Iran wil betere band met Moskou Rabobank Q Schroothandel in Libanon floreert Weer doden Ziiid-Afrika in Iraakse vrouw emancipeert dank zij oorlogsindustrie Teheran komt standpunt uitleggen Broodprijs omlaag, Duizend doden onrust Soedan blijft Hevige strijd rond Sidon Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek wgnpt 30 iaar lan? Daalt de rente weer tot 10%'dan 06 rente-schokken op. Daait de rente naar 5% ZATERDAG 6 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEHERAN/BAGDAD (AFP/Rtr./UPI) Een Iraanse delegatie onder leiding van onder minister van buitenlandse zaken Ardebili is gisteren naar Moskou vertrokken. De Iraanse Pe c *2*.0I? schr?.ot is zo wydver- delegatie zou in Moskou praten over de uitbreiding van de bilaterale betrekkingen op ronde doenover jonge durfals die politiek, economisch en technisch gebied, zo meldde het persbureau IRNA. komen tot een vrede 'op alle fron- BEIROET - Talloze Libanezen houden zich bij gebrek aan vast werk in leven met de verkoop van schroot, het produkt bij uitstek van de al tien jaar durende burger oorlog. Langs de 'Groene Lijn' in Beiroet fluiten de zoekers naar ko peren dozen, beschadigde ijzeren palen of verwrongen hekwerken de kogels om de oren, terwijl de verzamelaars op het platteland de dood tarten door achtergelaten mijnen of niet ontplofte munitie bijeen te rapen. door Juan C. Gumucio/AP De Iraniêrs willen ook praten over een herleving van een in 1974 inge stelde gezamenlijke economische commissie. Maar deze functioneert nauwelijks nog sinds de islamiti sche revolutie van 1979. De betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie en Iran staan op een laag pitje. Niet alleen is de Sowjet-Unie (met Frankrijk) de belangrijkste wapenleverancier van Irak, maar ook de arrestatie van de kopstuk ken van de communistische Tu- deh-partfl en de uitwijzing van 18 Russische diplomaten in mei 1983 hebben een zware hypotheek op de betrekkingen tussen Moskou en Teheran gelegd. Het bezoek van de Iraanse dele gatie aan de Sowjet-Unie komt een week na besprekingen tussen functionarissen van het Kremlin en de Iraakse minister van buiten landse zaken Tarek Aziz in Mos kou. De Sowjet-Unie stelt zich for meel neutraal op in de Golfoorlog. Diplomaten menen dat de Iraniêrs in Moskou zullen uitleggen, waar om Teheran niet ingaat op de aan drang van Iraakse zijde om bespre kingen aan te gaan. Iran wil dat de aanvallen op burgerdoelen en op schepen ophouden, maar is tegen vrede met Bagdad als dat betekent dat Saddam Hoessein aanblijft als Iraakse leider. Ook zal de delegatie er bij de Sowjet-Unie op aandrin gen een evenwichtiger standpunt in het conflict in te nemen. Zo zou Moskou Irak kunnen afbrengen van het aanvallen van Iraanse ste den door te weigeren dat hiervoor nog langer door de Sowjet-Unie ge leverde raketten worden gebruikt. Gisteren heeft Iran weer een ra ket op Bagdad afgevuurd, de acht ste in een maand tijd. Irak meldde een Iraans vliegtuig te hebben neergehaald. VN-secretaris Pérez de Cuéllar verklaarde in de golfstaat Bahrein ten.' Een Iraanse legerwoordvoerder zei te hopen dat de aanval van gis teren op Bagdad definitief de laat ste zou zijn en verzocht Irak op nieuw dringend de beschietingen op Iraanse bevolkingscentra te sta ken. Volgens het Iraanse oorlogscom muniqué heeft Iran voorts beschie tingen uitgevoerd op Koi Sanjaq in het noordelijke Koerdische grens gebied, op Basra en tien andere Iraakse frontsteden. Irak zou Aba- dan hebben bestookt, een Iraans oliecentrum ongeveer 50 kilometer ten zuidoosten van Basra. IRNA meldde intussen dat vrij dagmorgen in Teheran een bom tot ontploffing is gekomen, waarbij één man om het leven kwam en vijf jonge beschoten worden terwijl ze kerk klokken stelen en veel schroothan- delaars hun eigen success-story graag kwijt willen. Met de duizenden autowrakken langs de straten en tonnen aan bui zen, pijpen en ander materiaal in verlaten huizen gaan de zaken goed voor mensen als de 60-jarige schroothandelaar Khaidar Hayek: 'Voor ons is een staakt-het-vuren altijd goed nieuws. Op zulke dagen kunnen we wel 20 vrachtwagens vol schroot verwachten.' Hij heeft zijn eigen leger van 35 schrootzoe- kers, die hij 400 Libanese ponden (ongeveer 80 gulden) per ton be taalt. schroothandelaren in korte tijd ex porteur geworden. De Tawil Company alleen al koopt maandelijks gemiddeld 600 ton. Ie mand schatte de omzet van een grote handelaar op zeker twee mil joen gulden per jaar. De risico's zijn niet alleen commercieel. 'Een van mijn vrienden zijn de benen af gescheurd door een granaat toen hij bij de 'Groene Lijn' aan het zoe- zegt: 'Vorig jaar verkochten we 24 scheepsladingen schroot aan giete rijen in Japan, Italië en West-Duits- ken was,' zegt de 15-jarige schroot- land.' Hij noemt zijn maatschappij zoeker Ali Adnan. 'de grootste schroothandelaar in het Midden-Oosten', waarvan 'min- 'Het is niet de beste handel,' vindt stens 400 Libanese gezinnen le- de 21-jarige Walid Rafi, 'maar het Officieel cijfermateriaal over de schroothandel bestaat niet. In de haven heeft men wel een toename gesignaleerd van het aantal sche pen dat schroot komt halen. Vol gens een zegsman van de Tawil helpt je in leven te blijven zolang er geen ander werk is.' Hij voegt hier aan toe dat wanneer het vechten hem het werken niet belet, hij zo'n 35 gulden per dag kan verdienen. 'De gevechten maken ons werk moeilijk,' zegt ook Ahmad Malak van de Tawil Company, 'maar het Company zijn meer dan tien grote zorgt ook weer voor werk.' dat hij nog steeds bereid is te be- gewonden vielen. De man die bij de explosie werd gedood, zou de bom zelf hebben geplaatst. 1 II KHARTOUM (AP) - De vice-president van Soedan, Omar Mohammed aat» Cll öl0I*3, el-Tayeb, heeft in een redevoering voor de TV geprobeerd een algemene staking te voorkomen door te beloven dat de recente prijsstijgingen, met a r»\ tv name van brood, in heroverweging zouden worden genomen. De staking GENEVE (AP) - In het vluchtelin- begon woensdag met een demonstratie waarin 15.000 tot 20.000 mensen genkamp Gannet m Somalië zijn al het aftreden van president Nimeiri eisten. De staking legde donderdag meer dan duizend mensen om het nog het openbare leven lam. leven gekomen als gevolg van een Onduidelijk is of de verbroken verbindingen met Soedan en het geslo- cholera-epidemie. De ziekte be- ten luchtruim toegeschreven moeten worden aan de staking of aan de e!F\.Z0,n 300 (S0 P1®1?8611 opzet van de Soedanese regering niets over de toestand in het land te rond het kamp. Dit is gisteren be- willen laten uitlekken. Het nieuws over Soedan werd met het laatste kendgemaakt door hetRode Kruis, vliegtuig dat Khartoum verliet, een KLM-vlucht naar Athene, door passa- Volgens het Rode Kruis neemt giers naar buiten gesmokkeld. Met deze vlucht werd ook Washington het aantal ziektegevallen nog Post-verslaggever Jonathan Randall gedwongen het land te verlaten, steeds toe, maar sterven er minder in redevoering voor de TV zei vice-president El-Tayeb dat de oplos mensen dan kort na het uitbreken sjng van de problemen in Soedan niet gevonden zouden worden 'in ge- van de epidemie eind maart. Ouder heime organisaties en het smeden van complotten.' De huidige omstan- de slachtoffers zijn veel Ethiopiërs digheden weet hij aan de fundamentalistische Moslem Broederschap, de i5 j 00£tf e£ geweld m communisten en de socialistische Ba'ath-partij. De vice-president wees erop dat de hele wereld in een economische verkeerde en zei dat de regering twee 'volkscomité's' gevormd had hun land ontvlucht zijn. Inmiddels zijn medische teams en geneesmiddelen uit Noorwegen om de prijsverhogingen te bestuderen. 'Een van hen heeft aanbevolen de en West-Duitsland gearriveerd m broodprijs te verlagen van 20 piaster naar 14 piaster (iets minder dan 20 het gebied. Vandaag wordt nog een cent).' Voor de prijsverhoging (die onder druk van Amerika en andere medisch team uit Finland ver- crediteuren tot stand kwam) bedroeg de broodprijs 15 piaster, wacht. Het Rode Kruis heeft een vliegtuig ingezet om medicijnen en desinfectiemiddelen uit te werpen boven het gebied. Rode Brigade De politie in Rome heeft in het zuidelijk stadsdeel twaalf mensen gearresteerd die worden verdacht van lidmaatschap van en steun aan de Rode Brigades. Onder de arres tanten zouden twee mannen zijn die behoren tot de leiding van de Rode Brigades in Rome. De zoekacties naar leden van de orga nisatie zijn toegenomen na de moord, op 27 maart van dit jaar, op de bekende vakbondseconoom Ezio Tarantelli. Walvisjacht Wanneer Japan zijn commerciële walvisvangst in 1988 stopzet is dat drie jaar te laat. Dat vindt de mi lieu-organisatie Greenpeace. Vol gens Greenpeace heeft Japan het besluit genomen om minstens tot 1988 door te kunnen gaan met de walvisvangst zonder door Ameri kaanse visserijsancties te worden getroffen. Het is duidelijk dat Ja pan samen met andere walsvisva- rende landen hoopt dat er een nieuwe categorie walvisjacht, ge baseerd op de nationale behoefte, wordt aanvaard, zodat stopzetting op 1 april 1988 niet meer nodig zal zijn, aldus Greenpeace. Leger Het andere comité bestudeert, aldus El-Tayeb, de prijverhogingen van andere zaken zoals zeep en olie. 'Wij zullen eraan werken de aanbevelin gen uit te voeren,' beloofde de vice-president. Hij ontkende dat er in militaire kringen onrust zou bestaan. Dit werd later door een westerse bron bevestigd, die eraan toevoegde dat leger en politie nog steeds de bevelen van de regering opvolgen. De doktersbond, die dinsdag de protesten tegen het bewind van Nimei ri begon, heeft een brief afgeleverd bij het presidentiële paleis, waarin men het bewind ervan beschuldigt 'volledig gefaald te hebben' en dat 'op een moment waarop het Soedanese volk zich alle opofferingen getroost en alleen maar honger, armoede en ziekte ontmoet, een hoge prijs voor uw inefficiënte economische politiek.' De artsen vragen vervolgens Ni meiri om af te treden. Het openbare leven lag donderdag geheel stil. Elektriciteit en watertoe voer waren afgesneden. Door een staking van bankpersoneel was er ook gebrek aan contant geld. De internationale telex- en telefoonlijnen zijn verbroken. Hoger salaris Pertinent geweigerd ROME (Rtr.) - De Italiaanse president Pertini heeft afgezien van een forse salarisverhoging. Hij heeft dit in een brief aan premier Craxi laten weten. De Italiaanse regering had het par lement voorgesteld het salaris van de president te verhogen van 30 miljoen lire (52.500 gul den) naar 240 miljoen lire -(420.000 gulden). De maatregel zou met terug werkende kracht vanaf 1 janua ri moeten gelden en de eerstko mende 20 jaar van kracht moe ten blijven. Pertini, die 88 jaar is, heeft geweigerd de wet te ondertekenen. Hij wil dat de maatregel pas van kracht wordt wanneer zijn ambtstermijn er op zit, op 8 juli van dit jaar. MANILA (AP) Voor de zesde achtereenvolgende, en naar zijn zeggen laatste keer heeft de Filip pijn Donald Rexford zich ter gele genheid van Goede Vrijdag aan het kruis laten nagelen, (foto boven, AP) De 38-jarige Rexford zei in 1980 met zijn lugubere ritueel te zijn be gonnen, omdat hij contact tvilde krijgen met zijn Amerikaanse va der, die de Filippijnen in 1945 ver liet met achterlating van een zwan ger vriendinnetje. De man heeft in tussen in februari te horen gekre gen dat zijn vader is gevonden en hem 'binnenkort' zal laten overko men. Onder luide toejuichingen van meer dan duizend Filippijnen en toeristen lieten zich in totaal min stens 12 mensen met spijkers aan het kruis slaan, om op die manier boete te doen. Een groep van onge veer 200 'zondaren' hield een pro cessie waarbij men zichzelf met ke tenen tot bloedens toe kastijdde. In Jeruzalem trokken duizenden christelijke pelgrims over de Via Dolorosa. Sommigen voerden krui zen mee. (foto onder AP). JOHANNESBURG (AP/Rtr.) - Bij rellen in zwarte woonwijken bij Port Elizabeth en Uitenhage zijn gisteren twee zwarten om het leven gekomen. Een woordvoerder van de politie in Pretoria meldde dat de politie bij Port Elizabeth op een menigte stenengooiende zwarten heeft geschoten, waarbij één zwar te werd gedood. Bij de blanke in dustriestad Uitenhage, 20 kilome ter verder, werd het verminkte lijk van een zwarte gevonden die zou hebben gecollaboreerd met het blanke minderheidsbewind. Sinds september vinden vrijwel dagelijks gewelddadige confronta ties tussen politie en zwarten plaats. Volgens onofficiële tellin gen zijn daarbij zeker 300 doden gevallen, op één na allen zwart. Ongeveer 300 mensen hebben gisteren een mars gehouden naar een gevangenis in Durban waar 16 tegenstanders van de blanke rege ring van Zuid-Afrika in voorarrest zitten op verdenking van verraad. Aan het hoofd van de groep liepen kerkelijke leiders. De rooms-katholieke aartsbis schop van Durban, Denis Hurley, en de Anglicaanse bisschop van Natal, Michael Nuttall, liepen voor aan in de optocht tegen de apart heid waarvoor toestemming was verleend. In Zuid-Afrika zijn vrij wel alle bijeenkomsten in de open lucht verboden. In de stoet bevonden zich fami lieleden en vrienden van de 16 cri tici, die behoren tot het Verenigd Democratische Front (UDF), een overkoepelende organisatie van honderden groepen die tegen de apartheid zijn. De optocht was georganiseerd door een kerkelijke groep. De voorzitter ervan zei dat de groep in ruil voor toestem ming van de optocht - de autori teiten beloofd had dat de deelne mers in rijen van vier zouden lo pen, geen spandoeken zouden meevoeren en geen toespraken zouden houden. Bij de gevangenis aangekomen bad de groep en zong men liede ren. Toen men „Nkosi sikelele Afrika" inzette, kon men mensen in de gevangenis mee horen zin gen. Dit lied beschouwen Zuidafri- kaanse tegenstanders van de apart heid als hun volkslied. Onder de 16 UDF-leiders in de gevangenis van Durban zijn twee van de drie voorzitters van de orga nisatie, leiders van in het front sa menwerkende groepen en vak bondsleiders. Volgens de regering onderhoudt het UDF banden met het Afrikaanse Nationale Congres (ANC), een in Zuid-Afrika verbo den organisatie die zij verdenkt van het aanstoken van rellen in zwarte woongebieden waarbij vo rig jaar meer dan 300 mensen zijn omgekomen. Tot nu toe hebben de autoritei ten geweigerd, de 16 op borgtocht vry te laten. Hun advocaten vrezen dat zij zeker twee jaar vast zullen zitten, of ze veroordeeld worden of niet. Zo lang gaat vermoedelijk het proces duren, dat op 20 mei begint. BEIROET (AP) - In Sidon, Bei roet en het centrale bergland van Libanon hebben christelijke en moslim-milities gisteren geweer- en mortiervuur uitgewisseld. De politie maakte bekend dat in de .zuidelijke havenstad Sidon een do de en elf gewonden waren geval len. De acht dagen van geweld in Si don hebben inmiddels aan 66 men sen het leven gekost, terwijl er 190 gewonden vielen. Er braken mortierbeschietingen uit tussen christelijke militiestrij ders en een vijandelijke eenheid van Palestijnen en moslims in Si don en de naburige vluchtelinge kampen Ein el-Hilweh en Mieh Mieh. In Beiroet voerden sji'itische moslims en christelijke tegenstan ders nachtelijke gevechten met machinegeweren en raketgranaten over de Groene Lijn. In en rond de bergdorpen Souk el-Gharb, Schweifat en Kfar Chima waren Druzische en chistelijke militie- strijders twee uur lang in artillerie gevechten verwikkeld. ADVERTENTIE Treinramp Zeker 38 personen, die zich op het dak van twee sneltreinen be vonden, zijn gisteren in India om gekomen toen deze onder een lage bouwstelling doorreden. Er zijn tientallen gewonden. De stellage voor schilderwerkzaamheden op een brug over de rivier de Yamuna was enkele uren tevoren gebouwd. De mensen die op het dak van de trein lagen, hebben de ramp over leefd, maar die er op zaten zagen de stellage niet omdat het donker was. De meeste passagiers van de trei nen, die onderweg waren van Cal cutta naar Amritsar, waren sei zoenarbeiders die oogstwerkzaam- heden zouden gaan verrichten in de Puryab. In India, waar de trei nen doorgaans overbezet zijn, is het gebruikelijk dat mensen boven op de trein meerijden. Kathedraal Een felle brand heeft gisteren een van de torens van de Notre Da me-kathedraal in Luxemburg in de as gelegd. De toren stortte in en kwam gedeeltelijk neer op het dak van de kathedraal en gedeeltelijk in de binnentuin van de nationale bibliotheek. Op het moment dat de brand uitbrak waren leidekkers aan het werk op de toren. De brandweer had grote moeite het vuur in de 50 meter hoge toren te bestrijden. De kathedraal stamt uit 1618. BAGDAD (Rtr.) - De al bijna vijf jaar voortslepende Golfoorlog dwingt steeds meer Iraakse vrou wen naast het huishouden ook in de fabriek te gaan werken. Een ontwikkeling die door de Iraakse autoriteiten wordt voorgesteld als een grote sociale vooruitgang. Omdat honderdduizenden man nen naar het front werden ge stuurd, was er een grote vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten om de lege plaatsen in het arbeidspro ces op te vullen. „Wij zijn er van overtuigd dat wanneer de oorlog wordt beëindigd verscheidene van deze vrouwen terug willen naar hun oude status van huisvrouw. Hun patriotisme heeft hen ertoe gebracht buitenshuis te gaan werken, aldus vakbondsleider Ah med Moshen al-Dulaimy. „Maar in dien ze willen blijven, zal er zeker plaats voor hen zijn". „De Iraakse vrouw wil haar aan deel leveren in de verdediging van het vaderland. Zo wil ze de ge schiedenis ingaan", zegt Manal Younis, voorzitster van de Algeme ne Federatie van Iraakse vrouwen. Ze zegt dat de Iraakse vrouwen het meeste zouden verliezen indien Iran de oorlog zou winnen en de islamitische revolutie ook in Irak zou plaatsgrijpen. „Dat zou haar ketenen en ze zou alles verliezen dat ze heeft bereikt". Ongeveer 30 percent van de Iraak se beroepsbevolking bestaat nu uit vrouwen. Vóór de regerende Ara bische Socialistische Ba'ath-partij discriminatie tussen mannen en vrouwen in onderwijs en arbeid in het begin van de jaren tachtig wet telijk verbood was dat nog maar ze ven percent. Moshen al-Dulaimy zegt dat de groei van het aantal vrouwen in de beroepsbevolking een bijkomstig heid van de oorlog is die de Ba'ath- partij in staat stelt haar socialisti- ten. „Ik denk niet dat ik hier nu zou werken als het geen oorlog was", aldus de 28-jarige Suhaila Khazal. Zij werkt in een bottelarij in de Zuidiraakse havenstad Basra, die in de afgelopen weken bijna dage lijks wordt bestookt door Iraanse artillerie. „Ik ben niet van plan ont slag te nemen, zelfs niet als de oor log voorbij is. Ik hou van mijn werk en ik wil me nuttig maken voor mijn land", zo zei ze temidden van haar vrouwelijke collega's. Verschillen „Er zijn in deze fabriek geen ver schillen in arbeidsvoorwaarden en in de aard van het werk tussen mannen en vrouwen", zei Khazal. „Deze jongens behandelen mij niet anders, omdat ik een vrouw ben". De autoriteiten zeggen dat het de verdienste van president Saddam Hoessein is dat nu zoveel vrouwen zijn opgenomen in het arbeidspro ces. Door de sociale hervormingen, die hij heeft ingevoerd nadat hij in 1979 aan de macht kwam, werden vrouwen gestimuleerd buitenshuis te gaan werken. „Saddam Hoessein is nou niet be paald de kampioen van het be schermen van de mensenrechten, maar hij heeft zeker prima werk geleverd voor de maatschappelijke .ontwikkeling van vrouwen in de Arabische wereld", zo zei een wes terse afgevaardigde naar de inter nationale vrouwenconferentie, die kortgeleden in de Iraakse hoofd stad Bagdad werd gehouden. Om het ook voor moeders aantrek kelijk te maken te solliciteren zijn er overal gratis kinderdagverblij ven opgezet. Ook wordt de Iraakse vrouw aangemoedigd dienst te ne men in het volksleger, een strijd macht van 650.000 vrijwilligers, die het geregelde leger steunt. De vrouwen uit het volksleger vervul len geen gevechtstaken aan het front, maar er zijn er wel die onder steuningsdiensten verrichten aan de frontlinies. „De Iraakse vrouw heeft altijd klaargestaan om zij aan zij met de mannen te strijden in tijden van nood. Om te bewijzen dat ze net zo competent zijn als mannen, wordt hen het omgaan met verschillende wapens bijgebracht en leren ze ver scheidene gevechtstechnieken", aldus een plaatselijk blad. Ondanks de oorlog is er nog steeds veel werk te doen voor de emanci patie van de vrouw", zo benadrukt Manal Younis. „In bepaalde op zichten zijn wij nog conservatiever dan enkele van de meer verwester de landen zoals Egypte of Libanon. Maar ze zei dat Irak duidelijke vooruitgang heeft geboekt in ver gelijking met andere Arabische landen. 13% 12% 11% 10% 9% 1 k 8% rY 7% 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 8$^ Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6%enio% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan 1 wordt uw rente 9%. O J y* J "O gaat uw rente weer naar 8%. dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. B|j maandbetalingen gemeente garantie is de adviesrente 8,6%. Kies voor zekerheid op lange termijn.. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7