n M ■-S M M 90, ggi Niet uit het veld te slaan Koos van der Leek, scheidsrechter door dik en dun ZATERDAG 6 APRIL 1985 PAGINA 19 Voor het geld doet Koos van der Leek het niet, de onkostenvergoe ding die de KNVB periodiek uitbe taalt aan scheidsrechters dekt nog voor geen gulden het altijd sluime rende risico van een volksgericht. Het in Zeist toegepaste tarief voor ziet bovenop de vaste bijdrage van 43 cent per afgelegde kilometer in een vaste uitkering van 290 gulden per gefloten wedstrijd aan zoge naamde A-fluitisten; behorend tot de B-categorie van scheidsrechters die betaalde wedstrijden leiden moet Van der Leek het doen met 150 gulden. Rijk zal hij van de scheidsrechterij niet worden, vermoedt-ie zelf ook, om er meteen aan toe te voegen dat het hem daarom ook niet gaat. Bij de leek zal zich dan onvermijdelijk de vraag opdringen wat hem wèl drijft elk weekeinde de door emoties omringde voetbalstadions te verkiezen boven de rust van de huiselijke kring. Wat hem en zijn colle ga's bezielt zichzelf vrijwillig als mik punt op te werpen van tweeëntwintig door louter winstbejag opgefokte voet ballers en van een paar duizend uitslui tend voor het eigen cluppie juichende supporters. „Heel simpel, het is mijn hobby", luidt het nuchtere en tegelijk ontnuchterende antwoord. „Een ander vindt dammen leuk, ik 'scheidsrechter' graag. Het is een combinatie, een mixture. Het lopen, het leiding geven. Ik loop graag, ik geef graag leiding. Voor geen goud zou ik het willen missen. Een weekeinde zonder voetbal vind ik verschrikkelijk". De fluit en de kaarten binnen handbe reik crosst hij nagenoeg elke zaterdag of zondag blijmoedig het land door om na mens de KNVB te voorkomen dat een voetbalveld de aanblik krijgt van een slagveld. Tot zijn geluk is een wedstrijd de 37-jarige Van der Leek in zijn 18-jari- ge loopbaan nog maar zelden uit de hand gelopen. Eigenlijk is hem dat maar één keer overkomen, „in Den Haag, toen ik nog bij de amateurs floot". Nadere bij zonderheden laat hij achterwege, kenne lijk is hem dat z'n persoonlijke eer te na, wèl geeft Van der Leek prijs dat hij „na een minder geslaagde beslissing" lange tijd gedoemd was halt te houden op de middenstip omdat de van woede bijkans overkokende supportersschare hem geen veilge aftocht naar de kleedkamer gunde. Met enige wroeging denkt-ie ook terug aan een onlangs gefloten eerste di- visiewestrijd ("Ik zeg niet welke, want ik moet nog een keer terug naar dat veld"), waarin de spelers elkaar zowat naar het leven stonden. „Ik had T2fen last van een black-out. Ik zag niet aankomen dat het spel met de minuut verruwde. Ze schopten elkaar verrot, dié gasten, ik trad daar onvol doende tegen op. Tot nu toe gaat het me goed af in het betaalde voetbal, maar aan die wedstrijd heb ik een slecht rapport overgehouden. Ik heb er in elk geval veel van geleerd." Zaterdagmiddag 30 maart, 15.30 uur: Regenvlagen geselen de Leidse Bruck- nerstraat. De koude douche noodt eerder tot een spelletje 'Mens-erger-je-niet' on der de schemerlamp dan tot een partijtje voetbal, beschenen door het 'floodlight' van stadionschijnwerpers. Maar telefo nische informatie heeft Koos van der Leek geleerd dat de wateroverlast in het zuiden des lands minder blijkt. Hoog tijd derhalve voor hem om koers te zetten naar het Brabantse, de scheidsrechters- commissie heeft hem de derby Helmond Sport-Willem II toevertrouwd, bij voor baat een beladen ontmoeting, omdat bei de clubs in het recente verleden een ruil handeltje hebben opgezet met de trainers (Brouwer en Notermans) als handels waar, maar ook omdat enige spelers eens het shirt van de andere club droegen. On getwijfeld zal het sportpark 'De Braak' straks het domein zijn van onderlinge ri valiteit. Vtin der Leek neemt afscheid van vrouw, kroost, kat en hond. De be jaarde Renault 16 stuurt hij vervolgens naar de flat van Henk de Groot, al drie jaar lang privê-aanhanger van Wan der Leek. „Week-in, week-uit ga ik met Koos mee. Ik sla geen wedstrijd over. Ik ken hem al van de tijd dat ik z'n leider was bij de voetbalvereniging VWS. Hij is een goeie, maar net als alle andere scheids rechters heeft-ie natuurlijk ook zijn zwakke momenten. Ik spaar hem niet met mijn kritiek. Zelf heb ik nooit geflo ten, maar ik meen wel een oordeel over een scheidsrechter te kunnen geven. Laatst heeft hij Ajax 2-Fortuna Sittard 2 meesterlijk gefloten, dat zeg ik hem dan óók". Het oproer heeft verder nooit rondom Van der Leek gekraaid. Incidenten, hij zegt er geen ervaring mee te hebben. Door de jaren heen is er aan zijn lijf geen polonaise gedanst. Natuurlijk, er wordt weieens wat naar z'n hoofd geslingerd. Maar schelden doet hem geen zeer, be weert Van der Leek gloedvol, zeker niet als een willekeurige supporter hem van af de tribune brandmerkt met een woord dat zich maar al te graag op schuttingen laat schrijven. „Daar ben ik immuun voor. Wat ze vanaf de kant roepen, hoor ik niet eens". En wordt hem door een lichtelijk geagiteerde voetballer geadvi seerd „nou eens die snor voor de ogen weg te halen", hij zal er geen kaart voor uit zijn borstzak halen. „Voor praten wordt in principe zelden geel gegeven, tenzij een speler gaat sarren of beledi gend wordt. Dan is het een a,b,c-tje". Zaterdagmiddag 30 maart, 17.20 uur: Na een ontspannen autorit („Ik ga met de trein als er een middag wedstrijd op het programma staat. Moet ik 's avonds fluiten, dan pak ik de auto. Ik wil niet het risico lopen dat ik de laatste aanslui ting naar Leiden mis") arriveert Van der Leek bij de Helmondse bistro 'Briket- terie'. Namens Helmond Sport had scheidsrechtersbegeleider Van den Berg de tot horecagelegenheid omgebouwde steenfabriek als trefpunt aangeduid, het tijdstip van afspraak is vastgesteld op half zes. Twintig minuten te laat laat de Helmond Sport-afgevaardigde zijn ge zicht zien, hij verontschuldigt zich met de mededeling: „Mijn vrouw is thuis uit gegleden". Inmiddels is ook grensrechter Van Dolder in gezelschap van zijn echt genote aangeschoven. De andere vlagge- Nergens staat de arbitrage zo ter discussie als op het voetbalveld. Maar al te vaak haalt de man in het zwart zich met een strafmaatregel niet alleen de woede op de hals van de pleger van het vergrijp, maar vooral ook van de buitenstaanders. Wat bezielt iemand toch om in z'n vrije tijd de fluit ter hand te nemen op gevaar van hoon, spot of bedreiging met lichamelijk geweld? In de hoogte van de onkostenvergoeding kan het niet zitten, die bedraagt nog geen fractie van het bedrag dat de spelers rondom hem wekelijks in de knip sluiten. Is hier sprake van ongezonde geldingsdrang of heeft de persoon in kwestie last van een satanisch aandoende hang naar zelfkwelling? „Nee", zegt Leidenaar Koos van der Leek, „scheidsrechteren is een hobby. De een damt graag en ik fluit graag". Als doorsnee betaald voetbal-scheidsrechter, doet-ie zijn scheidsrechtersboekje open. door Gerard van Putten mm T 1 LJ LJULI1 j Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad De toss. De Leidse scheidsrechter Koos van der Leek heeft de munt kop of munt gaat worden. oid, de aanvoerders Jan van der Veen (Helmond Sport, links) en Ton Verkerk wachten of het (fotoPterre van de Meulenhof) nist, Van Nisselroy, komt rechtstreeks naar het veld. Gul biedt Van den Berg uit naam van Helmond Sport het arbi trale duo een soepje aan, Van der Leek prefereert evenwel een „spaatje". Klokke half zeven begeeft het gezelschap zich richting Bakelsedijk, de in bestuurska mers zo gebruikelijke uitwisseling van gemeenplaatsen volgt na het al even ge bruikelijke handje schudden. Als man van de klok begeeft Van der Leek zich om precies zeven uur richting kleedkamer, met in zijn kielzog zijn assistenten Van Nisselroy en Van Dolder. Met nóg acht andere toparbiters uit het amateurvoetbal stond Koos van der Leek vorig jaar geparkeerd op de vrij plaats voor aankomende betaald voet bal-scheidsrechters, de overgangslij st. Op voorspraak van de scheidsrechters- commissie uit zijn district (West II) was hij daar op geplaatst, thans stropen na mens de sectie Betaald Voetbal van de KNVB 'gepensioneerde' scheidsrech ters en vlaggenisten zelf de amateurvel- den af om geschikte kandidaten te vin den. Een jaar lang is Van der Leek inten sief gevolgd, gewogen en na een psycho technisch onderzoek („Maar dat is niet doorslaggevend") zwaar genoeg bevon den voor een plaats op de B-lijst. „Van die groep van negen zijn alleen Luinge en ik overgebleven", de anderen werden teruggeworpen naar het amateurvoet bal. Afwisselend belast de KNVB hem nu met de leiding van eerste divisie-wed strijden en van tweekampen tussen re serve-elftallen. Hetgeen ér in de praktijk op neerkomt dat de ene week het door 8000 toeschouwers bezochte duel Hee renveen-Telstar onder zijn gezag kan staan en de andere week DS'79 2-Telstar 2, waarvoor in het gunstigste geval een verdwaald familielid van een voetballer belangstelling zal kunnen opbrengen. Er zijn scheidsrechters die kennelijk de geestelijke veerkracht niet bezitten om zich in te stellen op sterk wisselende werkomstandigheden. Zoals die ene 'ar rivé', die volgens insiders buitenslands telkens de zuiverste fluittonen weet te halen om dan vervolgens de gemiddelde eredivisiewedstrijd te versjteren tot een valsblazersconcours. Pas rondkijkend in de dikwijls als jungle bestempelde we reld van het profvoetbal, laat Van der Leek zich niet schommelen van interes se naar desinteresse. Enige vorm van blaséheid blijkt hem vreemd, hij pakt in tegendeel elk hem opgedragen karwei even ambitieus aan. „Omdat", is zijn verklaring, "je het als scheidsrechter tegenover de jongens van de reserve-elftallen niet kunt maken om je van hun wedstrijd met een Jantje van Leiden af te maken. Natuurlijk fluit ook ik liever in een volle bak dan ergens op een achterafveld. Maar de spelers van de tweede elftallen hebben even goed recht op een scheidsrechter die met z'n werk bezig is. DS '79 2-Telstar 2 leid ik dan ook met dezelfde instelling als Hee renveen-Telstar". Zaterdagavond 30 maart, 19.15 uur: Een kwartier voor de aanvang van Helmond Sport-Willem II geeft Van der Leek in de kleedkamer zijn assistenten Van Nisselroy en Van Dolder de laatste instructies. „Een wedstrijd leiden, doe je met z'n drieën. Je kunt niet alles zien, daarom maak ik met de grensrechters al tijd afspraken over de dingen waar ze speciaal op moeten letten. In goed over leg zeg ik ze ook, hoe ze zich moeten op stellen bij ingooien en bij corners. Heeft de grensrechter in het zestienmeter-ge bied een overtreding geconstateerd, dan moet-ie doorlopen naar de eerste doel paal. Voor mij is dat dan een teken dat hij een strafschop adviseert". Onder escorte van zijn onafscheidelij ke Rietje betreedt intussen Leo van der Kroft, de voorzitter van de scheidsrech- terscommissie in eigen persoon, de be stuurskamer. Zodat Van der Leek straks wordt bespied door vier kennersogen, want ook de Limburgse rapporteur Pust- jens heeft zijn opwachting gemaakt. In de eerste divisie, de voetbalvergaar bak van ontluikend, gesjeesd, miskend en overrijp talent wordt nieuwkomer Van der Leek met name door de routi niers onder de spelers gepeild, getest, af getast en uitgeprobeerd. „Even kijken hoe ver we met die snor kunnen gaan". Een dergelijke benadering is voetballers eigen, Van der Leek beweert dat-ie zich er nooit door uit het veld zal laten slaan. „Ze weten datje nieuw bent. Na beslis singen die in hun ogen discutabel zijn, roepen ze meteen: je komt zeker uit de amateurs. Dat bevestig je dan en daarna ga je gewoon weer verder". Laatst poogde FC Den Haag-aanvoer der Karei Bouwens in het kader van het ontgroeningsproces Van der Leeks rechtspraak krom te praten. Tijdens de wedstrijd Eindhoven-FC Den Haag trad de welbespraakte Hagenaar op gelijk een advocaat van kwade zaken, nadat de scheidsrechter „de nummer 2 van Den Haag" de gele kaart had voorgehouden wegens „shirtje trekken". De volgende dialoog ontspon zich: „Wie schrijf je nou op?", vroeg Bouwens. Van der Leek: „Nummer 2". Bouwens weer: „Maar scheids, wat maak je me nou, het was nummer 4!" Hoewel overtuigd van de juistheid van zijn waarneming keek Van der Leek ten overvloede nog even of hij het foutieve nummer had genoteerd. „Nou, het was wel degelijk nummer 2. Maar wat bleek, die nummer 2 was toe aan z'n derde gele kaart. Er hing hem dus een schorsing boven het hoofd, van daar dat Bouwens probeerde de schuld te verleggen naar die nummer 4. Typisch betaald voetbal. In vergelijking met de amateurs praten de semi-profs veel meer op de scheidsrechter in". Zaterdagavond 30 maart, 19.30 uur: Na de toss geeft Van der Leek met een resoluut gebaar en een dito fluitstoot aan dat er afgetrapt dient te worden. Sommige van zijn collega's plegen voor de wedstrijd een 'warming up' te doen, hij heeft dat niet nodig geacht. „Het hoeft ook niet van de KNVB, al wordt het wel geadviseerd. Maar waarschijnlijk laat ik het uit luiheid altijd achterwege". Van enige luiheid blijkt in elk geval niets tijdens de Brabantse derby Hel mond Sport-Willem II. Van der Leek volgt het spel op de voet, herhaaldelijk op sprintsnelheid, indien nodig brengt hij het nog op extra te accelereren. Vrijwel steeds meldt de Leidenaar zich binnen een mum van tijd op de plaats van over treding om snelrecht toe te passen. Een maal loopt hij in zijn ijver zichzelf voor bij, althans zowel de gele als rode kaart vliegt uit zijn borstzak. „Dat is me nog nooit overkomen", zou hij later zeggen. Er ontgaat hem weinig. Eén keer moet Van der Leek op gezag van grensrechter Van Dolder een beslissing nemen; in de hele wedstrijd laat hij zich op één storen de fout betrappen. In de eerste helft mag Helmond-aanvaller Van Breemen zich ongestraft afzetten op de rug van Willem Il-verdediger én querulant Busio, zodat Van Breemen een vrije scoringskans krijgt die hij overigens mist. Ditmaal doet Busio terecht zijn beklag bij Van der Leek. „Ik heb het echt niet gezien. Maar was die bal er in gegaan, onge twijfeld zou ik ellende hebben gekregen". Meer dan ooit is de voetbalarbitrage onderwerp van kritiek, hoon en spot. Geregeld wordt een voetbalverslag doorspekt met de constatering dat de scheidsrechter in kwestie marchande rend te werk ging, omdat hij een discuta bele goal aan de ene kant compenseerde met een even betwistbare treffer aan de overzijde. Een oud-scheidsrechters als Frans Derks laat niet na de huidige ge neratie arbiters een schromenlijk gebrek aan persoonlijkheid te verwijten. „Het zijn allemaal Van der Kroftjes, ze zijn zichzelf niet, met angst voor de rappor teur gaan ze tegenwoordig het veld in", sprak Derks onlangs nog. Nu laadt de arbitrage inderdaad soms de verdenking van onbekwaamheid op zich, als bij voorbeeld een topscheidsrechter in het beginstadium van een duel een speler ferm én terecht geel toont na een aanslag op achillespezen van de tegenstander, om vervolgens bij een identiek vergrijp van diezelfde speler het rood rustig in de zak te laten. Het lijkt ook niet vreemd dat de hedendaagse arbitrage een tekort aan uniformiteit wordt verweten, als in één aflevering van 'Studio Sport' beel den worden getoond van overtredingen van gelijke aard, waarop de ene scheids rechter als reactie gedecideerd naar de stip wijst en de ander slechts wuivende bewegingen maakt. Zaterdagavond 30 maart, 21.15 uur: Veel schrijfwerk na afloop van Hel mond Sport-Willem II voor Van der Leek. Vier man heeft hij om uiteenlopende re denen genoteerd. In de bestuurskamer worden hem later enkele broodjes met be leg geserveerd. De klok wijst kwart over tien, als hij afscheid neemt van de be stuursleden en van zijn grensrechters. „Helmond Sport-Willem II was geen prettige wedstrijd om te fluiten, ik liep van overtreding naar overtreding. Mis schien, dat het op de tribune niet te zien was, maar de heren liepen elkaar con stant uit te dagen". Hij heeft geen idee wat rapporteur Pustjens en Van der Kroft van zijn lei ding hebben gevonden. „Dat krijg ik half april pas te horen. Eens in de maand, worden in Zeist de rapporten doorgeno men. Alle scheidsrechters moeten dan ko men, ook voor de conditietraining". Van der Leek stelt zich op als pleitbe zorger van zijn scheidsrechterslichting, hij proeft de kritiek en tracht die in voor zichtige bewoordingen te weerleggen. „Echte uniformiteit is natuurlijk moei lijk te bereiken, je kunt er hooguit naar streven. In het betaalde voetbal lopen dertig scheidsrechters rond met dertig verschillende karakters. Kijk, een dood schop betekent rood, dat is makkelijk zat. Maar in andere voorkomende geval len blijven er onherroepelijk verschillen bestaan in de toepassing van het scheidsrechtersboekje. Je kunt geen wedstrijd conform het boekje fluiten, dan fluitje de wedstrijd dood en roep je bij de spelers irritatie op. Het boekje, zeggen ze in Zeist, moet met verstand worden gevolgd en daar hebben ze ge lijk in. Alleen als de spelers in het veld niet willen, als er echt geen land met ze valt te bezeilen, ja, dan moet je inder daad geheel volgens de regels fluiten. Als een politieagent". Als een „Van der Kroftje" ziet Van der Leek zich niet, hij gaat er trouwens prat op zich aan niemand te spiegelen. „Ik fluit stijl-Van der Leek, dat heb ik altijd gedaan en dat blijf ik doen. Jezelf blij ven, dat is het beste. Verander je van stijl, dan ga je de mist in". „Iedere scheidsrechter in het betaalde voetbal", zegt hij ook, „is een persoon lijkheid. Dat is immers in het amateur voetbal al bewezen. Alleen kan het zijn dat iemand net dat beetje extra mist voor het betaalde voetbal, dat-ie met de top van de amateurs aan z'n plafond zit. En dat komt er uit in die twee jaar dat je op de B-lijst staat. De een stroomt door naar de A-groep, de ander valt alsnog te rug naar de amateurs". Hij weigert te geloven dat er scheids rechters zijn, die al marchanderend de negentig minuten van een wedstrijd vol- blazen. Dat is nog nooit gestaafd, bena drukt Van der Leek. „Het kan ook niet, als scheidsrechter moet je een keer naar diezelfde club terug. Kijk, dat er fouten worden gemaakt, staat voor mij vast. Die maak ik ook, een beslissing moetje im mers in een onderdeel van een seconde nemen, ik hou mezelf dan ook geregeld de spiegel voor. Maar marchanderen, het kan niet en het gebeurt niet, daar durf ik m'n hand voor in het vuur te steken". Zondagmorgen 31 maart, 0.30 uur: Na een autorit van een uur en drie' kwartier zit Van der Leek thuis voor de buis. Zijn vrouw heeft 'Voetbal 80' en het programma Studio Sport („Sport in Beeld") op de video vastgelegd. Intens geniet hij na een lange dag van een goed glas whisky. „Ik krijg van een heleboel mensen medewerking om m'n hobby te bedrijven. Van mijn vrouw, van mijn werkgever en van mijn collega's. Ik werk als verkoper bij Sjartec. Als ik weg moet voor een strafzaak, voor een conditie training of voor een wedstrijd, dan springen mijn collega's in. Scheidrechte- ren, daar heb ik plezier in en daar laat ik veel voor. Doordeweeks train ik veel, elke dinsdag ga ik naar de sauna, bijna elke avond lig ik om half elf op bed. Nog maals, omdat ik plezier heb in het scheidsrechteren. Zou ik dat niet hebben, dan ging ik voor anderhalf uur voetbal toch niet acht uur de deur uit"..

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19