Aandacht gevraagd voor 25 jaar oude Heempark Kopie oude Duitse bijbel op expositie PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 10 APRIL 1985 LEIDEN - Hoewel het nooit officieel is geopend, viert het Heempark aan de Oegstgeesterweg dit jaar toch het vijfentwintigjarig bestaan. Wel kon worden achterhaald dat de eerste spade de grond in ging op 11 november 1959 en dat in 1960 het grootste gedeelte van het gemeentelijke park werd aangelegd. Volgens medewerkster Marian Kathmann en be heerder Hein van Schie is dat een mooie gelegenheid om nu, vijfentwintig jaar later, het Heempark weer eens onder de aandacht van de mensen te brengen. In het kader van dat jubileum or ganiseert het Heempark een aan tal activiteiten. Zo is er iedere laatste zondag van de maand een rondleiding onder leiding van een natuurgids van het IVN, het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie. Uiteraard is het park op werkdagen normaal ge opend. Verder zal er meer duide lijke informatie komen in het park zelf door middel van meer naamborcljes bij de planten. door Charley Jansen Aan de ingang van het park is men bezig met het plaatsen van bakken waarin de diverse land schapstypes, die in het park zijn te vinden, in het klein zullen worden nagebootst. Een nieuw informatiebord is al klaar. Ook nieuw is het gebouw rechts van de ingang. Sinds november vorig jaar hebben de medewerkers de beschikking over dit stenen on derkomen, dat overigens als twee druppels water lijkt op de groene houten 'keet' die er voor die tijd stond. Wie wel eens het Heempark heeft bezocht kan £ich het gebouwtje ongetwijfeld nog herinneren. Het idee om een park aan te leggen met wilde, inheemse planten duikt voor het eerst offi cieel op in het recreatieplan 'Kik kerpolder' uit 1952. Naast sport velden, speelweides en een open luchttheater was er in dat plan ook een stuk grond gereserveerd voor het Heempark, ingeklemd tussen de Haarlemmertrekvaart en de toekomstige Oegstgeester weg. Een stuk grond dat toch zou overblijven als de weg eenmaal zou zijn aangelegd. Het is aan mensen als de toenmalige chef van de plantsoenendienst, Gal- jaard, te danken dat het waarde loze Stuk grond een nuttige be stemming kreeg. Sportvelden Begin 1955 werd er begonnen met het aanleggen van de sport velden. Een onderneming die, in die tijd, een half miljoen gulden ging kosten. De aanleg van het Heempark stond voor 33.000 gul den op de begroting. Ook toen al mocht natuurbescherming voor al geen geld kosten. De aanleg kon zo goedkoop omdat het werd gedaan in het kader van de GSW, de Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening. Marian Kath- mamnn: "Ambtenaren hadden toen uitgerekend dat vijfentwin tig man, ongeveer achtendertig weken nod,ig zouden hebben om het park aan te leggen. Éen of twee mensen van de plantsoe nendienst zouden daarbij de lei ding hebben". Voordat met de aanleg kon worden begonnen moesten echter eerst de sportvel den klaar zijn. Immers, de Oegst geesterweg bestond nog niet, zo dat alle grond via de Haarlem mertrekvaart moest worden aan gevoerd. Een andere reden voor de uit eindelijke aanleg van het Heem park is volgens beheerder Hein van Schie, nog afgezien van de educatieve waarde, het feit dat Leidén zoiets nog niet had. "En, dat is natuurlijk een gedachte die achter alle heemparken in Ne derland zit: men wilde zo in heemse plantesoorten bescher men die - ook toen al - met uit sterven werden bedreigd". De to tale oppervlakte van het Heem park is in die vijfentwintig jaar niet kleiner of groter geworden. Ingeklemd tussen trekvaart en weg zijn er geen mogelijkheden om de 2,4 hectare die het park groot is, eventueel nog uit te breiden. Bezoekers Het aantal bezoekers is de laat ste jaren ongeveer gelijk geble ven, al zjn de aantallen vergele ken met die aan het eind van de jaren zestig, begin zeventig be hoorlijk geslonken Hein van Schie: "Toen had je toch wel zon dagmiddagen dat er zo'n drie honderd mensen waren. Als er nu op een zondagmiddag hon derd bezoekers zijn geweest dan vinden we dat het behoorlijk druk was. Een echte verklaring is daarvoor niet te geven, al is het wel zo dat men vroeger dichter bij huis bleef en dat men nu in de auto kan stappen en binnen twee uur bijvoorbeeld midden op de Veluwe zit". Marian Kathmann voegt daar nog aan toe dat het waarschijnlijk ook met zoiets als de 'tijdgeest' te maken heeft: "Natuur was toen 'in', 1970 was bijvoorbeeld Natuurbescher mingsjaar". De interesse van van de lagere en middelbare scholen laat ook nog al eens te wensen over. Al ligt dat volgens Marian Kath mann meer aan de leerkrachten dan aan de leerlingen: "Veel leer krachten zijn gewoonweg niet uit hun lokaal te branden, blijk baar hebben ze iets tegen onder wijs in de open lucht. Men klaagt dan steevast dat de les maar vijf tig minuten duurt en dat de kin deren er niet aan gewend zijn om buiten les te krijgen". Hein van Schie: Of het past niet in het lespakket". Op het ogenblik werken er in het park vier mensen die even wel niet allemaal in vaste dienst zijn. Volgens Hein van Schie zou dat ook niet kunnen ten opzichte van de andere parken en plant soenen in Leiden die de dienst nog onder beheer heeft. Hein van Schie: "Eigenlijk ben ik de enige die van gemeentewerken uit vast in dienst is. Verder hebben we ie mand van de sociale werkvoor ziening die er al vanaf het begin bij is. Nou, nummer drie is een meisje dat hier werkt in het ka der van de werk verruimende i Schie en Marian Kathman maatregelen, de wvm". Marian Kathmann: "Zij wordt dus niet door de gemeente betaalt, maar door de sociale dienst". "De vier de medewerker heeft hier een jaar gewerkt op basis van de wvm, heeft daarna een half jaar ww gehad en is nu weer terug ge gaan naar een andere regeling. Eigenlijk is het een soort werkervaringsproject. Hij gaat één dag in de week naar de tuin bouwschool en komt de rest van de week hier". In 1967 is ten slotte volgens plan de Oegstgeester weg aangelegd, een in de loop van de jaren steeds grotere bron van geluidoverlast. Volgens Hein van Schie kun je daarom alleen' s ochtends om een uur of zes uur rustig wandelen. Gelukkig bren gen de auto's geen direct aan wijsbare schade toe aan de vege tatie. Het water van de Haarlem mertrekvaart doet dat helaas wel. Het probleem is dat het Heempark afhankelijk is van de vaart voor wat betreft de water voorziening. Het water bevat te veel fosfaten en is daardoor te voedselrijk voor sommige plan tengemeenschappen in het park, die alleen kunnen groeien in een voedselarm milieu. Belangrijk ste oorzaak van deze vervuiling is de rioolwater-zuiveringinrich ting Leiden-Noord. Sinds de bouw van de Merenwijk is de Haarlemmertrekvaart de enige mogelijkheid voor de waterzui vering om het ten dele gezuiver de rioolwater te lozen. Daar komt nog bij dat men constant op een overcapaciteit draait. Marian Kathmann: "Het gevolg is dat het water van de Haarlemmer- trekvaart zeer voedselrijk is door de hoeveelheid fosfaten die er geloosd worden. Ze zijn wel al bezig met de uitbreiding maar dat is in '86 of '87 pas klaar". Omdat het water in het park stilstaat heeft dat tot gevolg dat er in de zomer een enorme groei- explosie van alg en kroos plaats vindt. Dat sluit het wateropper vlak af waardoor de andere wa terplanten afsterven omdat ze geen zuurstof krijgen. Uiteinde lijk hou je een stinkende brei over. Hein van Schie: "Ik weet wel dat er veel mensen zijn die al dat kroos mooi vinden maar ik erger me eraan omdat het er niet in thuis hoort. In het nsgaar ziet het er uit als een wasserij, met overal witte plekken in het wa ter. We hopen dus dat als de uit breiding eenmaal klaar is, het op pervlaktewater schoner zal wor den. Tot die tijd heeft het geen enkele zin plannen te maken voor nieuwe plantengemeen schappen die voedselarm water nodig hebben om te kunnen groeien"". LEIDEN - Bij de Leidse boekhan del Kooyker aan de Nieuwe Rijn wordt vanaf vandaag een kleine tentoonstelling gehouden over de zogenoemde Wenzelsbibel. Dit is een met de hand vervaardigde, uit de 14de eeuw stammende bijbel, verluchtigd met talrijke beschilde ringen. Overigens is niet de originele Duitse bijbel te zien. Het boek is te zeldzaam en te kostbaar om in het openbaar tentoongesteld te wor den. Wel is in een etalage en in een aantal vitrines een zogenoemde facsimile te zien; een natuurge trouwe kopie van het boek. "We houden deze tentoonstelling om het publiek te laten zien dat er tegenwoordig nog steeds bijzonde re boeken worden vervaardigd en dat niet alleen 'vlugge' produkten worden gedrukt als paperbacks en bestsellers", zegt directeur F.J. Ar- kenau van de Leidse boekhandel. Bladgoud Hij legt uit dat de facsimile-uit gave een zo exact mogelijke kopie is van de originele Wenzelsbibel. Dat houdt niet alleen in dat de band, het perkament en de kleuren van de schilderingen nauwkeurig worden nagemaakt, maar dat bij voorbeeld ook al het bladgoud dat voorkomt op dé pagina's met de hand wordt ingelegd. Zelfs de 'fou ten', zoals beschadigingen van het Botsingen op Hoge Rijndijk LEIDEN - Het was gisteren bin nen tien minuten tweemaal raak op de Hoge Rijndijk. In het eerste geval betrof het een aanrijding tus sen een vrachtauto uit Rotterdam en een bestelbusje uit Leiden. Vol gens de politie concentreerde de 43-jarige bestuurder van het busje zich teveel op het verkeer van rechts, waardoor hij niet de vracht auto zag die richting Hazerswoude links naderde. Het gevolg was een botsing waarbij de vrachtwa gen werd beschadigd. Het bestel busje werd ernstig aan de voorzij de geraakt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Ongeveer zes minuten later bot ste een bestelbusje op de achter kant van de auto die voor hem reed. Volgens de politie dacht de 22-jarige bestuurder van het busje dat de auto voor hem afremde om de afslag Leiderdorp op te gaan. De bestuurder van de auto wilde echter een eerdere inrit inrijden. De bestuurder van het busje be merkte dit te laat en botste op de wagen voor hem. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken perkament en de illustraties wor den nauwgezet gekopieerd. Dergelijke facsimiles worden in eerste instantie gemaakt voor mu sea en bibliotheken'die dergelijke oude boeken in eigendom hebben. Arkenau: "Ze hebben vaak de ver plichting deze boeken ten toon te stellen. Ze durven dat echter meestal niet meer aan omdat deze boeken te kostbaar zijn. Vandaar dat er natuurgetrouwe kopiën van worden gemaakt". Ook particulieren kunnen in het bezit komen van een facsimile-uit gave. Maar daar moeten ze dan wel een fors bedrag voor neertellen, ge zien het vele werk dat er wordt in gestoken. Een kopie van de Wen zelsbibel kost bijvoorbeeld onge veer 20.000 gulden. Er is weliswaar nog een iets minder luxe uitvoe ring verkrijgbaar, maar die kost nog altijd ongeveer 15.000 gulden. Voor wat minder kapitaalkrachtige verzamelaars zijn er eveneens 'los se' pagina's verkrijgbaar. Voor een setje van vier pagina's moet onge veer 110 gulden worden neerge teld. De tentoonstelling bij Kooyker, waar één deel van de bijbel en en kele pagina's worden geëxposeerd duurt tot begin volgende maand. Twee jaar geleden hield de boek handel al eerder een tentoonstel ling over een facsimile-uitgave: het 'Gouden boek van Wenzel'. Deze expositie werd destijds in de Pie terskerk gehouden. Vegetarisch In de Helianth aan de Heren straat 5c in Leiden wordt vanaf vrijdag een cursus vegetarisch koicen gegeven. De cursus bestaat uit vijf lessen die op vijf achter eenvolgende vrijdagen van 09.30 tot 12.00 uur worden gehouden. Hengelsport Hengelsportvereniging Rijn land hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 P. van Vel- zen 6150 gram-16 stuks, 2 P. v.d. Plas 5550-10,3 Th. Kramp 2740-5, 4 P. Braggaar 2430-8, 5 J. Blik- man 2180-5. 6 Th. Westra 1700-4 7 J. van Hout 1060-5, 8 J. Kool haas 970-2, 9 W. Schild 900-2, 10 W. de Bruin 860-1. DVV hield een wedstrijd in het Amsterdam-Rijnkanaal. Uit slag: 1 W. Smit 33 stuks-9100 gram, 2 P. Moonen 28-12.100,3 P. Leuering 22-9300, 4 J. Hakker 32- 7250, 5 L. Waltman 22-8450, 6 K. Laterveer 25-7100, 7 C. Voorst 16- 8300. 8 W. Teske 16-4500. 9 P. Blok 15-4900, 10 A. Laterveer 13-5500. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag een bingo avond in 't Parlement, Nieuw- straat 45, aanvang acht uur. Boswandeling Het Instituut voor Natuurber- schermingseducatie afdeling Lei den organiseert zondag een bos wandeling. In het kader van de actie tegen zure regen, 'BOSa- larm' geheten, wordt er onder lei ding van natuurgidsen een tocht gehouden in de Horsten. De start is om twee uur bij de ingang aan de Papelaan te Wassenaar; bij kruispount Den Deijl. De wande ling duurt twee a tweeëneenhalf Koffie—ochtend Clubhuis Morschwijk, Topaas laan, houdt zondag een kof- fie-ochtend, vanaf elf uur. Te vens sjoelen, darts, kaarten enz. Voor de kleintjes is er speelgoed. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Alexander zv. J. Middelburg en M.L. Zitman. Bruin zv. W. Benthem en M.C. Portengen. Martijn Willem Aart zv. R.R. van der Sijde en S.C.M. van Brouwershaven. Susan Eva dv. P.C.A.M. Walter en M.C. van Win- sen, Jos zv. J.P.C. Ouwerkerk en J. Noort, Reinhilde Annetje Wilhelmina dv. A. van den Berg en M.C.M. Bierman. Peggy dv. J. Marcelis en N.C. Tegelaar. Mark zv. J. Honkoop en A.M.T. Rook. Jan-Willem zv. H.C. Verloop. Lieke Ma deion dv. R.J. van Aspcrdt en Y. van der Riet, Rianne Gwendolvnn dv. B.H.C. van den Bergen I.A. de Lange Wendels. Jacoba Petrunella dv. J. Remmelzwaal en J.H. van der Does. LEIDEN Overleden: G. van Eijk, geb. 7-5-1931, man, M. Amanupunnjo, geb. 10-11-1927, vrl., echtgen. van S.M. Tala- kua, P. Schalkers, geb. 11-12-1917. vrl.. echtgen. van L van der Sijs, A.P. Krom hout, geb. 26-5-1920, man. A. van Fruch- ten, geb. 6-6-1902, vrl.. A.L.J.C. Van Reeth. geb. 3-7-1933. mar. A M J. Put. geb. 31-5-1924. man, M. Derogee. geb. 18-1-1919, man. E.L. Kuijl. geb. 25-3- 1904, vrl., geh. gew. met A.H. Leuering. K.D. Saya, geb. 7-1-1958, vrl., echtgen. van R.J.D. Tupamahu, G.E. Spieren burg, geb. 3-11-1924, man. H.P. Ansberg. geb. 21-9-1918. man. OVERSTROMING - Een defect toilet was er de oorzaak van dat er gisteravond water door het plafond van een flat aan de Buizerdhorst in de Merenwijk stroomde. De be woonster van de bovenliggende woning was niet thuis en de politie moest er aan te pas komen om een ruitje in te slaan en het water te doen stoppen. Ouders op Herhaling (1) Ouders Op Herhaling (O.O.H.) O, wij zijn zo ontevreden de kursisten en vrijwilligers van het heden. Wat u nu gaat lezen over 12 jaar lang is voor O.O.H. van groot belang. O.O.H. was net één jaar verzon- toen schoonzus en ik er aan be gonnen. Dralend gingen wij over de drempel op de Lusthoflaan-school wa rempel. Was het noodweer of het begon te ijzelen wij gingen toch ons rekenen en Nederlands opvijzelen. - Drie jaar lang gingen wij iedere week doch opeens waren wij uitge leerd, dat bleek. Op hogere scholen konden wij verder gaan maar dat schoven wij van de baan. Wat bleek, O.O.H. was Engelse les gaan geven wij er naar toe, dat werd een heel lang leven. Na het eerste jaar werd er ge spaard want de kursisten hadden heel wat Engels vergaard. Voor een fijne trip naar Londen voor het Engels spreken wat zij na twee jaar konden. Na het derdejaar riep de staf ons naar boven je zult het niet geloven. Of wij mee wilden draaien als hulp-lerares na aarzelen zeiden wij toch yes. Ook dit is weer wat jaartjes gele den O.O.H. heeft in die laatste jaren veel gestreden. Want zij waren zo groot gegroeid dus geld is daar altijd mee ge moeid. Het is dat de staf en vrijwilligers er heel hard aan trokken dus konden wij door blijven knokken. In 1980 kwamen de donkere tij den het Rijk gaf geen geld, dus wil den O.O.H. mijden. De Gemeente sprong gelukkig bij wij konden verder, zij aan zij. Nu, in maart 1985 lees ik in de krant O.O.H. wordt in fusie gedaan, het is gênant. Een grote Stichting voor ieder- Zomertijd Dat deze krant eri commisielid van de werkgroep Zo mertijd uit zijn winterslaap te ha len mag inderdaad wel in de krant. "Van klachten horen we niets meer, blijkbaar valt het mee", zo meldt de man. Als je nooit meer vergadert en je gooit binnenkomende brieven on beantwoord in de onderse bureau lade wordt het inderdaad erg rustig - en zo gaat het precies. Persoonlijk ben ik van mening dat de zomer tijd een paar weken later moet in gaan en wat eerder moet eindigen. Enkel en alleen om de mensen die vroeg moeten beginnen (rond ze ven uur) te behoeden voor het thans optredende dag/nachteffect. De zomertijd is zodanig bepaald dat wie om acht of negen uur moet beginnen, geen last heeft van het feit dat het plots weer nacht is in plaats van dag als hij opstaat. Ik vind dat een treffend staaltje van egoïstisch denken van de betref fende ambtenaren. Mijn pogingen om hierover een discussie op te zetten zijn gestrand. Op mijn laatste brief van 26 maart 1984 heb ik op 9 april 1984 een doorverwijzijng gehad en die is on beantwoord gebleven. Als (voorzit ter?) drs. J.P.M. Montrée geen ver gaderingen uitschrijft, zal het met alle opmerkingen c.q. klachten wel zo gegaan zijn. Misschien dat wan neer meneer Schuddeboom zijn ogen goed heeft uitgewreven, hij ziet dat er nog wat werk ligt te wachten. En wellicht dat hij zich dan reali seert dat mensen die in de winter om zes uur moeten beginnen, 's zo mers om vijf uur moeten beginnen. Want het stiekum een uur vooruit zetten van de klok betekent niet dat de natuur meedoet. Dat is het wat boeren, ouders en meteorolo gen als bezwaarlijk ervaren. Maar deze wijsheid is op het ministerie bij de slapende commissie kenne lijk niet te slijten. P. de Bruijn Pijperhof 50 Alphen aan den Rijn Ouders op Herhaling (2) Op 26 maart stond er een stuk in de krant met een heleboel moeilijke woorden. Waar ging het over? Over de ba-sis-edu-ka-tie (hè, hè, ik ben eruit) Nou ben ik cursist bij Ouders op Herhaling en die stond er ook in, dus ik lezen. Wat ik eruit begre pen heb is dit: B en W stelt voor één stichting te maken waar Ou ders op Herhaling, het Leids Volkshuis en Troef samen in moe ten gaan werken. Dus één basis school voor volwassenen. Wat ik erg raar vindt is dat er aan ons cursisten nooit gevraagd wordt wat wij van zulke plannen vinden. De wethouder zou ook eens aan ons moeten vragen wat wij van een fusie vinden, tenslotte betreft het onze cursussen. Nee wethouder, bij mij op de cursus gaat het goed, bij Ouders op Herhaling gaat het goed... ga dat nou niet allemaal om ver gooien. Want heus iedere verandering is geen verbetering. Een kennis van mij werkte in Amsterdam bij een groot bedrijf. Dat bedrijf ging ook een fusie aan met andere bedrij ven. Want dat was zo goed voor het bedrijf, alles zou beter lopen, het werk zou beter worden verdeeld enz. Nou na die fusie ging het al leen maar slechter en niet beter! Mijn kennis (en zijn hele bedrijf) zit nu zonder werk. Hoera voor de fusie. En ik ben bang dat het ook bij ons zo zal lopen. Eerst moet ie dereen bij elkaar, dan loopt het niet meer, en dan valt de boel in duigen! Wethouder, ik vraag u: doe ons dit niet aan. S. Flippo Sophiastraat 37 Leiden Overslagcentra Dat Leiden een knelpunt vormt voor vrachtwagens is niet zo ver wonderlijk. Immers, aanvoer dient uit economische overwegingen door steeds groter materieel te ge beuren. In 1983 onderzocht de werkgroep Economie van het CDA-Leiden mede hierom in een enquête of een coöperatief bevoor radingssysteem voor het winkelbe drijf wenselijk was. Waar de detaillist het liet afweten en het groot-winkelbedrijf reeds met zo'n systeem werkt, bleef de werkgroep er voorstander van. Dit zowel ten behoeve van de binnen stad, o.a. in de vorm van vrijko mende magazijnruimte, als ook de mogelijkheden die het systeem biedt voor een grotere service aan de klant. Het is daarom verheugend dat nu juist de EVO (L.D. 3-4-'85) bij monde van mevrouw Gevers Dey- noot en de heer d'Hont voorreke nen dat het kapitaal voor zo'n sys teem als het ware voor het oprapen ligt in de vorm van kapitaalverlies door wachttijden. Als we daar nog bij optellen dat behalve een ver snelde aflevering voor verschillen de winkels aan één adres ook nog economischer kan worden ingesla gen per winkel, moet het toch een zacht paaseitje zijn. De argumenten die d'Hont aan voert om het systeem van overslag centra af te kraken, zijn de argu menten van de visser die nieuw viswater niet vertrouwt; of op zijn hollands: wat de boer niet kent vreet hij niet. Anderzijds geeft met name de opmerking 'dat het dan al lang was ingesteld' er zo blijk van dat vrachtrijders deze inkomens bron graag in eigen zak houden. Als werkgroep zijn we in ieder geval al blij dat de gemeente nu rechtstreeks contact heeft gelegd met de belanghebbende of zoals in onze nota staat: naast de onder handelingen met vertegenwoordi gende organisaties, meer recht streeks de ondernemers te willen benaderen. Dit opdat langs elkaar levende gedachten sneller worden kortgesloten, zodat een vruchtbare samenwerking kan ontstaan'. Namens de werkgroep Econo- CDA-Leiden, Paul Klück, Zuidsingel 4, Leiden. wm.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4