'Ondernemingsraad en bonden misleid' Gedrag van dollar wekt wantrouwen Beursweek Hoge winsten leiden niet tot investeringen UEILinC van kunst,antiek, Graanexport China verdubbeld 'Maandag is niet bij uitstek een baaldag FNV en CNV vragen om onderzoek bij Howson Deense stakingsacties minder scherp van aard Verkoop fabrieken Jam in vrijwel rond VLIEGVAKANTIES juwelen en inboedels te LEIDEN ZATERDAG 6 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 PEKING (DPA) - China heeft in het afgelopen jaar 3,44 miljoen ton graan uitgevoerd, tweemaal zoveel als in 1983. De oogst van katoen le verde vorig jaar de recordhoeveel- heid op van 6,1 miljoen ton. De net to uitvoer van katoen bedroeg vo rig jaar 170.000 ton. Japan, Singapore en Hongkong zijn grote afnemers van het Chine se graan. DEN HAAG (ANP) - Werknemers zijn op maandag niet vaker ziek dan op andere dagen van de week. Het aantal ziekmeldingen op maandag is zelfs lager dan op ande re dagen en het aantal meldingen van herstel hoger dan kan worden verwacht. Dat blijkt uit een giste ren verschenen onderzoek van de Stichting CCOZ, die de relatie tus sen werk en gezondheid onder zoekt. Volgens onderzoeker drs B.J. Vrijhof wordt het grote aantal ziekmeldingen op maandag ten on rechte soms opgevat als een teken van een lage arbeidsmoraal. De maandag heeft ook niet het karak ter van een baaidag, meent hij. Vrijhof onderzocht de verzuim gegevens van 20.000 werknemers. Bij deze werknemers waren de ge bruikelijke weekpatronen te zien. Verhoudingsgewijs vinden veel ziek- en herstelmeldingen op maandag en weinig op vrijdag plaats. Het aantal meldingen op maandag hangt volgens hem ech ter samen met het ontbreken van een meldingsgelegenheid in het weekeinde. Volgens drs Vrijhof kunnen daardoor 2,7 maal zoveel meldingen op maandag worden verwacht. Echter, het aantal ziek meldingen blijkt in werkelijkheid tien procent lager te zijn en het aantal herstelmeldingen ligt zo'n vijftien procent hoger. Bovendien blijkt de maandag, naarmate de ziekteduur toeneemt, steeds vaker als herstelmeldingsdag voor te ko men. Gecorrigeerd voor het weekein de-effect, vinden zowel op maan dag als vrijdag minder meldingen plaats dan op andere werkdagen. Dit zou er volgens de onderzoeker op kunnen wijzen dat minder ge zonde werknemers het op maan dag toch nog proberen en het zo mogelijk tot aan het weekeinde proberen vol te houden. Bij de her stelmeldingen blijkt, eveneens na correctie, de maandag de meest en de vrijdag de minst favoriete dag voor werkhervatting. Een verkla ring zou kunnen zijn dat zowel arts als patiënt geneigd zijn het week einde als extra hersteldagen te be nutten. UTRECHT (GPD) - De directie van de met sluiting bedreigde offsetplatenfabriek How son Algraphy Europe BV in Soest heeft de vakbonden en de ondernemingsraad misleid. Er is bewust informatie achtergehouden en er zijn onjuiste inlichtingen verstrekt. Dat blijkt uit het verzoekschrift dat de Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV aanstaande dinsdag verzenden naar de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof. De bonden vragen de Ondernemingskamer een onderzoek in te stellen bij Howson volgens de zogenoemde enquêteprocedure. Stakende werknemers van een vleesverwerkend bedrijf in Waspik pra ten somber over de cao-onderhandelingen, die muurvast zitten. Zelfs het bosje bloemen, dat iedere staker gistermorgen kreeg, vermocht de gezich ten niet op te vrolijken. (foto anp> Franse auto's Vanaf 1 juli zijn de prijzen van nieuwe auto's in Frankrijk vrij. De regering heeft op verzoek van de auto-industrie besloten het sys teem waarbij de prijzen door de staat worden vastgesteld af te schaffen. De autofabrikanten me nen dat ze zelf de prijzen beter aan de hand van de kosten kunnen be palen dan wanneer de overheid dat doet. Verwacht wordt dat de prij zen van de auto's na 1 juli maar in beperkte mate zullen worden „aan gepast". Britse werklozen In Groot-Brittannië is het aantal volwassen werklozen de vorige maand toegenomen met 2600 tot het record van 3.146.600, dertien procent van de volwassen beroeps bevolking. Het totale aantal werk lozen, inclusief schoolverlaters en niet gecorrigeerd voor seizoensin vloeden, verminderde in maart met 56.100 tot 3.267.600, 13,5 pro cent van de beroepsbevolking. Uiteindelijk doel van het starten van de enquêteprocedure door de bonden is het voorkomen van de voorgenomen sluiting van de pro- Voorbeeld duktie-afdeling in het Soester be drijf. Die sluiting zou 138 van de 234 arbeidsplaatsen kosten. Winstgevend Vorig jaar november maakte de directie van Howson het voorne men tot sluiting bekend. De pro- duktie zou worden overgeplaatst naar de hoofdvestiging van How son in het Engelse Leeds. Als re den noemt de directie de wens de resultaten van de onderneming te verbeteren. De bonden benadruk ken dat Howson zeer winstgevend werkt, ook de vestiging in Soest. Bovendien blijkt uit de cijfers van de directie zelf dat de markt voor offsetplaten jaarlijks met 16 pro cent groeit. Met de gestarte enquêteprocedu re hopen de bonden alle informatie boven tafel te krijgen. Indien de Ondernemingskamer dat nodig acht, kan deze vervolgens maatre gelen treffen door bijvoorbeeld Een concreet voorbeeld van on juiste informatie noemt ^e Utrechtse FN V-bestuurder H. Wij- ninga de in maart 1983 door de di rectie gedane mededelingen dat Howson in Soest in elk geval tot en met 1987 platen zou blijven produ ceren en dat in 1986 een nieuwe produktielijn zou worden opge bouwd. Een en ander bleek vorig jaar november onjuist te zijn, toen de directie het sluitingsplan pre senteerde. Volgens de bonden heeft de Nederlandse directie de juiste informatie bewust achterge houden en fungeert zij als een zet baas van de hoofddirectie in Enge land. Een ander voorbeeld van 'be drog' noemt Henk Wijninga mede delingen van de directie over in vesteringen in Engeland. Vorig jaar november hoorde een naar En geland gereisde vakbondsdelega tie van collega's in Leeds dat van die investeringen gaan sprake was. KOPENHAGEN (AP) Het natio nale arbeidsconflict in Denemar ken heeft gisteren tot weinig inci denten geleid. Donderdag begon een vijfdaagse vakantie, waardoor de gevolgen van stakingsacties Tekort Frankrijk wil het tekort op de ba lans van zijn handel met de Sowjet- Unie, vooral ontstaan door de Rus sische gasleveringen, verminde ren. Het tekort moet worden ver kleind door enkele grote orders uit minder merkbaar waren, de Sowjet-Unie, zo is gezegd na een vierdaagse bijeenkomst van een Frans-Russische commissie. In 1984 kocht Moskou voor maar 880 mihoen frank, 324 miljoen gul den, van Frankrijk, terwijl de han del in de andere richting een waar de had van 5,2 miljard frank, 1,9 miljard gulden. OOSTERHOUT (GPD) De onderhandelingen over de verkoop van de fabrieken van de failliete Jamin BV zijn bijna rond. De Oosterhoutse Zoetwarenfabriek BV, waarin de produktiebedrij- ven van Jamin in Oosterhout en het Belgische leper zijn onderge bracht, zal vrijwel zeker worden overgedragen aan Wijlaars Parti cipatie/Management BV in Den Bosch. De curatoren van Jamin BV en de directie van de Oosterhoutse Zoetwarenfabriek BV verwachten dat in de loop van volgende week de onderhandelingen definitief kunnen worden afgerond. Het personeel in Oosterhout werd gistermiddag over de onderhan delingen ingelicht door directeur K. J. Keyzer. De werkgelegen heid voor 425 personeelsleden, waarvan er 300 in Oosterhout werken en 125 in leper, wordt door Wijlaars gegarandeerd. Winkelketen De winkelketen van Jamin werd in maart al door het V en D- concern overgenomen. Door deze splitsing verloren 700 van de 1900 werknemers bij Jamin hun baan. Toen ook werd bekend dat voor de produktiebedrijven nog maar plaats zou zijn voor 425 werknemers. Wijlaars Participatie/Management BV is met vier ondernemin gen actief in de voedingsmiddelensector. Deze ondernemingen zijn Speijer, Van de Vijer en Zwanenburg BV in Etten-Leur, Sprangers Diepvries Unie BV in Dongen, Groenhoven BV in Zwolle en Onion Specialities BV te St. Maartensdijk. De gezamen lijke omzet van deze bedrijven bedraagt ongeveer 200 miljoen gul den. Het totaal aantal medewerkers ligt tussen de 600 en 700. Het luchtverkeer, het openbaar vervoer en de veerdiensten verlie pen normaal en er werden geen ac ties gemeld. Het autoverkeer op Sjaelland, waar de Deense hoofd stad ligt, was beperkt als gevolg van benzinetekorten. Stakers heb ben de brandstofaanvoer op Sjael- ADVERTENTIE INDONESIË per persoon 28-daagse rondreis per bus. trein Inlichtingen en boekingen: ANVR „goeie reis" reisburo's en reizenverkopende banken. /JfiKE Gncncnpi7FM i r GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN land geblokkeerd en de meeste tankstations zijn inmiddels door hun voorraden heen. De blokkades werden gisteren voortgezet. Ook werd er gestaakt op enkele post kantoren in Kopenhagen. Wilde stakingen De acties begonnen op 24 maart, nadat de loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers waren vastgelopen. Een week later legde de regering het parlement een pakket economische maatre gelen voor om een einde te maken aan de arbeidsonrust. De acties sloegen daarna om in wilde stakin gen, omdat de regeringsmaatrege len niet tegemoet kwamen aan de vakbondseisen inzake loonsverho ging en arbeidstijdverkorting. Woensdag Voor de paasvakantie namen de protesten af, mogelijk als gevolg van de bepaling in de Deense ar beidswet dat werknemers die de dag voor en na een vakantie staken hun vakantieuitkering pas een jaar later krijgen. Om die reden hebben de stakers waarschijnlijk ook vol gende week woensdag tot actiedag uitgeroepen en niet dinsdag, daags na de paasvakantie. ADVERTENTIE Zeer interessante veiling van schilderijen, meubels, tapijten, klokken, barometers, porselein, koper, tin, brons, goud, zilver en juwelen (met Rijkskeur) Kijkdagen 12, 13 en 14 april a.s. Veilingdagen van 15 t/m 19 april a.s. Adres Lekstraat 88 (voorm. GAK-gebouw nabij Hoge Rijndijk). Telefoon 071-89.72.73. Zie ook de uitgebreide advertenties komende week INBRENG VAN GOEDEREN Gelegenheid tot inbreng van enkele goederen of inboedels van dinsdag 9 april t/m donderdag 11 april a.s. op bovenstaand adres of volgens afspraak. Transport is beschikbaar. VEILINGBEDRIJF H.F. KAMERBEEK Socstdijksekade 272,2574 AW Den Haag, TeL 2318 93 AMSTERDAM (GPD) - Door het vooruitzicht van een lang weekeinde rond Pasen met op paasmaandag alle effectenbeur zen behalve Tokio en New York gesloten ontbrak het deze week alom aan kooplust. Hoewel Am sterdam zich andermaal van de positieve kant liet zien kon niet verhinderd worden dat het pessi misme van Wall Street zich ook bij ons liet gelden. Vooral de lo kale fondsen kwamen onder eni ge druk te staan. Maar door het hardnekkige herstel van de dol lar na diverse nieuwe baissepo gingen wist vooral Koninklijke Petroleum flink op te lopen. Donderdag sloot de index van de inernationals hierdoor drie pun ten hoger dan vrijdag vorige week terwijl het algemene beurs- gemiddelde waarin de Koninklij ke een dominerende positie bezit de korte beursweek met een stij ging van bijna een punt afsloot. Dankbaar Wall Street worstelt nog steeds met het probleem hoe de toene mende bestedingen in de Ver enigde Staten gerijmd kunnen worden met een afnemende pro- duktie. Dat kan alleen door het stijgende aandeel van buiten landse goederen op de Ameri kaanse afzetmarkt die dankbaar door C. Wagenaar gebruik maken van de hoge dol lar. Daarom blijft de Newyorkse effectenbeurs hypergevoelig voor het koersbeloop van de dol lar. Wat ook onze internationals zijn maar dan juist in omgekeer de zin. Als de dollar stijgt, wat deze week bij herhaling gebeur de, valt Wall Street terug maar lo pen de internationals op onze beurs op. Alleen als de dalingen van Wall Street te hevig worden zoals ditmaal een verlies van 15 punten in twee dagen houdt Am sterdam de stijging niet vol. Deze week ging in Amsterdam de obligatiemarkt licht omhoog vooral nadat bekend was dat de banken hun opslagrente hadden gehalveerd tot een half procent. Op zich nog te hoog want er kan pas volledig gesproken worden van een ontspannen geldmarkt als alle opslagrente verdwenen is. Kennelijk overheerst hier nog steeds het nodige wantrouwen tegen het gedrag van de dollar en wordt een herstel tot standen van begin maart niet helemaal uitgesloten. Deze week schoot de dollar in Amsterdam voortdurend flink boven de f 3,50 waarbij het opviel dat het herstelproces steeds van uit de VS zelf werd aangewak kerd. Overdag zakte de dollar meerdere malen tot f 3,48 terug om dan in de loop van de avond door de handel in New York tot circa f3,55 te worden opgedre ven. Weinig stabiliteit dus wat voor een sleutelvaluta eigenlijk onaanvaardbaar is. In marktkrin- gen werd het stijgen van de Ame rikaanse munt overigens in ver band gebracht met de Paasdagen omdat ook in de toeristenwereld de dollar nu een algemeen gewil de reisvaluta is geworden. Het beeld waarmee de Amster damse effectenbeurs dit voorjaar geconfronteerd wordt is nog steeds diametraal anders dan dat voor Wall Street. Alles wat daar in feite negatief werkt heeft hier een positief effect. Terwijl Wall Street worstelt met angst voor te genvallende bedrijfsresultaten wordt onze beurs dagelijks ver blijd met forse meevallers. Vrij wel geen enkel bedrijf doet het minder dan voor 30 procent meer winst over 1984. Alleen over de prognoses bestaat nog de nodige onzekerheid. Gezien de conflic ten met de vakorganisaties die voor de deur staan zal menig be- drijfsbestuur voor 1985 ook wel de nodige armslagen om de arm houden maar de koersontwikke ling ter beurze die al geruime tijd gekenmerkt wordt door een zeer stabiel beloop geeft aan dat ook de beleggers vertrouwen hebben in goede vooruitzichten. Gunstige verrassingen waren ditmaal vooral Nijverdal ten Cate met een aandelensplitsing van vijf op een waardoor het aandeel ruim f 10,- opliep en Hoogovens die voor het eerst in negen jaar weer een dividend heeft voorge steld. Het aandeel steeg daar rond f 5,- op. f 5,- tot f 10,- hoger waren Koninklijke Olie, Audet, Buehrmann Tetterode, Van Ber- kel en Ceteco. Grote verliezers van f 10,- tot f 15,- waren daaren tegen Ubbink, Bouwstoffen Braat, ABN en Bols. Welke laat ste door hoge extra voorzienin gen tegen in 1985 lopende valuta risico's talrijke schrikreacties ter beurze veroorzaakte. Uitschieter De Europese optiebeurs bleef met een totaal van 111.000 afge sloten contracten iets beneden de 118.000 contracten van de vo rige werkperiode. De handel had een zeer onregelmatig beloop en een vaste uitschieter voor de ge hele werkperiode was er niet. Dan viel de handel in valuta-op ties weer op. Dan was het de om zet in staatsfondsen-opties en donderdag was Hoogovens weer nummer een door de dividend verrassing. De verkiezingen van volgend jaar werpen steeds sterker hun schaduw vooruit naar het rege ringsbeleid. Dat beleid is weer sterk afhankelijk van de econo mische ontwikkeling. De kran ten staan de laatste dagen vol met berichten over zoveel pro cent meer winst bij dit bedrijf, en goede verwachtingen van een ander bedrijf. Het lijkt goed te gaan met de economie. Dat is voor een deel waar. Gro te exporterende bedrijven boe ken forse winsten. Dankzij de loonmatiging in Nederland en de dure dollar kunnen zij hun pro- dukten makkelijk in het buiten land slijten. door Paul Frentrop Kleinere bedrijven, die voor hun afzet afhankelijk zijn van aankopen door Nederlandse con sumenten, hebben het echter nog steeds erg moeilijk. Die con sumenten hebben door het be zuinigingsbeleid immers minder geld te besteden en bovendien gaat een steeds groter deel van hun geld op aan vaste lasten als gasprijzen, ziekenfonds en huur. Nu is het de bedoeling dat het bedrijfsleven weer gaat investe ren. Dat zou nieuwe banen op moeten leveren. Maar dat ge beurt niet. Bedrijven gericht op de binnenlandse markt hebben het moeilijk en zien bovendien in de toekomst geen antrekkende vraag naar hun artikelen, dus die investeren niet. De grote exporteurs zien ook geen reden om in Nederland te investeren. Die houden hun win sten rustig in kas en zetten dat geld op de bank. Vorig jaar groei de dat aanbod van geld met 22 miljard gulden. Dat is een enorm bedrag. En als die exporteurs al goede investeringsmogelijkhe den zien, dan liggen die vooral in het buitenland, in de Verenigde Staten of in het Verre Oosten. Daar is de vraag naar allerlei pro- dukten immers nog groeiend. Lastenverlichting Het grote politieke discussie punt is nu dus: blijven we door gaan met lastenverlichting voor het bedrijfsleven in de hoop dat er toch investeringen komen, of zorgen we dat de consument wat meer geld te besteden krijgt. De eerste keuze wordt voorgestaan door het grote bedrijfsleven, de achterban van dit kabinet. Het tweede alternatief is aantrekke lijk in een verkiezingsjaar. Het zijn immers de consumenten die stemmen. Lastenverlichting voor het be drijfsleven is vrij goedkoop. Dat gaat om 1,5 miljard gulden op jaarbasis. Dat is niet meer dan een heel klein staatsleninkje dat aan het bedrijfsleven wordt doorgegeven. Er gaat nog veel meer geld naar het bedrijfsleven, maar dat merkt bijna niemand. Winstgevende bedrijven betaal den vorig jaar bijvoorbeeld vrij wel geen belasting. Dat kwam omdat ze op hun aangifteformu lier nog verliezen uit vorige jaren konden laten zien, die met huidi ge en toekomstige winsten ge compenseerd mogen worden. Dus zelfs wanneer de regering, zoals te verwachten is, aan gaat kondigen dat die lastenverlich ting voor het bedrijfsleven niet in zijn geheel door zal gaan, dan wordt slechts gepraat over een heel klein deel van het geld dat het bedrijfsleven uit de algeme ne middelen krijgt. Stimuleren van de consump tieve bestedingen is veel duurder en bovendien weet je als over heid niet waar dat geld dan blijft. Gebruiken de mensen het om dan toch maar naar het buiten land met vakantie te gaan, dan levert het weinig economische groei in Nederland op. Het lijkt er dus op dat de over heid, wat ook de uitkomst van de politieke discussie wordt,- geen kans ziet ervoor te zorgen dat de investeringen weer aantrekken. Een bezuinigingsbeleid kan wel de winsten van een deel van het bedrijfsleven spekken, maar geen nieuwe groei scheppen. Verkiezingen Daarvoor zijn nieuwe investe ringen nodig. Een econoom bere kende onlangs dat 30.000 nieuwe banen de binnenlandse con sumptie even sterk vergroten als een procent loonsverhoging dat doet. Maar voor nieuwe banen kan alleen het bedrijfsleven zor gen. Tot nu toe gebeurt dat niet, maar met de verkiezingen in het vooruitzicht is er misschien toch nog hoop. Een bankier vertelde laatst: als het bedrijfsleven wil dat dit over heidsbeleid ook in de volgende kabinetsperiode wordt voortge zet, dan moet men daar wat voor over hebben. Als iedereen nu een paar nieuwe mensen in dienst neemt, krijg je toch een aardige verbetering in de werkloosheids cijfers en je stimuleert de vraag naar je produkten. Dat scenario klinkt aanneme lijk. Het bedrijfleven betaalt wat voor een paar extra mensen en wordt beloond met nog eens vier jaar van zichtbare en onzichtbare lastenverlichting. Dat moet winst opleveren. Maar het leidt niet tot een structurele verbete- i ring van de economische groei. Daarvoor zijn investeringen no dig en niemand kan die afdwin gen via de werktuigen als lasten verlichting of stimulering van de vraag, waar nu over wordt ge praat. Buiten de politiek om wordt er wel over een wezenlijke aanpak van de problemen nagedacht. Een heel belangrijk punt vormt bijvoorbeeld de hogere rente stand van dit moment. Zolang bedrijven nog 7 procent rente krijgen op geld dat ze op de bank zetten en zelfs meer wanneer ze dat in dollars doen, is de lust om te investeren gering. Daalt de rente, dan worden veel investe ringsprojecten in verhouding aantrekkelijker. Maar de hoogte van de rente is voor het grootste deel internatio naal bepaald. Wordt de rente al leen in Nederland verlaagd, dan daalt de koers van de gulden ten opzichte van de Duitse mark en de dollar. Zolang niet alle grote industrielanden met elkaar af spreken dat ze de rente in hun land niet hoger zullen laten oplo pen dan bijvoorbeeld hun infla tietempo, worden de verschillen de valuta's tegen elkaar uitge speeld op de internationale geld markt, waar diezelfde multina tionals actief zyn die nu in Ne derland zoveel verdienen. Revalueren De president van De Neder- landsche Bank, Wim Duisen berg, bedacht onlangs echter een originele manier om toch wat aan de rente te kunnen doen. Hij liet naar de pers uitlekken dat het misschien wel verstandig zou zijn om de gulden te revalueren. Dat betekent nog helemaal niet dat hij dat ook echt van plan is. Zo gauw dat gerucht circuleert wordt de gulden immers al aan trekkelijke voor beleggers, die hopen op een revaluatie. Zo trekt de vraag naar guldens aan en kan de rente in Nederland iets dalen, terwijl de koers van de gulden niet verandert. Zonder dat het ie mand iets kost hielp Duisenberg dus om het investeringsklimaat te verbeteren. Het gaat daarbij maar om een fractie, maar alle kleine beetjes helpen. Wim Duisenberg: alle kleine beetjes helpen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9