lopen in zyn partij, maar toont zich uiteindelijk opval lend mededeelzaam als het gaat om de gevolgen van maandenlange liberale rampspoed. Van Aardenne mocht blijven, maar over een plaats op de lijst voor de komende verkiezingen is gedaan. Sterker nog: "Straks zijn wij daar misschien toe genoodzaakt", goede communicatie tus sen fractie, partij en bewindslie den. Kamminga blijkt zelf niet ge- kent te zijn in de problemen rond de niet-toekenning van de P.C. Hooftprijs. Gelaten ondergaat hij tijdens spreekbeurten de kritiek dat er van de hartstochtelijk bepleite deregu lering nog niets terecht is gekomen en dat het er op straat ook met de WD in het kabinet niet veel veili- geen toezegging ger op is geworden. "Ik wek de bewindslieden en de fractie op hier grote prioriteit aan te geven. Ik begin me een jaar voor 1 de PvdA. De werk- Over voorzitter Van den Berg blij- standpunten toe. Voor moeders ISLAMABAD (AP) - Het eerste Pa- loosheid zal sneller afnemen dan 1 de overheid zal zeggen, 'genuanceerd' 1 de meningen, om het mild te zag hij voorheen vooral een natuur- kistaanse burgerkabinet sinds acht iedereen denkt sneller dan men nu wil de collectie- schrijft Annet Bleich in het Groene gelegd, ve sector moeten laten toenemen. Profiel: "Wie gaat er me Gekruide uitspraken als altijd uit schieten op de voorzitter de mond van een man die graag veertig-procent-partij"? In de Groene ook een nuttig lijke rol bij de kinderen thuis weg- inmiddels wil hij wel lastig is. Over de rel op de universi teit wil hij niet praten. Hij volstaat overzicht Profiel: "Wie gaat er met scherp toegeven dat "een stabiele verzor ging" de enige voorwaarde is, van- het kind met de mededeling dat hij college geeft dan nodig is en dat hij behoorlijke hekel heeft de onopgeloste uit de ontwikkeling bezien. Hij gelooft niettemin dat de uit het hoofd zijn leerstof letterlijk voordragen. "Dat vind ik heel slecht. Dat is napraten wat de lei der, de autoriteit heeft gezegd". Hy hebben bijgedragen. Maar de jaar heeft gisteren de eed afgelegd voor zijn benoeming. Het optreden van dit kabinet wordt gezien als een eerste stap naar de beëindiging van het militaire bewind. De 13 nieuwe ministers worden om schreven als 'gematigden' die voor bloedbaden die zich de afgelopen der de moeder niet helemaal kan stander zijn van een geleidelijke te- vervangen. Gelooft, want het be- rugkeer naar een burgerbewind om geen militair verzet uit te lok ken. Tijdens de korte benoemingsce- soort mens, dat remonie zei de Pakistaanse presi dent Muhammad Zia ul-Haq dat TON VAN BRUSSEL, het nieuwe kabinet zou moeten vijftien jaar in Italië hebben a gedaan en die zonder bevredigen- wijs heeft hij (nog) niét. "Als de c studenten die tijdens tentamens de justitiële afwikkeling zijn geble- ders echt allebei evenveel tijd 1 1. Het gaat vrijwel zeker i gevallen om rechtse terreur, 1 een kind geven, ont- 1 de Italiaanse geheime diensten ik nog niet ken". streven naar een nationale eenheid en solidariteit. Ook zei hij dat het Pakistaanse volk op het kabinet zou letten 'niet alleen om te zien in welke mate zij in staat is de proble men op te lossen maar ook om te zien in welke mate zij een rol erin zal spelen van Pakistan een echte Islamitische republiek te maken.' President Zia die nu al acht jaar regeert in Pakistan heeft voor de komende maanden een volledige terugkeer naar een burgerbewind beloofd en aangekondigd te zullen aftreden als hoofd van het leger en een burgerpresident te willen wor den. "LUXURYO SS" IN AUTOCOMFORT De splinternieuwe L-serie van Subaru. Stijlvolle, dynamische toerwagens in de economy prijsrange. Schitterend vormgegeven, vernuftig geconstrueerd. Voorwielaandrijving. Geavanceerde lichtmetaal motoren. McPherson voorwielophanging. Diagonaal gescheiden remsysteem. Halogeen koplampen. Gelaagde voorruit. Ideale reisfauteuils. Centrale deurvergrendeling en verstelbaar stuur (v.a. 1.6 GL plus). Kom kijken en proefrijden. Ontdek deze nieuwe "Luxury Class" van Subaru! Verkrijgbaar in vele varianten: van de zuinige 1.3 liter tot de spectaculaire 1.8 "4-wheel-drive-turbo". Prijs vanaf VLIEGTUIGTECHNIEK OP DE WEG. BERVO CAR G. DOUSTRAAT16 ALPHEN A/D RIJN 01720-73215 GARAGE DE WIT HOGE WOERD 56-58 LEIDEN 071-120206 AUTOBEDRIJF VAN DER BOON B.V. BILDERDAM16 LEIMUIDEN 01721-8142 AUTOMOBIELBEDRIJF J. OLDENHAGE VENNEPERWEG 535C-541 NIEUWVENNEP 02526 - 8 77 66 AUTOBEDRIJF C. VINK HERENWEG 65 WARMOND 01711-11491 ALLE SUBARUS ZIJN AL VANAF'74 GESCHIKT VOOR LOODVRIJE BENZINE. KATWIJK - Ongeveer 2500 bezoe kers hebben gisteren in Katwijk het zogenaamde 'buitengebeuren' van het Tulip Time Festival in sporthal Cleyn Duin bezocht. Dat aantal was groter dan in voorgaan de jaren het geval was. Volgens de Katwijkse VW, de organisator van het jaarlijkse festval in Kat wijk, is dat grotere aantal bezoe kers vooral te danken aan het gege ven dat er veel nieuwe groepen op traden. Deze groepen brachten veel extra bezoekers mee. Een groot aantal majorettenpelo- tons, muziekkorpsen en drum bands nam gisteren deel aan de show. Het tamboerkorps van de# christelijke muziekvereniging UNI' uit Katwijk behaalde het hoogste aantal punten. Daarvoor kreeg het korps een zilveren tulp. UNI nam de tulp over van de jeugdband van het Katwijkse DVS die vorig jaar met de wisselprijs naar huis ging. De Residentie Girls uit Den Haag werd winnaar van de zilveren tulp bij de majorettenpelotons. In die categorie behaalden de Haagse meisjes het hoogste aantal punten. Rond middernacht werden de prij zen uitgereikt door de secretaris van de Katwijkse VW, mevrouw H. Peters-Kuyt. Vanavond wordt het festival voortgezet met de zogenaamde ju reringsconcerten. Voor de interna tionaal samengestelde jury treden onder meer op de Harmonie Kat wijk, de Hillegomse Harmonie Ka pel, UNI uit Katwijk en de Valken- burgse Harmonie. Morgenavond wordt het Tulip Time Festival be sloten. Dan treden onder meer UNI uit Katwijk en de Valken- burgse Harmonie op. Na afloop worden de prijzen uitgereikt. Niet alles verliep tijdens de show in de sporthal Cleyn Duin op rolletjes. Een 1 bdton tijdens het optreden. Een jeugdige bezoeker snelde het meisje echter te hulp. de majorettes verloor haar (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19