Steeds Pemiingkabinet ia 1986 naar Leiden FLASH HAIR GEZICHTSBRUINER»» Vrouw flest restaurants M,per 20 minuterl I Huurster te lawaaiig: bovenwoning uitgezet Breehuys organiseert speciale 'meidendag' Bruggen worden vernieuwd Verhuizing jaar uitgesteld LEIDEN advertentie m vanaf wij blijven in alles betaalbaar 14 23 73 LEIDEN - Twee oude Leidse bruggen worden binnenkort ver nieuwd: de Verversbrug en "*de Heerenpoortsbrug. Daarmee wordt uitvoering gegeven aan plannen die al jaren bestaan, maar waarvan de financiering tot nu toe niet rond was. Nu is dit wel het ge val, onder meer dank zij een bedra ge van het ministerie van economi sche zaken. Het ministerie geeft ruim één miljoen voor de vernieuwing var» de bruggen, alsmede voor de aan leg van een nieuwe riolering in de Hooglandse Kerkgracht en omge ving. Voorwaarde is dat de werk zaamheden voor zeventig procent worden uitgevoerd door langdurig werklozen, gedurende ten minste 130 werkdagen. De totale kosten van de drie projecten bedragen ruim 5,5 miljoen. De gemeenteraad besloot reeds in februari 1980 dat er een plan moest worden gemaakt voor een nieuwe Verversbrug, gelegen tus sen Langegracht en Verversstraat, over de Oude Herengracht. Een jaar eerder was de stalen boven bouw al van de brug verwijderd, omdat onderzoek had uitgewezen dat dit gedeelte in zeer slechte staat verkeerde. De Verversbrug is in 1926 ge bouwd. Constructie en onderbouw van de brug zyn niet meer bere kend op het verwerken van het TT huidige verkeersaanbod; vandaar Hooglandse Kerkgracht dat de brug volledig wordt ver- Hg g| nieuwd. In hun voorstel aan de ge meenteraad noemen B en W de Verversbrug van grote betekenis voor zowel het autoverkeer naar en van de binnenstad als het voor voetgangers- en fietsverkeer in bei de richtingen. De brug maakt on derdeel uit van het 'hoofdroutenet voor autoverkeer', zoals aangege ven in het gemeentelijk verkeers circulatieplan. Tijdens de werk zaamheden wordt een tijdelijke baileybrug aangelegd. Voor de Herenpoortsbrug geldt grotendeels hetzelfde verhaal. De ze brug over de Herensingel, tus sen Oude Herengracht en de He- Op 12 maart 1979 werd de bovenbouw van de Verversbrug verwijderd. Ditzelfde lot zal nu de rest van de brug beschoren zijn. Er komt een nieuwe brug tussen Langegracht en Verversstraat (archieffoto) steeg. De groente- en fruitkramen keren ook later niet meer terug naar de Hooglandse Kerkgracht: Botermarkt, de Vismarkt, het zij blijven definitief op de Boter- Stadhuisplein en de Koornbrug- markt. rensingel, wordt eveneens vervan- gevolg dat de zaterdagse waren- gen. De brug dateert uit .1898; in markt met ingang van aanstaande 1978 besloot de gemeenteraad tot zaterdag wordt verplaatst vernieuwing. Ook de Heeren- poortsbrug maakt deel uit van het hoofdroutenet door Leiden en ver vult dus een belangrijke functie voor het verkeer. Derde onderdeel van de werk zaamheden is de aanpak van de omge ving. Deze enkele eeuwen geleden gedempte gracht heeft nog geen riolering en verkeert in slechte staat. De ondergrondse overwel ving is zo slecht dat er regelmatig verzakkingen optreden. Een jaar geleden zakte er nog een vrachtau to met het linkervoorwiel dwars door de bestrating. Om dit soort ongelukken te voorkomen zijn op korte termijn maatregelen nodig. Naast de Hooglandse Kerkgracht wordt er ook een rioleringssysteem aangelegd in de Koppenhinksteeg, Kaasmarkt en Middelweg. Markt De werkzaamheden hebben tot Tuinstadwijk wint kort geding DEN HAAG, LEIDEN - Een 24- jarige huurster van een bovenwo ning aan de Lage Morsweg moet binnen veertien dagen nadat het vonnis van de Haagse rechtbank haar officieel is meegedeeld haar woning verlaten. Dat heeft vice- president mr. R. Portheine van de Haagse rechtbank gisteren uitge sproken in een kort geding dat wo ningbouwvereniging Tuinstadwijk tegen de huurster had aangespan- De vrouw heeft teveel lawaai ge maakt en haar benedenbuurvrouw van de duplex-woning zou daar door al overspannen zijn geraakt. Ook andere huurders van de wo ningen aan de Lage Morsweg heb ben over haar gedrag en dat van haar komende en gaande vrienden bij Tuinstadwijk geklaagd. Mr. Portheine heeft in zijn von nis echter ook een eis van de advo caat van de huurster opgenomen. Hij beval de woningbouwvereni ging namelijk om actief de her huisvesting van de vrouw te bevor deren door bij de gemeentelijke autoriteiten hierop met klem aan te dringen. De rechter is niet inge gaan op de eis van de huurster dat Tuinstadwijk haar verhuiskosten moet vergoeden. De vrouw had aangevoerd dat zij door de woning bouwvereniging als huurster was aanvaard tussen de vele ouderen die daar wonen waardoor de pro blemen waren ontstaan. Maar mr. Portheine vond dat „het veeleer haar ongebruikelijke individuele leefgewoonten zijn geweest die tot de problemen hebben geleid dan het feit dat zij als 24-jarige tussen ouderen woont". Hij veroordeelde de vrouw als verliezende partij te vens in de kosten van het kort ge ding, 1000 gulden. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Het huis (1) Ze woont al pakweg 45 jaar in het huis. Het is dan ook geen wonder dat ze overstuur raakte toen ze hoorde dat de gemeente van plan is haar woning aan de Hansen straat te slopen. Nee, ze wilde niet weg. Zelfs niet naar een andere woning in de straat, gesteld dat dat moge lijk zou zijn: ze wilde blijven zit ten waar ze zit. Op nummer 32. Haar zoon: "Ze is er ziek van ge worden. Hoe kan de gemeente nou ook een 73-jarige vrouw ver plaatsen? Iedereen spreekt er zijn schande van. Die beneden woning, dat is haar verleden. Komt nog eens bij dat mijn broer schuin boven haar woont: ze heeft dus het idee dat er een goe de steun direct bij de hand is". Een buurman: "Ik dacht bij mezelf: hoe verzinnen ze het? Oude bomen verplant je niet. En ik wil trouwens ook geen door gang naast m'n huis, zoals de ge meente voorstelt. Dat geeft al leen maar rotzooi". De gemeenteambtenaar: "Kijk, achter haar woning ligt een terrein dat moet worden ont sloten. Aan de kant van de Haar lemmerweg is dat al gebeurd. Nu nog een opening aan de Hansen straat, ter hoogte van nummer 32. Daarom moet die woning weg". "Op dat terrein hebben we een aantal parkeerplaaten gepland alsmede een speelterreintje voor de kinderen. Natuurlijk begrij pen we dat het voor zo'n vrouw niet leuk is om te verhuizen, maar wat is het alternatief? Ver geet niet dat de buurt z'n voor deel doet met een opgeknapt binnenterrein en bovendien: we zorgen er vanzelfsprekend voor dat die vrouw op een goede ma nier wordt geherhuisvest". Het huis (2) De woordvoerder van de buurt, gisterochtend tegen de vertegenwoordigers van de Raad van State: "Ons voornaamste be zwaar is dat die oude vrouw uit haar woning moet. Daarnaast vrezen we ook dat er een enorme vervuiling gaat optreden als het binnenterrein op twee punten wordt ontsloten". "Op een ander terrein in de buurt - een terreintje dat al klaar is - is het al een troep geworden. En het is een verzamelplaats voor de opgeschoten jeugd, met alle gevolgen van dien". "We hebben ook bezwaar te gen sloop omdat het zonde is een goedkope woning af te breken. De meeste mensen in de buurt denken er trouwens zo over. En die vinden die extra parkeer plaatsen ook niet zo nodig. Zij zeggen: we zetten onze auto wel voor de deur neer". De zoon van de 73-jarige be^ woonster: "Ik hoop dat u ons be zwaarschrift ontvankelijk ver klaart. Mijn moeder, een vrouw op leeftijd, heeft namelijk al zo veel slapeloze nachten gehad door dit gedoe...en als ze haar huis gaan slopen, als ze dus moet verhuizen, dan vrees ik dat de ge- De 73-jarige bewoonster, links in bomen verplantje niet". volgen catastrofaal zullen zijn. Hier heeft u een briefje van de dokter, die denkt er ook zo over". De woordvoerder van de pro vincie: "De buurt brengt nu niets nieuws naar voren. Wij blijven dus bij ons standpunt dat het huis moet wijken voor dat bin nenterrein. Voor ons heeft het geen zin om daarop terug te ko- De gemeenteambtenaar: "Wij denken er hetzelfde over. En la ten we niet vergeten dat de buurt gebaat is bij een terrein waarop parkeerplaatsen komen; in Groenoord kent men immers re gelmatig parkeerproblemen. Wij zijn voor twee openingen tegen over elkaar omdat dat de duide lijkheid ten goede komt: dan heb je zicht op de andere kant. Is dat er niet, dan wordt het kruip- door-sluip-door". De woordvoerder van de buurt: "Onzin, de mensen in de buurt kennen het gebied toch!". de deuropening van Hansenstraat De staatsraad: "Ik kan me wel voorstellen dat de gemeente twee openingen tegenover elkaar handig vind, want op de lagere school heb ik geleerd dat de ver binding tussen twee punten een rechte lijn is". Zijn collega, geheven vinger: "U vergist zich: u bedoelt dat de rechte lijn de kortste verbinding Het huis (3) De staatsraad: "Het moet me wel van het hart dat ik het psy chologisch niet verantwoord vind om een oude vrouw te laten verhuizen. Het is bekend dat ie mand daar veel narigheid aan kan overhouden. Hoeveel haast hebt u met het slopen van die woning? Had u trouwens geen andere woning in de straat kun nen uitzoeken?" De gemeenteambtenaar: "Ze zit in een gemeentewoning... we J, en haar mede-strijders: "Oude (foto Holvast) horen nu trouwens pas dat me vrouw niet weg wil. Het zal ver velend voor haar zijn, natuurlijk, maar we zullen haar echt goed begeleiden; dat doen we trou wens altijd in dit soort gevallen. Nee, we hebben tot nu toe nog geen gesprek met haar gehad., Dat komt allemaal nog". De buurtbewoonster, tegen niemand in het bijzonder: "Nog geen gesprek... het is wat". De staatsraad: "We zullen ons beraden over het advies dat we gaan uitbrengen aan de Kroon". Vanaf de muur keek hare ma jesteit glimlachend de zaal in, alsof ze al weet hoe dat advies gaat luiden. Beide partijen rest ondertussen niets anders dan af wachten. Eén van de buurtbewoners vond het in elk geval een aardige excursie, deze zitting van de Raad van State: "Je hoort wel eens iets over dit soort dingen, maar nou maak je het toch maar van dichtbij mee, hè". WOENSDAG 10 APRIL 1985 Het pand Rapenburg 26, waar het Koninklijk Penningkabinet zal wor den gevestigd. Naast het museum van oudheden. (archieffoto) zeg ik niet". En Jacobi, die tenslot- te alles van munten weet, ant- J0ngeren FrOIlt weer actief LEIDEN - Bij de Leidse politie is gistermiddag het feit gemeld dat jongeren van het Jongeren Front Nederland, in de omgeving van de Haarlemmerstraat en de Hoog landse kerk fascistische pamflet ten stonden uit te delen. Via de pamfletten werd om 'eerherstel voor Anton Mussert' verzocht. Toen de politie in de buurt een kijkje ging nemen, waren de jonge lui al verdwenen. Eerder, op 6 april, waren de jon geren ook al actief. Bij het PSP- pand aan de Lange Mare werd de PSP-vlag weggehaald en in de brievenbus werden drie fascisti sche pamfletten gestopt. LEIDEN - Een 56-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren in Leiden aangehouden op verdenking van flessetrekkerij. Zij had voor ruim twintig gulden geconsumeerd in een restaurant aan de Steenstraat en verdween zonder te betalen. Op eerste paasdag had zij een dergelijk staaltje geleverd in restaurant Nieuw Minerva. Daar kocht zij voor vijftig gulden aan snuisterijen en prikte voor tien gulden een vorkje weg. Toen de rekening werd gepresen- teerd, deelde zij mee het recht te hebben overal, waar dan ook, op reke ning te mogen kopen. Later op de dag consumeerde zij nog voor dertig gulden in een pizzena aan de Haarlemmerstraat. Ook daar wachtte zij niet op de rekening. Samen met andere organisaties LEIDEN - Jongens komen in buurt- en clubhuizen veel meer aan bod: ze durven meer, hebben een grotere mond en nemen aan veel activiteiten deel. Meisjes, of in het emancipatiejargon liever gezegd meiden, komen veel minder aan hun trekken. Ellen Geerlings van clubhuis 't Breehuys vond dat er maar eens iets speciaal voor mei den moest worden georganiseerd. Een meidendag op 20 april is het resultaat. Niet alleen 't Breehuys, maar ook het JAC, de Jongerenbe weging en het Voorschotense jon gerencentrum De Lindehoeve hel pen met de organisatie. "Veel informatie en bovendien gezelligheid" moeten de meiden uit Leiden en omgeving die dag krijgen voorgeschoteld, aldus het plan van Ellen Geerlings en Astrid de Boer (van het JAC). De activiteiten beginnen die za terdag om 12 uur. Dan is er de mo gelijkheid te grimeren en haren te knippen en/of te verven. Boven dien worden twee videofilms ver toond: een over 'Lastiggevallen worden', en een film over buiten landse meiden, 'Slikken of stik ken'. Bovendien kan een waarzeg ster worden geraadpleegd. Vanaf twee uur is er een open po dium, waarop meiden kunnen la ten zien wat ze het afgelopen sei zoen hebben gedaan. Er zijn work shops waarin een indruk wordt ge geven wat er zoal te doen is: break dance, muziek, playbacken en een Marokkaanse dansgroep met mo deshow. Van vier uur tot half vijf treedt de Amsterdamse dichteres An- netje Huizinga op. Zij laat haar ge dichten vergezeld gaan van het rit me van haar rythm-box. Als genoeg meiden zich opgeven wordt van half vijf tot half zes een vrouwelijke discjockey-verkiezing gehouden. Vanaf acht uur tot mid dernacht wordt een disco-feest ge geven, waarbij een swingende band voor de muziek zal zorgen. Hoewel Ellen en Astrid nadruk kelijk op de uitnodiging 'alleen voor meiden' hebben gezet, mogen jongens best een kijkje komen ne men. "Maar niet te lang, want het is voor en door meiden". Tanden uit de mond geslagen na een etentje LEIDEN- Een man en een vrouw raakten vannacht slaags met elkaar na een etentje waarbij teveel ge dronken werd t De ruzie tussen de twee liep zo hoog op dat de man, die volgens de politie agressief werd door de alcohol, bij de vrouw twee voortanden uit de mopd sloeg. De man werd daarop ter ont nuchtering ingesloten. De vrouw houdt een aangifte van mishande ling nog in overweging. COLLECTE - De jaarlijkse Sima- vi-collecte heeft in Leiden een be drag van ƒ15.591,60 opgeleverd. Si- mavi gaat met dat geld 'directe me dische hulp in de Derde Wereld' geven. Verversbrug-Heerenpoortsbrug LEIDEN - Het Koninklijk Penningkabinet, gevestigd aan de Haagse Zeestraat, zal niet dit jaar verhuizen naar Leiden, zoals enkele jaren geleden werd verwacht door de directeur, maar pas in '86. I "De voorbereidende fase is nu bij na achter de rug; ik hoop dat er snel wordt begonnen met de ver- I bouwing van het gebouw waar we naar toegaan: Rapenburg 26, naast het museum van oudheden", aldus de directeur van het penningkabi net, drs. H.W. Jacobi. Sinds het einde van de jaren vijf tig is het museum te klein behuisd: dagelijks moeten bezoekers samen Auto-controle LEIDEN - De motorbrigade van de Leidse politie heeft gisteren de tweede autokeuring van dit jaar uitgevoerd. Tussen tien en twaalf uur gisterochtend werden dertig auto's gecontroleerd op eventuele technische gebreken. Eén wagen werd direct van de weg gehaald. Tegen de bestuurders van acht au to's werd wegens mankementen proces verbaal opgemaakt. met het personeel aanschuiven aan één grote tafel in de leeszaal. Ver trek naar Leiden werd dan ook toe gejuicht. Over dat vertrek stond evenwel een paar geleden in deze krant: "De plannen van het pen ningkabinet om naar Leiden te ver trekken beleven al het tweede lus trum. We spelen al tien jaar met de ze gedachte". Nu de verhuizing niet dit jaar, maar pas in '86 gaat plaatsvinden, is het logisch te veronderstellen dat de directeur van het penning kabinet zo langzamerhand met de handen in het haar zit. Dat blijkt evenwel niet het geval te zijn. Jacobi: "Er komt schot in de zaak. Dat we een tijd geleden dach ten dat alles in '85 geregeld zou kunnen worden, komt doordat we toen nog niet wisten hoe tijdro vend de voorbereidingen zouden worden. Maar de voorbereidingen lopen nu op hun end; dus kan er worden begonnen met het verbou wen van Rapenburg 26". "Ik heb overigens begrepen dat dat gebouw al is ontmanteld, dat wil zeggen: de betimmering is weg gehaald om te bekijken wat er moet gebeuren. Bouwkundig schijnt alles redelijk in orde te zijn, maar er moet natuurlijk nog wel een en ander gedaan worden". "Een kluis maken, bijvoorbeeld. Vergeet u niet: een pand geschikt maken voor het penningkabinet is niet eenvoudig. Daar komt echt meer bij kijken dan even de muren een kleurtje geven". Ingrijpend Dat het gebouw pas in '86 opge knapt zal zijn, komt volgens een woordvoerder van de rijksgebou wendienst doordat het rijk dit kwartaal het geld beschikbaar heeft gesteld voor de verbouwing. "Het geld is - kortom - later vrijge maakt dan verwacht werd". "We staan op het punt om aan te besteden. Het zal overigens een ta melijk ingrijpende verbouwing worden. Wanneer we beginnen? Ik denk nog voor de bouwvak, maar dat is niet helemaal zeker; er kan altijd nog iets tussen komen. Om het anders te formuleren: door for maliteiten kan er vertraging optre den. En hoe verloopt de aanbeste ding, dat is ook een vraag". "Hoe dan ook, kunnen we voor de bouwvak beginnen met het op knappen van Rapenburg 26, dan verwacht ik dat het penningkabi net begin volgend jaar daadwerke lijk kan verhuizen van Den Haag naar Leiden". Op de vraag hoe duur de verbou wing precies wordt, wil de woord voerder van de rijksgebouwen dienst geen antwoord geven. "Dat

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3