Tamils blijven in Nicolaaskerk 39« 'iU(? Inzage dossiers geheime dienst geëist 'Rijk mag gemeente niet verder korten' JOG EN ROLL Eerste Kamer akkoord met korting ziekengeld DIRK VAN DIN BROEK RAS VAN DER REDDEN DIBROS en DIRKSDN Vluchtelingen willen niet naar pensions Kakofonie in Nicolaaskerk Raad voor Gemeentefinanciën N0'maalS9?5 Xf Den Uyl: 'Keuze van CDA voor WD logisch' Rotterdam kapt vrijheidsboom Vijftig 'staatsgevaarlijke' Utrechters bekijken juridische mogelijkheden WOENSDAG 3 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) - De ongeveer honderd Tamils, die gisteren in de Amsterdamse Nicolaaskerk onderdak hadden gezocht, hebben gisteravond op het laatste moment ge weigerd te vertrekken naar een pension van het ministerie van wvc in Apeldoorn. Aan vankelijk hadden de uit Sri Lanka afkomstige vluchtelingen ingestemd om naar dit onderkomen Apeldoorn te vertrekken. De bussen stonden al voor de kerk om hen te vervoeren, toen zij op hun beslissing terug kwamen. AMSTERDAM (GPD) - In de gang voor de sacristie van de St. Nicolaaskerk heeft zich tegen enen middernacht een kleine meute ver- zameld. In het kamertje hebben enkele Tamils een provisorisch keukentje gemaakt. Een baal Suri naamse rijst dominant midden in de kamer. "Dat bedoel ik nu", zegt Maarten Bavinck, "ze zeggen mas saal néé tegen een verhuizing naar Apeldoorn of Arnhem. Maar tege lijkertijd zijn ze ook bezig om iets door Huub Klompenhouwer te eten te organiseren voor ieder een. Die onderlinge saamhorigheid is echt heel groot". Bavinck heeft jaren op Sri lanka gewoond, spreekt de taal en heeft de hele dag al tolk gespeeld. De Nicolaaskerk omstreeks mid dernacht. Pastoor Zuidgeest kijkt het gebeuren gelaten aan van een afstand. Af en toe wordt er in felle kreten gesproken door een woord voerder. "Ik zal ze niet op straat zetten. Maar om nu te zeggen dat ik blij ben met de Tamils in de kerk, nee. Maar dat was de vraag ook niet. Bij de ontruiming van de Prins Hendrik was mijn kerk ook de vluchtweg voor de krakers". De eerste poging om circa 180 Tamils via de zogeheten rijksrege ling Verzorgde opvang Tamils on der te brengen in pensions in Apel doorn en Arnhem is mislukt. On danks verzoeken van zowel de So ciale Dienst als de gemeente, zijn de Tamils niet meer in beweging te krijgen. Ze weigeren te vertrekken. Waarom krijgen ze een andere be handeling dan andere vluchtelin gen in Nederland? En waarom maar twee kippepootjes per twee dagen als voedsel? Het is een slag veld van onduidelijkheden en mis verstanden. Om acht uur 's morgens trekken de Tamils onder het oog van een NOS-cameraploeg de Nicolaas kerk in. Ze willen eerst duidelijk heid over hun lot. Maar de regeling is zo snel tot stand gekomen dat ministerie en gemeente voortdu rend het antwoord schuldig moe ten blijven op heel direkte vragen. Om een uur 's middags hakt de werkgroep Sri lanka Nederland een knoop door. Met een auto gaat een delegatie van de Tamils en het Vluchtelingenwerk Nederland zelf een kijkje nemen in de beide pen- sions.Tegen achten 's avonds komt de delegatie terug. Verwarring op nieuw. Het pension in Apeldoorn voldoet wel aan de verwachtingen. Maar in Arnhem is het mis. In een kamertje in de kerk wordt naarstig vergaderd. Vluchtelingenwerk Ne derland dringt er aan op instem ming met het verhuisaanbod. De vergadering speelt zich achter ge sloten deuren af. Als die deuren open gaan is de stemming uit het kamertje opgewekt. Er is een op lossing. De Tamils uit de Sleep In zullen vertrekken naar Apeldoorn, de Tamils uit de twee opvanghui zen blijven in Amsterdam. De ver warring is groot. Ongerustheid over het voedselpakket dat bij de kost en inwoningsregeling is inbe grepen. Angst ook dat de bussen verder dan Apeldoorn zullen rij den, naar Duitsland. De onzeker heden waar nog geen antwoord op gegeven is. In die kakofonie valt dan plots de beslissing dat de Tamils weige ren te gaan. Op de stoep van de kerk maken ze wat wegwerpgeba ren naar de bussen. Binnen slaagt een pastoraal medewerker er niet in de Tamils uit de kerk te krijgen. Pastoor Zuidgeest geeft zijn fiat, ze mogen er de nacht doorbrengen. De kerk blijft nog even hun tijdelij ke behuizing. De Tamils waren dinsdag de Nico laaskerk ingevlucht toen duidelijk werd dat ze vrijwel op staande voet naar een onderdak in Arnhem of Apeldoorn moesten vertrekken. De vluchtelingen verbleven aan vankelijk in de Sleep-in en twee opvanghuizen in Amsterdam, maar de gemeente heeft de Sleep- in nodig voor opvang van vakantie gangers met pasen en in het ko mende zomerseizoen. De Tamils moesten maar verhuizen naar Arn hem en Apeldoorn. Een delegatie van de verzamelde vluchtelingen toog daarop met een cameraploeg van de Vara i Tf inhflfe m ouwing pen. Tegen zeven uur 's avonds kwam de delegatie terug met de mededeling dat de accommodatie in Apeldoorn voldeed, maar de Arnhemse lokatie nauwelijks in or de was. Aan het eind van de avond kwam die zelfde delegatie van de Tamils met het voorstel om wèl het Apeldoornse onderkomen te ac cepteren en de Arnhemse lokatie te verwerpen. Tegen middernacht besloot een deel van de aanwezige Tamils, afkomstig van de Sleep-in, de Apeldoornse lokatie te accepte ren. Op het laatste moment trok- De Tamils uit de twee opvang huizen werd aangeboden tijdelijk terug te keren naar hun tehuizen. Voor hen zal later deze week een oplossing worden gezocht. In de centra zijn kamers voor vier tot zes personen. Ze krijgen per maand 95 gulden zakgeld en alle huisves tingskosten, voedsel, kleding, ziek tekosten en dergelijke komen voor rekening van het rijk. De vereniging Vluchtelingen werk Nederland heeft kritiek op het besluit van het kabinet om de opvang van Tamil-asielzoekers in leners komt de wijze waarop de overheid de opvang wil inrichten neer op beperking van de bewe gingsvrijheid van de Tamils. Vluchtelingenwerk Nederland zal ernaar streven het verblijf in de op vangcentra zo menswaardig moge lijk te maken. Daartoe worden par ticuliere fondsen geworven en is tevens een aan aanvullend beroep op de overheid gedaan. Er moet re kening worden gehouden met een langdurig verblijf van de Tamils in Nederland, aldus Vluchtelingen werk Nederland. DEN HAAG (GPD/ANP) - De re- n»fi niet De Tamils in de Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, waar ze naar toe waren gevlucht toen ze te horen hadden gekregen dat ze op stel en sprong moesten verhuizen naar pensions in Apeldoorn en Arnhem. (foto ANP) Universiteiten net als Deetman tegen bezuinigingen LEIDEN (ANP) - De Vereniging van Samenwerkende Nederiandse Universiteiten (VSNU) vindt net als minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) dat er volgend jaar niet extra mag worden bezui nigd op het wetenschappelijk on derwijs. Voorzitter mr. K. Cath, tevens voorzitter van het college van be stuur van de Leidse universiteit, heeft de minister gisteren in een te lex 'dringend verzocht' extra be zuinigingen achterwege te laten. Hij reageert daarmee op berichten dat minister Ruding (financiën) volgend jaar 30 miljoen gulden ex tra zou willen weghalen bij het on derzoek aan de universiteiten en hogescholen. Volgens Cath zijn de instellingen van wetenschappelijk onderwijs al bezig met een ingrijpende bezuini gingsoperatie die gepaard gaat met taakverdeling, opheffing van acti viteiten en concentraties. Tegelij kertijd wordt van de instellingen gevraagd vernieuwingen tot stand te brengen en de maatschappelijke rol van het onderzoek te verster ken. Cath meent dat een nieuwe aanslag het nu lopende proces ern stig zou verstoren en de internatio nale positie van Nederland in de wetenschappelijke ontwikkelin gen ernstig zou schaden. SMOKKEL (GPD) - De Britse po- litie heeft vannacht in Zuid-Lon- den in een Nederlandse vrachtauto voor meer dan 12 miijoen gulden aan hasjiesj aangetroffen. Vijf mannen, een Nederlander, een Ita liaan en drie Britten, zijn gearres teerd. De actie was het hoogtepunt van de Operatie Kartier, een onderzoek naar drugshandel tussen Enge land, Nederland en andere Europe se landen. De politie denkt ermee een belangrijke aanvoerlijn van verdovende middelen te hebben vernietigd. ADVERTENTIE J0GSCH0EN ROLLERSKATE Vrolijk gekleurde jogschoen met gepatenteerd kliksysteem voor onwrikbare bevestiging van bijbehorende rollerskate. Van lopen naar rollen in één handbeweging! Maten 3943. Nu deze set per paar Aj!£-5K 19 Vestigingen door geheel Nederl: SCHIEDAM (ANP) - PvdA-fracüe- ge" deze nieuwe wapenwedloop voorzitter Den Uyl is er niet ver- aanbinden", aldus Den Uyl. baasd over dat het CDA nu al te kennen heeft gegeven in het vol gende kabinet een voorkeur te hebben voor samenwerking met WD. "Het zou me verbazen als het anders was", aldus Den Uyl giste ren tijdens een spreekbeurt in Schiedam. Volgens Den Uyl heeft het CDA de afgelopen jaren een ontwikkeling doorgemaakt waarin het zijn progressieve vleugels goeddeels heeft afgestoten en zich DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met verlaging van het ziekengeld. De nieuwe regels kunnen nu op 1 mei ingaan. De uitkeringen op grond van de Ziektewet gaan dan omlaag van 80 naar 75 procent van het loon; op 1 januari volgt een ver dere verlaging naar 70 procent. Te vens moeten over het ziekengeld voortaan premies worden betaald voor de sociale verzekeringen. Pogingen om nog enig verder uitstel van de nieuwe regels te be reiken, faalden. Minister De Ko ning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) wilde er niet aan. Meer dan'het al vastgelegde uitstel tot 1 mei zat er niet in. Aanvankelijk zouden de wijzigingen al op 1 april van kracht zijn geworden. Tot het uitstel werd besloten om in het lopende cao-overleg tussen de werkgevers en de werknemers wat druk van de ketel te halen. De aanvulling van het ziekengeld tot het normale netto-loon, ook in de nieuwe situatie, is een van de hoofdpunten in het overleg. Zo lang cao's waarvan de looptijd is verstreken, niet door nieuwe zijn vervangen, hoeft de werkgever de helft van de verlaging (2,5 procent) niet aan te vullen. Ook hoeft hij geen compensatie te geven voor het bedrag dat is gemoeid met de premie-inhouding.De wijzigings- bezuinigen op de gemeenten. Als dat wel gebeurt, worden de ge meentelijke tarieven en belastin gen zo hoog dat de gevolgen so ciaal onaanvaardbaar zijn. De woonlasten zullen verder stijgen en de minder draagkrachtigen worden uitgesloten van allerlei voorzieningen. De inning van de tarieven zal op steeds meer proble men stuiten. Dat beeld schetst de Raad voor de Gemeentefinanciën in een ad vies aan de regering. De Raad ver zet zich vooral tegen een voorgeno men verhoging van de profijtkor ting met 185 miljoen in 1986. Die korting wordt de gemeenten opge legd, omdat de afgelopen jaren hun inkomsten zijn gestegen door in voering van het profijtbeginsel: de burgers zijn meer gaan betalen voor diensten als vuilnis ophalen en riolering en dat betekende njeer inkomsten voor de gemeenten. Dit voorstellen kregen gisteren de jaar was de korting 232 miijoen gulden, de regering wil deze op schroeven tot 417 miijoen gulden. Die korting betekent echter ook, het rijk negentig procent. De com- Pnsatie die ze daarvoor van de erheid krijgen, wordl 'volslrekl steun van 38 senatoren. Onder de 31 tegenstemmers waren de linkse partijen en zes WD'ers. Zij hiel- den bezwaren tegen de lastenver- aldus de Raad, dat de tarieven ver zwaring die de werkgevers treft der stijgen en dét vindt de Raad wanneer zij de vergrote aanvulling 'sociaal onaanvaardbaar', tot het normale netto-loon voor hun rekening moeten nemen. Zij Een ander financieel probleem wensten op zijn minst een uitstel waarmee gemeenten kampen, is de van de maatregelen tot 1 juli. Te- sterk gestegen bijdrage in de by- gen die tyd zullen de meeste cao's standsuitkeringen. De gemeenten zijn afgesloten. betalen tien procent van de kosten. ROTTERDAM (GPD) - In Rotter- dam is de officiële bevrijdings boom, die in augustus 1945 door de BURGEMEESTER (GPD) - De SCHEVENINGEN (GPD) - Een tiental demonstranten klom gisteren om- Scheveningse gevangenis bestormd toenmalige burgemeester Oud werd geplant, met toestem- van de gemeente gekapt, kanshebber gepresenteerd aanwezige sociale wortels' Omdat een rioolpersleiding moet heeft losgemaakt. worden aangelegd door de Parkka- "CDA en WD vechten overwe- de bij de Maastunnel, is een kap- burgemeester Beelaerts gend om dezelfde kiezers en klam- vergunning voor de bijzondere lin- land van Apeldoorn en burgemees- ten. Zuidhollandse CDA-gedeputeerde streeks het middaguur op de buitenmuur van de Scheveningse strafge- Hekkelman heeft zich als derde vangenis om met spandoeken aandacht te vragen voor het lot van de kanshebber gepresenteerd voor gedetineerde Engelsman Alan Reeves, die ruim een maand geleden in het burgemeesterschap van Den hongerstaking is gegaan. De Engelsman werd opgesloten nadat hij een Haag. Hij deelt de kandidatuur met Amsterdamse agent had doodgeschoten. Tijdens de demonstratie werden Blok- drie mensen aangehouden, omdat ze leuzen op de gevangenismuur kal/e pen zich bij alle ruzies toch steeds weer aan elkaar vast", aldus Den Uyl. Hij noemde het onvoorstel baar dat het kabinet, daarbij ge steund door het CDA, in gebreke blijft om verzet te bieden tegen de star-wars plannen van president Reagan. "De PvdA zal de strijd te- de verleend zonder dat de ambte- ter Haverman van Doetinchem. naren er bij stil hebben gestaan dat Volgende week mogen Hage- het om de bevrijdingsboom ging. naars in een hoorzitting hun wen- Het verweer van de gemeente is sen over hun nieuwe burgemeester dat er geen hekje met een bordje naar voren brengen. Vast staat tot overleg met de directeur om de boom stond. Er wordt nu nu toe alleen dat de opvolger van groep zijn protest tot één overwogen om op 5 mei een nieu- de 59-jarige Schols weer een we vrijheidsboom te planten. CDA'er wordt. Na twee ontvluchtingspogingen is Reeves van de tamelijk vrije A-vleu gel overgebracht naar de veel strenger bewaakte B-vleugel van het gevan geniscomplex. Daar begon hij met zijn hongerstaking. Volgens de Haagse politie was de demonstratie niet aangekondigd. In n de gevangenis werd afgesproken dat de gistermiddag op de gevangenismuur mocht voortzetten. Omstreeks dat tijdstip zijn de demonstranten vrijwillig naar beneden gekomen en hebben zij hun actie beëindigd. (foto gpd> onvoldoende' genoemd. In 1977 betaalden de gemeenten 286 mil joen gulden aan bijstandsuitkerin gen. Dit jaar is die post opgelopen tot ruim één miljard gulden. Het sterk gestegen aantal uitkeringsge rechtigden maakte aanzienlijke uitbreidingen van de gemeentelij ke sociale diensten noodzakelijk. In deze regeerperiode moet 6,75 procent bezuinigd worden op de uitgaven van de overheid. De ge meenten hebben dat percentage volgens de Raad allang gehaald. Ze hoeven daarom niet betrokken te worden bij de extra bezuinigingen van twee miljard gulden die minis ter Ruding in 1986 wil doorvoeren. Volgens de Raad voor de gemeen tefinanciën is die extra bezuiniging nodig, omdat bepaalde departe menten te weinig ingeleverd heb ben. De raad vindt het on rechtvaardig als de gemeenten - en na verhogingen van tarieven en belastingen: de burgers - daarvan het slachtoffer worden. Voedseldroppings in regio Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De voedseldroppings uit de Tweede Wereldoorlog zullen worden herhaald op maandag 29 en dinsdag 30 april. Deze twee data zijn gisteren definitief bekend ge maakt door de stichting 'veertig jaar voedsel en vrijheid' die de droppings organiseert. Precies veertig jaren nadat de Lancasters en een enkele Spitfire boven west-Nederland verschenen om daar op tal van plaatsen voed sel voor de hongerende bevolking af te werpen zullen de originele vliegtuigen met hun bemanning opnieuw verschijnen. Dit keer ech ter met waardebonnen in plaats van voedsel. De actie wordt name lijk gesponsord door het bedrijfsle ven. Op maandag 29 april zullen de vliegtuigen zich om 14.00 uur bo ven Leiden bevinden en hun last droppen ter hoogte van de Kikker- polder bij de Oegstgeesterweg. Daarna zetten de vliegtuigen koers richting Den Haag via Voorscho-- ten en Wassenaar. Dinsdag zijn de kisten voor de Leidenaars om half vier 's middags te bewonderen. Daarna gaat het richting Amster dam waar de vliegtuigen afbuigen richting Leiden via Haarlem en de bollenstreek. Om 16.00 uur worden de vliegtuigen weer in Leiden te rug verwacht De vliegtuigen zullen worden ge vlogen door de bemanning van weleer: Amerikanen, Britten en Polen. ADVERTENTIE DEZE WEEK NOG VOOR Km.imföhaêenti/ UTRECHT/AMSTERDAM (GPD) - Vijftig Utrechters die door het Centrale Inlichtingen Detache ment (CID) als 'staatsgevaarlijk' worden beschouwd, eisen inzage in de dossiers die deze inlichtin gendienst van de Koninklijke Landmacht over hen bijhoudt. Met behulp van zes advocaten onder zoeken zij de juridische mogelijk heden om het CID tot het vrijgeven van de 'volstrekt ten onrechte' ver zamelde gegevens te dwingen. Be halve juridische druk willen ze ook politieke aandrang uitoefenen. Daartoe hebben ze zich het afgelo pen weekeinde in Utrecht ver enigd in het Comité Inzage Dos siers (het 'andere' CID). Volgens een van de advocaten, mr. J. S. Pen uit Amsterdam, zul len alle mogelijke juridische proce dures op gang worden gebracht om te pogen een eind te maken aan het 'gluren, snuffelen, afluisteren en het aanzetten tot klikken waar toe de inlichtingendienst zich heeft verlaagd en waarvan democrati sche organisaties het slachtoffer zijn geworden'. Pen meent, dat er veel meer aan de hand is dan 'uit de hand gelopen padvindersgedoe'. Hij maakt zich zorgen over het Orwell-karakter van het CID, dat de neiging zou hebben alles te willen controleren. De anti-militaristische actiegroep Onkruit heeft de dossiers van de 'staatsgevaarlijke' personen ge licht. Dat gebeurde in de nacht van 18 op 19 november vorig jaar in de Knoopkazerne bij de Utrechtse Jaarbeurs, waar activisten de 'CID- kamer' openbraken. 'Kindervuist' De actievoerders vonden een lijst met 170 personen en 70 organi saties die als staatsgevaarlijk wer den aangemerkt. De 'interesse' van de inlichtingendienst ging vooral uit naar vredesorganisaties zoals het Interkerkelijke Vredesberaad (IKV), Vrouwen voor Vrede en Jongeren tegen Kernwapens. De soldatenvakbonden ANVM en Verder werd lesmateriaal 'gevon den' voor 'aankomende spionnen'. Dat materiaal zou zijn bestemd voor leerlingen van middelbare scholen, 'positieve jongelui', die gevraagd zouden worden te infil treren in genoemde 'verdachte' or ganisaties, met name de soldaten- vakbonden. Een aantal Utrechtse scholen zou zijn benaderd. "Ik voel me onvrij, gecriminali seerd", aldus een van de 'verdach ten' op de lijst van de inlichtingen dienst, een voormalig lid van Jon geren tegen Kernwapens en nu ac tief in het comité dat het opneemt voor de 'staatsgevaarlijken'. Die ontmoetten elkaar na een oproep in 'Springstof, een in Utrecht ver- schynend blaadje dat bedoeld is voor interne communicatie tussen actiegroepen en dat op zo'n 450 adressen wordt bezorgd. Onlangs vond in een Utrechts kraakpand een 'geheim-agenten- bal' plaats. Actievoerders van On kruit hadden de lijst met namen die ze tijdens de inbraak in de ka zerne bemachtigden in het appa raat ingevoerd. De 'feestgangers' konden hun naam intikken en op die manier nagaan of hun naam op de CID-lijst voorkwam. "Het is heel vervelend als je op zo'n lijst staat. Je kan niet meer vrij staan en gaan waar je wilt. Je bent bang dat je wordt gevolgd, dat je telefoon wordt afgeluisterd", aldus Theo uit Utrecht, die namens het protestcomité tegen het CID met Onkruit communiceert via post busnummer 1035 in Utrecht. Het IKV zegt te weten dat op plaatselijk niveau infiltratiepogin- gen door het CID zijn gedaan. Op landelijk niveau bestaat-daarover geen zekerheid. Bij de soldaten- vakbond ANVM heeft een soldaat verteld twee keer te zijn benaderd door de inlichtingendienst maar voor de eer te hebben bedankt. Slechts informatie Minister De Ruiter (defensie) heeft de Tweede Kamer laten we ten dat het CID geen spionagewerk verricht, maar slechts informatie verzamelt uit 'open bronnen', zoals kranten en tijdschriften. Het Comi té Inzage Dossiers wil aantonen dat dit niet waar is. Om de minister te dwingen de waarheid te zeggen en de 'aantijgingen van het CID in te trekken' wil de Amsterdamse advocaat mr. Pen een aantal juridi sche mogelijkheden onderzoeken. Een kort geding zou bijvoorbeeld kunnen leiden tot het onrechtma tig verklaren van het aanleggen van allerlei dossiers door het CID (aantasting van de privacy). Wim-Arie van Zeideren van de soldatenvakbond WDM vindt, dat het optreden van het CID de vak bondsvrijheid aantast. Om de zelf standigheid te bewaren, zijn er evenwel geen contacten tussen de WDM en het comité tegen het CID. „Ik wil trouwens benadruk ken dat wij als WDM tegen een anti-militaristische groep als On kruit zijn, omdat wij juist de belan gen van de soldaten behartigen. Dat neemt overigens niet weg dat wij van de minister aanzienlijk meer duidelijkheid willen over de ontoelaatbare praktijken van de in lichtingendienst. Vragen van ons daarover in het centraal georgani seerd overleg militairen werden af gewimpeld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5