Gevangenen naar Israël gebracht NETEVEN ANDERS UITDAGEN. 149,75 'Afghaanse leider praat met Russen' 'Russen al heel ver met ruimtewapens' Sji'iten ten dele vrijgelaten Chileense artiesten opgepakt VS: 2800 min. voor Afrika Ook steun voor Nimeiri 'Weer executies in Suriname' FINANCIAL TIMES I WOENSDAG 3 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Een zestigja rige blanke boer, Daniel Pretorius, en zijn twee zoons van 22 en 16 zijn vrijgesproken van schuld aan de dood van een 25-jarige zwarte ar beider. De drie hadden het slacht offer een nacht lang opgesloten in een stalen reservoir, omdat ze hem van veediefstal verdachten. geld terugkerende veediefstallen TEL AVIV Het Israëlische leger heeft gisteren 1.200 sji'itische gevangenen van het in de omgeving. Ze namen hem kamp Ansar in Zuid-Libanon overgebracht naar strafinrichtingen in Israël. Daarnaast 'vrijwillig' mee naar hun eigen zullen vandaag 600 in Ansar gedetineerde sji'iten worden vrijgelaten. De maatregel past boerder'J- in het plan versneld uit Zuid-Libanon weg te trekken. door Ruud de Wit Op 12 december 1982 werd de zwarte arbeider, Seven Phuti, door de twee zoons betrapt op het erf van een buurman. De jongens, die beiden gewapend waren met een geweer, verdachten Phuti ervan verantwoordelik te zijn voor gere- Klasse-justitie in Zuid-Afrika Bij aankomst op het erf van boer Pretorius werd, tenminste volgens de verklaringen van de verdach ten, Phuti in een ijzeren tank van 4 bij 2 meter gestopt. De bovenkant van deze tank was afgesloten met stalen pijpen. De volgende dag werd Phuti echter dood uit de tank gehaald. De erbij geroepen plaatse lijke dokter constateerde dat Phuti overleden was ten gevolge van een nekverwonding, waarschijnlijk een gebroken nek. Dit ondanks het feit, dat er geen getuigen waren. Ook heeft het hof geen onderzoek laten instellen naar de wijze, waarop Phuti dan wel om het leven zou zijn geko- Het hof ging zelfs verder. De rechter bepaalde, dat de dood van Phuti niet te wijten was aan on zorgvuldig gedrag van de drie blanken. Het was hun goed recht om Phuti een tijdje vast te houden. Als privé-persoon was boer Preto rius zelfs gerechtigd Phuti op te sluiten, tenminste als hij ervan overtuigd was dat Phuti een vee dief was en mits hij de bedoeling had Phuti daarna aan de politie SANTIAGO (AP/AFP) - Enkele vooraanstaande Chileense acteurs zjjn gisteren een paar uur door de politie vastgehouden, nadat zij hadden geprobeerd een demon- over te dragen. Volgens de rechter stratie te houden uit solidariteit was het ook duidelijk, dat Phuti met een collega, wiens zoon i vrijwillig met de twee zoons was weekeinde De drie blanken werden echter meegegaan, daarbij welvoeglijk moord. i door vergeten(je) de zoons gewa- schuld. De rechter volstond met pend waren en dus misschien ook hun getuigenis, dat Phuti nog leef- enige dwang op hem uitgeoefend de toen zij hem in de tank stopten. zouden kunnen hebben. Het gevangentransport ging met grootscheepse veiligheidsmaatre gelen gepaard. De gevangenen wa ren geblinddoekt en armen en be nen waren vastgebonden. In ge blindeerde bussen, begeleid door zwaarbewapende militaren en pantserrupsvoertuigen werden de door Taco Slagter van „terroristische" activiteiten verdachte Zuidlibanezen naar on bekende bestemming in Israël ver voerd. Ansar ligt tussen de rivieren Li- tani en Zaharani en zal de komen de weken worden ontruimd. Chef van de generale staf van het Israëli sche leger Levy zei gisteravond in een radiointerview dat het aanhou den van het gevangenenkamp een dwingende reden voor Israël zou betekenen de terugtrekking te ver tragen. „Maar dat willen we niet", aldus de opperbevelhebber. Een deel van de gedetineerden is de afgelopen maanden bij de zoge naamde „veiligheidsoperaties" in sji'itische dorpen opgepakt. De ij- zeren-vuistpolitiek van Israël ge bood om dorpelingen al bij de min ste verdenking van guerrilla-acti- vieiten op te pakken. Verassend was het dat Israël 600 sji'iten de vrijheid wil teruggeven. Als verklaring voor de onverwach te stap noemde een legerwoord- voerder twee redenen: deze sji'iten worden weliswaar van medeplich tigheid aan „terreur" verdacht, maar uit onderzoek zou zijn geble ken dat deze groep daaraan niet daadwerkelijk heeft deelgenomen. Ten tweede wil Israël met deze ges- ISLAMABAD/NEW DELHI (DPA/ manschappen en -materieel heeft Rtr) - De nog jeugdige maar al le- vorige maand Afghaanse islamiti sche verzetsleider Ahmed Sjah Massoed zou volgens geruchten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel met de Russen onderhandelen over een staakt-het-vuren. In 1983 werd ook een tijdelijk bestand be reikt. Berichten over felle strijd in Af ghanistan zijn legio. Naar uit diplo matieke bron in India en Pakistan wordt vernomen concentreren de gevechten zich rond de strategi sche Pansjirvallei op 160 km ten vestigen. schoonmaakoperatie uitgevoerd in het gebied Koh-i-Safi, waar guerril lastrijders de aanvoerroute naar de vallei verdedigden. Massoed is de commandant van de guerrillastrijders in de vallei. Hij heeft verklaard dat zijn man nen op 23 maart een groot Rus sisch konvooi hebben gebombar deerd, waarbij zij meer dan 400 Russische en Afghaanse soldaten doodden. Maar diplomaten in Isla mabad konden de aanval niet be noorden van de hoofdstad Kaboel. Een grote hoeveelheid Russische Buitenland kort Driehonderd SS'-20 Van de ruim vierhonderd SS-20 raketten heeft de Sowjet-Unie er tegenover de Europese NAVO-lan- den minder dan driehonderd opge steld. De andere staan gericht op China en Japan. Dat schrijft het Pentagon over de militaire kracht van de Sowjet-Unie. Er zouden re cent enige verschuivingen zijn op getreden in het aantal SS 20-raket- ten, vanwege de voorbereiding van de plaatsing van nieuwe interconti nentale SS-X-25 raketten. Het Pen tagon verwacht echter geen ver mindering van de SS-20-strijd- macht. Omdat de lanceerinstallatie van de SS-20 meerdere keren ge bruikt kan worden, zo stelt het rap port, kunnen extra raketten wor den opgeslagen. Verder zouden in het westen van de Sowjet-Unie nog 120 SS-4 raketten staan. Ook zou de Sowjet-Unie werken aan een ge moderniseerde versie van de SS- 20. Mafia Bij een bomaanslag op Sicilië zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en zes anderen ge wond geraakt. Een van de gewon den was rechter Carlo Palermo, te gen wie de aanslag was gericht. Pa lermo leidt het onderzoek naar een internationale drug- en wapen smokkelbende. De politie ver moedde dat de mafia de hand heeft gehad in de aanslag. De aanslag werd gepleegd met 200 tot 300 kilo dynamiet die in een geparkeerde auto was geplaatst en van afstand tot ontploffing werd gebracht op het moment dat rech ter Palermo in een gepantserde au to voorbij reed. Neergestort In het noorden van Duitsland is gisteren een Alpha-straaljager van de Westduitse luchtmacht neerge stort. De piloot en boordwerktuig kundige konden zich per parachu te in veiligheid stellen. Het vlieg tuig kwam neer in een weiland. Uit westerse diplomatieke bron is gemeld dat Afghaanse verzets strijders op 9 maart het militaire vliegveld van Bagram, op ongeveer 100 km ten noorden van Kaboel, hebben aangevallen. Hierbij zou den 35 Russen zijn gedood en vijf MiG-gevechtsvliegtuigen zijn ver nield. Al een maand geleden zijn uit de Pansjirvallei zware gevechten ge meld, waarbij het islamitische ver zet 17 Sowjet- en 30 Afghaanse sol daten gedood zou hebben. Twaalf Sowjetsoldaten zouden gevangen genomen zijn. Ook in de zuidoostelijke steden Ghazni en Kandahar zijn volgens diplomaten in Islamabad zware ge vechten geleverd. Meer dan 20 Af ghaanse en verscheidene Sowjet- te een gebaar van goede wil maken naar de vijandig gezinde sji'itische bevolking in Zuid-Libanon, om op die manier het vertrouwen weer te rug te winnen, aldus de leger- woordvoerder. In Israël en daarbuiten is forse kritiek hoorbaar over de manoeu vre. Het Israëlische leger weigert namelijk de sji'iten, die nog voor onbepaalde tijd worden vastge houden, als krijgsgevangenen te beschouwen. Omdat Zuid-Liba non door Jeruzalem niet officieel tot bezet gebied is verklaard, kan naar het inzicht van de Israëlische regering de status van krijgsgevan genen aan deze gedetineerden niet worden toegekend. Volgens een le- gerwoordvoerder hebben deze mannen wel persooonlijke aansla gen op Israëlische patrouilles ge pleegd en vormen zij om die reden nog steeds een gevaar voor de vei ligheid van de Israëlische man schappen in Libanon. Maar Amnesty International heeft vanuit Londen een brief ge stuurd naar premier Simon Peres van Israël met de vraag wat de ge vangenen nog meer te wachten staat. Amnesty meent dat Israël zich moet houden aan de bepalin gen voor de behandeling van krijgsgevangenen, zoals die zijn vastgelegd in de conventies van Genève. Hoewel Peres hierop nog geen antwoord heeft gegeven, is het dui delijk geworden uit verklaringen van generaal Levy dat de toekomst van de gevangenen onbestendig is. Hun vrijlating zal volgens de staf chef afhangen van de situatie die zal ontstaan na de volledige terug trekking van Israël uit Zuid-Liba non. Met andere woorden: houdt de sji'itische bevolking zich koest en volgen er geen aanvallen op Is raëlisch grondgebied, dan hebben de gedetineerden een kans naar huis te mogen terugkeren. De ge vangen sji'iten zijn feitelijk gegij zelden zonder officiële status, met wie Israël een geweldloze opstel ling van de Zuidlibanese bevol king wil afdwingen. Niettemin hebben zowel het le ger als minister van defensie Rabin verzekerd dat de gevangenen een behandeling zullen krijgen die ge lijk staat aan datgene wat in de conventies van Genève is voorge schreven. - Met ons bloed, met ons leven verdedigen wij de revolutie, aldus de tekst op de spandoeken die gisteren werden meegedragen tijdens een demonstratie in de Soedanese hoofdstad Kartoem, dat de afgelopen dagen door stakin gen is opgeschrikt. Deze actie was bedoeld om steun te betuigen aan president Nimeiri, die met tal van prijsver hogingen tot de stakingen aanleiding gaf. (foto AP) Een advocaat van de acteurs- bond, Jose Guzman, zei dat op drie na alle arrestanten waren vrijgela ten, nadat proces-verbaal was op gemaakt wegens hindering van het verkeer. Zij zullen waarschijnlijk slechts een boete krijgen, aldus Guzman. Guzman en de acteursbond ver klaarden dat in totaal 81 mensen waren opgepakt, onder wie enke len van de meest populaire acteurs en actrices in Chili. Guzman vertel de dat de oproerpolitie optrad toen de acteurs, van wie sommigen langzaam in hun auto reden en an deren liepen, probeerden naar het centrum van Santiago te trekken, om hun solidariteit te betuigen met Roberto Parada, een populaire ac teur, wiens zoon Jose Manuel Para- da, met twee anderen in het week einde is ontvoerd en vermoord. De artiesten eisten opheldering over de moord op de drie tegen standers van het militaire bewind, die zaterdag met doorgesneden ke len werden gevonden in een bui tenwijk van Santiago. Schildpadden op Galapagos gered QUITO (Rtr/AP) - De plannen om 600 reuzenschildpadden per luchtbrug van het eiland Isabela van de Galapagosgroep naar elders over te brengen, gaan niet door, nu het gevaar dat de kreupelhoutbranden vormden, voorlopig is igewe- ken. Aanvankelijk had men het voornemen de maximaal 300 kilo zware dieren naar veiliger oorden op de Galapagoseilan- den over te brengen omdat de branden, die zich over 35.000 hectare uitstrekken, naderbij kwamen. Nu een een 13 km lan ge brandgang is aangelegd, waardoor de schildpadden zich zelf kunnen verplaatsen, is het evacuatieplan geschrapt. Drie kwart van het vuur is inmid dels onder controle. WASHINGTON <Rtr./DPA) - Het Amerikaanse Congres heeft giste ren goedkeuring gehecht aan een voorstel om in 1985 ruim 2800 mil- De'nte^e SoedarTese'vice-presi- KARTOEM (AFP/UPI) - Twee tes en openbare geseling, drieduizend mensen hebben in de De nieuwe Soedanese v Soedanese hoofdstad Kartoem met dent, Al Rashid Al-Taher Bakr, las een optocht steun betuigd aan het de demonstranten een boodschap bewind van president Gaafar Ni- voor van Nimeiri, die momenteel meiri. De betoging voor de rege- in Washington is Daarin vroeg de voorstei i ring was georganiseerd door de re- president de bevolking zich teweer gerende eenheidspartij Soedanese te stellen tegen „acties die de stabij èen bedrag Socialistische Unie (USS). De steunbetuiging voor presi dent Nimeiri kwam na drie dagen van rellen die vorige week in het hele land uitbraken naar aanlei ding van een serie prijsverhogin gen voor brood, graan, benzine en andere levensbehoeften. By de rel len zijn ten minste vijf mensen om gekomen, werden tientallen ge wond en ruim tweeduizend men sen gearresteerd. Volgens het Soe danese nieuwsagentschap zyn reeds 800 mensen berecht voor hun aandeel in de onrust, uitmon dend in straffen variërend van zes maanden gevangenisstraf tot boe- strijding van de honger in Afrika. Het voorstel werd in het Huis van u, van «..««li Illwlwclltccl Afgevaardigden aangenomen met Washington is. Daarin vroeg de 4°S^?,^r1c^0S1temmen - -"or,rofo1 "'as een compromis het Congres, die 3500 miljoen gul den hadden genoemd, en president liteit en de veiligheid in het land bedreigen". De betogers scandeer- UCU1C1RC1I L/C UCIUECIS SLÖHUCC1- TJ den leuzen tegen de „moslim-broe- ^gan, die met verder wilde gaan derschap", communisten en baat- 830/niljoen gulden. histen, die er door de autoriteiten van worden beschuldigd tot de on rust te hebben aangezet. Het grootste deel van de hulp i bestemd voor Ethiopië, Soedan e Tsjaad. ADVERTENTIE Oversized blazer in katoenen jacquard in geel, zalm en wit. soldaten zyn vorige maand omge komen bij een gezamenlijke schoonmaakoperatie van leger ADVERTENTIE recente gevallen in onderzoek ge nomen. Daaronder is de mysterieu ze dood van de 25-jarige Surinaam se beroepsmilitair John Barrow. ROTTERDAM (GPD) - In Surina me hebben de afgelopen maanden nieuwe executies plaats gehad van tegenstanders van legerleider Bou- terse. Dat sterke vermoeden heeft; de in ons land gevestigde Bevry- dingsraad van Suriname uitge- do-opleiding in Brazilië heeft ge- politie in de Logarvallei ten zuiden sproken. Volgens die raad, onder volgd, had vorige week zondag nog van Kaboel. leiding van de Surinaamse oud- een bezoek gebracht aan zyn moe premier Chin A Sen, zouden zeker der. Een uur na terugkeer in de ka- vier, maar mogelijk zelfs zes mili- zerne zou hij zelfmoord hebben ge- tairen die zich van Bouterse heb- pleegd. Familieleden ontdekten ben afgewend, zonder enige vorm echter vijf schotwonden in zyn van proces zyn doodgeschoten. buik. Kort voor de dood van Bar- - row kwam een andere beroepsmili- In Suriname zelf wordt officieel tair, Oscar H. Kluis, onder ondui- de dood van slechts twee militai- delyke omstandigheden om het le- De Bevrijdingsraad hield voor heen kantoor in een gebouw in Rijswijk, waar kort geleden drie le den van een muziekgroep door on bekenden werden dood geschoten. Barrow, die een militaire comman- Twee raakten ernstig gewond. Van Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN. LEIDERDORP. DELFT. OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) Fore r details ren gemeld. Die zouden zelfmoord hebben gepleegd. Volgens woord voerder Nasrullah van de Bevrij dingsraad heeft het Surinaamse re gime noodgedwongen van tactiek moeten veranderen na de gerucht makende decembermoorden in 1982. Hierbij vielen vijftien slacht offers. Lon- De Bevrijdingsraad van Surina me heeft sinds begin deze week zijn intrek genomen in een voor malig en goed te bewaken non nenklooster in Rotterdam-Zuid. Hierin zijn al enige tijd circa vijftig voornamelijk Javaanse en Hin- doestaanse Surinamers onderge bracht die zich eveneens verzetten tegen het regime-Bouterse. het begin af heeft het vermoeden bestaan dat deze aanslag bedoeld >or de leden van de Suri- Bevrijdingsraad. Vierde operatie Tancredo Neves SAO PAULO (AP) - De Braziliaan- se president Tancredo Neves is gis teren voor de vierde keer sinds 15 maart geopereerd. In een medisch bulletin werd ge zegd dat de 75-jarige gekozen, maar nog niet beedigde president, werd geopereerd aan een oude her nia in de liesstreek. Het zou zijn ge gaan om een 'relatief simpele ope ratie' aan een 'oppervlakkige' breuk. Pentagon schildert militaire kracht Sowjet-Unie WASHINGTON (Rtr./UPI/GPD) - indien de Sowjets als eersten ruim- De Sowjet-Unie zal binnen tien tewapens zouden stationeren jaar in staat zijn een op aarde gesta tioneerd defensiesysteem serwapens tegen raketten te plaat- De publikatie van het Pentagon- rapport valt evenals voorgaande ja- samen met het debat sen. Dat staat in het gisteren gepu- Amerikaanse Congres over de de- bliceerde jaarrapport „Militaire macht van de Sowjet-Unie" het Amerikaanse ministerie defensie. Zieke vis Vis in het Duitse deel fensiebegroting. President Reagan heeft voor 1986, inclusief langlo pende projecten, 313 miljard dollar (ongeveer 1100 miljard gulden) ge vraagd voor defensie. Veel af gevaardigden willen echter dat het ministerie van defensie beduidend minder geld krijgt toegewezen, ge zien het miljardentekort op de Amerikaanse begroting. Het Russische persbureau Tass Volgens het rapport zouden de Russen over tien jaar ook in staat zijn laserwapens in de ruimte te stationeren die tegen satellieten Noordzee vertoont toenemend' kunnen worden ingezet. Het Pen- ziektebeelden die worden veroor- tagon-rapport zegt dat Moskou «ussiscne oersuureau ,asS h^fthetPentagon-rapport veroor- deeld als „kwaadaardige laster om de publieke opinie te hersenspoe len". Volgens Tass, dat snel met een reactie kwam, heeft Washing ton de publikatie duidelijk willen gebruiken om de sfeer bij de ont- gens een verklaring van het West duitse ministerie van onderzoek en technologie hebben vooral bot in de Duitse Bocht momenteel uiter lijk herkenbare huid-ziekten. In de Duitse Bocht vertoont meer dan 50 procent van de vis der gelijke ziekte-symptomen. Weten schappers hebben in de Duitse Bocht, een van Europa's belang rijkste visgebieden, een direct ver band ontdekt tussen zieke vis en zware metalen. De ziekten houden klaarblijkelijk verband met con centraties ijzer, chroom, vana dium, lood en zink in de zeebed ding. op aarde tegen satellieten. Minister van defensie Weinberger noemde tijdens een persconferentie de pas sages over de Russische laserwa pens „de belangrijkste onthullin- ^Vniopn w^fn ie hpt Hp. ge d rui Ken om ae sieer Dy ae oni- langr®k dat de Russen al voorbij' te°bSn6 HrtRussT ^ypefrtw.kkdeT 7Pi rlat Hp Ruseon Hp Amerikanen band tusse" de Publ*atie i dat de Russen de Amerikanen willen verhinderen systemen te ontwikkelen, waar zij zelf wel mee bezig zijn. „Zij willen kennelijk monopolie", aldus de Ameri- rapport en de komende bespreking door het Congres van de defensie begroting. Edward Rowny, de speciale ad- kaanse bewindsman. Weinberger viseur van president Reagan i zei dat het destabiliserend zou zijn, wapenbeheersing, heeft gisteren Weinberger: onthullend, (foto AP) gezegd dat de wapenonderhande lingen in Genève tot ipislukken zijn gedoemd als Moskou zich blijft blindstaren op het Ameri kaanse Star Wars-project. Volgens Rowny probeert Mos kou zich te onttrekken aan bespre kingen over offensieve kernwa pens, die naar zijn mening het be langrijkste onderwerp voor de onderhandelingen. Technologie De Verenigde Staten zullen zeer terughoudend zijn in het ter be schikking stellen van hoogwaardi ge Amerikaanse technologie aan de bondgenoten die aan het zoge naamde Star Wars-onderzoek wil len meedoen. Vrees dat die techno logie achter het IJzeren Gordijn te rechtkomt is daarvoor de belang rijkste reden. Dat kan worden afgeleid uit de woorden van de Amerikaanse mi nister van defensie Weinberger. In een persconferentie per satelliet met Brussel, Bonn en Tokio zei Weinberger vanuit Washington „dat onze grootste zorg is dat er de laatste jaren te veel westerse tech nologie in de Sowjet-Unie terecht is gekomen". Weinberger stelde dat de VS be reid zijn hun technologie in het ruimtewapenonderzoek te delen met de bondgenoten, maar zij „en ook wij" voegde hij eraan toe, moe ten voorzichtiger zijn. „Wanneer dat niet gebeurt zou dat de voort gang van het programma moeilijk kunnen maken". Daarentegen benadrukte de Amerikaanse minister dat de VS wel graag alle hoogwaardige tech nologie van de bondgenoten willen hebben. „Er is in Europa veel ge nialiteit aanwezig waarvan wij graag gebruik willen maken", zo zei hij.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7