'Niet meer werk bij lagere lonen' Ik denk't wel... Stakingen vleesindustrie breiden zich gestaag uit Veel kleine kranten op verlies SER-voorzitter Quené: Strengere eisen gesteld aan ambulante handel Verzekeraars beginnen met fraudebestrijding Kommentaar Ja, gewoon om te helpen! WOENSDAG 3 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 EPE (ANP) - Lagere lonen zullen in Europa niet op grote schaal werk kunnen scheppen, zoals dat om de de dienstverlening in de Verenigde Staten wel gebeurt. Dat zei voorzitter prof. ir. Th. Quené van de Sociaal-Economische Raad (SER) gisteren op een FNV-congres over de invoering van nieuwe technologie. DEN HAAG (GPD) - Ook de am- bulante handel, zoals markt-, straat- en rivierhandel en venters, moeten gaan voldoen aan de eisen die de Vestigingswet stelt aan on dernemers op het gebied van bij voorbeeld kredietwaardigheid en vakkennis, moe. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft dit gisteren in Den Haag aan gekondigd. Wellicht worden vol gend jaar maatregelen van kracht. Dit voornemen maakte hij giste ren bekend nadat hij de nota "Vent- en Standplaatsvergunnin gen" van het Vakcentrum, be roepsorganisatie van levensmidde lendetaillisten had gekregen. Vol gens Vakcentrum voorzitter Van Ook zouden de gemeenten der Geest heeft de helft van de bij deze organisatie aangesloten on dernemers (totaal ruim 2200) last van oneerlijke concurrentie. De helft van dat getal weer wordt zelfs in zijn bestaan bedreigd. Daarom wil het Vakcentrum van de overheid dat de vestigingseisen van de "losse" detailhandel aan die van de op een vaste plaats geves tigde in beginsel gelijk worden. mogelijkheden moeten krijgen om regelend op te treden. Evenals de centrale ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf denkt het Vakcentrum aan maxi ma voor te verlenen vent- en stand plaatsvergunningen per gemeente. De wildgroei, waarover in de de tailhandel veel wordt geklaagd en die de gemeenten ook wel hindert heeft te maken met het zoeken van de consument naar goedkopere al ternatieven. Ook met de neiging van velen zich als ambulante on dernemers op de markt te begeven. De lichtere voorwaarden die aan ambulante handel worden gesteld en de lage investeringen spelen daarbij een rol. Gelijkstellen van vestigingseisen zou ook wel sporen met de Vesti gingswet, denkt het Vakcentrum. Dat komt neer op het stellen van voorwaarden die een extra waar borg geven voor een economisch verantwoorde bedrijfsvoering on der behoud van vestigingsvrijheid. Eerlijke concurrentie wordt ge diend doordat de uitgangspsitie van diverse soorten ondernemers zoveel mogelijk gelijk zou zijn. Van Zeil zei dat hij al met deze kwestie in de slag is. Hij denkt nu aan wijziging van de wet- en/of re gelgeving en wil daarvoor eerst nog overleg met alle betrokkenen. Eisen van vakkennis, kredietwaar digheid en inschrijving in het Han delsregister zouden zodanig moe ten worden aangepast dat de start posities gelijker worden. Deze zaak hangt trouwens ook samen met na dere regeling van de zogeheten boerderijverkoop. Volgens Quené zijn de nen in Amerika voor een gedeelte een gevolg van het veel slechtere sociale zekerheidsstelsel daar. Het uitlokken van werkgelegenheid op een schaal die in de Verenigde Sta ten aan de orde is, zou een inbreuk op het sociale voorzieningsniveau vergen die moeilijk met de Europe se traditie van de welvaartsstaat is te verenigen. Werkgevers en werknemers bin nen de SER praten nog steeds over rol van het minimumloon. Quené liet gisteren weten dat de sociale partners in de SER inmiddels be sloten hebben om met de onafhan kelijke Kroonleden een advies uit te brengen over de invloed die de kosten van arbeid en kapitaal heb ben op de werkgelegenheid. Kern van die discussie is de vraag of het goedkoper maken van arbeid ten opzichte van kapitaal tot gevolg zal hebben dat onderne mers werk door mensen in plaats van door machines en geautomati seerde processen zullen laten doen. De verhouding tussen de kosten van arbeid en kapitaal zou den beïnvloed kunnen worden door de lonen te verlagen (goedko pere arbeid), of door de subsidies op investeringen (kapitaalsubsi dies als de WIR) af te schaffen). Quené benadrukte dat er echter nog meer factoren van invloed zijn op de werkgelegenheid. De hoge werkloosheid in Europa wijst juist op een tekort aan kapitaalvorming. Wijzigingen in het subsidiebeleid dat de kapitaalskosten zou verho gen ligt dan niet voor de hand, zo zei hij. De SER-voorzitter wees erop dat technische vernieuwing een nood zakelijke voorwaarde is voor groei. Koerier DHL gaat pakjes afleveren in Sowjet-Unie AMSTERDAM/ZOETERWOUDE - Het in Zoeterwoude gevestigde koeriersbedrijf DHL Nederland is deze week officieel begonnen met diensten op de Russische hoofd stad Moskou. Al twee maanden vloog DHL op proef naar Moskou. De overeenkomst tussen DHL en het Russische staatsvrachtagent- schap SVT is de eerste in zijn soort. Voor de Zoeterwoudse vestiging betekent het geen uitbreiding van de werkgelegenheid. Op een persconferentie in het Amsterdamse Garden Hotel maak te het snel groeiende koeriersbe drijf gistermorgen een en ander be kend. De verwachting is dat het netwerk van de multinational DHL voor het einde van dit jaar zal zijn uitgebreid met nog 48 steden in de Sovjet-Unie. Computer al zal dat niet automatisch tot vol ledige werkgelegenheid leiden. Hij meent dat een hoge produktiviteit, die tot stand wordt gebracht via technologische vernieuwing, ster ke groei en omvangrijke werkgele- genheidsschepping hand in hand gaan. Hij is het dan ook niet eens met de Europese Commissie, die meent door de nadruk minder te leggen op investeringen in kapitaal en de daaruit volgende vermindering van de produktiviteit wellicht meer werk zal worden geschapen. De toenemende produktiviteit zal volgens Quené hard nodig zijn om te voorkomen dat het stelsel van de sociale zekerheid jaar op jaar moet worden aangepast. Prof Quené meent dat voor een zo groot mogelijke schepping van werk, naast het voeren van een economisch structuurbeleid door nieuwe technologische mogelijk heden economisch én sociaal uit te buiten, een aantal voorwaarden gelden. Hij noemde de totstandko ming van één Europese markt, waardoor Europa haar volwaardi ge plaats tussen Japan en de Ver enigde Staten herkrijgt; een krach tiger ontwikkeling van de relatie tussen Noord (industrielanden) en Zuid (derde wereld); en een samen hangende macro-economische po litiek. Quené meende dat over de in voering van de noodzakelijke nieu we technologie overleg nodig is tussen werkgevers en werkne mers, ook op centraal niveau. DEN HAAG (ANP) - Wie jaar na jaar bij een verzekeringsmaat- den opgeslagen in een computer. Indien zich een „verdachte" scha- Geen akkoord over prijzen in landbouw LUXEMBURG (AP) - De EG-mi- nisters van landbouw zijn dinsdag uiteen gegaan zonder overeen stemming te hebben bereikt over de prijs voor landbouwprodukten voor het verkoopjaar 1985/86. De zeer verdeelde ministers ver klaarden aan het eind van hun twee dagen durende vergadering dat zij op 22 april opnieuw bijeen zullen komen in Brussel. De nieuwe prijzen voor land bouwprodukten hadden officieel al op 1 april vastgesteld moeten worden. Vooral West-Duitsland heeft zich hard opgesteld tegen een vermin dering van 3,6 procent voor graan- produkten, die was voorgesteld door de Europese Commissie. An dere lidstaten, zoals Groot-Brittan- niê, vinden de vermindering te be- Bij Meester in Wijhe (664 werknemers) werd gisteren door een deel van het personeel doorgewerkt. (foto ANP) perkt gezien het enorme overschot. schappij opgeeft dat hij of zij een de voordoet kan, dankzij het infor- dure camera is kwijtgeraakt op een matiesysteem, worden bekeken of de betrokken verzekerde al eerder min of meer vergelijkbare schades heeft geclaimd. Het systeem is volgens de verze keraars in het voordeel van de „goeden". Die zouden anders on der de „kwaden" lijden, omdat als gevolg van de toenemende fraude de premies omhoog zouden moe ten. Wat het privacy-aspect betreft, merkt de Stichting op dat deze met alle waarborgen van een fatsoenlij ke bedrijfstak is omgeven. Wie zich afvraagt of zo'n systeem in strijd is met dat wat de ongeschreven eisen van de privacy zijn, stelt daarmee in feite de vraag ter discussie of so lidariteit tussen verzekerden zich ook uitstrekt tot de oneerlijken en frauduleuzen, menen de verzeke raars. zonnig strand of drie jaar achter een zijn dure auto door diefstal heeft zien verdwijnen kan voor taan rekenen op extra belangstel ling van de schadeverzekeraars. De gedupeerde moet dan met een goed verhaal komen om aan te to nen dat dit op toeval berust. Dat schrijft de Stichting Centraal In formatiesysteem Schade, waarin de meerderheid van de Nederland se schadeverzekeraars fraude met verzekeringen actief gaat aanpak ken. De fraudebestrijding werd in december vorig jaar al aangekon digd en is volgens plan thans van start gegaan. De deelnemende schadeverzeke ringsmaatschappijen melden hun schadeclaims bij het centraal infor matiesysteem. De gegevens wor- Veel klachten over flessen die ontploffen DEN HAAG (ANP) - De Con sumentenbond maakt zich zor gen over de consumentveilig heid van diverse produkten en gaat bij het kabinet aandringen op een betere veiligheidswetge ving. De bond heeft in nog geen twee dagen tijd bijna 200 telefo nische meldingen ontvangen over ontploffende frisdrank- en bierflessen alsmede 550 andere meldingen over gevaarlijke produkten. Woordvoerder A. Salverda heeft dit gisteren meegedeeld. De meldingen resulteren uit een speciaal ingesteld „alarm nummer" door de Consumen tenbond. Met de resultaten zal de bond het kabinet benaderen om de „produktaansprakelijk- heid" bij wet te regelen, aldus Salverda. De telefoonactie, die maandag is begonnen, duurt tot vrijdag. Een melkventer maakte er melding van dat het laatste half jaar in zijn wagen al tien keer een frisdrankfles spontaan is ontploft. Hij heeft geen letsel opgelopen. Veel andere mel ders hadden vaak minder ge luk, aldus de Consumenten bond. Ook op andere gebieden krijgt de gevarencentrale veel meldingen binnen van gevaar lijke produkten en situaties in en om het huis. Prikacties in metaal en bij Akzo DEN HAAG (ANP) - De stakings acties in de vleeswarenindustrie breiden zich gestaag uit, zo heeft woordvoerder Wijnhoven van de voedingsbond FNV vanmorgen meegedeeld. Bij de bedrijven Sal- land in Olst, van der Laan in Was pik en Homburg in Cuijk ligt zo goed als de hele produktie plat, en ook bij Encébé in Boxtel, Udema in Gieten, de Coveco-vestigingen in Borculo, Twello en Weert ligt de produktie geheel of gedeeltelijk stil. Vanochtend werden in Bunnik de cao-onderhandelingen tussen werkgevers en de bonden hervat. De acties gaan* ondertussen door. Inzet is onder meer de prijscom pensatie, volledige aanvulling van het ziekengeld en arbeidstijdver korting. Vorige week werd het gesprek over een arbeidsovereenkomst voor de 14.000 werknemers in de vleesverwerkende industrie afge broken. De Vereniging voor de Ne derlandse Vleeswraenindustrie, de werkgeversorganisatie, nodigde de bonden gisteren uit voor nader vijftigtal bedrijven uit de metaal sector en Akzo van de districten Rotterdam en Dordrecht van de In dustriebond FNV hebben gister avond tijdens -jen werkvergade ring in Rotterdam besloten tot het houden van een tiental prikacties in de periode van 3 tot 12 april om hun eisen voor de cao-onderhande lingen kracht bij te zetten. Bovendien stemden ze unaniem in met een grote werknemersdag op 1 mei, een dag die, zoals Her man Berkhout van de Industrie bond noemdé, een "historisch mo ment voor de arbeidersbeweging zal worden". Tijdens deze Dag van de Arbeid is het de bedoeling dat alle bedrijven in de metaal plat gaan. Voor na 1 mei worden gezamen lijke acties met de andere bedrijfs sectoren gepland. Indien de directie van Hoogo vens vrijdag by de voortgang van de cao-besprekingen geen verdere concessies doet, zullen in de week Pasen leden van de Industrie- overleg. Daarbij lieten de werkge- bond-FNV en de Industrie- en Voe- weten ervan uit te gaan dat de acties zouden worden opgeschort. De vakbonden willen echter eerst het resultaat van de onderhande lingen afwachten. Metaal Meer dan 200 kaderleden van een Vanaf september dit jaar kunnen 5000 schoolverlaters en jonge werklozen een opleiding van tien maanden tot informaticadeskundi- ge volgen. De ministeries van on derwijs, sociale zaken en economi sche zaken hebben daarvoor geld beschikbaar gesteld. De opleiding, bestaat uit gelijke delen theorie en praktijk. De komende drie tot vijf jaar zullen telkens 5000 jongeren zo'n opleiding kunnen volgen. Dat is gisteren bekendgemaakt door het ministerie van onderwijs. Poststaking De werknemers in het grootste postkantoor van Groot-Brittannië zijn gistermiddag na een staking van een dag weer aan het werk ge gaan. Hun vakbond organiseert vandaag of moreen een stemming over het voorzetten van de staking. Maandag legden de werknemers van het postkantoor in Londen, waar een groot deel van alle britse post wordt verwerkt, het werk neer. De rechter had de staking verboden omdat de betrokken vak bond geen stemming onder haar leden had gehouden. Bayer Het Westduitse chemische con cern Bayer heeft in het afgelopen jaar over de hele wereld een winst vóór belastingen behaald van 2,9 miljard mark, 34,1 procent meer dan in 1983 toen er sprake was van een winststijging van maar liefst 123 procent. De omzet nam toe met 15,3 procent tot ruim 43 miljard mark, waarvan 10,6 miljard mark (plus 9,9 procent) in het laatste kwartaal, zo heeft Bayer Neder land gisteren bekendgemaakt. AMSTERDAM -Er is sprake van een abrupte terugval in de verkoop van filmcamera's. Tot 1982 werden er nog 60.000 per jaar verkocht. Maar de laatste tijd zit de klad in de verkoop, net als trouwens bij de video-camera's. Dit is bekend ge maakt ter gelegenheid van de Ca mera '85 die van 23 tot 28 april in de RAI is te zien. Daar ook fotoca mera 'sals hierboven. (foto anp> ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Voor het uitgeversconcern NDU-Elsevier worden de Verenigde Staten steeds belangrijker. Zo'n vijftien procent van de omzet komt daar vandaan en in feite nog meer, om dat vanuit Nederland een aanzien lijke export naar de VS bestaat. In winst dragen de Amerikaanse acti viteiten veel meer bij. Wat dat be treft stelt Nederland teleur. Bedrijven die niet aan die i Elsevier: uitbreiden in Amerika de drukkerijen Boom-Ruygrok en Vlasveld gezien worden. En dit jaar zal Henkes Benevelder, vorig voldoen zullen moeten worden jaar nog verlieslijdend, verzelfstan- gereorganiseerd of moeten zelfs digd worden. het concern uit. „Wanneer wij dat er structureel niets valt te ver beteren, zoeken we andere oplos singen", aldus Vinken. Zo moet .dan ook het verzelfstandigen van ok de uitgeverij van publiek- boeken valt onder de categorie ren dement. Wanneer dat niet beter wordt wil Elsevier daar ook van af. De bedrijfsresultaten waren welis waar beter dan verwacht, maar nog lang niet goed genoeg. Voor de reorganisaties en sane ringen is voor een bedrag van 47 miljoen ten laste van de resultaten gebracht. De verwachting is dat dat bedrag de komende jaren een stuk minder zal zijn. De strategie van Elsevier is er op gericht verder te groeien in de Ver enigde Staten. Elsevier boekte het afgelopen jaar een omzet van 1,42 miljard gul den, 8 procent meer dan in het voorgaande jaar. De winst steeg met 43 procent tot 75 miljoen gul den. Het aantal medewerkers nam af van 7088 naar 6840, mede onder invloed van het afstoten van een aantal bedrijven. dingsbond-CNV tot hardere acties overgaan dan die welke tot dusver re zijn gehouden. Meer dan drie kwart van de leden die gisteren hun stem uitbrachten heeft met de voorstellen van de verschillende districtsbesturen ingestemd. De Industriebonden van FNV en CNV zyn namelijk somber ge stemd over de afloop van het cao- overleg bij Hoogovens aanstaande vrydag. Hoogovens heeft gisteren in een nadere toelichting ophet ge sprek dat de directie maandag met de bonden had, laten weten dat zij slechts bereid is om voor een deel van de circa 7400 werknemers een gecombineerde vier-vyf-ploegen- dienst toe te staan in 1986. De bei de bonden vinden nu het bod van Hoogovens volstrekt onvoldoende. Omroep Bij de Dienstenbond FNV is net als bij de omroepwerkgevers met verbazing gereageerd op het be sluit van minister Brinkman (WVC) om de omroep-cao af te keu ren. Onderhandelaar Ben van Zwe den van de Dienstenbond noemde het gisteren onbegrijpelijk dat de minister zegt dat het omroepperso- neel onvoldoende inlevert. „Voor twee uur arbeidstijdverkorting is 5 procent ingeleverd en dat is in we zen meer dan in vergelijkbare be drijven", zo meent Van Zweden, die de noodzaak van arbeidstijd verkorting bij de omroep bena drukt. „Juist waar de minister aan de lopende band de zendtijd heeft uitgebreid zonder er extra perso neel voor toe te staan". De ondernemingsraad van de NOS meent dat de partners in de omroep-cao zich precies hebben gehouden aan de begrotingsruimte van de minister. „Het argument dat er onvoldoende bezuinigd wordt, wordt niet gedekt door fei ten; alleen door gierigheid van de betrokken minister, die nu een kans ziet om extra te bezuinigen", aldus de OR van de NOS. ADVERTENTIE NDP: STER-expansie onverteerbaar Dixons kleinbeeldkleurenfilm 100 asa 24 kleinbeeld- ofpocket- camera-opn. maakt uw foto, dubbeltjes soedkoper DEN HAAG (GPD/ANP) - Het gaat met de regionale dagbladen in ons land, vooral de kleinere, min der goed dan met de landelijke kranten. Dit verschil is toe te schrijven aan de advertentiemarkt. De nationale markt leefde op, evenals die van de personeelsad vertenties. Maar de advertentie-uit gaven van de detailhandel krom pen verder in, waar vooral de regio nale kranten het slachtoffer van werden. Dit blykt uit het jaarverslag over 1984 van de Nederlandse Dagblad pers (NDP), de gezamenlijke dag bladuitgevers. Daarin staat dat het advertentie-volume vorig jaar over de hele linie met 2,1 procent voor uit is gegaan ten opzichte van 1983. De gemiddelde oplage - abonne menten plus losse verkoop - daalde echter met 0,8 procent. De op brengst steed uiteindelijk met on geveer 3,5 procent, mede door een gemiddelde verhoging van de ta rieven voor abonnementen en ad vertenties met 2 procent. De lezers ontvingen vorig jaar dikkere kranten. Abonnees gingen in toenemende mate het dagblad samen lezen of volstonden met de aanschaf van een aantal losse num mers per week, dit als gevolg van inkomenspolitiek van de overheid die noopte tot bezuinigingen. De eerste maanden van 1985 ge ven hetzelfde beeld te zien als 1984. Of de bedrijfstak het huidige ren- dementspeil het hele jaar kan vast houden is volgens de NDP zeer de vraag. Bijna de helft van de dagbla denexploitaties is namelijk al ver liesgevend of marginaal. Een ster ke verhoging van de papierprijzen moest begin dit jaar leiden tot een collectieve prijsverhoging van vier procent, maar die is waarschijnlijk nog onvoldoende om de rende mentspositie te handhaven. De grote boosdoener voor de dagbladen blijft de televisie-recla me, die blijkens het voorgenomen mediabeleid nog verder zal toene men. Grote problemen in alle gele dingen van de bedrijfstak zijn te verwachten, aldus de NDP. Uit breiding van de STER-reclame is voor de dagbladpers "onverteer baar". De voorgenomen STER-ex- pansie is bedreigender dan de in vloed van buitenlandse commer ciële zenders. Zelfs rampzalig zou invoering van lokale en regionale STER-re clame zijn. De gevarieerdheid van de pers komt daardoor recht streeks in het gedrang, zegt de NDP. De krantenuitgevers betreu ren het dat veel regionale en lokale bestuurders dit niet inzien en dat zij druk blijven uitoefenen op de centrale overheid om het beleid op dit punt te herzien. Meedoen met Moeders voor Moeders? Oh, als 't zover is, zeker! Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moeder te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan.'Daarin bevindt zich namelijk een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verhel pen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo eenvoudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom. Voor informatie of aanmelding (liefst direkt als u 2 weken over tijd bent) de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder „Zwangerschap".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9