actief in I vrije tijd 'Chronisch zieke kinderen niet naar AZL overbrengen' Stichting laat boek maken over historie van zeevaartschool 1 L IW: veerl tiff i iaar bul p aan medemens Verzetsmonument voor vrouwen op 5 mei onthuld Ambtelijk advies over Bmtenkliniek: Vechtpartij na aanrijding Renovatie gebouw in volle gang PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 4 APRIL 1985 LEIDEN - Het is dit jaar precies veertig jaar geleden dat de Unie van Vrijwilligers werd opgericht. Ook in Leiden is een afdeling die zich bezighoudt met hulp aan de medemens, of zoals de vereni ging het uitdrukt: "We trachten mensen die het in onze samenle- ving door ziekte, eenzaamheid erg moeilijk hebben wat extra aandacht te geven, zowel thuis als in ziekenhuizen, verpleeg- en bej aardentehuizen' De Leidse Unie van Vrijwilli gers is één van de 124 afdelingen van de Landelijke Unie, die on der de naam Unie van Vrouwelij ke Vrijwilligers in 1945 werd op gericht. In de eerste naoorlogse jaren hield men zich vooral bezig met opvang in acute noodsitua ties: zo bood men hulp in zieken huizen, bij het vervoeren van ge wonden, bij evacuatie en repa triëring en bij de voorbereiding van hulpcolonnes voor het noor den. Naarmate de tijd verstreek kreeg het werk van de Unie een ander accent: de aandacht werd verlegd naar de enkeling die be hoefte heeft aan persoonlijke aandacht. "De U.V.V. probeert deze mensen het gevoel te geven, dat zij er wel bij horen en een brug te slaan tussen hen en die soms zo verre buitenwereld", al dus de organisatie die zich overi gens in 1977 openstelde voor mannelijke vrijwilligers en in verband met die verandering een naamsverandering onderging: Unie van Vrijwilligers. In Leiden verzorgt de Unie verschillende projecten, om er maar eens een paar te noemen: het verzorgen en beheren van de bibliotheek in de 'Lo- rentzhof - het exploiteren van een rij dend winkeltje in 'Robijnzicht'; - het organiseren van een so ciëteit voor afasie-patiënten (tweemaal per maand); gastvrouwendienst bij de bloedbank in het AZL; het schikken en verzorgen van bloemen in het Diaconessen- huis; - assistentie bij de postzegel verkoop (van kinder- en zomer- zegels). Het bekendst is de Unie even wel geworden door de maaltijd- dienst Tafeltje dekje', die al twintig jaar lang door de organi satie wordt verzorgd. Teneinde de zieken en ouderen in Leiden elke dag een warme, vers ge kookte maaltijd te kunnen bie den, is de UW in januari 1984 een samenwerkingsverband aan gegaan met het Dienstencen trum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk en de Bejaardente huizen. Probleem is evenwel dat de Unie meer vrijwilligers nodig heeft om aan de steeds grotere vraag naar deze maaltijdvoorzie ning te kunnen voldoen. "Vrij willigers die met hun auto de maaltijden willen rondbrengen (autokostenvergoeding per kilo meter) en vrijwilligers die willen mee helpen de maaltijden uit te reiken". Wie meer informatie wil heb ben over wat de UW in Leiden doet, kan contact opnemen met het secretariaat: tel. 134638, Hu- go de Grootstraat 13, Leiden, en vraag naar de UW-folder. LEIDEN - Voor de chro nisch zieke kinderen van de Buitenkliniek in Noord wijk die langer dan twee of drie weken moeten worden ver pleegd, is een tijdelijk on derkomen bij de kinderaf deling van het Academisch Ziekenhuis Leiden geen ideale situatie. Ook een af deling op de negende ver dieping van de AZL-nieuw- bouw lijkt niet de juiste op lossing voor kinderen die lang in één ruimte moeten verblijven. Dit ambtelijke advies, waarin de herhuisvestingsplannen van de Buitenkliniek ter sprake komen. LEIDEN - Een vechtpartij naar aanleiding van een aanrijding die geen schade veoorzaakte, kwam twee Oegstgeestenaren en drie Lei- denaars toch nog duur te staan. Bril kapot, deuk in auto en mee naar het politiebureau. De vijf knapen, in de leeftijd van 18 tot 21 jaar, kregen gisteravond ruzie op de Rijnsburgerweg, nadat de wagens elkaar hadden ge schampt. Ze verweten elkaar - de partijen waren verdeeld in Oegst- geest en Leiden - foutief rijgedrag en gingen vervolgens schoppen en slaan. zal op 18 april worden besproken in de districtscommissie van de Provinciale Raad voor Volksge zondheid. Nog altijd wordt er door de direc tie van het AZL gesproken over opheffing van de Buitenkliniek. Of de opheffing ook echt zal door gaan, hangt voor een groot deel af van de instemming van de minister van Onderwijs en Wetenschappen en het oordeel van Provinciale Sta ten. Het ambtelijk advies gaat in op twee plannen. Het eerste is een bij de kinderkliniek in Leiden aan te bouwen 'unit' op de eerste verdie ping. Een tijdelijke oplossing in af wachting van het gereedkomen van de AZL-nieuwbouw in 1992. In de nieuwbouw, het tweedè plan, zouden de chronisch zieke kinde ren een eigen afdeling krijgen op de negende verdieping. Over de interne organisatie en bouwkundige vormgeving zegt het advies dat de plannen aan de ge stelde eisen tegemoet komen. An ders wordt dat als de leefsituatie voor langdurig zieke kinderen ter sprake komt. Het leven op een ne gende en eerste verdieping heeft volgens het advies nadelige gevol gen. "Voor deze groep en de bena dering die men voorstaat, is een si tuering aan de rand van het zieken huis op de begane grond beter ge schikt". Twee maanden In de Buitenkliniek in Noord- wijk, die is gehuisvest in een oud herenhuis in een dorpse omgeving met een grote tuin, is de gemiddel de opnameduur van zo'n 80 pro cent van de kinderen meer dan twee maanden. In het advies staat ook te lezen dat het moeilijk zal zijn deze kinderen elders onder te brengen. "Uit gesprekken komt naar voren dat ouders met deze kinderen het hulpverlenerscircuit hebben doorlopen zonder veel re sultaat. Uiteindelijk bleek men baat te hebben bij de behandeling in de Buitenkliniek". Het spreekt haast voor zich dat dr. J. de Koning, kinderarts en af delingshoofd van de Buitenkli niek, zich in deze laatste opmer king kan vinden. "De opvang in het AZL zal heel anders zijn als in de Buitenkliniek. Misschien kan worden volstaan met kortere opna mes, maar dan is het idee van de Buitenkliniek om kinderen in een aangename omgeving te leren zich onafhankelijk van hun ziekte op te stellen, helemaal weg. Een derge lijke benadering kan alleen goed tot zijn recht komen als de afdeling zoveel mogelijk aansluit bij de nor male thuissituatie". Dat laatste staat met zoveel woorden ook in het ambtelijk schrijven. Zinloos De voorzitter van de Stichting Instandhouding Buitenkliniek, dr. H.A. Kogels, heeft de districtscom missie laten weten de herhuisves tingsplannen volstrekt in strijd te vinden met de basisfilosofie. Ook betwijfelt hij of de beoogde bezui nigingen zullen worden gehaald. "Het gevaar dreigt van een ingrij pende operatie die zinloos is vanuit financieel oogpunt". Zowel de directie als het bestuur van het AZL is van mening dat de Buitenkliniek te duur is en niet past in de bezuinigingsplannen. Zij willen dat de Buitenkliniek wordt ondergebracht in de kinderkliniek van het AZL en dat het aantal bed den wordt teruggebracht van 30 LEIDEN - De geschiedenis van de voormalige Zee vaartschool aan het Noord einde wordt vastgelegd in een boekje. Het initiatief daartoe is genomen door de Stichting Burgerschaps kunde, de toekomstige 'be woonster' van het gebouw. Deze stichting verlaat de komende zomer het kantoorpand aan de Zijl- dijk in Leiderdorp, waar zij nu nog is gehuisvest. Het wachten is op de voltooiing van de restauratie van het bijna 106 jaar oude hoofdge bouw aan het Noordeinde, dat op het ogenblik in de steigers staat. De Stichting Burgerschapskun de bestaat sinds 7 juli 1966. Zij werd opgericht als het Nederlands Centrum voor Politieke Vorming, op initiatief van de politieke partij en en de Leidse Onderwijs Instel lingen. Het bestuur wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de vormingsinstituten van de politeke partijen. De banden met het LOI zijn al een aantal jaren ge leden verbroken. De stichting geeft brochures, boeken, cassettebandjes en derge lijk materiaal uit met als doel voor lichting te geven over politiek en het binnenlands bestuur. Verder geeft zij cursussen op het terrein van de politieke vorming, veelal in samenwerking met club- en buurt huizen. De stichting wordt gesubsi dieerd door het ministerie van wvc. Er werken 22 mensen, die al len meeverhuizen naar de voorma lige zeevaartschool. Het hele ge bouw zal door de stichting worden betrokken. Op de begane grond komt opslagruimte en de admini stratie; op de verdiepingen komt kantoorruimte en wordt de ver vaardiging van de verschillende uitgaven van de stichting ter hand genomen. Dan resteren er nog twee of drie ruimten die als verga derzaal kunnen dienen, maar ook eventueel geschikt zijn als cursus- lokalen. Medewerker Ed van der Veen meldt dat de stichting tot nu toe redelijk aan het bezuinigingsmes van het ministerie is ontkomen, "al heeft het er wel een paar keer drei gend uit gezien en hebben we na tuurlijk wel aan de algemene be zuinigingen moeten meedoen". Dat heeft de stichting tot nu toe geen arbeidsplaatsen gekost. 'Heel blij' Met de verhuizing naar de Zee vaartschool krijgt de stichting de beschikking over een eigen onder komen. In Leiderdorp is zij nu on dergebracht op een etage van het kantoorgebouw aan de Zijldijk. De stichting zegt "heel blij met het nieuwe onderkomen" te zijn. Zij wil daaraan uiting geven door in oktober van dit jaar de nieuwe be huizing gedurende een dag open te stellen voor de Leidenaren. Tij dens die dag kunnen bezoekers on der meer een fototentoonstelling bekijken over de geschiedenis van het gebouw. Bovendien kan men dan het boek over de geschiedenis van de Zeevaartschool aanschaf fen, vanaf de oprichting tot de re novatie van dit jaar. Het boek zal worden geschreven door de jour nalist Rudie Kagie. Aan de samenstelling van het boek en de tentoonstelling wordt op het ogenblik nog gewerkt. De stichting roept hiervoor de hulp in van iedereen die foto's of ander materiaal heeft over de Zeevaart school. Het gaat daarbij niet alleen om de periode waarin het gebouw als kweekschool voor de zeevaart werd gebruikt, maar ook om de tijd daarna. Mensen die foto's, brochures, pamfletten, affiches enz. hebben en mensen en organisaties die in het gebouw waren ondergebracht en daarover iets kunnen vertellen, kunnen contact opnemen met de Stichting Burgerschapskunde aan de Zijldijk 25 in Leiderdorp, tel. 071-899272. Eén vereniging heeft voor de ge schiedenis van de Zeevaartschool veel betekend. Dat blijkt alleen al uit haar naam: 'Vereniging tot in standhouding en bevordering van de bloei van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden'. De vereni ging werd in 1856 opgericht, één jaar nadat de kweekschool in Lei den werd gevestigd. Doel van de vereniging was de jeugd voor de zeevaart op te leiden en zij heeft zich in haar bestaan steeds beij verd voor de komst naar dan wel het behoud van onderdelen van de marine in Leiden. Beschermheer van de vereniging was Koning Wil- Het hoofdgebouw van de vroegere lem III, en erevoorzitter diens broer. Prins Hendrik. Diens borst beeld siert al vele jaren een nis bo ven de hoofdingang van het schoolgebouw. Nu dat wordt gere noveerd is het beeld tijdelijk weg gehaald, om te kunnen worden schoongemaakt en gekopieerd. Het eerste onderkomen van de Zeevaartschool was een bouwval lig huis aan het Galgewater, ge combineerd met een kanonneer boot van de Marine, die met veel moeite Leiden was binnen komen varen. In 1859 werd een permanent gebouw opegericht, dat in de loop van de tijd te klein werd. Op 3 ok tober 1878 werd de eerste steen ge legd voor het thans nog bestaande oudste gedeelte van het gebouwen complex. Tot 1914 fungeerde het eevaartschool aan het Noordeinde st als opleidingsschool voor de Mari ne en de koopvaardij. Na de oorlog, tot 1932, werden er nog kustwach ters in het gebouw opgeleid. Werkmacht Dat jaar nam de Marine echter tijdelijk afscheid van Leiden en werd het gebouw ter beschikking gesteld aan de universiteit. In de Tweede Wereldoorlog werd het door de Duitse Wehrmacht gevor derd. Na de oorlog keerde de Mari ne terug in Leiden. De Mijnenop- ruimingsdienst werd er gevestigd, tot 1948, toen de Sociaal Medische Dienst van de Koninklijke Marine in het gebouw trok. Eind 1973 ver liet ook dit onderdeel de Zeevaart school. Het gebruik sindsdien doet in nu nog in de steigers. De Stichtina niets meer aan de marine denken. Uiteenlopende instellingen als Troef, de Leidse Rechtswinkel, de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, het experimenteel thea ter Matrogoth en nog vele anderen, onder wie ook individuele kunste naars hebben de laatste jaren in het complex een tijdelijke plaats ge had. In de jaren zeventig zag het er lange tijd naar uit dat het hele com plex zou worden gesloopt, omdat er toen plannen waren om in het verlengde van de gedempte Trek- vliet een brede verkeersweg aan te leggen, met een brug over het Gal gewater. Hoe het kan verkeren: de Trekvliet is weer opengeggraven en de brug is er een voor fietsers en voetgangers geworden: de Rem- brandtbrug. Burgerschapskunde trekt er deze (foto Holvast) Bezet Eind 1983/begin 1984 is een deel van het complex nog bezet ge weest door jongeren, die er het wo nen en werken wilden combine ren. Dat was in de Ziekenboeg, die inmiddels is gesloopt, evenals het gedeelte dat het dichst bij het Noordeinde lag: het ontspannings gebouw. Gehandhaafd zijn het wit te woonhuis op de hoek van de Weddesteeg dat bij het complex hoorde, de Witte Poortkazerne en het hoofdgebouw waar de Stich ting Burgerschapskunde naar toe gaat. Dit gebouw staat inmiddels op de gemeentelijke monumenten lijst. In de vrijkomende ruimte wordt een park aangelegd: het Rembrandtplantsoen. Travestie Na de succesvolle travestie show afgelopen zondag in disco theek The Jam is het komende zondag weer raak. Ditmaal zal de travestiet Herman Blanke- stein een uur lang optreden. Hij wordt daarin bijgestaan door twee body builders, twee danse ressen en een stripteasedanseres. Aanvang is acht uur, The Jam is te vinden aan de Tweede Binnen vestgracht. ■Film en klaverjassen In het lesbies kafee wordt ivoensdagavond 10 april een kla- verjasavond gehouden. De avond begint om acht uur. Twee dagen later, op 12 april, vertoont de Lesbiese Vrouwen Leiden in het zelfde pand aan de Caeciliastraat 18 de film 'Schwestern' van Margarethe von Trotta. De film handelt over twee zujes, Maria en Anna. Ma- ria is een efficente directie- secre taresse, Anna is een studente bio chemie, gevoelig en weifelend. De film behandelt de psychologische ontwikkeling van Maria na de zelfmoord van haar zuster. Bos- en wandeltoch ten De Leidse wandelvereniging 'Willen is kunnen' organiseert op zes en acht april weer wandel tochten door bos en duinen en over het strand. De afstanden die kunnen worden gelopen varieren van vijf tot veertig kilometer. De begintijd van de tochten is om ne gen uur 's ochtends. Meer inlich tingen zijn te verkrijgen bij de VVV's van Ncordwijk en Noord- wijkerhout. Folk Zoals op elke eerste vrijdag van de maand organiseert de Leidse folkclub Horus op vrijdag vijf april een folkavond. Muzi kanten die willen spelen, kunnen zich van tevoren opgeven of aan de zaal op de avond zelf. De avond begint om negen uur en de toegang is gratis. Inlichtingen: tel. 149284 of 01707-2726. Film Het museum voor Volkenkunde vertoont op eerste paasdag de film Shinto, Nature Gods and Man in Japan; aanvang drie uur. De film geeft een beeld van de filosofische en esthetische grondslagen van het shintöisme, de oudste heiligdommen en de ce remonieën die hun oorsprong vinden in de prehistorie van Ja pan. Op tweede paasdag wordt de film 'Afghaanse vrouwen' ge draaid. Volgens de traditionele Islamitische opvattingen mogen vrouwen niet deelnemen aan het openbare leven. De film geeft een beeld van de kleine sociale leef wereld van vrouwen in Afgha nistan dat zich grotendeels af speelt tussen de hoge muren van het huis en het woonerf. De film begint om drie uur. Vegetarisch Bij vegetarisch restaurant Re- pelsteel kan men op vrijdag vijf april kiezen uit drie verschillen de vegetarische, Hongaarse hoofdgerechten. Reserveren is mogelijk via tel. 121296. LEIDEN - Het Comité Monument beringen - een jonge danseres op voor Leidse Vrouwen zal op zon- haar rug om het meisje voor uitval- dag 5 mei om twee uur 's middags len en een onmiddellijke executie een monument onthullen in de door de bewakers te vrijwaren. Het Stevenshof. Het beeld is gemaakt beeld toont vijf vrouwen tijdens door Truus Menger-Overstegen, deze dodenmars. De onthulling zal worden verricht De gelden voor het monument door Gusta Eleveld-Kuijken, voor- zijn door giften van particulieren zitster van het Comité Vrouwen bijeengebracht; de gemeente Lei van Ravensbrück. den heeft bijgedragen door de kos- De beeldhouwster Truus Men- ten van de fundering en de sokkel ger-Overstegen heeft zich bij het voor haar rekening te nemen, ontwerpen van het monument la- De plaats van het monument is, ten inspireren door een belevenis zoals gezegd, in de Leidse Stevens van een van de Leidse verzetsvrou- hof; op de hoek van de Van Alke wen tijdens de dodenmars vanuit madestraat en de Margaretha Si- het concentratiekamp Dachau. monskade, een wijk waar de stra- Tijdens deze barre tocht in de ten naar bekende vrouwen, zoals laatste oorlogswinter nam zij - hoe-de Leidse verzetsvrouw Co van der Het monument voor Leidse verzetsvrouwen, dat i wel zelf ook uitgeput door alle ont- Blom-Vijlbrief, zijn genoemd. worden geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4