'Ik blijf hopen' ELMEX NASHUA Volley team sterk dem meubelfabriek Van der Wal loopt uit op NK dammen Vriesekoop uitgeschakeld, maar: Schrijvers assistent Nemes wellicht Hollandse ZATERDAG 6 APRIL 1985 SPORT PAGINA 15 Agrariërs Op dit podium verschenen vori ge week de voetballers Rob Coet- zee en Pieter van der Meer naar aanleiding van een interview met eerstgenoemde in de Zoeter- meersche Courant. DSO-spits Coetzee mocht daarin volop zijn gal spuwen in de richting van Meerburg-verdediger Pieter van der Meer die hem moedwillig het ziekenhuis zou hebben inge- schopt. Van der Meer werd in de ze aanklacht niet aan het woord gelaten. In het clubblad van de Zoeterwoudse zondagvier deklasser spreekt de met geslo ten vizier strijdende medewerker A. Nonymus daar nog eens schande van: "Het heeft Nonymus verbaasd, dat de Zoetermeerse verslaggever Toussaint Kluiters zijn informa tie heeft beperkt tot de lezing van het slachtoffer Rob Coetzee. Tot op heden heeft hij - bij Noons we ten - Pieter van der Meer in geen enkel opzicht een verklaring trachtte te ontlokken. Noon vindt dat van een verslaggever op dat niveau (Zoetermeer 85.000 inwo ners) ietwat onvolledig. Maar ja, wellicht was de lezing van Coet zee op zich interessant genoeg. Wie kent in dat grote Zoetermeer bij benadering ene Pieter van der Meer? Het kan hoogstens een onbeduidende agrariër zijn uit dat nietige buurgebied Zoeter- woude, slechts belust om zijn boerse agressie uit te leven op de edele benen (of delen) van sport- genoten uit het land van 'grote broer' (overgewaaid uit de Resi dentie). Gelukkig vriendinnen en vrienden, kennen wij de achter gronden, al blijven die tot dit clubblad beperkt. Kort gezegd: Pieter van der Meer, géén lieve jongen, maar dat wordt van een eerste elftalspeler niet verwacht". Waarom niet? Met deze opmer king laadt Nonymus in elk geval de nodige verdenkingen op de schouders van Van der Meer. En wat die achtergronden betreft, die tot het clubblad beperkt zou den blijven: we hebben het club blad nog eens van voren naar achteren (en weer terug) doorge nomen, maar er geen letter over aangetroffen. Kinderlokkers De Sassenheimse afdelingsclub GWS zorgde onlangs voor op schudding door jeugdleden te werven die geen contributie hoe ven te betalen, door de club van en naar trainingen en wedstrij den worden gebracht en boven dien van sponsor Sikkens een volledig tenue krijgen. Concur rentievervalsing riepen de dorps genoten van Teylingen en Ter Leede in koor, toen de sport redactie van deze krant hen om een reactie vroeg. In het club blad De Veldpost reageert G.W. Estheid op het in het Leidsch Dagblad verschenen artikel over de jeugdcampagne van GWS: "GWS lokt géén kinderen, doch informeert ouders over de voet balmogelijkheden bij GWS. GWS gaat niet de boer op om leden te werven doch vraagt haar huidi ge leden hun kinderen bij GWS te laten spelen. GWS is een onder deel van de Sikkens Personeels Vereniging en vraagt zodanig de medewerkers van Sikkens hun kinderen te laten voetballen bij GWS. GWS is spelers, leiders en zelfs bestuursleden kwijtgeraakt, omdat hun kinderen niet bij GWS konden spelen. GWS doet aan haar leden géén tenue ca deau, doch heeft in eigen beheer volledige tenues beschikbaar, on derhoudt deze, wast ze en geeft ze mee aan een elftal dat moet voet ballen. GWS is zeker niet de eer ste vereniging welke haar jongste jeugd gratis laat spelen. In 1983 stond zelfs in Voetbal Totaal, het maandblad van de KNVB, een artikel over een club in Dor drecht (2 of 3 pagina's). GWS is zeker niet de enige vereniging welke transport voor haar leden regelt. Iedere vereniging vraagt ouders om kinderen naar uit wedstrijden per auto te vervoe ren. Sommige vragen dit prodeo te doen, bij anderen wordt er be taald". "Ik hoop oprecht dat het tot nu toe gepubliceerde voor een ieder volstaat. Op een dergelijke wijze met elkaar communiceren is be neden de voetbal standaard. Ik kan mij voorstellen dat andere clubs niet juichend tegenover het initiatief van GWS staan. Ik vind echter wel dat we met beide benen op de grond moeten blijven staan. Géén overdreven senti menten, rekening houden met mijn bovenstaande punten en ge zamenlijk op naar betere voet baltijden met meer leden". Natuurlijk volstaat het tot nu toe gepubliceerde niet voor een ieder. Clubs moeten weten waar ze aan toe zijn. Het woord is dus aan de KNVB. Hoever kan een club als GWS gaan? Die vraag moet worden beantwoord, aan de hand van reglementen. Tactiek Bij de Leidse korfbalvereniging Fiks vragen ze zich af of een nieuwe vorm van tactiek haar in trede heeft gedaan in de korfbal sport. In Fiksflitsen merkt de sa mensteller van het voorwoord op: "Een nieuwe vorm van tactiek schijnt zijn intrede te hebben ge daan in het korfbal. Ik schrijf met opzet 'schijnt'. Is het afgelas ten van wedstrijden wegens slechte terreinomstandigheden een middel geworden om je plaats op de ranglijst te verdedi gen? Wat gebeurde er afgelopen zaterdag. Het veld bij IJsselvo- gels werd afgekeurd. Er waren twee heren geschorst bij IJsselvo- gels, terwijl de ploeg zijn eerste plek moest verdedigen tegen nummer twee. Tactiek of niet? Bij Fiks 2 kwam nummer 1, ODS op bezoek. Bij slechte weersom standigheden voor Fiks 2 wel licht een kans om zich te revan cheren voor de eerder geleden ne derlaag (11-1). Er kwam geen scheidsrechter opdagen; de ploeg nam geen genoegen met een ver- enigingsscheidsrechter en maak te rechtsomkeer. Tactiek of niet. Op zijn minst allemaal twijfel achtig naar mijn mening en ik dacht ook die van een aantal an deren of niet soms...". Wellicht is deze 'verdedigings tactiek' in de korfbalsport een nieuw verschijnsel, in de voet balsport wordt zij al jaren gehan teerd. Vuile werk In Suizebollen dook een maand geleden RCL-routinier Hennie Roodenburg op, die vroeger ook actief is geweest bij Oegstgeest en, uiteraard, bij Roodenburg. De oud eerste elftalspeler komt nu uit in het derde van de Leider- dorpse zaterdageersteklasser en deed onlangs in een interview met clubbladredacteur Rob van Jan Mulder in het shirt van Anderlecht aan de bal in De Meer tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tegen zijn latere werkge ver Ajax. De Amsterdammers wonnen dit in augustus '67 c, de treffen met 3-1. Mulder maakte het enige Brusselse doelpunt. der Zwan nogal boude uitspra ken. RCL-voorzitter Hugo Min- derhoud, tevens elftalgenoot van Roodenburg, komt daar in het clubblad van deze maand nog even op terug: "Ten slotte wil ik nog even te rugkomen op het interview met Hennie Roodenburg in het vorige clubblad, waarin hij beweerde dat hij in het derde elftal op het middenveld al het vuile werk moet opknappen voor de voorzit ter. Ten eerste mag hij blij zijn dat hij dat op zijn leeftijd nog mag doen en ten tweede mag hij blij zijn dat het derde boven aan staat en ik daardoor in een goede bui ben, want anders had een schorsing de enige juiste straf ge weest tegen dit soort uitspraken. Er zijn grenzen mijnheer Roo denburg!!!" Paassyndroom Dit weekeinde ritselt het weer van de paastoernooien. In zijn column in het weekblad De Tijd verhaalt oud Ajacied en Ander- lecht-spits Jan Mulder over zijn eigen paas-verleden, een kostelij ke 'flash-back': "Vroeger was het schrikbeeld dat Pasen bij je opwekte het in kwartieren. De club had een paastoernooi georganiseerd en elke pupil en junior was ver plicht twee jongens van een uit genodigde vereniging te nemen. Dit aantal was acceptabel, om- datje zelf alleen ook niet zou dur ven. Ik herinner mij een reisje naar het Noordduitse plaatsje Wilhelmshaf en waar wij een uit wisseling hadden. Voor de bus werden de namen afgeroepen van de junioren die naar bepaal de pleegouders gingen. Doods angst ongeveer. Toen mijn naam viel, trad er een Heinz Rühman- nachtige man naar voren. Hij legde zijn hand geruststellend op mijn schouder en zei zo vriende lijk. dat het hartje in de keel klop te: 'Du gehörst zu uns?' Zijn vrouw kwam inspecterend een stapje dichterbij. Ze wilden met een naar hun huis. We liepen een saaie zondagse wijk in. De hui zen hadden kleine ramen, er reed een Duitse fiets voorbij. Verder verliep alles zo fijn als je je maar kunt voorstellen, er gebeurde niets dat het vermelden waard is, zoals wat onze jeugdleider later overkwam. Hij was bij een slager ingekwartierd. Die was hem op de trap voorgegaan naar het zol derkamertje. De slager opende de deur van de slaapkamer en zette de koffer naast het logeerbed. Het was een vrij kale ruimte. Boven het bed hing een portret van Adolf Hitler. De slager liep er naar toe en aaide over het glas, terwijl hij 'Feiner Kerl' mompel de". "Als je zelf gasten kreeg, was de ellende nauwelijks minder. Een pupil van elf jaar heeft nog niet geleerd dat hij een gesprek op gang dient te houden en je zat dus uren zwijgend tegenover twee onbekende jongens uit Hel mond of IJmuiden, in de kamer thuis. Om zes uur aten we brood met mes en vork, wat anders niet het geval was. Mijn vader had met zijn mes een feestelijk pa troon in de boter geduwd en ik meen me zelfs te herinneren dat er koffie op tafel stond. Om de ge zelligheid op te drijven gingen we na het eten sjoelen. Wrijfwas, ja, dat heeft zeer sterk met in kwartieren te maken. Ingekwar- tierden kunnen niet sjoelen, maar ze geven geen krimp, net als jij in Wilhelmshaf en. Vroeg naar bed, morgen toernooi. In de slaapkamer van de twee bange Helmondse voetballertjes hing een portretje van Bambi". "De volgende ochtend beleefde je soms de sensatie van het bid den. Daarna ging het naar het sportterrein. In de pauze van het toernooi allemaal twee wedstrij den gespeeld) werd je geacht je bezig te houden met je twee gas ten. Onze verhouding was op dat tijdstip iets ongedwongener: er was goddank al geslapen, je wist dat het nog slechts een kwestie van uren was. Wanneer de prijs uitreiking achter de rug was volgde meestal nog een zwakke plechtigheid van het opschrijven van de adressen. Dan vertrok eindelijk de bus naar Helmond en je fietste naar huis. Van dolle opluchting nog even op straat voetballen. Het stelsel van de in kwartiering zorgde voor de be- nauwendste ogenblikken uit mijn leven". Kampioen En het laatste woord is weer eens aan een Katwijks jeugdvoetbal- lertje. Uit onze favoriete voetbal- rubriek, 'De jeugd vliegt uit' (clubblad Quick Boys) plukten we de bijdrage van Arie Klok uit de F6: "Wij ha.t.dden .f.foetbaltoer- nooi en iemat van f5 we werden kampioen ik hieltde bal er heel goet uit en jaap zete een doel punt". Zo, die zit! ABCOUDE (ANP)- Titelverdedi ger Jannes Van der Wal heeft na vier ronden in de strijd om de na tionale damtitel een voorsprong van twee punten op zijn naaste achtervolgers. De Groninger kon die marge opbouwen door zelf oud-clubgenoot Auke Scholma te verslaan, terwijl stadgenoot Bauke Bies zeer verrassend won van Je roen Goudt, die na drie ronden nog de eerste plaats met Van der Wal deelde.. De overige titelkandidaten kwamen niet verder dan remise. Het duel tussen Rob Clerc en Jos Stokkel werd een teleurstelling. De twee sterkste „import"-groot- meesters van Huissen zagen al na 2,5 uur spelen van verdere strijd af. Na vijfentwintig zetten hielden de grootmeesters het voor gezien. Nadere analyses moeten aanto nen of de twee andere Huissena- ren, Jansen en Van Aalten, tegen respectievelijk Palmer en Vermin, kansrijke voortzettingen hebben gemist. Deze twee duels eindigden onbeslist. Van der Kooij, die na de eerste twee ronden nog puntloos onderaan stond, zette zijn opmars voort ten koste van de Limburger Van den Borst, die de gevolgen van een opgesloten korte vleugel on derschatte. De als grote favoriete voor de na tionale damestitel dammen in Lent gestarte Petra P#lman, heeft na drie ronden alleen de leiding. Zelf won ze op fraaie wijze van Lenie Toonen. Haar grote concurrente Ie- pie Poepjes, struikelde over de Amstelveense Mieke Heitmeier. ADVERTENTIE 2e paasdag 8 april iinale Play-offs Vijf Meihal Aanvang 20.30 GOTHENBURG (GPD) - Goede Vrijdag was niet goed voor Bettine Vriesekoop. Zelfs 150.000 in het kader van de Chinese bestrijding geproduceerde trainingsminuten bleken een herhaling van het vorige wereldkampioenschap tafeltennis niet te kunnen voorko men. Bettine Vriesekoop"De zaken rond de loting stinken". ZWOLLE (ANP) - Piet Schrij vers heeft gisteren besloten zijn actieve loopbaan als doelman bij PEC/Zwolle na het lopende seizoen te beëindigen. De 37-ja- rige oud-international had na hl finale om Lentebeker ODENSE (ANP/Ritzau/DPA) - Het Nederlands herenvolley bal team heeft zich gisteravond in Odense geplaatst voor de finale van het toernooi om de Lentebe ker. In de halve finales won Oranje met 3-1 van Finland. De setstanden waren 15-8 15-10 9-15 15-13. Vandaag treedt de ploeg van coach Geert Trompetter in Odense in de eindstrijd aan tegen Frank rijk, dat in de middag de Bondsre publiek Duitsland met 3-0 ver sloeg. Na afloop toonde Trompetter zich gereserveerd over de kansen van zijn ploeg in de finale tegen Frankrijk. „Het wordt een open wedstrijd", zei hij, „We zullen moe ten proberen de Fransen met de service onder druk te houden. twee seizoenen bij de Zwolle naren nog een contract voor één jaar, maar heeft nu gekozen voor het hem aangeboden as sistent-trainerschap. Hij zal zich onder meer bezig houden met de leiding van de in Zwolle te stichten voetbal- school. Het ligt in de bedoeling, dat Schryvers in de toekomst bij de wedstrijden van PEC/ Zwolle naast hoofdtrainer Co Adriaanse in de dug-out zal zit ten. De Aziatische mattenklopster Ni Xialian ontnam de 23-jarige Ha- zerswoudse evenals in Tokio het uitzicht op een WK-titel bij de vrouwen in het enkelspel, waar voor de naam van Miijam Klop penburg al eerder werd geschrapt. De herhalingsoefening van de 22-jarige studente uit Shanghai duurde langer dan destijds in Ja pan. Voor Vriesekoop het bewijs dat de langdurige trainingssessies in Hazerswoude toch niet voor (foto anp) niets waren geweest. Ze werd met ere uit het mondiale toernooi in Gothenburg geslagen en had twee keer uitzicht op game-winst. Zelfs een overwinning sloot Gerard Bak ker aan de rand van het centre- court niet uit. Enkele momenten van onacht zaamheid van Vriesekoop boden Ni Xialian echter de mogelijkheid de Nederlandse zonder een setzege achter te laten: 11-21, 16-21 en 20- 22. Drie kwartier eerder had Vriese koop stilletjes op een wonder ge hoopt. Ze wist dat zij het tegen de Aziatische materiaalspeelster erg moeilijk zou krijgen, gezien de re sultaten in het verleden. Twee keer stond zij eerder tegenover haar, twee keer stuurde de Chinese Vrie sekoop onthutst naar de kant. Op trainingskamp in het Verre Oosten had de Hazerswoudse van alles in het werk gesteld om met Ni ADVERTENTIE bekledingsstof die past bij üw interieur. 2'A zits v a 1390 - PRUZEN INKL. B.T.W. WUZKjINGEN VOORBEHOUDEN 3 ZitS V.a. 1480," BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17484* VOOR GRATIS DOKUMENTATIE Xialian te kunnen oefenen. Ze kwam geen enkele keer opdagen, zoals zij in een demonstratiepartij in Nederland onder geen voor waarde met Vriesekoop wilde spe len. Om het publiek te behagen kwam zij uiteindelijk op dat be sluit terug, maar trok toen wel het rubber van haar batje af. Daarvan is zij volledig afhankelijk. Wat eer der bleek bij de open Nederlandse kampioenschappen, waar zij dik van Vriesekoops dubbelspelpart ner Marie Hrachova verloor. „Ze hebben in China veel betere speel sters", wist Vriesekoop zeker. „Maar ze weten dat ik met haar veel moeite heb. Daarom is ze naar Zweden meegekomen. Ze staat de hele tijd maar te priegelen en te draaien met dat batje". Oorlog levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument Gerard Bakker en Bettine Vrie sekoop waren zich dat bewust en hadden een uitgekiend speelplan opgesteld om de Chinese muur te beklimmen. In het draaiboek was veel ruimte gereserveerd voor psy chologische oorlogsvoering. Vrie sekoop hulde zich in de gedaante van Hitchcock en voerde de span ning op tot grote hoogte. Voortdu rend greep zij naar de handdoek en verzond ze dodende blikken naar haar tegenstandster. Die zich zicht baar ergerde, maar de Hazers woudse weigerde toen zelf de geimponeerde Chinese weg te slaan. „Elk punt was een gevecht", keek Vriesekoop terug. „Daarom lastte ik veel pauzes in. Vroeger deed ik dat niet en stond ik voordat ik het wist op onoverbrugbare ach terstand. Nu ben ik er relatief ge zien toch langer bijgebleven". Dat feit deed haar deugd. Vriese koop incasseerde haar nederlaag zonder emoties en was „niet teleur gesteld" over de uitschakeling. „Ik heb gevochten voor wat ik waard was. Misschien had er meer ingeze ten, maar dat is achteraf gepraat. Ik had gewoon de derde game moe ten pakken. Dan had het zeker een andere wedstrijd geworden. Zij was dan ook nerveuzer gaan spe len". In geval van winst had zij weder om tegen een Chinese moeten op boksen. „Tegen alle^anderen speel ik beter", verwees zij naar de over winning op de wereldkampioene Cao Yan Hua, die vorig jaar bij de open Franse kampioenschappen was verslagen. „Maar ze moesten mij precies weer in de groep plaat sen bij Ni Xialian. Of het toevallig is weet ik niet, maar de zaken rond om de loting stinken wel". Ni Xialian doorkruiste de toe komstplannen van Vriesekoop, die via de Braziliaanse Hua Leen Yen en de Zweedse Barbro Wiktorsson bij de laatste zestien kwam, niet. Ze blijft in een wereldtitel geloven. „Ik heb een fantastisch seizoen achter de rug. Ik heb toch uitste kend gepresteerd. Ik weet wel dat de Chinezen erg sterk zijn, maar ik blijf hoop houden op een wereldti tel. Anders kun je beter stoppen". Huilend Mirjam Kloppenburg nam hui lend afscheid van het WK. Olga Ne mes bracht de Lichtenvoordse vol ledig van haar stuk. Na de kansloze nederlaag (15-21, 17-21 en 17-21) sprintte zij naar de kleedkamer, waar de deur geruime tijd voor ie dereen gesloten bleef. Een half uur eerder had Kloppenburg in dezelf de ruimte nog in een overwinning geloofd. Haar uitstekende optre den in het landentoemooi hadden haar geestelijk goed gedaan. Hoe wel haar opponente hoger op de Europese ranglijst staat genoteerd, veronderstelde Kloppenburg voor af dat het niet meer kon misgaan. „Ze blaakte van zelfvertrou wen", aldus coach Jan Vlieg. „Maar ze maakte een hele grote fout. Ze dacht dat ze ging winnen. Ze vergat daarom goed te spelen. Mirjam had de zaken moeten om draaien. Eerst goed in de wedstrijd zitten en dan pas aan de overwin ning denken". De namens West-Duitsland uit komende Nemes maakte haar be doelingen snel duidelijk. Zoals ge woonlijk bleef de 16-jarige speel ster, klein van stuk, vlak achter de tafel staan, om Kloppenburg met korte, krachtige tikken uit te plaat sen. Wanhopig zocht de Neder landse in de derde game steun bij Jan Vlieg, maar die moest van de Zweedse arbiter zijn kaken op el kaar houden. De Groninger waren al twee waarschuwingen ten deel gevallen. Een derde vermaning zou Vlieg een tribuneplaats in het Fans van Bettine Vriesekoop hebben weinig plezier beleefd aan het WK tafeltennis. Het vliegtuig dat de 20 koppen tellende afvaardi ging, onder wie moeder Vriese koop, naar Gothenburg zou bren gen, kon in de Zweedse kustplaats vanwege mist niet landen. Dat kon wel 500 kilometer verder in de hoofdstad Stockholm. Na een bus reis van ruim zes uur kwamen de vermoeide inwoners van Hazers woude gisteren aan in Gothen burg. WK-tafeltennis door Rob Onderwater Scandinavium hebben opgeleverd. Ook de adviezen van Vlieg zou den Kloppenburg niet hebben ge holpen. Geen moment reikte de HAVO-scholiere tot het niveau, dat ze in de landenwedstrijden had ge demonstreerd. „Ze kon het tempo niet aan", wees Jan Vlieg aan als oorzaak. „Daarbij stond ze onder grote druk. Ze voelde het na haar goede spel aan haar stand verplicht van Nemes te winnen. Daar heeft ze op dit moment nog niet de klas se voor. Ze kan wel een grote wor den, maar echte toppers kan Mir jam voorlopig nog niet aan". Een uur later ging de kleedka mer dan eindelijk open. Bloemrij ke volzinnen kon Kloppenburg duidelijk niet uitbrengen. „Ik ben vreselijk teleurgesteld", stamelde ze en ze begaf zich in de richting van het hotel. Drie uur later werd ze gevolgd Bettine Vriesekoop in dezelfde gemoedstoestand, al hield de Hazerswoudse haar emoties knap in bedwang. Gothenburg (GPD) Olga Nemes, de in 1983 vanuit Roemenië naar West-Duitsland gevluchte tafeltennister, overweegt het Nederlands staatsburgerschap aan te vragen. Aanvankelijk was het de bedoeling van de 16-jarige Nemes domicilie te houden in de Bondsrepubliek, waar zij momenteel competitie speelt. Zij onderzoekt nu de mogelijkheid hoe lang het duurt voordat West-Duits land haar als ingezetene accepteert. Duurt dat naar de zin van de Roe meense te lang, dan probeert zij in Nederland onderdak te vinden. Zij zou dan voor het Nederlands tafeltennisteam kunnen uitkomen. Nemes zal dan wellicht Hazerswoude als woonplaats kiezen, want het is geen geheim dat zij het goed kan vinden met Gerard Bakker en Bettine Vriesekoop. De Leidse coach opperde in het verleden plannen om zijn pupil en Nemes, in 1983 winnares van de Top-12, in dubbelspelen aan elkaar te koppelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15