LEIDSCH DAGBLAD Kabinet wil miljard extra gaan bezuinigen Eerste cao in de bouw Patiënten vermagerd door eten gehakt Nieuwe uitkering voor ww en wwv TUIN Japan stopt walvis- jacht IEUBELEI Reagan nu van plan fors te bezuinigen den Haan Recordomzet Flora: in één week twaalf miljoen rfu7ooiremVfpRÜsl I Wit leder pump met open teen. VRIJDAG 5 APRIL OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37671 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar' Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 64 2300 AB Lekten Voor tel.nrs. zie colofon Onderzoek in Van den Bergh Stichting brengt teveel schildklierweefsel aan het licht (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Het ministerie van landbouw en visserij onderzoekt op het ogenblik het gehakt dat is gebruikt in de Dr.mr. W. van den Bergh Stichting in Noordwijk. Ruim 100 van de 900 patiënten zijn door het eten van dit gemalen vlees de afgelopen maanden sterk ver magerd. Het gehakt blijkt schildklier weefsel te hebben bevat, waardoor patiënten te veel schildklierhormo- nen in hun bloed hebben gekre gen. Volgens geneesheer-directeur mevrouw T. Pouwels van het te huis voor geestelijk gehandicapten zijn de patiënten tot zes kilo afge vallen. Zij verwacht geen blijvend nade lige gevolgen voor de patiënten. "Alle betrokkenen zijn in goede ge zondheid en er is alweer sprake van gewichtstoename. Het hor moon wordt namelijk in het li chaam afgebroken", aldus Pou wels. Rond Kerstmis vorig jaar werd bij een vrij groot aantal bewoners een onbegrijpelijk gewichtsverlies geconstateerd. Uit onderzoek bleek dat de vermagering in ver band moest worden gebracht met een verhoogd gehalte aan schildklierhormonen in het bloed. Vervolgens is bij de overige bewo ners met gewichtsverlies eveneens bloedonderzoek verricht. Dit onderzoek werd uitgevoerd door de artsen die aan de inrich ting verbonden zijn en stond onder leiding van dr. B.M. Goslings, in ternist endocrinoloog van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Het chemisch onderzoek werd verricht in de afdeling pathologische schei kunde door dr. A.J. Molenaar van het ziekenhuis. Daarbij bleek dat bij een honderdtal van deze bewo ners zich dezelfde verschijnselen voordeden. Volgens Pouwels kon in eerste instantie geen verband worden ge legd met verstrekt voedsel. Ook bij periodieke controles door de Keu ringsdienst van Waren in decem ber 1984 en vorige maand werden geen afwijkingen geconstateerd. Toch werd het onderzoek voortge zet. Dit bracht dinsdag een te hoog jodiumgehalte in het gemalen vlees aan het licht, wat zou kunnen wijzen op het voorkomen van schildklierweefsel in het gemalen vlees. Direct daarop zijn in de menu's alle gerechten waarin in welke vorm dan ook gemalen vlees voor kwam, geschrapt, aldus Pouwels. De inspectie geestelijke volksge zondheid en de geneeskundige in spectie volksgezondheid in de pro vincie Zuid-Holland waren reeds van de situatie op de hoogte. De In spectie Volksgezondheid belast met het toezicht op levensmidde len, de Veterinaire Inspectie en de Keuringsdienst van Waren zijn af gelopen dinsdag ook op de hoogte gesteld. Volgens deze instanties wordt het voedsel bij de stichting voldoende gecontroleerd. Herstel van het schildklierhor- moongehalte in het bloed tot nor male waarden wordt binnen enke le weken verwacht. Verdere nade lige gevolgen zijn, zoals het zich thans laat aanzien, volgens dr. Gos lings niet te verwachten. Het personeel is van het verloop van de situatie op de hoogte ge steld. Familieleden van de betrok ken bewoners zijn op de gebruike lijke wijze geïnformeerd en alle ou ders hebben over de definitieve uitslag schriftelijk bericht ontvan gen, aldus Pouwels. Afbraak gifwijk UTRECHT - Met zwaar mate rieel is gisteren een begin ge maakt met de sloop van 23 wo ningen in Utrecht De hulzen staan op ernstig vervuilde grond en zijn vorig jaar door het rijk aangekocht. Na dat de bovenste laag van de gifgrond, veroorzaakt door een asfalt fa briek, ia verwijderd zullen er nieuwe woningen worden ge bouwd. {fMoANPl DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren besloten om volgend jaar ruim 1 miljard extra te bezuinigen bo ven de 7 miljard die al vastliggen. Driehonderd miljoen van deze extra korting moet nog dit jaar door de departe menten worden opgebracht. De Tweede Kamer kan hier over volgende week een brief verwachten. Deze bezuinigingen lopen ook in de komende jaren door en tellen dus mee voor de bezuinigingen in 1986. De hoofdlijnen van deze be zuinigingen zijn eveneens vastge legd. Daarbij gaat het om 7 miljard die al in het regeerakkoord was overeengekomen: 2 miljard op de begrotingen van de departemen ten, 2 miljard korting op de sociale zekerheid en eveneens op de amb tenarensalarissen, en 1 miljard op volksgezondheid. Het bedrag van 1 miljard ombui gingen volgend jaar zal in de ko mende jaren verder toenemen, om dat de verwachting is dat de posten waarop moet worden bezuinigd blijven groeien. Hiertoe werd be sloten omdat een aantal uitgaven (Europese Gemeenschap, huur subsidie, studiefinanciering) een extra beslag op de begroting dreig den te leggen. Minister Ruding (financiën) is met de extra ombuiging van 1 mil jard akkoord gegaan, ondanks zijn wens volgend jaar 2 miljard extra nieuwe stelsel van sociale zeker heid (dat voorlopig 300 miljoen per jaar bespaart) de schatkist nog eens een meevaller van zo'n 500 miljoen oplevert. De ambtenaren zullen volgend jaar namelijk nog niet aan het nieuwe stelsel deelne men. Zij ontvangen dus ook geen uitkeringen, hetgeen een bespa ring betekent. (Zie verder pagina 5) 10C/-VVK5C Minister Korthals Altes stelt de alimentatieplicht op maximaal twaalf jaar. PAGINA 5 Kabinetscrisis in Surina me, drie vakbonden stap pen uit regering. PAGINA 7 Consumentenbond schrikt zelf van het aantal telefo nische klachten. PAGINA 9 Zieke Rob Turk strandt in kwalificatietoernooi in Gotenburg. PAGINA 13 Vrachtauto's vormen gro te bedreiging voor de ver keersveiligheid. PAGINA 17 Vanaf 1988 TOKIO (AP) - De Japanse regering heeft vandaag on der grote druk van de Ver enigde Staten officieel aan gekondigd vanaf 1988 de walvisvangst te zullen ver bieden. Daarmee komt een einde aan 300 jaar commer ciële Japanse walvisvaart. De VS en Japan bereikten vong jaar een compromis waarbij Japan in 1986 en 1987 totaal 200 potvissen mocht vangen, mits het toezegde zich in 1988 te zullen houden aan het internationale vangstverbod. Door enkele dagen te laat te komen met deze belofte, loopt Japan het risico de helft van zijn lucratieve visserijrechten in Amerikaanse wateren te verspelen. De jaarlijkse opbrengst van deze visserij wordt geraamd op 1,67 miljard gulden. De Japanse walvisvangst is de afgelopen jaren onder toenemende druk van milieubeschermers dras tisch teruggelopen. In 1962 vingen Japanse walsvisvaarders nog 218.000 ton walvisvlees. Vorig jaar nog geen 20.000 ton. De Sowjet-Unie en Noorwegen weigeren nog steeds het vangstver bod van de Internationale Walvis vaart Commissie te erkennen. Gis teren kondigde de Amerikaanse minister van handel Baldridge aan dat op korte termijn strafmaatrege len tegen de Russen zullen worden genomen. De mooiste kollektie^ die u ooit zag! DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka binet wil met ingang van volgend jaar de uitkeringen in het kader de werkloosheidswet (ww) te bezuinigen. Hij kon zich met dit de wet werkloosheidsvoorziening voorstel verenigen, omdat het Baggeraars gaan in 1987 36 uur werken Maak van PASEN dit jaar bij ons een EXOTISCH PASEN WOERDEN (GPD) - Werk- \t gevers en bonden in de bag- V CFLTclSlllff gersector hebben vanmor- D gen een principe-akkoord qtv Srllinliol bereikt over een nieuwe, UF UCllipilUl twee jarige cao 1 f - In dit eerste akkoord in de bouw, TAVJV71 1ACO waar de baggersector onder valt, zijn onder meer afspraken ge maakt voor de invoering van een 36-urige werkweek per 1 oktober 1987 en worden de ziektewetuitke ringen door de werkgevers tot 100 procent aangevuld. Opmerkelijk is ook de afspraak dat wao-uitkerin- gen, per 1 januari 1985 tot 70 pro cent verlaagd, het eerste jaar wor den aangevuld tot 80 procent. De woordvoerder van de Bouw en Houtbond FNV in Woerden noemt het eerste principe-akkoord in de sector "een draaglijk resul taat, gezien de moeilijke omstan digheden in de baggersector". On der de cao vallen ongeveer 3.000 werknemers, voornamelijk in de regio Sliedrecht. Op 20 april wordt het resultaat met de leden bespro ken. it 51. Leiden, tel. 071-124028 (tegenover Stadsgehoorzaal) dagelijks geopend om 17.00 u Wij wensen u allen een brolijk pasen en natuurlijk weer op beide paasdagen onze traditionele jaarlijkse open exotisch paasbuffet d.w.z. onbeperkt smullen van alle specialiteiten, w.o. vlees-, kip-, groente-, diverse salë's, etc. en bijgerechten voor SLECHTS 29,50 p.p. Komt u ook? Het belooft weer erg gezellig te worden. Tol ziens maar weer (Zie ook pagina 9) SCHIPHOL (GPD) - De uitgaande vluchten op de luchthaven Schip hol hebben vanmorgen na negen uur vertraging opgelopen van ge middeld een uur als gevolg van ac ties van verkeersleiders. De helft van de verkeersleiders van de Al gemene Verkeersleiding heeft zich vanmorgen ziek gemeld. De vertra gingen duren de gehele dag want WASHINGTON (AP) - President jaar verwachte financieringstekort Reagan heeft gisteren overeen- van 230 miljard dollar met 52 mil- stemming bereikt met vooraan- jard worden beperkt. Over de twee staande Republikeinse senatoren volgende jaren zal 243 miljard dol- over bezuinigingen in de begroting lar worden bezuinigd met als uit- met het doel het financieringste- eindelijk doel in 1988 uit te komen kort terug te brengen. Belangrijk- op een tekort onder de 100 miljoen ste elementen van de bezuinigings- dollar. plannen zijn lagere prijscompensa- tie in de overheidsuitkeringen aan gepensioneerden, vertraging van de groei van de defensie-uitgaven en besnoeiing van de kostenposten van een aantal andere ministeries. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 8 graden. Maximumtemperatuur om streeks 14 graden. Matige zuidenwind, langs de kust af en toe krachtig. 6 april 1985 Zon op: 07.03 uur, zon onder: 20.23 uur. Maan op: 22.05 uur, maan onder: 07.40 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater passagiersstroom van enige tien- 04.47 en 17.01 uur, laagwater 00.34 en duizenden mensen die nu wordt 13.06 uur. getroffen door de acties. ook van de dienst die vanmiddag aan het werk moest had zich van morgen al bijna de helft ziek ge meld. Volgens een woordvoerder van de Luchthaven Schiphol is het in de geschiedenis van de luchthaven nog nooit voorgekomen dat alle uitgaande vluchten een uur wer den vertraagd. De verkeersleiders willen een forse loonsverhoging van 1.500 gulden om in beloning te worden gelijkgesteld aan verkeers leiders b\j het Europese verkeers leidingscentrum van Eurocontrol in Beek. Aan de eisen is gisteren na een overleg met de leiding van de Rijksluchtvaartdienst niet tege moetgekomen. De acties vallen in een zeer druk ke periode van de luchthaven. Vandaag vertrekken 204 vliegtui gen en komen 211 vliegtuigen op Schiphol aan. Dit betekent een (wwv) vervangen. Er komt nieuwe uitkering die een werkloze maximaal vijf jaar zal ontvangen en zeventig procent van het laatst verdiende loon bedraagt. Na vijf jaar zal de uitkering in halfjaarlijk se stappen geleidelijk dalen tot ze ventig procent van het minimum loon. Of iemand werkloos is zal voor taan niet langer meetellen bij het vaststellen van een wao- en aaw- uitkering: alleen medische en ar beidskundige elementen spelen een rol. Wie voor een deel arbeids ongeschikt is en voor een deel werkloos krijgt niet langer een vol ledige uitkering. De volledige uit kering bedraagt zeventig procent van het laatstverdiende loon tot ui terlijk de leeftijd van 65 jaar. Als een gezin van één werkloos heidsuitkering moet rondkomen bestaat de mogelijkheid de uitke ring aan te vullen met een toeslag van 30 procent. .Dit om te voorko men dat een beroep op de bijstand wordt gedaan. De toeslag zal wor den geregeld in een aparte wet. Dit is de kern van het kabinets voorstel voor een nieuw stelsel van sociale zekerheid. De ministerraad heeft gisteren in hoofdlijnen inge stemd met de voorstellen van de staatssecretarissen De Graaf en Kappeyne van de Coppello (beiden sociale zaken). De voorstellen zul len voor advies worden voorgelegd aan onder meer de Sociale Verze keringsraad. De definitieve be sluitvorming zal plaatsvinden na ontvangst van deze adviezen. De nieuwe werkloosheidswet kent geen onderscheid tussen mannen en vrouwen en kostwin ners en niet-kostwinners. De uitke ringshoogte zal niet worden beïn vloed door eventueel inkomen van de partner. Het kabinet heeft in de voorstellen afgezien van een zoge naamde glijdende schaal, waarbij het uitkeringspercentage tot zestig procent van het maximum-dag loon afloopt naarmate het inkomen hoger is. (zie verder pagina 5) Alle grote merken m huis: KETTLER, HERLAG, ALLIBERT. KURZ, ROVERGARDEN. HARTMAN kussens en parasols in meer dan 100 dessins «WEBER-barbecues •volop keus voor elk budget uw aankoop zo mogelijk dezelfde dag nog GRATIS thuisbezorgd! Dagelijks geopend van: 9 tot 6 uur, vrijdag koopavond. Rlfnsbuig jt Zuidzijde 24, Rijnsb iet grachtje in het eer Tel. 01718-21301 RIJNSBURG - De bloemenveiling Flora in Rijnsburg heeft de afgelo pen week voor ruim 12 miljoen gulden aan bloemen omgezet. Dit is ruim één miljoen meer dan vorig jaar met Pasen, zodat van een record kan worden gesproken. De normale weekomzet van de veiling ligt rond de 6 tot 7 miljoen gulden. De grote aanvoer van bloemen is het gevolg van de koude winter, waardoor de groei is vertraagd. De weersomslag enige dagen geleden zorgde voor een groeiexplosie. De kwekers hebben deze week ruim 10 miljoen narcissen, 24 miljoen tulpen en 1,5 miljoen rozen aangevoerd. De omzet is te danken aan de hoeveelheid, en niet aan de prijs. Vooral aan het eind van de week daalden de veilingprijzen aanzienlijk. Voor de consument betekent dit een goedkope bos bloemen met Pasen. De hele krant voor de De defensiebegroting zal de ko mende drie jaar voor een bedrag van rond de 65 miljard dollar wor den gekort. Desondanks zal het mi litaire budget tot 1989 jaarlijks reëel met tenminste 3 procent stij gen. Stafchef Regan van het Witte Huis noemde het bezuinigingsplan van Reagan 'het meest ambitieuze in de na-oorlogse geschiedenis'. Als het plan naar de letter wordt uitgevoerd zal het voor volgend Maten 36-41. Winkelprijs 59,95 I alléén vandaag en morgen Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts I 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel f 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vódr het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Oagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam. Adres .Tel. Plaats U kunt due bon opsturen neer het Leldeeh Degbled. Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van da bon op la aturan, kunt u ook avan bellen 1071-144341).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1