Craxi wil een tegenvoorstel contact lenzen. Eurosocialisten: meer eenwor China mild tegen Moskou ding Poolse priester gewond, bisschop eist onderzoek WIESTAATOPHET BESTE LOOPT WEG MET TIMBERLAND Mexicaanse politie pakt weer drugsbaas WOENSDAG 10 APRIL 1985 Voorzitter EG reageert op besluit Gorbatsjov MADRID/WASHINGTON/MOSKOU (AFP/Rtr./UPI/DPA) - De Italiaanse premier Betti- no Craxi heeft gisteren in Madrid gezegd dat het besluit van Sowjet-leider Gorbatsjov het aantal SS-20 raketten te bevriezen een „tegenvoorstel" van het Westen waard is. Italië bekleedt op het ogenblik het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap. SAO PAULO (Rtr./AFP/UPI) - De Braziliaanse president, Tancredo Neves, die gisteren voor de zesde keer binnen een maand werd ge opereerd, is er slecht aan toe, zo is uit officiële bron vernomen. Zijn hartslag, bloeddruk en lichaams temperatuur geven aanleiding tot bezorgdheid. Blijkens het medisch bulletin ging het om een -simpele operatie. Neves kreeg een buisje in de lucht pijp om de ademhaling te verge makkelijken. In de loop van de avond steeg zyn hartslag tot 160 per minuut, maar daalde tot 130 na dat doktoren hartmassage toepas ten, aldus de zegslieden. Neves kampte afwisselend met een verhoging en een verlaging van zyn lichaamstemperatuur. Ook zijn bloeddruk daalde op een Neves, na zesde operatie is er slecht aan toe na de vijfde operatie y^lfmrirfcrrlilPtip ?ek donderdae aanee- ZjeiIIIlOOrUdt UC van meisje (16) dan de buis door de mond. gegeven moment tot onder het nor male niveau. Op het ogenblik wordt onderzocht wat de oorzaak demd. De sonde van de crisis is, aldus de presiden- zou gemakkelijker tiële woordvoerder Antonio Brito. Gisteravond laat meldden de doktoren dat Neves' lichaamstem peratuur en bloeddruk in orde wa ren en zijn hartslag was gedaald tot 110 per minuut. Brito zei ook dat de operatie volledig was geslaagd en dat een infectie als gevolg van de eerdere ingrepen was onder drukt. Neves van vorige week donderdag aange sloten aan een beademingsappa raat via een buis door de mond die hem het spreken onmogelijk maakte en dwong tot kunstmatige 7 I ihotinti voeding. De artsen besloten hem UI Zj.-±JlUclIiUIl opnieuw te opereren nadat was ge- bleken dat Neves nog enkele da- BEIROET (Rtr./UPI/AFP) - Een gen langer moest worden bea- jong Libanees meisje heeft giste- de luchtpijp ren een zelfmoordactie onderno- hem zijn men tegen het Israëlische leger i Zuid-Libanon. Volgens het Liba- De 75-jarige Neves kon vorige nese nationale verzetsfront reed ze maand niet worden beëdigd als de met een met 200 kg explosieven ge- eerste burgerpresident van Brazi- laden auto in op een konvooi by 21 jaar omdat een acute darm- het dorp Jezzine. Er zouden 50 ge- operatie" nodig was. Sindsdien is hij nog vier keer geopereerd we- wonden zijn gevallen. Een Israëlische legerwoordvoer- gens infecties, inwendige bloedin- der zei dat bij de actie twee solda- gen en een hernia. Vice-president ten werden gedood en twee ge- José Sarnay neemt voor hem Craxi verblijft in Spanje voor het congres van de federatie van socia listische partijen in Europa. De Ita liaanse regeringsleider vindt overi gens, in navolging van veel andere westerse leiders, dat het Sovjet- voorstel hem „niet nieuw" voor komt. Ook Frankrijk heeft zich nu negatief uitgelaten over de uitlatin gen van Gorbatsjov. Positief acht Parijs wel de mogelijkheid van een topontmoeting tussen Gorbatsjov en Reagan. De regering-Reagan heeft haar aanvankelijke, scherp afwijzende reactie op de bevriezing van de Russische raketbewapening voor de middellange afstand gisterën gematigd. Nadat president Rea- gans nationale-veiligheidsadviseur McFarlane maandag het aanbod van Sowjet-partijleider Gorbatsjov als 'een voorwendsel, een valstrik en een misleiding' had afgedaan, benadrukte de regering gisteren dat de twee supermachten samen werken aan het oplossen van we derzijdse problemen. Woorvoerder Speakes zei giste ren dat de Russische verklaringen en de Russische opstelling by het gen van een mogelijke topontmoe ting tussen Reagan en Gorbatsjov. "Maar wij hopen dat zij de vooruit zichten voor een top niet verande- zijn interesse in een ontmoeting met Gorbatsjov. Vice-president George Bush overhandigde op 13 maart een ren zullen, noch de vooruitzichten soortgelijke brief aan Gorbatsjov voor wapenvermindering, noch de vooruitzichten voor verbetering van de Amerikaans-Russische be trekkingen", aldus Speakes. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat de diplomatieke contacten tussen Washington en Moskou de afgelopen veertien dagen zijn toe genomen. De besprekingen gaan over geschillen en problemen tus sen de VS en de Sowjet-Unie. President Reagan heeft overi gens opnieuw een brief gestuurd Gorbatsjov. Hij heeft die i toen hij in Moskou was voor de be grafenis van de vorige partijleider Konstantin Tsjernenko. Reagan stelde daarin een ontmoeting in de VS voor. Gorbatsjov aanvaardde de uitnodiging, maar maakte een voorbehoud bij plaats en tijdstip. Sowjet-Unie test SS-28 gegeven aan de voorzitter van het ^S^ego'nnen' me^nroTfi O'NeiTf dtern het nWi'k^n'hrf vluchten met een nieuwe raket, die de opvolger moet worden van de eoe dalegatie ïn-de Sow- ss.20 ald hencht in The hoofd jet-Unie is en vandaag ting heeft met Gorbatsjov. ontmoe- Washington Post dat gebaseerd is op uitlatingen van regeringsfunc tionarissen in Washingting. Al voordat Sowjet-leider Michael Huis" dif^annnfpm üoio w.Y^itte su vuoruai oowjeweiaer ivucnaei R K bl?iven; Gorbatsjov het stopzetten aankon- maken van het bezoek van'o'Neill ssJ^Xtte^vo^rTe midden™? zullen worden by de voorbereidin- 've gewogen hy streeft naar een oplossin, h- prob.emen en blijk geeft van %^Tc&ÏE£. kaanse deskundigen is de opvolger van de SS-20, die van het Pentagon de code SS-X-28 heeft meegekre gen, nauwkeuriger. De SS-20 is een ontwerp uit de jaren zestig en werd voor het eerst opgesteld tegenover China. In to taal heeft de Sowjet-Unie nu 414 van de mobiele kernwapens opge steld, waarvan er volgens de Ame rikaanse schattingen ongeveer 270 bruikbaar zijn tegen doelen in West-Europa en Noord-Afrika. De SS-20 heeft een bereik van om streeks 4000 kilometer en draagt drie kernkoppen. Het SS-20-bestand is groter dan uit militaire overwegingen kan worden verklaard en volgens des kundigen is het aannemelijk dat vijftig tot honderd van de raketten zijn opgesteld om zuiver politieke redenen als tegenwicht voor de Pershing II en kruisvluchtwapens, die de NAVO-landen momenteel SANTIAGO (AP) - Tien gewapen- opstellen. De Atlantische bondge- de mannen met bivakmutsen heb- no,ten besloten op Europees grond- ben gisteren het hoofdkwartier van Sebied ruimte te maken voor 108 de Chileense bouwvakkersvak- Pershing U's en 464 kruisraketten, bond overvallen en alle bureau's Ult Politieke overwegingen vooral, en archieven geleegd. Daarna gin- De Amerikanen wilden over de gen zy er vandoor met 50.000 pam- ""ddenafstandswapens onderhan- AD VERTE NTIE ANVC - contactlensspecialist Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Lelden - Haarlemmerstraat 58; Sassenhelm - Hoofdstraat 263; Vlaardlngen - Hoogstraat 209; Overval Chili Buitenland kort Neergestort Een vliegtuig van de Indiase luchtmacht is eisteren neereestnrt Sen zy er vandoor met OU.UOU pam- •'""""«'■""«■".Ks.o uuueri in een domIn de deelstaat Uttar fletten waarin wordt opgeroepen dehngen afdwingen met een Pradesh. Zeker 15 mensen vonden tot een natioittle protestactie tegen jhe^Wteiüieid by de nu- daarbij de dood en zes personen raakten gewond. Het toestel kreeg tijdens een oefenvlucht proble men. De piloot slaagde er niet in een noodlanding uit te voeren en redde zich met zyn schietstoel.Bij de luchtmachtbasis Spangdahlem in de Bondsrepubliek is gisteren een Amerikaanse Phantom jager neergestort. De oorzaak is onbe kend; dé beide piloten brachten zich met hun schietstoel in veilig heid. het militaire bewind. cleaire defensie van Europa. Baby' r's houden niet van jazz TOKIO (DPA) - Een groep Ja panse artsen heeft met een groots opgezet experiment be wezen wat iedereen al wist: dat baby's liever „Slaap, kindje, slaap" horen, dan jazz- of rock muziek. De vrouwenarts Masahiro Asada van een ziekenhuis in Osaka deed gisteren ten over staan van de vereniging van verloskundigen en gynaecolo gen verslag van de door hem geleide experimenten. Deze hielden in het blootstellen van 126 huilende en 60 slapende ba by's van een week oud aan mu ziek van uiteenlopende aard. Zeventig tot negentig pro cent van de zuigelingen kon, wanneer ze huilden, rustig ge maakt worden met het Wiege lied van Brahms. Bestookten de dokters de baby's met jazz- en rockmuziek, dan bleef 80 tot 90 procent een luide keel opzet ten. Baby's die sliepen, sliepen door by het Wiegelied van Brahms, maar 1 op 7 werd wak ker en begon te huilen bij jazz en 1 op 13 by rock. Den Uyl spreekt het congres van de Europese socialisten toe. (foto epa> PEKING (Rtr./DPA/AFP) - De Chi- China sprak tot dusverre van nese partijleider Hu Yaobang heeft drie hinderpalen voor verbetering gisteren in Peking een nieuwe, mil- van de betrekkingen met Moskou. Drugslijn opgerold De Finse politie heeft een grote smokkelbende opgerold die voor namelijk handelde in drugs afkom stig uit Nederland. In verband met de affaire zijn 14 verdachten in voorarrest geplaatst. De bende zou het afgelopen najaar heroïne, amfe- temaninen en cannabisprodukten naar Finland hebben gesmokkeld met een marktwaarde van 3 mil joen Finse mark (ruim 1,6 mil joen). RAF-actie i gekleed ..estduitse landmacht, hebben tevergeefs ge probeerd met een even tevoren ge stolen militaire vrachtauto een mu nitiedepot van de Bundeswehr binnen te komen in Neukirchen (Beieren). Dé drie konden ontko men. Twee van de drie personen zijn geïdentificeerd als de RAF-le- den Thomas Simon (32) en Werner Lotze (32). Overstromingen Aanhoudende zware regenval heeft de afgelopen weken in het noordoosten van Brazilië zeker 22 slachtoffers geëist en meer dan 230.000 mensen dakloos gemaakt. Het getroffen gebied is normaal kurkdroog. Rivieren traden buiten hun oevers waardoor de wegen werden overspoeld en oogsten werden vernietigd in vijf noord oostelijke staten. Tamils gedood Het afgelopen paasweèkeinde zijn ten minste vier Tamil-separa- tisten gedood tijdens een confron tatie met veiligheidstroepen in de buurt van een militaire basis in het noorden van Sri Lanka. De separa tisten eisen dat er in het noorden en oosten van Sri Lanka een onaf hankelijke staat wordt gesticht voor de Tamil-minderheid die uit 2,5 miljoen mensen bestaat. Vol gens de jongste officiële cijfers zijn er sinds de hervatting van de ge welddadigheden vorig jaar novem ber 650 mensen gedood. dere formulering gegeven sen voor verbetering van de be trekkingen met Moskou. Dit ter- de aanwezigheid van de Sowjet-Unie in Afghanistan, die Sowjettroepen en -raketten wijl in Moskou een nieuwe ronde aan de grens met China en de steun de onderhandelingen tussen van Moskou voor de aanwezigheid MADRID - De Unie van Socialis tische Partijen van de Europese Gemeenschap, die gisteren haar 14e congres in Madrid begonnen is, heeft op de eerste congresdag een warm pleidooi gehouden voor gro tere politieke eenwording van Eu ropa. Unie-voorzitter Joop.den Uyl on- .derstreepte in zijn openingsrede, dat „de wereld behoefte heeft aan door Gerrit-Jan Hoek een politieke macht, die niet be hoort tot de supermachten en ook geen enkele behoefte heeft zich te ontwikkelen tot supermacht". Volgens Den Uyl is het voor de stabiliteit in de wereld gewenst dat landen in crisis een keuze kunnen maken tussen niet alleen de VS of de Sowjet-Unie, waarmee ze het ri sico lopen hun lokale of regionale conflict om te bouwen tot een Oost-West-dispuut. „Voor de socialisten, die weige ren de wereld op te delen in Oost en West, moet de te geringe macht se zaken, de Russische onder die die Europa thans kan uitoefenen van zyn ambtgenoot Leonid Djits- op het wereldtoneel een extra aan- jev. sporing zijn, haast te maken met de De betrekkingen tussen China Europese integratie", aldus Den en de Sowjet-Unie zijn al meer dan Uyl; 20 jaar gespannen als gevolg vice-premier Alfonso Joop den Uyl legde gisteren vooral de nadruk op het perfectio neren van de economische facetten van de EG. Den Uyl wilde niet ver bloemen dat de EG in het recente verleden er niet in geslaagd is op een aantal brandende problemen zoals de teruggang in de economie en de toeneming van de werkloos heid een passend antwoord te ge wond. Naar zijn zeggen zestienjarige meisje aangehouden bij een doorgangspost naar het door Israël bezette deel van Liba non voor de gebruikelijke controle. De auto ontplofte vrijwel direct na dat ze was gestopt. De anonieme zegsman van het nationale verzetsfront identificeer de haar als Sana Mhgjdali uit de buurt van Zahrani in het door Is raëlische bezette Zuid-Libanon. Later zond de Libanese tv een van tevoren opgenomen film uit waar in het meisje, dat een camouflage pak aan had en een rode baret op, zei dat ze had gekozen voor het martelaarschap omdat ze haar plicht tegenover haar volk wilde doen. De Israëlische luchtmacht heeft gisteren in Libanon een militaire post in het door druzen beheerste Sjoef-gebergte vernietigd. Daarbij kwamen acht mensen om het le ven. Volgens Israëlische militaire zegslieden was de basis een hoofd kwartier van het Volksstrijdfront, een splintergroepering van de PLO. Het leger hield gisteren ook een grootscheepse zoekactie in Tyrus in Zuid-Libanon. By het aanbre ken van de dag trokken naar schat ting 80 Israëlische tanks en gepant serde voertuigen Tyrus binnen. Ze sloten de wegen af en riepen de mannelijke bevolking met mega foons op zich op het strand te ver zamelen. Terwijl officieren de mannen ondervroegen, kamden soldaten huizen en winkels uit op zoek naar wapens en explosieven. Zeker 200 mensen zijn aangehou den en geblinddoekt in Israëlische voertuigen afgevoerd. COCAINE (AFP) - De Boliviaanse politie heeft vorige week de hand gelegd op ongeveer 1.100 kilo ruwe cocaïne. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De inbeslagname ging gepaard met de aanhouding van elf perso nen en het in beslag nemen van een vliegtuig van het type „Douglas C-47". nister Qian Qichen van buitenland- beide landen begon. China zal niet langer meer spre ken van drie hoofdeisen die het tot dusverre stelde, maar vindt wel dat - zoals Hu Yaobang het tegenover verslaggevers uitdrukte - een einde moet komen aan de bedreiging van zijn grenzen. De Chinese partijlei der ging daarbij niet in op waar de ze zogeheten bedreiging vandaan komt. China: Pacific kernwapenvrij PEKING (AP) - De secretaris-ge neraal van de Chinese Communis tische Partij, Hu Yaobang, heeft in een interview in het engelstalige Chinese dagblad China Daily ge zegd dat hij een voorstander is van een kernwapenvrije zone in de zuidelijke Pacific. Het interview had betrekking op de reis die de Hu binnenkort maakt naar Australië, Nieuw Zee land, Fiji, West-Samoa en Papua Nieuw Guinea. Hij zei te hopen dat deze vijf landen dezelfde opvattin gen hebben als wij over het tegen houden van de wapenwedloop en internationale ontspanning. 'We steunen het juiste standpunt van de regeringen en bevolking van de zuidelijke Pacific over het wegne men van de nucleaire dreiging en over het instellen van een kernwa penvrije zone in dit gebied. Nieuw-Zeeland heeft laten we ten dat het geen Amerikaanse oor logsschepen met kernwapens aan boord of die door kernenergie wor den aangedreven in zijn havens zal toelaten. Australië laat deze sche pen nog wel toe, maar heeft opge roepen tot het instellen van een kernwapenvrije zone in de zuidelij ke Pacific. Vietnam in Cambodja. „Ik kan niet precies aangeven hoeveel hinderpalen er zijn, maar de hinderpaal ten aanzien van de veiligheid van de staat moet ver dwijnen", zei Hu Yaobang. De onderhandelingen over ver betering van de betrekkingen tus sen China en de Sowjet-Unie be gonnen in oktober 1982. Zij wor den beurtelings gehouden in Mos kou en Peking. De nieuwe ronde die dinsdag in Moskou begon was de zesde. De zesde ronde gaat naar ver wacht twee weken duren. De Chi nese delegatie in Moskou staat weer onder leiding van ondermi- Mogelijk meer werkgevers in kabinet van Suriname PARAMARIBO (ANP) - De Ver eniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) zal mogelijk deelnemen in de regering-Udenhout. Dat wordt in Paramaribo afgeleid uit uitlatin gen van de voorzitter van de VSB, P. Radakishun. Radakishun verklaarde tegen over Surinaamse media dat de VSB regeringsverantwoordelijk heid „nooit zal schuwen gelet op de verantwoordelijkheid van de VSB in de gemeenschap". VSB-vertegenwoordigers heb ben gisteren gesproken met Her- renberg. Deze heeft opdracht ge kregen de mogelijkheden te onder zoeken voor een opvulling van de ministersposten die zijn vrijgeko men nadat de grootste drie vakcen trales zich vorige week uit de rege ring terugtrokken. De onderhandelingen over ver betering van de betrekkingen heb ben tot dusverre nog niet tot belis- sende doorbraken op politiek ge- bied geleid, wel tot een duidelijke bijvoorbeeld Nicaragua". „Alleen dan kan de Europese Ge meenschap een vuist maken tegen bijvoorbeeld het ergerlijke optre den van de VS en een aantal inter nationale financiële instellingen, WARSCHAU (AFP/Rtr/UPI) - De waar zy politieke en economische aartsbisschop van Krakow heeft er druk uitoefenen om te voorkomen bU de secretaris van de Poolse bis- dat leningen worden verstrekt aan schoppenconferentie op aange- Weizman gaat naar Moebarak CAIRO (Rtr.) - De Israëlische mi nister Ezer Weizman, die deelnam aan de onderhandelingen vooraf gaande aan het vredesverdrag met Egypte in 1979, zal volgende week in Cairo besprekingen voeren met de Egyptische president, Hosni Moebarak. De Egyptische premier, Kamal Hassan Ali, heeft Weizman, minister zonder-porteuille en ge- vvjwi c^x»»av4i- specialiseerd in Arabische zaken, de besluitvor- uitgenodigd. Het overleg m Cairo geeft Weiz man de gelegenheid een mogelijke top-ontmoeting te bespreken van president Moebarak en de Israël tt J t t sche premier Peres, die voorstal. Den Uyl werd gisteren voor twee der is van nieuwe pogingen om te «,__i _i .aa de komen tot vrede met de Arabische buurstaten. Hoewel de EG met de uibreiding van Spanje en Portugal blykt heeft gegeven van grote realiteitszin en Europese belangen heeft laten pre valeren boven nationale belangen, pleitte Den Uyl toch cale verandering van ming. „Wanneer de besluitvorming niet verandert, zal de Gemeen schap dat niet overleven". drongen dat deze een officieel naai herinnert in zijn schrijven aan „de pijnlijke gebeurtenissen van de afgelopen maanden", een ver wijzing naar de ontvoering van en moord op Jerzy Popieluszko vorig derzoek eist naar de mishandeling jaar oktober door drie leden van de toeneming van de bilaterale han- De uitbouw van een eigen poli- Van een priester, die in de nacht geheime politie. Het ministerie van del. In juni willen China en de tiek profiel van de nieuw ontlui- Van zaterdag op zondag tweéde- binnenlandse zaken in Warschau Sowjet-Unie een langlopende han- kende Europese filosofie zal van- graads brandwonden opliep toen heeft bekendgemaakt dat de auto- delsovereenkomst sluiten, waar- daag zijn verdere beslag krijgen in r -a-"-- --- door de handel in 1990 een niveau de presentatie van een belangrijk van zes miljard dollar bereikt document over de grotere Europe- (1985:2 miijard). se onafhankelijkheid door de ADVERTENTIE onbekende hem molesteerde. Kardinaal Franciszek Macharski, de opvolger van paus Johannes Paulus II als aartsbisschop van Krakow, schreef in een gisteren riteiten een onderzoek instellen naar de beschuldigingen. Mensen die zich in de Zuidpool- se stad Krakow actief voor de bur gerrechten inzetten, hebben ver openbaar gemaakt telexbericht dat klaard dat de gemaskerde aanval- pater Tadeusz Zaleski wonden in Ier Zaleski ongeveer 30 brandwon- het gezicht, in de nek en aan de den toebracht. De priester raakte handen opliep toen hij na de kerk- buiten bewustzijn. De 29-jarige Za- dienst van zaterdagavond door een leski wordt als een sympathisant onbekende „in een beraamde ac- van het verboden vakverbond Soli- tie" werd gemolesteerd. De kardi- dariteit beschouwd. PAANAKKER 8CO LEIDEN P MAARSMANSTEEG12 -TEL. 071-120566 MEXICO STAD (UPI) - De Mexi caanse politie heeft een man gear resteerd over wie wordt gezegd dat hij een topfiguur is in de Mexicaan se drugswereld. Met de aanhou ding van Ernesto Fonseca is de tweede sleutelfiguur in de Mexi caanse handel in verdovende mid delen in een week gepakt. Een woordvoerder van de justi tie deelde mee dat een 150-tal poli tiemannen Fonseca die een jaar of 56 is - en 23 andere verdachten, maandagmorgen in alle vroegte grepen bij een groots opgezette ac tie in de badplaats Puerta Vallarta aan de Stille Oceaan. Fonseca heeft tegen de politie gezegd dat zijn associé, Rafael Ca- ro Quintero - die dinsdag wegens handel in drugs werd voorgeleid aan de rechter -, de moord pleeg de op Enrique Camarena Salazar, een agent van de Amerikaanse Narcoticabrigade, en de Mexicaan se vlieger Alfredo Zavala. Op zijn voorgeleiding zei Caro Quintero dat de bekentenis die hij over zyn handel en wandel had ge daan, door foltering was afgedwon gen en dat hij niets te maken had met de moord op Camarena en Za vala in februari van dit jaar. Fonseca is gegrepen vijf dagen na de aanhouding van Caro Quin tero in Costa Rica.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7