Heineken zoekt heil over grens conten dekker Nederlander ldest goedkoop merk Vraag naar personeel is 'enorm opgeleefd' 'Felle concurrentie zal AH versterken' Meneba verwacht winst PvdA wil 'poepschep' verplicht stellen Motorolie en vet wapen in strijd tegen vandalisme (para)medisch E3 uitzendbureau content een aankomend kok Leiden Haarlemmerstraat/Donkersteeg WOENSDAG 10 APRIL 1985 PAGINA 17 AMSTERDAM/ZOETERWOUDE - De Nederlandse consument kiest steeds vaker voor een goedkoop kratje bier en laat de wat duurdere merkprodukten staan. Dat meldt biergigant Heineken in het jaarverslag over 1984. In de horeca bleef het marktaandeel van het concern wel gelijk. VNU over advertenties: Heineken, dat in Nederland sinds jaar en dag ongeveer vijftig pro cent van de markt bedient, ziet in tussen de omzet nog steeds stijgen, voornamelijk door overnames en meer verkoop in het buitenland. Zoals eerder bekend gemaakt steeds de netto-omzet met 33 pro cent tot 6,1 miljard gulden. De net to-winst nam met 15,5 procent toe tot 229 miljoen gulden. In Europa werd voornamelijk terreinwinst geboekt in Frankrijk. Daar werd in 1984 de samenwer king van Heineken France met de Union de Brasserie en met de Bras serie Pelforth bezegeld. In de hol dingmaatschappij die daarvoor werd opgericht heeft Heineken 51 procent van het aandelenkapitaal. In West-Duitsland, met zijn sterk versnipperde en moeilijk toegan kelijke markt, heeft Heineken nog steeds weinig voet aan de grond, maar in het nieuwe EG-lid Spanje heeft het concern sinds eind vorig jaar een forse vinger in de bierpap door overname 36,7 procent van de belangen in de brouwerijgroep El Aquila. Ook elders in de wereld verwierf Heineken nieuwe deelne mingen in brouwerijen. Zo werd het concern voor 60 procent aan deelhouder in de houdstermaat schappij die voor 80 procent eige- ZAANDAM (GPD) - De Ahold-groep (Albert Heijn, Miro, in de VS de supermarktketen Bi-Lo en Giant Food Stores) heeft zijn winststijging over 1984 volledig te danken aan de resultaten in Amerika en aan de belastingverlaging in Nederland. Het bruto-resultaat in Nederland daalde als gevolg van de scherpe con currentie en door forse verliezen van de Miro-keten. Uit het gisteren ge publiceerde jaarverslag over 1984 blijkt dat het bedrijfsresultaat in Ne derland voor belasting daalde van 95 miljoen gulden in 1983 naar 86 mil joen in 1984. Al eerder maakte Ahold bekend dat de winst van de totale groep is gestegen van 86 miljoen in 1983 naar 109 miljoen in 1984. De omzet steeg van 9,8 miljard naar 11,1 miljard, voor een belangrijk deel dankzij de dure dollar. De scherpe concurrentie heeft ook voordelen voor Ahold. President directeur A. Heijn zei in een toelichting op het jaarverslag te verwachten dat er in 1985 „wel weer een stelletje bij neer vallen, waarvan anderen de vruchten kunnen plukken". Hij verwachtte voor de toekomst een vergro ting van het marktaandeel met enkele tienden van procenten per jaar. Nu is het marktaandeel van Ahold in Nederland rond de 20 procent voor kruidenierswaren, voor vo?dings- en genotmiddelen 11 procent. Heijn ziet het bedrijfsresultaat in Nederland dit jaar niet verder dalen. Lid van de raad van bestuur drs. L. Coren wees erop dat Ahold dank zij de lagere vennootschapsbelasting in het afgelopen jaar extra scherp heeft kunnen concurreren. Het bedrijf heeft de lagere belasting in 1984 al voor een deel in de prijzen doorberekend. Die mogelijkheid hebben slechter draaiende bedrijven niet of minder, en versterkt dus de positie van Ahold. De Nederlandse fiscus ontving in 1984 'slechts' 15 miljoen gulden van Ahold, tegen 32 miljoen in 1983. Dat verschil zit hem niet alleen in de lagere vennootschapsbelasting, maar ook in de vermogens- en voorraad- aftrek. Miro De Miro-keten ondervindt dit jaar een ingrijpende verandering. In deze hypermarkten verkocht Ahold behalve levensmiddelen ook kleding, huishoudelijke artikelen en dergelijke. Bestuursvoorzitter Heijn erkende bij de presentatie van het jaarverslag dat het management kennelijk te kort was geschoten om deze formule tot een succes te maken. „Wij zijn typische kruideniers. De verkoop van andere zaken dan levensmiddelen gaat ons minder goed af'. Ahold nu overeen gekomen dat zij een deel de Miro's zullen huren, en daar artikelen n „zij hun sporen verdiend hebben". Het aantal Ahold-werknemers in Nederland bedroeg in 1984 gemiddeld 33.296, dit is 1550 meer dan in 1983. Omgerekend naar full timers steeg het personeelsbestand in Nederland met 670. De door 2,5 procent ar beidstijdverkorting vrijgekomen uren werden voor ongeveer 50 procent herbezet met nieuwe werknemers. Met Blokker en C A van het vloeroppervlak i zullen gaan verkopen nares is van de Commonwealth Breweries op de Bahamas. Ook begint de export naar Oost bloklanden in betekenis toe te ne men, aldus het jaarverslag. In de Verenigde Staten, waar de totale biermarkt niet groeit, ontwikkelde de afzet van Heineken bier zich be vredigend. Heineken is de grootste niet-Amerikaanse bierleverancier in de VS. Heineken verwacht, behalve door nieuwe overnames, verdere groei van het concern door opvoe ring van de export en het afsluiten van licentiecontracten. In 1984 werd volgens het jaarverslag 34.522 miljoen hectoliter bier onder toe zicht van Heineken afgezet, bijna 20 procent meer dan in 1983. Het Nederlandse bierverbruik liep vo rig jaar terug als gevolg van de slechte zomer en een accijnsverho ging. De Nederlandse markt voor frisdranken en gedistilleerd blijft Heineken zorgen baren. Forse investeringen zullen de eerstkomende jaren het tempo van de winstgroei bij Heineken mati gen. Door het effect van die inves teringen op de structurele positie van de onderneming is de raad van bestuur echter positief gestemd over de gang van zaken op wat lan gere termijn. Heineken begroot de investeringen in gebouwen en be- drijfsinstallaties in het lopende jaar op 435 miljoen gulden. Met de al aangekondigde vervanging van het kratten-en flessenbestand is de komende jaren 150 miljoen gulden gemoeid. Heineken had vorig, jaar 25.112 mensen in dienst, 4000 meer dan het jaar daarvoor. In Nederland tel de het concern 6.067 werknemers, even veel als in 1983. Van de 10 procent arbeidstijdverkorting (tot gemiddeld 36 uur per week), die in 1983 werd overeengekomen, wordt de eerste fase dit jaar (1985) inge voerd. In de totale personeelsbe zetting zal dit jaar overigens geen grote verandering optreden. Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft het Landbouwschap gisteren toegezegd dat hij nog deze week met een ontwerp-Beschik- king superheffing komt. In die be schikking wordt bepaald hoe in het al begonnen melkjaar april 1985-maart 1986 de produktie op melk in ons land moet worden be perkt. De ongeveer 60.000 melkveehou ders moesten het afgelopen jaar hun gezamenlijke produktie met 6,6 procent terugbrengen in verge lijking met 1983. Vorige maand za ten zü daar nog ongeveer 0,9 pro cent boven. Verwacht wordt dat de produktie op ongeveer 94 procent zal uitkomen, in plaats van 93,4. Dat zou betekenen dat ons land aan Brussel 40 tot 50 miljoen gul den superheffing moet betalen. AMSTERDAM - De voormalige Hemspoorbrug in Amsterdam is giste ren definitief van de kaart geveegd. De brug in het Noordzeekanaal, over bodig geworden door de aanleg van de Hemtunnel, is met explosieven uit de weg geruimd. Het middenstuk was een jaar geleden al weggehaald. (foto ANP) RIJSWIJK (ANP) - Het meel-, bak kerij- en mengvoederconcern Me neba verwacht in het lopende jaar weer winst te kunnen maken. Be stuursvoorzitter A. In 1984 leed de onderneming, zoals eerder bekend werd, een verlies van f 4,8 miljoen. Uit het jaarverslag over 1984 blijkt dat de oorzaken van dat ver lies grotendeels zijn weggenomen. Zo is de verliesgevende Duitse bakkerijgroep Geschi per 1 sep tember verkocht. Ook in de meng- voerdersector, die verliesgevend was, hebben drastische reorganisa ties voor een verbetering gezorgd. Wel blijft de top van Meneba van mening dat gezien de overcapaci teit in de produktie van mengvoe ders samenwerking met branche genoten het best zou zijn. Bespre kingen met Unilever-dochter UT- Delfia daarover zijn in het afgelo pen jaar echter afgesprongen. Een derde zorgenkind van Mene ba is het verliesgevende Carels (diepvriesbanket) in Tilburg. Met de overige bakkerijen gaat het be ter, maar de toekomst hangt in ho ge mate af van het al dan niet ge handhaafd blijven van een mini mum broodprijs, zo blijkt uit het jaarverslag. Onveranderd goed draaide de meeldivisie en dat zal naar verwachting ook in 1985 zo blijven. HAARLEM (ANP) - Het uitge versconcern VNU signaleert in het jaarverslag over 1984 een enorme opleving van de personeelsadver tenties. Zowel in Nederland, Bel gië als het Verenigd Koninkrijk steeg de vraag vorig jaar gemid deld met 50 procent. Omdat met name.de Business Press Group, uitgeefster van onder meer Intermediair en een aantal computerbladen, in die landen een leidende marktpositie heeft, kon de VNU daar sterk van profiteren. De omzet van deze groep steeg met bijna 30 procent, tot f 184 miljoen. Zoals eerder is bekendgemaakt steeg de nettowinst van het hele concern met 50 procent tot f 53 mil joen en de omzet met 10 procent tot f 1,5 miljard. Het bedrijfsresultaat verdubbel de van f49 naar f99 miljoen. De raad van beheer schrijft die groei vooral toe aan het saneringsbeleid van de afgelopen jaren en aan de opleving in met name de Business Press Group en de Industriegroep. Bij de dagbladen en publiek stijdschriften nam het advertentie volume ten opzichte van 1983 toe met 2,5 tot 3 procent, maar het bleef belangrijk lager dan in 1980. In totaal steeg de advertentie-om- zet met 14,3 procent tot f 455 mil joen. Stimulering De bladenomzet kwam 1,7 pro cent hoger uit op f472 miljoen, maar in het najaar viel bij de aan kopen in de detailhandel enige te rughoudendheid te bespeuren, al dus het jaarverslag. De raad van bestuur van de VNU werpt dan ook de vraag op of het geen tijd wordt de binnenlandse vraag eens wat te gaan stimuleren. Het be drijfsresultaat bij de dagbladen groep steeg 10 procent, dat bij de tijdschriften 30 procent. De boekenmarkt blijft slecht. De omzet daar daalde met 3,5 procent tot f 110 mihoen. Hoewel het resul taat bij de Boekengroep als gevolg van kostendrukkende maatregelen in het afgelopen jaar is verbeterd, lijdt de groep nog steeds verlies. De Industriegroep, waaronder drukkerijen vallen, gaf een omzet stijging te zien van 13,7 procent tot f 589 miljoen. Wat betreft de vooruitzichten voor abonneetelévisie via de VNU- deelname in het project ATN/Film- net, blijkt het uitgeversconcern nog steeds optimistisch.Brentjens zei dat op basis van de cijfers in Den Haag waar abonneetelevisie anderhalve week geleden zijn pre mière beleefde, bij een landelijke invoering gesproken kan worden van een bereik van 4 procent van de kabelaansluitingen tijdens de aanloopfase, ofwel 140.000 abon- Bij uitlaten van hond ALPHEN AAN DEN RIJN - Als het Alphense PvdA-raadslid E. van der Wel haar zin krygt - en die kans is groot worden eigenaren van honden tijdens het uitlaten van hun viervoeter verplicht een 'poepschepje' mee te nemen. Al phen zou daarmee volgens burge meester M. Paats de enige gemeen te in Nederland zijn die een derge lijke regel stelt. Van der Wel deed haar voorstel gisteravond in de raadscommissie algemene zaken waa gemene politieverordening - te genwoordig gemeentelijke straf verordening geheten - werd be sproken. CDA-fractievoorzitter zegde op voorhand de christen-de mocratische steun toe. De CDA- stemmen opgeteld bij die van de PvdA zijn genoeg voor een meer derheid. En het is nog maar de vraag of de andere fracties tegen zijn. Van der Wel wil met haar voor stel - naar Amerikaans voorbeeld eigenaren van honden verbieden uitwerpselen op de openbare weg achter te laten. Dat lijkt haar niet meer dan logisch, bijvoorbeeld omdat in de apv ook is te lezen dat mensen hun behoefte niet op straat mogen doen, laat staan achterla ten. _Een campagne waarin het poepschepje wordt aangeprezen, zou volgens haar ondersteunend kunnen werken. De politie gaf bij monde van commissaris J. Volwerk te kennen niet de vlag te zullen uithangen voor Van der Wels voorstel. De plaatselijke hermandad vreest dat zij niet bij machte zal zijn de nale ving van de door het PvdA-raads- lid voorgestelde regel te handha ven. Met als gevolg dat niemand zich aan de nieuwe regel zal hou den. De commissie wees er echter op dat het in de apv wemelt van de regels die straffeloos worden over treden. Bovendien, zo vindt de commissie, moet het doel van de regel, een schone stad, voorop staan. NOORDWIJK - De dakranden van de openbare lagere school 'Klaverweide' aan de Stakman Bossestraat in Noordwijk worden ingesmeerd met een mengsel van afgewerkte motorolie en vet. Hier mee hoopt de gemeente het vanda lisme op een veilige halt toe te roepen. openbare werken, woningbedrijf en milieuzorg ging gisteravond akkoord met een colle gevoorstel om een proef te doen met deze wijze van bestrijding van SNELHEIDSCONTROLE - Bij een gisteravond door de Katwijkse politie uitgevoerde snelheidcon- trole op de Valkenburgse weg zijn 45 automobilisten bekeurd. Er werden snelheden genoteerd die varieërden van 62 tot 80 kilometer. Het is op de Valkenburgseweg toe gestaan 50 kilometer per uur te rij den. het vandalisme. CDA'er L.G.J. Al kemade zei blij te zijn met de niéu we bestrijdingswijze: "Het vanda lisme moet ingeperkt worden. De maatregelen die we tot nu toe heb ben genomen zijn erg gevaarlijk voor kinderen. De schooljeugd kan zich verwonden aan pinnenhekken en andere onvriendelijke voorzie ningen. Deze methode is veilig en hopelijk voldoende effectief'. VVD-raadslid E.J.C.M. Hoger- vorst pleitte voor het nemen van een proef met een ander produkt. Een mengsel van olie en vet voor komt dat personen op de daken kunnen lopen. Er is door een verffabrikant een produkt op de markt gebracht dat hetzelfde resul taat heeft, maar veel duurder is. Hogervorst vond dat dit produkt moet worden uitgeprobeerd. De overige commissieleden zag het nut hiervan niet. De gemeenteraad van Noordwijk moet nog akkoord gaan met het collegevoorstel. Het vandalisme is al jaren een probleem voor de ge meente Noordwijk. Doordat onbe kenden op de daken van de scho len klimmen ontstaan lekkages. De reparaties daarvan kosten de ge meente jaarlijks duizenden gul dens. DIEFSTAL - Uit de Bezembinder is gisternacht een auto gestolen, twee andere werden opengebro ken. Uit de een verdween een zon nebril ter waarde van 160 gulden, voorts werd voor duizenden gul dens schade aangericht aan bin nen- en buitenkant. Een derde auto werd van zijn inhoud, bestaande uit radio, zonnebril en tennisschoe nen, ontdaan. Schade negenhon derd gulden. TANK LEEG - Een vrachtwagen chauffeur, die gisteren wilde weg rijden van zijn parkeerplaatsje aan de Zoeterwoudse provinciale weg, merkte tot zijn verbijstering dat hij plotsklaps geen brandstof meer had. Bij controle bleek dat zo'n 200 liter diesel uit de tank was ont vreemd door middel van de oude truc: het slangetje. De man heeft aangifte gedaan bij de politie. Rektifikatie Voor een aantal ziekenhuizen in Leiden en Den Haag zijn wij op zoek naar: A-verpleegkundigen die voor langere tijd, alle diensten willen draaien. Ben je bereid je collega's op di verse afdelingen de HELPENDE HAND te bieden neem dan zo snel mogelijk contact met ons op. Tevens hebben wij regelmatig werk voor: B-verpleegkundigen ziekenverzorgenden medisch secretaressen en doktersassistentes Interesse? Kom direct dinsdag 9 april langs om je in te laten schrijven. Salarissen volgens nZR-normen. BREESTRAAT1 LEIDEN 071-125745 AVWAWiW/W«VV»W*WIIVWAVWM^ TENNIS WARMOND zoekt op korte termijn met enige ervaring leeftijd 20 jaar. Schriftelijke reacties met pasfoto kunt u rich ten aan: Dekker Tennis Warmond, P.B. 47, 2360 AA Warmond. WW^VWWWWWWWWWVWWVW Voor vader en zoon of wie jong van hart is. Uit onze eredivisie, de echte koploper. Exklusief bij Van Haren. De unieke Trial boot speciaal gemaakt voor sport en speL In grijs. Met een slijtvaste zooL Maten 36 t/m 46 Q5 volwassen sportschoen voor kleine voetjes. Suedine Forcast instapper met doe-het-zelf klitbandsluiting. Da's v instappen en wegwezen zonder problemen. In blauw en grijs. ijJ Voor het prijsje hoeft u het niet te laten 9£ Maten 22 t/m 35 ZIE DE STIJLEN VAN DE WERELD BIJ VAN HAREN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE 'S-GRAVENHAGE WEEK 14 UITSPRAKEN FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 3 APRIL 1985 Juliana v. Stolberglaan 2. F 140/85 Hotel Restaurant Katwijk B.V., gev. en kant. houdende te 2225 HA Katwijk, Boulevard 73. RC: mr. J. Visser. CUR: mr. A. Th. P. A. Brink, Gooweg 14, 2203 AB Noordwijk, tel. 01719-1.30.80. VERLENGING SURSEANCE VAN BETALING Bij beschikking van 5 oktober 1983, is definitieve sur seance van betaling verleend aan: Hans v. Brussel Exploitatie B.V., gev. te Leiden, Hoog- landsche Kerkgracht 9, met benoeming van mr. F. B. Kloppenburg, advocaat en procureur te Leiden, Rijns- burgerweg 141tel. 071-15.58.43 tot bewindvoerder. De vergadering (i.v.m. de verlenging definitieve verlening van de surseance van betaling) van de schuldeisers zal plaatshebben in het Paleis van Justitie aan de Juliana van Stolberglaan 2 te 's-Gravenhage op woensdag 24 april 1985 te 15.00 uur. ALLEN OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN BA TEN F 8/84 W. C. M. van Dam, wonende te Sassenheim, Saksenhorst 23a, eigenaar van de eenmanszaak Wim van Dam Groente en Fruit, Hoofdstraat 170 te Sassen heim. CUR: mr. F. E. Boonstra, Hoofdstraat 143, Post bus 69, Sassenheim. F 54/85 D. Knol, hodn Wasko, wonende en gevestigd te Leiden, Stalpaerthof 17, corr.adres: Leliestraat 38, Lei den. CUR: mr. M. M. E. van der Kuijl, Rijnsburgerweg 141, Postbus 788, 2300 AT LEIDEN. F 269/84 G. E. Bötticher, buiten gemeenschap van goe deren gehuwd met A. Bijl, voorheen wonende te Oegst- geest, Dahliastraat 8, thans wonende te Oude Wetering, Schoener 144. CUR: mr. J. v.d. Vorm, Hofdijckstraat 57, 2341 NB OEGSTGEEST. de griffier, Maak het u gemakkelijk Kom in Torro's Lunchroom uw kinderpartij vieren. Voorbeeld: 2 volwassenen en 6 kinderen kunnen bij ons heerlijk eten voor gemiddeld 50 gulden. Tot ziens bij Torro's Lunchroom Zeilmakerstr. 1, 01718-21702, Katwijk (Bel eerst even om te reserveren)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17