Roep om politie op straat steeds luider Voorschoten is 'WeerWerk' voor haanlozen rijker Aanvallen op plan voor bruggen naar 'Vlietland' 'Vogelweide' wordt veiliger 'Nu snel besluit huisvesting fusieschoor Gemeente geeft Casa Materna' geen subsidie Te weinig mankracht in Wassenaar Leiderdorpse 'politiechef gaat weg Meer punten voor jonge 'zoekers' Kwetsende leuzen ontbreken in Voorschoten Verzet tegen uitbreiding sporthal PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 3 APRIL 198! ZOETERWOUDE - De ouders van de leerlingen van de Sja- loomschool in Zoeterwoude vinden dat voor 1 augustus een definitieve beslissing moet val len over de huisvesting van de fusieschool. Nog langer wach ten gaat ten koste van het kind en het onderwijs, zo oordeel den de Sjaloom-ouders. De ou ders waren deze week bijeen om te praten over het advies van de medezeggenschapsraad van de Sjaloomschool aan het bestuur van de stichting katho liek onderwijs Zoeterwoude (SKOZ). Het algemeen bestuur van de SKOZ zal op 22 april over het momenteel op tafel lig gende voorstel praten om een jaar lang de fusieschool in twee gebouwen te huisvesten. Zowel de medezeggen schapsraad van de Aloysius- school als die van de Sjaloom school zijn tegen dit plan. Dit betekent dat er een geschil ligt tussen het dagelijks bestuur en de leden van de SKOZ. Een on afhankelijke geschillencom missie moet dan het laatste woord spreken. Daar lijkt het nu dus op uit te draaien. Het duurt volgens een woordvoer ster van de SKOZ ongeveer twee maanden voordat zo'n ge schillencommissie met een eindoordeel komt. Dit zou bete kenen dat voor 1 augustus de huisvestingsproblematiek kan zijn beèindigd. De samensmelting van de scholen tot één fusieschool is op onderwijstechnisch gebied reeds begonnen. De begelei dingscommissie is volgens L. Smit-Meijer, secretaris van de SKOZ, al druk bezig om de ver schillende schoolsystemen te integreren. ZOETERWOUDE - De werkgroep sidie. Wethouder Graniewski o Casa Materna Zoeterwoude krijgt deelde gisteravond "dat er geen geen subsidie van de gemeente. Volgens de werkgroep komt er steeds minder geld binnen als ge volg van de economische recessie. De werkgroep is bang dat zonder subsidie van de gemeente de jaar lijkse reis naar Casa Materna op de tocht komt te staan. In de vergadering van de com missies welzijn en financiën werd gisteravond over het verzoek om subsidie gepraat. Uit de brief van Casa Materna bleek niet dat er sprake is van een tekort. Boven dien werd in de brief geen hoogte aangegeven van de gevraagde sub- Zoeterwouds belang met honore ring van het verzoek is gediend". Zij vreesde een "onhanteerbare precedentwerking" als het vrijwil ligerswerk van Casa Materna zou worden gesteund. De christen-democraat Laman meende dat het weigeren van de subsidie voor Casa Materna wel overkomelijk is: "Ik heb vertrou wen in de inwoners van Zoeter woude. Dat geld zal uit eigen initia tief heus wel op tafel komen". A. Kolff-Haantjes (Progressief Zoe terwoude) beaamde dat: "Ze zijn heel erg vindingrijk". Verkeersmaatregelen na lang wachten op komst ZOETERWOUDE - Vooruitlo pend op de vaststelling van het langverwachte verkeerveilig- heidsplan in Zoeterwoude, zul len in de woonwijk Vogelweide verkeersmaatregelen worden ge nomen. De kosten van de eerste fase van de aanpak van de belab berde verkeerssituatie in Vogel weide bedragen 27.000 gulden. De keuze voor de te nemen maat regelen is gemaakt in overleg met de adviescommissie We steinde II. Nadat het rapport van de be woners van de Zoeterwoudse woonwijk Vogelweide ruim een jaar in de kast heeft gelegen, is nu dan eindelijk het moment aangebroken waarop iets met de vele aanbevelingen wordt ge daan. Zo zullen bij wijze van ex periment de anti-autopalen bij de uitrit van de Fuut naar de We- steindseweg worden verwijderd. Zodoende wordt de Reiger, de toegangsweg tot de woonwijk, voor een déél ontlast van de vrij grote verkeersdruk. In de bocht bij de ingang van de Reiger zal een parkeerverbod komen. Om de hoge snelheid van de automobilisten in de Vogel weide af te remmen, wordt het kruisingsvlak Reiger-Gans ver kleind door de bocht uit te brei den. In eerste instantie gaat het om een proefopstelling. Mocht blijken dat het verkeer de bocht toch nog met te hoge snelheid neemt, dan zal deze maatregel met een verkeersdrempel wor den uitgebreid. Drempels komen ook op de Gans ter hoogte van huisnum mer 16 en aan het einde van de Reiger, nabij de aansluiting op de Zwaan. Verder zal voor de he le wijk een inrijverbod voor vrachtwagens worden ingesteld. De leden van de raadscommissie voor financiën gingen gister avond akkoord met de voorge stelde eerste aanzet tot het verbe teren van de verkeerssituatie. WASSENAAR Het is de vraag of de Wassenaarse politie dit jaar kan voldoen aan de steeds groter wordende vraag naar meer politie op straat. Het is zelfs twijfelachtig of de surveillerende agenten in 1985 dezelfde diensten aan het publiek kunnen verlenen als tot nu toe het geval geweest is. LEIDERDORP - De groepscom mandant van de Leiderdorpse poli tie, de heer G.R. Hey, krijgt een an dere functie. Hey, die nu tijdelijk werkzaam is bij de parketpolitie in Den Haag, wordt vanaf vijftien april bij de staf van het districtsbu reau van politie aan de Van der Valk Boumanweg geplaatst. Wie de heer Hey gaat opvolgen is nog niet bekend. Plaatsvervan gend groepscommandant op dit moment is de heer A.F.M. Engle- bert. Hey neemt maandagmiddag 15 april om vier uur afscheid in het Leiderdorpse gemeentehuis. Dat komt doordat cursussen, ver lofdagen en de te verwachten ar beidstijdverkorting heel wat tijd van de politie opslokt. Bovendien is het surveilleren zeer tijdrovend, vooral als agenten er met z'n twee ën op uit gaan. Dit jaar nog zal wor den besproken of agenten alleen de straat op moeten, dan wel dat ze een collega naast zich krijgen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1984 van de Wassenaarse gemeen tepolitie. In het verslag staat ver der dat bij de surveillance-dienst prioriteiten moeten worden ge steld, waarbij de veiligheid van de burger voorop staat. De politie van Wassenaar gaat bekijken of bepaal de taken, zoals meldkamer- en re ceptiewerkzaamheden en arrestan tenverzorging door part-time krachten kunnen worden overge nomen. De politie heeft het vorig jaar weer drukker gekregen. Het aantal geregistreerde misdrijven in 1984 (1240) is in Wassenaar met ruim 28 procent gestegen ten opzichte van het aantal in het jaar daarvoor. Die stijging werd voornamelijk veroor zaakt door het grotere aantal fiet- sendiefstallen(267) en vernielinge- n(130), maar ook doordat steeds meer mensen aangifte doen. Bo vendien heeft de Wassenaarse poli tie een ander, tijdrovender, regi stratiesysteem op poten gezet. Het percentage opgeloste mis drijven daalde in 1984 ten opzichte van het aantal in 1983. Werd vorig jaar 21,8% opgelost, het jaar daar voor was dat nog 24,8 procent. Bij na 50 procent van de 1240 bij de politie bekend geworden misdrij ven bestaat uit fietsendiefstallen, vernielingen, diefstallen uit voer tuigen en inbraken in woningen. Volgens de politie lijkt het noodza kelijk via preventieve maatregelen, bijvoorbeeld persvoorlichting, de ze misdrijven terug te dringen. Uit het verslag blijkt verder dat de politie dit jaar met gerichte ac ties de verkeersveiligheid wil ver groten. Speciale aandacht zal wor den besteed aan de maximumsnel heid op sluiproutes, het ordelijk parkeren bij de Wassenaarse scho len en het verkeersgedrag van scholieren op weg van en naar de scholen. De politie wil voorts, evenals vo rig jaar, meer aandacht besteden aan clandestiene zenders. Midden standers die een bedrijf vestigen zonder de vereiste papieren kun nen ook op extra 'belangstelling' rekenen. Datzelfde geldt voor mensen die in de duinen stropen. De Wasse naarse politie ziet een verband tus sen de slechter wordende tijden en de toename van het aantal stropers die, volgens het verslag, vaak werkloos zouden zijn. VOORSCHOTEN - Jonge Voor schotenaren, die samen met hun relatie een woning zoeken, krijgen in de toekomst evenveel punten van de woningadviescommissie als alleenstaande woningzoekenden met dezelfde leeftijd. Nu krijgen 'paartjes' met een to tale leeftijd van 41 of minder geen punten voor de leeftijd, terwijl al leenstaanden vanaf 18 jaar die wél krijgen. Een 18-jarige krijgt één punt, een 19-jarige twee, een 20-ja- rige drie en een 21-jarige vier. Naast deze punten voor de leef tijd krijgen de ingeschrevenen ook punten voor het aantal maanden dat zij ingeschreven staan: een punt voor iedere maand. Het is nog niet duidelijk wanneer de wijzi ging ingaat. De gemeente wil haar namelijk koppelen aan een activi teit waarvoor nog geen datum is geprikt: de doorlichting van de woonruimteverordening van 1977. WASSENAAR - 'n Strenge winter, renovatie-ongerief: de natuur gaat ondanks alles gewoon haar gang in Wassenaars Dierenpark. Er zijn al weer heel wat geboorten te melden: stokstaartjes, een axishert, een paar moormakaken, kea's, twee kameeltjes en zelfs een jonge lammergier, die om het uur wordt gevoed. Op de foto genieten moeder en kind kameel van het voorjaarszonnetje. (foto pn WOENSDAG Lelden Gulden Vlies - raadscommissie onder wijs, samenlevingsopbouw en en patie, 20 uur. LVC - Breestraat, film 'De Droompro ducenten' van Robbe de Hert, 20 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwen kerkkoorstraat, fün 'Diva' van Jean-Jacques Beneix, 20 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie welzijn, 20 uur. DONDERDAG Lelden 't Breehuys - Breestraat, paasvakantie- aktiviteiten: zwemmen op Duinrell, middags. Clubhuis Ons Eiland - Kortenaerstraal eieren schilderyen, opgeven: 134381 143503. VOORSCHOTEN - In de gemeen te Voorschoten zijn nagenoeg geen discriminerende en anderszins kwetsende opschriften te vinden op gemeentelijke gebouwen, scha kelkasten etc. De stichting Willem van Oranje, die zich bezighoudt met het verwij deren van discriminerende en kwetsende schuttingtaai, hoeft dan ook niet te worden ingeschakeld. Dit willen B en W de stichting meedelen. Tenminste, wanneer de gemeenteraad dat goed vindt. De vraag is actueel omdat de stichting vorig jaar december aanbood om voor 15 cent per inwoner een jaar lang de onroerende goederen in de gemeente te reinigen. De stichting, die in het hele land actief is, wil op die wijze de discriminatie bestrij den. Stichting heeft driedelige opzet VOORSCHOTEN - "Eigenlijk moet je de stichting een kort leven toewensen. Ze moet zo snel mogelijk overbodig worden". Geen gebruikelijke woorden voor een openings toespraak. Toch gebruikte R. Kalfsbeek ze bij de presenta tie van 'zijn' WeerWerk, een particuliere plaatselijke stich ting, die mensen zonder baan in Voorschoten wérk wil verschaffen. Een edele zaak. Maar en vandaar de openingswoorden gisteren in het cultureel centrum- het is na tuurlijk niet ideaal. Nederlanders hebben nog steeds het liefst een gewone baan, alle verhalen over een veranderde arbeidsethos ten spijt. En: verdring je geen reguliere banen met vrijwilligerswerk? De stichting heeft dan ook lang in dubio gestaan. De Weerwerkers zagen echter ook voordelen van 'baanloos werk': als de werkloze niet geholpen wordt is hij ge doemd op eigen kracht zaken te re gelen of zijn hobby's uit te leven. Bovendien: door (onbetaald) werk te verrichten doe je ervaring op. En misschien leiden de projecten tot een betaalde baan. Vandaar dus tóch de oprichting, met driedelige opzet. In de eerste plaats ondersteunen WeerWërkers mensen die een werkproject willen starten. Startsubsidies, vergunnin gen en geschikte werkruimte: als dit niet goed wordt geregeld, ver zandt de zaak. Verschillende Voor- schotense voorbeelden tonen dat aan. Een klussenbus ("daar hoort u binnenkort meer van") moet gaan bewijzen dat het ook beter/anders kan. Tweede 'poot' van de stichting: de Praktijk Ervarings Plaatsen GESNAPT Bij twee radarcontro les op de Kennedylaan in Oegst- geest zijn gisteren 52 automobilis ten 'gesnapt'. In totaal passeerden 493 auto's het apparaat. De overtre ders reden met snelheden van 65 tot 87 kilometer, terwijl de maxi mumsnelheid op de Kennedylaan 50 kilometer bedraagt. Zij zijn niet meteen aangehouden, maar krij gen straks een acceptgirokaart in de bus. (PEP). PEP'ers kunnen een half jaar ervaring opdoen bij bedrijven of instellingen. Ook het gemeente huis staat open voor PEP'ers, al zijn hier "de mogelijkheden be perkt", aldus wethouder L. Marse lis gisteravond. WeerWerkers zijn, gesteund door een regionale toet singscommissie, druk doende geïnteresseerde bedrijven en in stellingen te checken: leren de PE P'ers hier werkelijk wat? Worden ze niet gebruikt als goedkope ar beidskracht? Derde 'poot' van de stichting is ten slotte het vrijwilligerswerk. De vrijwilligersvacaturemap, die nu nog door de gemeente wordt bijge houden, komt in handen van de stichting. Zij noteert bij welke niet- commerciële instellingen plaats is voor een vrijwilliger. En ook hier wordt de zaak 'gecheckt'. Eén exemplaar van de map blijft liggen bij de gemeentelijke sociale dienst, een tweede exemplaar gaat naar het cultureel centrum, waar 'WeerWerk' tweemaal per week spreekuur houdt. Dit gebeurt op dinsdagmiddag van twee tot drie en donderdagavond van zeven tot acht. Het opzetten van dit alles heeft veel werk gekost. Zo zijn de statu ten in vijftien sessies opgezet. De gemeente had dat nooit verwacht. "Maar", aldus wethouder Marselis, "het is gedegen gedaan. En dat geeft vertrouwen voor de toe komst". Ook het blote feit dat de stich ting gedragen wordt door particu lieren, doet hem deugd: "dat bete kent een verbreding van het draag vlak. En: dit maatschappelijke pro bleem gaat het kunnen van het ge meentebestuur te boven". Ook heeft volgens hem een stichting meer mogelijkheden bij verschil lende instanties. Voorwaarde is Vrees voor toename overlast recreatiegebied "Wethouder Marselis spuit de werkloosheid weg". Zo kondigde de stich ting WeerWerk deze openingsplechtigheid althans aan. (foto Holvast) wel dat 'WeerWerk' goede contac ten blijft houden met de gemeente en dan met name de sociale dienst. In de praktijk zullen deze contac ten lopen via de gemeentelijke ad viseur, een personeelslid van de so ciale dienst. Marselis, zelf een "gezeten bur ger die persoonlijk niet zo geraakt wordt door werken en werkzoe- ken, maar wel kinderen heeft", kon zich overigens goed voorstellen hoe groot bij velen de onzekerheid is over de toekomst. Hij vindt de term WeerWerk dan ook nogal raak: "Het betekent: Wéér werk. Maar ook: je willen verzetten tegen wat er op je afkomt". VOORSCHOTEN/LEIDEN - De provincie wordt van alle kanten aangevallen op haar plannen om via bruggen over de (Voorschoten- se) Vliet het nieuwe recreatiege bied 'Vlietland' te ontsluiten. Een maand nadat een bewoon ster Van het Voorschotense Frans Halsplantsoen haar zorg uitsprak over de mogelijke aanleg van een brug bij de Raadhuislaan ("dat wordt een vandalisme-route hebben ook B en W van Leiden zich gekeerd tegen dit provinciale idee. Daarnaast zijn bij de gemeente Voorschoten bezwaarschriften binnengekomen tegen het plan om een om een fiets- en voetpad aan te leggen vanaf de Veurseweg naar de Knipmolen, waar een brug moet komen naar recreatiegebied Vliet land. De bezwaarschriften tegen deze brug zijn van de werkgroep milieubeheer Leiden/vogelwerk groep 'Vlietland' en de Stichting Duivenvoorde, eigenaar van de grond waarover het fietspad moet gaan lopen. In beide brieven wordt het be treurd dat "de tot heden nog niet ontsloten en doorsneden Knippol- der wordt aangetast". Het gaat na melijk om een gebied dat in het provinciale streekplan wordt aan geduid als "cultuurgrond met gro te natuur- of landschappelijke waarde". Volgens de werkgroepen betreft het een betrekkelijk rijk weidevogelgebiedje. En het maakt deel uit van een groene buffer tus sen Den Haag en Leiden, zo voeren de briefschrijvers aan. "Een buffer die volgens de provincie erg be langrijk is". Volgens de stichting Duiven voorde zullen de gebruikers van de grond in grote problemen komen door het fietspad en de brug. Daar naast vreest ze voor de komst van een brugwachtershuisje vlak naast de molen. Ten slotte duikt in beide bezwaarschriften de vraag op: waarom hier? De stichting Duiven voorde vindt dat is gekozen voor de meest ongelukkige plaats die men zich kan voorstellen. Zoals al aangestipt verzetten B en W van Leiden zich fel tegen deze brug. Ze zijn bang dat op deze manier auto mobilisten die het recreatiegebied willen bezoeken, toch gebruik ma ken van de smalle Vlietweg. Dit ge beurt nu al vaak omdat er nog al tijd geen goede verbindingsweg is aangelegd. Een onaanvaardbare zaak, zo voeren zij aan. Immers, de Vliet weg is hoofdzakelijk geschikt voor fietsverkeer en wordt ook druk be reden door fietsverkeer. De weg kan niet worden afgesloten voor autoverkeer omdat er woningen en bedrijven langs liggen. Overigens is het nog helemaal niet zeker of de brug bjj de Raad huislaan er komt. De provincie on derzoekt op dit moment op het plan nog wel is te verwezenlijken. B en W van Leiden zijn officieel nog niet op de hoogte gebracht. Zij hebben het dagelijks bestuur van de provincie daarom opm ophelde ring gevraagd. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat dit jaar of begin volgend jaar een toegangsweg naar 'Vliet land' zou worden aangelegd. Deze weg zou vanaf de Europaweg, de weg tussen de rotonde Lammen schans en Zoeterwoude-dorp, door de Oostvlietpolder naar het recrea tiegebied moeten gaan lopen. Het lukt de provincie echter niet om de benodigde grond voor de weg aan te kopen. Een onteigeningsprocedure zou veel tijd kosten. Voor eind 1987 kan dan ook nog niet worden be gonnen met de aanleg van de toe gangsweg door de Oostvlietpolder. En omdat de aanleg naar verwach ting ongeveer twee jaar duurt, zou de weg pas tegen het einde van de jaren '80 in gebruik kunnen wor den genomen. Vandaar dat de pro vincie nu naar andere mogelijkhe den zoekt, een brug bij de Raad huislaan bijvoorbeeld. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) Voorschotenaren: Straks te weinig groen over VOORSCHOTEN - De Voorschotense belangenver eniging Bijdorp 1 verzet zich hevig tegen een mogelij ke uitbreiding van de sporthal met een tweede hal van 22 bij 42 meter, een sociale ruimte van 120 vierkante meter en douche-, was- en toiletunits. Door de uitbreiding, aan de voorkant van de be staande hal, zou een onaanvaardbaar grote aanslag worden gepleegd op het nu al schaars aanwezige groen in de wijk. Dit schrijven de leden van de belan genvereniging althans in een brief aan de gemeente raad. Ook vinden ze dat de toegang tot de wijk (de Ko ninklijke Marinelaan) door de nieuwbouw een "mas saal aandoend, stedelijk geheel wordt. Terwijl het ge heel nu nog een redelijk vriendelijk en groen accent heeft". Ze besluiten de brief met een aanbeveling: als de gemeente zonodig een tweede sporthal erbij wil, moet ze die maar achter de sporthal bouwen. Naast jonge rencentrum 'De Lindehoeve' is een goede plaats be schikbaar, aldus de belangenvereniging. Volgens gemeente-secretaris De Graaff is dat echter geen serieuze mogelijkheid. Wel bestaat de kans dat de plannen voor de tweede sporthal flink worden ge wijzigd. De functionele commissie voor sport- en re creatie vindt dat de kosten van de huidige plannen namelijk te hoog uitvallen. Ze komen in de buurt van de 1,2 miljoen gulden. De exploitatie zou per jaar 167.000 gulden opslokken. Een jaarlijkse opbrengst van 144.000 gulden kan dit niet goedmaken: het tekort blijft jaarlijks 23.000 gulden. Al valt dit op te vangen wanneer de gemeente vooraf een investeringsbedrag van 275.000 gulden opzij legt. (071)144941 n 8.30-17.00 u SLEUTELTJES ma.-vrij. van 0.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten Kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345,20 65,70 89,30 22,10 ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11,2221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv. P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2