Tamils verruilen kerk voor pension Nationale kankerregistratie 'Onderzoek operaties buitenlandse vrouwen' Co-assistenten AMC dreigen met staking Deetman wil opheffing drie zeevaartscholen Rijksweg en luchtruim vrijgemaakt voor paus DONDËRDAG 4 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Vluchtelingen afgereisd naar Apeldoorn AMSTERDAM (ANP/GPD) De 125 Tamils die afgelopen maandag hun toevlucht had den gezocht in de Sint Nicolaaskerk in Amsterdam hebben gisteren de kerk verlaten. Ongeveer 100 Tamils zijn gisteravond met twee bussen vertrokken naar een pension in Apeldoorn. De overigen zijn vermoedelijk 'ondergedoken'. Deze groep heeft de kerk verlaten en niets meer van zich laten horen. De Tamils zeggen in een verklaring hem is afgevallen) zoveel mogelijk de Nicolaaskerk "onder protest en rekening zal worden gehouden gedwongen door de omstandighe- met hun eetgewoonten. De Tamils den te verlaten en accepteren in krijgen verder vertrouwensperso- Apeldoorn te worden ondege- nen die zorgen voor overleg met de bracht". Zij doen in hun verklaring overheden. een dringend beroep op de Tweede Kamer om voo dert de Kamer situatie te mogen verduidelijken. Tegen vijf uur gistermiddag april (dan verga- werd het duidelijk dat de Tamils de Tamils) hun zich bij het vertrek naar Apeldoorn zouden neerleggen. Maar op dat heb enkele momenten echt ge dacht dat onze paasvieringen in de knel zouden komen, als er voor de ze mensen geen oplossing gevon den zou worden. Voordat de Ta- DEN HAAG (GPD) - Er moet een onderzoek komen naar onvrijwilli ge sterilisatie en baarmoederopera ties bij buitenlandse vrouwen. Het PvdA-Tweede Kamerlid mevrouw Müller-Van Ast wil deze zaak in de Tweede Kamer aan de orde stellen naar aanleiding van het VARA-ra- dioprogramma 'Hoor Haar'. In die uitzending kwam gisteren een aan tal buitenlandse vrouwen aan het woord, die zonder hun toestem ming waren gesteriliseerd of bij wie de baarmoeder was verwij derd. In een aantal gevallen was hun niet duidelijk geworden welke ingreep hen te wachten stond, om dat de arts geen gebruik had ge maakt van een tolk via een tele foon. Müller-Van Ast wil daarom dat kentelefoon door artsen wordt ge bruikt. De Tweede Kamer heeft zich destijds sterk gemaakt voor het instellen van de tolkentelefoon, omdat bleek dat veel buitenlan ders anders niet begrijpen wat de arts precies bedoelt. leerd worden of dat hun baarmoe der wordt verwijderd zonder dat ze precies weten wat voor ingreep hen te wachten staat. Sival heeft in opdracht van het ministerie van WVC een onderzoek naar dit pro bleem gedaan. De resultaten daar van worden binnenkort gepubli ceerd. Volgens haar is het niet zo dat vrouwen echt geheel onvrijwillig worden gesteriliseerd. Maar artsen realiseren zich onvoldoende hoe belangrijk vruchtbaarheid in de is lam is: „Als vrouwen zeggen dat i moeten met zulke psychosomati sche problemen en besluiten dan maar te opereren, terwijl daar me disch geen noodzaak voor is. De klachten blijken na de operatie niet verdwenen te zijn en de vrouw zit dan bovendien met het pro bleem dat ze geen kinderen kan krijgen. „Dat wordt mede bevorderd door de wijze waarop specialisten machtspositie in het gezin. Een ste- worden betaald. Vooral in de klei- rilisatie wordt vaak uitgevoerd sa- nere ziekenhuizen moet er produc- men met een abortus of een kei- tie worden gemaakt, dat wil zeggen zersnee. Dat zijn nu juist situaties dat er ingrepen moeten worden ge snel zullen zeggen daan, want de arts wordt per han deling betaald. Een baarmoeder- operatie is een ingreep, aan praten de vrouw vaak in gevaar en dan zal over problemen verdient hij niet", de man bevestigen dat hij dat ook niet meer wil. Maar zoiets is geen Volgens Wil Verhoeven, woord- doordachte uitspraak of beslis- voerster van het Bureau Voorhch- sing". Ook bij Nederlandse speelt het probleem van onvrijwil lige en vooral overbodige baarmoe- Volgens de Turks-sprekende gy- nooit meer kinderen willen, wordt deroperaties. Volgens Sival komt dat begrepen als een sterilatiever- dat probleem onder buitenlandse zoek. Terwijl voor islamitische vrouwen meer voor, omdat zij hun vrouwen de vruchtbaarheid heel problemen vaak vertalen in licha- belangrijk is, ook als ze geen kin- melijke klachten, zoals buikklach- deren De Tamils waren maandag door moment vertikte de gemeente Am- de gemeente uit de sleep-in aan de sterdam het om voor de zoveelste Mauritskade gehaald. Dit gebouw keer weer bussen te laten voorrij- doet vanaf Pasen weer dienst als den. Opnieuw dreigde de situatie goedkoop hotel voor toeristen. De kritiek te worden, Tamils (vluchtelingen uit Sri Lan- kwamen de bussen ka) verbleven eerst in brandge vaarlijke en dure pensions hoofdstad, tenslotte toch. Tegen negen uur gisteravond de vertrokken rond de 100 Tamils richting Apeldoorn. Een zichtbaar Het was de bedoeling dat de opgeluchte pastoor Zuidgeest groep Tamils dinsdag al zou door reizen naar pensions in Apeldoorn en Arnhem, maarzij weigerden. Zij wilden eerst meer weten over hun nieuwe verblijf in Apeldoorn en eisten als politiek vluchteling be handeld te worden. Een delegatie van Tamils en de Vereniging Vluchtelingenhulp Ne- ARNHEM (GPD) - Het terrein de Nicolaaskerk achterlatend. "Ik Terrein Arnhemse gasfabriek vervuild derland besloot samen met een ca meraploeg van de VARA de situa tie in Apeldoor en Arnhem te be kijken. Dinsdagavond laat konden de Tamils in de Nicolaaskerk de beelden bekijken. Over Apeldoorn was men zelfs gematigd enthou siast. Maar tegen middernacht, ter wijl de bussen al gereed stonden om de Tamils weg te brengen, wordt er door de groep toch beslo ten niet te gaan. Opnieuw werd de nacht in de kerk doorgebracht. Gisteren werd door de Tamils de hele dag gedis cussieerd over de zakgeldregeling, het feit dat ze niet als politieke vluchtelingen worden beschouwd en de onzekerheid over de situatie in de nieuwe pensions. De door het ministerie van WVC opgestelde re geling voor de Tamils komt in hoofdzaak neer op een zakgeldre geling van 95,65 gulden per maand. De noodzakelijke levenbehoeften (huisvesting, kleding, voedsel) worden door het rijk betaald. Aan hun eisen is gisteren nauwe lijks tegemoet gekomen. Wel werd toegezegd dat in Apeldoorn (Arn- voormalige gasfabriek Gelderse gemeente Arnhem is ern stig vervuild door onder meer cya- nidelood en fenol. Ook het grond water is zwaar verontreinigd. Dat heeft een onderzoek van de Heide- mij uitgewezen. De gemeente Arn hem houdt er ernstig rekening mee dat de ongeveer 20.000 kubieke meter grond zal moeten worden af gegraven. Met de sanering is, inclusief het reinigen van het grondwater, een bedrag van ruim 10 miljoen gulden gemoeid. Het merendeel van de kosten zal door het ministerie van VROM worden betaald, maar het gemeentebestuur van Arnhem houdt er ernstig rekening mee ze ker een miljoen gulden te moeten opbrengen voor de sanering, aldus een woordvoerder gisteravond. De gemeente voert inmiddels scherpe controle uit op de drink watervoorziening van de aanpalen de wijk Rijnwijk. Maar volgens een woordvoerder heeft onderzoek uit gewezen dat er van verontreiniging vooralsnog geen sprake is. willen. Dat is hun ten. Artsen weten niet wat ze ting Gezondheidszorg Buitenlan ders, spelen communicatieproble men een belangrijke rol bij de pro blemen. De tolkentelefoon wordt door heel veel artsen niet gebruikt en vertalen gaat nog steeds via man of kind. Als een arts dan pro beert uit te leggen wat hij precies wi doen, knikt de 'tolk' toestem mend zonder precies te weten waar het over gaat. de autoriteiten gisteren i De co-assistenten voerden giste ren enige tijd op luidruchtige wijze actie bij het AMC om hun eisen kracht bij te zetten. De directie heeft de co-assistenten gezegd dat de beslissing niet wordt terugge draaid. Het gaat om een bezuini ging van 40.000 gulden per jaar, al dus Hovens. Co-assistenten zijn medische studenten in de zogenoemde post doctorale fase. Zij doen in die pe- riode praktijkervaring op met YervuilingNoordzee een infuus. AMSTERDAM (ANP) - De twee honderd co-assistenten in het Aca demisch Medisch Centrum van de Universiteit van Amsterdam zijn boos over het afschaffen door de directie van hun maaltijdvergoe ding van vijf gulden per dag. Zij prikken volgende week uit protest geen bloed meer. Mogelijk worden nog meer werkzaamheden ge staakt, aldus woordvoerder Hans Hovens. AMSTERDAM (GPD) - De milieuorganisatie Greenpeace vindt dat de overheid op zeer korte termijn stappen moet ondernemen tegen de toenemende vervuiling van de Noordzee. De gevolgen van zware metalen in het zeewater voor de visstand beginnen zich ook voor de Nederlandse kust duidelijk af te tekenen. Voor de kust van Zuid-Holland is 20 procent van de gevangen bot ziek en voor de Belgische kust «s 5 procent van deze platvissoort aan getast door uitwendige aandoenin gen. Met andere, meer commercië le vissoorten als schol, tong en ka beljauw, is het nog redelijk goed gesteld. Het AMC heeft de maaltijdver goeding afgeschaft als „onderdeel van een pakket bezuinigingen waarmee een nog grotere afbouw van arbeidsplaatsen kan worden voorkomen", aldus een woord voerder van het ziekenhuis. Hij wees erop dat in geen enkel univer siteitsziekenhuis maaltijdvergoe dingen meer aan deze groep stu denten worden verstrekt. Het besluit treft overigens niet alleen de co-assistenten. Ook de as sistenten in de opleiding tot spe cialist moeten voortaan hun eten geheel zelf betalen. Deze laatste groep is echter in vaste dienst bij het AMC. De co-assistenten lopen slechts stage. Hasjvangsten ter waarde van miljoenen DORDRECHT (ANP) - De rijkspolitie in het district Dor drecht heeft gisteren in een loods in het Noordbrabantse Bosschenhoofd een grote hoe veelheid marihuana en hasj aangetroffen. De partij was voor een deel verstopt in de bo venbladen van tafels, die daar speciaal voor waren geprepa reerd. Een woordvoerder van de rijkspolitie kon nog niet zeggen om welke hoeveelheid het pre cies gaat, maar hij verwacht dat de part\j een waarde zal hebben van zeker 10 mihoen gulden. In verband met deze vondst zijn acht personen aangehouden. In een loods op het industrie terrein van Papendrecht werd eveneens een grote hoeveel heid hasj in beslag genomen. De partij was verstopt in 300 balen talkpoeder en vertegen woordigt een verkoopwaarde van zes miljoen gulden. De par tij werd vanuit India per schip in Antwerpen aangevoerd en vervolgens in een container op een vrachtauto naar een loods in Papendrecht gebracht. In middels zijn vijf personen aan gehouden. DEN HAAG (ANP) - Minister 1985/86, mogen zij geen studenten Deetman (onderwijs en weten- meer inschrijven. Voor de overige schappen) wil de opleidingen tot zeevaartopleidingen mag maar een stuurman en scheepswerktuigkun- beperkt aantal studenten worden dige in Delfzijl, Den Helder en ingeschreven. Utrecht in 1987 opheffen. Met in- Het aantal stageplaatsen voor gang van het komend studiejaar, studenten van zeevaartscholen is de laatste jaren sterk afgenomen. De stage (een jaar op zee) is een es sentieel onderdeel van de studie. Ook een blijvende beperking van het aantal studenten, oorspronke lijk bedoeld voor een jaar, zou vol gens Deetman geen soelaas bie den. Immers ook de vooruitzichten op een stageplaats zijn blijvend slecht. Volgens een woordvoerder gaat de minister op korte termijn praten met de sectie Hoger Nautisch On derwijs van de HBO-Raad ën met de besturen van de opleidingen. OUDE MOLEN - Door een particu liere stichting is een nationale red dingsactie gelanceerd voor behoud van de ongeveer 300 jaar oude houtzaagmolen „Mijn genoegen" in het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem. De molen staat op instorten. Voor de restauratie is naar schatting 600.000 gulden no dig. Stichtingsvoorzitter Dulmers wijst erop dat de molen een zeld zaam exemplaar is, waarvan er nog maar vier te vinden zijn in ons land. BEEK/MAASTRICHT (GPD) - Om paus Johannes Paulus II voor mogelijk onheil vanuit de lucht te beschermen, zal tijdens diens bezoek aan Maastricht en Beek op dinsdag 14 mei een vliegverbod in het Limburgse luchtruim gelden. Het verbod gaat in om zeven uur 's morgens en duurt tot half vijf in de middag. Het verbod geldt niet voor de rijkspolitie die met vliegtuigen en helikopters het luchtruim zal bewaken. De zestien kilomter lange autonsnelweg van Maastricht naar Heerlen wordt in beide richtingen voor alle verkeer afgesloten. De snelweg zal dan dienst doen als parkeerterrein tijdens de pausmis, die 14 mei op het vliegveld Beek wordt opgedragen. Dat is giste ren bekend gemaakt door het regionale comité dat het pausbezoek voorbereidt. De veiligheid van de paus kost heel wat kopzorg. Een groep van 50, uit verschillende arrestatieteams van de rijkspolitie gerecru- teerde lijfwachten zal.de paus tijdens diens hele bezoek aan Ne derland bescherming moeten bieden. De paus zelf neemt uit Ro me ook nog een kleine staf veiligheidsagenten mee. In Zuid-Limburg zijn op de 14e mei enkele duizenden politie mensen in het geweer om openbare orde en veiligheid - ook op de wegen - zoveel mogelijk te garanderen. Op de luchthaven in Beek worden 1400 politiemensen ingezet. De kosten van de gigantische organisatie worden goeddeels uit de rijkskas betaald. Honderden bussen zullen op 14 mei over Limburgse wegen tien duizenden mensen naar de binnenstad van Maastricht en naar het 'pausterrein' op de luchthaven in Beek brengen. Alleen al voor de aanvoer van in 400 Limburgse parochies gerecruteerde bezoekers zijn 400 bussen nodig. Daarbij komen nog eens honderden bussen die nodig zijn voor de pendeldiensten vanaf de voor parkeren ge reserveerde autowegen en voor aanvoer van bezoekers uit andere delen van het land en uit het aangrenzende buitenland. Behalve over de weg zullen ook veel mensen met de trein naar Limburg komen. De Nederlandse Spoorwegen zetten extra reizi gerscapaciteit naar Limburg in. Er wordt nu rekening gehouden met een aantal bezoekers dat ligt tussen de 100.000 en 200.000. Al 's nachts om twee uur komen de eerste bezoekers. Dat is een groep jongeren die vanuit Valkenburg een fakkelvoettocht naar Beek onderneemt. De verantwoordelijke autoriteiten raden ieder een aan niet veel later op de luchthaven aanwezig te zijn. Vanaf zes uur is er een stemmig voorprogramma met onder andere passie spelen. Limburg is de enige plaats in Nederland waar het pausbezoek een grootschalig karakter krijgt. Vooral de eucharistieviering op de luchthaven wordt door verwachte toeloop van grote aantallen mensen uit de buurlanden België en West-Duitsland een interna tionale manifestatie. Een brandende vraag blijft natuurlijk wat te doen met vrolijke bezoekers, die de hit 'Popie Jopie' willen aanheffen of op andere niets verhullende wijze met deze oneerbiedige aanduiding van hun aanhankelijkheid blijk willen geven. „De tolerantiegrenzen zijn eigenlijk nog niet helemaal vastgesteld", aldus politiewoord voerder kolonel Schaafsma. ADVERTENTIE TRANSPORTWAGENS - De rijks politie in Zeeland wil dat er een einde komt aan het vallen van gloednieuwe personenauto's van transportwagens. Het komt in Zee land bijna dagelijks voor dat tij dens transporten van en naar de haven van Vlissingen auto's van zo'n transportwagen losschieten en op de rijweg terecht komen. Gisteren heeft de rijkspolitie 25 van deze transporten gecontro leerd. GRONINGEN (GPD) - Het ziet er naar uit dat ook in ons land einde lijk een nationale kankerregistratie van de grond komt. Er is enkele ja ren gewerkt aan een opzet, waarbij de bescherming van de persoonlij ke levenssfeer van patiënten is ge waarborgd is. Nu wordt alleen nog onderhandeld over de betaling van de kosten, waarbij staatssecretaris Van der Reijden (WVC) akkoord moet gaan met een kleine verho ging van de verpleegprijs. Neder land is het enige westerse land, dat nog geen kankerregistratie heeft. In de jaren zestig zijn voor het eerst plannen gemaakt voor een Nederlandse kankerregistratie. De waarde van zo'n registratie stond ook toen buiten kijf: alleen met zo'n registratie is epidemiologisch onderzoek mogelijk naar het voor komen van de verschillende soor ten van kanker, kunnen kanker- veroorzakende (maatschappelijke) factoren worden opgespoord, kun nen risicogroepen worden aange duid, kunnen behandelingsmetho den op hun effecten worden bestu deerd en kunnen in een aantal ge vallen misschien preventieve maatregelen worden genomen. De plannen werden nooit uitgevoerd: het probleem van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de patiënt leek onoplosbaar. Bij de behandeling van de begro ting van volksgezondheid 1982 drong de Tweede Kamer opnieuw aan op het opzetten van een lande lijke kankerregistratie. Er vond op 27 mei 1982 een ronde-tafelconfe rentie van alle betrokkenen onder leiding van de directeur-generaal van de volksgezondheid plaats in Duindigt bij Wassenaar en dat leid de tot de instelling van een werk groep. Die werkgroep ontwierp een structuur voor een kankerregi stratie, waarmee alle betrokkenen akkoord konden gaan. Gekozen is voor een registratie van alle nieuwe patiënten met kan ker (geschat op 50.000 per jaar) door de acht regionale Integrale Kankercentra. Alleen de regio Sal- land, IJsselstreek en Twente wor den nog niet door zo'n centrum be streken, maar daaraan wordt ge werkt. De kankercentra geven de verzamelde informatie door aan de stichting Landelijk Overleg Kan kercentra (LOK), maar zonder de namen van de patiënten. De patiënt wordt onherkenbaar gemaakt via een nummer, dat wordt gemaakt en beheerd door een aparte stichting in een „natio nale sleutelkluis" om indien nodig informatie en patient dte kunnen koppelen. De Stichting Informatie centrum voor de Gezondheidszorg (SIG) bundelt de gegevens: een raad voor de kankerregistratie sti muleert het onderzoek. Jaarlijks worden de jaarcijfers in een boek gepubliceerd; ook het maken van „kankeratlassen", die de geografi sche spreiding van de verschillen de kankers weergeven, wordt straks mogelijk. De samenwerking tussen de ver schillende kankerinstellingen is vastgelegd in uitvoerige reglemen ten. Daarin zijn ook de rechten van de patiënt opgenomen. Zo dient ie dere kankerpatiënt te worden gein- formeerd over het bestaan van de registratie, kan hij opname daarin van gegevens verbieden, heeft hij recht op inzage in de over hem op genomen gegevens en kan hij ge gevens laten vernietigen. Hij heeft bovendien recht kennis te nemen van het gebruik dat van de gege vens wordt gemaakt. NAAR AANLEIDING VAN DE VERNIEUWING VAN SCHOENHANDEL PAANAKKER IN LEIDEN werd het volgende telegram van SCHOENFABRIEK H. GREVE B.V. uit Waalwijk ontvangen. Hartelijk Geluk gewenst met Uw prachtige verbouwing. Onze schoenen zullen in Uw vernieuwde zaak op de juiste manier gepresenteerd kunnen worden. U weet dat kwaliteit bij ons op de eerste plaats komt en deze komt pas goed tot zijn recht als deze kwaliteit zéér vakkundig verkocht wordt. Wij weten dat dat Uw streven is en daarin wensen wij U veel suksesü Kees Greve Éh, misschien kent U schoenhandel Paanakker in Leiden nog niet, komt U dan gewoon vrijblijvend eens even langs dan kunt U gelijk de nieuwe „Greve" kollektie even bekijken! Maarsmansteeg 12 Leiden Tel. 071-12 05 66 PAANAKKER 8 CO LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5