Topsport' in een wolk van spray JONGEMAN De World Cup Latijns Amerikaans Dansen VAKATURESI VAKATURES I VAKATURES I VAKATURES I VAKATURES I VAKATURES I VAKATURES I VAKATURES administratief medewerker m/v leiden TANDARTSASSISTENTE MM, 10MIIIISTIUTIEF MEDEWERKER/STER DOCENT(E) voor ECONOMIE 18 lessen ZATERDAG 6 APRIL 1985 EXTRA PAGINA 25 In de luwte van hun hobby zijn top-dansparen net men sen. Dan kijken ze gewoon. Niet zoals op de vloer dus. Dan zitten de lenige lijven ook niet meer in wat het mid den houdt tussen Fabeltjes krant, Nachtclub en Efteling. Het is tegen middernacht als ze zich voor een koud buffet verza melen in zaal 6 van het Kurhaus te Scheveningen. Eerst hebben ze zich snel opgefrist in hun bij na 300 gulden per nacht kosten de hotelkamer. Daar brachten ze ook naartoe wat ze kregen als dank voor hun deelname aan de Martini World Cup Latijns Ame rikaans Dansen: een paasei, een badhanddoek, een medaille, een bos bloemen, een ets van het Kurhaus, een zilveren servetring, een zilveren servethouder, een orchidee opgeslagen in hard plastic en - natuurlijk - een fles met het produkt van de sponsor. Vermoeidheid tekent de ge zichten. In de kortste keren geeuwt het in zaal 6. Slechts twee opvallend monteren, maar die hebben dan ook niet gedanst: Es pen Salberg uit Noorwegen en David Simon uit Oldenzaal. Sal berg jureerde. Hij deed dat van achter een bril met rood mon tuur wat er zijn treffende gelijke nis met een bekende Nederland se zanger niet vrolijker op maak te. David Simon organiseerde. Gekleed in zwarte broek, wit jas je en een met zorg gestippelde strik op het hagelwitte over hemd. Voor dertigduizend gulden aan kosten liet hij het Kurhaus dan sen en mocht er naar gekeken worden wat 297 mensen deden - voor 89 gulden per persoon. In clusief een diner (soep zonder ballen, twee koude buffetten, een warm buffet en een partij ba- varois-puddingen). Inclusief ook een aperitief met onbedoelde at tractie, die zich voltrok op de ga lerij. Daar waar de avondjapon nen van de dames concurreerden en waar de variaties in smoking zich vormden tot een rijke etala ge. In die ambiance plaatste Ne derlands grootste specialist op het gebied van dansfoto's, Adriaan van Os uit Enschede, de linkerknie op de grond met voor het onderbeen het immer onver mijdelijke gevolg: uitsteken. Eén dansserie staat gelijk aan het lopen van een Engelse mijl. Vandaar dat top-dansamateurs hun slopende liefhebberij graag als sport erkend zien. Peter Heerkens waagde zich in een transpirerend gezelschap. Locatie: het Kurhaus. Doel: het winnen van de fel begeerde World Cup Latijns Amerikaanse Dansen. door Peter Heerkens Opvallen Dat nu ontging een ober met vol blad. Het hardste beschaafde gilletje van ontzetting kwam uit de zwaar met lipstick toegetakel de mond van Eleonore Banks, de echtgenote van een Schots jury lid en - net als haar man - ver pakt in nationale avondkleder- dracht. Met het hoogblonde haar misvormd tot suikerspin en op de wangen een afsmeerlaag die op springen stond, werd ze moei teloos de meest opvallende. Dat wil zeggen: onder de gasten. Ver geleken met de dansparen was ze absoluut kansloos. Zij die aan Latijns Amerikaans doen, kunnen er wat van. Bij voorbeeld met kleuren die het netvlies nerveus maken. Zoals daar in het Kurhaus waren: wit met akelig paars van het Deense duo Boloft Jensen en Hella Poul- sen; het angstaanjagende rood d^t de Oostenrijkers Roland Ma- der en Felicitas Augusta te pak ken hadden gekregen; het zwart- oranje om de Bulgaren Ilija Mi- hov en Kristina Foteva, en - wat de kenners heel mooi vonden - bij het winnende Noorse paar Geir Bake-Trine Dehli iets zwarts met licht- en donker-rose vlammen gelijk getemperd helle vuur. Wat de ontwerpen betreft: als of alle scharen waren uitgescho ten. Frutsels en fratsels, slierten en lappen, gaten en spelonken; mannen in broeken die slechts met behulp van een schoenlepel zijn aan te trekken of in het aëro dynamische pak uit één stuk, zo als schaatsers dat dragen; boven al glitter, kilo's glitter. Er waren er overigens eigenlijk maar twee die er stout bij dansten: de Au stralische Tanya Leban die zich had opgesloten in een soort vis- netje van voren, en de Ierse Nico la Crewanshaw wier forse boe zem ernstig strijd leverde met een bijzonder decolleté; het tex tiel won. De tijd dat de mannen zich vergrepen aan borsthaar vrijlatende bovenkleding, lijkt voorbij. In het Kurhaus werd vastgesteld dat er zelfs twee (de Deen Boloft Jensen en de Noor Geir Bake) getooid waren met een stropdas. „We gaan de goede kant op", zei Ger Middelmeyer, dansleraar te Amsterdam en pr- man van de Nederlandse Vereni ging van Dansleraren, namens welke organisatie David Simon deze voor Nederland unieke ge beurtenis had opgezet. Aardig Wat zijn dat nou voor mensen, top-amateurdansers? Top-ama- teurdansers zijn bovenal aardig. Ze ontvangen een onbekende verslaggever onbevangen in hun gezamenlijke kleedruimte, waar ze hem om beurten bij voortdu ring in een gordijn van haarspray zetten. Ze hebben daar niets meer van die glamour en glitter waar de 297 in de grote Kurzaal zich aan vergapen. Sommigen hangen, in afwachting van de volgende ronde, blazend in een stoel. Inspanningsfysiologen hebben berekend dat één dansserie (5 x lVz minuut) qua energieverbruik gelijk staat aan het lopen van de Engelse mijl; 1609 meter dus. De Oostenrijker Roland Mader valt er op zo'n avond naar eigen zeg gen ruim twee kilo door af. In het kleedlokaal glimmen gezichten van de transpiratie; schouderbla den worden drooggewreven met handdoeken van goede kwaliteit. Flesjes mineraalwater spoelen de droge monden. Uit de make up-dozen, in slagorde opgesteld, stijgen weëe luchten omhoog. Het masker van de overacting op de vloer, van die onwezenlijk verheerlijkte blikken, is hier ge vallen. Gewone gezichten. Ge wone reacties. Spanninkjes ont laden zich met verwijten over wat er bij de dans misging. Boos heid, irritatie, norse blikken. Zijn dat dezelfden die onder de kroonluchters, tegen een achter grond van smokings en deftige jurken, zoveel gelukzaligheid uitstralen dat het iets hemels krijgt? Ja, dat zijn dezelfden. Maar de momenten van onenig heid duren nooit lang. Tenslotte 'danst de wereld door en straks moeten ze weer met elkaar naar bed. Getrouwd of niet, ze liggen bijna altijd op één kamer, weet de Belgische Els Gevaert te mel den. „Veel paren", zegt ze met een ondertoon van afkeuring, „hebben niks met mekaar en sla pen als broer en zus. Dat zou ik niet kunnen. Met een vreemde man....?! Neen, ik niet". iteurdansers in het Kurhaus: hunkerend naar erkenning. Veel geld Top-amateurdansers zijn kei hard werkende mensen die een zwaar bestaan leiden omdat hun hobby, waarvan de meesten ooit hun beroep hopen te kunnen ma ken, zoveel geld kost. Wie het hoogste wil bereiken, moet daar voor naar het Mekka van de danssport. Naar Engeland, Lon den. Wim en Els Gevaert doen dat vanuit Oudenaerde (bij Gent), om de week. Zeven dagen op, zeven dag af. Roland Mader en Felicitas Augusta reizen - al leen voor training - drie of vier keer per jaar uit Wenen voor veertien dagen naar Londen, wat per trip 20.000 Schilling (ruim tweeduizend gulden) kost. Ze schatten de kosten van hun lief hebberij op zo'n 150.000 Schil ling (25 mille). Een les kost ge middeld 15 Engelse ponden (65 gulden); om het goed te doen zijn er dagelijks ten mingte twee lesu ren nodig. De meeste dansparen zijn, geheel of gedeeltelijk, in Londen gaan wonen. Zoals de Nederlanders Peter van Leeu wen en Ilona Foldes uit Utrecht. „Tot dit jaar gingen we steeds op en neer. 's Zaterdagsmorgens om 5 uur in de auto; Calais-Dover- Londen; om 12 uur de eerste les; vroeg naar bed; 's zondags weer trainen en 's avonds rond elf uur weer thuis. Dat kostte ons zoveel tijd en geld dat we hebben beslo ten ons in Londen te vestigen". Top-amateurdansers zijn men sen die behalve een kapitaal in hun trainingen, ook veel geld en tijd stoppen in hun kleding. Sommigen besteden hun kos tuums uit. Kevin Lee uit Hong Kong bijvoorbeeld, die met Su san Cliff in het Kurhaus optrad in iets geels waarvoor ze 600 En gelse ponden betaalden, onge veer 2700 gulden, exclusief de decoraties waarvoor ze zelf zorg den. Anderen doen het zelf. Zo als Peter van Leeuwen en Ilona Foldes. Peter van Leeuwen: „Een kwestie van naai- en plak werk. Daar bespaar je een hoop mee". Top-amateurs zijn mensen die, als het om Nederland gaat, hun keren naar een erkenning als sporter. David Simon: „In alle ons omringende landen heeft de overheid dansen als sport geac cepteerd. De pogingen van de Nederlandse Amateur Danssport Bond hebben tot op heden he laas niets uitgehaald. Wij vinden dat wat wij doen sport is, en we kunnen de daaraan verbonden subsidie best gebruiken...". Sport? Cor van de Stroet, Nederlands kampioen Latijns Amerikaans Dansen bij de profs: „Waarom ijsdansen wel erkennen als sport en vloerdansen niet?! Vloerdan sers leveren óók een grote fysie ke inspanning én ze hebben het competitie-element. Volgens mij zijn dat de elementaire eisen. Ik vraag me af waarom wij worden achtergesteld. Misschien houdt men het tegen om er niet iemand bij te krijgen die ook in de toto en lottopot graait. Dat weet ik niet zeker, maar dat vermoeden heb ik". Antwoord van mr. Chris Wal- der van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) waaronder deze problematiek valt: „In het verre verleden hebben de verschillen de dansorganisaties los van el kaar aanvragen ingediend. Daar op zijn er gesprekken geweest met als eindresultaat dat er ge werkt zou worden aan één alge mene dansbond die een verzoek zou kunnen indienen. Sindsdien hebben wij niets meer verno men. Ik krijg de indruk dat die bonden onderling elkaar niet kunnen vinden in één organisa tie. Dat het daardoor komt. In elk geval is bij ons nooit een officiële aanvrage ingediend". Hoe het ook zij: dansen is sport. Je draagt toch immers niet zómaar een rugnummer... Bij dé directie MD/GSD, afdeling Bijstandsverlening, kan worden geplaatst (20 uur per week) De afdeling is belast met de hulpverlening in het kader van de Algemene Bijstandswet en de verstrekking van inlichtingen aan derden. De aan te stellen functionaris zal deel uitmaken van een team van acht medewerkers die zich bezighouden met: - het verzamelen en controleren van bovengenoemde informatie - administratieve ondersteuning van de afdelingsleiding en de bijstands- maatschappelijk werkers - assisteren bij huursubsidie-aanvragen - administratieve verwerking van de onderhoudsplicht en alimentaties - administratief voorbereiden van revisies en hercontroles - het aanleveren van gegevens voor een geautomatiseerde cliëntenadmini stratie Om deze functie goed te kunnen vervullen, zijn vereist: - een goede algemene ontwikkeling, blijkend uit tenminste MAVO-diploma of gelijkwaardige opleiding - ervaring met administratieve werkzaamheden in samenhang met pu- bliekscontacten - een goede uitdrukkingsvaardigheid, zowel mondeling als schriftelijk. De medewerk(st)er zal met name ingezet worden t.b.v. de administratieve ondersteuning van de bijstandsmaatschappelijk werkers. Hij/zij zal beschikbaar moeten zijn in de middaguren. Aanstelling kan, afhankelijk van de mate waar in aan de vereisten wordt voldaan, maximaal plaatsvinden in schaal 5. Het salaris bedraagt maximaal f 2.691,— bru to per maand voor 40 uur per week (schaal 5). Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de heer S. Lenaers, telefoon 071-254776. Schriftelijke sollicitaties vóór 21 april 1985 richten aan de directie Personeel en Organisa tie, Postbus 9100, 2300 PC LEIDEN, met ver melding van vacaturenummer 85.014. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. Het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis Endegeest te Oegstgeest heeft i.v.m.ziekte en vakantie tijdelijke vacatures voor: - een psychiatrisch verpleegkundige m/v 32 uur gedurende maximaal 6 maanden - enkele verplegings- huipen/assistenten m/v 32 uür voor 3 tot 6 maanden Aanstelling zal plaatsvinden op basis van een tijde lijke arbeidsovereenkomst. Het salaris, afhankelijk van ervaring is voor de verpleegkundige vacature f 2.066,— tot f 2.691,— bruto per maand bij een 40-urige werkweek. Van verplegingshulp/assistent is het salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring f 1.814,— tot f 2All, bruto per maand bij een 40-urige werkweek. Meer informatie kan ingewonnen worden bij de personeelsconsulenten Hans van Diepen en Gerda de Klijne, tel. 071-179256. Sollicitatiebrieven kunnen binnen 10 dagen ge stuurd worden aan Psychiatrisch ziekenhuis Ende geest, postbus 1250, 2340 BG Oegstgeest t.a.v. het team Personeel, Opleiding en Organisatie. ENDEGEEST OEGSTGEEST Endegeesterstraatweg 5 tel. (071) 17 99 11' Het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad helpt! Bel 071-144941 en vraag naar Harry Mos. t Leiden Gevraagd Minimaal 32 uur Bij voorkeur met Havo en type-diploma Gevraagd UITBENERS/AFSNIJDERS van varkensvlees UITBENERS rundvlees Loon prestatiegericht. Vleesverwerking VERHOEF BV, telefoon van 8.00 uur-16.30 uur: 04380-11422. Bouw- en Aannemingsbedrijf KLEIN GUNNEWIEK B.V. zoekt voor zo spoedig mogelijk een Leeftijd 19 jaar Opleiding: MEAO typediploma. Schriftelijke sollicitaties aan ons adres: v. Limburg Sti- rumstraat 50, 2201 JP Noordwijk. Gevraagd bij automobielbedrijf een vlotte accurate die 1 dag per week wil assisteren in de verkoop. Alsme de voor vakanties. Leeft. v.a. 18 jaar. Autobedrijf Bell-Car BV, Valkenburgseweg 28a, Katwijk, tel. 01718-71961. Chr. M.A.V.O. "Bestevaer", Rijnsoever 293, 2221 VV Katwijk aan Zee, telefoon 01718-21224 Dir. J.W.J, van Lokhorst Gevraagd ter vervanging wegens ziekte m.i.v. 15 april a.s. of zo spoedig mogelijk daarna, een van sollicitanten wordt verwacht dat zij uit overtui ging in het Prot. Chr. onderwijs werkzaam willen Wie belangstelling heeft voor deze betrekking wordt verzocht zo snel mogelijk contact op te ne men met de directeur, telefoon 01718-20402 of met de adjunct-directeur de heer B. de Buyn, tele foon 01718-27093.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25