Laaluwcomputer ookbetalen... Omroep en metaal denken aan acties Japan wil de import stimuleren Rabobank CNV-voorzitter blijft optimistisch KK: de kampeerprijzen zijn de pan uitgerezen Nieuwe stakingen en acties in Denemarken 'Gebruik premieverlaging voor hogere uitkeringen' (De Rabobank adviseert over sneller betalingsverkeer). Een brede bank, ook voor betalingsverkeer. WOENSDAG 10 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De industriebonden van FNV en CNV gaan acties voorbereiden bij ongeveer tweehonderd bedrijven in de grootmetaal, terwijl bovendien in de kleinmetaal acties op het programma staan. Ook het personeel bij radio en televisie bereidt acties voor tegen het cao-beleid van de minister Brinkman (cultuur) en De Koning (sociale zaken). l5e beide industriebonden begin nen maandag 15 april met stakin gen en andere acties, omdat zij de toezegging willen hebben van de werkgevers dat de kortere werk- week er in 1986 ook daadwerkelijk Pally Holland laat 60 banen verdwijnen UTRECHT (GPD) - Bij Pally Hol land, in Utrecht, waar biscuit, jam en hagelslag worden gemaakt, zal een reorganisatieplan worden doorgevoerd waardoor circa zestig arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Bij het bedrijf werken nu nog on geveer 175 mensen. Pally is onderdeel van de Centra le Suiker Maatschappij. Tijdens de toelichting op het jaarverslag van CSM, eind februari, maakte CSM- directeur ir. C. van Loon al gewag van problemen bij het Utrechtse bedrijf. Hoewel de omzet in zowel biscuits als jam het afgelopen jaar toenam werd er geen winst ge maakt. Toenemende concurrentie maakte het onmogelijk de geste gen grondstofprijzen in de ver koopprijzen door te berekenen. Toen al waarschuwde het bestuur dat ingrijpende aanpassingen wel licht nodig zouden zijn. Die aanpassingen zullen volgens Pally-directeur H. de Ridder be staan uit de uitbouw van de bis- cuitproduktie waarin Pally een sterke positie heeft en het verplaat sen van de jam en hagelproduktie naar andere werkmaatschappijen van CSM. Het gaat daarbij om Zwaardemaker Co voor de jam- produktie en De Ruijter Zn voor de produktie van hagelslag. CSM heeft het bedrijf laten door lichten door een extern adviesbu reau. Croon de Vries uit Maarssen. Dat bureau kwam enige weken ge leden met een eindrapport waaruit bleek dat met name de droge bis cuit op basis van het huidige marktaandeel mogelijkheden voor de toekomst bood. Wel zouden dan forse investeringen nodig zijn om in die markt mee te kunnen blijven doen. Het uitbouwen produktie maakt noodzakelijk van ci Het gaat daarbij or nieuwe bakkerij in huizing. Het fabriekscomplex waarin Pally nu is gehuisvest, aan de Kanaal weg in Utrecht, is verou derd en nauwelijks aan moderne eisen aan te passen. komt. Het omroeppersoneel pro testeert, omdat de twee genoemde minister het cao-akkoord dat in de omroepwereld is bereikt, afkeur den. Vorige week werden uitzendin gen al vijf minuten opgeschort. Bij de komende acties van de omroep zien zullen de kijkers en luisteraars zc veel mogelijk worden gespaard, Volgens de Dienstenbonden De Industriebonden'van FNV en CNV zullen de komende weken bij het elektro-technische concern Ho- lec (3100 werknemers) geen acties organiseren om de cao-impasse op het punt van de arbeidstijdverkor ting te doorbreken. De bonden i een brief die zij eind februa- de Holec-directie hebben ge kregen een zodanige bereidheid invoering van een 36-urige DEN HAAG (GPD) De tarieven van campings zijn te sterk geste gen en alleen een prijsbeschikking kan er nu nog toe leiden dat de ta rieven binnen de perken blijven. Een verzoek aan de campingex ploitanten om de tarieven niet meer te laten stijgen dan op grond van de normaal te verwachten kos tenstijging redelijk zou zijn, zoals staatssecretaris Van Zeil heeft ge daan, is zinloos en naief. Zo reageert Konsumenten Kon- takt op de brief die Van Zeil (eco nomische zaken) alle campingex ploitanten heeft gestuurd. Aanlei ding tot de brief vormden de uit komsten van een onderzoek dat de Economische Controle Dienst heeft gehouden. Die uitkomsten heeft de bewindsman gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Half februari meldde Van Zeil al dat het ECD-onderzoek geen aan leiding gaf om in te grijpen. Een ingreep zou het afkondigen van een prijsbeschikking betekenen. Zulke maatregelen wachten een bepaalde sector van het bedrijfsle ven als men geen matigheid met de prijs- of tariefsverhogingen aan de dag legt. Maar Van Zeil ziet geen aanleiding op die manier de cam- pingbedrijven aan banden te leg gen. Gemiddeld heeft tien procent van de campings de prijs verlaagd, 20 procent handhaafde de prijzen, een kwart verhoogde tot ten hoog ste twee procent, zo deelde Van Zeil in februari mee. Die cijfers stonden tegenover een onderzoek van de ANWB en Kontakt, waaruit ee van vier procent naa Uitschieters waren cent; bijna een kwart zou boven de vijt procent uitkomen. Van Zeil zegt in de brief aan de Tweede Kamer dat uit het ECD-on derzoek een gemiddelde verhoging blijkt van 2,8 procent. Als daarvan de prijsverhoging van een groot campingbedrijf (niet bij name ge noemd, evenmin als andere bedrij ven waar het onderzoek plaats vond) wordt afgetrokken, ontstaat een gemiddelde van 2,3 procent. Deze resultaten zijn volgens Van Zeil geen basis om in te grijpen. De gemiddelden komen niet tot nau welijks uit boven de verwachte in flatiecijfers. Omdat de Prijzenwet zich richt op inflatiebestrijding, is zodoende geen prijsbeschikking gerechtvaardigd. Met zijn oproep FNV en CNV zullen vrijdag leden- werkweek te praten, dat zij spre- vergaderingen worden gehouden ken van een doorbraak wordt beslist over de vorm de acties zullen worden ge goten. Volgens de voorzitter van de CNV-bond, Nico van der Stel, is de actiebereidheid groot. Men wil echter voorkomen dat men het pu bliek tegen zich in het harnas zou jagen door zo harde acties te voe ren dat kijkers en luisteraars er al te zeer de dupe van zouden wor den. Ondertussen bereiden de om- roepwerkgevers (NOS en omroep verenigingen) juridische stappen tegen de ministers voor. Die zullen waarschijnlijk uitmonden in een kort geding tegen de Staat der Ne derlanden. Brinkman en De Koning keur den de omroep-cao vorige week af omdat zij onder meer vinden dat bij de omroep te weinig wordt in geleverd voor de arbeidstijdver korting die is overeengekomen. De cao ging uit van invoering van een 36-urige werkweek met ingang van 1 juli 1985. In ruil daarvoor personeel afzien prijscompensatie. werkgeversfront. CNV-voorzitter Harm van der Meulen blijft optimistisch over de afloop van de cao-onderhandelin gen. "Bij Akzo en in de metaal is de situatie buitengewoon moeilijk en zullen met name wat de invoering van de 36-urige werkweek betreft nog de nodige hobbels moeten worden genomen, maar onze in druk is toch dat de werkgevers be zig zijn om over de brug te ko men", aldus Van der Meulen giste ren op een persconferentie in Utrecht. Hij voorspelt dat er nog hard on derhandeld zal moeten worden, maar dat de blokkade die de cen trale werkgeversorganisatie VNO en NCW volgens hem opwierpen tegen invoering van een 36-urige werkweek in een aantal sectoren inmiddels is doorbroken. Van der Meulen wees daarbij bij voorbeeld op de cao-akkoorden bij Hoogo vens, V en D en in de grafische in dustrie. De onderhandelingsresultaten die tot nu toe uit de bus zijn gerold omschrijft Van der Meulen als "re- 5 procent delijke compromissen, al is het niet alles goud wat er blinkt". an de biscuit investeringen ca f 17 mihoen, een complete Olieverbruik Het olieverbruik ir industrielanden is ii kwartaal van 1984 i de westerse i het vierde i de eerste DEN HAAG (GPD) - Het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) wil de premieverlaging die voort vloeit uit de verandering van het sociale-zekerheidsstelsel, niet in de zakken van de werkgevers en de werknemers terecht laten komen. Dat geld moet in een pot worden gestopt waaruit een aanvulling kan worden gegeven op de uitkeringen die door de kabinetsplannen drei gen te worden verlaagd. Het kabinet presenteerde vorige week de globale inhoud van de wetsvoorstellen die zullen worden ingediend voor nieuwe werkloos heids- en arbeidsongeschiktheids- regels. In kringen van de vakbewe ging is daar buitengewoon fel op gereageerd. Herman Bode, de hoofdbestuurder van de FNV be last met sociale zekerheid, noemde de voorstellen al meteen het weg slaan van de bodem uit het stelsel dat in Nederland is opgebouwd. Het CNV reageerde in soortgelijke bewoordingen. Na de Verbondsraad van het CNV, gisteren in Utrecht, zei ver- bondsvoorzitter Harm van der Meulen; „Het kabinet wil met deze drie maanden van dit jaar sterker maatregelen het stelsel misschien verminderd dan eerder was ge raamd. Dat lag vooral aan het be trekkelijk zachte weer en aan een verschuiving in het energiever bruik naar andere brandstoffen dan olie, zo zegt het Internationale Energiebureau (IEA) in haar jong ste maandelijkse rapport. Het bureau gaat uit van een ver mindering met twee procent ofte wel 300.000 vaten per dag tot 35,7 miljoen vaten per dag. Inflatie De consumentenprijzen zijn in Mexico in de maand maart op nieuw met 3,9 procent gestegen, waardoor het inflatiepercentage voor het eerste kwartaal op 16,2 is gekomen en de regering niet meer kan hopen de jaarlijkse inflatie voor 1985 terug te brengen tot 35 procent. De hogere inflatie, geme ten aan de hand van de prijsindex voor consumptiegoederen, werd voornamelijk veroorzaakt door duurdere kleding, voedsel, drank en tabak, zo maakte de Bank van Mexico bekend. Kredietwaardigheid De kredietwaardigheid van veel landen in de wereld is de afgelopen maanden iets verbeterd, ondanks de voortdurende bezorgdheid over de internationale schuldencrisis, zo blijkt uit een onderzoek van een financieel blad. Het onderzoek dat is gepubliceerd door Institutional Investors, geeft aan dat volgens vooraanstaande internationale bankiers de kredietwaardigheid van 109 landen een piek heeft be reikt sinds september 1983. Airbus De Indiase luchtvaartmaat schappij Air India heeft een con tract ondertekend voor de aankoop van zes vliegtuigen van het type Airbus A310-300, zo heeft een woordvoerder van de maatschap pij meegedeeld. Met de transactie is, inclusief onderdelen en huipap- paratuur, een bedrag gemoeid van 5,31 miljard rupee (omstreeks 1,55 miljard gulden). De eerste A-310 zal in april 1986 worden afgeleverd en de rest aan het eind van dat jaar. betaalbaar houden, maar het gaat eraan voorbij dat duizenden huis houdens maar moeten zien hoe ze straks financieel het hoofd boven water houden. Deense stakers kijken toe hoe gen binnen te komen. tankwage. KOPENHAGEN (DPA) - In Dene marken lag vanochtend praktisch het gehele verkeer stil door blok kades en stakingen van arbeiders. Dertien stations van de sneltram werden door de stakers gesloten. In de hoofdstad was net als in an dere Deense steden ook het open bare busvervoer verlamd. Daarbij kwam nog dat nieuwe sneeuwval en ijzel het overige verkeer danig parten speelde. De stakingen zijn een protest te gen het regeringsingrijpen in de loononderhandelingen. Ook scho len, kleuterscholen en ziekenhui zen waren gesloten door stakingen. In Italië zal een gedeeltelijke spoorwegstaking tot eind deze week het hele treinverkeer in Italië in het honderd laten lopen. Van vanavond negen uur tot zondag avond dezelfde tijd is door de cate gorale vakbond van spoorwegper- De Japanse premier Nakasone presenteerde maatregelen ter opening van de Japanse markt. aan de campinghouders onderkent de bewindsman inmiddels wel dat er "enkele onregelmatigheden zijn", zo licht een woordvoerder toe. Konsumenten Kontakt vindt het naief om te veronderstellen dat de exploitanten die eerder forse ta riefstijgingen doorvoerden, op grond van deze brief hun tarieven zullen terugschroeven, zoals Van Zeil vraagt in de algemene oproep van de brief. Argumenten van de bewindsman zijn: sterke verhogin gen treffen de laagstbestaalden, doen het campingbezoek teruglo pen en kunnen dus onderbezetting geven. KK vindt ook dat de brief aan de Kamer laat komt; het campingsei zoen is al weer begonnen. Volgens het ministerie konden echter niet eerder alle benodigde gegevens van de bedrijven zelf worden ge bundeld. In de eerste maanden van het jaar wisten nog lang niet alle bedrijven te melden wat ze met de tarieven gingen doen. Benzineprijs 2 cent hoger DEN HAAG (GPD) - Super- en ge wone benzine alsmede lpg zullen gemiddeld twee cent per liter duurder worden. Diesel wordt daarentegen goedkoper. De olie maatschappijen zullen dit vandaag bekend maken. Zij voeren daarbij aan dat de ontwikkelingen op de Rotterdamse vrije markt de prijs verhoging noodzakelijk maken. Konsumenten Kontakt vindt de ze prijsverhoging volstrekt onaan vaardbaar. De consumentenorga nisatie meent dat de maatschappij en definitief moeten breken met de traditie om de benzineprijs te kop pelen aan deze vrije markt. De no teringen op de Rotterdamse vrije markt hebben volgens KK immers niets met de werkelijke kosten te maken. Bovendien kunnen de olie maatschappijen deze noteringen zelf beïnvloeden. CNV-bestuurder Ad Molendijk lanceerde het idee om tot een af spraak tussen werkgevers en werk nemers te komen over een aanvul lende uitkering aan mensen die door de nieuwe regelingen zullen worden getroffen. Hij bepleitte de vorming van een fonds daarvoor. Dat zou moeten worden gevuld met de besparingen op sociale pre mies. Doordat het totaal aan uitke ringen lager wordt, kunnen de pre mies die voor. de werkloosheids verzekeringen en voor de WAO moeten worden opgebracht, om laag. Die 'winst' zou volgens het CNV niet aan de ondernemers en de werkenden mogen toevallen. Het verbond blijft bij zijn stand punt dat werkloosheidsuitkerin gen gedurende geruime tijd op 75 procent van het laatste loon ge handhaafd zouden moeten blijven vooraleer men in een bijstandsre geling terecht komt. Minister-president Lubbers noemde de reacties van CNV-voor zitter Van der Meulen en van Bode gisteren „schromelijk overdre ven". In een radio-uitzending van de KRO zei hij: „Het bezuinigings element dat in het nieuwe stelsel zit, is uitermate klein te noemen. Over het stelsel als geheel gere kend, is dat minder dan een half procent". TOKIO (AP) - Japan gaat de markt voor buitenlandse, en dan met name Amerikaanse, produk- ten meer openstellen. Dat blijkt uit een rapport dat gisteren werd ge presenteerd door een adviescom missie. Daarin wordt gepleit voor het laten vervallen van de tarieven op de import van industriële pro- dukten In het rapport wordt pok gepleit voor meer nadruk op produktie voor de binnenlandse markt in plaats van produktie voor de ex port, die ten doel heeft de economi sche groei van Japan in stand te houden. De buitenlandse investe ringen in Japan en de industriële samenwerking met andere landen moeten volgens de gebreid worden, en aan ontwikke lingslanden moet meer steun ver leend worden. Om de binnenlandse vraag op te voeren zou de Japanse regering de reglementen voor particuliere on dernemingen moeten versoepelen of opheffen, een vijf-daagse werk week moeten invoeren, en de werktijd moeten verkorten om het publiek meer gelegenheid te geven om inkopen te doen. Ook het belas tingstelsel moet volgens de com missie worden herzien. De bepalingen voor ontwikke lingshulp moeten zodanig worden veranderd, dat het vereiste dat ont wikkelingsgelden in Japan moeten worden uitgegeven vervalt. De in dustrialisatie van de lidstaten van de Associatie van Zuidoost Aziati sche Landen (ASEAN), en van op komende industriële mogendhe den zoals Zuid-Korea moet worden ondersteund. Om spanningen te vermijden wordt aanbevolen dat Japan ervan afziet de export van produkten te concentreren op bepaalde gebie den, en tegelijkertijd dat de dia loog tussen Japanse en buitenland se zakenlieden wordt bevorderd. Geconcludeerd wordt, dat Japan zich meer moet openstellen voor de internationale gemeenschap en meer internationaal moet gaan denken. De Amerikaanse regering heeft de Japanse premier Nakasone gis teren geprezen om zijn moed en leiderschap in zijn pogingen om de Japanse markt te openen voor Amerikaanse goederen. De chef staf van het Witte Huis, Donald Re gan, zei dat de Amerikaanse rege ring de verklaring van premier Na kasone verwelkomt als een belang rijke stap in het streven om de Ja panse markt toegankelijker te ken voor Amerikaanse produkten. Sceptici vonden Nakasone's drie-jarenplan om de verkoop van Amerikaanse produkten te stimu leren echter volstrekt onvoldoende en betwijfelden of het de dreigen de handelsoorlog tussen de Ver enigde Staten en Japan zou kun nen tegenhouden. soneel een aantal stakingen in ver schillende districten uitgeroepen. Het is het derde protest van de onafhankelijke bond in weinig meer dan een maand. Het wordt veroorzaakt door ontevredenheid over de cao, die de minister van transport Claudio Signorile met de spoorwegbonden van de drie offi ciële vakcentrales heeft gesloten, en het ziet er naar uit dat het con flict zich nog lang zal blijven voortslepen. Ook de 141 luchtverkeersleiders van het Madrileènse vliegveld Ba- rajas en het controlecentrum van Paracuellos dreigen deze week een volledige staking af te kondigen. En in Griekenland zijn 1500 mu seumsuppoosten en bewakers van archeologische vindplaatsen giste ren een staking van een week be gonnen aan het begin van het nieu we toeristenseizoen. Uw computer be spaart u tijd. Maar wist u, dat u nu óók tijd kunt besparen door per diskette* te betalen? Welnu, dat kan. Door uw betalings- en in casso-opdrachten kant en klaar op uw eigen diskette aan te leveren, bespaart u uw administratie veel tijd. Want het handmatig in vullen van opdrachtfor mulieren kan achterwege blijven. Wat op uw diskette staat wordt direkt over genomen. Alle informatie blijft intakt, daardoor zijn vergissingen uitgesloten. Dat is effektief voor uw eigen administratie én voor de administratie van uw relaties. Bij elke Rabobank kunnen ze precies vertellen wat voor u de mogelijk heden zijn: over meer ge- gemak, meer snelheid en meer precisie. Kom over die voor delen van eigentijds be talingsverkeer gerust eens praten bij de Rabobank. 8 inch diskettes e„ binnenkom óófc 5 v. •nch diskettes.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9