mum ZIJN ZO GEK NOG NIET. Uur van de waarheid voor PvdA aangebroken Bonden kraken kabinetsvoorstel Verband baarmoederhalskanker en pil niet bewezen Voorlopig geen Tamils naar pension Arnhem Gemeentelijke belastingen nemen met 2 procent toe Arrestaties tijdens Paaswake Woensdrecht ZATERDAG 6 APRIL 1905 BINNENLAND PAGINA 5 In Groot-Brittannië, en misschien in de gehele medische wereld, zal binnenkort opnieuw de discussie oplaaien over de veiligheid van de pil en waarschijnlijk ook over de betrouwbaarheid van journalisten in het weergeven van wetenschap pelijke resultaten. door Hans van Maanen Het gerenommeerde dagblad The Guardian bracht vorige week, groot op de voorpagina, dat "de Wereldgezondheidsraad een ver band heeft aangetoond tussen de pil en kanker" en dat "vrouwen die de pil vijf jaar gebruiken een twee keer zo hoge kans op baarmoeder halskanker hebben". Wie de details van het wetenschap pelijke artikel, noch de valkuilen van het wetenschappelijke onder zoek kent, zou licht de stuipen op het lijf worden gejaagd. Het artikel in The Guardian ba seert zich op een artikel in de Bri tish Medical Journal, een al even gezaghebbend medisch tijdschrift. Hierin worden de resultaten weer gegeven van een groot onderzoek onder zesduizend vrouwen in acht landen over pilgebruik en baar moederhalskanker. Het onderzoek was uitgevoerd door artsen van de Wereldgezondheidsorganisatie. De eerste vraag van belang is uiter aard, in welke landen dit onder zoek werd uitgevoerd. Niet alleen omdat een onderzoek onder vrou wen in de Derde Wereld altijd een andere betekenis heeft dan onder zoekingen in het Westen, maar ook omdat daar andere pillen worden gebruikt dan hier. De acht landen zijn Chili, Colom bia, de Filippijnen, Israël, Kenia, Mexico, Nigeria en Thailand. In de ze landen worden, behalve in Is raël, niet altijd de modernste pillen geslikt. In Nederland, het land met (relatief) het hoogste aantal pilge- bruikers, worden vrijwel geen pil len meer geslikt met meer dan vijf tig microgram oestrogeen: negen tig procent van de vrouwen ge bruikt de zogenaamde sub-vijftig- pillen. Ook in andere westerse lan den worden de „zware pillen" am per meer gebruikt. De Wereldgezondheidsorganisatie zelf merkt op dat zij weinig infor matie over de pillen heeft kunnen achterhalen, maar dat het wel bijna altijd ging om zware pillen. Ze stelt dan ook zelf al, dat het onderzoek eigenlijk betrekking heeft op pil len die niet meer in gebruik zijn. Het grote belang van het onder zoek van de Wereldgezondheidsor ganisatie is volgens het Britse blad The Guardian dat er ook is geke ken naar de seksuele geschiedenis van de vrouwen. Een groot deel van de kritiek op eerdere onder zoekingen spitste zich immers toe op de constatering dat vrouwen die de pil gebruiken ook andere sek suele gewoonten hebben. Zo staat redelijk vast dat vrouwen die weinig of geen seksuele contac ten hebben, zeer weinig kans op baarmoederhalskanker hebben. Ook de leeftijd waarop met seks wordt begonnen is een factor van belang. De Wereldgezondheidsor ganisatie heeft echter geprobeerd dit in het onderzoek te betrekken door de vrouwen ernaar te vragen. Veel leverde dit niet op, vond de organisatie zelf. Het is onduidelijk of vrouwen betrouwbaar over hun seksuele activiteiten vertellen ook hier speelt wellicht een rol dat de onderzoekingen grotendeels in ontwikkelingslanden werden ge daan. De echtgenoten van de vrou wen werden niet ondervraagd. Het belangrijkste bezwaar dat ge leerden tegen het onderzoek zullen inbrengen is dat het „retrospec tief' is. Voor beoordelaars van we tenschappelijke artikelen is dat al tijd een belangrijk minpunt. Het betekent namelijk, dat men pas achteraf is gaan zoeken in dit ge val naar vrouwen in ziekenhuizen, met en zonder baarmoederhals kanker. Om voorspellingen te doen over pilgebruik en kanker is dat echter niet voldoende, want wie weet hebben die vrouwen al iets anders waardoor juist zij in het zie kenhuis komen, kanker krijgen of de pil gebruiken. Het belangrijkste bezwaar dat ge- tegen het verslag in The Guardian zullen inbrengen is dat er puur met cijfers is geknoeid. The Guardian zegt dat de kans op baarmoederhalskanker na vijf jaar pilgebruik „was toegenomen met 53 procent met een bovengrens van meer dan 200 procent met andere woorden, het risico verdub belde". Nog afgezien van het feit dat het vals is om het hoogste cijfer te noe men als „het risico", wordt deze conclusie ook nergens in het arti kel van de Wereldgezondheidsor ganisatie getrokken integendeel. Na enkele berekeningen blijkt dat de kans op baarmoederhalskanker was toegenomen met 37 procent. Dat percentage op zichzelf zegt niets, het resultaat zou ook geheel aan het toeval te wijten kunnen zijn. Deze conclusie staat wel in het artikel in de British Medical Jour nal, maar niet in The Guardian. Ook de Nederlandse kranten heb ben melding gemaakt van het on derzoek. Daarmee is opnieuw aan getoond hoeveel effect berichten in „de media" kunnen hebben. Er hoeft op de televisie geen program ma te zijn geweest over enge knob beltjes achter de oren, of de vol gende dag zitten de wachtkamers vol met mensen met knobbeltjes achter de oren. Gelukkig maar: het betekent dat mensen opletten en willen weten wat hun eigen lichaam en dat van anderen overkomt. Maar het bete kent ook dat medische journalis ten een extra grote verantwoorde lijkheid hebben en niet moeten proberen allerlei oneigenlijke doe len te bereiken met hun artikelen of programma's. Ook in dit geval kan men slechts gissen naar de „geheime motieven" van The Guardian.. Maar hoe nobel die ook zijn, ze moeten niet worden bereikt met dit soort ongefundeerde bang makerij. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De bonden FNV en CNV hebben negatief gereageerd op de kabi netsvoorstellen tot herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Het voorstel betekent de afbraak van de huidige sociale zekerheid, aldus de FNV. Het CNV noemt de kabinetsplannen 'ontstellend'. Uit het voorstel van de regering voor een nieuwe werkloosheids wet, die op 1 januari 1986 de huidi ge ww- en wwv-uitkeringen moet vervangen, blijkt dat zij haar kei harde afspraken over de sociale ze kerheid doorzet, stelt de FNV in een reactie. In het nieuwe stelsel zal het aan zienlijk moeilijker zijn om in aan merking te komen voor een ww- uitkering. Het lijkt erop dat de glij dende schaal niet doorgaat, maar dat is volgens de FNV uitstel van executie. Mensen komen versneld in de bijstand terecht. Over de wao stelt de FNV dat die in het nieuwe voorstel ten grave wordt gedragen. By een nieuwe wao-uitkering zal het deel dat men arbeidsgeschikt is niet meer mee tellen. De mensen zijn dan deels geschikt om te werken, maar dat betekent dat ze op de arbeidsmarkt totaal geen kans maken. Wat er gaat gebeuren is dat wao'ers een herkeuring krijgen, hetgeen een ontzagwekkende technische keu- ringsproblamatiek oplevert en een hoop angst en ellende onder de n, aldus de FNV. Ook de CNV keurt de kabinets voorstellen af. Volgens CNV- hoofdbestuurder A. Molendijk komt het erop neer dat grote groe pen met een langdurige uitkering in feite onder het minimum belan den. En dat geldt ook nog eens voor enkele duizenden die nu een wao-uitkering hebben. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond heeft in een eerste reactie op de kabinetsvoorstellen gematigd positief gereageerd. De nieuwe opzet van de werkloos heidswet komt redelijk overeen met de werkgeversvoorstellen die enige tijd geleden naar buiten zijn gebracht, aldus het NCW, maar ten aanzien van de uitkeringsniveau's moet worden vastgesteld dat die wat hoger liggen dan de werkge vers indertijd hebben bepleit. ARNHEM (GPD) Er komen in ieder geval vóór het paasweekend geen Tamils naar het Arnhemse pension La Chataigne. Momenteel wordt druk overlegd over het aan tal Tamils dat in hét pension kan worden ondergebracht. Gisteren liet de gemeente weten maximaal 45 Tamils in het pension te zullen toestaan. Medewerkers van het ministerie hebben gisteren samen met men sen van de dienst bouwtoezicht en woningvoorziening, de brandweer en het bureau minderheden van de gemeente het pension geïnspec teerd. De gemeentemensen wei gerden een aangrenzend pand te bekyken omdat dat nog geen lo- geervergunning heeft. Maar pen sioneigenaar Hoet sluit niet uit dat de gemeente ook voor dat pand, dat inmiddels al volledig op de komst van Tamils is ingericht, de benodigde ontheffing verleent. ADVERTENTIE Per april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'L% goedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld i'/2%. Is de Dalurenkaart ook geldig op vrijdag v.a. 9.00 uur. En komt er ook een 60+ kaart voor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder 'Treinprijzen'. Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES ZO'N 2Vi% GOEDKOPER. DEN HAAG (GPD) De inwoners van de 21 grootste gemeenten moe ten dit jaar gemiddeld 500 gulden per hoofd van de bevolking aan plaatselijke belastingen betalen. Dat is ruim 2 procent hoger dan vo rig jaar. Dit blijkt uit een overzicht dat de gemeente Tilburg heeft samenge steld over het totale pakket van ge meentelijke belastingen en heffin gen. De 21 gemeenten hebben to taal vier miljoen inwoners, die sa- Het is nog niet bekend of het pen sion in de ogen van de gemeente aan alle eisen voldoet. Coördinator Hans Cramer van het ministerie wilde alleen kwijt dat het overleg met de gemeente buitengewoon constructief verloopt. Een verade ming na eerdere berichten over de starre opstelling van de gemeente Arnhem, aldus Cramer. Het pension is in ieder geval klaar voor de komst van 100 Tamils. Hoet heeft de afgelopen week ruim 50.000 gulden geinvesteerd in bed- degoed, handdoeken en meubilair. Bovendien heeft hij op basis van de overeenkomst met WVC een vlakbij gelegen pand gekocht. Wie voor die kosten opdraait, als de Ta mils toch niet naar Arnhem (mo gen) komen, is onduidelijk. Maar Hans Cramer zal naar eigen zeggen de Arnhemse pensionhouder niet laten vallen. En ook Hoet gaat er van uit dat de Tamils naar zijn pen sion komen. Drug-info-lijn voor jongeren AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam bestaat vanaf 16 april een zogenoemde drug-info-tele- foon. Dit is een telefoonlijn voor het verstrekken van informatie en advies aan jongerenN over drugs en druggebruik, aldus de initiatiefnemer, het preventie project drugs. Gelijktijdig met het openen van deze telefoonlijn voert het preventieproject drugs een campagne om jongeren te wyzen op het bestaan van de drug-info-telefoon. Het project richt zich juist op de ze groep omdat die in een leeftijd verkeert waarin met veel nieuwe dingen, vaak ook met genotmid delen geëxperimenteerd wordt, aldus het Preventieproject. Een anonieme telefoonlijn kan de mogelijkheid bieden om ant woord te krijgen op vragen waar jongeren mee zitten. De drug-in- fo-telefoon is driemaal per week bereikbaar, op dinsdag, woens dag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur. Het telefoonnummer is: 020-269500. WOENSDRECHT (ANP) - Op de vliegbasis Woensdrecht zijn gistermid dag twee mannen en zes vrouwen aangehouden door luchtmachtbeveili- gingspersoneel. Zij hadden zich ter hoogte van het gebied van de Atoom- vrijstaat toegang verschaft tot de vliegbasis. De demonstranten, leden van de zogenoemde Franciscaanse wacht, schreven in een brief aan de basiscommandant dat zij de vliegbasis „vrijmoedig betreden om er te rouwen". De brief is ook gestuurd aan leden van de ministerraad en leden van de Tweede Kamer. De demonstranten droegen een groot kruis met zich mee om op de basis te planten. Militairen van het luchtmachtbeveiligingsquadron hielden het groepje aan en droegen de demonstranten over voor verhoor aan de Koninklijke Marechaussee. Na aflegging van een verklaring zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Voor de poort van de vliegbasis werd tegelijkertijd een Paaswake gehou den waarbij liederen werden gezongen en uit de bijbel werd gelezen (zie foto ANP). Een groep van twintig mensen uit de vredesbeweging is gisteravond be gonnen aan een Paaswake bij de vliegbasis Soesterberg. De Paaswake is bedoeld als protest tegen, wat de activisten noemen, vergaande bewape ningswedloop. De groep heeft bij de basis een tentenkamp opgeslagen. Gedurende de Paasdagen loopt de groep enkele malen om de basis en wordt er bij de poort een stilte kring gehouden. Ook vinden er discussies plaats. De ver wachting is dat evenals met Kerstmis de groep zal uitgroeien tot honderd De actie duurt tot maandagavond. Vlissingen neemt deel opleiding zeevaart over DEN HAAG (GPD) - Het maritiem instituut 'De Ruyter' in Vlissingen zal in het schooljaar 1986/1987 de stagebegeleiding over nemen van drie hogere beroepsopleidingen tot stuurman en scheepswerktuigkun- dige in Delfzijl, Den Helder en Utrecht. Minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) wil deze drie opleidingen in 1987 opheffen. Voor de drie opleidingen is het aantal stageplaatsen de laatste ja ren sterk afgenomen. De stage, die 365 dagen op zee omvat, is een es sentieel onderdeel van de studie. Zonder deze stage kan de studie niet worden voltooid. Volgens Deetman zijn de vooruitzichten op een stageplaats blijvend slecht. Er zijn in Nederland negen instel lingen voor hoger zeevaartonder- wijs: Delfzijl, Terschelling, Den Helder, Amsterdam en Rotterdam (beide twee), Utrecht en Vlissin gen. Behalve bovengenoemde stu dierichtingen worden daar ook mensen opgeleid in bijvoorbeeld algemene operationele technieken, hydrografie en maritieme bedrijfs kunde. De opleidingen tot stuurman en scheepswerktuigkundige met min der dan 200 studenten worden ge sloten; Terschelling, Amsterdam (uitgaande van fusie van de twee daar gevestigde opleidingen) en Rotterdam (ook hier is fusie ge wenst) zullen elk voor 200 studen ten openblijven. Vlissingen zal de grootste opleiding blijven met een capaciteit van 260 studenten, aldus Deetman. men twee miljard aan lasten op brengen. Vorig jaar steeg het belas tingbedrag per inwoner in die groep gemeenten nog met ruim 8 procent ten opzichte van 1983. De verschillen tussen de gemeen ten zijn zeer groot. Rotterdammers betalen meer dan het dubbele van wat inwoners van Heerlen moeten neertellen. De Maasstad staat nog steeds (onderzoeken van de Consu mentenbond toonden dit eerder aan) op eenzame hoogte wat de plaatselijke belastingen betreft: f 720 per hoofd van de bevolking dit jaar, wel een daling van 7 procent ten opzichte van 1983. De afstand tussen Rotterdam en nummer twee, Amsterdam, is wat kleiner geworden, maar bedraagt nog 134 gulden. Den Haag noteert de grootste stijging met bijna 10 procent, stijgt daardoor in deze 'top 21' van gemeenten van de tien de naar de zesde plaats. Utrecht is met dit jaar 584 gulden(vorig jaar 555) derde, een stijging van ruimt 5 procent. Leiden is achttiende met 355 gulden (333 gulden vorig jaar), een stijging van ruim 3,5 procent. Verontruste CNV'ers niet samen met EVP DEN HAAG (ANP) - De groep verontruste CNV'ers gaat ook niet meer samen met het EVP een nieu we partij vormen. Dit maakte D. van Commenée, voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, gisteren bekend na een gesprek met een ge deelte van het bestuur van de EVP. Ook de vorming van een nieuwe partij met de groep Scholten is niet mogelijk want Scholten heeft al aangekondigd contact te zullen zoeken met de PvdA. „Dat is geen betrouwbare gesprekspartner", al dus Van Commenée. De mogelijkheden voor het oprich ten van een eigen nieuwe partij zijn kleiner geworden, meent Van Commenée. De verontruste CNV'ers zullen niet terugkeren naar het CDA. „Die partij is voor ons afgeschreven", aldus Van Commenée. DEN HAAG - Voor de groot ste partij van het land, de PvdA, breekt de komende week het uur van de waarheid aan. Het werk van vele honder den afgevaardigden, die samen de uitgangspunten voor het so ciaal-economisch beleid van de Partij van de Arbeid zullen vastleggen, zal op een schaal worden gewogen. WD en CDA zullen naarstig op zoek gaan naar eventuele extreme opvattingen, die gebruikt kun nen worden om de sociaal-de mocraten nog eens vier jaar naar de oppositiebanken te ver bannen. door Louis Burgers Liefst drie dagen heeft de PvdA uitgetrokken voor het vastleggen van de sociaal-eco nomisch uitgangspunten voor het nieuwe verkiezingspro gramma. Maar het congres is ook bijeengeroepen om het ge matigde gezicht van de partij te onderstrepen. Lukt het de PvdA om de huidige redelijk heid vast te houden, dan lijkt een goede verkiezingscampag ne mogelijk. Met Den Uyl als lijsttrekker (daaraan twijfelt vrijwel niemand meer) moet een historische uitslag haalbaar zijn. In de verkiezingsstrijd zal het vooral gaan om de vraag of de PvdA de huidige opiniecijfers - de PvdA staat op ruim 40 pro cent - kan waarmaken. Daarbij is het vooral van belang dat de gematigde kiezers niet worden afgestoten. Maar ook 'het socia lisme' zal herkenbaar moeten blijven. De partij moet een aan vaardbare partner blijven voor zowel CDA als WD, ook al roe pen deze partijen op dit mo ment dat zij met elkaar willen doorgaan. Tussen deze twee tegenstel lingen - een gematigde opstel ling enerzijds en een duidelijk socialisme anderzijds - heeft de partijleiding de afgelopen maanden een afweging ge maakt. Twee belangrijke dis- Den Uyl: ongetwijfeld lijsttrek ker (foto ANP) cussienota's, van het partijbe stuur en de Tweede Kamerfrac tie, stonden daarbij centraal. Het komt erop neer dat de PvdA zich sterk zal maken voor de verbetering van de positie van de minima, zal streven naar een stimulerend en sturend economisch beleid, en ontbu- reaucratisering en decentralisa tie hoog in het vaandel heeft staan. Maar daarnaast dient al les erop gericht te zijn de werk loosheid zo snel mogelijk om laag te krijgen. Maar de kiezer hoeft er niet op te rekenen dat de PvdA garanties zal verstrekken. Alles is bespreekbaar, hebben partij functionarissen keer op keer la ten weten. De enige uitzonde ring vormt de plaatsing van kruisraketten: met de PvdA in de regering 'komen ze er niet', zoals voorzitter Max van den Berg nooit moe is om te verkla- De gekozen politieke lijn kan nauwkeurig worden nagegaan in de stukken voor het komen de congres. Niet alleen heeft het partijbestuur ervoor ge waakt om harde beloften te doen, ook uit de ingediende wijzigingsvoorstellen blijkt te rughoudendheid. Een partijbestuurder om schrijft de opvattingen als volgt: „Wij zeggen niet langer dat we het precies weten, wij proberen veel meer de gewen ste marsroute uit te stippelen". De gedachte dat het sociaal- economisch beleid volledig door de rijksoverheid geregeld kan worden, is definitief verla ten. Dat betekent dat een rege ring met de PvdA niet langer op de stoel van de ondernemer wil gaan zitten. Maar de partij vindt wel dat de overheid greep op de economie moet houden door de gewenste richting aan te geven waarin de economie zich zou dienen te ontwikkelen. Belangrijk is daarbij het stellen van voorbeelden door de over heid (verreweg de grootste werkgever) en het bevoordelen van gewenste ontwikkelingeri en het ontmoedigen van min der gewenste. De opstelling van de partijaf delingen zou erop kunnen dui den dat de door partijbureau en fractie aangegeven gematigde lijn kan rekenen op de brede in stemming van de achterban. Of het ook voldoende is voor de grote tegenstanders Lubbers, Bert de Vries en Nijpels, zal echter moeten worden afge wacht. Zij verwijten de PvdA vooral dat de partij zich verzet tegen de harde regeringsmaatrege len, zonder te kunnen of te wil len toezeggen dat de bezuini gingsmaatregelen terugge draaid worden. Leden van de regeringscoalitie noemen dat een schijnheilige opstelling. De voorzichtige opstelling van het partijbestuur blijkt bij voorbeeld uit de beloften, die gedaan worden aan de minima. „Het partijbestuur is van me ning dat wanneer de economie voldoende groei vertoont voorrang gegeven moet wor den aan de verbetering van de koopkracht van de laagste in komensgroepen". Verder wordt vastgesteld dat „extra bescherming van het sociaal minimum urgent is wanneer het gewenste economisch her stel zich niet aandient". Ook andere stokpaardjes van bepaalde groepen binnen de PvdA, zoals de Rooie Vrouwen of de Jonge Socialisten, wor den zonder meer afgewezen. Individualisering van het so ciaal minimum (een basis-inko men voor iedereen) is een voor beeld. De gedachte wordt voor de komende kabinetsperiode verworpen omdat vooral één oudergezinnen en alleenstaan den met een minimuminko men slachtoffer zouden wor den. En de bezwaren van de JS te gen een verplichte werkweek van 32 uur voor jongeren, heb ben het bestuur niet overtuigd. „Gezien de extreme hoge werk loosheid onder jongeren vindt het partijbestuur dat het bij ar beidstijdverkorting voorop la ten lopen van jongeren tot 23 jaar als regel aanvaardbaar is". Maar het bestuur is óók tegen de verplichting dat jongeren uitsluitend in verkorte banen zouden mogen beginnen. Wat het economisch beleid aangaat is de PvdA er voorstan der van dat lagere overheden maar ook de sociale partners zelf zo veel mogelijk regelen. Een geleide loonpolitiek - ook op het gebied van de doorvoe ring van arbeidstijdverkorting - wordt afgewezen. Maar de overheid houdt haar verant woordelijkheid voor het in stand houden van de koppeling tussen minimumuitkering en minimumloon, en moet een ac tieve rol spelen bij het streven naar korter werken. Wel moet een kabinet met de PvdA op nieuw de weg inslaan van het verkleinen van de inkomens verschillen. Hard verzet heeft het partij bestuur aangekondigd tegen het plan, afkomstig van de frac tiewerkgroep Van Kemenade, Wöltgens en Ritzen, voor de in voering van een basispakket sociale zekerheid. Dat zou bete kenen dat het huidige systeem, waarbij de hoogte van de uitke ring afhankelijk is van het vroe gere inkomen, zou worden los gelaten. En tevens betekent dit plan het doorsnijden van de band tussen minimumloon en minimumuitkering. De partijtop gaat ervan uit dat het congres geen dingen zal vastleggen die financieel niet kunnen. De bewuste keuze voor de laagste inkomens, met alle consequenties van dien, zal misschien wat worden aange scherpt maar niet worden aan getast. „Niet alleen in het par tijbestuur zitten verstandige mensen". Ook de afgevaardig den hebben de afgelopen, eco nomisch moeilijke, jaren mee gemaakt, zo wordt geconsta teerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5