Onthullingen in onderzoek Langa Kom naar deRabobanken wij maken van uw rijksdaalder direct een tientje. Massabetoging na moorden in Chili Zindafrïkaanse politie schoot zonder concrete aanleiding VS geven Soedan weer geld, acties gaan door Duarte wil meer met verzet praten Helft Westoever Israëlisch Aanhoudende strijd bij Sidon Rabobank Q DINSDAG 2 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Luitenant John Fouche, de politieagent, die op donderdag 21 maart 1985 bevel gaf het vuur te openen op een begrafenisstoet van circa 4000 mensen, te Langa in de Oost-Kaap, heeft gezegd, dat gedeelten in de verklaring, welke minister Louis Le Grange dezelfde dag in het parlement aflegde, onjuist zijn. WASHINGTON/KARTOEM (UPI/ AP) - President Reagan heeft de Soedanese president Nimeiri be loofd 67 miljoen dollar aan econo mische steun beschikbaar te stel len. Dat bedrag was op de begro ting 1984 voor hulp aan Soedan uit getrokken, maar werd vastgehou den om het land onder druk te zet ten economische hervormingen door te voeren. Voor 1985 is door het Ameri kaanse Congres 114 miljoen dollar becshikbaar gesteld, maar dit geld wordt pas uitbetaald, wanneer de besprekingen tussen Soedan en de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds over verdere eco nomische hervormingen bevredi gend verlopen. Volgens de woor- voerder van het Witte Huis, Larry Speakes is president Reagan er door Nimeiri van overtuigd dat de ze alles in het werk zal stellen om de economie te saneren. De onlangs in Soedan afgekon digde prijsverhogingen van voed sel hebben echter tot grote onlus ten geleid. Verscheidene Soedane se vakbonden hebben gisteren be sloten voor morgen een eendaagse algemene staking uit te roepen om het aftreden van Nimeiri te eisen. De artsenvakbond, die een donder dag begonnen staking zaterdag be krachtigde, had de andere vakbon den gevraagd zich bij de acties aan te sluiten. Het stakingsbesluit van de bon den viel samen met een onaange kondigde staking van advocaten in Kartoem, de Soedanese hoofdstad. De regering arresteerde de leiders van de vakbonden van advocaten en artsen en enkele leden in een kennelijke poging verdere acties af te wenden. Beide vakbonden zijn officieel verboden. Volgens westerse diplomaten in Kartoem zou een algemene staking een serieuze bedreiging kunnen vormen voor de pro-Amerikaanse regering van Nimeiri, die sinds 1969 aan de macht is. De Soedanese vakbonden zijn van oudsher politiek actief ge weest. Om die reden werden ze waarschijnlijk vorig jaar verboden door Nimeiri. Ze hebben hun acti viteiten echter ook nadien voortge zet en de regering trof tot dusver geen sancties. Dat bleek gisteren tijdens het kruisverhoor voor de commissie- Kannemeyer, welke belast is met het onderzoek naar de ware toe dracht van de fatale schietpartij. Hierbij kwamen minstens 19 men sen om het leven. Fouche zegt nu, dat de politie niet is aangevallen met benzine- door Ruud de Wit bommen. Ook het verhaal, dat de agenten omsingeld waren door de menigte en dat de leider van de be grafenisstoet een steen in dè hand had, blijkt onjuist. Gedurende het kruisverhoor, dat werd afgenomen door Wim Trengove, de vertegen woordiger van de families van de 19 slachtoffers, zei Fouche verder, dat er geen sporen van benzine- Gorbatsjov gaat in op uitnodiging WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse president Reagan heeft van de nieuwe Russische leider Mi- chaïl Gorbatsjov antwoord ontvan gen op zijn voorstel voor een top ontmoeting tussen beide leiders. Medewerkers hebben tegenover het dagblad Washington P*st ver klaard dat het antwoord „positief De uitnodiging voor een topont moeting werd vorige maand door vice-president George Bush ge daan toen deze in Moskou aanwe zig was voor de begrafenis van Gorbatsjovs voorganger, Konstan- tin Tsjernenko. Reagan heeft op 21 maart tijdens een persconferentie gezegd dat het de „hoogste tijd" was voor een topbijeenkomst tus sen de supermachten. In de uitno diging had Reagan voorgesteld de ontmoeting te laten plaatsvinden in de Verenigde Staten. Vorige week stelde hij voor om, samenval lend met de opening van de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties, in september in New York by een te komen. Buitenland kort Indonesië By een aardverschuiving in Me- kar Jaya, 225 kilometer ten zuid westen van Jakarta, zijn zaterdag volgens een Indonesisch dagblad 37 personen om het leven gekomen en meer dan 20 mensen gewond. Er zijn nog 25 vermisten. De aard verschuiving was het gevolg van de zware regenval, die West-Ja va de afgelopen week heeft geteis terd. Neergestort bommen en ook geen onontplofte bommen waren gevonden op de plaats van de schietpartij. Minister Louis Le Grange, verantwoorde lijk voor de handhaving van veilig heid en orde, beweerde direct na de schietpartij, dat de politieagen ten uit zelfverdediging hadden ge schoten, omdat ze bedreigd en om singeld waren door de menigte, die bewapend was met stokken, ste nen en benzinebommen. Tijdens het kruisverhoor hield Fouche staande, dat hij en zijn on dergeschikten zich bedreigd voel den. Op de vraag waarom hij het vuur had geopend, als er geen spra ke van benzine-bommen of omsin geling was, antwoordde Fouche: „Er was een vrouw die een steen naar ons gooide en de leider had een fles in zijn handen. Als we niet geschoten hadden, waren we be slist onder de voet gelopen en zelf gedood". Verder zei Fouche ervan overtuigd te zijn geweest, dat de stoet op weg was naar de blanke woonwijk. Hij was tot die conclu sie gekomen, nadat een van zijn ondergeschikten een lied had ver taald dat de stoet in Xhosa zong. De menigte zou gezongen hebben, 'dat ze op weg was om alle blanken te doden'. Uit het onderzoek is tot nu toe niet duidelijk geworden, wie van uit Langa het rapport heeft verzon den, waarop minister Le Grange zijn eerste versie heeft gebaseerd. Volgens Fouche is hij niet de enige persoon geweest die een verslag heeft doorgestuurd en hij kon zich niet meer herinneren wat hij in zijn éigen verslag had geschreven. Hij was na de schietpartij volledig in de war en hoorde pas een paar da gen later dat Le Grange gesproken had over benzinebommen, die zou den zijn gegooid. Inmiddels zijn sinds het afgelo pen weekend eenheden van het Zuidafrikaanse leger ingezet in de zwarte woonwijken van de Oost- Kaap en rond Kimberley. Zij zul len een ondersteunende taak heb ben, aldus een woordvoerder van defensie. Sinds de onlusten in zwarte woonwijken afgelopen sep tember heeft het leger meermalen assistentie verleend. De regionale president van het Verenigd Demo cratisch Front. Edgar Ngoyi, heeft de aanwezigheid van het leger in de zwarte woonwijken van de Oost-Kaap veroordeeld en gezegd, dat het doel ervan slechts is om de apartheid in Zuid-Afrika te be schermen. f;'; 'Iran schiet met tegenzin' BAGDAD (UPI) - Iraakse oorlogs vliegtuigen hebben gisteren woon wijken in de Iraanse hoofdstad Te heran gebombardeerd en daarbij 22 burgers gedood. Iran vernietig de bij wijze van vergelding „vele huizen" door beschietingen van de z.uid-Iraakse havenstad Basra en andere doelwitten. Een Iraakse militaire woordvoer der bevestigde de luchtaanval op Teheran en zei dat Iraakse vliegtui gen ook een „groot zeedoel" in de Golf in de buurt van het Iraanse olieterminal op het eiland Kharg hadden getroffen. Zondagavond had Radio Tehe ran gezegd, dat Iran niet hield van het bestoken van civiele doelen en het alleen deed bij wijze van ver gelding. Suriname wil hulp VS bij drugs-aanpak MEXICO STAD (GPD) - José Na poleon Duarte, de christendemo cratische president van El Salva dor heeft gezegd dat hy de dialoog met het verzet wil voortzetten, nu zijn partij de verkiezingen voor een nieuw parlement en 262 burge meesters heeft gewonnen. Volgens de laatste tellingen van de christen-democraten zelf, die bij eerdere gelegenheden vrij be trouwbaar bleken, zouden zij 53,73 procent van de stemmen hebben behaald. Ultra-rechts zou zijn bly- ven steken op 37,36 procent. Duarte toonde zich uiterst ver heugd met de voorspelling dat hij in het nieuwe parlement over een absolute meerderheid zal beschik ken. De afgelopen drie jaar werd het Salvadoraanse parlement over heerst door het ultra-rechtse blok onder leiding van Roberto d'Au- buisson. Ultra-rechts weigert voor alsnog om de nederlaag toe te ge ven en verspreidt geruchten over fraude. Duarte heeft de eigenlyk onver wachte verkiezingsoverwinning inmiddels vertaald als 'een steun van het volk voor onze politiek'. En die steun, zo zei Duarte, 'verplicht mij om die politiek voort te zetten'. De Salvadoraanse president be loofde daarom dat hij de vorig jaar begonnen vredesdialoog met de linkse oppositie zal voortzetten, zonder in verdere details te treden. Duarte liet echter wel doorsche meren dat hij niet bereid is om te praten over de belangrijkste eis van de gewapende oppositie, na melijk de vorming van een geza menlijke overgangsregering, een machtsdeling dus. Als Duarte vast wil blijven hou den aan de grondwet, is het onmo gelijk om de linkse oppositie actief binnen het politieke leven van El Salvador te betrekken voordat er in 1988 opnieuw verkiezingen wor den gehouden. SANTIAGO - Deelnemers aan de begrafenis van Guerrero en Para- da ballen hun vuisten. Zij twijfelen er niet aan dat de staat de hand heeft gehad in de moorden. Guerre ro en Parada werden afgelopen vrijdag ontvoerd door drie gewa pende mannen in een auto met sire ne en getinte ruiten, maar zonder kentekenplaten. De regering zei niet te weten wie voor de moorden verantwoordelijk was. maar een jurist van het katholieke bureau voor mensenrechten verklaarde dat de ontvoeringen alle kenmer ken had van een actie van de vei ligheidspolitie. (foto AP) 'Vuile zwarte schoft' mag LONDEN (GPD) - Iemand voor „vuile zwarte schoft" uit schelden heeft niet in de eerste plaats te maken met racisme, maar maakt deel uit van het normale taalgebruik. Aldus een uitspraak van een Britse Raad voor Arbeidsgeschillen die dit weekeinde voor toenemende verontwaardiging heeft ge zorgd. De uitspraak van de raad staat in een oordeel over het ontslag van de zwarte fabrieks arbeider Zedekiah Mills (55). Hij werd vorig jaar juni door de autofabriek Austin ontslagen nadat hij een voorman, Brian Brassington, te lijf was gegaan. SANTIAGO (AP) - De begrafenis van twee Chileense communisten, die eind vorige week waren ont voerd en om het leven gebracht, De Chileense autoriteiten had den op verzoek van de katholieke kerk toestemming voor de begrafe nisoptocht gegeven en het verkeer gisteren uitgelopen op de grootste omgeleid. In Chili zijn politieke de- demonstratie tegen de militaire monstraties verboden krachtens dictatuur sinds vijf maanden gele- de staat den de staat van beleg werd uitge- beleg, die generaal Pi nochet op 6 november uitriep om de onrust tegen zyn bewind de kop in te drukken. PARAMARIBO (AP) - De Suri naamse Luchtvaarmaatschappij heeft de Amerikaanse organisatie voor de opsporing van drugs DEA om hulp gevraagd by de opleiding van functionarissen voor de be strijding van de drugshandel. Aanleiding was de hoge boete die enkele luchtvaartmaatschap pijen in het gebied onlangs is opge legd omdat met hun toestellen drugs naar de Verenigde Staten waren gesmokkeld. De Colom biaanse maatschappij Avianca en Air Jamaica zijn beboet met 1 mil joen dollar. De SLM, die eigendom is van de staat, verklaarde gisteren dat via de Amerikaanse ambassade in Pa ramaribo is verzocht om hulp bij de opleiding van luchtvaartperso- neel en de douane. De Surinaamse Luchtvaartmaatschappij onder houdt een wekelijkse dienst naar Miama in de staat Florida. Naar schatting achtduizend mensen begeleidden Manuel Guer rero, een leider van de onderwij zersvakbond, en de mensenrech- tenbeijveraar José Manuel Parada van de kathedraal van Santiago naar hun laatste rustplaats. De deelnemers aan de rouwstoet rie pen leuzen, waarin zij de regering van generaal Augusto Pinochet voor de dood van de twee mannen verantwoordelijk stelden en nieu we pogingen aankondigden om een algemene staking te organise ren. Aan het slot van de optocht was het aantal deelnemers volgens het katholieke radiostation Radio Chilena aangezwollen tot 15.000. Nieuwe Franse kernonderzeeër BREST (DPA) - De slagkracht van de bij Brest, in Bretagne, gelegerde Franse vloot van onderzeeërs met kernwapens is gisteren met het over dragen van de zesde strategische onderzeeër „L'inflexible" ruim verdub beld. De boot is als eerste Franse kern-onderzeeër uitgerust met 16 nieu we raketten van het type „M-4". Deze raket bevat zes kernkoppen met elk 150 kiloton springlading, die een reikwydte hebben van meer dan 4.000 kilometer. De huidige vyf strategische kern-onderzeeërs van Frankrijk zijn in to taal met 80 raketten van het type „M-20" uitgerust. De enige kernkop daarvan, met een kracht van een megaton, heeft een bereik van 3.000 km. De „M-20" zal de komende jaren op alle Franse kern-onderzeeërs worden vervangen door de nieuwe „M-4". Het aantal atomaire koppen zal volgens de Franse minister van defensie Hernu daarmee tot 1992 toenemen tot 500. Kadaster: 52 procent van de grond onteigend ADVERTENTIE Twee F-16's van de Deense lucht macht zyn gisteren met elkaar in botsing gekomen en neergestort op een akker in het zuiden Jutland. De piloten, die op een trainings- vlucht waren, wisten zich met hun schietstoel te redden. De Deense luchtmacht heeft nu sinds de aan schaf van de toestellen vijf van de 58 F-16's verloren. In het noorden van de Bondsre publiek is gisteren een Jaguar-ge vechtsvliegtuig van de Britse luchtmacht neergestort. De piloot kon het toestel per parachute ver laten, maar raakte daarbij gewond. Het vliegtuig stortte neer in de buurt van de plaats Celle in Neder- saksen. Moord in Athene In Athene is gisteravond een offi cier van justitie neergeschoten. Hij overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De 50-jarige Geor ge Theofanopoulos was op weg naar huis toen hy door twee ge maskerde mannen vanaf een mo torfiets werd neergeschoten. Hij werd driemaal in het hoofd getrof fen. Hotelbrand Bij een brand in een hotel-restau rant in Taiwan zyn gisteren min stens 24 mensen om het leven ge komen en negen gewond geraakt. Een woordvoerster van de politie zei dat de brand was aangestoken. Zij verklaarde dat de brand volgde op een hevige ruzie tussen kellners en enkele klanten. De aanleiding was haar onbekend, maar op een gegeven ogenblik zou iemand ben zine in het restaurant hebben ge sprenkeld en aangestoken. Het vuur, dat zich razendsnel door het zeven verdiepingen tellende hotel verspreidde, was ongeveer twee uur later geblust. TEL AVIV - Israël heeft de afgelo pen 17 jaar 52 procent van het grondgebied op de bezette weste lijke Jordaanoever via onteige ningsprocedures in haar bezit ge kregen. Dat blijkt uit een rapport van het in Jeruzalem gevestigde kadaster voor de westelijke Jor daanoever dat de grondverdeling tussen Arabieren en Israëliërs in dit gebied bijhoudt. door Taco Slagter Israël ging bij de onteigening op twee manieren te werk. De Arabi sche grondbezitter werd gedwon gen zijn land tegen een vergoeding af te staan en grondgebied dat voor de zesdaagse oorlog in handen was van de Jordaanse overheid werd via een eenvoudige administratie ve maatregel juridisch by Israël in gelijfd. In het laatste geval kan niet gesproken worden van annexatie, maar wel van een zodanige op de Israëlische wet gebaseerde orde ning dat in het bezette gebied le vende Palestijnen over dat land niets meer te zeggen hadden. De directeur van het kadaster, de voormalige plaatsvervangend bur gemeester van Jeruzalem Benve- nisti kritiseert in zijn rapport de ge bruikte methoden bij de onteige ningen. „Die hebben een aanvecht baar systeem in het leven geroe pen, dat geen rekening houdt met de in dit gebied wonende verschil lende bevolkingsgroepen". Vol gens Benvenisti ziet de kaart van de landverdeling tussen joden en Arabieren er uit als een lappende ken van elkaar vijandige regionen, waarvan de bewoners van elkaar zijn vervreemd en alles doen om onderling contact te vermijden. Als voorbeeld noemt de opsteller van het rapport Ofra, een door hoofdzakelijk fanatieke religieuze joden bewoonde nederzetting. 35 ha van Ofra was eigendom van de Jordaanse staat, slechts 2 ha is aan gekocht en 14 ha is van Arabieren gevorderd. De directeur maakt in zyn ver- i veel slag duidelijk dat er nog grotere landonteigening in het ver schiet ligt. Israël wil het wegennet op de westelijke Jordaanoever ver beteren en heeft daartoe 10.000 ha grond nodig. Vele hectaren zullen via gedwongen procedures aan Arabieren ontvallen. Volgens Ben venisti zijn de nieuwe wegen niet alleen bedoeld om Arabische* woonoorden toegankelijker te ma ken, maar is de opzet ook om deze hechte regio letterlijk te doorkrui- Rel op Westoever TEL AVIV (Rtr) - Op de bezette westelijke Jordaanoever zijn giste ren vier studenten van de universi teit van Bethlehem gewond door kogels van Israëlische veiligheids troepen. Het leger maakte van zijn wapens gebruik tijdens een natio nalistische manifestatie op de cam pus van de universiteit toen stu denten met stenen gingen gooien. De vier lichtgewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. BEIROET (UPI/Rtr/AFP) - De gevechten rond de Zuidlibanese havenstad Sidon tussen christelijke en door Palestijnen gesteunde islamitische milities zijn gisteravond opnieuw opgelaaid. Daarbij zijn zeker acht doden gevallen, onder wie drie burgers. In Bei roet voerde president Amin Gemayel van Libanon be sprekingen met een Syrische afgezant over het geweld in Sidon, dat de afgelopen vier dagen aan 58 mensen het leven heeft gekost. Tegen het vallen van de avond escaleerd# de strijd met name tussen de christelijke buitenwijken van de stad en de twee nabijgelegen Palestijnse vluchtelin genkampen Miyeh-Miyeh en Ain AL Hilwah, zo is uit politiebronnen vernomen. Sinds vrijdag, toen de ge vechten tussen de „Libanese Strijdkrachten" (de christelijke militie) en de Palestijnse strijders uit de vluchtelingenkampen begon, zijn 31 Palestijnen ge dood en ongeveer 100 verwond, aldus een woordvoer der van het VN-orgaan voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. In de twee kampen verblijven gewoon lijk 30.000 vluchtelingen. Maar de helft van de burger bevolking van de kampen is weggevlucht. In de haven van Sidon kwamen maandag enkele granaten terecht, waardoor een klein vrachtschip zonk, aldus politiebronnen. Zeker 60.000 inwoners van de stad hebben hun huis verlaten en elders een veiliger onderkomen gezocht sinds de strijd in de stad meer dan tien dagen geleden begon, aldus Ahmad Ka- lash van de gemeenteraad van Sidon. In buitenwijken van Sidon en de Palestijnse vluch telingenkampen woeden branden en vele daarvan kunnen niet worden bedwongen. De gevechten zijn zo hevig dat het voor het Rode Kruis moeilyk is bij de gewonden te komen, aldus een functionaris uit de ha venstad. De strijd gaat tussen de christelijke en de islamiti sche milities. En de Palestijnse strijders vechten sinds vrijdag aan de kant van de islamieten. Het Libanese leger moet de orde in Sidon handhaven sinds de Israë liërs de stad eind februari verlieten in het kader van de Israëlische terugtrekking uit Zuid-Libanon. Maar het is er niet in geslaagd de strijdende partijen" te schei den. Het leger heeft er over geklaagd niet voldoende te zijn toegerust voor de situatie en gebrek te hebben aan wapens en munitie. f 7.50 Spaarpremie voor iedereen*. Elke nieuwe Spaarder dievóór 1 mei een spaarrekening opent en daarop minstens f2,50 stort, krijgt van de Rabobank direct f 7,50 spaarpremie. Ook voor Rabobank-spaarders. De f 7,50 spaarpremie geldt ook voor Rabobank-spaarders, die automatisch gaan sparen èn voor automatische spaarders die hun spaarbedrag met minimaal vijfentwintig gulden verhogen. De premie wordt altijd direct op de spaarrekening bijgeschreven, ledereen kan éénmalig profiteren. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7