'Een paar agenten bepalen het beeld' 'Waarom wacht klachten bureau niet op onderzoek?' 'Almanak is voor héle universiteit' Mishandelt Leidse politie? Krakers worden slechter behandeld9 Nieuwe redactie aan de slag Rommelmarkten, rol schaatsen en voetbal ZATERDAG 6 APRIL 1985 LEIDEN Onder leiding van dr. G. Vermunt van de vakgroep sociale en organisatiepsychologie van de Leidse universiteit hebben zeven studenten een onderzoek gehouden naar klachten met betrekking tot de Leidse politie. Gegevens, verzameld uit een steekproef onder 250 willekeurige Leidenaars en uit een vijftigtal klachten die bij de politie en het justitieel klachtenbureau zijn binnengekomen, worden op dit moment statistisch bewerkt. Eind april zullen de eerste resultaten worden besproken, waarna in mei een rapport naar aanleiding van het onderzoek zal verschijnen. Bijgaande artikelen bevat ten alvast de weergave van een aantal meningen over eventueel incorrect optreden van de politie. LEIDEN Incidenten bepalen het beeld dat van de Leidse politie bestaat. De dood van een arrestant, vermeende mishandeling van verdachten op het bureau en het optreden bij ontruimingen van gekraakte panden. Er wordt te vaak onnodig geweld toegepast is het idee dat dan al gauw ontstaat. "Dat er direct geweld wordt toege- past door de Leidse politie is inci denteel, maar het gebeurt wel", vertelt Léon Sprenger, advocaat bij het Leidse Advokatenkollek- tief. "Maar het gebruik van indirect geweld zie je veel vaker. Zoals de dokter, die niet mag komen voor dat een verklaring is afgelegd. Of dat er wordt gezegd: eerst een ver klaring, dan mag je naar huis". Onder indirect geweld verstaat Sprenger ook andere zaken. Een tijd geleden had hij twee cliënten, die door de Leidse politie waren opgepakt. Toen hij in de raadka mer - een besloten zitting van de rechtbank - de beslissing aan vocht om de verdachten geen inza ge in de stukken te geven, merkten zijn cliënten de gevolgen direct: "Omdat ik het de politie blijkbaar lastig maakte, werden mijn cliën ten na afwijzing van het verzoek schrift gelijk de volgende ochtend om vijf uur van hun bed gelicht. Terwijl de politie hen ook gewoon had kunnen verzoeken op het bu reau te verschijnen". Minder Ook het justitieel klachtenbu reau denkt dat de politie in een aantal gevallen verdachten op het politiebureau heeft mishandeld. "Dat zijn de verhalen die wij te ho ren krijgen van mensen die klach ten indienen. In 1984 overigens minder dan in het jaar daarvoor", vertelt Jacco Boek, evenals Petra Korevaar werkzaam bij het klach tenbureau. Samen met andere rechtskundig geschoolde vrijwilli gers vormen zij het Justitieel Klachtenbureau dat weer onder deel is van de Leidse Rechtswin kel. Ondanks de veronderstelling van het klachtenbureau dat er ge weld wordt gebruikt op het bureau ontkent de politieleiding dat. "Plaatsvervangend korpschef Mostert", Boek beweert: 'als ik een uniform aantrek en op straat ga surveilleren, heb ik wel een mil joen contacten per jaar. Dan gaat het een of twee keer fout. Wat is dat nou?' Ik zie die logica wel in, maar door Henny van Egmond het hoort niet. Mostert denkt dat het korps zuiver op de graat is. Dat is natuurlijk niet zo. Net als in elke andere organisatie worden fouten gemaakt. En dat moet eigenlijk ge woon altijd vaststaan". Uit het feit dat twee agenten een aantal maanden geleden werden veroordeeld wegens mishandeling overigens zonder dat ze daarvoor een straf kregen opgelegd, blijkt dat er soms zonder noodzaak wordt geslagen. Bovendien heeft onlangs een arrestant bij het advo- catencollectief geklaagd dat hij is geslagen, terwijl zijn handen op z'n rug waren geboeid. Dat zou zijn ge beurd achter de klapdeuren in de hal van het bureau, een plek die meer mishandelden aanwijzen. Bewijzen Mishandeling op het bureau is al tijd moeilijk te bewijzen. Vaak staat één klager tegenover twee agenten. Maar dat het gebeurt, daarvan zijn zowel Sprenger als de leden van het klachtenbureau overtuigd. Het wordt echter nooit toegegeven door de politieleiding. Logisch, vinden ze. Sprenger: "Het eerste wat een leidinggevend fi guur bij de politie leert, is achter z'n mensen te blijven staan. Want anders gaan die twijfelen. Het is dus gewoon een beleidsoverwe ging om hen te steunen door dik en dun, zoals bij andere grote bedrij- Waarom er geweld wordt toege past door politiemensen is moeilijk te verklaren. Sprenger, Boek en Korevaar kunnen wel een paar oor zaken bedenken. De advocaat: "Vaak is geweld een gevolg van dreigend gezichtsverlies. Maar als een politieman weet dat hij een si tuatie fysiek niet aan kan, moet hij zich tactisch terugtrekken". En Korevaar: "De politie zou meer er varing moeten krijgen in allerlei si tuaties, zodat ze weten welke mo gelijkheden ze hebben, behalve het toepassen van geweld. Nu meppen ze er vaak maar op". Meer ervaring, voordat ze de straat opgaan, maar ook een betere selectie en opleiding, vinden ze al ledrie. "Want de ideale politieman zijn", meent Boek, "is heel moei lijk. Ze moeten aan zoveel capaci teiten voldoen. Bij hoeveel mensen gaat dat nu echt samen?" Onbeleefd Behalve de incidenten in het bu reau zijn ook veel mensen ontevre den over wat er op straat gebeurt. Bij het klachtenbureau komen re gelmatig mensen met klachten dat ze onvriendelijk of onbeleefd zijn behandeld door politiemensen. Sprenger heeft het zelf ook wel eens meegemaakt, toen hij in Am sterdam werd aangehouden voor het door rood licht rijden: "Dan zijn die agenten beslist niet vrien- delijk^ Ze zijn juist brutaal. Net of je geen fout mag maken". Boek vindt deze houding van po litiemensen onbegrijpelijk: "Je zou van de politie toch juist verwach ten dat ze een wat andere houding hebben dan twee burgers, die te genover elkaar staan. Het hoeft niet overdreven vriendelijk te zijn, maar wel correct". De oorzaak van dat onjuiste op treden is moeilijk te achterhalen. Boek meent dat het een algemeen voorkomend verschijnsel is: "Ik denk dat er een toenemende mate van onbeleefdheid is. Dat geldt voor alle lagen in de maatschappij en ik denk dat de politie daarvan een afspiegeling is. Maar juist dan zou de politie correct moeten blij- Ze wijzen er alledrie op dat het onjuist is het gehele politiekorps over één kam te scheren. Integen deel, er zijn een paar agenten die het totale beeld bepalen. Klachtge- voelig, noemt Boek die. "Het gaat om enkelen, maar die bepalen wel het beeld", vertelt hij. "Tegen twee agenten hebben we bijvoorbeeld vijf verschillende klachten lopen. Als korpsleiding moet je dan toch LEIDEN - Het optreden van de Leidse politie tegen krakers is een verhaal apart. Ontruimingen draai en in Leiden soms uit op schermut selingen, vaak door een zeer onbe nullige incidentje. Volgens Sprenger is de Leidse politie vooringenomen als het op krakers aankomt. Ze worden vol gens hem niet hetzelfde behandeld als andere mensen, die met de poli tie in aanraking komen. Sprenger: "Ik denk dat krakers minder se rieus worden behandeld als bij voorbeeld de bedrijfsleider van V en D die een aangifte komt doen van winkeldiefstal". Aangiften wegens mishandeling Léon Sprenger van het Advokatenkollektief (midden), Jacco Boek en Petra Korevaar (beiden van het justitieel door politie werden bijvoorbeeld klachtenbureau): "Overal waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Dus.ookbij de politie. (foto Holvast) na de ontruiming van het kraak pand aan de Scheepmakerssteeg in eerste instantie geweigerd. Onbe grijpelijk, vindt Sprenger. "Wat voor koud kunstje is het nou om iemands verhaal op te nemen. Als mijn auto wordt gestolen doen ze dat toch ook. En dan hoor je er ook niets meer van, maar de politie is wel van alle moeilijkheden af', al dus Sprenger. weten dat die twee klachtgevoelig zijn. Als je ze dan samen de straat op stuurt, vraag je om moeilijkhe den". Volgens Sprenger ligt het niet al leen aan de agenten zelf: "Mis schien durven deze agenten wel op te treden in situaties waar anderen dat niet durven". En Boek weer: "Het zijn agenten, die op de rottig ste klussen worden afgestuurd. Die altijd vooraan staan en zich niet terugtrekken. Het korps wil die mensen ook blijven inzetten voor de moeilijke klussen. En daar om worden ze waarschijnlijk ook altijd gesteund door de leiding". Intern Het Justitieel Klachtenbureau staat mensen bij die een klacht wil len indienen tegen een onheuse be handeling door de politie. Het klachtenbureau is niet zo gelukkig met de manier waarop de klachten worden afgehandeld, al gaat het nu iets beter. "Vroeger kregen we een half velletje van de korpsleiding als reactie op een klacht, nu twee. Maar ik houd vol dat een intern on derzoek niet voldoende is", zegt Boek. "Het is hetzelfde als een che misch bedrijf zelf te laten onder zoeken hoe het komt dat er ammo niak uit een bedrijfswagen is gaan lekken. Dat is overmacht, zullen ze dan zeggen. Terwijl er door een on afhankelijk onderzoek heel wat meer boven tafel kan komen". Sprenger zegt iets dergelijks, al leen in simpelere bewoordingen: "Hang jij een collega op, terwijl je niet weet of je hem in de toekomst nog eens nodig kan hebben?". De klachtenprocedure is ook verbeterd omdat een onafhankelij ke commissie sinds ruim een jaar burgemeester Goekoop adviseert indien een klager in hoger beroep gaat. De eerste adviezen van de ad viescommissie vindt Boek goed. "De adviescommissie is veel ge nuanceerder in de beoordeling van de klacht. Dat blijkt ook uit de ad viezen aan burgemeester Goekoop. Het duurt alleen erg lang. Er liggen nu nog klachten van maart 1984". Toch zijn er volgens Boek nog meer veranderingen nodig. Hij vindt dat in eerste instantie de klacht direct door een onafhanke lijke commissie moet worden beoordeeld en niet door de politie. Bovendien zou een uitspraak niet betrekking moeten hebben op één agent, maar op het onderdeel waar toe hij behoort, zodat er een vorm van zelfcontrole ontstaat. Alleen bij ernstige vergrijpen zou een kan ze zeggen: het eerste deel van het geweld is correct, maar je bent te ver gegaan. Zo van: door de eer ste klap ging de bril kapot, dat mocht. Maar de tweede klap ver nielde het horloge en dat was niet terecht. Kom dus maar op met geld voor een nieuw horloge". Via dergelijke maatregelen be reik je volgens Boek dat de slacht offers in elk geval genoegdoening krijgen. En dat de mentaliteit i agent persoonlijk moeten worden de politiemensen verandert omdat aangesproken. Dat moet dan via de normale kanalen van het straf recht. Mentaliteit Boek is zeer gecharmeerd van een straf voor het hele onderdeel. Hij geeft een voorbeeld: "Als een klachtencommissie dieper en ge nuanceerder in gaat op een klacht het onderdeel de schade moet be talen. Een tweede verandering die hoogstnoodzakelijk is, betreft de geslotenheid van het korps. Open heid moet er komen, vinden de drie hulpverleners. "Ze zouden fouten moeten durven toegeven. Want overal waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Dus ook bij de politie". Boek van het Justitieel Klach tenbureau vindt het bovendien "dom" dat dergelijke aangiften worden geweigerd: "Het geeft veel meer herrie". Uit de cijfers van het klachtenbureau blijkt overigens niet echt dat de politie de krakers anders behandelt. "Maar dat komt", verklaart Boek, "omdat veel krakers niet meer naar ons toekomen nadat alle klachten over de Scheepmakerssteeg waren afge wezen. Ze hebben al het vertrou wen in de klachtenprocedure ver loren". LEIDEN - Plaatsvervangend korpschef H. Mostert is verbaasd over het verhaal van het Justitieel Klachtenbureau en advocaat Sprenger. "Ik ver baas me er over dat het verhaal juist op dit moment verschijnt, net nu er een onderzoëk is naar klachten over de Leidse politie. Dat onderzoek vindt plaats op initiatief van het klachtenbureau en wij werken daaraan mee. Ik had gewacht tot het resultaat van het onderzoek"? aldus Mostert. Hij wil eigenlijk liever geen commentaar geven op het verhaal, maar komt toch met enige cijfers om zijn verbazing verder te verklaren. "Vorig jaar zijn er achttien klahten ingediend bij de Leidse politie. In 1983 waren dat er nog 27. Dat is een behoorlijke daling. Zeven van de achttien zaken zijn door de adviescommisie behandeld en in zes van die zeven gevallen volgde de commissie het oordeel van de korpschef. In het zevende geval was er slechts sprake van een nuancering die door de commissie werd aangebracht", vertelt Mostert. Geweld door de politie werd slechts in zes van de achttien zaken toege past, aldus Mostert. De rest betrof andere klachten over het optreden van de Leidse politie. "Verder lijkt het me beter"? zegt hij, "het verhaal waarin voorbeelden uit andere gemeenten nodig zijn om het te staven, maar aan het oordeel van de lezers over te laten". LEIDEN - De redactie van de Leidse universitaire almanak wis selt per jaargang of liever gezegd: per almanak. Elk jaar staan er weer nieuwe studenten op die "er lol in hebben" om een eigen stempel op het redactionele gedeelte van dit merkwaardige boekwerk te druk ken. Een stichting, waarin oud-" redactieleden zitten, waakt met een half oog over de kwaliteit. Twee weken geleden is er Voor de vijftiende keer een zevental geïnstalleerd. Zeven studenten zijn na een voorlichtingsbijeenkomst, waar zo'n twintig 'geletterden' op af kwamen, door de sollicitatie commissie van de stichting als veelbelovend aangemerkt. Dat, o zo, lastige predikaat 'veelbelovend' zullen ze de komende maanden waar moeten maken. Als de studie volgens plan is ver lopen, heeft iedere afgestudeerde (oude stijl) aan de Leidse universi teit vijf tot zes almanakken van ge lijke afmetingen in de kast staan. ADVERTENTIE Voor Verliefden &Verloofden Leverbaar in 14,18 of 22 karaats goud en in geel, rosé of witgoud. 50 verschillende modellen. Sieralex Sieraden De Kreatieve Juwelier Tel 071-14 37 40 Tel. 070 - 64 44 89 Blijkbaar het enige 'heilige huisje' waaraan de veertien redacties niet hebben durven komen. Kleuren, druk, thema's en letters, dat zijn de ingrediënten waarmee telkens weer wordt gerotzooid. Zo bestaat er een Almanak ge heel 'in stijl'. Alles wat met de Stijl periode te maken heeft, valt daar in terug te vinden. De almanak van '80 staat in het teken van de toe komst van de studenten en die van het jaar daarvoor geeft informatie over de rechten en plichten van de student in heden en verleden. De redactie die begin dit jaar een almanak heeft afgeleverd, is gedo ken in het thema 'lelijkheid'. Me nig nette student heeft zich suf ge veegd om de vette vingerafdruk die bewust op de kaft was aange bracht, weg te krygen. Snode plannen Ook de huidige redactie heeft weer snode plannen. Wat, willen ze nog niet onthullen. "Dat moet een verrassing blijven", zegt de voor zitter gedecideerd. Uit het net ge verfde redactielokaal blijkt een voorliefde voor de kleuren zwart en geel te bestaan. Misschien de kleuren van de omslag? Maar ook daar laat de redactie niets over los. Wat biedt een universitaire alma nak eigenlijk? "Behalve pret en vermaak, allerhande informatie die voor een student, maar ook voor een personeelslid van de universi teit, nuttig kan zijn". Zoals? "Sportvoorzieningen, actie- en werkgroepen, politieke partijen, natuurgebieden, tweedehands meubelen, stadhuis, studentenpsy chologen, ziekenhuizen, eethuis jes, stomerij, snoepwinkeltje, adressen van medestudenten". Ei genlijk teveel om zomaar een greep uit te doen, constateert Jeroen Mulder, die de zorg heeft over de advertentiepagina's. De almanak, die in een oplage van twaalfduizend verschijnt, wordt voor de helft gesubsidieerd door de universiteit en de ander Van links naar rechts en van boven naar beneden: Jeroen Mulder, Bar bara de Roos, Paula Sweijen, Marieke van Hilten, Cécile Somers en Ro bert vanNoort. Het zevende redactielid, Louis Penning, ontbreekt. (foto Holvast) helft moet worden bijeen vergaard uit inkomsten van de advertenties. In het totaal gaat het om een be drag van 90.000 gulden. Algemeen Het almanakgebeuren kost niet alleen veel geld, maar ook veel tijd. De redactieleden moeten alles zelf doen. Iets waar ze niet tegenop zien. "Je moet de tijd handig inde len", meent Cécile Somers. "Enige studievertraging", verwacht ze wel (niet meer dan een paar maanden), "maar daar tegenover staat dat je veel ervaring opdoet. Je leert de de adverteerders Voor de installatie kende nie mand elkaar. Het verkozen zeven tal komt uit verschillende facultei ten en studierichtingen. In feite is dat ook de achterliggende gedach te. "De almanak is voor de hele universitaire gemeenschap. De redactie moet daar een afspiege ling van zijn. Wy zijn geloof ik nog de enige universiteitsstad die deze gedachte in stand houdt en zo'n almanak maakt", aldus David van Rossum, oud-redactielid en nu be stuurslid van de stichting. Kinderfilm bij 'Zes beren en een clown' i titel van de lachfilm die wc dagmiddag om 10.30 uur K&O (Oude Vest) wordt toond. De clown Uitje en zijn zes beren worden ontslagen bij het circus. De clown wordt kok in een school en de beren volgen hem dra. Kinderdans Het Landelijk Centrum Volks dans organiseert op vijf woens dagavonden een instructiecursus volksdansen met kinderen. Men sen die met kinderen werken, kunnen daar vanaf 17 april te recht. Aanvang is steeds 19.30 uur en het adres is de gymzaal aan de Mamixstraat. Opgeven en inlichtingen onder tel. num mer 125324. Vrouw en bedrijf De Stichting Werkgelegenheid Leiden organiseert een cursus voor vrouwen die voor zichzelf willen beginnen. De cursus wordt vijf maal op donderdagochten den gehouden, de eerste maal 18 april. Voor inschrijving en infor matie: het Olga-bedrijfsverza- Vegetarisch Woensdag 17 april begint in ve getarisch eethuisje Repelsteel een vegetarische kookcursus van ze ven lessen, georganiseerd door Margje Vlasveld. De cursus is voor zowel beginners als gevor derden. Telefonisch opgeven bij Margje Vlasveld (130971). Boekenbeurs De winkeliersvereniging van de Doezastraat organiseert 2 mei, tijdens de jaarlijkse brade rie, een speciale boeken- en docu- mentatiebeurs met als thema 'Be vrijding en Tweede Wereldoor log'. Oude boeken en prenten kunnen deze dag worden verhan deld of geruild, van één tot tien uur. Voor inlichtingen: Vlasveld, tel. 071-121300. Het programma van de brade rie vermeldt verder een optreden van de 'Stalen Band' en een Play Back Show. Hengelcompetitie Het bestuur van de Leidse Hen- gelcompetitie '80 houdt de jaar lijkse vergadering donderdag avond in café Morskwartier aan de Morsweg 63 in Leiden. De ver gadering is bestemd voor hengel sportverenigingen uit Leiden en omgeving, die met een korps (vijf vissers) aan de competitie willen meedoen. Voor inlichtingen: J.F. Benning, Houtschans 108, 2352 CJ Leiderdorp; tel. 071-895484. Bloemschikken In het K&O-gebouw begint 15 april een cursus bloemschikken onder leiding van de bloemist Hubert Mighels. Inlichtingen: K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Ijshal in zomermaanden: ADVERTENTIE LEIDEN - Met rommelmarkten en rolschaatsen wil de IJshal aan de Vondellaan- het komende zo merseizoen doorkomen. Het is de bedoeling dat elke zaterdag rom melmarkten worden gehouden. Die markten zijn alleen bestemd voor particulieren, zo meldt de ijs hal in een persbericht. Over deel name aan die rommelmarkten kan informatie worden ingewonnen onder telefoonnummer 761175. Belangrijk onderdeel van het zo merseizoen op de ijsbaan moet het rolschaatsen worden. Er zal aan verscheidene vormen van rol schaatsen aandacht worden be steed gedurende de komende maanden: kunst-rolschaatsen, rol- hockey en hardrijden. Elke zater dagavond kan er door het publiek van acht tot twaalf uur op de rol lers worden gestaan. Bedrijfsleider Lammert Tigelaar over die zaterdagavond: "We gaan het heel gezellig maken, geen kei harde discodreun maar gezellige muziek op de achtergrond". Rol schaatsen zullen in de IJshal ook verhuurd worden. De eerste avond is volgende week zaterdag. Vereni gingen die willen rolschaatsen, kunnen dat in de resterende uren doen (informatie onder tel. num mer 769344). Ten slotte bestaat er in de zomer maanden de mogelijkheid voor teams om deel te nemen aan zaal voetbaltraining of -wedstrijden. Dit zal zich meestal op vrijdag avond en zondag afspelen. Alle mogelijke teams kunnen zich er voor opgeven (tel. nummer 769344). 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.f Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3