Acties uitgebreid in vleesindustrie VS dwingen Japan tot invoer NMB kiest lastenverlichting bedrijven Nog geen vleestekort verwacht Buitenlandse arbeiders remigreren minder vaak Bedrijven investeerden 8 procent meer in 1984 Brits douane-personeel werkt met Pasen trager Denen beraden zich op nieuwe acties na Pasen -LEASING? UAL DONDERDAG 4 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De acties in de vleesindustrie hebben zich opnieuw verder uitge breid. Bij de negen bedrijven waar acties gaande zijn, gingen vanochtend volgens de bond in totaal 3.000 van de 5.000 werknemers in staking. Gisteren waren er nog ongeveer 2.700 stakers. Woordvoerder Wijnhoven van de Voedingsbond FNV heeft dit vanmorgen gezegd. DEN HAAG (ANP) - Meer buiten landse arbeiders zijn in 1983 uit Nederland vertrokken dan dat er binnenkwamen. De terugkeer naar het vaderland is evenwel niet meer zo groot als enige jaren geleden. Het totale aantal vreemdelingen in ons land groeide nog met 8.900 tot 555.400. Ook het aantal Nederlan ders dat in het buitenland woont, neemt voortdurend toe. Dit waren er in 1982 in totaal geheel 586.500. Deze en andere gegevens staan in het rapport, dat Nederland aan de VN-organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikke ling, de'Unesco in Parijs, heeft ge stuurd. Het is gemaakt door R. Penninx van het ministerie van WVC en Ph. Muus van het Insti tuut voor Sociale Geografie van de Universiteit van Amsterdam. De landen waar de buitenlandse arbeiders vandaan komen zijn Tur kije, Marokko, Kaapverdië, Portu gal, Spanje, Joegoslavië, Grieken land en Italië. De verhuizingen uit en naar Nederland resulteerden in npgatief saldo voor ons land van 2.000. Alleen van de Marokkanen kwamen er in 1983 nog meer naar Nederland dan dat er terugkeer den. Het aantal vreemdelingen dat al in ons land was, groeide in 1983 door natuurlijke aanwas met 11.800: er werden er 13.300 geboren en 1.500 stierven hier. Opvallend is, Twee bedrijven, Coveco in Weert en Encebe in Boxtel, draaien nog op een laag pitje. De overige zeven liggen volgens de bond geheel plat. Dat zijn Coveco in Borculo, Cove co in Twello, Homburg in Cuijk, Van der Laan in Waspik, Salland in Olst, Udema in Gieten en de Unile ver Vleesgroep in Oss. De bond verwacht dat de staking nog in omvang zal groeien nu de onderhandelingen over de nieuwe cao in de vleesindustrie zijn vast gelopen. De werkgevers willen het ziektegeld blijven aanvullen tot 100 procent, maar de prijscompen satie zou op 1 juli en 1 januari 1986 niet meer dan 1,5 procent mogen bedragen, ongeacht het percentage prijsstijging. Over een verkorting van de werkweek valt volgens de werkgevers pas te praten als een commissie een advies heeft uitge bracht over de mogelijkheid en fi nanciering ervan. Naar verwachting zullen de con sumenten met Pasen nog niets merken van een eventuele uitbrei ding van de acties in de vleesindus trie: de meeste slagers wachten met inkopen niet tot vlak voor het weekeinde. Bovendien kan er ook uit het buitenland worden aange voerd. Metaal De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie (290.000 werknemers) zijn gister middag vastgelopen omdat de werkgeversorganisatie niet bereid was tot toezeggingen in de richting van verdere arbeidstijdverkorting, aldus de bonden. Volgens vice- voorzitter Van Ruiten van de FME hebben de werkgevers wel dege lijk geprobeerd ruimte te scheppen voor een akkoord. De werkgevers toonden zich be reid om binnen één jaar een studie over de effecten van de huidige en de knelpunten voor verdere ar beidsduurverkorting af te ronden, met als oogmerk te komen tot ver dere arbeidstijdverkorting. De ziektegeldaanvulling tot 100 pro cent kan wat de werkgevers betreft overeind blijven. Het breekpunt in de onderhan delingen vormden echter dat de vakbeweging op voorhand ook een uitspraak wil dat de 36-urige werk week in de nieuwe cao wordt be reikt. Als de studie uitwijst dat ver dere arbeidsduurverkorting niet kan dan onstaat er een situatie die niet meer terug te draaien is, aldus Van Ruiten, die opmerkte datje op zo'n manier geen studies verricht. Hij betreurde het dat de onderhan delingen op volgens hem subtiele verschillen zijn vastgelopen, nu de werkgevers zo duidelijk hebben aangegeven het oogmerk te heb ben om tot verdere arbeidsduur verkorting te komen. Kort Zakelijk Telefoon De PTT brengt binnen afzienba re tijd een doorzichtige telefoon op de markt. Bij dit model, de Delft, is dus het binnenwerk waar te ne men. De prijs van het nieuwe toe stel, waarmee de PTT de opruk kende handel in importtoestellen hoopt tegen te gaan, is nog niet be kend. Holec Het electrotechnische Omroep FNV-voorzitter Wim Kok wil zich sterk maken voor internatio nale juridische stappen tegen de weigering van minister Brinkman om akkoord te gaan met de nieuwe omroep-cao. Volgens Kok heeft de Internationale Arbeids Organisatie (ILO) in Genève de Nederlandse regering "al eerder aan de schand paal genageld" en is het nu zaak "de procedure tegen het inlijven van de omroepmedewerkers bij de ambtenaren en trendvolgers in Ge nève aan te scherpen". Kok zal vanmiddag een van de sprekers zijn op een protestbijeen komst die door het omroepperso- neel op het binnenplein van het NOS-omroepkwartier wordt ge houden. Ook drie PvdA-Tweede-Kamer- leden hebben minister Brinkman gisteren gevraagd de Kamer ophel dering te verschaffen over het af keuren van de omroep-cao. VenD Bij V en D heerst grote tevreden heid over de overeenstemming over een nieuwe cao die inhoudt dat het personeel per augustus voh gend jaar 36 uur gaat werken en twee loonsverhogingen krijgt. De bonden spreken van "een voor beeldig contract, waaraan vele an dere sectoren een voorbeeld kun nen nemen". V en D en de bonden hebben ook afgesproken dat er per augustus 1986 350 extra jongeren in dienst zullen worden genomen. In ruil daarvoor worden 950 werk nemers van 58 jaar en ouder met vervroegd pensioen gestuurd. In het principe-akkoord zijn ook af spraken gemaakt over een betere rechtspositie van hulpkrachten en part-timers. Ook bij het Zaanse zetmeelbe- drijf De Bijenkorf is een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Daar in is invoering van de werkweek van gemiddeld 36 uur geregeld per 1 januari 1987. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft vannacht een principe-akkoord be reikt met CNV over een nieuwe cao voor de circa 27.000 werkne mers bij de spoorwegen. De Ver- voersbond FNV, met ongeveer 9.000 leden de grootste bond bij de NS, is niet met het cao-resultaat akkoord gegaan. De belangrijkste punten uit het akkoord zijn een verhoging van de onregelmatigheidstoeslagen met gemiddeld 25 procent en verdere arbeidstijdverkorting in de vorm van uitbreiding van het aantal roostervrije dagen van 5 naar 12. Dit komt neer op een gemiddelde werkweek van 38 uur. De drie bon den verwachten dat dit ongeveer 750 arbeidsplaatsen gaat opleve ren, inclusief 150 banen voor jon geren die in een apart jeugdwerk plan zijn overeengekomen. De stakers bij Udema in Gieten doden de tijd met een spelletje kaarten dat in 1983 het aantal naturalisaties 7.300 bedroeg, terwijl het jaar er voor nog bijna 15.0000 vreemdelin gen Nederlander werden. Dit werd veroorzaakt door vertraging in de afhandeling van naturalisatiever- zoeken. Had die vertraging zich niet voorgedaan, dan zou de niet-Ne- derlandsee bevolking in ons land in 1983 niet zijn toegenomen met ongeveer 8.900, maar slechts 1.300. Naast de buitenlanders uit voor noemde 'wervingslanden', waren er per 1 januari 1984 ook 192.000 mensen van Surinaamse origine in Nederland, 43.500 van Antilliaanse oorsprong, 44.000 Molukkers, 3.500 zigeuners en 11.000 vluchtelingen. Wereldhave koopt in VS winkelcentrum van 70 miljoen AMSTERDAM (ANP) - Het onroe- rend-goedfonds Wereldhave heeft via zijn VS-dochter West World Holding een winkelcentrum in Fort Worth verworven voor ruim 20 miljoen dollar (circa f 70 mil joen). Dit is een twintig jaar oud centrum waaraan Wereldhave voor circa acht miljoen dollar denkt te moeten verbouwen. Dit heeft di recteur H.A.A. Regeling gisteren meegedeeld tijdens een toelichting op het jaarverslag. Wereldhave blijft streven naar uitbreiding van de onroerend- goedportefeuille tot ruim f 1,5 mil jard (eind 1984: f 1230 miljoen) in de tweede helft van de jaren tach tig met inachtneming van diversifi catie naar land en soort onroerend goed en strenge selectie van mark ten. De directie rekent op een ver dere stijging van het direct beleg- (foto ANP) gingsresultaat per aandeel in 1985. AMSTERDAM (ANP) - In de eer ste drie kwartalen van 1984 zijn de bedrijfsinvesteringen in ons land (woningen, schepen en vliegtuigen niet meegerekend) bijna 8 procent hoger uitgekomen dan gemiddeld in 1983. Hoewel over de ontwikke lingen van de bedrijfsinvesterin gen in het vierde kwartaal nog slechts voorlopige indicaties be schikbaar zijn, duiden deze toch op enige verdere stijging van de inves teringen in outillage en wegtrans portmiddelen. De voorraadvor- ming is vermoedelijk afgezwakt. Dit blijkt uit het verslag van De Nederlandsche Bank over het vier de kwartaal van 1984. De economische groei zette zich, gemeten naar het verloop van de industriële produktie, in het ver- slagkwartaal gestadig voort. Dit hing vooral samen met een toege nomen goederenuitvoer buiten de energiesfeer. De produktiestijging voltrok zich vermoedelijk vooral in de metaalindustrie, terwijl de pro duktie in de chemische en aardo lie-industrie terugliep. Voorlopige gegevens duiden erop dat de pro duktiestijging in het vierde kwar taal enigszins ten achter bleef bij die in de Europese Gemeenschap (2 procent). Blijkens de conjunctuurtests in de bouwnijverheid bleef de beoor deling van de orderpositie in de pe riode oktober/januari in de wo ningbouw ongewijzigd, terwijl de ze in de utiliteitsbouw en vooral in de grond-, weg- en waterbouw ver slechterde. In de eerste drie kwar talen lag de bouwproduktie 5 pro cent beneden het gemiddelde ni veau in 1983. Eerste olie in Rotterdam is gewonnen ROTTERDAM (GPD) - Uit het Rotterdamse olieveld in de deel gemeente Charlois is gistermid dag de eerste olie naar boven ge haald. Een proefboring, vorig jaar september had de aanwezig heid aangetoond van het olieveld op de grens van een woonwijk en het 'oude Rotterdamse havenge bied'. Toen werd de winbare olie voorraad in Rotterdam geschat op 5 mihoen kubieke meter. Hiermee werd Charlois onmid dellijk koploper van de olieveld jes in het westen van ons land. De olie, die door de aanwezige natuurlijke druk vanzelf naar de oppervlakte vloeit, wordt voorlo pig met tankauto's afgevoerd. Later dit jaar zal een pijpleiding worden gelegd naar de Shell-raf- finaderij in Pernis. Vlak bij deze raffinaderij heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij kort gele den gas en olie aangeboord. Een tweede boring in september zal moeten uitwijzen of het om een economisch aantrekkelijk veld gaat. Japan voelt zich gediscrimineerd TOKIO (UPI/DPA/Rtr) - Tussen Japan en de Verenigde Staten dreigt een handelsoorlog nu de Amerikaanse senaat een wet heeft goedgekeurd die president Reagan in staat stelt Japan zonodig te dwingen Amerikaanse produkten in te voeren. Japan heeft van de VS negentig dagen de tijd gekregen om zijn grenzen verder open te stellen. Gebeurt dat niet, dan vol gen er tegenmaatregelen van de VS. De Japanse minister van buiten landse zaken, Sjintaro Abe, heeft gezegd dat dit plan een "discrimi natie van Japan" en "een bedrei ging voor de vrije wereldhandel" betekent. Als de VS inderdaad te genmaatregelen nemen, zoals be perking van de import uit Japan, zullen de betrekkingen tussen de twee landen ernstig worden ge schaad, zo verklaarde hij deze week in het parlement in Tokio. Japan zal zijn onderminister van buitenlandse zaken naar Washing ton sturen om tegenover de Ameri kaanse regering zijn handelsbeleid uiteen te zetten. Minister Abe zei het te betreuren dat het Ameri kaanse Congres nog steeds geen begrip heeft voor de pogingen die Japan onderneemt om zijn invoer te Nakasone, heeft de bedrijven in zijn land opgeroepen te proberen hun invoer te vergroten. Minister van handel Moerata moet ervoor zorgen dat er bijvoorbeeld in het buitenland communicatiesatellie ten en andere hoogwaardige tech nologische produkten worden ge kocht. Deze goederen zullen waar schijnlijk worden opgenomen in de plannen die op 9 april worden bekendgemaakt. In die plannen worden autofabrikanten en staal den elektronicaproducenten opge roepen produkten uit het buiten land te gebruiken. Het afgelopen weekeinde zijn de Amerikaanse onderminister van handel, Malcolm Baldrige, en Gas ton Sigur, lid van de Amerikaanse veiligheidsraad en Japan-specia list, in Tokio geweest om handels aangelegenheden te bespreken. Reagans woordvoerder Larry Speakes verklaarde in Washington dat Nakasone nieuwe toezeggin gen had gedaan voor verruiming van de Japanse markt. Nakasone sprak dat tegen. Van het overleg van zondag is overigens niets be kendgemaakt. De premier van Japan, Jasoehiro LONDEN (RTR) - De Britse doua ne heeft gisteren bekendgemaakt dat zij op Goede Vrijdag aan een langzaam-aan-actie begint, waar door toeristen die met Pasen Groot-Brittannië bezoeken, moe ten rekenen op vertraging. Alistair Graham, leider van een van de twee betrokken bonden, zei dat de douanebeambten hun werk met groter nauwgezetheid zouden doen dan normaal. De vorige keer dat de Britse douane tot dit soort actie overging, in 1979, vormden zich op luchtha vens en in zeehavens lange rijen en ontstonden grote vertragingen. Graham zei dat de douanebe ambten de aandacht van het Britse publiek wilden vestigen op hun ontevredenheid over hun loonsi- tuatie. De twee bonden eisen loonsver hogingen van 15 tot 16 procent en een minimumweekloon van 100 pond sterling. rig jaar heeft het zwaar afgeslankte concern na een aantal zwaar ver lieslatende jaren een nettowinst geboekt van bijna twee miljoen gulden. Hiermee werd het negatie ve resultaat van bijna f 5 miljoen in de eerste helft van 1984 radicaal ge wist, zo blijkt uit het jaarverslag. Van Lanschot F. van Lanschot Bankiers ver trouwt erop "het bereikte niveau van winstgevendheid in 1985 te kunnen handhaven". Dat schrijft de raad van bestuur in het jaarver slag over 1984. De nettowinst steeg vorig jaar van f 15,99 miljoen tot f 18,2 miljoen en het brutoresultaat van f 44,85 miljoen tot f 51,24 mil joen. Scheepswerf De bekende Griekse reder Sta- vros Niarchos heeft besloten zijn scheepswerf in Skaramanga bij Athene eind deze week te sluiten. Daardoor zyllen 4.800 werknemers op straat komen te staan. Volgens een woordvoerder van de werf is het bedrijf in moeilijkheden geko men door een combinatie van kor te stakingen en een slechte order ontvangst als gevolg van de alge mene malaise in de internationale scheepsbouw. KOPENHAGEN (AP) - De rust leek gisteren weergekeerd in De nemarken, dat sinds 24 maart te kampen heeft gehad met het ern stigste arbeidsconflict Van na de oorlog. Er werd echter opgeroepen tot nieuwe acties na de vijfdaagse paasvakantie die vandaag begint. Duizenden werknemers meldden zich gisteren weer op hun werk na 10 dagen van stakingen, uitsluitin gen en sinds het weekeinde de monstraties met incidenteel ge- weid. De conservatieve premier van Denemarken, Poul Schlueter, ver- COVENTRY - De Britse koninginmoeder Elizabeth reed deze week in klaarde dat de algehele rust op kor- een oranje elektrisch wagentje door de Jaguar-fabriek en begroette de te termijn weergekeerd zal zijn. werknemers daar. (foto AP) Vakbondsleiders riepen echter via plaatselijke radiostations op tot werknemersbijeenkomsten - wat neerkomt op werkonderbrekingen - en demonstraties op 10 april. De Deense Werkgeversvereni ging deelde gisteren mee dat de stakingsacties voortduurden bij naar schatting 15 van de bij de ver eniging aangesloten bedrijven. Er waren geen cijfers beschikbaar van de Vakbondsfederatie of over heidsinstellingen. Volgens offi cieuze schattingen namen onge veer 500.000 arbeiders en ambtena ren deel aan dë protestacties van maandag en dinsdag. De Deense radio was gisteren weer gewoon in de lucht na twee dagen van beperkte uitzendingen. Stimulering koopkracht kan wachten AMSTERDAM (ANP) - De Neder landsche Middenstandsbank (NMB) verkiest zonder aarzelen lastenverlichting voor de bedrijven boven het stimuleren van de koop kracht. Hoewel de bank sterk ge richt is op het midden-en kleinbe drijf, dat veelal afhankelijk is van de consumentenguldens, meent de bank dat stimulering van de koop kracht nog een aantal jaren zal moeten wachten. „Anderhalf miljard lastenver lichting heeft veel meer effect dan anderhalf miljard meer koop kracht", aldus bestuursvoorzitter W.E. Scherpenhuijsen Rom giste ren tijdens een toelichting op het jaarverslag. Ook de detailhandel en de horeca zijn gebaat bij een betere financiële structuur. Die is tien jaar lang uitgehold en die kan niet in een paar jaar weer in orde zijn. Het huidige kabinetsbeleid moet nog een kabinetsperiode worden volge houden, zo meent Scherpenhuij sen Rom. Zoals al eerder bekend werd heeft de NMB over 1984 een netto winst geboekt van f 108 miljoen of wel 8 procent meer dan in het voor gaande jaar. Het brutoresultaat was weliswaar slechter, maar de nettowinst kon stijgen wegens la gere belasting en een geringere toevoeging aan de VAR, de voor ziening voor mogelijke stroppen. Er ging f 590 miljoen naar de VAR tegen f 617 miljoen over 1983. Volgens bestuurslid drs A.A. Soetekouw zijn er vorig jaar min der dubieuze debiteuren bijgeko men dan in 1983. Op termijn zullen de toevoegingen aan de VAR dus wel iets omlaag kunnen, maar voorlopig zal er jaarlijks nog een flink bedrag in verdwijnen omdat er een stevige reserve wordt opge bouwd voor het opvangen van lan- denrisico's. Over de toekomst liet Scherpen huijsen Rom zich redelijk optimis tisch uit. Hoewel het aandelenka pitaal is uitgebreid door plaatsing van ongeveer 8 procent nieuwe aandelen op de Zwitserse kapitaal markt en gedeeltelijke uitkering van het dividend in aandelen, ver wacht de bestuursvoorzitter van de NMB toch over 1985 een winst per aandeel die minstens gelijk is aan die over 1984. Ook over de algemene sche vooruitzichten bleek hij nogal optimistisch. De indruk bestaat dat Europa en Nederland in het bij zonder een economische groei ver toont die steeds minder afhanke lijk wordt van de Verenigde Sta ten. Een achterblijven van de groei daar behoeft dus niet direct een crisis in Europa te betekenen, zo meent Scherpenhuijsen Rom. Het aantal medewerkers groeide in 1984 licht, vooral door overne ming van twee banken in Zuid- oost-Azië en toeneming van het aantal deeltijdbanen. Het aantal volledige arbeidsplaatsen daaren tegen zal de komende jaren blijven dalen, zo zei bestuurslid drs R.S.H. Mees. Hij wilde geen aantallen noe men, maar we zullen selectief ar beidsplaatsen opheffen, zo zei hij. Al enkele jaren stijgt weliswaar het aantal medewerkers, maar neemt het aantal volletljdsbanen af. ADVERTENTIE 01720-21521 399,- AUDI 100 w Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp. Katwijk. Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn. Hypotheekrente 4 april 1985 rente afsluit Naam bet. vast prov. bank wijze gedur. in Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN M/A M/A M/A plus hypoth. M/A Amrobank M/A M/A M/A M/A Bouwfonds M/A M/A M/A M/A Lds. Spaarb. M/A M/A HJ/A M/A Nat. Ned optie M/A bij nieuwbouw M/A NMB M/A M/A M/A keuzehyp. M/A PostgTRPS M/A M/A M/A Rabo Leiden M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A 2JT- 9.13 9,35 8.04 8,69 9.13 9,35 8,25 9,12 8,36 9,02 9,35 9,57 8,25 8,91 9,35 9,57 8,25 Westland Utr. standaard standaard standaard no-risk interim M/V M/V MA/ M/V M/V 7jr. *jr' 5/9 jr. 1,5 10/15 jr. 1,5 5 jr. 1,5 8,25 8,69 8,45 8,90 9,02 9,35 9,57 8,52 9,07 8,76 9,43 9,54 le kw. budget M/V 8,52 9,28 9,18 8,9 9,65 9,0 9,76 op aanvraag 8,0 8,65 Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10/15/20 8,3 8,62 8,3 Centr. Beheer M/A 5/10/15/20 8,3 8,62 8,3 Lev.verz.NVL KW/A 5/10 jr. nvt nvt 8,4 M/A 5/10 jr. - 8,3 8,62 8,3 Nat. Ned KW/A 5/10/15/20 nvt nvt 8,4 M/A 5/10/15/20 8,3 8,62 8,3 Het succes van de laatste staatslening is wellicht een voorbode voor een verdere rentedaling. De Nutsspaarbank West Nederland verlaagde deze week als eerste bank haar tarief voor de ideaalhypotheek met 0,25%. Copyright „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9