LEIDSCH DAGBLAD Cao-akkoord bij Hoogovens Vertraging op Schiphol \kn den Broek naar Moskou vandaag India wijst afkoopsom na giframp af Gesprek met Gromiko over kruisraketten Zestienhoven ondervindt ook hinder Ook acties bij Belgische en Britse douane Zowel bonden als directie tevreden met resultaat Schadereparatiesaan alle merken HBV/// Demonstratie in Athene tegen beleid Papandreou ZATERDAG 6 APRIL 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37672 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar' Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon NEW DELHI (AP) - De Indiase re gering heeft een aanbod van 200 miljoen dollar van het Amerikaan se bedrijf Union Carbide van de hand gewezen. Het bedrijf wilde daarmee de schadeclaims van de slachtoffers van de giframp in Bho- pal buiten de rechtzaal regelen. Dat heeft het Indiase dagblad The Telegraph gemeld. Premier Gandhi bevestigde eer der dat zijn regering een bod van UC had verworpen, maar zei toen niets over het geboden bedrag. In een interview met de Londense Fi nancial Times noemde Gandhi het bedrag 'te laag'. DEN HAAG (GPD/ANP) Minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) zal volgende week dinsdag een bezoek brengen aan de Sowjet- Unie. Hij zal daar met zijn Russi sche collega Gromiko praten over de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten in Nederland. Dit is gisteren door de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaard. Minister Van den Broek is voor deze besprekingen uitgenodigd door de Russische re gering. Het voorstel dat de Sowjet-Unie via de Amsterdamse zakenman Ernst van Eeghen zou hebben doorgeven aan de Nederlandse re gering zal niet ter sprake komen, zo verklaarde de woordvoerder. Van Eeghen heeft onlangs ver klaard dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn om Nederlandse waarne mers het aantal op Russische bo dem geplaatste SS-20-raketten te laten controleren. In politiek Den Haag werd van Eeghen, die in Moskou gesproken zou hebben met hoge Russische autoriteiten, niet serieus genomen. Minister Van den Broek verklaar de in een commentaar dat de con tacten met Moskou via de officiële kanalen de Nederlandse ambas sade in Moskou gaan. Van den Broek heeft in het voor jaar van 1984 de Tweede Kamer al toegezegd dat hij met de Russische regering zou praten over het Ne derlandse rakettenbesluit van juni 1984. Dit besluit houdt in dat Ne derland 48 kruisraketten zal plaat sen als er op 1 november van dit jaar geen wapenbeheersingsak- koord is gesloten met de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie het aantal SS-20's verder heeft uitge breid. Als er op 1 november geen wapenbeheersingsvereenkomst is, maar Moskou is wel gestopt met.de uitbreiding van de SS-20's, dan zal Nederland geen raketten plaatsen. 36 PAGINA'S De Leidse voetbalscheidsrechter Koos van der Leek toert wekelijks door het land om 22 door winstbejag opgefokte semi-profs naar behoren een wedstrijd te laten uitspelen. Acht uur in touw voor anderhalf uur spektakel, daar komt het op neer. "De een damt graag, ik fluit graag". Minister Van den Broek (foto AP) VELSEN - Werknemers van de Hoogovens hielden gisteren een demonstratie voor het hoofdgebouw van het bedrijf in afwachting van het resultaat van de cao-onderhandelingen (foto AP) SCHIPHOL (GPD/ANP) - Het vliegverkeer op de luchthaven Schiphol heeft gisteren forse ver tragingen ondervonden door een actie van verkeersleiders. Bijna de helft van 'de ochtend- en middag- ploeg van de verkeersleiders van de Algemene Verkeersleiding meldde zich ziek, nadat de loonon derhandelingen daags tevoren wa ren mislukt. Duizenden passagiers, onder wip veel vakantiegangers, moesten soms uren wachten voor dat zij konden vertrekken. Voor vertrekkende vliegtuigen liepen gistermiddag de vertragingen op tot gemiddeld drie tot vijf uur. De binnenkomende toestellen hadden minder vertraging. In totaal 33 vluchten (15 aankomende, 18 ver trekkende) moesten worden gean nuleerd. Om de vertragingen wat in te lo pen, werd gisteravond de beper king van het nachtvliegen opgehe ven. Toestellen die te veel lawaai maken mochten zodoende na half Gaat u eerdaags met vakantie? Zie de vakantiebon in Lezersservice op pagina 6. Later regen In de nacht enkele mistbanken en mi nimumtemperatuur rond 5 graden. Zondag: overdag eerst zonnige perio den, later van het zuidwesten uit nu en dan regen. Middagtemperatuur rond 14 graden. Matige, later aan de kust krachtige zuidenwind. 7 april 1985 Zon op: 07.01 uur, zon onder: 20.25 uur. Maan op: 23.39 uur, maan onder: 07.57 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.25 en 17.42 uur, laagwater 01.17 en 13.39 uur. 8 april 1985 Zon op: 06.59 uur, zon onder: 20.26 uur. Maan op: uur, maan onder: 08.20 Waterstanden KatwUk: 06.00 en 18.22 uur, laagwater 14.21 uur. twaalf nog op Schiphol landen. Verwacht wordt dat de vertragin gen vandaag nog zullen doorwer ken. De verkeersleiders op Schiphol zullen dit paasweekeinde naar ver wachting geen acties meer voeren. Meldde zich vrijdag 40 procent van de verkeersleiders ziek (ambtena ren mogen niet staken), zaterdag morgen werd volgens de Rijks luchtvaartdienst RLD op de lucht haven weer gewerkt met een volle dige bezetting. Verwacht wordt dat ook zaterdagmiddag weer normaal wordt gewerkt in de verkeerstoren. Naar aanleiding van de acties op Schiphol werd gisteren op het mi nisterie van verkeer en waterstaat spoedberaad gehouden. Een woordvoerder van het ministerie liet weten dat tegen de ziekmeldin gen geen actie kan worden onder nomen. Er rest niets anders dan het nieuwe overleg tussen de Rijksluchtvaartsdienst en de bon den op 3 mei af te wachten. BRUSSEL/LONDEN (Rtr) - Hon derden reizigers naar en vanuit Groot-Brittannië hebben gisteren in de Belgische haven Zeebrugge enige tyd in de rij moeten staan door een stiptheidsactie van de Belgische douane. De protestactie dreigt aan-het eind van het drukke Paas-weekeinde aanzienlijke ver traging te veroorzaken in het ver keer tussen Engeland en het conti nent. Ook de Britse douane is in actie, maar by de tocht over het Kanaal waren er gisteren weinig gevolgen voor de Britten die naar het conti nent reisden. Vertegenwoordigers van de Britse vakbond van doua ne-functionarissen verklaarden dat de gevolgen van hun actie veel gro ter zullen zijn aan het eind van het lange weekeinde. De Britse doua ne heeft strengere controle van de bagage aangekondigd om de eisen voor een loonsverhoging van 15 procent kracht bij te zetten. VELSEN (ANP) - De bonden hebben met Hoogovens overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. Na ruim tien uur onderhandelen werd gisteravond door de Indus triebond FNV bekend gemaakt dat een akkoord was be reikt op gebied van arbeidstijdverkorting, kooppkracht en aanvulling van het volledige ziektegeld. De acties zijn het gevolg van het mislukken van het overleg tussen de leiding van de Rijksluchtvaart dienst en de vakbonden (Abva/Ka- bo, Ambtenarencentrum, CFO en CMHA). Volgens de luchtverkeers leiders, voor het grootste deel aan gesloten by de CMHA, kwam dat omdat de voorzitter van het over leg, directeur-generaal Raben van de RLD, van de minister geen mandaat had gekregen op hun ei sen in te gaan. De onderhandelaars van de CMHA eisen een salarisverhoging voor de luchtverkeersleiders van 1500 gulden netto per maand. De verkeersleiders op Schiphol ver dienen nu maximaal ruim 6000 gul den bruto per maand. Hun colle ga's bij Eurocontrol in het Lim burgse Beek bijna het dubbele. Op 1 maart 1986, als een aantal taken van Schiphol wordt overgedragen, kunnen 15 verkeersleiders naar Beek. Zestienhoven Hoewel de verkeersleiders van de Rotterdamse luchthaven giste ren wel allemaal present waren, ondervond ook daar het vliegver keer vertraging of hinder. Dat werd veroorzaakt door het uitblij ven van informatie van de ver keersleiding op Schiphol, waarvan Zestienhoven mede afhankelijk is. Als gevolg daarvan moesten twee toestellen met in totaal 160 Engelse 'bloembollentoeristen' gisteren uitwijken naar het Belgische Oos tende. De arbeidstijdverkorting krijgt ge stalte in een gecombineerde vier- vijf-ploegendienst voor alle vol- continu-werkers (ongeveer 7400 mensen). Die vier-vyf-ploegen- dienst wordt in etappes ingevoerd over een periode van twee jaar met ingang van 1 juni 1986. Dit levert volgens de bonden ongeveer 700 extra banen op. De overige werknemers van Hoogovens gaan in 1986 gemid deld 38 uur per week werken. De werkweek was 39 uur. Wat de koopkracht betreft komt er een loonsverhoging (prijscompensatie) van 1 procent dit jaar en 1 procent in 1986. De werknemers krijgen verder een winstuitkering van 2,35 procent. Hoogovens heeft verder toegezegd het volledige ziektegeld te zullen aanvullen. De bonden zijn zeer tevreden met dit pakket. Het is het eerste be langrijke cao-akkoord dat de in dustriebonden hebben afgesloten bij de zogenaamde speerpuntbe- drijven. Eerder deze week liepen de onderhandelingen in de metaal en bij AKZO vast op de verdere ar beidstijdverkorting. Volgende week dinsdag staat het beslissende gesprek bij Philips op de agenda. Onder de Hoogoven-cao vallen on geveer 17.500 werknemers. De cao geldt voor twee jaar. De industriebonden van FNV en CNV beschouwen het akkoord by Hoogovens als een doorbraak in PINOCCHIO Noordeinde 55 - Leiden Tel. 071-149960 Geopend van 17.00-24.00 uu De oude ploeg is weer terug Pasqualino (met zijn nieuwe pizza's uit originele houtoven; uniek in Leiden) Patrick (met zijn nieuwe vlees-e visspeciali tei ten) het werkgeverskamp. FNV-woord- voerder Peperkamp:,, Hoogovens was aanvankelijk niet bereid om over verdere arbeidstijdverkorting voor het hele personeel te praten. Er is weliswaar nog geen 36-urige werkweek bereikt voor de mensen die niet in de vol-continu zitten, maar Hoogovens liep wat de atv betreft ook achter by de rest van de industrie". Ook de directie van Hoogovens is tevreden over het cao-akkoord. Volgens directeur personeelsza ken F. J. Scholten kan het resultaat niet als een landelijke doorbraak worden beschouwd, maar wel voor Hoogovens zelf. „Er is verdere ar beidstijdverkorting bereikt, en dat is voor ons een stap geweest", al dus Scholten. Hij kon nog weinig zeggen over het werkgelegenheids effect van de verdere arbeidstijd verkorting. „Het is best mogelyk dat er als gevolg van de invoering van een gecombineerde vier-vijf ploegendienst zevenhonderd ba nen bykomen, maar dat kunnen we nu nog niet precies inschatten", aldus Scholten. Van de arbeidstijd verkorting voor het overige perso neel verwachtte hij maar weinig werkgelegenheidseffecten. De bonden zullen het principe akkoord eind april met een positief advies voorleggen aan hun leden. De bondsbesturen van de beide in dustriebonden zyn gisteravond al akkoord gegaan evenals het actie comité van de bonden bij Hoogo vens. De acties die de bonden bij het staalconcern in petto hadden, zijn afgelast. BOSBRANDEN - Als gevolg van bosbranden in acht zuidoostelijke staten van de Verenigde Staten zijn 23 mensen gewond geraakt. Brandweerploegen waren vrijdag opnieuw de hele dag in touw om het vuur te bestrijden. Er werden op sommige plaatsen ook vliegtuigen ingezet om de branden te blussen. Als gevolg van de droogte van de afgelopen tijd en harde winden werd het vuur echter op tal van plaatsen aangewakkerd. Lange wachttijden gisteren op Schiphol voor de reizigers. Een aantal deed de schoenen uit en legde het moede hoofd er maar bij neer. (foto Anefo) Rooseveltstraat 61, Leiden 071-76 48 00 Israël contra de sji'iten: de Libanese valkuil PAGINA 23 De oliekraan dicht Aruba's nieuwe werkelijkheid PAGINA 21 Eenmaal ontdaan van schmink en glitter, blijken top-amateurdansers ook maar gewoon mensen. Keiharde werkers, die een zwaar bestaan leiden op weg naar het allerhoogste. Een reportage vanuit het Kurhaus, dat riekt naar haarspray. PAGINA 25 ATHENE (DPA/AP) - Honderdduizenden Grieken hebben gisteravond in Athene gedemonstreerd tegen het beleid van de socialistische regering en spoedige nieuwe verkiezingen geëist. Op een bijeenkomst georganiseerd door de conservatieve oppositiepar tij Nieuwe Democratie (ND) leverde partijvoorzitter Constantin Mitsota- kis scherpe kritiek op premier Papandreou. Hij verweet de regering „on wettige en gevaarlijke methoden" te gebruiken om aan de macht te blij ven en het parlement te vernederen. De regering-Papandreou heeft de Griekse economie geruïneerd en het land op het gebied van de buiten landse politiek geïsoleerd, aldus de oppositieleider. Eerder deze week kondigde Papandreou aan dat hij om ontbinding van het parlement zal vragen, zodra dit de voorgestelde grondwetswijzigin gen heeft geodgekeurd. Volgens waarnemers zullen de verkiezingen dan in juni gehouden kunnen worden. De persoonlijke aanval op Papandreou lijkt een bittere verkiezings strijd in te luiden tussen de socialisten en de conservatieven, die beide aanzienlijke steun onder de bevolking hebben. Waarschijnlijk zal bij de verkiezingen het verschil tussen de partijen heel klein zijn. Mitsotakis en Papandreou zijn oude politieke tegenstanders, die elkaar reeds in de haren zaten in de jaren zestig, toen beiden zitting hadden in een liberaal kabinet onder leiding van de vader van de huidige premier, George Papandreou. Naam. Adres PostcodePlaats U kunt den bon opsturen naar het Laldach Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te aturan, hunt u oo* avan ballon (071-14*341). Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechls 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65.70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1