Directeuren WV s niet somber over toerisme met Pasen SJJB houdt open huis, buurt gaat door met strijd Omwonenden bezorgd over toestand van hertenkamp Hoewel records niet zullen sneuvelen WV-Noordwijk vraagt horeca in zeedorp bijdrage voor corso Neergestoken vrouw (27) overleden Valkenburg garant voor lening aan veerman WOENSDAG 3 APRIL 1985 REGIO LEIDEN DUIN- EN BOLLEN STREEK - Hoewel de paasdrukte in de duin- en bollenstreek dit jaar zonder twijfel geen records zal bre ken, neemt de aanvankelij ke mineurstemming in de toeristische sector lang zaam af. Het oplopen van de temperaturen en een toene mende drukte bij dë ver schillende VW-kantoren heeft de sombere voorspel lingen voorlopig naar de achtergrond verdrongen. Volgens een woordvoerster van het Nationaal Bureau voor Toeris me (NBT) duidt een 'realistische benadering' met een vroege pasen na een lange winter op minder ho ge bezoekersaantallen dan het af gelopen jaar. "Maar somber zyn wij niet gestemd, zeker niet nu het weer zich langzaam herstelt". Een schatting over het te verwachten aantal toeristen dat dit jaar ons land bezoekt durft zij evenwel niet te geven. Uitlatingen van woordvoerders van VW's in Noord wijk, Lisse en De Keukenhof in Lisse sluiten aan op de zienswijze van het NBT. K. Verplancke, directeur van de Kat- wijkse VVV, houdt echter nog zo zijn bedenkingen. "Eigenlijk is al de tijd aangebroken dat wij gaatjes moeten opvullen. Er is nu nog vol doende plaats". Hij schat de huidi ge bezettingsgraad op 50 procent. Lentezon De hoop is er momenteel op ge vestigd dat het lentezonnetje niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland doorbreekt, zodat de toeristenstroom juist uit dit land op gang komt. De Lissese VW-di- rectrice A. Schipper: "Als die Duit sers naar buiten kijken en het zon netje schijnt, begint het bij hun van binnen te kriebelen en dan ko men ze alsnog". Evenals in Katwijk zijn ook in Noord wijk en Lisse nog voldoende mogelijkheden om te overnachten. De Noordwijkse VW-directeur W. Rovers verwacht dat de 'bloemen- badplaats' het komende weekein de redelijk bezet zal zijn. Hij veron derstelt dat er tijdens de Paasda gen in Noord wijk in elk geval 5000 verblijfstoeristen rondlopen. "En dan reken ik de dagjesmensen dus niet mee", zo verduidelijkt Rovers. Van het aantal reserveringen dat op het laatste moment wordt ge maakt zal afhangen of de horeca nog iets extra's kan verdienenen, aldus Verplancke. Goede Vrijdag en Paaszaterdag, doorgaans de drukste dagen bij de VW's in de regio, zullen daarbij zoals gebrui kelijk als graadmeter dienen. Afzeggingen Vanwege het sombere weer in de afgelopen weken hebben zowel de Katwijkse, als de Lissese en de Noordwijkse VW met enkele af zeggingen te maken gehad. Rovers sluit echter niet uit dat bij redelijk weer de opengevallen plekken als nog kunnen worden opgevuld. "En veel Duitsers komen toch wel. Die willen even uit die pot van het Ruhrgebied om hier aan zee frisse lucht te kunnen inademe'n", weet hij uit ervaring. K. van Rijnen, voorlichter van Keukenhof in Lisse, is eveneens vrij optimistisch gestemd over het paasweekeinde. Hy rekent gezien het aantal contracten dat met Duits en Engelse busondernemeningen is afgesloten op behoorlijke bezoe kersaantallen. "Het privé-bezoek zal van het weer afhangen", aldus Van Rijnen. Volgens hem staan de bloemen in de tuin momenteel 'op sprin gen'. Van Rijnen: "Nog een paar dagen zon en de hele boel klapt open". Het drukste weekeinde voor Keukenhof wordt echter eind deze maand verwacht, wanneer ook het bloemencorso weer door de streek trekt. - -V' W. Rovers, directeur VVV Noordwijk: Ondanks de vroege Pasen zal Noordwijk komend weekend redelijk bezet zijn". (archieffoto) 'Bevrij dingsmok' voor leerlingen van Peuterburg VALKENBURG - De kinderen van De Peuterburg alsmede leer lingen die de kleuter- en lagere school in Valkenburg bezoeken, krijgen ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding een mok met daarop een passende tekst. De gemeenteraad is daarmee gisteravond akkoord gegaan. Burgemeester en wethouders Valkenburg achten het wense lijk de kinderen een blijvende her innering aan de 40-jarige bevrij ding te geven. De kosten van deze geste van het Valkenburgse ge meentebestuur bedragen ruim 2500 gulden. NOORDWIJK - De Noordwijkse horeca-exploitanten moeten nog dit jaar 12.000 gulden op tafel leg gen voor het bloemencorso. Be taalt de horeca niet, dan zal het cor so volgend jaar waarschijnlijk niet •meer op de Boulevard in Noord wijk aan Zee eindigen. VW-direc teur W.Th.P.M. Rovers stuurt deze week een brief aan alle horeca-on- dernemers waarin hij om een bij drage vraagt. De Noordwijkse Ondernemers Vereniging (NOV) betaalt trouw ie der jaar mee aan het corso en ande re evenementen. Omdat ook de ho reca profiteert van de corsobezoe kers, vindt Rovers het niet meer dan 'logisch dat ook van die zijde een bijdrage wordt geleverd. Rovers: Betaalt de horeca niet mee, dan blijft het corso staan in Noordwijk-Binnen. De wagens zul len dan niet meer door Noordwijk aan Zee rijden en ook de bezichti ging zal dan van de boulevard naar Noordwijk-Binnen worden ver plaatst". Dit jaar rijden de wagens in ieder geval nog door Noordwijk aan Zee, zelfs als de horeca-ondernemers in gebreke blijven. "We zullen dan er gens anders geld vandaan zien te halen, maar dit zal gevolgen heb ben voor volgend jaar". Rovers wil met de horeca-exploitanten tot vaste afspraken komen. De VW- directeur wil vooral zekerheid over de jaarlijkse bijdrage van de hore- Het bestuur van de belangenor ganisatie Horeca Noordwijk be sloot een paar jaar geleden ieder lid van deze ondernemersvereniging een jaarlijkse bijdrage in de kosten van Noordwijkse evenementen te laten betalen. Slechts de helft van de leden van Horeca Noordwijk bleek bereid te betalen zodat deze regeling met ingang van dit jaar is afgeschaft. Rovers probeert nu door middel van een persoonlijke benadering van de horeca-onder nemers geld byeen te schrapen. Jongen gewond bij aanrijding HILLEGOM Een li-jarige jon gen uit Hillegom is gistermorgen gewond geraakt bij een ongeluk in zijn woonplaats. De jongen werd aangereden op het moment dat hij onverwacht met zijn fiets vanaf het trottoir de Stationsweg opreed. Een 24-jarige automobilist uit Hil legom kon de knaap niet meer ont wijken. Per ambulance is de jongen over gebracht naar de Mariastichting in Heemstede. NOSFERATU - Hotel Huis ter Duin heropent volgende week zijn nachtclub 'Nosferatu'. Vier maan den geleden besloot de directie van Huis ter Duin de club te sluiten omdat het 'verkeerde' publiek kwam. De nieuwe nachtclub heeft niet meer het karakter van een dis cotheek. Bekende musici als Pim Jacobs, Pia Beek en anderen moe ten zorgen voor een ongedwongen en gezellige sfeer. Iedere avond is er live-muziek, in het weekend ver zorgd door speciale gastmuzikan ten. Vanaf vrijdag 6 april is Nosfe ratu weer iedere avond open. ALPHEN AAN DEN RIJN - De zondag in haar woning aan de Saf fierstraat neergestoken vrouw is gisteren aan haar verwondingen bezweken. De 27-jarige echtge noot, die sedert de steekpartij spoorloos was, is gistermorgen om streeks tien uur in de woning van zijn ouders in Alphen aangehou den. De politie kreeg van familie een telefoontje over diens aanwe zigheid in de ouderlijke woning. De man heeft bekend. Over het motief tast de politie nog in het duister. Er is uit de eer ste verhoren niet gebleken, dat er van een echtelijke twist sprake was. Waarom de man zondagmid dag omstreeks vier uur plotseling uit de keuken een vleesmes pakte en daarmée op zijn vrouw instak, heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. Het echtpaar was on geveer twee jaar getrouwd. Het had geen kinderen. Na zijn daad is de man in zyn au to gestapt en verdwenen. Het mes werd in de woning aangetroffen. De politie wist nog niet te melden, waar hij de afgelopen dagen is ge weest. Ook de auto is nog niet te recht. De vrouw, de 27-jarige K.D. Saya, zag na de steekpartij nog kans een familielid te bellen die onmiddellijk alarm sloeg. Ze werd met ernstige steekwonden naar het Rijnoordziekenhuis gebracht en vandaar naar het Academisch Zie kenhuis Leiden gebracht en in zorgwekkende toestand opgeno men. Gisteren overleed ze. Antenne ve r b o d moet opgeheven' TER AAR - Het antenneverbod moet worden opgeheven. Dat meent de Ter. Aarse raadscommissie open bare werken. B en W echter willen het verbod instandhouden opdat een antenne-vrij uitzicht blijft gewaar borgd. P. Nijweide verklaarde gisteren in de commissie principieel tegen der gelijke overheidsbemoeienissen te zijn. Volgens hem is de antenne als redelijk alternatief voor het centraal antennesysteem wel geoorloofd. Daar komt bij dat een gewone anten ne ongeveer tien keer zo goedkoop is dan een kabelabonnement. Op oude huizen zijn antennes wel geoorloofd, op nieuwe niet. Volgens Nijweide wordt hierdoor rechtsongelijkheid in de hand gewerkt. B en W zijn bang voor 'een regen van opzeggingen' waardoor de reste rende abonnees veel meer geld voor hun abonnement moeten betalen. Ook is het college bevreesd voor een nieuw 'antennewoud'. De commissie deelde deze vrees niet zo. W. van Tol (Lijst Otto) bij voorbeeld heeft evenmin trek in een antennewoud maar vindt het ander zijds erg onredelijk dat mensen die op de kabel zijn aangesloten een ho ge prijs moeten betalen, terwijl velen van hen alleen naar Nederland I en II kijken. Wethouder G. van Harten zegde toe met Casema te overleggen of het mogelijk is om tegen lagere ta rieven alleen Nederland I en II door de kabel te sluizen. De herten in het Westerpark aan de Boslaan in Rijnsburg staan al Dierenarts: 'Vocht niet direct schadelijk' RIJNSBURG - Omwonen den van het hertenkamp in het Westerpark aan de Bos laan in Rijnsburg maken zich ernstige zorgen over de gezondheidstoestand van de herten. Die staan met hun poten vrijwel voortdu rend in het water. Als het heeft geregend duurt het heel lang voor dat het water in de grond is weggezakt. Het hertenkamp heeft dringend een opknapbeurt nodig, erkent ook woordvoerder J. de Ruiter van de dienst gemeentewerken in Rijnsburg. Door de natte herfst van vorig jaar is de grond kapotge- trapt en het park veranderd in één grote modderpoel. "Het park ziet er inderdaad slecht onderhouden uit", aldus De Ruiter. Het probleem van wateroverlast speelt volgens de ambtenaar overi gens al jaren. "Dit jaar is het extra erg doordat het de afgelopen herfst zo geregend heeft. De waterafvoer van het grasveld is nooit goed ge weest, maar nu staan er al maan den plassen water op het veld". Volgens De Ruiter lijden de her ten niet onder de wateroverlast: "Ze worden niet ziek, er worden zelfs nog dieren geboren. Ze kun nen droog staan en droog slapen". Een opknapbeurt is naar zijn me ning echter toch nodig. Al was het alleen maar omdat het park er nu slordig uitziet. De dienst gemeentewerken on derzoekt hoe het park kan worden verbeterd en wat dat gaat kosten. De Ruiter denkt zelf aan een be drag van ongeveer 20.000 gulden. "De gemeenteraad moet beslissen of hij dit geld ervoor over heeft. Zo niet, dan kan het kamp beter ver dwijnen. Geen kamp is altijd nog beter dan zo'n rommelig herten- verblijf'. De Ruiter hoopt dat het kamp kan blijven. Dagelijks lopen vele Rijnsburgers het park even in omNie herten te voeren. Schande De omwonenden van het herten kamp genieten momenteel niet be paald van het kampje. Zij ergeren zich en maken zich zorgen over de herten. "Dat kan toch nooit goed zijn", aldus een van de omwonen den die overigens zijn naam liever niet in de krant ziet. "Het is een schande. De herten worden vol strekt verwaarloosd. Ze worden wel gevoerd, maar voor een droge wei wordt niet gezorgd. Dit lijkt op dierenmishandeling" Hij maakt zich vooral zorgen om de gezondheidstoestand van de herten: "Niemand maakt mij wijs dat maandenlang natte en koude poten hebben niet slecht is voor die dieren. De gemeentp Rijnsburg moet hier iets aan doen, dit kan zo niet langer". Dierenarts E.A.M. Verschueren uit Noordwijk is van mening dat de herten geen schade ondervinden van de nattigheid. "In de natuur lo pen de dieren ook de hele winter buiten. De honderden herten op de Veluwe hebben ook natte poten en blijven toch gezond". Verschueren plaatst wel een kanttekening bij de ruimte die de dieren hebbén."Zeker particuliere hertenkampen zijn veel te klein. Er worden te veel dieren op een piepklein grasveldje gehouden. Bij gemeentelijke parken valt dit meestal nog wel mee, hoewel ook daar méér bewegingsvrijheid het welzijn van de dieren ten goede zou komen". HAZERSWOUDE - Terwijl de Stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk (SJJB) voorbereidin gen treft voor het vanavond te hou den open huis, doen de omwonen den verwoede pogingen de ge meente te dwingen het gebruik van de keet achter de Hazerswoud- se Van Beethovenlaan niet nog lan ger te gedogen. Het gemeentebe stuur van Hazerswoude weigert op te treden tegen het gebruik van de keet, ondanks het feit dat de Raad van State daarover een voor de ge meente negatieve uitspraak heeft gedaan. Enkele weken geleden wendden de omwonenden zich tot de afde ling rechtspraak van de Raad van State. Ze vrezen overlast van de SJJB-activiteiten in de bouwkeet. B en W van Hazerswoude hadden de keet aangeboden aan de stich ting omdat die al jaren in ruimte nood verkeert. De jeugdsoos 't Pluutje is om die reden allang op geheven. Het is de bedoeling aller lei activiteiten van de stichting in de keet onder te brengen totdat er een nieuwe en definitieve huisves ting is gevonden. Voor het gebruik van de keet moest het gemeentebestuur wel vrijstelling verlenen van het be stemmingsplan. Dat was nodig omdat de SJJB anders niet kon be ginnen. Het besluit tot vrijstelling werd door de omwonenden aange vochten en met succes. De Raad van State honoreerde het schor- singsverzoek van de omwonenden, maar tot ieders verbazing bleef de gemeente het gebruik van de keet door de SJJB gedogen. Wanhoop "Normaal gesproken dient na het toekennen van een schorsings- verzoek de zaak stilgelegd te wor den", vertelt mr. J.A. Mendelts, die namens de omwonenden als advo caat optreedt. "De gemeente moet daarop toezien, maar weigert dat. En dat is eigenlijk heel stout, om het zo eens te zeggen". De gemeente weigert op te tre den omdat ze nog niet weet waar om de Raad van State geen toe stemming wil geven voor het ge bruik van de keet. De zogenaamde motivering van het vonnis komt meestal pas zes weken later. Advocaat Mendelts verbaast zich over de gemeentelijke opstelling en is er ook boos over. "Ik heb de indruk dat een aantal wetten voor Hazerswoude blijkbaar niet geldt. Ik vind dat zeer onbehoorlijk en ook onaanvaardbaar", aldus Men delts. Onbegrijpelijk is het echter niet, gaat hij verder: "Ik ken Hazers woude al langer. In het verleden was het altijd al een bestuurlijke wanhoop. En dat is blijkbaar zo ge bleven". Mendelts liet het er niet bij zit ten. Hij nam weer contact op met de Raad van State. Op advies van het hoogste rechtscollege in ons land besloot hij de gemeente een telex te sturen met daarin het ver zoek over te gaan tot uitvoering van het vonnis, desnoods met be hulp van de sterke arm. Indien de gemeente niet binnen een bepaal de termijn het verzoek zou honore ren, eiste Mendelts namens de be woners een dwangsom van 250 gul den per dag. De telex werd ter ken nisneming ook aan de Raad van State gestuurd. Cruciaal De gemeente trad niet op, zodat Mendelts de Raad van State ver zocht ook de activiteiten in de keet te verbieden en niet alleen de vrij stelling te schorsen. In de motive ring zou deze zogenoemde 'voorlo pige voorziening' ook kunnen wor den opgenomen. Mendelts zet zo-- veel haast achter deze zaak omdat vanavond het open huis wordt ge houden in de keet. Hy ziet dat als de openingshandeling. VALKENBURG - De ge meenteraad van Valken burg is bereid garant te staan voor rente en aflos sing van een lening van 7000 gulden die door de ge meente Rijnsburg wordt verstrekt. Dat geld wordt geleend aan de nieuwe, uit Rijnsburg afkomstige veer man die daarmee de rech ten van het Valkenburgs pontje koopt. Oud-veerman Siebert heeft jaren lang mensen overgevaren. Sinds hij te zwak is om het pontje te be dienen is die voor Valkenburg be langrijke verbinding weggevallen. Dat wordt als een ernstig gemis er varen door de vele mensen die van het voetveer gebruik maken. Een Rijnburger heeft zich inmid dels gemeld als opvolger van Sie bert, maar het ontbreekt hem aan financiële middelen. Rijnsburg wil wel geld lenen, maar Valkenburg moet garant staan. Als de veerman in gebreke blijft, wil Rijnsburg niet opdraaien voor het geleende geld want daarmee 'onstaat een binding met de exploitatie van het veer pont', aldus Rijnsburg. ,Verbaasd De gemeenteraad van Valken burg toonde zich tydens zijn gister avond gehouden vergadering zeer verbaasd over het standpunt van Rijnsburg. Aanvankelijk was het namelijk de bedoeling dat Valken burg voor een klein deel en Rijns- burg voor het grootste deel garant zou staan. Het pontje is ook belangrijk voor Rynsburg. "We komen ze nog wel eens te gen", aldus raadslid H. Dijkhuizen van het CDA. "Ja,rin het zwem bad", zo reageerde burgemeester Van 't Wout lachende, eraan toe voegend: "En dan drukken we ze kopje onder". Daarmee werd een verband gelegd met het Rynsburg- se zwembad waaraan Valkenburg ook meebetaalt omdat het dorp er profijt van heeft. Schoorvoetend ging de gemeenteraad uiteindelijk akkoord met een garantie van een door Rijnsburg verstrekte lening van 7000 gulden. Ook de Raad van State denkt er zo over. "Het is een cruciaal mo ment", aldus een woordvoerder gistermiddag desgevraagd. "Daar om is er vandaag ook met man en macht gewerkt om de uitspraak en de motivering de deur uit te krij gen, maar dat is niet gelukt". De stukken zijn ambtelijk voorbereid maar moeten nu nog worden voor gelegd aan de waarnemend voor zitter van de afdeling rechtspraak, die het vonnis voor zijn rekening moet nemen. Belangen De vraag blijft natuurlijk waar om de gemeente Hazerswoude een uitspraak van de afdeling recht spraak van de Raad van State, het hoogste rechtscollege, weigert uit te voeren. Volgens burgemeester J. van der Sluijs is dat simpel ver klaarbaar. "Het gemeentebestuur moet rekening houden met de be langen van zowel de SJJB als de omwonenden. Daarom moeten we op z'n minst de overwegingen (de motivering van het vonnis-red.) af wachten om te besluiten wat we gaan doen", aldus de burgemees ter. Hij is er overigens wel van over tuigd dat de SJJB op deze plek niet te handhaven is. "We zullen een andere locatie moeten zoe ken", erkent hij. "Maar ik vind nog steeds dat we door de vrijstelling voor de keet te verlenen een goed besluit hebben genomen". Van der Sluijs wijst er bovendien op dat formeel het gebruik van de keet niet door de Raad van State is afgewezen. Alleen het besluit om vrijstelling te verlenen aan de SJJB is geschorst. Hij geeft overi gens wel toe dat de activiteiten van de stichting in strijd met het be stemmingsplan zijn. Volgens Van der Sluijs had de advocaat beter di rect een 'voorlopige voorziening' kunnen eisen. "Al is het de vraag of die was toegewezen door de Raad van State", aldus de burgemeester. "Maar dan hadden de omwonen den maar een advocaat met meer verstand van het bestuursrecht moeten nemen". Boos wordt Van der Sluijs als mensen zeggen dat het gemeente bestuur van Hazerswoude zich niet aan de wet houdt. "Dat is volstrek te nonsens. Het is niet zo dat het gemeentebestuur een schorsings besluit naast zich neerlegt. Elke suggestie in die richting wijs ik van de hand". Mocht de Raad van State beslui ten de dwangsom op te leggen aan de gemeente dan is Van der Sluijs nog steeds niet bereid de SJJB di rect uit de keet te gooien. "Als de Raad van State zou menen dat al lerlei stokken achter de deur nodig zijn, dan moeten ze dat vooral doen", aldus de burgemeester. "In dien de motivering van de uit spraak bij ons binnenkomt, zullen wy hem rustig bestuderen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21