'Mediawet is onbruikbaar' Alphense Boys bezorgt Quick Boys kater: 4-2 Birmingham neemt wraak SCOREBORD De Vreugd verbetert Europees totaalrecord Benny Libregts iets beter Succes schaatsjeugd Omroepraad vernietigend over wetsontwerp: Botha kiest 'zwarte aanhang' met zorg WOENSDAG 10 APRIL 1985 PAGINA 15 In halve finale Zilveren Molen Op basketballers van Leiderdorp LEIDEN - Quick Boys en Alphen se Boys voerden gisteravond in de halve finale van het Zilveren Mo- lentoernooi een regelrecht kat en muisspelletje op, waarin de slimste van de twee (Alphense Boys) aan het langste eind trok. De Boys uit Alphen speelden de rol van muis met volle overgave en stuurden de Katwijkse kat van het kastje naar de muur (2-4). Zoals in de competitie onderhand meer regel dan uitzondering is, hield Quick Boys ook gisteravond aan het duel met een op papier mindere tegenstander een reusach tige kater over. Zondagtwee deklasser Alphense Boys holde op het veld van LFC voornamelijk achter hun Katwijkse opponenten aan, die op hun beurt evenwel ach ter de feiten moesten aandraven. De hautain spelende zaterdageer steklasser viel bijna negentig mi nuten aan, maar voetbalde met de achterdeur wagenwijd open en keek by de pauze tegen een even onverwachte als verdiende 0-4 ach terstand aan. Al na zeven minuten opende Kees van Vliet voor de Alphense halve finalist de score en diezelfde Van Vliet zorgde na twaalf minuten op aangeven van Peter Gersen voor 2- 0. Halverwege de eerste helft was de halve eindstrijd, die ruim vijf honderd toeschouwers trok, be slist. Met een omhaal mikte Peter Gersen van een meter of elfde der de Alphense treffer achter de onze kere invaller-doelman Benno Wig- gers. Tien minuten voor de pauze scoor de Kees van Vliet zijn derde treffer toen Frank Bakker de bal uit een vrije trap langs de Katwijkse de fensie schoof. Van Vliet pikte het leder op en verschalkte Wiggers met een schijnbeweging. Na het rustsignaal wezen de Katwijkse voorwaartsen terecht met de be schuldigende vinger in de richting van hun defensie, die met Benno Wiggers voorop, inderdaad niet SCHEVENINGEN - Nadat hij in februari tijdens een competitiewed strijd al dichtbij zijn doel was gekomen, bereikte powerlifter Kees de Vreugd tijdens de nationale kampioenschappen datgene waar hij al een tijd op aasde: verbetering van het Europese totaalrecord van 985 naar 1000 kilogram. Dat de Katwijkse zwaargewicht daarbij en passant ook het Nederlandse kampioenschap meepikte was van minder belang, dat stond van te voren al vast. De winst van de 33-jarige Kees de Vreugd zat hem ditmaal voorname lijk in het onderdeel bankdrukken. Na de blessure die hij anderhalf jaar geleden bij "de sterkste man van Europa" had opgelopen, tobde hij voort durend op dat onderdeel. Nu ging het opeens wel. De Vreugd bracht zijn persoonlijke record van 217l/2 naar 222!/2 kg". Kennelijk ben ik nu pas voor de volle 100% van die blessure genezen". Die onverwachte score van 222 V2 kg. was voor De Vreugd ruimschoots voldoende om de felbegeerde 1000 kg-grens te halen. Bij het onderdeel kniebuigen tilde de Katwijker immers zijn eigen Europese record al van 415 naar 420 kilo's. Daardoor kon De Vreugd bij het deadliften op safe spelen. De krachtpatser bracht hierbij 357Vi kg omhoog en bleef daarmee 5 kilo onder zijn persoonlijke record. Het uit 1979 daterende totaalrecord van de Fin Hara verbeterde De Vreugd daarmee met een vijftiental kilo's. Na zijn laatste prestatie blijft Kees de Vreugd nog op zo'n 80 kilo van het op naam van de Amerikaan Kezmayer staande wereldrekord. Een aanval daarop zit er voorlopig nogjiiet in: "Nu ik na hard trainen mijn doel voor dit seizoen bereikt heb, neem ik eerst een tijdje rust. De Euro pese kampioenschappen laat ik daarbij voor wat ze zijn, daar was ik alleen naar toegegaan als ik nu niet in mijn streven was geslaagd". Peter Smit van de Leidse Spartaan kwam te Scheveningen in de cate gorie tot 110 kilogram tot een goede prestatie. Achter Admiraal uit Rot terdam reikte de Leidenaar met de goede totaalscore van 830 kg. (330 bij het kniebuigen, 187% bij het bankdrukken en 312% met het deadliften) naar de tweede plaats. vrijuit was gegaan bij de meeste Alphense treffers. Daar tegenover stond evenwel een verbijsterende schotloosheid van de Katwijkse spitsen. Die kwam ook in de tweede rond gang op pijnlijke wijze aan het licht. Opnieuw viel Quick Boys to meloos aan en Alphense Boys trok zich steeds meer terug in de buurt van doelman Arie Tollenaar, die at tent reageerde op hoge voorzetten van vooral Kees van Rooyen. Mar co van der Plas typeerde het ge brek aan trefzekerheid bij Quick Boys het allerbest door vrij voor Tollenaar van zo'n drie meter af stand huizenhoog over het doel te Na twintig minuten in de tweede helft viel dan eindelijk een Kat wijkse treffer toen Floor van Duijn in het strafschopgebied werd ge vloerd door Peter de Rijk en Mar tin van der Plas vanaf de penaltys tip beheerst scoorde. Een kwartier voor tijd gaf Martin van der Plas de score voor zijn ploeg nog een wat draaglijker aanzien. Na een over treding ten opzichte van Marco van der Plas schoot de blonde spits de bal uit een vrije trap op fraaie wijze in de kruising van het Alphense doel. De muis uit Alphen, die het spel met de kat vooral voor de pauze ui terst slim had aangepakt, kon er nauwelijks om treuren. De tijd1 voor Quick Boys, dat op een nog onbekende datum om de derde en vierde plaats tegen UVS dient te strijden, immers te kort om Al phense Boys van een finaleplaats te beroven. Gastheer Flip Massaar toonde zich na afloop uiterst tevreden met de finaletegenstander van 'zijn' LFC. In de bestuurskamer begroette hij de Alphense bestuurders dan ook met een: "hartelijk gefeliciteerd mensen, maar de zilveren molen blijft dit jaar in Leiden". Erik Huybens in volle vlucht voi derdorp. De Britten kijken met toe. (foto n LEIDERDORP - Rainbow Bir mingham heeft gisteravond in de stampvolle sportzaal 'Op Dreef (met ruim 400 man uitverkocht) sportieve revanche genomen voor de dubbele nederlaag tegen Lei derdorp, vorig jaar in het interna tionale McDonald's basketbaltoer- nooi. In de allerlaatste seconde van de openingsthriller plukte de Brit Chris Grimley de bal van het bord en scoorde de winnende treffer voor Birmingham: 74-76. Titelver dediger Leiderdorp, dat op weg leek naar een sensationale start in het eigen toernooi, bleef met de ka ter zitten. Leiderdorp moest ten opzichte van vorig jaar heel wat inleveren. Al leen Daan van Egmond bleef van de basisploeg over, terwijl tweede lange man Erik Huybens vorig jaar maar weinig speeltijd kreeg toege meten. Een aderlating van vijf man, die zich met name op de spel verdelersplaats doet voelen. Henk Jan Piket met name wordt node gemist. Briljant reboundwerk van het duo Huybens/Van Egmond werd gisteren steeds weer teniet gedaan door balverlies van de ner veus acterende rookie-guards. Rainbow Birmingham vond de zwakke plek in de Leiderdorp-aan val al snel en gebruikmakend van het balverlies van de tegenstander (19 keer voor rust, 34 maal in totaal) kwamen de strak geleide Engelsen op een riant lijkende 15-26 voor sprong. Bikkelwerk van Van Eg mond (28 punten) en een spurt van Ron Bechtum (12) beperkte bij rust de schade tot 30-34. Noodgedwon gen door het uitvallen van Jeroen Monkhorst greep Leiderdorp- coach Rein Paulides naar Bas Braakman, die Birmingham met een fraaie produktie (6 op 6 raak) in de problemen bracht: 56-42. De taaie Grimley (23 punten) en Tony Penny leidden het herstel van de Britten in op het moment dat Pau lides besloot Braakman rust te gunnen. Dat bleek een fout, want de aanval stokte en Birmingham stichtte met een press paniek bij de thuisploeg. Van Egmond zette zijn team met nog 45 seconden te gaan voor het laatst op voorsprong (74-72), waar na Nelson (13) in de chaotische slotfase voor de gelijkmaker teken de. Na een misser van Huybens (12) maakte Grimley het karwei af voor Rainbow: 74-76. Leiderdorp heeft vandaag een kans om zich toch nog in de kruis finales te spelen door de resteren de poule-wedstrijd tegen het lager geklasseerde Elmex Leiden te win nen. In de tweede poule moet Black Velvet Canadians in staat worden geacht zich de forse Duit sers van SSV Hagen en outsider Racing Antwerp van het lijf te hou den. De (kruis) finales beginnen morgenochtend om 9 uur, met de finale om 16.00 uur. HANS JACOBS VLIJMEN (ANP) - De toestand van de amateurwielrenner Benny Libregts, die zondag kort voor de start van een criterium in Reek door een hartstilstand werd getrof fen, is gisteren iets verbeterd. De 34-jarige coureur wordt verpleegd op de intensive care-afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Dank zij massage en mond-op- mond beademing, onder meer door oud-Feyenoord- en PSV-doel- man en tegenwoordig wielersoig- neur Tonny van Engelen, konden de levensgeesten van Libregts zon dag weer worden opgewekt. Niet temin werd Libregts, die twee keer kampioen van Nederland punten- koers werd en in 1977 deel uit maakte van de ploeg van de Zwa luw uit Vlijmen, die clubkampioen van Nederland werd, in uiterst zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in gebracht. Lotto Voor de eerste prijs in lotto 14 hebben zich twee winnaars gemeld. De voorspellers van de zes goede getallen ontvangen elk ruim 200.000 gulden bruto. De resultaten zijn: Lotto 14 le prijs: 2 winnaars, elk bruto 200.417,90; 7 winnaars, elk bruto 21.428,50; 165 winnaars, elk 942,10; 4e prijs: winnaars, elk 22,90; 5e prijs: 82.979 plaats 1,60, 2,70, 2,50. koppel 16,60, trio 256,20. Niet gestart: Wacky W. Totalisatoromzet: 258.220,00. Toto-gelijk 14 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen win naar; 3e prijs: 12 winnaars, elk 384,10; 4e prijs: 629 winnaars, elk 9,80. 2e prijs: 7 3e prijs: 16 6.788 winr Toto 14 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 39 naars, elk 706,70; 3e prijs: 500 Wicky Brogan, 3. Woodsong. Toto: win nend 4,80 plaats 3,00 1,90 1,80 koppel 10,80 trio 191,10. VIJFDE KOERS (2000 m): 1. Yubina Bos- zorg (P. Petersen) 2.41,5 1.20,8 2. Yankee Power, 3. Ynskje fan Skarn. Toto: winnend 6,90 plaats 1,80 1,20 4,80 koppel 15,90 trio 378,50. ZESDE KOERS (1609 m): 1. Yvento de Le- .08,31.19,7,2. Wil- Toto: winnend Aalten 9, 4. Vermin 8. BRUGGE - Jeugdploegen van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) hebben met succes deelge nomen aan internationale wedstrij den short track in Brugge. Bij de meisjes en jongens wonnen de Leidse vertegenwoordigers het to taalklassement. Verder zegevierde Monique Velze- boer bij de meisjes junioren voor haar clubgenote Ellen van de Geest. Bij de jongens junioren C was Marcel Bliek de rapste, voor Frits Hoogeveen. Lard Koeken en Jan Hoogeveen werden eerste en tweede bij de jongens D. Bij de jongens B won de Zoeter- woudenaar Patrick den Eisen, die voor DKIJV uit Delft uitkomt. Claudia Wolvers behaalde een tweede plaats bij de meisjes B. sum gehou EERSTE KOERS (2000 m): 1. Zorro P (C. P. G. Wortel) 2.43,3 1.21,7 2. Zerlina Kan dia, 3. Zoeff Neyenrode. Toto: winnend 10,70 plaats 3,80 1,80 2,10 koppel 31,00 trio 255,50. Niet gestart: Zodiac Boe- kette. TWEEDE KOERS (2000 m): 1. Ythana (D. Minkema) 2.44,9 1.22,5 2. Wolidomes, 3. Velasco N. Toto: winnend 3,20 plaats 1,20 1,90 1,30 koppel 20,20 trio 138,90. Niet ge,start: Yesterday. DERDE KOERS (2000 m): 1. Zogan L (W. A. M. van Buytene) 2.46,0 1.23,0 2. Yria P, 3. Yine Spencer. Toto: winnend 6,50 plaats 2,10 1,80 6,10 koppel 20,20 trio ƒ345,30. VIERDE KOERS (2000 m): 1. Wodin Neyenrode (M. Bouwhuis) 2.40,3 1.20,2 2. /eralynn L. ACHTSTE KOERS (1609 m): 1. Wilma Avon, 2. Udeo, 3. Walter Neyenrode. Toto: winnend 9,00 plaats 3,20, 3,70 koppel 46,50 trio 288,40. Niet gestart Vyvonne. NEGENDE KOERS (2000 m) 1. Terry Bui tenzorg, 2. Vip, 3. Schavuit Toto: winnend 4,60 plaats 14,90, 2,00, koppel 28,00, trio 118,10. TIENDE KOERS (2440 m) 1. Vedan; 2. Vil- mar; 3. Whirlwind. Toto: winnend 5,40, plaats 1,80, 1,50, 2,50 koppel 11,90, trio 304,80. ELFDE KOERS (2000 m) 1. William, 2. Wimke; 3. Yorki. Toto: winnend 4,20 Buitenl. Voetbal Paris - Mulhouse 2-1, Toulouse - Valence HSV - Bochum 3-1, Bor. Dortmund - Bayer DEN HAAG (GPD) - De ontwerp- mediawet van minister Brinkman (wvc) is onbruikbaar. Het is onvol doende doordacht, onvolledig en bevat tal van tegenstrijdigheden.- Tot deze vernietigende conclusie komt de Omroepraad, het belang rijkste adviescoÜege inzake radio- en televisiezaken, in zijn advies over het wetsvoorstel dat de be windsman in februari bij de Twee de Kamer heeft ingediend. Al eerder hebben de dagbladuit gevers, de landelijke, regionale en lokale omroep, het Bedrijfsfonds voor de Pers en een deel van de Tweede Kamer zich negatief over het ontwerp uitgelaten. De omroep heeft zelfs het overleg met de mi nister over de uitvoering van de wet afgebroken. Ook de Omroe praad laat in zijn vandaag versche nen advies, dat alleen ingaat op de hoofdpunten van de ontwerp-wet, vrijwel niets heel van de inhoud. Aan de lopende band duiken kwa lificaties op als onjuist, onduide lijk, ongewenst, gebrekkig, onhan teerbaar, ongelukkig en overbodig. Als een van de belangrijkste punten van kritiek noemt de Om roepraad dat er geen sprake is van een geïntegreerd mediabeleid. Het overgrote deel ervan heeft betrek king op de omroep; de pers neemt slechts een bescheiden plaats in. Dan kan de minister ook volstaan met een wijziging van de Omroep wet en kan hij de positie van de pers apart regelen, aldus de Raad. Het uitgangspunt van minister Brinkman dat de mediawet 'de overheid op afstand houdt' wordt niet waar gemaakt. Het Commissa riaat voor de Media (toezicht op na leving wet, toewijzing van zend tijd, en dergelijke) gaat de rol van de overheid in feite overnemen en de minister krijgt op velerlei ge bied toch het laatste woord. Bo vendien leidt het Commissariaat vólgens dè Omroepraad alleen maar tot bureaucratie en geldver spilling. Ondergraven De minister ondergraaft ook de positie van de publieke omroep, vindt de Omroepraad. Hoewel hij zegt op de bres te staan voor ver sterking van dat bestel, verzwakt Brinkman het juist. De uitvoering van de wet is uitermate duur en en dat zal voornamelijk ten koste van de omroeporganisaties gaan. Het bedrijfsleven wordt ruim baan ge geven bij omroepachtige activitei ten als abonnee-tv en andere dien sten op de kabel. Verder wordt de openheid van het bestel in de concept-wet be lemmerd en verkeren de omroepen in de grootste onderzekerheid over de samenwerkingstaken. Tevens dreigt de non-commercialiteit van het bestel te worden aangetast, doordat nergens duidelijk wordt aangegeven hoeveel reclamezend tijd er komt en het invoeren van zwevende STER-blokken niet wordt uitgesloten. De Omroepraad pleit voor een strikte scheiding tussen de verzor gers van informatie en de beheer ders van de technische voorzienin gen. Die komt ten onrechte in de wet niet voor. De positie van de kabelmachtiginghouder (bijna steeds de gemeente) is bijvoor beeld veel te sterk. De consument (de kijker-luisteraar) heeft niets te zeggen over keuzepakketten, het aantal buitenlandse zenders en an dere 'diensten' die op de kabel ko men. Het doen verdwijnen van de Om roepraad, die opgaat in een Media raad, illustreert nog eens deze toe neming van de rechtsonzekerheid. De minister en het Commissariaat voor de Media krijgen het in dé nieuwe wet op tal van terreinen voor het zeggen. Maar hoe kan, zo vraagt de Omroepraad zich af, een Commissariaat dat zelf beslist over toewijzing van zendtijd, objectief oordelen over een aanvraag van die zendtijd? De Omroepraad pleit dan ook voor zijn voorbestaan. Ontkoppeling Opnieuw wijst de Omroepraad op de noodzaak tot ontkoppeling van het abonnement op een pro grammablad en het lidmaatschap van een omroeporganisatie. Dat is veel effectiever dan de invoering van een 'positieve wilsverklaring'. Voorts zet de wet omroepen onder onverantwoorde druk door ze te verplichten een volledig program ma (met onderdelen van informa tieve, verstrooiende, culturele en educatieve aard) te laten maken en ze minstens de helft van hun zend tijd te laten vullen met eigen pro- dukties.Verpletterende kritiek heeft de Omroepraad ook op de voorgestelde driedeling van de NOS. Dat de omroeporganisaties in het bestuur van de NOS-nieuwe stijl (Nederlandse Omroeppro gramma Stichting) de meerderheid krijgen, bevordert niet bepaald het gezamenlijke belang van de om roep. De nieuwe NOS zou 'rest- post' worden en en nog slechts een taak krijgen waar de andere zend gemachtigden tekort schieten. De huidige taken van de NOS moeten gehandhaafd blijven. Bloeddonoren willen meer geld NEW DELHI - Betaalde bloeddonoren in India demonstreerden gisteren voor een particuliere bloedbank in New Delhi. Zü eisen een hogere ver goeding voor hun bloed, betere hygiënische omstandigheden, en een ver bod op nieuwe donoren die onder de prijs werken. Volgens woordvoerders van de bloedbank wordt de hygiene voldoende in acht genomen. Ze voegden eraan toe dat niemand de donoren dwingt hun bloed te verkopen. Acties voor een verhoging van de prijs voor bloed worden door hen bestempeld als chantage. (foto ap> Voor 't vullen, of (voordelig) bijvullen van gasflessen heeft Braber een moderne, goedgekeurde gasvulinstal- latie. Als enige in de Haagse Regio. Bovendien heeft Braber altijd het juiste gas. Natuurlijk ook voor caravan- en camper-bezitters staan wij paraat JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse president P.W. Bo tha heeft paaszondag historie ge schreven met een rede voor een menigte van tussen de 2 en 3 mil joen zwarte aanhangers van de Zio nist Christian Church. Hij deed dat op uitnodiging van bisschop Bar nabas Lekganyane, leider van deze grootste zelfstandige secte in Zuidelijk Afrika. In zijn speech deed Botha een door Ruud de Wit beroep op alle Zuidafrikaners ge zamenlijk weerstand te bieden aan 'boodschappers van terreur' en riep hij op om de 'krachten van de duisternis' uit het land te weren. "We moeten gezamenlijk trachten uit te vinden, wat onze problemen zijn. En daarna moeten we geza menlijk streven naar een oplossing van deze problemen", aldus de staatspresident, die bij elke zin een groot applaus kreeg. Hoewel de speech van Botha en zijn optreden voor een zo grote zwarte menigte zowel in Zuid-Afri- ka als in de VS grote aandacht heeft gekregen, vragen politici van de blanke oppositie zich af welke waarde ze eraan moeten geven. He len Suzman van de PFP sprak haar verbazing uit over het feit, dat Bo tha juist deze zwarte bijeenkomst had uitgekozen voor zijn speech. En de leider van de uiterst rechtse Herstigte Nasionale Partij, Jaap Marais, kon Botha's bijna smeken de verzoek om vrede maar moeilijk rijmen met zijn eerdere uitlatin gen, dat hij 'op alle mogelijke ma nieren de orde zou handhaven'. Iedereen is het er echter over eens, dat Botha zich nu tot een groep zwarten heeft gericht, waar van hij weinig oppositie heeft te duchten. De Zionist Christian Church is een zelfstandige sekte, die 75 jaar bestaat en die zo'n 4 mil joen gelovigen telt in zowel Zuid- Afrika als in de omliggende lan den. Gezin De ZCC richt zich op het gezin als basis van elke samenleving cn alles dat de harmonie van het gezin of de samenleving verstoort, wordt als zonde beschouwd. Moord is de grootste zonde, maar ook diefstal en overspel worden zwaar aangere kend. Hetzelfde geldt voor luiheid, anti-sociaal gedrag en pogingen om anderen te vernederen. Na de stichting maakte de secte, waarvan het leiderschap vanaf het begin in de familie Lekganyane is gebleven, een sterke groei door. Vanaf pasen 1968 is Ramarumo, onder de naam bisschop Barnabas Lekganyane, de geestelijke leider en hij woont nog steeds in 'het nieuwe Jeruzalem' Moria, waar elk jaar de gelovigen bijeen komen om te bidden, te zingen, hun leider te verheerlijken, en nu dus ook om naar P.W. Botha te luisteren. Het is duidelijk, waarom Botha deze uiterst conservatieve, onpoli tieke en weinig kritische zwarte secte heeft uitgekozen voor een speech. Hij wil hiermee tonen, dat hij wel degelijk over een grote aan hang onder de zwarten beschikt voor zijn politiek van 'geleidelijke' veranderingen. Ambtenaren in dienst van de Zuidafrikaanse rege ring in de VS wreven zich dit weekend dan ook genoeglijk in de handen. Anderen wijzen échter op de mo gelijkheid, dat er nu in de pers wel artikelen zullen verschijnen, waar in de ZCC in een kwaad daglicht wordt gesteld. Het is verigens niet zo makkelijk betrouwbare infor matie over de ZCC en zijn leider te krijgen. De leden begroeten elkaar met 'khotso', wat vrede betekent. Ze drinken noch roken, en laten al le luxe, zoals juwelen en cosmeti ca, thuis, als ze Moria betreden. In het recente verleden zijn er ook vraagtekens geplaatst bij de luxe staat die bisschop Barnabas Lek ganyane zelf erop nahoudt. Zijn volgelingen moeten hem fi nancieel steunen en dat hem dat geen windeieren legt, blijkt uit het feit, dat hij over enige Amerikaan se limousines en Westduitse Mer- cedessen beschikt. Maar in ieder geval hebben staatspresident P.W. Botha en zijn vrouw een immens zwart politiek succes behaald. En daar is het ere-burgerschap van Moria nog het minst belangrijke Verzet Zuid- Soedan stelt ultimatum KHARTOEM (DPA/Rtr) - Drie da gen na de militaire machtsoverna me in Soedan hebben de guerrilla strijders van het „Soedanese Volksbevrijdingsleger" (SPLA) de nieuwe machthebbers in Khar toem de wacht aangezegd. Per ulti matum hebben zij van de generaals geëist dat dezen binnen een week „de macht overdragen aan het volk". Inmiddels gaan de onder aanhangers van de zaterdag afgezette maarschalk Nimeiri voort. Volgens het Egyptische persbureau Mena heeft de nieuwe leider Abdoel Rahman Swar el-Da- hab met onmiddellijke ingang de hoogste rechter van het land van zijn functie ontheven. Na het uitroepen van de uitzon deringstoestand in 1984 werd in Soedan snelrecht ingevoerd waar bij honderden mensen werden ver oordeeld tot straffen variërend van langdurige opsluiting tot amputa tie van ledematen. De Soedanese krant Al-Ayam maakte gisteren melding van de arrestatie tot dus ver van 23 ex-ministers en voor aanstaande functionarissen tijdens het bewind van Nimeiri. De uit het zuiden van Soedan af komstige vroegere vice-president Joseph Lagu zou volgens de krant zijn vrijgelaten. Van de zijde van de nieuwe machthebbers is voorts vernomen dat ook de leider van de „Islamitische Broederschap", Has san El Tourabi, op vrije voeten is gesteld. Het ultimatum van de SPLA werd geformuleerd in een radio- uitzending van de verzetsgroepe ring die in de Keniaanse hoofdstad Nairobi werd opgevangen. Joegoslavische busramp eist 35 slachtoffers BELGRADO (AP) - De busramp die op paaszaterdag plaatsvond in de Joegoslavische republiek Bos nië blijkt uiteindelijk aan 35 men sen het leven te hebben gekost. Duikers borgen gisteren het li chaam van het 35ste en laatste slachtoffer van de ramp uit het Ja- blanicameer. De bus stortte zater dag in het water nadat het voertuig in botsing was gekomen met een tegemoetkomende vrachtwagen. Slecht 8 inzittenden overleefden de val die de bus van de 50 meter boven het wateroppervlak liggen de in het 20 meter diepe meer maakte.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15