Acties gaan door in vleesindustrie Staking Denen grimmiger Herstel voor bedrijfsleven Rijnmond Aantal stakers geschat op 2500 NCW wil premielasten werknemers verzwaren Optimisme over akkoord nieuwe cao Hoogovens Pijn bij Bührmann zit in agenda's en speelgoed Engelse postdiensten verlamd door staking De Poggenpohl onder de keukens DINSDAG 2 APRIL 1?85 DEN HAAG (ANP) - De gisteren begonnen stakingen in de vleesindustrie zijn vandaag voortgezet. Van de stakers van gisteren gingen alleen de 850 werknemers van Unilever Vleesgroep in Oss vanochtend weer aan het werk. Daar stond tegenover dat de 664 werknemers van Salland in Olst zich bij de stakers voegden. De Voedingsbond FNV schatte het aantal stakers in de vleesindustrie vanochtend op circa 2.500 man. ZUIDWOLDE (ANP) - De Neder- landse pluimvee-industrie heeft de afgelopen week een contract met Irak afgesloten voor de levering van dertig miljoen broedeieren in 1985. Met de transactie is een be drag van 24 mihoen gulden ge moeid. Dat heeft de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Exporteurs van Broedeieren en Eendagskuikens, J. De Lange, gis teren meegedeeld. De Lange is tevens directeur van het bedrijf Plumex BV in het Drentse Zuidwolde, dat namens negen Nederlandse pluim veebe drijven de export naar Irak gaat verzorgen. Nederland heeft al jaren een be langrijk marktaandeel in de handel van broedeieren naar landen in het Midden-Oosten. In 1983 kwam Nederland gaat dertig miljoen broedeieren naar Irak uitvoeren daaraan voor wat betreft Irak een eind door de kredietmoeilijkheden waarmee dat land door de oorlog te maken kreeg. De handel werd toen door posteuropese landen en de Verenigde Staten overgenomen. Na overleg tussen de pluimvee- exporteurs en het ministerie van landbouw, is er een akkoord be reikt waarbij de Nederlandse Cre- dietverzekerings Maatschappij (NCM) zich voor negentig procent van de order garant heeft gesteld. „Een aanvaardbaar risico", aldus De Lange die dit weekend uit Irak is teruggekeerd. Hij verwacht dat vanuit Neder land voor 1986 een grotere afzet naar Irak kan plaatvinden. In 1982 voerde ons land nog negentig mil joen broedeieren aan Irak uit. In 1983 nog voor vijftien miljoen, in 1984 werd de uitvoer helemaal stopgezet. De levering voor 1985 begint medio deze maand. Per week zal een vol chartervlieegtuig met 600.000 eieren naar Irak gaan' waar de eieren worden uitgebroed, de kuikens gemest en daarna ge consumeerd. Dit betekent dat bij bijna alle grote vleesfabrieken in Nederland acties worden gevoerd. Bij Schop in Rot terdam, waar het personeel maan dag het werk een uur onderbrak, hebben de werknemers de directie een ultimatum gesteld. Zij gaan vrijdag staken als er voor die tijd geen schot zit in het landelijk cao- overleg, dat waarschijnlijk donder dag verder gaat. Inzet van de acties is het mini mumeisenpakket van de bonden: te wteen volledige aanvulling van het ziektegeld door de werkgevers, prijscompensatie en een 36-uirge werkweek per 1 januari 1987. De Voedingsbond FNV liet we ten er nog niet zeker van te zijn of wordt ingegaan op de uitnodiging van dè werkgevers om donderdag te komen praten. De bond wil eerst zien of zo'n gesprek zin heeft. Waarschijnlijk zal de bond daar over morgenavond een beslissing nemen. De stakingsacties worden in ieder geval voorlopig voortgezet. De bonden sloegen aanvankelijk vorige week vrijdag de uitnodiging van de werkgevers om het overleg 4 april te hervatten af omdat ze het bod van de werkgevers te mager vonden. Ook uit een oogpunt van zorgvuldigheid wil de Voedings bond bekijken of het zin heeft als nog met de werkgevers om de tafel te gaan zitten. Toch overweegt de bond donder dag te gaan praten, zelfs als de werkgevers, die vandaag nog lieten weten dat ze het eisenpakket van de bonden veel te duur vinden, niet met een royaler bod op tafel komen. "Al wordt het dan waar schijnlijk wel een erg kort ge sprek", aldus woordvoerder Wijn hoven. Dat de Voedingsbond nu over weegt alsnog met de werkgevers om de tafel te gaan zitten heeft vol gens Wijnhoven niets te maken NS begint met werven passagiers UTRECHT (ANP) - Met het hijsen van de vlag op het dak van een van de NS-hoofdgebouwen in Utrecht heeft directeur mr. L. Wansink van de Nederlandse Spoorwegen giste ren het startsein gegeven voor een grote wervingsactie, waarmee het spoorbedrijf verstokte automobi listen de trein in.hoopt te lokken. De 27.000 werknemers van NS hebben de afgelopen dagen alle maal een gratis dagkaart ontvan gen, met het verzoek deze door te geven aan een automobilist in hun omgeving. Uit een enquête onder het personeel is gebleken dat de helft van de NS-ers er wel voor voelt hieraan mee te werken, ter wijl 80 procent positief staat tegen over de actie. Een NS-woordvoer der zei gisteren dat er nu ook nega tieve reacties bij het bedrijf zijn binnengekomen. Enkele perso neelsleden hebben de envelop uit protest ongeopend teruggestuurd, maar hoeveel dat er precies zijn was maandag niet bekend. NS wil over enkele weken - de actie loopt tot half april - door mid del van een tweede onderzoek na gaan welk effect de campagne heeft gehad. Kort Zakelijk Elektronica Japan heeft in het afgelopen jaar voor 16,8 miljard yen, ongeveer 230 miljard gulden, elektronica gepro duceerd. Het bedrag is 31,5 procent hoger dan dat van 1983. De toene ming is de grootste van de afgelo pen acht jaar, zo is gisteren in To- kio bekendgemaakt. Vruchtesap De markt van vruchtesappen en - dranken in ons land is verzadigd. Vorig jaar is de consumptie licht gedaald, nadat in drie voorgaande jaren al sprake was van een gelijk blijvende consumptie. Binnen de markt heeft een belangrijke ver schuiving plaatsgevonden van de consumptie van sappen naar dran ken. De consument is vooral min der sinaasappelsap gaan drinken. Dit blijkt uit een onderzoek van het Produktschap voor Groente en Fruit. Glas Een groep onderzoekers van de universiteit van Florida heeft een nieuwe techniek ontwikkeld om glas te produceren zonder gebruik making van hete ovens. In plaats daarvan wordt water gemengd met een chemische oplossing. "Met onze methode is het ver vaardigen van een ingewikkelde fi guur van glas net zo eenvoudig als het maken van een gelatinepud- ding", verklaarde de leider van de groep, Larry Hench. met een minder grote actiebereid- aantal bedrijven zeggen onze men- heid. "Die actiebereidheid is on- sen dat we nog een poging moeten verminderd groot. Alleen bij een wagen er via overleg uit te komen". DEN HAAG (ANP) - Van de be loofde lastenverlichting voor het bedrijfsleven is hooguit zestig pro cent verwezenlijkt. De lastenver lichting voor volgend jaar zou bij voorkeur de vorm moeten hebben van een verlaging van de sociale premies voor de bedrijven. De pre mie awbz, die thans geheel door de werkgever wordt betaald, zou voor in totaal een miljard gulden voor rekening van de werknemers kun nen komen. De lastenverzwaring voor hen zou moeten worden ge compenseerd door een verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Dit zei algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW), Weiten- berg, gisteren. Op de manier die hij schetste, hoopt het NCW nog iets te redden van de lastenverlichting in 1986 voor het bedrijfsleven. De NCW maakte verder bekend een goede mogelijkheid te zien om in de industrie eepjarige cao's af te sluiten. De christelijke werkgevers zien met name bij de industriebon den langzamerhand meer begrip ontstaan voor de behoefte van de werkgevers geen collectieve, maar een flexibele en selectieve invul ling van de arbeidsduurkorting. DEN HAAG - Tien Meesterkoks kregen gisteren een onderscheiding van het onderwijscentrum van de bedrijfs tak Horeca. Zij zijn nu SVH-Meesterkok, de hoogste titel die een restaurantkok in Nederland kan behalen. Staatssecretaris Ginjaar onderwijs) dronk een glaasje met de koks mee. (foto anp> Bank Pierson voert winst op met ruim 75 procent AMSTERDAM (GPD) - De bank Pierson, Heldring Pierson NV heeft een goed jaar achter de rug. In 1984 steeg de nettowinst met 77 procent tot f30,1 miljoen, waarmee het rendement op het zichtbaar ei gen vermogen uitkomt op 13,7 pro cent. Er wordt aan de enige aan deelhoudster, de Amro-Bank, voorgesteld het dividend te passe ren en dus de winst aan eigen ver mogen toe te voegen. Het in 1982 opgestelde beleids plan is, voor wat betreft de reorga nisatie van het operationele appa raat en van de staf diensten, nage noeg afgerond. PHP heeft nu nog 1220 mensen in dienst, waarvan rond 250 in het buitenland. Sinds 1982 is het personeelsbestand met 15 procent verminderd, maar er zijn nu geen grote dalingen meer te verwachten, aldus de voorzitter van de directie, drs. J. Kleiterp, in een toelichting op de jaarcijfers. Wellicht zal zelfs een stijging optre den in het kader van de verdere versterking van de commerciële expansie. In het afgelopen jaar werd met de verdere ontwikkeling van de ge specialiseerde diensten van PHP, alsmede met de internationalise ring ervan, goede vooruitgang ge boekt. Dit leidde tot hogere baten én kostenbesparingen. De kosten stegen met 4,3 procent, hetgeen voor iets minder dan de helft het gevolg is van de gestegen dollar koers. De stijging van dé baten met 9,7 procent tot f 253,2 miljoen is vooral toe te schrijven aan de sterk toege nomen provisie en andere baten uit het effectenbedrijf, met inbe grip van de optie clearing en de op tie handel, het trustbedrijf en de valutahandel. De gang van zaken bij PHP werd positief beinvloed door het gunstige beurs- en emis sieklimaat. VELSEN (ANP) - Het cao-ge sprek bij Hoogovens (17.500 werk nemers) heeft gisteren voldoende aanknopingspunten opgeleverd om het overleg op vrijdag voort te zetten. Dit heeft bestuurder H. Pe perkamp van de Industriebond FNV na afloop van het gesprek meegedeeld. Volgens hem heeft Hoogovens zich bereid verklaard driekwart van de kosten van de aanvulling het ziektegeld tot 100 procent van het nettoloon voor zijn rekening te nemen. Peperkamp verwacht dat "het andere kwart er ook nog wel uit komt". Verder is Hoogovens bereid in 1986 de vier-vij fploegendienst als experiment in te gaan voeren voor 7.400 werknemers in de produktie. Volgens Peperkamp liggen er nog wel enkele voor de bonden "har de" punten, zoals arbeidstijdver korting voor de mensen in dag- en kantoordiensten naar 36 uur, hand having van de koopkracht en aan vulling van wao-uitkeringen. Deze punten komen vrijdag nog aan de orde, maar, aldus Peperkamp, "ze hebben in ieder geval een stap in onze richting gedaan". De bonden en Hoogovens moe ten vrijdag nog nader bespreken op welke datum de gecombineerde vier-vijfploegendienst wordt inge voerd. Het betreffende produktie- personeel werkt nu in een vierploe- genrooster en omschakeling naar een gecombineerde vier-vijfploe gendienst, waarbij een aantal maanden per jaar in vijf-ploegen wordt gewerkt, zal een uitbreiding van de werkgelegenheid met zich meebrengen. Tijdens de onderhandelingen gisteren hebben de machinisten van het railvervoer bij Hoogovens een demonstratieve tocht gehou den door Velsen-Noord. Enenen- twintig aan elkaar gekoppelde lo- komotieven verlieten enige tijd het bedrijfsterrein om via een andere poort weer terug te keren. Koffieprijs met vijftien cent omhoog AMSTERDAM (ANP) Koffie wordt morgen 15 tot 20 cent per halfpondspak duurder. Deze verhoging is voornamelijk het gevolg van de sterk gestegen dollarkoers in de afgelopen maanden, die vertraagd tot uit drukking komt in de verwerkte koffie. Het ministerie van eco nomische zaken is van deze prijswijziging op de hoogte ge steld, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebran- ders en Theepakkers gisteren meegedeeld. Secretaris mr. J.P.Chr. de Vries van de Vereniging zegt desgevraagd dat de prijsverho ging eigenlijk niet voldoende is. „Sinds het vorige najaar is de dollar alleen maar gestegen. In december lag de gemiddelde dollarkoers al een dubbeltje bo ven die van september. En in december verlaagde Douwe Egberts als eerste de koffieprijs met 12 cent tegen de marktont wikkeling in, waarop de andere koffiebranders schoorvoetend volgden". Volgens De Vries had de kof fieprijs gezien de ontwikkeling van de dollarkoers eigenlijk aL eerder moeten stijgen en kan na de recente dollarkoersdaling zeker geen verlaging van de koffieprijs worden verwacht. „Stel dat de dollar nog drie maanden gemiddeld op f 3,50 blijft staan dan zou een prijs verlaging verscheidene koffie branders in snikken doen uit barsten", aldus De Vries. Oproerpolitie moet optreden KOPENHAGEN (UPI/DPA) - Het arbeidsconflict in Denemarken is sinds het ingrijpen van de Deense regering alleen maar verscherpt. De oproerpolitie moest gisteren in actie komen tegen betogers die in minstens twee grotere steden amok maakten naar aanleiding van wettelijke maatregelen ter beëindi ging van het industrieel conflict. Vakbondsbetogingen hadden plaats in vijf steden over het hele land tegen het ingrijpen van de re gering via een loonmaatregel. Op het parlementsplein in Kopenha gen vroegen minstens 60.000 werk nemers aan de regering om af te treden. Betogingen en wilde sta kingen hielden volgens de werkge vers en de werknemersbonden nog eens een half miljoen mensen van het werk. In Kopenhagen liepen de scher mutselingen zo hoog op dat drie agenten met verwondingen in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. Betogers gebruikten shild- wachthuisjes als stormram en beukten op de deuren van het par lementsgebouw. Zfj verbrijzelden, nadat zij zich hadden losgemaakt van de menigte demonstranten en een koer naast het parlementsge bouw waren binnengedrongen, ruiten, gooiden met flessen en schopten politieagenten. De politie verweerde zich met de wapenstok en bracht 15 personen op. Ook in Odense op het eiland Funen moesten vier politieagenten naar het ziekenhuis en werd een onbekend aantal mensen aange houden. Ongeveer een derde van de 300.000 werknemers in de privé- sector die vorige week staakten en die het consigne hadden gekregen maandag weer aan het werk te gaan, staakten gisteren, nu onoffi cieel, verder en velen in de publie ke sector hadden zich bij hen aan gesloten. Het betrof hier het auto- busvervoer, de posterijen, de olie- en petroleumbevoorrading en de veerdiensten. De medewerkers van de Deense televisie besloten na het maandag avondjournaal hun werk neer te leggen. Hierdoor vielen alle uitzen dingen uit. De radio zond urenlang amusementsmuziek zonder ge sproken woord uit. Medewerkers hadden zich bij de staking aange sloten. Ook veel kranten versche nen gisteren niet en de bestuurders en koetsiers van bierwagens hiel den met werken op. De ziekenhui zen bleven open, maar draaiden met noodbezettingen. De regeling die de regering in het weekeinde oplegde, bepaalt de loonsverhogingen voor werkne mers op twee procent over de ko mende twee jaar. Zij verkort ook de 40-urige werkweek met ingang van december 1986 tot 39 uur in de particuliere en met ingang van ja nuari 1987 in de openbare sector. De woordvoerder van de werk geversorganisatie zei van de onoffi ciële stakingen van gisteren die een 600-tal bedrijven troffen: "Wij nemen aan dat ze in een dag of een, twee voorbij zijn. We tillen er niet te zwaar aan". Een zegsman van de vakcentrale zei dat de vakbonden zich hielden aan de beslissing van het parle ment en dus de wet, en illegale sta kingsacties niet steunden. Die steun zou de bonden zware boetes kunnen opleveren. AMSTERDAM (ANP) - Bühr- mann-Tetterode, het papier-, speel goed- en grafisch handelsbedrijf, heeft vorig jaar een netto-winst ge boekt van 47,6 miljoen. Voor het lo pende jaar wordt gerekend op een verdere verbetering van de con cernwinst. Gesteund door de bete re gang van zaken in 1984 gaat men zich versterkt richten op het al ge voerde beleid, waarbij gestreefd wordt naar een voortgaande ver sterking van de basisactiviteiten door groei en evenwichtige geogra fische spreiding. Dit komt al tot ui ting door de koop van de Ameri kaanse Astro-Packaging, de sa menwerking met KNP in Papierfa briek Roermond en met de Zwit serse Roxxo (industriezakken). De pijn bij Bührmann zit op dit moment nog by zaken als de agen da's en het speelgoed. Hier zijn in grepen noodzakelijk. Dat leidt in de agendasector tot het geleidelijk halveren van het personeelsbe stand tot rond de 150 man door bij voorbeeld het uitbesteden van werk. Met name in Frankrijk zal de speelgoedhandel moeten worden gesaneerd. LONDEN (GPD) - Een staking die gistermiddag is uitgebroken bij een van de grootste centra voor het sorteren van post in Engeland, het kantoor Mount Pleasant in Lon den, zal voor grote vertragingen van het postverkeer in en naar En geland zorgen, en mogelijk uit groeien tot een landelijke poststa king. De staking begon nadat vier sor teerders gisteren weigerden ge bruik te maken van nieuwe elek tronische sorteermachines. Toen zij door de directie van het postbe drijf werden geschorst, legden alle 700 werknemers van het kantoor hun werk neer. Daarmee is een belangrijke poot van de Britse postdienst verlamd geraakt. Via Mount Pleasant gaat onder meer alle post vanuit cen- traal-Londen naar de provincie, al le brieven die via de vliegvelden Gatwick en Heathrow het land bin nenkomen, en alle post die be stemd is voor midden-Engeland, samen 18 mihoen poststukken per week. De Post Office probeert al maan denlang met de vakbond van het personeel, de 120.000 leden tellen de Union of Communication Wor kers (UCW) tot overeenstemming te komen over een pakket maatre gelen ter verbetering van de pro- duktiviteit. Die onderhandelingen zijn steeds op niets uitgelopen. Het voornaamste breekpunt is de eis van de Britse PTT om het aantal part-time krachten uit te breiden van 8000 naar 20.000. Daar mee wil het postbedrijf het gemid deld zeer hoge aantal overuren van de vaste werknemers zien terug te brengen. De bond is daar fel op tegen en heeft geweigerd andere eisen tot verbetering van de produktiviteit, zoals de introductie, van de nieuwe sorteermachines, in te willigen zo lang het postbedrijf blijft vasthou den aan de uitbreiding van het aan tal part-timers. De staking van de mannen en vrouwen die bij het kantoor Mount Pleasant werken, is formeel ge sproken een onofficiële. Een rech ter heeft de UCW gisteren verbo den de staking uit te roepen omdat volgens een nieuwe wet dat alleen kan na een stemming onder de le den. De UCW verklaarde daarop gisteren de staking "niet te steu- ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Voor het bedrijfsleven in het Rijnmondge bied was in 1984 voor het eerst sinds een reeks slechte jaren weer sprake van een herstelsituatie. De winstpositie en de rendements beoordeling verbeterden, de omzet van het bedrijfsleven steeg, de ex port groeide en er werd grondig geïnvesteerd in het gebied. Daar staat echter tegenover dat de werkgelegenheid in Rijnmond afnam met twee procent, terwijl in de rest van het land de werkgele genheid afgelopen jaar al wel weer begon aan te trekken (0,5 procent). Ook in vergelijking met Nederland als geheel is de situatie in Rijn mond nog ongunstig. Dat blijkt uit de Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO) die de Kamer Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden Maas bij de bedrijven in het Rijn mondgebied heeft gehouden. De investeringen gaven in 1984 een forse stijging te zien. Ten op zichte van 1983 werd bijna 25 pro cent meer geïnvesteerd. Daarvan nam de petrochemische industrie weliswaar 14 procent voor haar re kening, maar door de overige be drijven in het Rijnmondgebied werd dan nog aanzienlijk (elf pro cent) meer geïnvesteerd dan in de rest van het land (zes procent). Het betrof hier echter vooral investe ringen ten behoeve van de vervan ging van verouderde installaties. De totale omzet van het bedrijfs leven in Rijnmond is in 1984 met bijna vier procent gegroeid, een procent minder dan de landelijke groei. Uit de ERBO blijkt dat met betrekking tot de omzetontwikke ling de groei in 1984 volledig voor rekening komt van de export (elf procent). Deze groei duidt volgens de Kamer van Koophandel op een relatief sterke positie op de buiten landse markt. Op de binnenlandse markt daaren tegen heeft het bedrijfsleven weer terrein verloren. Volgens de Ka mer van Koophandel bevindt Rijn mond zich met betrekking tot de binnenlandse vraag naar goederen en diensten in een nadelige con currentiepositie. Dat kan mogelijk het gevolg zijn van een ongunstige kostenverhouding of het niet vol doende aansluiten van het gepro duceerde aanbod op de vraag in en buiten Rijnmond. Een belangrijke bijdrage aan het herstel van het bedrijfsleven in Rijnmond in 1984 leverde het mid den- en kleinbedrijf, zo blijkt uit de ERBO. In deze sectoren heeft die verbetering wel extra werkgele genheid opgeleverd. In de detail handel is de situatie echter nog steeds zorgwekkend. De periode 1975-1984 vormden in de rende mentsbeoordeling een dieptepunt in Rijnmond, terwijl landelijk van af 1983 sprake is van een rende mentsherstel. De bedrijven in het Rijnmondge bied zijn over het algemeen opti mistisch gestemd over 1985. Ze verwachten weer tot meer investe ringen te komen. 21 jaar ervaring met Poggenpohl

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9