Roken, drinken en jeugd Simonis bezorgt werkgroep grote problemen WOENSDAG 3 APRIL 1985 PAGINA 11 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Alcohol Alcohol is een vloeistof, die voor heel veel dingen gebruikt wordt. Zo weet iedereen, dat er alcohol in bier en wijn en in sterke drank zit. De hoeveelheid alcohol in de ze dranken verschilt nogal. In een flesje bier bijvoorbeeld zit ongeveer 5 procent, dat is 1/20 deel. Maar sterke dranken, zoals jenever, cognac en rum, bestaan voor 40% uit alcohol en soms zelfs voor de helft. Hoe ontstaat alcohol. Alcohol is een natuurprodukt. Alcohol ontstaat door de werking van heel kleine levende wezentjes. Ze zijn dus ontzettend klein. Men kan ze door een microscoop zien. Men noemt ze daarom mi cro-organismen. De soort die be langrijk is voor de alcohol heet gist. Er zijn duizend soorten gist. Een heel bekende is: bakkergist. De bakker doet een klein stukje in het deeg. Als gist bij suiker wordt gedaan, gebeurt het vol gende: de cellen beginnen zich te verdelen. De gist breekt de suiker af en verandert dit in alcohol. Dit noemt men vergisting. Maar er is nog een eenvoudiger manier. In de schil van b.v. druiven zit sui ker. Men hoeft dus alleen maar de druiven te persen en ze samen met de schil een tijdje te laten staan. De alcohol ontstaat van zelf. Dan is het nog niet direkt om van te smullen, maar het be gin is er. Destilleren Echte zuivere alcohol uit dit mengsel te halen, daarvoor moet men destilleren. Je brengt de op lossing aan de kook in een water keteltje. Alcohol verdampt bij 78 graden. Verwarm je dus tot 80 graden, dan gaat de alcohol eruit en blijft het water erin. SANDER PAGIE PATRICK VAN DE POST Tabak Wat is dat toch voor een plant, die over de hele wereld bekend is geworden? Tabak is een kruid achtig gewas. Dat wil zeggen dat het géén boom of struik is met houtachtige stammen of sten gels. Het is een eeiyarige plant en moet dus elk jaar opnieuw wor den gezaaid. Er zijn heel veel soorten tabak, by elkaar wel zes tig af zeventig. Een van die soor ten is de siertabak, die je vaak in tuinen aantreft. PIETER VAN STAVEREN Roken De eerste sigaret. Roken? Dat doe ik wel-eens, omdat ik het stoer vind staan. Roken? D^t vind ik vies! Als we visite heo- ben en er wordt gerookt, dan ga ik altijd de kamer uit. Over roken wordt verschillend gedacht, ook door kinderen. In de zesde klas en de brugklas vind je maar wei nig leerlingen die roken. Toch zijn er veel, die wel eens een siga ret geprobeerd hebben, of een paar trekjes hebben genomen. Zo'n eerste sigaret is spannend. Die rook je stiekum met een paar vrienden of vriendinnen. Meestal valt het een beetje tegen. Je moet er van hoesten en het prikt in je neus en je ogen. Voor veel jeugd is roken een gewoonte gewor den. Vroeger Lange tijd is roken iets bijzon ders geweest, vooral bij de jeugd. Nadat men 400 jaar gebruik had gemaakt van pijp en sigaar, pruim- en snuiftabak, werd de si garet uitgevonden. Gezondheid Roken bedreigt de gezond heid. Artsen ontdekten, dat de ziekte longkanker enorm was toegenomen. In de rook bleek een groot aantal schadelijke stof fen te zitten. Tabaksrook bevat onder andere teer. Dat is een donkerbruine stroperige stof. Het is een stof, die longkanker kan veroorzaken. Nicotine is een zwaar vergif. De stof is boven dien heel schadelijk voor het hart. Het kweken Tabakszaadjes zijn erg klein. Ze worden uitgezaaid op zoge naamde kiembedden. Als de plantjes groot genoeg zijn, wor den ze op de plantvelden uitge zet. By een goede verzorging kunnen ze na ruim drie maanden worden geoogst. De bladeren worden dan een voor een geoogst. Ook kan de stam wor den gekapt. De bladeren worden dan gedroogd, door ze met stam en al op te hangen. Na het drogen worden de bladeren gefermen teerd. Dit is, dat de bladeren op stapels worden gelegd om ze te laten broeien. Juist hierdoor krij gen de bladeren smaak en kwali teit. De verwerking Als de tabaksbladeren gesor teerd zijn en uitgezocht, worden ze stevig verpakt in vaten, kisten of balen. Voor pijptabak (ook wel kerftabak genoemd) gebruikt men vooral Noord- en Zuidame- rikaanse soorten. Braziliaanse ta bak wordt vooral gebruikt voor de sigarenindustrie. Ook de ta bak uit Indonesië is hier zeer ge schikt voor. Wat men er ook van maakt, eerst wordt alle tabak ge mengd. Men noemt dit gemê leerd. Soms worden er wel 20 of meer soorten met elkaar ge mengd. ANNEMIEKE VAN TIL Interview met: Medewerkers Ziekenhuis Huisarts Politie Omdat wij ook niet op alle vra gen een antwoord wisten, zijn we bij een aantal "deskundigen" te rade gegaan. Huisarts Visser, na mens de politie de heer De Ko ning en vanuit het ziekenhuis de artsen L.Bartels en H. de Rooy en verpleegkundige mw. L.Nieu- wensteeg hebben zo goed moge lijk geprobeerd ons te woord te staan. Waarvoor onze dank! Krijgt u met veel jongeren te maken, die op jonge leeftijd ro ken en drinken? ziekenhuis: Men vindt het ge woon worden om alcohol te drin ken. politie: Hier in Alphen heb ben we er niet zo veel mee te ma ken, maar het gebeurt wel, dat kinderen op schoolfeestjes in aanraking komen met alcohol, huisarts: Nee ik kan me niet her inneren, dat tieners bij me zijn geweest, die zeiden: ik kan het drinken niet laten, of: ik rook zo veel. Ik geloof niet dat tieners zoiets gauw inzien. Wat gebeurt er precies met je lichaam als je alcohol drinkt? zyn werk niet meer kan doen, dan word je ziek. ziekenhuis: Je verliest je controle, je beschadigt je hersens en je vergiftigt je le ver. politie: Drank maakt over moedig. Naarmate er meer wordt gedronken, neemt de zelfbeheer sing af. Daardoor ontstaan ruzies en vernielingen. Wat gebeurt er als je rookt? huisarts: Roken kan oorzaak zijn van asmatische bronchitis. Je kan er longkanker van krijgen en ook beschadiging van hart en bloedvaten, ziekenhuis: Roken vernauwt de bloedvaten en je hebt kans dat je teer in je longen krijgt en dat je vaak moet hoes ten. Hoe eerder men alcohol ge bruikt, hoe eerder men verslaafd is. Is dat zo? ziekenhuis: Ja, je raakt sneller verslaafd als je jon ger bent. huisarts: als je jong bent is het spannend en het staat stoer. Maar pas na een aantal ja ren merkje datje verslaafd bent. politie: In jeugdsociëteiten wordt veel gedronken door de jeugd. Wanneer er in de groep ge dronken wordt, betekent dat vaak, dat iedereen in die groep een rondje geeft, omdat hy of zij niet wil achterblijven. Als je verslaafd bent, zijn er dan middeltjes tegen? zieken huis: Ja door middel van tablet ten of door middel van acu-pun- tuur. huisarts: Als een patiënt zelf van zijn verslaving af wil, dan stuur ik de mensen naar een bu reau van alcohol en drugs. Deze Verpleegkundige 'De Gulden Regel'. mensen zijn in staat om d.m.v. een goede begeleiding de men sen weer in het juiste spoor te brengen. speciaal bij de jeugd? politie: Dat valt wel mee. Zo ongeveer 100 per jaar. In 1984 waren er geen ongevallen met de brommer onder de 18 jaar. Tus sen de 18 en de 20 jaar waren het er 10. De topleeftijd (voor de on gelukken dus) is tussen de 20 en de 24 jaar en duidelijk meer man nen dan vrouwen. Landelijk ge zien is in 40 van de dodelijke verkeersongevallen overmatig alcoholgebruik de oorzaak. Wat denkt u van een betere voorlich ting en hoe denkt u dit te berei ken? Ziekenhuis: Er zou een projekt kunnen komen. Er kunnen gas ten worden uitgenodigd van de groep AA. Dit is de anti-alcohol- groep. politie: In samenwerking met de vereniging voor Veilig Verkeer Nederland wordt een ac tie-programma gehouden op ra dio-en t.v. onder het motto: alco hol in het verkeer - al gauw een misdaad. Van de politie wordt verwacht, dat zij scherper gaat controleren. Ook een taak van V.V.N. is het duidelijker maken waar de toelaatbare grenzen lig gen. huisarts: Het zou goéd zijn als op de scholen goede voorlich ting gegeven wordt hoe je ge zond kunt leven. Dus niet van ro ken en drinken alleen maar ook lichaamsbeweging, sport en ge zonde voeding. Maar het belang rijkste is toch, dat de ouders het goede voorbeeld geven. Wist je trouwens, dat het roken oorspronkelijk van de Indianen afkomstig was? Zy rookten de vredespijp en beschouwden het als iets heiligs, zoals bij ons in sommige kerken nog wel wijn uit dezelfde beker wordt gedron ken. Het tegenwoordige roken en drinken heeft daar niets meer mee te maken. Het is nu echt een genotmiddel geworden. GENOTMIDDELEN Aan genotmiddelen heb ik een hekel: het verpest je leven en je kan doodgaan en dat is niet leuk. Alcohol is ook ai niet goed, want dan kan je ongelukken krijgen met de auto en dan kan je ook dood gaan, of je kan er ziek van worden. Genotmiddelen bestaan al duizenden jaren. De belang rijkste zijn: tabak en alcohol.Van alcohol weten we, dat het de geest erg duizelig maakt en van tabak datje daar longkanker van krijgt. Marihuana en hashish noemt men drugs. ESTHER STOLWIJK ANNEMIEKE VAN TIL ILSE NOORHOF PATRICIA LUYBEN SANDER PAGIE VERNT BLESSING EDWIN en ALFRED HOOGEN- DOORN Diets Lente links op de foto) In gesprek met een kasteelbewoner In Alphen a/d Ryn is een jonge rencentrum "Het Kasteel" ge naamd. Omdat we het wel be langrijk vonden te horen wat ze er daar van denken, stapte ook een speciale reportage-ploeg naar een van de medewerkers daar, Diets Lente. Vraag: wat is volgens jou de re den van het drinken en roken? Diets: ik denk vooral verveling, hé, en stoer doen natuurlijk. Als een ander zegt: "moetje een pils je", dan doe je mee! Vraag: drinkt de jeugd in het Kasteel al erg veel? Diets: nou, vanaf 16 jaar zijn er wel by, die erg veel drinken. Er komen ook jongelui al van 13,14 jaar, maar die mogen nog niets hebben. Alleen zie je niet aan hun gezicht altijd hoe oud ze zyn. Vraag: verbieden jullie wel eens alcohol te drinken? Diets: Tja, je vraagt ze niet altijd naar de leeftijd. Dan zijn ze vrij om een biertje te drinken. Dat kun je niet verbieden. Daar zijn de ou ders voor. Vraag: zie je wel eens wat de gevolgen van teveel drinken kun nen zijn, zoals agressie en vecht partijen? Diets: Ja hoor! Maar dan zijn ze zo van 16 tot 25 jaar. Sommigen kunnen er erg slecht tegen. Die moet je dan goed in de gaten houden. Een flinke vechtpartij komt wel bijna elke maand een keer voor! Vraag: Zyn er al bij, die ver slaafd zijn aan de drank? Diets: ik ken er zeker een, maar die is al 20. Voor zijn werk, en na zijn werk drinkt hij erg veel. Door de drank is hy al 3 keer in het zie kenhuis geweest. Vraag: heb je een advies voor de jeugd, die nog niet rookt en drinkt? Diets: moeilijk hoor! Ik kan wel zeggen: blijf eraf, maar dat zegt iedereen al. Toch is dat het enige. En vooral geen stic kies roken. Je hebt ze al vanaf 15 jaar by ons. En drinken? Och, op een veijaardag een pilsje drinken kan geen kwaad. Maar daar moet het wel bij blijven, Geloof me: een kolaalje is net zo lekker! MANUEL ZWAAB PETER JANSEN Brandpunt-enquête De cijfers die hieronder staan de den ons zo schrikken, dat we er daarom maar eens meer over wil den weten. U zult zien, dat dat niet voor niks is! Drinkt wel eens alcohol: jongens 70% meisjes 57% 10-11 jaar50% 12-14 jaar57% 15-16 jaar74% 17-18 jaar84% Rookt veel: jongens11% meisjes14% 10-11 jaar2% 12-14 jaar8% 15-16 jaar20% 17-18 jaar21% Gebruikt drugs (hasjish, ma rihuana) jongens 4,9% meisjes 3,8% 10-11 jaar1% 12-14 jaar1,9% 15-16 jaar6,7% 17-18 jaar12,1% Naar aanleiding van de Brand puntuitzending van 22 januari, willen wij het volgende zeggen. Er waren veel jongeren die rook ten en dronken en die drugs ge bruikten. De mensen zeiden, dat dat het treurig was. Er waren ook jpngeren, die stoer deden met alcohol. Als je teveel drinkt, verlies je je geheu gen een klein beetje. Sommigen drinken 25 pilsjes per dag en die rookten een pakje per dag. Als ze dronken werden, werden ze soms agressief. Er zijn in ons land driehon derdduizend alcohol verslaaf den. Dat vinden wij veel te veel. ,pShV. 3e nOgG67 Deze pagina over alcohol-, sigaret ten- en drugs-verslaving werd sa mengesteld en geschreven door leer lingen van groep I van de LOM- school 'de Gulden Regel' in Alphen aan de Rijn. Behalve de schrijvers van de artikelen hebben ook de vol gende kinderen hun steentje bijge dragen: John van der Harskamp, Mi chael Dekeling, Dennis Remmers- zwaai en Maurice in 't Veld. Het besluit van aartsbisschop Si monis om de paus, als deze vol gende maand in Nederland is, niet door de vooruitstrevende theologe professor dr. Catharina Halkes te laten toespreken (uit vrees voor hommeles) heeft de werkgroep die de ontmoeting met maatschappelijke organisa ties voorbereidt voor grote pro blemen gesteld. Dat verklaarde desgevraagd het lid van de werk groep dr. P. A. van Gennip, se cretaris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Morgen heeft Simonis een ge sprek met de Unie van Katholie ke Vrouwenorganisaties, na mens wie de feministische theo loge in Utrecht het woord zou voeren. Of de werkgroep aan blijft, hangt in belangrijke mate af van het resultaat van dit ge sprek. "De grens is wel erg dicht genaderd", zei Van Gennip. "Als Simonis het ons helemaal onmo gelijk maakt, dan moeten we zo verstandig zijn om te erkennen dat die grens is gepasseerd". Overigens hoeft de aartsbis schop, naar het oordeel van de werkgroep, niet zonder meer zijn besluit te herroepen. Van Gen nip: "Dat is niet de enige moge lijkheid. De vrouwenorganisa ties moeten zelf eerst bepalen of het gesprek naar tevredenheid is verlopen". De werkgroep staat in twee strijd tussen enerzijds de 'zeer grote teleurstelling' over het be sluit van aartsbisschop Simonis en anderzijds de opdracht om dit onderdeel van het pausbezoek zo goed mogelijk voor te bereiden. "Door de verwikkelingen rond mevrouw Halkes is een aantal mensen die het woord zullen voeren onder grote druk geko men", zei dr. Van Gennip. Hij wilde hun namen, terwille van hun persoonlijke bescherming, niet vrijgeven. De werkgroep probeert voorlo pig op het uitgezette spoor ver der te gaan. Kruisweg. De Franciscaanse vredeswacht bij de militaire ba sis in Woensdrecht houdt op Goede Vrijdag een extra wake en 'kruisweg'. Om half 11 begint een stille tocht van de caravan aan de Kooiweg in Hoogerheide naar de hoofdingang van de basis. Daar zullen de deelnemers drie uur lang waken, 'van het zesde tot het negende uur', dat wil zeggen van 'kruisiging tot kruisdood'. De 'kruisweg' begint om 2 uur, ook by de caravan. Deze weg telt zeven staties, plaatsen waar wordt stilgestaan bij de vijandig heid en de vervolging, het lijden en de dood in onze wereld. Om 3 uur keren de deelnemers aan wa ke en kruisweg samen in een stil le tocht terug. Na de avondwake van half 6 begint in de volksabdij van Os- sendrecht het paasweekeinde, dat eindigt op de paasmorgen. Bedevaart. Van vrijdag 19 tot en met dinsdag 22 april wordt vanuit Noord wijk, Leiden, Den Haag, Delft, het Westland en Rot terdam een bedevaart gehouden voor zieken en gehandicapten naar Maria's 'genade-oord' Ban- neux-Notre Dame in de Belgi sche Ardennen. Deze bedevaart geldt ook als voorbereiding op het pausbezoek. Op 21 mei gaat de paus tijdens zijn bezoek aan België naar Banneux. Contactpersoon voor de regio Leiden is zuster Conrada, Huij- gensdreef 5 Leiderdorp, telefoon 893621). Synode. De afdeling voor lichting van het Dienstencen trum van de Gereformeerde Ker ken in Leusden heeft een specia le krant uitgegeven met wetens waardigheden over de nu afge sloten synode van Dokkum. De acht pagina's - aantrekkelijk sa mengesteld met veel foto's en te keningen - geven een samenvat ting van een aantal besluiten die deze synode heeft genomen. "Jammer genoeg lykt het ver moeden gewettigd dat de afstand tussen kerkleden overal in het land en de synode verbijsterend groot is", schrijft synodevoorzit ter dr. H. J. Kouwenhoven. Hy hoopt, dat de krant een indruk zal achterlaten van een synode, "die niets anders wilde dan dienstbaar zijn aan de kerken en het kerkelijke leven in onze tijd". (Het adres van het Diensten centrum is: postbus 202,3830 AE Leusden, telefoon 033-943244). Kerkepad 1985. Het Kerke- pad-programma (NCRV) voor dit jaar is in grote lijnen bekend. Het vermeldt twee stadsrou- tes: Antwerpen en Den Bosch. In Zuid-Holland is een route uitge zet in de streek Rijnsaterwoude, Alphen aan den Rijn (met het vroegere Oudshoorn), Zwam- merdam en Bodegraven. Noord- Holland: Jisp, De Rijp, Scher- merhorn en Midden-Beemster. Utrecht: Benschop, Jaarsveld^ Linschoten en Lopikerkapel. Gelderland: Groenlo en Eiber gen met Zwillbrock even over de grens. Overijssel: Hasselt, Wil- sum, Mastenbroek en Zalk. Gro ningen: Appingedam, Krewerd, Holwierde en Uithuizermeeden. Friesland: Makkum, Hindeloo- pen en Workum. Nog een tweede tocht in Friesland: Beetgum, Berlicum, Sint Annaparochie en Stiens. Noord-Brabant: Geer- truidenberg, Raamsdonk, Was pik en Sprang. Limburg: Lim- bricht, Elsloo, Sweikhuizen en Groot Genhout. Kleine veranderingen en aan vullingen van dit programma zijn nog mogelijk. Hervormde Kerk: beroepen te Capelle aan de IJssel L. Ruyg rok Bruchem, te Vlaardingen T. Zevenbergen Den Haag, te Moor drecht (deelgemeente) kandidaat P. Vermeer Apeldoorn; aangeno men naar Lunteren T. C. Guyt Hei- en Boeicop. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Win schoten kandidaat S. Otten Apel doorn, naar Surhuisterveen kan didaat J. Bosch Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Almelo-Wierden J. Mol Elspeet. Helm. Dominee Yvonne Magnusson in het dorp Bjarshög in Zuid-Zweden zette zondag een arbeidershelm op toen zij de preekstoel besteeg. Ze wilde daarmee voorkomen, dat haar hoofd door een vallende dakpan zou worden getroffen. De kerk stamt uit de vorige eeuw en moet nodig worden gerestaureerd. Weliswaar heeft de gemeente het geld voor een nieuw dak al bij eengebracht, maar Monumen tenzorg wil, dat er een beter (en veel duurder) dak komt. Dominee Magnusson neemt geen risico en draagt nu tijdens de preek een helm. Het dak is bo ven de preekstoel erg slecht. En de preekstoel heeft geen klank bord om een vallende dakpan op te vangen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11