Steeds Wat is Pasen zonder de meesterbakker van Leiden? f1,25 Vr achtvervoerder s wijzen Leiden als groot knelpunt aan FNV tegen langere openingstijd winkels WOENSDAG 3 APRIL 1985 LEIDEN Misschien best even gezellig. Maar zeker minder lekker zonder het smakelijke brood en banket van Ahsmann. Zoals het heerlijke authentieke Amsterdamse Paasbrood, de geurige in roomboter gebakken croissants, de knapperige luxe kleine broodjes voor het paasontbijt, de uienkruiers, het gevlochten brood en de leuke paashaantjes. Of het extra feestelijke paasgebak. Wel even binnen wippen één dezer dagen. Kunt u mooi profiteren van deze aanbieding: een heerlijk groot wit Frans stokbrood van f 1,95 voor Hoge Rijndijk 118, Tel. 12 69 39 Leiden Kennedylaan9,Tel.763137Leiden JHVMfflCSiflA Winkelhof 70, (Digros) Tel. 894649 Leiderdorp Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Stront Mevrouw Zuurbier wil er geen doeKjes om winden. "Je kunt er nu wel omheen draaien en aller lei uitwerpselenwoorden verzin nen, maar ik zeg gewoon liever waar het op staat". Dus hangen er in het Kooipark nu bordjes met de tekst 'Kooi park, strontpark'. De omwonen den hebben er schoon genoeg van. Mevrouw Zuurbier: "Het is werkelijk vreselijk. Er is geen boom die rondom niet bezaaid is met stront. Er zijn twee trapvel den in park. Daar kunnen ze voetballen en er is ook wél eens een optreden van majorettes ge weest. Maar dat kan nu gewoon niet meer. Ze hebben sinds an derhalf jaar een plaats met speeltoestellen. Als de kinderen er spelen, dan komen ze thuis met de stront aan hun kleren". Ze zei het al, mevrouw Zuur bier zegt het liever waar het op staat. De eigenlijke schuldigen zijn natuurlijk de hondebezitters die hun geliefde viervoeters kris kras laten neerzakken. Maar als hoofdschuldige wijst ze toch de gemeente aan. "Kijk, als iemand daar met een hond loopt en hij ziet al die rot zooi, dan denkt hij ook: laat maar gaan. Vroeger werd er nog wel schoon gemaakt. Dan kwamen ze met zo'n karretje langs, maar dat gebeurt niet meer. Ik heb ge beld met de afdeling groen en daar zeiden ze: weet u dan een oplossing? Dat lijkt toch nergens op. We betalen milieubelasting, er rijdt zo'n milieukereltje rond en die doet juist daar niets aan". "En dan willen ze Leiden als stad promoten, maar dan verge ten ze voor het gemak wel de bui tenwijken. De gemeente heeft speciaal een, ik zal maar zeggen, honden-wc aangelegd. Tussen de bossages aan de Kooilaan. Maar daar loopt nooit iemand. Laten ze om te beginnen dat eens goed aanwijzen". Mede namens de anderen heeft mevrouw Zuurbier al die klach ten eens op papier gezet en schrijft. "Er moeten door de ge meente Leiden maatregelen ge nomen worden!! Kooiparkbewo- ners pikken het niet langer Maar liefst drie uitroeptekens. Dat moet wel hoge nood zijn. Sanisette En met die hoge nood heeft de gemeente nog een fikse teleur stelling in petto: de sanisette komt er niet. Even zag het er naar uit dat dit ultramoderne, sjieke en hygiënische openbare toilet er zou komen. Maar de ge meente ziet in elk geval voorlo pig af van deze voorziening, waar de Parijzenaars al jaren fluitend gebruik van maken. Een speciale werkgroep was met de sanisette in aanraking ge komen toen het openbare toilet- tenbestand tegen het licht moest worden gehouden. De sanisette werd daarbij opgevoerd als een reële mogelijkheid. Amsterdam had ook al belangstelling, was zelfs in een ver gevorderd sta dium, en als gezamenlijk avon tuur van een aantal gemeenten moest de sanisette toch zeker haalbaar zjjn. Maar Amsterdam ziet er nu toch van af, kosten en organisa tie van onderhoud waren wat be grotelijk. "De Amsterdamse be slissing is voor Leiden uiteraard van belang", schrijven de toilet- onderzoekers aan de raadscomis- sie ruimtelijke ordening. Voor Leiden alleen is de sanisette niet haalbaar. Of zoals de werkgroep dat formuleert: "Hoe kleiner het draagvlak, hoe hoger de kosten". Echt smakelijk klinkt het woordt 'draagvlak' niet in dit verband. Had daar nu niet een doekje om gewonden kunnen worden? Advertentie In de krant verscheen vorige week een advertentie die als volgt luidde: "Ondanks alles zet ten wij er toch onze schouders weer onder! Aandacht voor ieder kind, een goede verstandhou ding met de ouders, teamgeest en gezelligheid bepalen vanaf nu weer de sfeer op onze school. Nieuwe leerlingen welkom!" Het zou een merkwaardige an nonce zijn, ware het niet dat de tekst betrekking heeft op De Lusthoflaanschool. En dat is de school waar in de afgelopen tijd een conflict met dusdanige pro porties uitbrak dat een socioloog over een tijdje echt eens een stu die moet maken van wat er ge beurde. Vooral de rol van het be stuur verdient nadere bestude ring. Van dat bestuur is de adverten tie dus ook niet afkomstig. De oudercommissie nam het initia tief. Waarom? Voorzitter Krom hout: "Nu de gemoederen gesust zijn, dachten wij: we moeten de buitenwereld laten weten dat de school weer gezond aan het wor den is". "We hebben ook. besloten om een advertentie te plaatsen in verband met het feit dat een aan tal kinderen de school heeft ver laten; hun ouders hebben voor andere scholen gekozen door de ruzies. Welnu, om te voorkomen dat er een leegloop ontstaat, is deze advertentie geplaatst, een tekst waaruit duidelijk blijkt dat de affaire is afgesloten". "Nee, voor een leegloop zijn we niet echt bang, maar aan de andere kant: stel je voor dat meer kinderen naar andere scholen gaan, wat dan? Dan zjjn al onze inspanningen om de situatie te veranderen voor niets geweest, dan voel je je toch ook een jan doedel!" Meer nadelen dan voordelen LEIDEN - De FNV afdeling Lei den is tegen een verruiming van de openingstijden van de winkels. Het college van B en W bereidt maatregelen voor om de regeling die voor de openingstijden geldt, te versoepelen. De FNV laat weten dat zij deze maatregelen afwijst. In de huidige situatie mogen winkels op zijn hoogst zes werkda gen per jaar ook 's avonds geopend zijn, afgezien van de wekelijkse koopavond en de periode rond Sin terklaas. Op grond van de nieuwe verordening zou dit aantal tot tien worden uitgebreid en wordt het bovendien mogelijk vier maal per jaar naar keuze op de zondagen de winkel te openen of op de volgen de feestdagen: Nieuwjaarsdag, Tweede Paasdag, Hemelvaart, Tweede Pinksterdag, Eerste Kerst dag, Tweede Kerstdag en Konin ginnedag. Volgens de FNV zullen de win kels Van deze nieuwe situatie meer last dan gemak hebben. "De erva ring heeft geleerd dat de kosten voor bedrijven stijgen zonder toe nemende bedrijfsopbrengst. De rentabiliteit wordt daardoor in ge vaar gebracht". Volgens de werk nemersorganisatie worden winke liers straks uit oogpunt van con currentie gedwongen hun winkels langer open te houden dan ze zelf zouden willen. De FNV wijst erop dat het een taak van de gemeente is "het ordelijk economisch verkeer te handhaven". Als tweede overweging voor haar protest noemt de FNV de eer biediging van de zondagrust en al gemene of algemeen-christelijke feestdagen. Verder meent zij dat winkelpersoneel, "maar ook on dernemers", niet slechter behaiv deld mogen worden dan anderen. Tot slot merkt de federatie op dat met name vrouwen de gevolgen van de verslechterde omstandighe den zullen ondervinden, omdat zij voor het grootste deel het perso neelsbestand vormen. "Dit is in strijd met de ook door de gemeente Leiden nagestreefde emancipatie", oordeelt de FNV. opstaat Na de paasvakantie zal de ou dercommissie nog een adverten tie laten plaatsen, zo vertelt Kromhout. "Daarin zal dan weer komen te staan dat nieuwe leer lingen welkom zijn en we zullen ook een open dag aankondigen. Op die dag kunnen de ouders dan constateren dat de vrede weer is teruggekeerd". Al reacties gehad op de adver tentie? Van het bestuur bijvoor beeld? "De leerkrachten zullen ongetwijfeld instemmen met on ze tekst, maar van het bestuur hebben we nog niets gehoord. Is ook niet vreemd natuurlijk. In middels weten we wel dat dat be stuur altijd nogal traag reageert". Vrachtrijders hebben de kat de bel aangebonden. Hun klacht: in veel gemeenten en dorpen kunnen zij hun klanten alleen met grote moeite en veel vertraging bereiken. En dat zit de transportondernemers behoorlijk dwars. Want tijd is geld. Gemeenten, zo luidt hun verwijt, houden te weinig rekening met het zware verkeer. Leiden staat ook in dat rijtje. We komen voor de meest gekke situaties LEIDEN - Haar uitspraak liegt er niet om. Leiden is één groot knelpunt. Altijd wordt er aan wegen ge werkt; niets is op elkaar af gestemd; de binnenstad - met haar smalle straatjes - is nauwelijks te bereiken; Lei den voert een auto-onvrien delijk beleid. Die kritiek komt van mevrouw mr. D.D. Gevers Deynoot van de Eigen Vervoersorganisatie (EVO) in Zoe- termeer. "Het lijkt erop", licht zij toe, "dat er de laatste jaren alleen maar maatregelen zijn genomen om het goederenvervoer te be moeilijken. Pesten? Nee, dat ge loof ik niet. Maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat men door Jan Westerlaken in Leiden wel eens langs elkaar heen werkt. Straatwerkzaamheden zijn niet op elkaar afgestemd. Ge volg: vrachtrijders moeten naar an dere wegen gaan zoeken om hun doel te bereiken en komen dan soms voor de meest gekke situaties te staan. Al zou alleen de beweg wijzering in de Leidse binnenstad maar worden verbeterd, dan waren we al een heel eind op de "goede weg." De Bollenstreek en Rijnstreek zijn redelijk te bereiken, aldus L.A. d' Hont van het EVO. De moeilijk heden die de vrachtrijders in deze gebieden ondervinden zijn een fractie van de problemen in Lei den. Compact Mevrouw Gevers Deynoot wil niet zo ver gaan dat zij Leiden er van wil beschuldigen te weinig re kening te houden met het zware verkeer. "Je kunt er als vrachtrij der niet omheen. Leiden heeft nu eenmaal compacte straatjes. De ge meente kan daar ook niets aan doen. Maar", voegt ze er onmiddel lijk aan toe, "ik vind wel dat Lei den te weinig rekening houdt met het economisch verkeer (laden en lossen) dat de binnenstad per se moet aandoen." Haar wens voor de vrachtrijders? "Ach", stelt ze, "het zware verkeer hoeft heus geen vrij baan te heb ben. Met compromissen kun je in elk geval de toestand wel verbete ren. Daarom ben ik best blij met een uitnodiging van de gemeente om dezer dagen eens te komen meepraten over de herziening van het verkeerscirculatieplan. Ik denk dat dat een goede zaak is. Boven dien toont Leiden hierdoor aan dat het bereid is tot een open overleg. Prioriteiten? Kijk, als de gemeente nu eens wat zuiniger met het ne men van verkeersmaatregelen zou gaan omspringen, dan scheelt dat al een heel stuk. Niet om de paar maanden een rijrichting verande ren of een woonwijk opengooien omdat er een riolering moet wor den vervangen." Verlies De Stichting Weg heeft ooit eens uitgerekend dat oponthoud door files op de autowegen de transpor teurs jaarlijks een verlies oplevert van rond de honderdtien miljoen gulden. Hoeveel het verlies be draagt dat zij door verstoppingen in steden en dorpen oplopen, is niet bekend. Wel heeft men bere kend dat er voor het lossen of la den op één adres niet meer dan acht minuten moet worden uitge trokken wil men, wat de kosten be treft, niet in de problemen komen. Als een vrachtrijder zich daaraan kan houden, kan hij negentien be drijven bevoorraden. Heeft hij ne gen minuten nodig, dan kan hij slechts zeventien adressen bezoe ken. Dat levert een kostenstijging van tien procent op. Doet een chauffeur slechts twaalf adressen, dan verbruikt hij dertien minuten per klant. De kosten stijgen dan met 31 procent. In geld is die strop niet uit te drukken, vertelt mevrouw Gevers Deynoot. "Zoiets", vertelt zij, "kan een bedrijf wel zelf uitrekenen. Een grootwinkelbedrijf heeft eens gezegd dat als zijn hele wagenpark een vertraging van zeven minuten - per auto - oploopt, het verlies een miljoen gulden bedraagt. En dan praat je natuurlijk nog maar over één onderneming." Overslagcentra Als men nu eens overslagcentra aan de rand van de stad zou creë ren? Anders gezegd: de goederen aan de rand van de stad overladen in kleinere auto's die wat gemak kelijker in de smalle straten kun nen manoeuvreren. Is dat haal baar? D'Hont: "Ik denk dat dat niet reëel is. In de eerste plaats is het treffen van zulke voorzieningen een veel te dure aangelegenheid. Wie moet dat betalen? Bovendien wordt de kans op diefstal en be schadiging van de goederen aan zienlijk groter dan wanneer ze di rect bij een klant kunnen worden afgeleverd. En wat je zeker niet mag wegcijferen is de band tussen Scholieren kliederen op verzets- monument LEIDEN - Het verzetsmonument bij molen De Valk is gistermiddag beklad door zes scholieren uit Mid delburg. Zij waren in Leiden op be zoek in het kader van een school reisje. De scholieren, vijf jongens en een meisje in de leeftijd van 14 en 15 jaar, verklaarden dat ze zich ver veelden. Ze hadden daarom een spuitbus met autolak gekocht en bekladden daarmee het monu ment. Een omstander waarschuw de de politie. De klasseleraar die met de overi ge scholieren op dat moment el ders in Leiden vertoefde, vervoeg de zich later op het politiebureau om een schaderegeling te treffen. De schade is op 400 gulden ge- i^amd. Panden aan De Ruijterstraat even gekraakt LEIDEN - De politie heeft van ochtend ingegrepen nadat zes per sonen twee woningen in de De Ruijterstraat hadden gekraakt. De krakers, drie vrouwen en drie man nen, verlieten het pand na de komst van de politie zonder verzet te plegen. De woningen, eigendom van wo ningbouwvereniging Eensgezind heid, staan leeg, omdat ze gereno veerd zullen worden. Een buurtbe woner ontdekte vanochtend rond zeven uur dat de panden werden gekraakt. Twee uur later werden ze ontruimd. De krakers zijn aange houden door de politie wegens ver nieling. Ze hadden met een bree kijzer twee deuren geforceerd. Geluidsoverlast aan Boshof LEIDEN - De politie heeft de af gelopen nacht tweemaal ingegre pen wegens geluidoverlast in een woning aan het Boshof. Om half vier stond de radio luid aan. De po litie, na klachten gearriveerd, nam hem in beslag en maakte proces verbaal op tegen de bewoner. Een uur later werd de rust vanuit de zelfde woning andermaal ver stoord. Ditmaal door een tuner/ver sterker, die eveneens in beslag werd genomen. Bulgaarse boeken voor universiteit LEIDEN- De symbolische overhandiging van één fors boekwerk door pro fessor Todorov van de Bulgaarse Academie van Wetenschappen, beteken de voor de vakgroep Slavische talen van de Leidse universiteit een uit breiding van het boekenbestand met zón vierhonderd stuks. De overhan diging van de boeken gebeurde na afloop van een symposium gistermid dag in de universiteitsbibliotheek. Rector-magnificus Kassenaar (links op de foto) nam het cadeau in ontvangst. Tevens zijn er in de bibliotheek aan de Witte Singel exposities te bezich tigen van Oudbulgaarse handschriften en fotoportretten van Bulgaarse dichters en schrijvers. De exposities duren tot 25 april. (foto Holvast) aarlemmerstraat staat de ene wagen vaak te wachten op de ander. De goederen op e teren, is misschien een oplossing de vrachtrijder en de winkelier die op deze manier verloren zou gaan. Nee, dat is niet de juiste oplossing. De leverancier, de man die de goe deren aanvoert, wil koste wat het kost op elk moment met zijn klant kunnen praten. Een andere zaak is het feit dat niet alle goederen zich lenen voor overslag. Ik denk dat als het overladen een oplossing zou zijn geweest, dat zoiets al lang was ingesteld." Inventariseren De gemeente Leiden begint bin nenkort met het inventariseren van alle moeilijkheden die zich voordoen bij het laden en lossen van vrachtwagens. Waar mogelijk zal er aan de knelpunten wat wor den gedaan. Die knelpunten zijn niet zo moeilijk te vinden. De Haar lemmerstraat is een lange wandel en winkelstraat. Vaak staat de een op de ander te wachten alvorens hij zijn rit kan voortzetten. Wat zou Leiden hieraan bijvoorbeeld kun nen doen? Een wat ruimere laad- en lostijd? "Nou", zegt Hans van Gelder van de dienst verkeer en vervoer van de gemeente Leiden, "dat kan ik me nauwelijks voorstellen, 's Mid dags, om maar eens een voorbeeld te geven, is het toch veel te druk om vrachtwagens in winkelgebie den spullen te laten aanvoeren? Misschien kun je een uurtje langer gelegenheid hiertoe geven, maar meer niet. Ik denk dat je eerder naar een vroeger tijdstip zal moe ten, dan naar een later. Dat er knel punten in de stad zijn, dat is duide lijk. Om nu precies aan te geven waar die precies liggen? Ik zou het niet weten. We moeten daar eerst maar eens met de vrachtrijders zelf over gaan praten. Zij kunnen de plekken precies opnoemen waar zij het meeste oponthoud oplo pen." Kleinere wagens Gerard Aletrino, hoofd van de di rectie verkeer en vervoer, voegt er nog aan toe, dat Leiden wel dege lijk rekening houdt met hiet zware verkeer dat de binnenstad aandoet. "Alleen, je hebt te maken met ruimtegebrek. De politiek maakt een keuze waaraan voorkeur wordt gegeven. Daar moeten we ons aan houden. De vervoerders spreken de gemeente Leiden nu aan. Ze kunnen natuurlijk ook wel eens bij zichzelf te rade gaan. Als je met vrachtwagens van achttien meter lang binnensteden in wil, dan vraag je toch om moeilijkheden? Waarom proberen ze hun spullen niet met wat kleinere auto's aan te voeren. Dan bereiken ze de plaats waar ze moeten zijn waarschijnlijk een stuk eenvoudiger en sneller."

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3