'De kwaliteit van het leven zolang mogelijk handhaven' BAAIWAK De Vink wordt 55 jaar na sluiting weer halte Ouderen-specialist sinds half jaar in AZL Voor treinen van en naar Den Haag PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 3 APRIL 1985 LEIDEN - De gezondheidszorg speelt slecht in op de steeds ouder wordende mens. De senior van deze maat schappij met lichamelijke of psychische klachten wordt maar al te vaak afgeschilderd als een vervelende oude zeur, die moet leren leven met zijn of haar kwalen. Ouder dom komt toch met gebreken? Internist G. J. Ligthart zegt daarop niet zonder meer "ja". Hij verdiept zich in het leven van de 75-plussers en verstaat de kunst om dat in sommige gevallen wat aangenamer te maken. De nieutue halte die op de grens van Leiden en Voorschoten in aanbouw is. LEIDEN - Op 15 mei 1929 werd de ken hebben vooralsnog prioriteit opening van de halte echter steeds halte De Vink gesloten. Het aantal gekregen. reizigers dat bij dit ouderwetse sta- tionetje, ter hoogte van de huidige overweg De Vink, in- en uitstapte den, n| was zo eerinv dat van een renda onlang bij de NS aangedrongen bele exploitatie geen sprake meer Sin^van'lTsnno? kon zijn Op de kop af vijfenvijftig haUe De Vink op de grens van de jaar later zal de halte De Vink, nu falte Ue op, op de grens van Leidens nieuwste gemeentes te vestigen. Aan woonwijk Stevenshof en de Voor- df, S» wXn schotense wijk Noord-Hofland, op ff d HnOa^d en «tlevenehnf (dat plaats me^tw^wachtgebou^es gg'^eiden z'uid-West en hei e „L™, „et eiu™ Morskwartier voor voldoende rei- zigersaanbod zouden zorgen. Om verschillende redenen is de de twee perrons met elkaar ver bindt. Reizigers in de richting Lei den moeten straks aan de Voor- schotense kant (Trompweg) op stappen en reizigers in de richting Den Haag zullen aan de Stevens- hofkant (de verlengde Dobbedreef) op de trein kunnen stappen. Er is geen loketruimte in het bouwplan opgenomen. De wachtgebouwtjes zullen wel een kaartjesautomaat herbergen en het is natuurlijk al tijd mogelijk in de trein een kaartje te kopen. Begin dit jaar is reeds de spa de grond in gegaan voor de realisering van de nieuwe halteplaats. De Ne derlandse Spoorwegen zorgen voor de feitelijke haltevoorzienin gen. Door de gemeentes Leiden en Voorschoten worden aan de west-, en de oostkant van de halteplaats parkeervoorzieningen getroffen en de nodige fietsboxen gebouwd. Tijdelijk In feite gaat het om een tijdelijke halteplaats. De bedoeling is dat in de toekomst tot verdubbeling van het spoor Leiden-Den Haag wordt overgegaan. Daarvoor zal het talud worden opgehoogd en zal een tun nel, voor fietsers, voetgangers en openbaar vervoer, onder het spoor worden gerealiseerd die de Voor- schotense wijk Noord-Hofland met de Leidse Stevenshofpolder ver bindt. Ook bij De Vink zal dan een onderdoorgang (hoogspoor) ko men in plaats van de huidige, met ahob's beveiligde spoorwegkrui sing. Vast staat dat het treffen van de ze voorzieningen niet op korte ter mijn zal plaatsvinden. Het huidige dubbelspoor staat bij de minister van verkeer en waterstaat welis waar te boek als een noodzaak voor het treinverkeer. Maar, wanneer de minister met geld over de brug komt om de verdubbeling van het spoor te kunnen realiseren, valt moeilijk te voorspellen. Andere za- vooruit geschoven. Leiden Zuid- West en het Morskwartier zijn in tussen volgebouwd en ook in Noord-Hofland en de Stevenshof polder is een respectabel aantal woningen verrezen. Vanaf 2 juni, wanneer de nieuwe dienstregeling vart kracht wordt, kunnen de be woners van de jongste stadsuit breiding dicht bij huis in en uit de trein stappen. Verwacht wordt dat dagelijks enkele honderden reizi gers van deze mogelijkheid ge bruik zullen maken en dat de Ne derlandse Spoorwegen de nieuwe halte De Vink dan ook met het no dige feestvertoon zullen (her)ope- Sinds een half jaar heeft Ligthart in het Academisch Ziekenhuis Lei den een spreekuur specifiek voor deze groep patiënten. Bij ingewij den beter bekend als de polikliniek geriatrie (ouderdomsziekten). Ter informatie: de mensen boven de 65 jaar omvatten een achtste deel van de bevolking, vragen een kwart van de tijd van de huisarts en bezetten een derde van alle zie kenhuisbedden. "Met gerichte inspanning kun je als specialist veel voor ouderen be tekenen". Dit heeft Ligthart de maanden dat hij nu bezig is kun nen constateren. Zijn interesse voor de oudere mens werd gewekt door een onderzoek, waarmee hij voor zijn promotie bezig is. Hij merkte dat de medische belang stelling voor hen nog te gering is. "Het hele medische model is er niet echt op ingespeeld". Desinteresse zou Ligthart het niet willen noemen. "Nee, het heeft meer te maken met het onbekend zijn met de mogelijkheden op dit gebied. Ouderen denken zodra ze klachten krijgen, oh jé: dit zal het einde betekenen en sukkelen dan te lang door. Bij de huisarts is er, terecht overigens, weerstand om de patiënt door te sturen. Een nog kwetsbaar oud mens met een dui delijke lichamelijke klacht laat je niet zomaar door de medische mo len gaan, en stuur je niet naar het ziekenhuis waar men snel geneigd is om op te nemen. Gevolg hiervan Zoals op bovenstaande tekening gaat de nieuwe NS-halte De Vink er uitzien. Rechts is één van de wachtgebouwtjes te zien. In het midden van de tekening een trapje naar het hoger gelegen perron en links de brug die de twee perrons, aan de Voorschotense en de Leidse Stevenshofjkant, met elkaar in verbinding stelt. De brugverbin- ding wordt overspannen door een halfronde kunststof kap. Inbraak in kantine LEIDEN - In de kantine van voet balvereniging De Sleutels aan de Voorschoterweg is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Een cassettedeck en het nodige snoepgoed werden gestolen. Ver der braken de daders, die via het dak waren binnengekomen, kasten en deuren open en besmeurden zij een deel van de keuken met mayo naise. Engels voor ouderen Voor mensen van 55 jaar en ou der organiseert Dienstencentrum 'De Linde' in augustus een cursus Engeles voor beginners en gevor- deren. Voor meer inlichtingen over de cursus: Dienstencentrum 'De Linde', Herenstraat 64, tel. 144112 Duincursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert een aantal excursies en cursus avonden over de planten en die ren in de duinen. In april worden de cursusavonden gehouden op 12 en 19 april, de excursies wor den gegeven op 13 en 27 april. In lichtingen over data in mei en ju ni zijn te verkrijgen via de tele foonnummers 174175 en 142360. Homoseksualiteit De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit organiseert op donder dag 4 april weer haar maande lijkse ontvangstavond. De avond begint om negen uur en wordt ge houden in de soosruimte van de LWH, Caeciliastraat 18. Dezelfde avond wordt er door de NVSH in samenwerking met het COC en de LWH een thema avond georganiseerd over homo seksualiteit. Iedereen die vragen heeft op het gebied van de hom- seksualiteit zoals ouders en op voeders kunnen vanaf acht uur terecht op Rapenburg 48. Zangkoor Het zangkoor De Parelvissers heeft dringend nieuwe leden no dig. Het repertoire van het koor bestaat momenteel uit één- en tweestemmige Nederlandse liede ren. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het dienstencen trum Zuid- West, Bevrijdings plein 60, tel. 768711 V/oning bouwvereni gingen Onder het motto 'woningbouw vereniging, bondgenoot of tegen stander?' organiseert de PSP donderdag een openbare avond. Volgens de PSP krijgen bewoners vaak onvoldoende inspraak in de voorbereiding van de plannen en wordt er te weinig informatie gegeven over wat bijvoorbeeld, na afloop van de renovatie, de gevolgen zijn voor de huren. Ook zal er op de avond gepraat wor den over de invloed van de bewo ners op de contole van het be stuur en de dagelijkse gang van zaken. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het PSP- pand, Lange Mare 37a. Muzikantenwinkel in centrum Lisse Waar vroeger amateurs in beel dende kunsten terecht konden voor het exposeren van hun werk in het 'kleinste galerietje van Nederland', kunnen nu crea- tievelingen terecht die bezig zijn met muziek. De initiatiefnemer is Arnold Erkendiep (30), de eige naar van de voormalige galerie 'De Aap' aan de Heereweg in Lis- Sinds kort doet het kleine pandje in het hart van het bloem bollendorp dienst als 'muzikan- tenwinkel'. In die winkel biedt Erkendiep de mogelijkheid ei gen muziek op te laten nemen en eventueel in de winkel te laten verkopen. Veel eigen produkties worden tegenwoordig in eigen beheer op cassettes uitgebracht en hij wil de muzikanten daarbij helpen. Uiteraard tegen een ver goeding. "Tenslotte kan ik niet van de wind leven", aldus de Lis- senaar. Daarnaast verkoopt hij geluidsapparatuur, zowel nieuw als tweedehands. Het is de tweede start van de Lissenaar. Enkele jaren geleden begon hij in zijn vrije tijd met zijn galerie. 'Het kleinste gale rietje van Nederland', zoals hij liefkozend opmerkt. In die gale rie kregen kunstenaars de kans om hun werk te laten zien. "Mensen die normaal gespro ken niet naar een galerie gingen met hun werk, konden bij mij te recht. Dat vond ik leuk, ik kom graag in contact met mensen en vooral met hen die creatief werken, of het nu muziek is of beeldende kunsten. Dat spreekt mij aan". Twee jaar geleden heeft Erken diep de deur van de galerie aan de Heereweg gesloten. "Het was leuke reclame voor die mensen, maar het leverde mij geen geld op en ik moet ook leven". Hij verhuurde het pandje als repeti tieruimte aan een muziekbandje. Al vrij snel na het sluiten van de galerie verloor hij zijn baan als vertegenwoordiger. Dat bete kende voor de Lissenaar een kor te periode van niets doen. "Je slaapt uit en daarna ga je naar de kroeg. Verder deed ik niets. Al snel zag in ik dat ik daar uit moest zien te komen". Het pandje aan de Heereweg kwam weer vrij en op dat mo ment rijpte bij Erkendiep het plan om 'iets' in de muziek te gaan doen. Hij begon met het maken van cassettes voor ken nissen en vrienden. "Je hebt met cassettes veel lagere kosten, dan bij een plaat. Voor degenen die beginnen is dat ideaal. Daar be sloot ik op in te spelen. In Enge land, maar ook in Amsterdam en Haarlem draaien dergelijke win kels met succes". Met het maken van die casset tes is hij nu twee jaar bezig. Een redelijk aantal klanten heeft de 'winkel' van de Lissenaar gevon den. "Vooral degenen die de wat modernere muziek maken, laten bij mij een cassette produceren". Maar ook zij die wat minder pro gressieve muziek maken kunnen bij Erkendiep terecht. Behalve het maken van casset tes heeft Erkendiep sinds enige tijd ook een vacaturebank voor musici en andere artiesten. Bandjes die bijvoorbeeld ver sterking zoeken, maar ook muzi kanten die aan de slag willen. Ook bemiddelt Erkendiep tus sen muzikanten en zaaleigena ren. "In de winkel heb ik casset tes van popgroepen, zangers en zangeressen. Die bandjes kun nen worden beluisterd door zaal eigenaren, jongerencentra en dergelijke. Die hoeven dan geen zaaloptreden meer bij te wonen, om te horen wat de kwaliteit is". Onlangs bracht hij zyn eerste grammofoonplaat uit. De Haagse gitarist Peter Schlingemann liet Erkendiep onder het eigen label Arnold Erkendiep: "Je moet muzikanten niet binden, maar begeleiden zijn eerste plaat maken. Een pro- duktie waarmee de Lissenaar in zijn nopjes is. "Je bent betrok ken bij een muzikant die zijn eer ste stappen zet op weg naar mo gelijk een goede carrière. Dat doe ik graag, mensen helpen". Voor de muzikant betekent het niet dat zij zich met handen en voeten bindt aan Erkendiep. Hij hoopt alleen dat zijn manier van werken aanslaat bij zijn klanten en dat zij ook voor een volgende produktie weer bij hem langs ko men. Mocht dat echter niet het geval zijn, dan is er volgens hem nog geen man overboord. "Ik wil nie mand binden, daar heb ik het recht niet toe. Er zijn zoveel ver halen bekend van artiesten die door platenmaatschappijen zijn uitgemolken, daaraan wil ik niet meedoen". Die opstelling bete kent niet dat Erkendiep niet za kelijk is. "Afspraken moeten worden nagekomen. Daar sta ik op". Om dat alles mogelijk te ma ken blijft de Lissenaar voorlopig nog enkele maanden als telexist werken. Zij het voor halve da gen. Daarna hoopt hij van zijn muzikanten- en cassettewinkei zijn beroep te maken. Voor zich zelf heeft hij bepaald een jaar no dig heeft om er wat van te ma ken. Lukt dat niet, dan sluit hij de zaak weer en zoekt weer een werkgever. NZH werft via videofilms De Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij, kortweg NZH, gaat personeel werven via een speciale videofilm die op alle arbeidsbureaus in het werkge bied van de busonderneming is gedeponeerd. Afgelopen vrijdag beleefde het arbeidsbureau in Haarlem de primeur van het via video werven van personeel. Het busbedrijf heeft een onge veer tien minuten durende vi deofilm laten maken in samen werking met het Gewestelijk Ar beidsbureau in Haarlem. Daarin komen met name de functies van chauffeur en monteur aan de or de. De directie van de NZH meent dat veel sollicitanten niet of nauwelijks op de hoogte zijn van het reilen en zeilen van het bedrijf. Een video is de beste vorm van dienstverlening om sollicitanten een helder inzicht te geven in het bedrijf. De NZH heeft vrijwel steeds vacatures. Dat is een gevolg van natuurlijk verloop (pensionering en vut), van uitbreiding van ver- voersactiviteiten (vooral tussen Purmerend en Amsterdam) en de arbeidstijdverkorting tot 38 uur die met ingang van augustus wordt doorgevoerd. Een betere samenwerking met het arbeids bureau moet ertoe bijdragen dat vraag en aanbod goed op elkaar worden afgestemd, zodat werk lozen sneller vacatures bij het be drijf kunnen opvullen. Die samenwerking blijkt overi gens niet alleen uit de totstand koming van een videofilm, in de vaktaal ook wel videobedrijfsre portage (vbr) genaamd. Onlangs is tussen de NZH en het arbeids bureau overeengekomen dat werklozen die niet direct voor het beroep van chauffeur in aan merking komen, bij het bedrijf een aanvullende opleiding krij gen. Meer informatie bij de ge westelijke arbeidsbureaus. door Saskia Stoelinga is dat er snel naar de medicijnpot wordt gegrepen en pas wordt inge grepen als de schade haast onher stelbaar is". Het valt niet te ontkennen: bij de bestudering van de veroudering vertonen vele lichaamsfuncties een neergaande lijn. Een aantal op het psychische vlak liggende ver worvenheden zoals kennis, oor deel, ervaring, maar ook creativi teit kunnen zich echter blij^ETTWT^ ruimen of ontwikkelen. Goethe schreef het tweede deel van Faust na zijn zeventigste, Victor Hugo een aantal van zijn belangrijkste gedichten eveneens; Verdi produ ceerde zijn opera's 'Othello' en 'Falstaff op 74- en 80-jarige leef tijd. Wat is nu het nare van oud wor den? "Je hebt veel minder reserve capaciteiten. Bij een storing in één orgaansysteem kunnen de andere schakels het vaak niet meer opvan gen, waardoor er sneller een verer gering optreedt. Andere belangrij ke klachten hebben te maken met de zintuigen zoals slecht horen en zien en het bewegingsapparaat, waarbij slijtage van gewrichten een grote rol speelt. Veel voorko mende aandoeningen zijn ook: evenwichtsstoornissen, bepaalde bindweefselziekten, het niet meer kunnen ophouden van urine, bloe- armoede, vitaminegebrek en medi cijnvergiftiging". "De ziekteverschijnselen dienen zich vaak ook heel anders aan. On duidelijker, helemaal niet volgens de boeken. Een hartinfarct kan zich uiten als kortademigheid. En af en toe heb je te vlug de neiging, als iemand een gestoorde indruk maakt, om aan dementie te den ken, terwijl er een lichamelijke klacht aan ten grondslag te ligt. Ook sociale factoren spelen bij ou deren een grotere rol dan bij jonge- En dan heb je de familie nodig om bepaalde gewoontes te kunnen Internist G.J. Ligthart: "Met gerichte inspanning kun je veel voor ande- ren betekenen". __tjotoHoivasn_ achterhalen. Ouderen verzwijgen dingen uit angst te worden opge nomen of naar een bejaardentehuis te worden gestuurd". Onderzoek Volgens Ligthart wordt er ook nog veel te weinig onderzoek ge daan naar ouderdomsziekten. "We schieten enorm tekort. Zonder on derzoek kom je geen stap verder. Over de oorzaken van dementie, ik heb deze kwaal net bewust niet ge noemd, omdat er zo weinig aan te doen valt, is nog maar nauwelijks iets bekend". "Een. ander punt is de verwer king van medicijnen. Bij ouderen is die heel anders, en moetje daar om vaak een lagere dosering voor schrijven: Als medici de laborato riumbepalingen na een bloedon derzoek onder de neus krijgen, kunnen ze uit die waarden de foute conclusies trekken, domweg om dat we niet weten wat 'normaal' is voor een oudere patiënt". Van gericht sturen naar het spreekuur van Ligthart is nauwe lijks sprake. "Einnen de afdeling Inwendige Geneeskunde is afge sproken dat ik alle mensen boven de 75 jaar zie. Waarom 75? Ja, dat is inderdaad heel arbitrair, maar je moet ergens een grens trekken. Vandaar. De patiënten krijgen dus niet te maken met om de twee maanden een andere specialist. Op die manier probeer ik het vertrou wen van zowel de huisarts als de patiënt te winnen". "Mijn doel is om de oudere men sen in hun eigen omgeving te hou den en een maximale zelfstandig heid na te streven. Ouderen moet wel risico's durven blijven nemen. Een val in het verleden moet ie mand er niet van weerhouden om nog eens de fiets te pakken. Dan ben je nergens meer". "Nee, waar ik mee bezig ben heeft niets te maken met het rek ken van leven. Het gaat mij alleen om zolang mogelijk handhaven van de kwaliteit van het leven. Voor ouderen kan zonder dat ze uit hun vertrouwde omgeving worden gerukt, veel meer worden gedaan. In Engeland is de geriatrie al jaren een volwaardig specialisme. We lo pen wat dat betreft hier nog ver achter". Kostbaar Ligthart hoopt op meer interes se, meer onderzoek. Binnen het academisch ziekenhuis heeft hij het gevoel dat dat wel zal lukken. "Toch voorzie ik problemen als de budgettering zijn intrede gaat doen. De oudere patiënt past daar heel slecht in. Te kostbaar. Je bent zo een uur tot anderhalf uur per pa tiënt kwijt. Verder is er meer geld nodig voor wetenschappelijk on derzoek. Ik zie niet goed hoe dat allemaal moet gaan. Tja, ik kan wel roepen dat het uiteindelijk alle maal goedkoper zal zijn: minder oudere mensen in ziekenhuizen, minder medicijnen, maar of dat helpt, ik weet het niet".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4