Vrouwen verguld mannen mokken s 'Voor mij is het WK een sociaal geheimen' NK dammen start met verrassingen VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT Broers eisen vertrek van Van der Helm Amerikaanse en Oranje toppers in vrouwentour Op titelstrijd tafeltennis China blijft regeren WOENSDAG 3 APRIL 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Liefst wilden zij nog eens de start van de Tour de Fran ce naar Nederland halen. Maar toen niet kon worden voldaan aan de financiële verlangens van Tour- directeur Felix Lévitan, zat de stichting 'Tour de France 1985 Ne derland' niet by de pakken neer. Er waren nog meer plannen bij dit clubje Leidse wielerfanaten, onder aanvoering van directeur sportief Joop Riethoven. Gisteren presen teerde het actie-comité de Ronde van Nederland voor vrouwen 1985. In navolging van de Franse 'mei dentour', heeft Nederland van 22 tot en met 27 april nu dus zijn eigen vrouwenronde. Die begint met een proloog in Leiden en voert vervol gens via de etappe-plaatsen Lisse, Hilversum en Dronten naar Hee renveen. Onderweg is een prijzen geld van dertienduizend gulden te verdienen. In totaal is er met de or ganisatie een bedrag gemoeid van 110 duizend gulden. Het meeste gaat op aan de Ame rikaanse Nissan-ploeg, die van de eerste vrouwenronde direct een ronde van allure maakt. De organi satie kon niet om deze ploeg heen, omdat de Japanse autofirma hoofdsponsor is van de Nederland se ronde. Met wereldkampioene op de achtervolging Rebecca Twigg, winnares van de zilveren Olympi sche medaille, krijgt Joop Rietho ven overigens wel waar voor zijn geld. Ook de Amerikaanse num mers twee en drie, respectievelijk Cindy Olavarri en Peggy Maass, maken deel uit van die ploeg. De voltallige Nederlandse top komt met hen aan de start. De vijf 'grote' formaties, waarvan ook de dit seizoen gestartte Leidse Van Duuren-Lundbeck-ploeg, en nog eens vier nader te formeren dis- trictsploegen. De Nederlandse vrouwenronde, die door de betut teling van de internationale bond FIAC niet langer mag zijn dan 300 km, geldt onder meer als selectie wedstrijd voor de tweede Tour de Femme. Voor het viertal Erica Oo- men, Mieke Havik, Hennie Top en Petra van der Stal is de ronde een nuttige training voor hun poging om half mei het eerste wereldre cord op de 100 kilometer ploegen tijdrit te vestigen. De organisatoren zijn ook nog in onderhandeling met een Belgische en Duitse ploeg. De proloog in Leiden wordt ver reden rond de Vijf Meilaan. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om de Leidse binnenstad door te ra cen, maar dat bleek om organisato rische reden niet haalbaar. De wed strijden worden vroeg in de avond verreden (aanvang steeds rond 17.30 uur). "De rensters hoeven dan geen vrije dag bij hun baas op te nemen en 's avonds trekje meer publiek", verklaarde Joop Riethoven, die het gistermiddag tijdens de persconfe rentie in Holiday Inn weer ouder wets druk had. Ook in de afgelo pen maand, overigens. De ideeën voor de organisatie van de vrouwenronde ontstonden, dan wel vorig jaar al tijdens de voor Nederland zo succesvol verlo pen Franse editie, maar pas in de laatste weken was het zeker dat al le plannen ook konden worden uit gevoerd. "Niemand die dacht dat wij in zo korte tijd de ronde in el kaar konden zetten, maar we had den dan ook overweldigende me dewerking van alle autoriteiten". En dat waren ook in geval van deze gebeurtenis voor vrouwen, weer bijna allemaal mannen. Lo gisch of niet, kozen zij een ronde miss. Een ronde-mister, dat is ken nelijk iets waarbij de organisatoren niet aan hebben gedacht. Koolhof wéér onder het mes EINDHOVEN (ANP) - Jurrie Kool hof van PSV moet weer een knie operatie ondergaan. De spits, die bijna een jaar geleden tijdens een competitieduel geblesseerd raakte, kreeg vorige week last van de knie. In een wedstrijd van het reserve- team, dat tegen Volendam speelde, verstapte Koolhof zich. Hij raad pleegde onmiddelijk zijn arts, die besloot dat ingrijpen noodzakelijk was. Manager Kees Ploegsma van PSV kon gisteren geen duidelijk heid geven over het dienstverband van Koolhof: „Laten we eerst eens even afwachten wat de operatie voor gevolg heeft". Oudste deelneemster Dorothy Brown (60): Jannus van der Wal is altijd an ders dan anderen. Voor zijn eerste partij in het NK dammen bereidde hij zich voor met het spelen op de piano. Hij stuurde tegenstander Van der Kooij vervolgens met de muziek mee. (foto anpi GOTENBURG - Niet iedereen bij de wereldkampioenschappen ta feltennis kan toveren met een bal letje. Naast de Chinese goochelaars bevinden zich ook minder sportief begaafden op de vloer van het Scandinavium, de sporthal waarin de Zweedse tennissers vorig jaar de David Cup voor de neus van de Verenigde Staten wegkaapten. Wat te zeggen bijvoorbeeld van Dorothy Brown, namens Zimbab we naar Zweden gestuurd. Drie verzoeken om haar leeftijd te ver tellen, legde zij glimlachend naast zich neer. Tegen haar zin werd zij echter door de internationale tafel- tennisfederatie ontmanteld. Om dat zij tijdens het evenement haar veijaardag vierde, zette president Roy Evans haar in het zonnetje. Met haar zestig jaar is Dorothy Brown verreweg de oudste deel neemster van het toernooi. Wat bezielt haar in vredesnaam om als byna-bejaarde aan de we reldkampioenschappen deel te ne men. Ook in de derde categorie, ABCOUDE (ANP) - Het 67ste na tionale damkampioenschap is gisteren in Abcoude met een groot aantal verrassende uitsla gen begonnen. Rob Clerc incas seerde een nederlaag op de klok tegen Geert van Aalten en Auke Scholma verloor ook al door tijdsoverschrijding van Jeroen Goudt. Van de internationale grootmeesters maakte alleen Jannes van der Wal zijn positie waar door een zege op Van der Kooij. Palmer startte met een op vallende nederlaag tegen Ver- Strijd was er dus voldoende. Ook in de partij Van der Wal - Van der Kooij. Jannes van der Wal nam op zijn korte vleugel een opslui ting en tegenstander Van der Kooij voelde zich behaaglijk. Toch verkeek hij zich op zijn speelvrijheid en in het gevorder de middenspel moest Van der Kooij een schijf offeren om nog enig tegenspel te houden. Het eindspel werd door Van der Wal, die de laatste vijftien zetten bin nen enkele minuten moest doen, secuur naar winst gevoerd. Auke Scholma verslikte zich m de tegenstand van Jeroen Goudt. Op de 50ste zet viel Scholma's vlag op het moment dat hij zijn (verliezende) laatste zet deed. Palmer leek goede kansen te hebben tegen Vermin, die in de slotfase echter profiteerde van enkele onnauwkeurigheden van de Nijmegenaar. DORDRECHT (ANP) - Oud wereldkampioen Ton Sij- brands maakt weer deel uit van het Nederlandse dam- team, dat van 11 tot 15 juni in Leningrad de veertiende inter landwedstrijd speelt tegen de Sowjetunie. Sijbrands kwam in 1981 voor de laatste keer uit in het tiental, dat slechts in twee wedstrijden tot een ge lijkspel kon komen. Naast Ton Sijbrands maken de internationale grootmees ters Rob Clerc, Jannes van der Wal, Hans Jansen, Jos Stokkel en Auke Scholma deel uit van het team, dat verder bestaat uit John van den Borst, Ge rard Jansen, Ruud Palmer en Hans Vermin. De interland wedstrijd bestaat uit vier ont moetingen zonder rustdag. Dorothy Brown met de jongste deelneemster Ofelia Febres uit Ve- nuzuéla. (fotoAP) ook wel de toeristenklasse ge noemd, vielen de destijds vanuit Engeland naar Afrika overgewaai de Brown louter nederlagen ten deel. Zelfs geen game werd ver overd, in alle duels bleef zij dik on der de tien punten steken. Gezien het leeftijdsverschil en het tamelijk forse postuur niet ver wonderlijk. Daarbij had de bemin nelijke Dorothy ook nog te kam pen met een knieblessure. „Maar ik kan er niet zo mee zitten hoor", blijkt ze niet uit het veld geslagen. „Die nederlagen zeggen mij hele maal niets. Het deelnemen is voor mij veel belangrijker. Ik kom hier niet om te winnen. Het WK is voor mij een sociaal gebeuren". Ze is uitermate populair bij het jonge Zweedse publiek, dat haar overal achtervolgt voor een hand tekening. Thuis in Zimbabwe is Dorothy Brown huis-annex-zaken- vrouw. Het tafeltennis is voor haar een hobby, waar niet al te veel tijd in kan worden gestoken. In de hoofdstad Narrare blijken alle 300 pingpongers van het acht miljoen tellende land verzameld. „Het wordt bij ons veel gedaan, alleen niet in competitieverband. Bij veel mensen staat er een tafel thuis". Toen Zimbabwe nog te boek stond onder de naam Rhodesië, was het tafeltennis er populair. Joegoslaven, Engelsen en zelfs Chinezen namen destijds deel aan een sterke competitie. Evenals de politieke situatie onderging het ta feltennis in 1977 een gedaantever wisseling. Het sportieve bolwerk stortte ineen, maar Dorothy Brown bleef de sport trouw. Na Tokio be tekent Zweden haar tweede we reldkampioenschap. Als het aan haar ligt, is ze er over twee jaar in New Delhi weer by. Gary Williams is met zyn 42 jaar ook niet meer een van de jongsten (de Venezuelaanse Auro Piertro is met haar twaalf jaar de benjamin in Zweden). Vroeger woonde hy in Nieuw-Zeeland, maar hy verhuis de naar Bermuda en vertegen- De Chinees Jiang J idling (achter) geconcentreerd in duel met de Zweed Appelgren. China zegevierde uiteraard.. (foto epa> GOTENBURG (GPD) - De Zweedse mannen werden gisteravond bij het WK-tafeltennis genadeloos afgeserveerd door China. In de finale van de landenwedstrijden konden de Scandinavische tafeltennissers, die in Eu ropa met overmacht regeren, geen enkele wedstrijd winnen: 5-0. De Zwe den werden slechts drie games gegund. Het onderstreepte de hegemonie van China bij het tafeltennis nog eens nadrukkelijk. De Noordkoreaanse vrouwen moesten dat een tafel verder ook al op pynlyke manier ervaren. Binnen vijf kwartier hadden de Chine se vrouwen de zesde wereldtitel op rij binnengesleept. 3-0. ADVERTENTIE Bankbrieven. Effectief rendement per 18 maart. Bankbrieven (vanaf f1.000,-) zorgen voor een hoog rendement op uw spaargeld. De rente komt eenmaal pér jaar beschikbaar. Bovendien kan de NMB uw bankbrieven via de beurs verkopen. Wanneer u maar wilt. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u - n van die vrijheid, ga dan snel praten NlYID BANIV met de NMB. DE NMB DENKT MET U MEE. GOTENBURG - Achteloos en met de nuchterheid van een Groninger schoof Jan Vlieg de complimenten terzijde. Niet hij, maar de vrouwen- ploeg zelf stelde de coach verant woordelijk voor de voorbeeldige verrichtingen by het wereldkam pioenschap tafeltennis, waar de laatste krachtmeting, tegen Zuid- Korea, gisteren met 3-1 werd verlo- De interland was slechts belang rijk voor de statistiek, want de Ne derlandse afvaardiging was allang zeker van de bronzen medaille. Wat daarin het aandeel was van hemzelf, hield Jan Vlieg voor zich zelf. De dames moesten daarover zelf maar een oordeel vellen. Het rapport dat vorig jaar nog louter onvoldoendes telde, zag er redelijk tot goed uit. Met Vriese koop heeft Vlieg weer een genor maliseerde verhouding, terwijl de partijen elkaar vorig jaar nog in de haren vlogen. „Hij heeft voor een leuke sfeer gezorgd", oordeel Mir jam Kloppenburg, die zich onder de supervisie van Vlieg opmerke lijk snel ontwikkelde. „Op zijn tijd een grapje, dat gaat er bij mij altijd in. Op de voorbereidingen was niets aan te merken. We kwamen ontspannen aan in Gotenburg". Tegelijkertijd arriveerde in de Zweedse kustplaats het duo Jan Kloppenburg en Gerard Bakker, zoals bekende de privé-coaches van de Nederlandse tafeltennis- ters. Al in een vroeg stadium was Jan Vlieg ervan op de hoogte dat ze in Gotenburg aanwezig zouden zijn. Om de sfeer in de ploeg by niet by voorbaat al te verpesten, had de Groninger in Nederland ge regeld overlegd met de vertrouwe lingen van Miijam Kloppenburg en Bettine Vriesekoop. Ondanks de aanwezigheid van Jan Vlieg op de trainersstoel, wer den 'zijn' pupillen geregeld vanaf de tribune gesouffleerd. Gerard Bakker greep in de wedstrijden te gen Japan en Tsjechoslowakye verbaal in. „Ik heb het allemaal ge hoord en heb geconstateerd dat het de speelsters geen goed heeft ge daan", ontvouwde Vlieg. „Het is nooit goed voor de con centratie als twee mensen vanaf de kant aanwijzingen geven", ver volgde hij. „Ik realiseer my heus wel dat Jan Kloppenburg en Ge rard Bakker uitermate belangrijk zijn voor de speelsters. Ik ben al tijd bereid geweest om met die twee vooraf een wedstrijd door te nemen. Maar coachen tijdens een duel is voor mij onacceptabel. Daar hebben we een goed gesprek over gehad en later is het goed gegaan". Niettemin kon hij zijn pupillen, van wie de 15-jarige Gerdi Keen het gehele toernooi werkloos aan de kant bleef, niet naar een over winning tegen Zuid-Korea toe schreeuwen. Daarvoor was Yang Young Ya verantwoordelijk. De nummer zes van de wereldrang lijst, in Tokio nog verliezend Ana liste, bleek zelfs voor Bettine Vrie sekoop een onneembaar obstakel. Yang Young Ya had de Neder landse ploeg in februari, tijdens de open Tsjechische kampioenschap pen, niet kunnen imponeren. In Gotenburg bleek evenwel dat zij in de tussenliggende periode niet had stil gezeten. De 21-jarige tafelten- nisprof uit Seoul had zich vooral toegelegd over de service, verre weg het sterkste wapen van alle Aziatische speelsters. Bettine Vrie sekoop etaleerde haar hele slagen- repertoire, maar moest in de meer begaafde tegenstreefster haar meerdere erkennen (17-21 en 13- 21), zoals ook Miijam Kloppenburg binnen tien minuten gedesillusio neerd aan de kant stond: 13-21 en 13-21. Vriesekoop was tegen de tweede Koreaanse speelster, Kom Kyung Mi, beter op dreef en redde de woordigde dat land op het WK. De palmares van Williams, met zijn 90 kilo een van de zwaarste sportieve- lingen, telde na de landenwedstrij den geen enkele overwinning. Bermuda eindigde kansloos on deraan in de toeristenklasse by de mannen. Er werden zowaar een paar potjes winnend afgesloten. Dat was niet de verdienste van Wil liams, maar het gevolg van positie ve verrichtingen van een aanmer kelijk getalenteerde landgenoot. „Ach", was ook Williams niet on dersteboven van de reeks nederla gen, „ik wist wat ik kon verwach ten. Het is voor mij maar een aar digheidje. Ik kom hier eigenlijk om goed tafeltennis te zien". Een dure grap voor een van de zestig beoefenaars van de sport op het eiland. Williams moest de reis kosten (1500 dollar voor de trip naar Scandinavië) voornamelijk zelf ophoesten. Afgaande op zijn goede humeur had hij er geen mo ment spijt van. De Internationale Tafeltennis Federatie is bijzonder ingenomen met de deelname van de pingpon gers uit alle windstreken. ITTF- president Roy Evans is vurig aan hanger van Pierre Coubertins ge vleugelde uitspraak: deelnemen is belangrijker dan winnen. In het verleden werden er plannen geop perd om de mindere goden hun ei gen wereldkampioenschap te laten verspelen, maar een berekening leerde dat de gescheiden opzet te veel geld zou gaan kosten. De sportieve toeristen waren maar wat gelukkig met die beslis sing. spreekwoordelijke eer voor Neder land. Zoals gebruikelijk ging het dubbel in het landentoernooi ver loren, maar niemand die daar zwaar aan tilde. Het duo Kloppen- burg-Vriesekoop is immers nauwe lijks ingespeeld. Binnenkort ver andert die situatie, want na het we reldkampioenschap verschijnt het Nederlandse koppel vaker op in ternationaal niveau in de ring. Na Gothenburg neemt Bettine Vriese koop afscheid van haar Tsjechi sche dubbelspelpartner Hrachova, met wie vele successen werden be haald. Die vergaarden de Nederlandse mannen bepaald niet in de loop van de tijd. In Zweden kwam de equipe van Bert van der Helm tot een 25ste plaats, waarmee de slechtste verrichting aller tijden ('77 in Birmingham) werd geëve naard. „Dat is slecht, makkelijk zat", was het duidelijke commen taar van Henk van Spanje, die over zijn eigen prestatie wèl tevreden was, hetgeen in de cijfers werd geillustreerd: 18 zeges uit 22 wed strijden. Waarmee hij onderstreep te dat hij de tweede categorie is ontgroeid. Zijn ploeggenoten putten geen inspiratie uit de verrichtingen van de jongste 'Spaiyaard', komend seizoen waarschijnlijk actief in de Westduitse competitie. De inmid dels naar Nederland teruggekeerd Bob Potton en broer Ron hielden WK-tafeltennis door Rob Onderwater zich meer bezig met ruzies en rod- delpraktijken dan met tafeltennis. Hoewel hij zich geenszins fit voel de, moest Henk van Spaiye voor het laatste duel tegen Brazilië in het centrecourt verschijnen. Hij liet daarin de geplaagde coach Bert van der Helm, met wie hij bepaald niet op goede voet staat, niet in zijn hemd staan en leidde Oraiye met drie zeges (Noor en Turk scoorden ieder één keer) naar een 5-2-over- winning. De verziekte sfeer kon daarmee evenwel niet worden weggemof feld. Alleen de de Nederlandse vrouwen konden het geschonden imago van de NTTB enigszins op poetsen. Ron van Spanje teruggestuurd GOTENBURG (GPD) - Ron van Sparye is Bob Potton naar Nederland achterna gegaan. Het bestuur van de Nederland se Tafel Tennis Bond stuurde de 24-jarige speler van de Velu- we wegens onsportief gedrag gisteren naar huis. Naar aanleiding van zijn op treden in de interland tegen België bij de wereldkampioen schappen tafeltennis, waarin hij onder meer een schoen op tafel wierp, en zijn gedrag na die wedstrijd, vonden Bert van der Helm en NTTB-voorzitter Jaap Roeten het noodzaak Van Spanje uit de selectie te weren en hem uit te sluiten voor het individuele toernooi, dat mor gen begint. ADVERTENTIE GOTHENBURG (GPD) - De ge broeders Henk en Ron van Spanje eisen het ontslag van bondscoach Bert van der Helm. Indien de Ne' derlandse Tafeltennis Bond de ei sen van het duo niet inwilligt, stelt het broederpaar zich niet meer beschikbaar voor het natio nale tafeltennisteam. Het functioneren van Van der Helm, die per 1 januari in dienst is getreden bij de NTTB, is vooral Henk van Spanje een doorn in het oog. Hij kan zich niet vinden in het technische beleid en nadat de Amstelveense trainer het duo Ron van Spanje en Rob Potton op het vliegtuig naar Nederland zette, na zich misdragen te hebben tijdens de wereldkampioenschappen ta feltennis, overwoog ook Henk van Spanje ook uit Zweden te vertrek ken. Uiteindelijk besloot Henk van Spanje het individuele toernooi af te maken, maar hij kwam wel met zijn broer tot de conclusie dat Van der Helm onmiddellijk moet opstappen. Serre woning dakkapel garage U wilt een woning bouwen of een serre, een garage, dakkapel of bedrijfsruimte. Maar u ziet tegen de hoge kosten op? Door onze deskundige aanpak, kennis en ervaring kun nen wij voor u veel geld verdienen bij ont werp en uitvoering van ieder bouwplan. Voor vrijblijvend en kosteloos advies B0UWBUR0 ZEVENHOVEN .«chiiekiw» - bouwtechniek mojektomukjuc TEL. 017U -3500 MOLENLAAN 3 2394 AW HAZERSWOUDE RIJNDIJK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15